PDA

View Full Version : Постоянна болка в корема



tovaono
08-12-2013, 16:30
Здравейте на всички :)

Пиша по повод проблем, който се появи при мен преди около месец (5 седмици по - точно).

Момче съм, след месец правя 27 години.

Проблемът при мен, е че постоянно изпитвам усещане за тъпа болка, придърпване, присвиване в горната част на корема - в областта между пъпа и гърдите. Понякога по - силно, понякога по - слабо е усещането, но си е там. Облекчава се
най - вече, когато съм седнал и облегнал (понеже когато съм седнал, но с изправен гръб продължавам да усещам "ровичкането" и "допирането"), или когато съм легнал.

Ходих 4 пъти при хирурзите във ВМА, според които (и според двете изследвания на кръв и урина) не е нещо сериозно и с подходящ хранителен режим би трябвало всичко да се нормализира след време. Същите тези хора (който са на 2 смени в кабинета за спешна помощ :) ) в края на април ми поставиха диагноза апандисит за 3 минути, след което си последва и операция, т.е. им имам голямо доверие, и не мисля, че е наложително посещение при специалисти в други болнични заведения.

Ходих 2 пъти при гастроентеролог, пак във ВМА (по - точно в поликлиниката), като и двата пъти ме гледаха с ехограф с Основна диагноза МКБ - К528: Други уточнени неинфекциозни гастроентерити и колити. Обективното ми състояние: корем мек, неболезнен. Изписаха ми ХУСК, Дуспаталин (само през първите 10 дни) и Деанксит. За ХУСК (фибрите) и Деанксит - а ми казаха, че може да си ги пия, докато не преминат болките.

Та така. Минава си времето и промяна я има, я няма. Не знам дали това е в реда на нещата, и честно казано се замислям дали да не отида пак на преглед за да ме видят поне на скенер.

Спрял съм нацяло газираното, като съм забелязал, че след като съм изпил повечко бира да речем, усещането се засилва. И за това никаква бира, никаква кола, никаква фанта, никакво газирано. Спрял съм и любимият ми "джънк" - никакви бургери, дюнери, чипсове, вафли, бисквити и така нататък. Гледам колкото се може по - често да консумирам сурови ядки (най - често бадеми) и повечко банани. Мисля да опитам с чай от лайка и мента, както и да изпия един блистер витамин C (по 3 на ден? повече? по - малко?).

Ами това е. Ще се радвам, ако хора, преминали през подобно нещо споделят опит и съвет, и разбира се на мнение от специалист.

Благодаря Ви предварително за отделеното време и внимание :)

P.S. С цел да бъда откровен докрай си признавам, че ще постна тази тема и в още един форум, за който считам, че е много в полза на хората, когато имат здравословни проблеми :)

mlf
08-12-2013, 16:35
Отиди пак на лекар да те видят на скенер .. правилно си направил, че си спрял газираното и всичките бургери .. + яж повече плодове и пий вода .. особено през лятото .. а колкото до Вит. С .. по 2 таблетки/ сутрин и вечер мисля, че е добре, но за всеки случай посети отново лекар и УСПЕХ :)

kalpazanka
08-13-2013, 05:33
Виж сега- лято е, има плодове и зеленчуци на достъпни цени в изобилие. Не посягай към синтетични витамини.
За оплакванията да ти кажа- според лекарите са на психична основа, затова са ти дали Деанксит.

ЕКГ някой правил ли ти е?

Да разбирам ли /заради Дуспаталин-а/, че имаш газове и подуване на корема? Забележи, дали когато консумираш газообразуващи храни, болката се появява отново/се засилва!
Хипертоник да си случайно?
А пушиш ли? Кафе пиеш ли? А енергийни напитки? А разни забранени субстанции ползваш ли?

tovaono
08-13-2013, 09:25
Благодаря много за споделените мнения и съвети - определено ще ги послушам :)

И сега да отговоря:

ЕКГ ми е правено последно като си взимах направлението за гастроентеролога - т.е. преди месец. Пулсът ми е леко учестен, както и кръвното, но ми е поставяне диагноза хипертония. Отдавам го точно на това, което сте посочили - пуша цигари. Кафетата гледам да ги спра нацяло. Енергийни напитки не съм пил никога, както и не употребявам наркотици. То даже и трева не пуша :)

Честно казано си имам газове като всеки нормален човек, или поне си мисля, че така е нормално. Относно подуването на корема след прием на определена храна - не мисля, че имам такъв проблем, или най - малкото гледам да избягвам такива храни заради операцията от апандисит.

Това е засега.

И благодаря още един път за бързите отговори и съвети :)

kalpazanka
08-13-2013, 09:31
Няма защо :)

Мога само да гадая какво е при теб.

Киселини имаш ли? Оригваш ли се? Болката има ли връзка с храненията? Дискомфортът променя ли характера си, когато пиеш дуспаталин/Деанксит и там квото още са ти изписали?

Тва за хипертонията малко не го разбрах- може би си изпуснал буква- не ти е или ти е поставена диагноза хипертония?

При физическо натоварване има ли промяна в оплакванията?

Защо все още отбягваш някои храни, въпреки че са минали няколко месеца от операцията? По препоръка на лекар или по твоя воля?

tovaono
08-13-2013, 09:52
Ами киселини нямам. Оригвам се, както се оригва всеки нормален човек :) Мисля, че болката по - скоро понамалява след хранене. А относно изписаните ми лекарства - ефект никакъв. Може би само дуспаталинът помогна малко, но така или иначе ми забраниха да го пия повече :)

Хипертония нямам :)

Физическо натоварване гледам да избягвам точно заради апандисита. Поне до края на годината ми казаха да е така. Иначе като поразцъквам тенис съм забелязал, че не мога съвсем да тичам и да се обръщам, както примерно бях преди да имам тези проблеми с корема. Усещането е странно - все едно нещо вътре ми пречи и ми убива, нещо такова.

А за храните по скоро по моя воля - те още като ме изписваха ми казаха, че няма да имам проблеми с храната, само да избягвам варива тип леща, боб и т.н. Но гледам да си се храня нормално :)

Може би е редно да спомена, че в другия форум споменаха хеликобактер, което води до любимата гастоскопия за потвърждаване, или отхвърляне на подобно предположение - нещо, което си признавам от раз, че изобщо не ми е в графата фаворити от изследванията.. Надявам се, че и със скенер може да се види какъв е проблемът :)

kalpazanka
08-13-2013, 10:18
Тва щеше да ми е следващото мнение- ФГС с биопсия за хеликобактер. Ако пък толкова не искаш, има бързи уреазни тестове /БУТ/, търсене на антигена на хеликобактера във фецес и не на последно място имунологично изследване /ELISA/ на венозна кръв- ще търсят антитела.

Ето ти ценоразпис, за да си прецениш http://ramuslab.com/3/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8.%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%83% D1%81/

tovaono
08-13-2013, 10:42
Благодаря много за полезната информация! :)

Ами това е. Утре отивам при личната лекарка.

Още един път благодаря :)

kalpazanka
08-13-2013, 11:24
За нищо. :)