PDA

View Full Version : Къде да уча програмиране след 12-ти клас?



jecklond
08-28-2013, 14:28
Здравейте, съфорумници! Пред голяма дилема съм относно къде да уча програмиране (софтуерно инжинерство) след като завърша другата година. Насочил съм се към Техническия или Софийския. В Софийския има програмиране, но се влиза страшно трудно (само с 6), докато в Техническия се влизало по-лесно, но аз програмиране никъде не видях... Таа някой, който учи/е учил там, дали би могъл да ми даде съвет? :)

JDeel
08-28-2013, 16:51
https://www.google.com/
Един месец ровене насам-натам и вече ще знаеш основите.

fatcat
08-28-2013, 16:51
е техническия няма ли сайт? в него трябва да пише какви специалности се предлагат
-----
www.iskampak.com

Nam3less3
08-28-2013, 18:35
Особено щом си се насочил към софтуерно инженерство(въобще не към техниката и програмиране на по-ниско ниво) няма какво да ходиш в ТУ, учи математика за да влезеш във ФМИ на СУ.

8bit
08-28-2013, 20:17
Между двата университета, СУ е по-добре, но и там нищо няма да научиш. Ще те скъсат от математика, която никога няма да ти потрябва, и ще вземеш лист хартия, който няма да те направи програмист.

antovaldes
08-30-2013, 13:28
Като тийнейджър на около 40 години бих Ви казал, че програмиране се учи сам вкъщи пред компютъра. Стартирате своите проекти, търсите инфо и конкретни съвети за реализация в търсачките и работа, работа, работа...

Хубаво е да имате някакво математическо образование като основа. В България това се учи във ФМИ на СУ, но не мога да не споделя напълно и мнението на 8bit!

Minwu
08-31-2013, 15:07
Телерик (:

8bit
08-31-2013, 15:34
Телерик (:

+1

Nam3less3
09-01-2013, 05:10
Телерик (:Ако искаш кодене - телерик, ако искаш информатика - университет.

white knight
09-01-2013, 13:31
Ако искаш кодене - телерик, ако искаш информатика - университет.
Каква е разликата?

Nam3less3
09-01-2013, 13:48
Каква е разликата?Разликата е, че на едното място за 1 година учиш програмиране с даден език, а на другото място имаш 4 години време да учиш информатика - http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Computer_science
Телерик академията е като балон, и въобще хората и се кланят така защото до преди нея не знаеха, че това е самоинициативна работа и че имаш достъп до всички ресурси за нея от интернет.

8bit
09-01-2013, 14:07
Разликата е, че на едното място за 1 година учиш програмиране с даден език, а на другото място имаш 4 години време да учиш информатика - http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Computer_science
Телерик академията е като балон, и въобще хората и се кланят така защото до преди нея не знаеха, че това е самоинициативна работа и че имаш достъп до всички ресурси за нея от интернет.

Значи до университетските ресурси нямаш достъп, така ли? Факт - от академията излизаш обучен и готов за работа. В университета учиш всякакъв булшит и не получаваш практически опит, който е най-важен за един програмист.

Nam3less3
09-01-2013, 14:38
Значи до университетските ресурси нямаш достъп, така ли? Факт - от академията излизаш обучен и готов за работа. В университета учиш всякакъв булшит и не получаваш практически опит, който е най-важен за един програмист.То за да научиш нещата от академията примерно ти трябва само интернет.
Практическия опит си зависи от тебе, в университета имат доста дълго време сам да си се занимаваш с каквото искаш.
От академията никакъв не излизаш - те самите хора които телерик взимат на работа са все студенти някъде(най-често във ФМИ), а и освен ако не си изключение, ще си нископлатен кодер.
Университета ти помага да вземеш академично образование, т.е. не само програмиране ами и "всякакъв булшит", благодарение на който ти имаш възможност да цъкаш 3D игри и да имаш C# компилатор.
Та дори и програмисти с опит, повечето в академията си остават лаици, и нямат по-голям шанс да се развият кариерно от тия в университета, защото това е много самоука и самоинициативна работа, но не може да ми сравняваш 1 година курс с 4 години computer science в университет. Булшит е за некадърниците дето искат да си цъкат в IDE-то и да викат готови методи по цял ден за да вземат една заплата и бълват некачествен код. Пази боже ако всички програмисти на света минаваха само през такива академии, то тогава по-добре да не ползваш компютър.

