PDA

View Full Version : Не знам какво искам да уча след 12 клас.



JustaLittleKid
08-30-2013, 14:54
Не мога да реша какво искам да уча след 12 клас. Имам някои идеи, но и аз не знам...

Вие как и кога решихте (тези, които сега ще бъдат кандидат-студенти, и тези, които вече са)?

Обмислям варианти като Журналистика, Връзки с обществеността, Мениджмънт, Психология... Всъщност напоследък се замислям колко интересно и забавно ми е да организирам събития, та и това ми се върти в главата. На преден план излиза ВО сякаш... Какво е вашето мнение за изброените, кое има най-голяма реализация в България според вас?

DisappointedDreamer
08-30-2013, 15:36
sпоко; 12-ти клаs sъм и понятие sи нямам, а трябва да кандидатsтвам най-къsно до януари меsец :Д

ще го решиш, някак.

granger
08-30-2013, 16:17
Като цяло е трудно да се реализираш успешно в България , в каквато и да е насока. Ако смяташ,че с тези ВО ще излезе перспективен бизнес,щото по друг начин - трудно, пробвай. Журналистиката е хубавка специалност,но определено не е за всеки. Може да си си драскач, да си мислиш ,че си голям капацитет и тн , и тн. Психологията като специалност винаги ми е била интересна,аз лично,ако бях супернеориентирана и нямах идея какво точно искам бих я избрала.

horacio
08-30-2013, 18:33
Замисли се какво ти харесва най-много, какво ти се отдава, може би някое хоби или де да знам. Но най-важното е да учиш нещо, което да ти харесва, ако не ти се получи винаги можеш да запишеш друго. Не мисли много за реализация и прочие. Туко виж при теб се получило. ^^

shusha
08-30-2013, 18:45
Аз доста рано знаех точно какво искам да уча, кандидатствах година по-рано и 12ти клас само щраках с пръсти, карайки нулевата годинка.

За България забрави връзките с обществеността и мениджмънт. Адски безперспективни специалности и са абсолютна загуба на време. А журналистиката и психологията са коренно различни, не гледай само реализацията, ами основно ти с какво искаш да се занимаваш.
Какво си избрала ? и в коя държава си?


Имаш още време да помислиш. И послучай интуицията си :д *колко изтръкано звучи*

Minwu
08-30-2013, 21:18
аз това го мислих 2 год. преди да завърша, измислих го уж и... точно в последния момент друго ми щтракна и така :д не бързай, то само ще си дойде (:

noworries
08-30-2013, 21:27
И аз го имам същия 'проблем' -тотално неориентирана ;d Поне засега се успокоявам с това че имам още една година за мислене,ама като знам как ще отлети...
Поне обмисляш някакви варианти,имаш някаква насока..Доколкото разбрах в България искаш да учиш,както са ти казали и по-нагоре избери нещо което наистина ти харесва ..Успех

JustaLittleKid
08-30-2013, 21:28
Ще наблегна на литература, история, английски език. И ще понауча малко френски, хаха.
С математиката, физиката, химията и неща от този род сме напълно скарани и нямам нито намерение, нито желание да си оправяме отношенията, така че ограничавам доста възможностите си за избор на бъдеща професия.
Предполагам, че все някой ден ще открия коя е моята специалност, дано да бъде по-скоро. Благодаря за отговорите!

JustaLittleKid
08-30-2013, 21:30
Noworries, всъщност исках да уча в чужбина, но се отказах... именно заради неориентираността си. А и някак не знам дали ще мога да се оправям сама на напълно непознато място.

Chacho
08-31-2013, 07:48
Ако гониш реализация, изобщо не мисли какво ти харесва и в какво си добра. Помисли от кое висше имаш най-голяма нужда. Тоест, какво ще ти е най-полезно да учиш точно в университет и коя диплома ще ти е най-нужна. Например, ако искаш да станеш преводачка, можеш да запишеш Европеистика, пък английския да си го изучиш отделно и да се набуташ като преводач в някоя институция на ЕС (тва е просто пример).

Винаги преценявай какво можеш да направиш сама и дали не се набутваш излишно. И не мисли, че специалността ти определя какво ще правиш когато си на 40. Ако искаш да си отвориш козметично студио, може да е добра стратегия да избереш някво програмиране, да поработиш 2-3 години и да заделиш пари и оттам насетне никога повече да не се сблъскваш с програмирането. Така или иначе повечето сте се примирили, че първата ви работа ще е за 500лв в супермаркет, за специалността също не е лошо да мислиш така.

