PDA

View Full Version : Как приказвате на инглийски кат ви се наложи?



Chacho
08-10-2013, 15:20
С българско произношение, за да ви разбират по-лесно? Не ви ли кара да се чувствате малоумни?
С английско произношение, защото така е правилно? Не ви ли кара да се чувствате помпозни?

anonymous895156
08-10-2013, 15:29
По едно време се мъчех да говоря с руски акцент, защото така е яко :D Но не ми се отдаваше... Всичко казвам с чисто английско произношение. Тази година на бимк говорех с чужденците на абсолютно правилен английски език, жалко, че половината не го разбираха :lol:
А иначе познавам българи, които се опитват да говорят на правилен английски, но не им се отдава. Явно наистина в предишния си живот съм живял в англоговоряща държава.

Chacho
08-10-2013, 15:31
Аз миналия живот бях в бъдещето

Ivaaaaa
08-10-2013, 15:39
Аз миналия живот бях в бъдещето

:lol:


иначе и мен много ма кефи руснаци да прикаат на английския език <3

yakuza_
08-10-2013, 16:27
Честно казано когато ми се е налагало, не съм обръщал внимание на това как произнасям думите. Наскоро едни руснаци се учудиха, че не знам руски, но говоря английски (говирхме на английски), а в нашия район преобладават руските туристи.

mlakniwe
08-10-2013, 16:35
С бг акцент, клиентите ме разбират напълно и няям проблеми

IWannaBeSedated
08-10-2013, 16:41
По-скоро отделям внимание на правилното построяване на изреченията, отколкото на произношението.
Въпреки това предпочитам да не се излагам с псевдо английско произношение. 8-)

Chacho
08-10-2013, 16:43
Мен напоследък ми се налага съзнателно да си отговарям на тоя въпрос - дали да карам с бг или английско, обикновено подкарвам на бг, ако вида, че ме гледат присмехулно/неразбиращо, превключвам.

Баща Ти
08-10-2013, 16:47
Не знам какъв ми е акцента, по-скоро Български, ама ме боли путката майна.

NaOH
08-10-2013, 16:48
Тази година на бимк говорех с чужденците на абсолютно правилен английски език, жалко, че половината не го разбираха :lol:

Мда ве, точно ще ти е правилен английския.
Освен ако не си роден в англоговоряща държава, няма как да говориш правилен английски без акцент. Това е начина ти на говорене и не можеш да го промениш по никакъв начин. Можеш да намалиш/прикриеш акцента след дългогодишен престой в англоговоряща държава, но изисква много време и усилия.

Българите говорим английски език с руски акцент - натъртваме думите и ги произнасяме по-грубо от нормалното. Италианците и французите пък са точно обратното - акцента им е изключително завъртян и мек и говорят бавно. Германците обаче имат адския акцент, не може да се сравни с нищо, трябва да се чуе.

Разгледай това клипче, ако ти са интересни акцентите на английския език:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=dABo_DCIdpM

Chacho
08-10-2013, 16:48
Не знам какъв ми е акцента, по-скоро Български, ама ме боли потката маина.

fixed

Chacho
08-10-2013, 16:49
Мда ве, точно ще ти е правилен английския.
Освен ако не си роден в англоговоряща държава, няма как да говориш правилен английски без акцент. Това е начина ти на говорене и не можеш да го промениш по никакъв начин. Можеш да намалиш/прикриеш акцента след дългогодишен престой в англоговоряща държава, но изисква много време и усилия.

Българите говорим английски език с руски акцент - натъртваме думите и ги произнасяме по-грубо от нормалното. Италианците и французите пък са точно обратното - акцента им е изключително завъртян и мек и говорят бавно. Германците обаче имат адския акцент, не може да се сравни с нищо, трябва да се чуе.

Разгледай това клипче, ако ти са интересни акцентите на английския език:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=dABo_DCIdpM

Митко е осмокласник, който е толкова осмокласник, колкото аз сам осмокласник с бройка над 100 пичета от плейбой :D

granger
08-10-2013, 16:51
Опитвам се да го докарам по към х'английско, ама като не ми е майчин език,малко трудно.

kosder
08-10-2013, 16:56
Говоря го с мимики.