Auriss
09-01-2013, 21:22
Неймлесчо, доста грубо прозвуча това.

До автора - разликата в най-общи линии е, че от телерик получаваш практическо обучение, докато в университета те учат да мислиш. Утре ако се наложи някой да пише алгоритъм, който да компресира информация с цел да може да се изпраща до марс при минимални загуби (примерно) няма да вземат някой самоук пичага (освен ако не е накой див гений, де), а човек, завършил престижен унивеситет, 'щото ще се знае, че има теоретичната подготовка и 'мисленето' да го направи това.

Та макар и да е прав Неймлеса, проблемът е, че както с всяка друга наука, или си гений, или просто посредствен пичага. А ако не си гений и математиката не ти е в кръвта мен не ми е ясно к'ва полза ще имаш от тоя университет.


Пази боже ако всички програмисти на света минаваха само през такива академии, то тогава по-добре да не ползваш компютър.
Иронията е, че алгоритмите, ползвани от гейм и филмовата индустрия, особено LUT таблиците и vector displacement / normal / bump маповете, както и така наречените леър стайлове от Фотошоп (които си имат други имена в други приложения, де) се пишат от същия тип самоуки 'кодери', докато завършилите университети бачкат за някоя компания от типа на майкрософт/гугъл, вършейки точно това, срещу което ти роптаеш :Д
Таа да ....
Кой от софийски университет познаваш, който може да се похвали с нещо такова - http://en.wikipedia.org/wiki/Edwin_Catmull
Прочети му биографията на пича.
Като учиш там математика к'во ?

Наистина искам да ми отговориш в прав тескт след 5 години твоите занимания и тези на някой, минал през Телерик, с к'во ще се различават ? Чачо примерно неведнъж е казвал, че иска с някви АИ да се занимава. Т'ва го разбирам и тотално оправдава 6 години обучение. Ама за човек, който просто иска да пише код, а не да прави 'открития', каква файда има от университет ?

8bit
09-02-2013, 01:23
Толкова глупости в един пост не знам как успя да побереш.


То за да научиш нещата от академията примерно ти трябва само интернет.
От трети прочит логика не хващам ... само ще кажа, че повечето топ университети, където действително учиш нещо, също са си изнесли всичката информация в интернет, достъпна за всички. Аааа и Вижуъл Студио също няма да е излишно :)


Практическия опит си зависи от тебе, в университета имат доста дълго време сам да си се занимаваш с каквото искаш.
Също забрави да споменеш, че в университета никой не те задължава да изпишеш солидно количество код, а академията без да имаш ~100к реда не можеш да я завършиш. Интересен пропуск при положение, че спорим кой метод е по-ефективен.


От академията никакъв не излизаш - те самите хора които телерик взимат на работа са все студенти някъде(най-често във ФМИ), а и освен ако не си изключение, ще си нископлатен кодер.
Отново логиката е на ниво. Ти ако си калпав и не знаеш какво е компилатор, и диплома да имаш пак няма кой да те вземе. Телерик наемат основно тези студенти, които са завършили академията им. Ясно е, че като студент няма да вземеш заплата на синиър девелъпър.


Университета ти помага да вземеш академично образование, т.е. не само програмиране ами и "всякакъв булшит", благодарение на който ти имаш възможност да цъкаш 3D игри и да имаш C# компилатор.
И другаде съм го казвал, и тук ще го кажа: студентът трябва да има избор какво да учи. Огромна част от всички завършили информатика никога не използват математика в начинанията си. Ако по-късно реша да се специализирам по-тясно, винаги ще мога да науча тази част от математика, която ми е нужна.