За да вземеш най-правилния избор за себе си, събери информация сега. Не можеш да си отговориш на въпроса, най-вече защото си неинформирана. Какво точно представлява ученето в университета, какво представляват повечето специалности, какви са впечатленията на хората, какво е чувството да работиш работа която не харесваш, работа която харесваш, какво се търси в момента, какви са заплатите, колко често сменят хората професията си, какви са вариантите да започнеш бизнес сама, колко е важна дипломата, колко ще ти се налага да се занимаваш с неща, които не харесваш.

На тоя етап е трудно да разграничиш професия от хоби. Сигурна ли си, че на всяка цена искаш да работиш примерно в медиите като журналистка? Прецени заплатата и естеството на работата, щото може да се окаже, че предпочиташ да си банков служител с 1.5к заплата, събираща за бизнес и/или семейство и в свободното си време да поддържаш блог или да работиш freelance за списание.

Kitty Bloom
09-08-2013, 10:31
Аз съм 10 клас, ще кажете, че е рано, ама аз гледам да не го оставя за последния момент. И аз много искам журналистика, ама нямам АБСОЛЮТНО никаква идея какви са изпитите. А и искам да уча във Варна, а там май няма. Някой може ли да ме ориентира? :Д Супер трудния избор е! Харесам си нещо и като видя математика, химия и физика, лошо ми става. Повечето специалности са с тези предмети на китайски! :Д ох, унесох се в мойте си приказки... Сега, гледай да учиш нещо, дето ти е кеф да го правиш. Това примерно с организирането, може после да работиш нещо със сватби и тем подобни, мн е интересно, порови в нета и може да откриеш нщ интересно. Набележи си градовете, където искаш да учиш и прегледай техните университети! Успех!

SHPAIdURmeN
09-08-2013, 11:18
:D И аз не съм решил, но знам едно :D

Сигурност, власт, пари, семейство !

Kitty Bloom
09-08-2013, 12:42
Да, наистина, това ти трябва, за да си живееш живота :D

klimatronik
09-08-2013, 14:12
Ако гониш реализация, изобщо не мисли какво ти харесва и в какво си добра. Помисли от кое висше имаш най-голяма нужда. Тоест, какво ще ти е най-полезно да учиш точно в университет и коя диплома ще ти е най-нужна. Например, ако искаш да станеш преводачка, можеш да запишеш Европеистика, пък английския да си го изучиш отделно и да се набуташ като преводач в някоя институция на ЕС (тва е просто пример).

Винаги преценявай какво можеш да направиш сама и дали не се набутваш излишно. И не мисли, че специалността ти определя какво ще правиш когато си на 40. Ако искаш да си отвориш козметично студио, може да е добра стратегия да избереш някво програмиране, да поработиш 2-3 години и да заделиш пари и оттам насетне никога повече да не се сблъскваш с програмирането. Така или иначе повечето сте се примирили, че първата ви работа ще е за 500лв в супермаркет, за специалността също не е лошо да мислиш така.

За да вземеш най-правилния избор за себе си, събери информация сега. Не можеш да си отговориш на въпроса, най-вече защото си неинформирана. Какво точно представлява ученето в университета, какво представляват повечето специалности, какви са впечатленията на хората, какво е чувството да работиш работа която не харесваш, работа която харесваш, какво се търси в момента, какви са заплатите, колко често сменят хората професията си, какви са вариантите да започнеш бизнес сама, колко е важна дипломата, колко ще ти се налага да се занимаваш с неща, които не харесваш.

На тоя етап е трудно да разграничиш професия от хоби. Сигурна ли си, че на всяка цена искаш да работиш примерно в медиите като журналистка? Прецени заплатата и естеството на работата, щото може да се окаже, че предпочиташ да си банков служител с 1.5к заплата, събираща за бизнес и/или семейство и в свободното си време да поддържаш блог или да работиш freelance за списание.
Chachoni, ако учи нещо, което не й е интересно - дали ще успее да пробие на печелившо ниво? Аз мисля,че така нищо няма да научи..

klimatronik
09-08-2013, 14:17
Не мога да реша какво искам да уча след 12 клас. Имам някои идеи, но и аз не знам...

