PDA

View Full Version : Съвети за..китара



noworries
08-05-2013, 22:27
Здравейте ^^
Решила съм ,че искам да си купувам китара и да се науча да свиря,просто така любителски..Нямам никакъв опит /само съм свирила на пиано преди-ама това е друго/,даже не знам как да си я настроя.Поприцип бързо се уча,но сега имам няколко въпроса/колкото и глупави да ви звучат,моля без критики и hate/
-каква е разликата между акустична и класическа китара,смисъл коя е по-подходяща за начинаещи,има ли разлика-на коя по-лесно се учи..?
-Каква е разликата между металните и найлоновинте струни?
Иначе си търся китара на не много висока цена,все пак сега съм се амбицирала,но не знам до колко ще ме грабне като започна да се занимавам,пък по-натам ще му мислим :)
Предварително благодаря (:

heartsdesire
08-05-2013, 22:34
Ами, вземи си акустична, моята е такава. Не знам разликата честно казано, но госпожата ми казваше, че това е по-добрия избор.
Металните ми струни бяха ужасни, боляха ме пръстите и ми оставаха следи. Звукът им е по-хубав, но аз не издържах и си взех найлонови. Сега съм доволна.
Успех. :)

Supermassive____
08-06-2013, 12:10
Абе щом си момиче заеби класиката и хващай духовите инструменти.

noworries
08-06-2013, 12:36
heartsdesire Благодаря ти за отговора ^^


Абе щом си момиче заеби класиката и хващай духовите инструменти.
Колко оригинално,почти се засмях... Но ако се захвана с духовите инструменти първо теб ще попитам за съвет,като по-опитен ^^

skornex
08-06-2013, 14:24
Здравейте ^^
Решила съм ,че искам да си купувам китара и да се науча да свиря,просто така любителски..Нямам никакъв опит /само съм свирила на пиано преди-ама това е друго/,даже не знам как да си я настроя.Поприцип бързо се уча,но сега имам няколко въпроса/колкото и глупави да ви звучат,моля без критики и hate/
-каква е разликата между акустична и класическа китара,смисъл коя е по-подходяща за начинаещи,има ли разлика-на коя по-лесно се учи..?
-Каква е разликата между металните и найлоновинте струни?
Иначе си търся китара на не много висока цена,все пак сега съм се амбицирала,но не знам до колко ще ме грабне като започна да се занимавам,пък по-натам ще му мислим :)
Предварително благодаря (:

И двете стават за начинаещи но не давай повече от 200 лева за китара ако си начинаещ

BloodyDreamer
08-06-2013, 15:23
Има няколко разлики между акустичната и класическата китара.
1. Форма
Ако си представиш двете китари като жени, тази, която има по-малка талия, е класическата. Някои акустични китари са несиметрични при грифа (ето такива http://www.telesound.bg/wp-content/themes/koi/themify/img.php?src=http://www.telesound.bg/wp-content/uploads/2011/12/001.jpg&w=400&h=400) Но има всякакви акустични китари - има такива, които почти не се различават от класическите. Също съм забелязала, че има по-голямо разнообразие при акустичните китари (откъм цветове и форми). Всички класически китари, които съм виждала, изглеждат така http://muzikalna-zona.com/wp-content/uploads/2012/10/Stagg-C5421.jpg като единствените разлики са в цвета на лака и на това "пръстенче" по средата.

2. Струни
На акустичните китари всички струни са метални. На класическите китари горните три струни са метали, а долните - найлонови. Разликата идва от напрежението, което създават струните върху грифа. Металните струни създават по-голямо напрежение от найлоновите. Затова не е хубаво да се слагат метални струни на класическа китара, понеже грифът не е направен да издържа на такова напрежение и може да се изкриви (и въпреки това има хора, които го правят). Същото става и когато една струна се обтегне прекалено много. Не би трябвало да има проблем да се слагат найлонови струни на акустична китара. Точно заради голямото напрежение, което създават металните струни, акустичните китари са по-тежки.
Също, както казаха и преди мен, найлоновите струни са по-щадящи за пръстите на лявата ръка (или за дясната, ако си левичарка).

3. Протектор (или предпазител)
Протекторът е номер седем на картинката http://www.kitara.bg/js/backend/tiny_mce/plugins/ajaxfilemanager/upload/kartinki/shema-kitara.jpg Класическите китари нямат такова нещо. Виждала съм обаче и акустични, които го нямат. Основното му предназначение е да предпазва тялото на китарата от надраскване при по-агресивно свирене с перце или пръсти.