Та дори и програмисти с опит, повечето в академията си остават лаици, и нямат по-голям шанс да се развият кариерно от тия в университета, защото това е много самоука и самоинициативна работа, но не може да ми сравняваш 1 година курс с 4 години computer science в университет. Булшит е за некадърниците дето искат да си цъкат в IDE-то и да викат готови методи по цял ден за да вземат една заплата и бълват некачествен код. Пази боже ако всички програмисти на света минаваха само през такива академии, то тогава по-добре да не ползваш компютър.
http://img17.imageshack.us/img17/842/98969233.gif

Smith_6
09-02-2013, 01:30
Както и да го гледаш по-добре да си завършил И университет, от там придобиваш ако не друго поне връзки с други заинтересовани в тази сфера хора.(a и дипломата не е без никакъв смисал)

8bit
09-02-2013, 01:34
Както и да го гледаш по-добре да си завършил И университет, от там придобиваш ако не друго поне връзки с други заинтересовани в тази сфера хора.(a и дипломата не е без никакъв смисал)

Точно в ИТ сектора дипломата е без никаква стойност. И не е нужно да си в университет, за да градиш връзки.

Smith_6
09-02-2013, 01:40
Точно в ИТ сектора дипломата е без никаква стойност. И не е нужно да си в университет, за да градиш връзки.
Според мен дипломата във всеки сектор си е важна, а за връзките: там се градят по-лесни и с повече хора и за по-малко време, това не пречи да градиш връзки и от другаде.

8bit
09-02-2013, 01:55
Според мен дипломата във всеки сектор си е важна, а за връзките: там се градят по-лесни и с повече хора и за по-малко време, това не пречи да градиш връзки и от другаде.

В информатиката има много голяма разлика между това какво се учи в университета и какво се изисква от индустрията. Дори и да завършиш ако не си сядал сам да се занимаваш, никой няма да те вземе на работа. Практически ти не излизаш със знания, които биха те различили от ученик 10 клас, който е прочел една книга. Извън контекста на спора бих се съгласил за връзките. Но в академията си всеки ден с хора, които са със същите интереси като теб и наистина имат мотивация да учат. Тези 200-300 души не са там, за да вземат диплома, че има какво да покажат на мама и тати. Самата обстановка е различна и е много по-подходящо с някой от тях да завържеш продуктивен разговор.

Smith_6
09-02-2013, 02:21
В информатиката има много голяма разлика между това какво се учи в университета и какво се изисква от индустрията. Дори и да завършиш ако не си сядал сам да се занимаваш, никой няма да те вземе на работа. Практически ти не излизаш със знания, които биха те различили от ученик 10 клас, който е прочел една книга. Извън контекста на спора бих се съгласил за връзките. Но в академията си всеки ден с хора, които са със същите интереси като теб и наистина имат мотивация да учат. Тези 200-300 души не са там, за да вземат диплома, че има какво да покажат на мама и тати. Самата обстановка е различна и е много по-подходящо с някой от тях да завържеш продуктивен разговор.
За книгата (може) и да си прав, но нали някой трябва да те насочи, някой да ти каже научи това и това. Трябва да я има надпреварата между хората, в противен случай ти ще тъпчиш на едно място като магаре без работа. Какво ми пречи да се занимавам през свободното си време в университета с програмиране, дори ще е забавно да си мерим @#%*!$? с останалите и така да надграждаме. Не съм бил нито в университет нито в телерик, не знам къде им се учи повече и не познавам хора от там, и на двете места ако искаш ще научиш информатика, ама при едното с диплома а при другото ..... всъщност не знам дали дават нещо аджеба, трябва да си надвия мързела и да погледна. А и в единия случай ще си способен да кажеш на мама и татко: "Аз завърших!" и те ще се гордеят с теб все едно си поставил рекорд на гинес.
Извън спора: Ти смяташ ли да учиш в университет, това ще е по-показателно от всички предни думи.