Вие как и кога решихте (тези, които сега ще бъдат кандидат-студенти, и тези, които вече са)?

Обмислям варианти като Журналистика, Връзки с обществеността, Мениджмънт, Психология... Всъщност напоследък се замислям колко интересно и забавно ми е да организирам събития, та и това ми се върти в главата. На преден план излиза ВО сякаш... Какво е вашето мнение за изброените, кое има най-голяма реализация в България според вас?
записвай се някъде, пък другата година може да се преместиш..

Hayashi
09-08-2013, 17:31
Кой клас си сега? В 11-ти клас минах през криминология, дентална медицина и екология. Поне в един момент знаех в кой сектор исках, но така или иначе ще го решиш.

Chacho
09-10-2013, 08:16
Chachoni, ако учи нещо, което не й е интересно - дали ще успее да пробие на печелившо ниво? Аз мисля,че така нищо няма да научи..

Да го кажем така: по-лесно е да ти стане интересно нещо пробивно, отколкото да пробиеш с нещо интересно, но безперспективно.

А тинейджърите са много категорични за интересите си. Ма ако ги сложиш да почетат 3 дена нещо "безинтересно" и го схванат, почват друга песен да пеят.

По мои наблюдения, тези с тесните интереси и да запишат желаната специалност, реват 4 години, че имат излишни предмети. Тия, които си пазят интересите широки, могат да откриват приложение и на каланетиката в строителното инженерство.


Освен това, да плануваш специалността само по интереса си е много краткосрочно. По-добре да си изградиш цялостна стратегия. 4 години учене на еди-какво-си, 2 години работа като еди-какъв-си, инвестиция в еди-какво-си, трупане на капитал, нова инвестиция, гледане на кефа.

SHPAIdURmeN
09-10-2013, 08:34
^

Хем си прав, хем не си. Усещам как момичето ще си реши САМО в край на сметка :D

Нека да тя да си прави това което най-много и доставя удоволствие така ще учи с лекота и ще работи с лекота, така се става добър. Независимо, че по-принцип точно тази работа може да не ти изкарва добри пари, ако си добър можеш да извлечеш най-доброто.

Chacho
09-10-2013, 08:58
Нека да тя да си прави това което най-много и доставя удоволствие така ще учи с лекота и ще работи с лекота, така се става добър. Независимо, че по-принцип точно тази работа може да не ти изкарва добри пари, ако си добър можеш да извлечеш най-доброто.

Пълно е с хора, които си повтарят това цял живот, чакайки.

Обикновено нещата, които правим с лекота, не ни носят особено голямо благо. Ако нещо става с лекота, значи не се трудиш достатъчно.

DisappointedDreamer
09-10-2013, 09:41
Това, че нещо ти доставя удоволствие не означава задължително, че ще ти е лесно за учене.

pesho..xd
09-10-2013, 10:26
остани си в същото даскало, в което си бил (ако са яки учителите)

според мен няма значение, на повечето хора не им пука дали си учил. а ако ги интересува не си учил това, което е трябвало.

NissaN
10-08-2013, 11:10
Отивай в чужбина.

TheNormalGuy
10-09-2013, 18:40
Аз пък знам какво ще уча, но не знам дали ще мина изпитите за да го уча...

П.П - Тъй като трябва да избера алтернативна специалност, искам да ви попитам какво мога да кандидатствам с матура по Английски освен Психология.

an7raks
10-09-2013, 18:48
Вие как и кога решихте (тези, които сега ще бъдат кандидат-студенти, и тези, които вече са)?

Реших в 4-ти клас, колкото и странно да е. :cool:

От всичките, дето си ги изброила има по много в България... Дори прекалено много... По-скоро нещо с информационни технилогии, програмиране или нещо от сорта, ама ако не си се занимавала до сега, няма да ти е никак лесно.

forttuna
10-14-2013, 07:11
Няма безперспективни специалности, има безперспективни хора.

Ако нямаш интерес и не дадеш всичко от себе в процеса на обучението, каквато и специалност да завършиш, дипломата сама по себе си няма да те направи нито добър, нито търсен специалист.

Chacho
10-14-2013, 10:46
Няма безперспективни специалности, има безперспективни хора.

