PDA

View Full Version : Стряскаща статистика



anonymous895156
08-23-2013, 17:39
Повече от половината първолаци тази година са от бедни семейства


Повече от половината деца, които тази година ще бъдат първи клас, са от семейства с ограничени доходи, съобщи Нова телевизия, позовавайки се на данни на Агенцията за социално подпомагане.

На фона на големия брой нуждаещи се деца, социалните различия в класната стая стават все по-големи, смятат психолози.

http://dariknews.bg/uploads/news_images/201308/photo_verybig_1133878.jpg

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1133878


Каква е позицията ви по въпроса? Това временна тенденция ли е или ще нараства все повече и повече? Възможно ли е един ден да настигнем по обществено разслоение страни като Индия, Боливия, Конго?

Oy7ofCon7roL
08-23-2013, 17:46
Къв е критерия за бедност в Бг ?

StringTheoryPracticist
08-23-2013, 17:53
По моята дефиниция за "бедно семейство", над 91.4% от първолаците са от бедни семейства. Даже не е нужно да правя статистиката, защото дефиницията ми за бедно семейство е "по-малко от 91.4% от семействата в България са по-бедни от него", така че съм прав. И имам много тъжна снимка като малък като плача :( мързи ме да я пускам, затова ще те помоля да си я представиш.

Убедих ли те?

а ако някой намери дребната логическа грешка в поста ми печели лукче!

anonymous895156
08-23-2013, 18:01
Къв е критерия за бедност в Бг ?

При семействата, в които на член от се падат не по-малко от 350 лева... брутно.

Oy7ofCon7roL
08-23-2013, 18:05
Начи дет вика стринга, сигурно са повече

BloodyDreamer
08-23-2013, 18:10
По моята дефиниция за "бедно семейство", над 91.4% от първолаците са от бедни семейства. Даже не е нужно да правя статистиката, защото дефиницията ми за бедно семейство е "по-бедно от 91.4% от семействата в България", така че съм прав.
а ако някой намери дребната логическа грешка в поста ми печели лукче!
Ако дефиницията ти е вярна, то едва 8,6% от първолаците в България са от бедни семейства. И обратното - ако наистина смяташ, че над 91,4% от първолаците са от бедни семейства, то дефиницията ти за бедно семейство трябва да е "по-бедно от 8,6% от семействата в България".

Искам лукче.

StringTheoryPracticist
08-23-2013, 18:32
оф да се еба, тука съм сбъркал, ама не беше планирана грешка :Д получаваш бисквитка, бонус непланирана награда, едитвам поста и лукчето си стои (щото грешката не се оправя с това)

за лукчето трябва да се пипа по-фино

лукчето е специално и е по-сладко от бисквитките, направено е от създателя на лукчетата, специална версия за шампиони по рационалност ^^

M467
08-23-2013, 19:02
А техните родители за кого са гласували - подкрепили ли са глобала?

anonymous895156
08-23-2013, 20:11
А техните родители за кого са гласували - подкрепили ли са глобала?

Подкрепили са напускането му.

M467
08-23-2013, 20:25
Ами затова сега си плащат цената, за което си пуснал тема.

tori
08-23-2013, 21:34
По моята дефиниция за "бедно семейство", над 91.4% от първолаците са от бедни семейства. Даже не е нужно да правя статистиката, защото дефиницията ми за бедно семейство е "по-малко от 91.4% от семействата в България са по-бедни от него", така че съм прав. И имам много тъжна снимка като малък като плача :( мързи ме да я пускам, затова ще те помоля да си я представиш.

Убедих ли те?

а ако някой намери дребната логическа грешка в поста ми печели лукче!
Лукче?! О, колко си мил...

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 13:04
Наистина ли? Никои ли не може да види грешката ми?

anonymous895156
08-25-2013, 13:06
защо бедно семейство в началото е в кавички :Д

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 13:14
чувствах се артистик докато го писах и сложих кавички за да е по-красиво

anonymous895156
08-25-2013, 13:17
печеля ли лукче :(

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 13:24
не :(

socareless
08-25-2013, 13:47
логическата грешка е по-скоро само грешка,тъй като невиждам особено логика;д
как ще смяташ 91.4% за бедни,а дефиницията ти за бедност ще е да си по-беден от по-малко 91.4%,тва значи че или процента на бедните според тебе е различен или че останалите от тези "по-малко от 91.4%", са по-богати от дефиницията ти за беден,което само по себе си ги прави не-бедни

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 14:18
останалите от тези "по-малко от 91.4%", са по-богати от дефиницията ти за беден,което само по себе си ги прави не-бедни
да, останалите 8.6% не са бедни; но всички които не са от тези 8.6% са от другите 91.4% и са бедни, ще се опитам да го едитна за да звуча по-ясно

а, не мога да го едитвам... идеята е, че на 91.4% слагам линията: под нея всички са бедни, над нея всички са богати

