PDA

View Full Version : Публична администрация, студентстване...



dirtyyy
08-23-2013, 11:57
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/filosofski_fakultet/publichna_administraciya/kvalifikacionna_harakteristika

какво мислите по въпроса?
има ли хора, които учат това(:
цунки.

M467
08-23-2013, 14:03
Бъдещето в тая страна зависи не толкова от избора на професия, а от общото положение в държавата, което пък зависи от политиката и в частност медиите и Интернет форумите. По-добра възвращаемост се получава от правилното отсяване на гадовете от свестните хора и съответно подкрепата за свестните за сметка на гадовете за всяко едно нещо, на всеки едни избори.

tireheb
08-23-2013, 14:07
бе момичето кво пита, ти кво казваш..
никой не ти е искал разсъжденията
пощади поне една тема
ебати

NaOH
08-23-2013, 14:35
лол СУ
лол българия

само ще си загубиш времето, парите и нервите в нещо, което после единствено ще става да си издухаш носа.
искаш нещо хубаво да научиш - извън бг

kosder
08-23-2013, 15:22
лол СУ
лол българия

само ще си загубиш времето, парите и нервите в нещо, което после единствено ще става да си издухаш носа.
искаш нещо хубаво да научиш - извън бгИкономика в Судан?

Auriss
08-23-2013, 16:14
лол СУ
лол българия

само ще си загубиш времето, парите и нервите в нещо, което после единствено ще става да си издухаш носа.
искаш нещо хубаво да научиш - извън бг

викаш някой измислен британски университет е по-добре :Д

До авторката - ако те влече що не ;п винаги можеш да запишеш друго

Fisherman
08-23-2013, 16:25
лол СУ
лол българия

само ще си загубиш времето, парите и нервите в нещо, което после единствено ще става да си издухаш носа.
искаш нещо хубаво да научиш - извън бг

извън беге да ходи при другите овчици да си хортувате,висехте 12 години държавата да ви плаща обучението,после секи за своя гъз се притеснява,дебелото черво не трябва да е празно,ануса да работи секи ден

M467
08-23-2013, 19:01
бе момичето кво пита, ти кво казваш..
никой не ти е искал разсъжденията
пощади поне една тема
ебати
Аз можех и изобщо да не отговоря и темата щеше да остане без отговор и да отиде на 2-3 стр., както беше потънала и на първа.

Второ, за да се отговори на въпроса трябва да се направи сравнение с другите алтернативи, иначе отговорът не би имал смисъл. И, когато се прави сравнение с алтернативите, логично се отива и към по-общо сравнение с алтернативите изобщо.

Трето, дори и второто да не беше така, пак аз съм видял от какво се интересува и съм се опитал да съм полезен и от помощ, защото тя може дори да не знае какво да пита след такава медийна пропаганда на различни неща. Човек отвсякъде е заливан от всякаква информация, която обаче не е полезна и не е такава, каквато му върши работа. Тези пропагандатори - медиите и цензурираните форуми не са пощадили нито един човек, а ти искаш това от мен.

И четвърто, ако отговорите ми не са полезни, аз мога да си ги изтрия, защото не държа да помагам на никого насила. Само че тогава се случват такива неща:

http://www.teenproblem.net/forum/showthread.php/552801-%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%8F%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%89%D 0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D 0%BA%D0%B0

M467
08-23-2013, 19:04
лол СУ
лол българия

само ще си загубиш времето, парите и нервите в нещо, което после единствено ще става да си издухаш носа.
искаш нещо хубаво да научиш - извън бг
Не всички са изпаднали като теб, та да се налага да бъдат принудително изселвани поради бедност.
Да ви имам и робската психика - хем сте черноработниците на света, хем го смятате за голяма работа.
Тя си има парички, не е нужно да бъде насила гонена от страната си и средата си и да живее робски емигрантски живот като нещастниците като вас.