Ако нямаш интерес и не дадеш всичко от себе в процеса на обучението, каквато и специалност да завършиш, дипломата сама по себе си няма да те направи нито добър, нито търсен специалист.

Това, че ако не подплатиш дипломата със знания, няма да успееш, не означава, че ако я подплатиш, ще се получи. Дори да е така, просто не следва от аргумента.

CoNviCt
10-14-2013, 11:13
Безперспективни специалности има.

JustaLittleKid
10-18-2013, 18:54
И все още не знам.
Маркетинг.
Хубаво, обаче тая математика. Не мога. Не искам. Не разбирам.
Осъзнавам, че напоследък само мрънкам наляво и надясно, че не знам какво да уча, а решение така и не вземам. Сякаш чакам друг да го вземе вместо мен. Уф.

an7raks
10-18-2013, 19:34
Има вариант и да не учиш нищо...

Chacho
10-20-2013, 08:21
Хубаво, обаче тая математика. Не искам.

Fixed.

CrazyBear
10-20-2013, 19:40
Помисли какви качества имаш и какви интереси имаш, спрямо това си избери специалност, но в никакъв случай не записвай 'нещо си' с идеята, че после можеш да се прехвърлиш. Първо защото не си струва да загубиш година в учене на нещо, което не ти харесва, второ може въобще да не можеш да се прехвърлиш после. Много мои познати се натресоха така в БГ. Моя позната искаше да учи архитектура, записа хидроинсталации или нещо от сорта защото не я приеха с първо желание, после излезе, че са я насадили да се запише като са я излъгали, че ще може да се прехвърли.

По отношение на интересите ти- проучи какви неща можеш да работиш след като завършиш и дали можеш да се впишеш в подобни среди.

И както по-горе ти казаха ВО документ не ти служи чак толкова в БГ. Та по-добре е да поработиш или да попътуваш докато 'откриеш себе си' и решиш какво искаш от живота, преди да се запишеш със специалност, която си избирала на принципа -онче бонче...
Защото каквото правиш сега, поставяш основите на живота си- помисли какво искаш за себе си и живота си преди да започнеш да строиш основите.

forttuna
10-21-2013, 06:43
мрънкай, сега е моментът да мрънкаш и да търсиш, а не като станеш на 40. А решенията никой не може да ги вземе вместо теб, можеш да чуеш много мнения, много съвети, но решенията са си твои.

Съгласна съм с предния пост, наистина трябва да се запиташ какво искаш да правиш, в каква среда се виждаш след 10 години.

Записването на една и прехвърлянето в друга специалсност не е решение, на практика е трудно осъществимо, както и записването на "някаква" специалност, последното те прави потенциален безработен вишист.

И нито математиката, нищо друго трябва да те плаши. Каквото и да избереш, ще има трудни предмети. А за да се докажеш, за да те забележат, ще трябва да положиш сериозни усилия, независимо от специалността.

Потърси си тестове за професионално ориентиране (след като решиш теста, избираш страната и университета, в които искаш да учиш и системата ти предлага най-подходящите, според резулаттите от теста, специалности.
http://icares.com/search

Cloud9
10-22-2013, 08:45
Аз бях същата преди 5 години.Исках в един университет с някаква лингвистика да съм че да съм близо до най-добрата ми пирятелка.Вместо това с нея се скарахме и аз отидох в друг университет.Разглеждах преди това какви специалности има и ВО ми хвана окото и сърцето,така да се каже.Майка ми каза че е тъпо да уча това,баща ми каза че ще стана лъжец с диплома, но аз си записах ВО.Не работя по специалността не защото няма работа,а защото искат поне 2 години опит.Специалността е страхотна, интересна, разнообразна и трябва да си много креативен,за да я практикуваш.Учиш реклама, фотошоп, малко маркетинг и много за медиите и изграждането на имидж.Имам много колежки,които са се реализирали по специалността и в момента се занимават с ПР-а на много известни марки и телевизионни продукции.Моят съвет е да учиш в София и да си останеш там след следването,защото там най-лесно се намира работа за ПР.Също така запиши някъде да стажуваш по време на следването та ако трябва и без пари в началото.така ще завършиш и ще имаш опит.Но да знаеш-работата на специалиста по връзки с обществеността е постоянна,нямаш работно време и почивка като хората.Но пък е интересно и разнообразно.Дано съм помогнала.Успех!