PDA

View Full Version : помощ по френски



mi6e.to
09-01-2013, 11:14
имам нужда от помощ, имам тест по френски другата седмица а съм забравила всичко (в швеция съм а тук вече почнахме училище). трябва да знам глаголи в сегашно, минало и бъдеще време в всички форми :( моля помогнете ми забравила съм почти всичко ;( може ли някой да ми обясни минало време с avoir, бъдеще време с aller и бъдеще и минало време с глаголите finir,regarder и vendre.

DarkTemplar
09-01-2013, 11:24
За глаголите си има правила и таблици, с които ще ги научиш много бързо. Важно е да знаеш от коя група са, оттам се определя принципа на спрежение (има и изключения де). Какво точно те интересува за Passé Composé?

Бъдещето време с aller e елементарно - спряга се глаголът aller в сегашно време и после се добавя infinitive на другия глагол (пр. je vais manger - ще ям). Самото време изразява близко бъдещо действие.

Формите на Regarder, Finir и Vendre за съответните времена може да ги намериш навсякъде.

Нещата, които те мъчат са супер елементарни, не знам къде и как си го учила френския, но май ще трябва да се постараеш, за да достигнеш някакво поне прилично ниво. ;]

mi6e.to
09-03-2013, 14:43
аз започнах да уча френски две години след моите съученици и за това ми е малко по трудно но това което ме интересува е как е бъдеще време с aller, мога ли да напиша например. je vais aller... аз ги знам но съм ги позабравила през лятото а и нямам учебник и за това. а за минало време avoir с мога ли да напиша j'ai eu, tu as eu...?

perry_the_platypus
09-04-2013, 05:48
аз започнах да уча френски две години след моите съученици и за това ми е малко по трудно но това което ме интересува е как е бъдеще време с aller, мога ли да напиша например. je vais aller... аз ги знам но съм ги позабравила през лятото а и нямам учебник и за това. а за минало време avoir с мога ли да напиша j'ai eu, tu as eu...?

В Интернет има информация бол, ама няма значение.
(Aller)

Futur Simple:
J'irai
Tu iras
Il/Elle ira
Nous irons
Vous irez
Ils/Elles iront

(Avoir)

Passé composé:
J'ai eu
Tu as eu
Il/Elle a eu
Nous avons eu
Vous avez eu
Ils/Elles ont eu

Imparfait:
J'avais
Tu avais
Il/Elle avait
Nous avions
Vous aviez
Ils/Elles avaient

P.S. Извинявам се за глупавия въпрос, но как се наричаше това време "Je vais .... " ? :D

DarkTemplar
09-08-2013, 12:13
^Futur Proche


аз започнах да уча френски две години след моите съученици и за това ми е малко по трудно но това което ме интересува е как е бъдеще време с aller, мога ли да напиша например. je vais aller... аз ги знам но съм ги позабравила през лятото а и нямам учебник и за това. а за минало време avoir с мога ли да напиша j'ai eu, tu as eu...?
може да напишеш je vais aller, граматически правилно е, но по-често се използва формата за futur simple (j'irai). за passé composé нямаш никакви проблеми да си ползваш avoir и е точно така както си го написала - j'ai eu, tu as eu и т.н.

Hayashi
09-08-2013, 17:39
Ако имаш смартхон има приложения наречени Le conjugueur, които ти спрягат глагола във всички форми. Има и таблици от този род, но с този тип приложения е супер лесно и удобно. Аз от време на време проверявам някое спрежение на даден глагол.

Бъдеще време с aller е най-елементарното време. Трябва да знаеш само спрежението на aller в сегашно време и инфинитива на глагола.
Кои глаголи трябва да знаеш в сегашно? А в минало само passé composé ли ти трябва?
Абе според мен най-добре ще да си изнамериш таблица или приложение и на глаголите, които ти трябват да им научиш на изуст формите.

pesho..xd
09-10-2013, 08:14
Futur Simple:
J'irai
Tu iras
Il/Elle ira
Nous irons
Vous irez
Ils/Elles iront

(Avoir)

Passé composé:
J'ai eu
Tu as eu
Il/Elle a eu
Nous avons eu
Vous avez eu
Ils/Elles ont eu

Imparfait:
J'avais
Tu avais
Il/Elle avait
Nous avions
Vous aviez
Ils/Elles avaient

perry_the_platypus
09-12-2013, 09:44
^Futur Proche


Благодаря, хахахаха.


Ако имаш смартхон има приложения наречени Le conjugueur, които ти спрягат глагола във всички форми. Има и таблици от този род, но с този тип приложения е супер лесно и удобно. Аз от време на време проверявам някое спрежение на даден глагол.

+


Futur Simple:
J'irai
Tu iras
Il/Elle ira
Nous irons
Vous irez
Ils/Elles iront

(Avoir)

Passé composé:
J'ai eu
Tu as eu
Il/Elle a eu
Nous avons eu
Vous avez eu
Ils/Elles ont eu

Imparfait:
J'avais
Tu avais
Il/Elle avait
Nous avions
Vous aviez
Ils/Elles avaient

..'щото не написах абсолютно същото. *facepalm*

mi6e.to
09-17-2013, 09:21
благодаря на всички за помоща :)