NaOH
08-23-2013, 19:23
извън беге да ходи при другите овчици да си хортувате,висехте 12 години държавата да ви плаща обучението,после секи за своя гъз се притеснява,дебелото черво не трябва да е празно,ануса да работи секи ден

много затворено и тъпо мислене, сериозно
не си видял и не знаеш кое как е, но говориш
в ужасно много държави нямат нищо против чужденците, дори ги харесват заради разнообразието, което създават
защо човек трябва да се ограничава в една държава, ако има възможността да види нещо алтернативно, предполагаемо и по-добро?
наясно ли си, че в много малко държави процента на чужденците е колкото в България?
знаеш ли, че след 4 месеца ще можеш да живееш и работиш във всяка европейска държава абсолютно наравно с останалите?

Момичето има и финансовите, и паричните възможности да живее в друга държава. Вместо да си губи времето в България да учи нещо, в което информацията и начина на преподаване са на по 20-30 години и така да си пропилее 4 години от младостта, да избере по-добрата алтернатива.

kosder
08-23-2013, 19:30
NaOH имам няколко въпроса към теб и се надявам да отговориш, ако не ти е проблем.
Учил ли си във ВУЗ в България?
В колко държави си ходил, учил, работил? В кои?
В страни като Германия, Великобритания, Франция дори и след 31.12 ще има правни уредби, които позволяват ограниченията относно работа за българи в различни отрасли и професии.

M467
08-23-2013, 19:37
Можеш, ама сам без родители - изселник - много по-добре е родителите ти да се грижат за теб, а ако се отделиш на самостоятелен живот пак е по-добре да не си емигрант - всеки знае, че емигрантите не живеят за себе си, а чак поколението след тях ще живее добре.

M467
08-23-2013, 20:10
Естествено.
Аз се намирам в света, който трябваше да бъде ако ги нямаше гадовете в тази страна.
Това, че за вас е нормално да сте емигранти-изселници, си е ваш проблем и на вашите родители.

NaOH
08-23-2013, 20:27
NaOH имам няколко въпроса към теб и се надявам да отговориш, ако не ти е проблем.
Учил ли си във ВУЗ в България?
В колко държави си ходил, учил, работил? В кои?
В страни като Германия, Великобритания, Франция дори и след 31.12 ще има правни уредби, които позволяват ограниченията относно работа за българи в различни отрасли и професии.

1) Уча в български ВУЗ, ей сега завършвам ВТУ.
2) Учил - Финландия. Работил - Англия. Ходил - Дания и Швеция. Отделно имам наблюдения за Германия, Шотландия, Франция и Холандия.
3) Разбира се, че ще има. Българин без поне средно образование няма да бъде допуснат да работи нещо повече от берач или чистач, а висшето ти е само плюс.

M467
08-23-2013, 20:29
Гадовете са тези, които провалят всяко едно общество - тези, които ограбиха страната, както и тези, които им съдействаха с цензурата. Гадовете във форума се знаят - един от тях е NaOH - интересното при него е, че хем проваля всичко, хем е потърпевш от това, хем продължава да го прави.

M467
08-23-2013, 20:37
Ъ? Той не беше емигрант преди година, пък и действа през Интернет.

dirtyyy
08-23-2013, 20:54
Хора благодаря много за мненията, всяко едно е оценено.
За сега варианта с чужбина е обмислен, но точно тази специалност ме интересуваше мнение на страничен човек.

Violenzа, аз най-вероятно ще си отворя ресторант.. xD
Това ме влече...хората, забавата, тези неща...
но не е и изключено да работя в администрацията на областта или полицията.
харесва ми и това.

kosder
08-23-2013, 20:55
1) Уча в български ВУЗ, ей сега завършвам ВТУ.
2) Учил - Финландия. Работил - Англия. Ходил - Дания и Швеция. Отделно имам наблюдения за Германия, Шотландия, Франция и Холандия.
3) Разбира се, че ще има. Българин без поне средно образование няма да бъде допуснат да работи нещо повече от берач или чистач, а висшето ти е само плюс.Хубаво е, че имаш наблюдения и можеш да изкажеш адекватно мнение, защото има много философи, които си изграждат мнение само върху разкази на познати. Не мислиш ли обаче, че след Нова година единствените ясно забележими промени за българите, които искат да работят в чужбина, ще бъдат свързани с премахването на бюрократическите усложнения(най-вече отпадането на работни визи за някои страни). Напоследък забелязвам една тендеция, че голяма част от заминаващите да учат в чужбина(приятели, познати), нямат нужната мотивация и си мислят, че ако завършат в някой университет в чужбина после са им вързани средните западноевропейски заплати, а това не мисля, че отговаря на реалността. И все пак не мога да бъда някакво становище, тъй като нито съм бил част от образователната система в чужбина, нито съм работил там. А какво мислиш за завършване на ВУЗ в България и после специализация в чужбина.