Ivaaaaa
08-10-2013, 16:58
аз мисля, че се справям
по-късно като се върна може и да се запиша да ме чуете на някоя песен на Металика ^^ :lol: :lol:

anonymous895156
08-10-2013, 17:05
NaOH, мерси за клипа. Всички акценти са верни, особено азиатските. Моя го оприличавам на този от 1:26, знам ли... в класа ми се говореше на нещо средно между руски и американски акцент. Звуковата памет като че ли ми помага да запомням как се произнасят английските думи (тези за тестовете две години ги учим от компютърни дискове, където можеш да чуеш думата, а и ми е по-лесно да спазвам точно произношение, защото на този етап не знам толкова много ;д). Влияние си оказват и филмите, музиката..Така или иначе, няма как да имам традиционен британски акцент, защото по-голямата част от английската реч, която чувам в интернет, идва от щатите.
Е, вече тази година (8 клас) ще се оформи акцента ми... Стискам палци да е модерен

anonymous895156
08-10-2013, 17:27
Митко е осмокласник, който е толкова осмокласник, колкото аз сам осмокласник с бройка над 100 пичета от плейбой :D

[-(

NaOH
08-10-2013, 17:29
Акцента ти е невъзможно да бъде различен от националния ти. Можеш да го промениш единствено като натрупаш знания (говоря ти за ниво над С1), опит - много години в англоговоряща държава и много желание. Можеш да си представяш, че говориш стандартен британски акцент, но съм почти убеден, че говориш точно като руснак, както и всеки един тук от темата. Просто нямате нужния опит и знания, че да говорите на някакъв друг акцент от типичния за региона.
Във фирмата ми в Англия е пълно с чужденци и си личи кой откъде е, дори и да е тук от много години. А пък учениците, дори и да са на сравнително добро ниво (B1), им личи от километри откъде са.

RagioL
08-10-2013, 17:36
Честно казано когато ми се е налагало, не съм обръщал внимание на това как произнасям думите. Наскоро едни руснаци се учудиха, че не знам руски, но говоря английски (говирхме на английски), а в нашия район преобладават руските туристи.

С руснаци на на английски, няма такъв филм, а аз все попадам на някакви руснаци дето ме питат дали говоря английски, а аз им казвам да говорят на руски.

Голям филм беше на един бар вечерта, една пияна рускиня като тръгна да ми говори на смесица между руски и английски.

tireheb
08-10-2013, 17:53
плющим си на сплескан източно-европейски английски и ма боли уя
и не ме кара да се чувствам малоумен, пак говорим английски по-добре отколкот он говори български
НАЛЕ ?!

anonymous908491
08-10-2013, 18:02
С българско произношение, за да ви разбират по-лесно? Не ви ли кара да се чувствате малоумни?
С английско произношение, защото така е правилно? Не ви ли кара да се чувствате помпозни?

Със Софийско, щом сме тръгнали да си измисляме несъществуващи акценти.

Половината не можете да пишете грамотно на родния си език, но с английския сте на ТИ.

FunkyPie
08-10-2013, 18:11
хич ни съм са замисляла
и не ми пука
говоря както знам
да говориш с некъв гнусен акцент,който всъщност не е твой е малоумно

PainMonopoly
08-10-2013, 19:20
Акцента ти е невъзможно да бъде различен от националния ти.

Чак невъзможно да бъде различен, не е. Почти невъзможно е да говориш proper English, въпросът е, че нещо по средата е постижимо.

Бях чел някакво изследване, според което ако научиш преди 12 годишна възраст до С1 някакъв език, вероятно ще го говориш без акцент. Това разбира се включва и живот в съответната държава. Ако си започнал да го учиш над 12, тогава няма почти никакъв шанс да си елиминираш акцента напълно, дори и да си живял в държавата.

Аз лично започнах да уча английски на 10 по-сериозно, но до 12 бях стигнал до А2 макс. Със сигурност не говоря с български акцент, това би било абсурдно. Опитвам се да докарвам американски, ама резултатът който се получава е нещо по средата. На немски обаче говоря с яко български акцент, защото започнах да го уча на 22. :Д Донякъде се саботирам нарочно де, ама тва е друга тема. :Д

Зависи и от езика, естествено, английския (както и немския) са с ужасно сложно произношение за нас, защото е много различно. Но примерно италиански или испански дори и възрастен човек може да ги овладее почти без акцент, защото са близки до нашето произношение.

Mary_Jane_69
08-10-2013, 19:22
По едно време се мъчех да говоря с руски акцент, защото така е яко :D

ти нормален ли си ве простак, 26-ти на олимпиадата
мъчел се е да говори с руски акцент, нали знаеш, че и българския и руския са от славянска азбука малоумник по тая логика щеш не щеш звучиш еднакво

по темата, няма такова с английско произношение, мисля че от горното стана ясно защо

PainMonopoly
08-10-2013, 19:22
да говориш с некъв гнусен акцент,който всъщност не е твой е малоумноАйде, айде. Наслушал съм се на китайци, които са на този принцип. Докато не се повторят 5 пъти, никакъв шанс да ги разбереш.