Auriss
09-02-2013, 02:36
^аз ще ти кажа при CG артистите, работещи във филмовата и гейм индустрията, поне от това, което съм чел по форумите и това, което инструктори са казвали в курсовете си (хора, работили върху филми като аватар, трансформърс и отмъстителите) - дипломата от университет в документацията ти когато кандидатстваш за работа е минус. Има 5 школи на кръст в световен мащаб, откъдето се знае, че излизат уникално добри кадри, а останалото е чист фарс. Ако искаш ще се разровя в нета да ти покажа на студенти от някви *прилични* британски университети работата и ще ти призлее. http://www.youtube.com/watch?v=skyxEuPGMyo - виж описанието

Та изобщо нямам никаква представа какво е при програмистите, но на Наков от Телерик по думите ако трябва да съдя - положението е същото.

Smith_6
09-02-2013, 02:50
Та изобщо нямам никаква представа какво е при програмистите, но на Наков от Телерик по думите ако трябва да съдя - положението е същото.
Моделът в клипа беше хубав, но от горното изречение не разбрах какво смяташ по въпроса. (да не тълкуваме казаното по различен начин, защото се сещам за поне две тълкувания)

Auriss
09-02-2013, 05:12
Моделът е повече от трагичен, особено като за след 4 години обучение и още повече финален проект и то за капак VFX/Animation - аз единствено на камерата видях анимация, и то доста кьопава. На ти резултат от 3-месечен платен курс по виз. ефекти *не от университет* - http://vimeo.com/55306861 . Т'ва е един от 'проектите' - общо са 4. В момента го карам, но сложих едноседмична пауза да моделирам и текстурирам някъв подобен кораб, че да има от какво да излиза дима :Д

А Наков често съм го чувал по курсовете си да сипва на университетите.

Освен това не зацепвам изобщо ква е тая храна по адрес на Телерик при положение, че съм гледал както част от техните курсове, така и някои от М.И.Т и Харвард, качени в нета. Разликата е единствено в езика на преподаване ( *да се чете като 'български' това* ). Който не вярва да отива в EdX и да пуска. Записите са правени наживо и в пръствието на студентите. Пак се акцентира върху писането на код и проекти, точно както и в Телерик, и дори реда на изясняване на понятия в програмирането е доста сходен. Аз само входящите съм гледал, 'щото толкова ми трябваше, но сигурно и по-нататък е така.
Се тая, де. Мен силно ме съмнява от унито да излизат с нещо повече от теоретична подготовка, но може и жестоко да греша. Играл съм си да пиша шейдър, колкото и нищо да не разбирам от програмиране, и ми е ясно колко зависи от софта, за който го пишеш тоя шейдър, какво ще правиш. А теорията (т.е. как се симулира светлина в рендър енджин) е някви си 50-100 страници четене. Оттам насетне почват разликите, а ти за тях идея няма да имаш ако не си седнал да ги ползваш тези неща. И като почнеш да ги ползваш и почнеш да се осираш по пътя осъзнаваш колко по-дълбоки са нещата всъщност и защо се търсят хора с конкретно такива знания. Та някой ако седне да ме убеждава, че за 4 години ще те научат в тоя университет от цмс системи да пишеш през алгоритми за компресия или редактиране на изображения та чак до 3Д или изкуствен интелект .... ъъъ не. Отказвам да го повярвам това.
Въпросът е дори на едно от тези научават ли те. За Телерик знам, че отговорът е да. Въпросът е от Унито к'ва ти е файдата ако не си решил баш в най-дълбокото да нагазиш ? Пък за това се иска доста акъл и време.