4. Звук
Звукът на класическата китара е по-мек и тих, докато на акустичната е по-ясен и силен.

Аз свиря на класическа китара. Моята е Yamaha C40. Не е най-хубавата, но аз си я харесвам. Струваше 240лв. Имай предвид, че понякога две китари един и същ модел може да имат различен звук. Например господинът ми по китара има същия модел (Yamaha C40), но моята има по-чист звук.
Имам и бас китара, но все още не съм се научила да свиря на нея. Не са ми достатъчно гъвкави пръстите, инатят се, не искат да се опъват, пък на бас китарата прагчетата са по-раздалечени и грифът е по-дълъг. Сега събирам пари за полу-акустична, но не знам каква да е.
Също, ако си левичарка, ще ти трябва специална китара. (Макар че Джими Хендрикс е свирил на китара за десничари с обърнати струни :D)

Относно настройването:
Това е най-елементарната част от свиренето. Взимаш си един тунер, слагаш го на главата на китарата (или до китарата, зависи какъв ти е тунерът) и го включваш. Как трябва да го настроиш питай в магазина. Аз моя го настройвам на 440Hz, за китара (другите две опции са за бас и хроматична гама). На всеки тунер има едни светлинки. Дърпаш струната и гледаш - ако показва червено и светлинката (или стрелкичката на дисплея) ходи наляво , значи тонът е нисък и трябва да затегнеш струната (въртиш ключа). Ако светлинката бяга надясно, значи трябва да отпуснеш (пак по същия начин, само че в противоположната посока). И така докато не светне зелено. Ако въртиш ключа пък нищо не става, значи въртиш грешен ключ. Класическите китари са по-тихи, така че е хубаво няколко пъти да дърпаш струната, за да ти засече тона. Не се плаши, доста по-лесно е отколкото звучи.

Успех :)

BloodyDreamer
08-06-2013, 15:36
И още нещо, което забравих да ти кажа:
Пианото и китарата наистина са доста различни инструменти, но теорията е същата. Колко време си свирила на пиано? Ноти можеш ли да четеш?

А, да, ако си мислиш, че ще можеш да си пускаш дълги нокти, като свириш на китара, жестоко се лъжеш :D

heartsdesire
08-06-2013, 15:38
А, да, ако си мислиш, че ще можеш да си пускаш дълги нокти, като свириш на китара, жестоко се лъжеш :D
Много вярно. :D

lidilidi
08-06-2013, 16:29
И още нещо, което забравих да ти кажа:
Пианото и китарата наистина са доста различни инструменти, но теорията е същата. Колко време си свирила на пиано? Ноти можеш ли да четеш?

А, да, ако си мислиш, че ще можеш да си пускаш дълги нокти, като свириш на китара, жестоко се лъжеш :D

Ех, колко ми беше жал за моите нокти :D Ама реших, че да се науча на китара ми е по-важно.

nevermind...
08-06-2013, 17:02
И стилът музика който искаш да свириш има значение. Класическата китара е пригодена за свирене с пръсти. Не, че не можеш да свириш с пръсти и на акустичната, но на класическата струните са малко по-раздалечени една от друга, няма пик гард, разстоянието между струните и грифа е малко по-голям и свиренето на бар акорди е малко по-сложно (поне на мен ми беше) и самия гриф на класическата е по-дебел и широк, и е по-сложно да хващаш прагчетата след 12 (почти невъзможно е). И това е което имам да допълня.

tori
08-06-2013, 17:10
А, да, ако си мислиш, че ще можеш да си пускаш дълги нокти, като свириш на китара, жестоко се лъжеш :D
На скоро реших да възобновя уроците.
Казаха ми, че трябва да си махна ноктите.
НЕ!

Lilanda
08-06-2013, 20:17
А, да, ако си мислиш, че ще можеш да си пускаш дълги нокти, като свириш на китара, жестоко се лъжеш :D
Защо? Аз свиря с доста дълги нокти. Стига да свикнеш, не пречат.

heartsdesire
08-06-2013, 20:20
Защо? Аз свиря с доста дълги нокти. Стига да свикнеш, не пречат.
Възможно е. Казвали са ми, че може да се свири с нокти. Пробвах, но кожата ми изтръпна. :D

Lilanda
08-06-2013, 20:23
Именно. Индивидуално е. Не е невъзможно, но е рядко срещано. Може пък тя да е от тези, на които не им пречи. :)

BloodyDreamer
08-06-2013, 20:27
Защо? Аз свиря с доста дълги нокти. Стига да свикнеш, не пречат.