Ако искаш да те разбират, трябва поне да опиташ да вкараш някакво стандартно за езика произношение. Пък и грешното произнасяне на определени звуци те забавя и ти затруднява гладкото изразяване, произношенията са измислени така, че всеки звук е синхронизиран със следващия.

tori
08-10-2013, 21:31
Май си ми е български, знам ли? Опитвам се да изкарвам произношението на някви дискове от училище и такива простотии ама едва ли. Още повече, че уча и немски и малко манджа с грозде става.

anonymous895156
08-10-2013, 22:11
Точно за това говоря - не твърдя, че карам на правилен английски (а доколко има правилен е трудно да се каже, все едно да спорим за правилен български диалект), а че избягвам типично българския акцент и го докарвам до подобен на този, на който говорят учителите ми по английски. Нещо по средата. Просто от акцентите, които бяха в клипа, този е най-близък до моя.
И пак казвам - сега ми предстои да уча английски истински, тепърва ще се оформя произношението ми.

Chacho
08-11-2013, 08:42
Общо взето това, което Митко каза.

Ако ви се спори доколко е перфектно произношението, идете до Училище и приятели, ние тия сме ги слушали достатъчно.

Става на въпрос за усилието, което влагате. Как ще произнасяте "р" например.

jasmins
08-11-2013, 08:49
Говоря си със стандартния американски акцент и приказвам малко по- бавно за да може да ме разбират..а бтв аз тука покрай една украинка получих леко гангсерски акцент :D
Едит: Оо и даже някои са ме мислили за американка първо като се запознахме... :D

georgi12
08-11-2013, 08:54
Aз гувуркам на пришки фронски , защото сум ут онглия.
Опитвам с английски акцент , по някога се получава .

jasmins
08-11-2013, 10:07
И, разбира се, митичното перфектно произношение, 'щото все пак в училище са учили английски. :cool:
Като знам колко грешен е английския на учителите...аз в училище учих само граматиката, а произношението от филми и youtube :D

PainMonopoly
08-11-2013, 14:50
Става на въпрос за усилието, което влагате. Как ще произнасяте "р" например.

Казвам си го по английскому ама не ме бърка, опитвах се да го казвам така още от малък и съм си свикнал.

По-сложно ми е натъртването на "т", "д" и "п". Там не съм се и опитвал да се науча, защото ми звучи малоумно :Д

Auriss
08-11-2013, 16:07
Балкански акцент немам == не си правя труда да покривам. Говоря си както си знам. Интонацията ми смърди отвсякъде обаче, ама там трябва малко май да се вживееш, пък аз не съм по тази част ;д С произношението не мисля, че имам много проблеми - тук-таме удължавам някоя гласна или казвам някое Д или Т, което е трябвало да изпусна, ама май е това.
// т'ва с акцентите като цяло ми е много смешно. Оня ден съм в мъмбъл с 5-6 човека, 1 от тях французин, живял в САЩ и 1 англичанин (не го помня откъде беше, просто си спомням, че като каза си направих асоциация със северната част на острова. Англия беше обаче.)
Та на пича от кралството му се разбираше тъъъкмо 1 на 3 думи, буквално беше болезнено да се мъчиш да му разшифроваш бълвоча. В даден момент французина дори го попита откъде е...
Та тъй. В Лондон и околностите ме кефи как говорят - останалото е просто да ти се дореве.

yakuza_
08-11-2013, 16:25
Казвам си го по английскому ама не ме бърка, опитвах се да го казвам така още от малък и съм си свикнал.

По-сложно ми е натъртването на "т", "д" и "п". Там не съм се и опитвал да се науча, защото ми звучи малоумно :Д

аз пък нямам проблем "т", "д" и "п" ама с "р"
колкото и да се стремя да го завалям, все си излиза Р :D мн ми е трудно да го махна и едва ли ще успея, както и тия звуци между "а" и "е"

Chacho
08-11-2013, 16:28
Между а и е можеш да го усвоиш, като се пробваш да кажеш плавно "АААааааеееЕЕЕ" и се опитваш да спреш посредата.

Р-то вече е по-трудно за обяснение. :D

FunkyPie
08-11-2013, 17:29
аз р принципно ни моа да казвам,нз дали ми е в полза обаче

102
08-11-2013, 17:37
ФъкЯ Ооу.. йоо....

yakuza_
08-11-2013, 18:40
Между а и е можеш да го усвоиш, като се пробваш да кажеш плавно "АААааааеееЕЕЕ" и се опитваш да спреш посредата.

Р-то вече е по-трудно за обяснение. :D

аз мога да го кажа когато искам, но когато говориш нямаш толкова време да мислиш и излиза по-скоро към А

tori
08-11-2013, 19:34
аз р принципно ни моа да казвам,нз дали ми е в полза обаче
И аз не мога.

Auriss
08-11-2013, 20:03
аз мога да го кажа когато искам, но когато говориш нямаш толкова време да мислиш и излиза по-скоро към А

Е па то си е по-скоро а. Американците яко мьиекат , сигурно оттам ти идва объркването.