kosder
08-23-2013, 20:56
btw сега се сетих, че сестрата на един приятел завърши Публ.адм. само че в НБУ. Веднага след като завърши започна работа към Мин. на земеделието на доста прилична заплата.

п.с.dirtyy стани полицайка и ще бъда най-опасния престъпник http://www.pic4ever.com/images/cowboypistol.gif

dirtyyy
08-23-2013, 20:57
Също въпрос, съжалявам че съм нагла, но няма в момента към кой да се обърна.
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/filosofski_fakultet/publichna_administraciya/kandidatstvane

Задължително ли се кара изпит по математика?

dirtyyy
08-23-2013, 20:57
dirtyy стани полицайка и ще бъда най-опасния престъпник http://www.pic4ever.com/images/cowboypistol.gif

Симеоново ми е първо желание :*

EinGutesKind
08-23-2013, 20:57
лол СУ
лол българия

само ще си загубиш времето, парите и нервите в нещо, което после единствено ще става да си издухаш носа.
искаш нещо хубаво да научиш - извън бг

Стига да искаш, винаги може да "научиш нещо", дори да не си в учебно заведение ... книги и учебници бол

Fisherman
08-23-2013, 21:28
много затворено и тъпо мислене, сериозно
не си видял и не знаеш кое как е, но говориш
в ужасно много държави нямат нищо против чужденците, дори ги харесват заради разнообразието, което създават
защо човек трябва да се ограничава в една държава, ако има възможността да види нещо алтернативно, предполагаемо и по-добро?
наясно ли си, че в много малко държави процента на чужденците е колкото в България?
знаеш ли, че след 4 месеца ще можеш да живееш и работиш във всяка европейска държава абсолютно наравно с останалите?

Момичето има и финансовите, и паричните възможности да живее в друга държава. Вместо да си губи времето в България да учи нещо, в което информацията и начина на преподаване са на по 20-30 години и така да си пропилее 4 години от младостта, да избере по-добрата алтернатива.

ходете бе,трошете си главите

tireheb
08-23-2013, 21:29
Също въпрос, съжалявам че съм нагла, но няма в момента към кой да се обърна.
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/filosofski_fakultet/publichna_administraciya/kandidatstvane

Задължително ли се кара изпит по математика?

не, избираш 1 от тея варианти за изпит (английски, история, математика 1, математика 2) ; другата опция явно е да кандидатстваш с матура (без изпит)

kosder
08-23-2013, 21:34
Най-лесно ще ти е да влезеш с матура по английски.

NaOH
08-24-2013, 00:06
Хубаво е, че имаш наблюдения и можеш да изкажеш адекватно мнение, защото има много философи, които си изграждат мнение само върху разкази на познати. Не мислиш ли обаче, че след Нова година единствените ясно забележими промени за българите, които искат да работят в чужбина, ще бъдат свързани с премахването на бюрократическите усложнения(най-вече отпадането на работни визи за някои страни). Напоследък забелязвам една тендеция, че голяма част от заминаващите да учат в чужбина(приятели, познати), нямат нужната мотивация и си мислят, че ако завършат в някой университет в чужбина после са им вързани средните западноевропейски заплати, а това не мисля, че отговаря на реалността. И все пак не мога да бъда някакво становище, тъй като нито съм бил част от образователната система в чужбина, нито съм работил там. А какво мислиш за завършване на ВУЗ в България и после специализация в чужбина.