с други думи, ако взема всички семейства и ги наредя по бедност в една колонка и вървя по колонката, така че да стигна 91.4% до края (всички преди мен са по-бедни, всички след мен са по-богати), ТУК маркирам границата - ако има семейство точно на границата го слагам от бедните - всички преди него са бедни, всички след него са богати. така изкарвам повече от 91.4% да са бедни

ДОТУК няма грешка. Грешката е близо до това, но в това съобщение всичко перифразира първото ми съобщение, и всичко е правилно.

socareless
08-25-2013, 14:30
пообърках се малко,ама аз разбрах следното:
91.4% са бедни - приемаме го като факт
x < 91.4% са тези които се вписват в критерия за бедност
като от 91.4% извадим х(тъй като в критерия за бедност влизат само х) има някъв остатък,защото х < 91.4% и този остатък именно имам предвид,че не се води беден според твойта дефиниция,не знам дали тва си имал предвид ама тва си е логическа грешка
пп. нз дали си ме разбрал(математиката не ми е никак сила;д),ама от тва което ти си написал,тва разбрах аз

socareless
08-25-2013, 14:33
ма са прочетох в по-горен пост,че случайно си допуснал тази грешка,разбрах кво имаш предвид иначе

socareless
08-25-2013, 14:36
имай предвид обаче,че доста хора са на границата и според мене те са в тоя процент,а не се прибавят към него

NissaN
08-25-2013, 14:38
Нашия ги спонсорира такива срещу 30-40 процента и после ако закъснее с плащането... не коментирам

BloodyDreamer
08-25-2013, 14:46
оф да се еба, тука съм сбъркал, ама не беше планирана грешка :Д получаваш бисквитка, бонус непланирана награда, едитвам поста и лукчето си стои (щото грешката не се оправя с това)

за лукчето трябва да се пипа по-фино

лукчето е специално и е по-сладко от бисквитките, направено е от създателя на лукчетата, специална версия за шампиони по рационалност ^^

Ееееееееее, аз лукче исках. Ама бисквитката си я взимам. Благодаря. Ще се разтърся и за лукчето, щото съм алчна, ама сега не ми се мисли и сигурно нищо няма да открия. 8-)

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 14:55
имай предвид обаче,че доста хора са на границата и според мене те са в тоя процент,а не се прибавят към него
не, само едно семейство е в границата; или ако има няколко семейства с ТОЧНО същите доходи (до стотинката), тогава са няколко, но всичките се добавят към по-бедните

BloodyDreamer
08-25-2013, 15:03
Хрумнаха ми няколко неща, обаче ме е страх да ги кажа, защото има вероятност да не са "нарочно допуснати грешки", а неосъзната липса на логика, в който случай рискувам да изгубя лукчето (ако ти нараня гордостта или нещо такова, знам ли те колко си обидчив) -.-
И да попитам... ако спечеля лукчето, губя ли бисквитката?

socareless
08-25-2013, 15:04
по-този начин процента им нонстоп ще расте,щото винаги ще има някой по-богат от най-богатия беден(който се смята че е на границата),който автоматично също ще се числи към бедните по тая логика;д

anonymous895156
08-25-2013, 15:15
Грешката ти е, че всеки ден много семейни хора си намират работа, а и много губят, като за България процентът на загубващите е по-голям, от там и не може да се фиксира точен процент :smt077 :smt023
Също така... хм... много хора работят на черно и не се отчитат пред държавата 8-)

socareless
08-25-2013, 15:18
^за това статистиката се прави през определен период от време^^ за да се определят тенденциите

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 15:18
Хрумнаха ми няколко неща, обаче ме е страх да ги кажа, защото има вероятност да не са "нарочно допуснати грешки", а неосъзната липса на логика, в който случай рискувам да изгубя лукчето (ако ти нараня гордостта или нещо такова, знам ли те колко си обидчив) -.-
И да попитам... ако спечеля лукчето, губя ли бисквитката?
истинския отговор прилича на ненарочно допусната грешка, естествено че няма да се обидя ако ми посочиш грешките

не губиш бисквитката ако спечелиш лукчето; а ако някой ден по някакъв повод някога се видим на живо (примерно някоя форумна среща) ще ти дам бисквитката (и лукчето, ако си го заслужила ^^)


по-този начин процента им нонстоп ще расте,щото винаги ще има някой по-богат от най-богатия беден(който се смята че е на границата),който автоматично също ще се числи към бедните по тая логика;д
не, границата се поставя на 94.3 или колкото процента бяха там; всички преди и върху Границата са бедни, всички след нея са богати; процента семейства на които съм поставил етикет "бедни" или "богати" не влияят върху това къде поставям границата - единственото което влияе е числото, което определя доходите им

@димитар: това не променя нищо, но ако ти е трудно може да си представиш, че спирам времето и изследвам всички хора, поставям им проценти, след това пускам времето обратно и пускам публикацията, която е само за този момент от време

anonymous895156
08-25-2013, 15:19
Велизаре, искам си лукчето-о-о-о-о

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 15:21
виж поста горе, който едитнах точно преди да си пуснеш това съобщение

а откъде ми знаеш името о.О

anonymous895156
08-25-2013, 15:22
Аз знам всичко.