Ами например защото ако искаш всичките ти струни да издават звук при акорд, трябва да ги натискаш с върха на пръстите, което няма как да стане с дълги нокти, понеже ще ти се забиват в грифа? Или ще ти влиза струната между месото на пръста и нокътя, което е доста болезнено. Или натискаш повече от една струна наведнъж. Не мога да си го обясня. Как го държиш тоя гриф? На мен като ми пораснат ноктите с няколко милиметра и веднага почват да не ми излизат нещата (демек не мога да си натисна струната като хората, не ми излизат и легатите). А лакътя ти като свириш къде е? Обясни ми, моля те :D

Lilanda
08-06-2013, 20:33
Промяна в стойката няма абсолютно никаква. Нито в пръстовката. Бай дъ уей не говоря за някаква фрапираща дължина, а за сантиметър-сантиметър и половина макс. Вярно, че при китарата всеки милиметър е важен, но ако си си свикнала с ноктите, не би трябвало да ти пречат и при свирене. Поне при мен е така. ;д

BloodyDreamer
08-06-2013, 20:36
Ами... разбирам при пианото примерно, дето е просто едно тракане и съвсем леко неудобство, ама на китара ми изглежда физически невъзможно. На каква китара свириш? И какво свириш?

BloodyDreamer
08-06-2013, 20:39
Ама чакай, ти говориш за сантиметър и половина допълнителна част или обща дължина? :D

Защото на мен в момента общата дължина на нокътя на показалеца ми е точно един сантиметър (другите са по-малко), ама това не е дълъг нокът. То зависи и от самите ти нокти, де. Аз повече не бих ги отрязала, защото ще се стигне до кръв, а хич не искам.

Lilanda
08-06-2013, 20:40
Класическа. Моята е съвсем за начинаещи, просто още не съм я сменила. :D Нямам възможност да харча пари за странични разходи от храна и карта за автобус до училище и да..Както и да е. :D Свиря си главно класика. Като реша да разнообразявам свиря нещо в стил Three days grace. ;д

Lilanda
08-06-2013, 20:42
Ама чакай, ти говориш за сантиметър и половина допълнителна част или обща дължина? :D
Охх извинявай объркала съм се с тоя сантиметър. xD 0.3 милиметър до 0.5-0.6 см исках да кажа. Не съобразих, че 1 сантиметър е доста. :D

BloodyDreamer
08-06-2013, 20:45
Е, то не е чааааак толкова много... аз ако не си изрежа ноктите, господина ми чете конско и почва да ми мрънка, че ако имал нокторезачка, щял да ми даде, ама я бил забутал някъде :D

Lilanda
08-06-2013, 20:47
И на мен ми се е случвало. :lol: Но тъй като е близък приятел на наще и ме знае още от много малка му е жал да каже нещо повече. :D Много е миличък моя господин. :D

BloodyDreamer
08-06-2013, 20:51
Е, моя пък е много строг. Доста ми се кара като не правя нещо както трябва. Ама това е хубаво, че като се знам какъв съм мързел, ако не ми се кара, нищо няма да направя :D

noworries
08-06-2013, 20:53
Много ви благодаря за изчерпателните отговори .. Ориентирахте ме..горе-долу ;d А за ноктите,ще опитам с тях /не че са много дълги де/,а ако не-ще ги прежаля ;d

Lilanda
08-06-2013, 20:54
Пф..Ако стане строг, знаеш ли как ще му се инатя. Няма да има шанс да се разбере с мен. :lol:

BloodyDreamer
08-06-2013, 20:57
:D А ти от колко време свириш?

Lilanda
08-06-2013, 21:05
4 години. А ти? ;д

BloodyDreamer
08-06-2013, 21:22
Една (при друг учител), после прекъснах за няколко месеца, после почнах пак (при сегашния ми господин). Мина около година откакто ходя при него.

Беър
08-10-2013, 17:53
Аз свиря вече от 2 години. И да ... с тея нокти въобще не мога да свиря! Толкова ми беше жал да ги отрежа, ама ... ко да са прай. :D

thelightbringer
08-11-2013, 18:58
Май е по-добре да си вземеш акустична, мисля че ще ти е по-лесно отколкото на класическа. Разликите между класическата и акустичната китара са в звука и че при класическата свириш с пръсти на найлонови струни, от което по-малко те болят пръстите, а и също се различават в размера. Моята май е класическа, въпреки че е със метални струни и струваше 120лв съвсем обикновенна. :D

psychopath
08-11-2013, 23:07
За пръв път да видя тема за китари в този форум и да има постове, в които не пише пълни глупости. : )