Като цяло, главните промени наистина ще са в намалянето на бюрокрацията и чакането с месеци за работна карта и подобни глупости. Като цяло, трудно е да си намериш работа, но веднъж намериш ли я - не могат да те уволнят толкова лесно, без да пишат огромни обяснения и да ти плащат неустойки до края на договора. Сравнявайки заплатите, в чужбина изкарваш между 5 и 10 пъти повече от средната заплата в България, но наемите просто са високи. Храната е горе-долу в същите цени, стоките също... Ама некадърен ли си, никой няма да те наеме на работа. Няма причина който и да е да си мисли, че щом в България никой не го иска, в чужбина някой ще го поиска.

Относно завършването на бакалавър в българия и магистър в чужбина, все едно се опитваш да боядисваш груб строеж с блажна боя. Имаш някакви основи, но те са непълни, доста често изкривени, остарели и запълнени с още повече глупости. Всички тези знания ги знаеш уж на теория, но на практика не знаеш нищо.
Ако ще се планира обучение в чужбина, нека да е с включена и бакалавърска степен.

marble
08-24-2013, 09:30
Ако изкараш добри оценки на матурата, като за публичната администрация втората трябва да ти е английски, история или математика, то нямаш нужда от изпит.. За тази специалност коефициента е 3 и с изпит, и с матура.
Иначе ще ти кажа как е ПА като мине поне един семестър.
А защо в СУ-то?

dirtyyy
08-24-2013, 09:37
Ти къде си ^_^

yakuza_
08-24-2013, 10:17
Аз съм бил администратор в хотел, но нямаше публика :(

dirtyyy
08-24-2013, 11:58
:(

AnarchyBoy
08-24-2013, 12:24
Ъмм Симонке, малко НЕточна информация ти дават момците...

Коефициента с матура е 2.5 независимо от предмета по който е била матурата (с изключение на математиката) и специалността която желаеш, с изпит коефициента варира от 3 до 4. :)
Но да речем, че на матурата по Англ изкараш примерно 5.50 +, ще влезеш без никакви проблеми :)
Бала ти се смята така, оценката от средното + оценка от изпит умножена по 3-4 [зависи от изпита] (оценка от матура по 2.5) + оценка от предмет изучаван до 12ти клас (български или математика или история, тук това зависи от специалността)

tireheb
08-24-2013, 12:39
абе и аз помня, че за кандидатстването с матура имаше разни врътки, ама на линка, който е дала, съвсем ясно си пише "матура с коефициент 3", та явно за таа специалност е така

AnarchyBoy
08-24-2013, 13:28
абе и аз помня, че за кандидатстването с матура имаше разни врътки, ама на линка, който е дала, съвсем ясно си пише "матура с коефициент 3", та явно за таа специалност е така

Повечето линкове от сайта на СУ, са с дата 2007/2008, аз кандидатствах тази година.. :)

И ми беше адски трудното, в интернет чета едно, обаждам се да попитам тия ми казват съвсем друго.

M467
08-24-2013, 15:30
Сигурен съм, че NaOH има яка турбо ютия, която вдига 200 км/ч ... САМА

dirtyyy
08-24-2013, 15:46
...което значи,че мога и без математика? :З

StringTheoryPracticist
08-24-2013, 15:49
програмиране > алл

всички хора които не учат програмиране, теория на вероятностите и приложна математика нямат душа.

StringTheoryPracticist
08-24-2013, 15:49
...което значи,че мога и без математика? :З
BLASPHEMY!!!

marble
08-24-2013, 15:53
Ъмм Симонке, малко НЕточна информация ти дават момците...

Коефициента с матура е 2.5 независимо от предмета по който е била матурата (с изключение на математиката) и специалността която желаеш, с изпит коефициента варира от 3 до 4. :)
Но да речем, че на матурата по Англ изкараш примерно 5.50 +, ще влезеш без никакви проблеми :)
Бала ти се смята така, оценката от средното + оценка от изпит умножена по 3-4 [зависи от изпита] (оценка от матура по 2.5) + оценка от предмет изучаван до 12ти клас (български или математика или история, тук това зависи от специалността)

Варира вика.. LOL
Да си си купил справочник като ти е била грешна информацията.
За СУ балообразуването за ПА става: По избор с изпит с коефициент 3 по изброените предмети или с матура по същите предмети с коефициент 3, плюс оценка от дипломата по БЕЛ и история.