Nam3less3
09-02-2013, 07:24
Хейта по академията идва, защото мнозинството от нея плюят пък по университетите, и си мислят, че са надхитрили сектора и системата, и че всички българи трябва да са C# програмисти и да не се занимават с булшитове като математика, C++, указатели, теоретична информатика и т.н.
Напротив, ако човек се интересува от програмиране, сам ще се интересува и от тия неща, а и не на всички целта им е бързо да изкарат някакви курсове и да почнат някаква съмнителна работа. Аз не бих имал самочувствие да се явя на интервю за работа само ако бях се занимавал с академията, дори и да знам необходимите неща, обаче пък няма как за 1 година да научиш основите на информатиката.

Интересно, че едва ли има друга област на висшето образование, в която 1 година академия да се опита да замени 4 години университет(според думите на самата академия, Наков въобще плюе по университетите, по висшата математика, по C++ даже). Но в университета се учи Computer Science, не само писане на код.
То ако става въпрос за това има и доста самоуки програмисти които нито в университет нито в академията са ходели и пак печелят добри пари.
А и в университета не те натоварват толкова колкото другите специалности, за да имаш време за самоподготовка, имаш достатъчно време и 2 академии да изкараш докато си студент. Но ако си само в академията не можеш и 1 висше да изкараш през това време.

anonymous908491
09-02-2013, 10:30
Много смях тук, а само в телерик съм чел повече смехории.

За клипа в тубата със замъка:
Не е трудно да се направи, но е lolpoly модел, нормално е да изглежда зле в maya.Вече има безплатен opensubdiv от Pixar
http://www.youtube.com/watch?v=Y-3L9BOTEtw
с който рендването, ще стане перфектно.

А това
http://vimeo.com/55306861
се научава и прави за не повече от седмица с Houdini
http://www.sidefx.com/

Auriss
09-02-2013, 10:53
^Нищо против Худини, дори съм наясно със софта и съм си резервирал местенце за 8-седмичния курс, който ще почне на 25-ти (http://www.sidefx.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2411&Itemid=215)

Проблемът е, че Мантра ми къса нервите, страшно занимавка е да изкараш приличен рендър за *нормален* период от време, а за рендърмен пари нямам. Дай 1к и минавам на Худини. Дотогава ще си кисна в Мая, а там с флуидите е малко по-завъртяна работата.

Опен събдивите са супер, но за съжаление нямам представа как да си ги имплементирам в софта. Надявам се в 2015 версия на Мая да са ги ръгнали по дифолт.

А замъка действително е low poly модел, но можеше поне бевели по ъглите да сложи. Вътре има и някви колони, които един господ знае що са smooth-нати, пък че приличат на пластмаса няма да коментирам. Нищо по този модел не показва каквито и да било знания, камо ли умения. Дори композита е зле - тоя АО пас ако му беше намалил opacity-то момчето, че да не изглежда сякаш с горелка са го минавали по ъглите, щеше поне нормално да изглежда. Пък ако погледнеш коментарите мрънка и, че не му се занимавало с UV-тата. Реално уникален (разбирай 'единствен') детайл по цялото нещо почти няма. Всичко са дупликати, наредени и завъртяни из сцената.
3 типа колони, 1 полилей, 2 типа 'врати' (тия арки или там както се наричат), 3 различни покрива, 3 типа 'декорация' по прозорците(за която UVта не му и трябват, де), 3 типа парапет, 1 каруца, стол, пейка, лапма, маса, флаг, сандък и кула за вода.

На това по-лесно ще направиш UV-тата от на някое high poly оръжие честно казано. Занимавка е единствено после да ги прехвърлиш на дупликатите после, но за тая работа го има скрипт едитъра. Ако си именуваш всичко адекватно става с 5 реда код. А си има и готови скриптове в нета ако те мързи да пишеш.

