PDA

View Full Version : Въпрос за овърклок и въпрос за хард диск



maistorluk
08-16-2013, 23:34
Та въпросите ми са:
1. Защо като се пробвам да си овърклокна процесора интернета спира. Всичко си върви ОК само интернета никакъв го няма. Дъното е Biostar G31D-M7, а процесора е IP DualCore E2180. FSB честотата мога да я дигам, а множителя е заключен.
2. Има ли хард диск, до към 1 терабайт, който да поддържа SATA 2 и SATA 3. Гледах в онлайн магазините на няколко места пише в описанията на хард-овете, че поддържат и SATA 2 и 3. Като цъкна да ги разгледам пише, че поддържат само SATA2/SATA3. Главно искам да поддържа и двата интерфейса защото по принцип харда ми трябва сега, но на по-късен етап може да си купя нови части за нова конфигурация и да не си давам парите напразно, а да използвам тоя хард.
Мерси предварително :)

8bit
08-17-2013, 00:19
Всеки SATA2/SATA3 диск може да се включи във всеки от двата интерфейса. Работата е, че ако вземеш SATA3 SSD и дъното поддържа само SATA2 ще изгубиш от производителността. Иначе обикновенният механичен диск не може да достигне лимита на SATA2.

Auriss
08-17-2013, 03:45
Да ти преведа поста на 8бит - HDD-тата са бавни. Дали към сата или сата3 ще го вържеш е все тая - няма значение какво поддържа - скоростта ще е еднаква. Рекламен трик е. Не се връзвай. Взимай нещо рентабилно и толкова. Пак ще можеш да го вържеш към новото дъно.

Що се отнася до овърклока - на твое място бих си взел отделна ланка. Преди години си спомням за една тема с някакво момче, което имаше същия проблем - така и не се разбра от драйвърите ли беше проблемът или от волтажа. Някой ако е наясно ще е хубаво да драсне, но аз бих си взел една ланка за 5 лева колкото да си спестя главоболията.
Пусни си и един интел бърн тест за всеки случай

maistorluk
08-17-2013, 08:17
Аз хубаво ще я взема тая лан карта, ама тя не заема ли PCI слота? Защото имам една сравнително голяма видеокарта дето ми пречи малко на маневрите в кутията.

npp
08-17-2013, 09:54
по принцип дъното, което имаш(Biostar G31D-M7) не е подходящо за overclock, защото е само с две захранващи фази, а имай предвид че двуядрените core 2 процесори на intel обикновено се клокват на дъно с четири фази, а четириядрените core 2 на дъно с осем, така че захранването на дъното ти просто издъхва при overclock

maistorluk
08-17-2013, 11:14
Можеш ли да ми препоръчаш дъна, подходящи за овърклок, които да са сравнително нови(най-много 1-2 години).

8bit
08-17-2013, 19:24
Сравнително нови за този сокет няма. http://www.asus.com/Motherboards/P5G41TM_LX/#specifications това дъно е добро, но не знам дали ще го намериш втора ръка. Няма смисъл в инвестиция за ново дъно с толкова остарял сокет.

maistorluk
08-17-2013, 20:48
Извинявам се, не поясних. Няма нужда да е с такъв сокет. нещо като 2011 пак ще върши работа за нова конфигурация предполагам :D

8bit
08-17-2013, 21:08
Не мисля, че ме разбра. Смяна на сокета на дъното означава и нов процесор. Което ще бъде последвано от нова РАМ и евентуално ново захранване.

maistorluk
08-18-2013, 09:59
Точно това исках да кажа. Не искам нова конфигурация със стари части. Ако ще взимам дъно с друг сокет смятам, че е ясно че ще си купя и нов процесор и евентуално друга рам и видеокарта, и захранване, и т.н.

npp
08-18-2013, 10:25
Можеш ли да ми препоръчаш дъна, подходящи за овърклок, които да са сравнително нови(най-много 1-2 години).

за същият процесор трябва да търсиш втора ръка по форумите за хардуер или във фирмите за втора употреба компютърна техника, друг вариант е да вземеш евтини сокет 1155 дъно и процесор и памет, ето един вариант: http://nikem-bg.net/cart/44006p1r48182p1r1130p1rf.html

а още по-добре ако можеш да си позволиш същите дъно и памет но с 3GHz процесор: http://nikem-bg.net/cart/44006p1r49469p1r1130p1rf.html

ако ли не порови се в сайтовете за втора употреба, там можеш да намериш дъно сокет 775 за 20-50 лева, но гледай да е поне с четири захранващи фази ако смяташ да клокваш на него същият процесор