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 15:30
да, освен правилния отговор на въпроса ми. кекекекекекекек

BloodyDreamer
08-25-2013, 16:22
истинския отговор прилича на ненарочно допусната грешка, естествено че няма да се обидя ако ми посочиш грешките

не губиш бисквитката ако спечелиш лукчето; а ако някой ден по някакъв повод някога се видим на живо (примерно някоя форумна среща) ще ти дам бисквитката (и лукчето, ако си го заслужила ^^)

Не знам дали на мен ми е разлигавено, или наистина си много мил :)

Две са ми идеите.
1. Критерият ти може да не е общовалиден. Смисъл... ако си някакъв милионер, например, всеки, който получава по-малко от теб, става беден според твоите възприятия. Това като го написах и го прочетох, ми прозвуча много глупаво...
2. Защо свързваш статистиката на семействата със статистиката на първолаците? Така излиза, че всяко семейство има дете на възраст 6 или 7 години, което ще ходи на училище. Но всъщност има много семейства, в които няма да има първокласник тази година. Има и такива, които имат по две деца първолачета. Освен това бас хващам, че по-голямата част от тези 91,4% семейства са на цигани, които нямат никакво намерение да изпращат децата си на училище. Статистиката ти за семействата може и да е правилна, но процентът на "бедните първолаци" ще е доста по-различен от този на бедните семейства.

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 16:58
Правилен отговор! 2. е отговора, ама сега имам гости и след няколко часа или утре ще ти отговоря и ще коментирам върху 1 (което още не съм прочел внимателно) :Д

socareless
08-25-2013, 17:03
тва ми беше от първите предположения,ама някак си не ми се стори като че питаш за нещо такова,мислех че ще е доста по-deep;d

BloodyDreamer
08-25-2013, 17:30
ДА! Лукчето е мое!

StringTheoryPracticist
08-25-2013, 22:53
1. Критерият ти може да не е общовалиден. Смисъл... ако си някакъв милионер, например, всеки, който получава по-малко от теб, става беден според твоите възприятия.
не, това дали някой е беден или не не зависи от перспективата; зависи от позицията му спрямо населението. и да, ако 80% от хората в държавата са милионери, по моята дефиниция пак повечето от тях ще са бедни - това е естествено, дефиницията ми е умишлено глупава, идеята ми беше да осмея поста на темата - журналистите НЕ си бяха дали тяхната дефиниция за 'беден', така че може да е също толкова глупава колкото моята. но това което каза поначало не е вярно, доколкото разбрах - сигурно не си разбрала нещо правилно


2. Защо свързваш статистиката на семействата със статистиката на първолаците? Така излиза, че всяко семейство има дете на възраст 6 или 7 години, което ще ходи на училище. Но всъщност има много семейства, в които няма да има първокласник тази година. Има и такива, които имат по две деца първолачета. Освен това бас хващам, че по-голямата част от тези 91,4% семейства са на цигани, които нямат никакво намерение да изпращат децата си на училище. Статистиката ти за семействата може и да е правилна, но процентът на "бедните първолаци" ще е доста по-различен от този на бедните семейства.
Да, това е напълно правилно. Първоначално допуснах грешка и обърках двете, но преди да публикувам поста осъзнах грешката си и видях, че за да я поправя ще трябва да пренапиша коментара. Тогава и осъзнах, че повечето хора дори няма да забележат грешката, но мога да добавя накрая че имам грешка, за тези които я забележат. След това ми стана любопитно колко хора ще я усетят (имайки предвид че целия ми пост е труден за разбиране) и кои ще са тези хора, тъй като това тества едно много ценно умение, един специфичен начин на абстрактно мислене, което е свързано и с умението да мислиш непредубедено. Хората редовно опростяват нещата които виждат без да го забелязват (понякога го правят като селективно избират информацията която им е удобна), но тези с това качество могат да видят нещата с по-малко опростения, може да се изпишат книги за това, аз не мисля да изписвам страници текст (поне засега).


тва ми беше от първите предположения,ама някак си не ми се стори като че питаш за нещо такова,мислех че ще е доста по-deep;d
Вероятно си го забелязала на фона на ума си като леко чувство на обърканост, което обаче си игнорирала, след което си продължила напред - това става по принцип с този тип задачи. Сам казах, че е "малка" грешка и че е фино, наистина е доста фино, но много често забелязваме този тип неща и си казваме "е, това няма значение", правим презумпцията и изобщо забравяме за нея и си продължаваме напред. Част от задачата е да забележиш на ясно, умишлено ниво, че тук я има тази презумпция. Все пак получаваш бонус точки и виртуални прегръдки :Д