Та да. Нищо против пича и модела му - кефи ме, ама за 4 години обучение бих се чувствал доста тъпичко ако това ми са ми уменията.

anonymous908491
09-02-2013, 11:38
Мaya не става за флуиди, партикали и всичко, което изисква някви симулации, ползва се за facials и рендване.
За Renderman нямаш кинти, а за Maya имаш ли ?
Замъка няма как да стане по-добре само с maya, той не е ползвал Mudbox(или е, но ме мързи да чета коментарите) и текстурите са зле, а и самата maya преди последната 2014 версия работеше трагично, ако моделираш в нея.
Оpensubdiv е интегриран в много програми, но и той се ползва главно за Facials, защото статичните обекти могат да изглеждат добре и само с текстури.
http://vbox7.com/play:1745b911f0 с Renderman, но лиценза ми изтича след седмица и май няма да дочакам XForce да помогнат.

Auriss
09-02-2013, 12:14
Не знам, не съм особено съгласен в случая. Факт е, че Худини е по-добрия софт. за целта, но и Маята не е за изхвърляне. Видеото към Вимео, което линкнах, е по курс от тук http://www.vfxlearning.com/ (има ги 3-те нива за Мая и 1 за realflow в cgpeers.com ако искаш да ги видиш). Пичът е работил върху Аватар и Хари Потър и ефектите са правени в Мая. От Худини страшно ме радват rigid body динамиките - Мая не е много добре в това отношение - но останалото е просто гъзарийка и не ми трябва отделен софт. за целта.

Предполагам, че друг софт. ползваш, не Мая, че да твърдиш, че е кофти за моделиране, знам ли ... Мен вярно, че ми беше първия и сигурно съм пристрастен, но и в 3дс макс се оправям с моделирането, и в софтамаж, и в худини (макар че по-скоро бих си прерязал вените, отколкото да моделирам тук). Та мисълта ми е, че в 2014 ръгнаха NEX туулсета, който го има от десетилетие. Не знам, единствено retopo функционалността ползвам - другото си го имаше и преди. Пък и ми се струва по-бързо с шорткътите да си избирам инструментите, отколкото да кликам. Ако идваш от 3дс макс предполагам е страхотно улеснение, но иначе нищо особено не е.
Имаше едно курсче на пичът, който е правил на Ironman бронята за Avengers - всичко в Мая си свърши момчето. Какъвто и софт. да хванеш просто трябва да му свикнеш като че ли ... не мисля, че има кой знае каква разлика. Макса примерно ме кефи заради viewporta и въобще начина, по който ти излиза геометрията на екрана докато моделираш. При механични модели ми е по-приятно, факт.


Иначе на въпроса ти - не, и за Мая 5к $ нямам, но мисълта ми беше, че Рендърмен и кракнат не може да се намери. Само някаква версия за Мая 2008 май ми беше попадала преди време, ама мен за флуиди ми се иска да го докопам, както и да пробвам position/ point cloud пасовете. ( http://nukexexperts.blogspot.com/2013/06/create-point-cloud-using-positiontopoints-node.html) То за последното не ми и трябва, де, но бях гледал един много готин трик в един тут от fxphd с luma key-ване в Nuke.
Пък и ми трябва за Худини, че Мантрата на low res флуиди при 640х480 рез ми рендва по 2-3 минути на кадър. Нетърпимо е. От ментъл рей 1080п излизат за по 5м ако не са много прозрачни ...

anonymous908491
09-02-2013, 14:39
170$ не е малка цена за Nex, а друго е да си е интегрирана.Без него с maya беше мъчение, не че не става, но е мъка и имаше много по-лесни начини.
Същата работа като при C4D, и там след R12 версия добавят нови опции, които в предните версии ги е имало като плъгини, но доста от тях си бяха безплатни.
RealFlow си го ползвам със C4D, защото само в нея Vray си работи добре, а като добавя SolidRock става идеално.
И за Maya 2008 го няма Renderman, има някви фейкове, които може и да са работили преди 3-4 години, но в момента не знам някой да го е подкарал.
Иначе не е нужно да търсиш кракнат, аз да не би да съм си плащал, има хора, които споделят, а точно него го има в cgpeers.
За всичко свързано с VFX са нужни минимум сървърна машина или ползване на рендерфарм, освен ако не си садист и обичаш да си мъчиш компютъра.
На мен са ми скучни тия работи, а и има други начини да се направят.