Симонка, мене ме приеха със същата специалност и в СУ, но записах в техническия.

AnarchyBoy
08-24-2013, 16:16
...което значи,че мога и без математика? :З

Можеш и без.. да :D

M467
08-25-2013, 13:48
Храната е горе-долу в същите цени, стоките също...

А бирата колко е, колко е бирата?

NaOH
08-25-2013, 14:16
А бирата колко е, колко е бирата?

1 паунд

M467
08-25-2013, 22:17
Пак пробваш да лъжеш:

Над 3 паунда на пинт, а 1 пинт е половин литър, а 3 паунда са 7.50 лв.

http://www.thedrinksbusiness.com/2013/04/milestone-moment-as-average-price-of-beer-passes-3-a-pint/

http://www.pintprice.com/region.php?/United%20Kingdom/

NaOH
08-25-2013, 22:45
Говоря ти за от магазини.
За заведения е между 2-3 паунда, зависи от марката. Повечето заведения пускат промоции през един от делничните дни, в който бирата пада до паунд.

И е глупаво да обръщаш в лева. В България цените са образувани като процент от заплатите. В България не могат да почнат да продават стоки и услуги с еднакви цени в държави, където заплатата е 5-10 пъти по-висока. Къде сравняваш 3 паунда бира при 1500 паунда заплата с 2 лева бира при 400 лева заплата?

M467
08-26-2013, 00:45
Ами тогава логиката ти никъде я няма - щом цените са процент от заплатите, значи може да си живеят хората добре и при ниски заплати и ниски цени. А средната заплата мисля, че вече е към 800 лв, а не 400, а ако можеш и нещо повече, ще взимаш и повече.

yakuza_
08-26-2013, 05:11
http://profit.bg/news/Kakva-e-srednata-zaplata-u-nas-i-v-Evropa/nid-88403.html

После пак говори за заплати :lol:

NaOH
08-26-2013, 12:00
Ами тогава логиката ти никъде я няма - щом цените са процент от заплатите, значи може да си живеят хората добре и при ниски заплати и ниски цени. А средната заплата мисля, че вече е към 800 лв, а не 400, а ако можеш и нещо повече, ще взимаш и повече.

800, ма друг път. 400-500 си е на повечето работи, освен ако не работиш нещо по-интелектуално.
Цените на стоките изпреварват заплатите изпреварват заплатите, за жалост. Все пак, в България всичко е с малко до много по-евтино, но за българина дори и тази евтиния е скъпа.

kosder
08-26-2013, 13:28
500 лв. мин. пенсия, 1000 лв. мин. заплата.ИЗВИНЕТЕСЕБЕ провокатори!

M467
08-26-2013, 15:35
Ти по тази логика може да кажеш, че и в Англия средното е 1000 паунда, а само по-интелектуалните е 1500. Но това си е официална статистика, даже и от линка на Яхуйза се вижда, който е от преди година и половина, а оттогава още се е покачило.

DisappointedDreamer
08-26-2013, 16:37
Всички тези знания ги знаеш уж на теория, но на практика не знаеш нищо.


абsолютно точно и вярно.
и sъм човек, който учи sредно в Швеция.

StringTheoryPracticist
08-26-2013, 19:04
1

NaOH
08-26-2013, 23:36
Ти по тази логика може да кажеш, че и в Англия средното е 1000 паунда, а само по-интелектуалните е 1500. Но това си е официална статистика, даже и от линка на Яхуйза се вижда, който е от преди година и половина, а оттогава още се е покачило.

Еми, при 6.2 паунда на час минимална заплата трудно средното ще е 1000.
И 800 лева да е средната заплата, това не прави нещата по-цветущи.

LovEsIckk
08-28-2013, 13:30
Разбихте ми мечтите за магистър в чужбина.