8bit
09-03-2013, 01:04
Извън спора: Ти смяташ ли да учиш в университет, това ще е по-показателно от всички предни думи.

Със сигурност искам да ида в чуждестранен университет. След няколко месеца ми е Тойфела, по-късно трябва и САТ да държа. Като цяло не се виждам в бъдещето български гражданин. Все още не съм мислил какво ще правя ако остана в България. Всеки случай ще се преместя да живея в София и оттам каквото стане. Най-вероятно ще запиша СУ колкото да имам занимание. Лекции нямам намерение да посещавам, вероятно ще изкарвам някой лев като фрийлансър или ще си намеря работа. Но това някак го чувствам прекалено далеч в бъдещето, макар да не е.

Smith_6
09-03-2013, 09:01
Със сигурност искам да ида в чуждестранен университет. След няколко месеца ми е Тойфела, по-късно трябва и САТ да държа. Като цяло не се виждам в бъдещето български гражданин. Все още не съм мислил какво ще правя ако остана в България. Всеки случай ще се преместя да живея в София и оттам каквото стане. Най-вероятно ще запиша СУ колкото да имам занимание. Лекции нямам намерение да посещавам, вероятно ще изкарвам някой лев като фрийлансър или ще си намеря работа. Но това някак го чувствам прекалено далеч в бъдещето, макар да не е.
И все пак ще ходиш в университет...

Nam3less3
09-04-2013, 08:33
И все пак ще ходиш в университет...
Освен това съм чел доста мнения на хора от академията, и тия от тях които са навътре в нещата и въобще по-сериозните и разбиращите казват, че академията въобще не е алтернатива на ФМИ и само от нея човек си остава цитирам "кодер".
А тия които възхваляват академията и са против университета в 90% от случаите са леймъри и лаици(и мненията им си личи че са по-неуки от тия на гореспоменатите).

8bit
09-05-2013, 01:30
И все пак ще ходиш в университет...

Аз какво пиша, ти какво разбираш....


ПП - Неймлес, стига си писал глупости.

Smith_6
09-05-2013, 16:51
Аз какво пиша, ти какво разбираш....
А ти как го разбираш?
PS. Аз смятам да си ходя в университет(ако успея далеч-далеч от тук), а академията няма да избяга.

8bit
09-07-2013, 00:03
Това за София ми е някакъв краен вариант, който още не е доизмислен. Трябва да се изкъръча много лошо, че да остана в България. Ако това се случи, ще заживея в София, за да си намеря работа. Просто ще използвам университа като причина да се преместя в столицата.

Smith_6
09-07-2013, 15:27
Това за София ми е някакъв краен вариант, който още не е доизмислен. Трябва да се изкъръча много лошо, че да остана в България. Ако това се случи, ще заживея в София, за да си намеря работа. Просто ще използвам университа като причина да се преместя в столицата.
Ако не останеш в България най-вероятно ще отидеш в някой чуждестранен университет, а не в академия.

8bit
09-07-2013, 20:51
Където ще уча неща подобни на академията за разлика от местните университети.

Nam3less3
09-07-2013, 20:56
Където ще уча неща подобни на академията за разлика от местните университети.Значи няма да си в университет, защото в университета се учи Computer Science, а не кодене с майкрософтски технологии(не че са лоши де). И в Америка да идеш си има в програмата дискретна математика и т.н.(имам приятели учещи това там и нямат добро мнение за академията).

anonymous908491
10-29-2013, 06:42
И за Maya 2008 го няма Renderman, има някви фейкове, които може и да са работили преди 3-4 години, но в момента не знам някой да го е подкарал.


Намерих си го за Maya 2009, работи добре за момента.