PDA

View Full Version : Квантови работи



Auriss
09-11-2013, 23:59
http://www.wired.com/wiredenterprise/2013/06/d-wave-quantum-computer-usc/

К'во мислите по въпроса ?

Особено тези от вас, които следват (или мислят да следват) ИТ ?

Smith_6
09-12-2013, 14:55
Квантовия компютър намалява броя на операциите но ги прави по-бавно от обикновения(и не е заместител на обикновения компютър във всички ситуации). За квантов компютър ще ти трябват нови програмни езици(и следователно програми). Вероятността да се сдобиеш с такъв в близките 20 години е минимален.

Nam3less3
09-12-2013, 15:23
Тряа си отворя учебника по квантова физика(а и е по-свързано с хардуера).
Иначе не трябва да се изключва и квантовата телепотарция на квантова информация, което може да помогне и при комуникациите.

Auriss
09-12-2013, 15:56
Nameless - http://akihabaranews.com/2013/09/11/article-en/world-first-success-complete-quantum-teleportation-750245129

Smith, именно това е причината да се интересувам от мнението на хората, които имат намерение да се занимават с ИТ. 'future proof' ли ти е специалността в общи линии - това както и да го гледам си е game changer. Въпросът не е дали, а кога ще се случи - след 5 или 15 години ще дойде момента, в който 90% от програмистите ще им се наложи наново да се учат да програмират.
Грешно ли съм разбрал нещата или действително точно това ще стане ? Ровейки по блогове и подхващайки тук-там по нещо, което успявам реално да зацепя, оставам с впечатлението, че само физиците имат някаква идеа какво г/д се случва.
В сайта на Dwave има някакви туториъли - на мен на египетско писмо ми мяза повече, но да речем, че някой от вас реши да ги погледне - можете ли откровено да кажете, че разбирате и 10% от случващото се ?

Smith_6
09-12-2013, 17:06
Nameless - http://akihabaranews.com/2013/09/11/article-en/world-first-success-complete-quantum-teleportation-750245129

Smith, именно това е причината да се интересувам от мнението на хората, които имат намерение да се занимават с ИТ. 'future proof' ли ти е специалността в общи линии - това както и да го гледам си е game changer. Въпросът не е дали, а кога ще се случи - след 5 или 15 години ще дойде момента, в който 90% от програмистите ще им се наложи наново да се учат да програмират.
Грешно ли съм разбрал нещата или действително точно това ще стане ? Ровейки по блогове и подхващайки тук-там по нещо, което успявам реално да зацепя, оставам с впечатлението, че само физиците имат някаква идеа какво г/д се случва.
В сайта на Dwave има някакви туториъли - на мен на египетско писмо ми мяза повече, но да речем, че някой от вас реши да ги погледне - можете ли откровено да кажете, че разбирате и 10% от случващото се ?
Ако на квантов и на обикновен компютър им кажеш да съберат 1 и 1 нормалният ще го направи по-бързо. Квантовия компютър смята с по-малко действия дадена програма, например това може да се използва за изкуствен интелект. Второ: програмирането на квантов компютър ще е доста по-различно(и объркващо). Квантовите компютри в следващите 5-10-30 години няма да се наложат, заради голямата им цена и специфична област на действие(или ще стане като клавиатурата: измислили са по-добро положение на буквите но писачките се вдигнали на протест и клавиатурата си останала с подреждането qwerty).

Nam3less3
09-12-2013, 17:21
ИТ и програмирането си е future proof в еднаква степен независимо дали ще има квантови компютри масово или не.
Постоянно излизат нови технологии и езици и програмистите ги усвояват но знаят основните и фундаментални неща които не се променят(единствено квантовите процесори усложняват нещата с новите кубити и квантовата логика и т.н. но за един добре подготвен специалист лесно ще ги усвои - ето една полза от изучаването на висша математика). Къде са сега ония които разправят че само с едни курсове и без никва математика ще станеш програмист да ги видим как ще се справят с примерите от сайта им(на dwave).
И сега за един C#/Java програмист ще му е странно да седне да програмира на асемблер или да се занимава с функционално програмиране(което е някак си близко до квантовите истории).
Всъщност не съм сигурен за нещата които казвам не съм видял достатъчно информация по въпроса.

Auriss
09-12-2013, 17:39
Ако на квантов и на обикновен компютър им кажеш да съберат 1 и 1 нормалният ще го направи по-бързо. Квантовия компютър смята с по-малко действия дадена програма, например това може да се използва за изкуствен интелект. Второ: програмирането на квантов компютър ще е доста по-различно(и объркващо). Квантовите компютри в следващите 5-10-30 години няма да се наложат, заради голямата им цена и специфична област на действие(или ще стане като клавиатурата: измислили са по-добро положение на буквите но писачките се вдигнали на протест и клавиатурата си останала с подреждането qwerty).

Излагаш се ... нямало да се 'наложат'. 10 милиона (което е цифрата за този) с тези 512 квибита (които твърдят, че притежава) ще е предостатъчен да рейтрейсне сцените на цял филм в реално време. В крайна сметка рендерирането работи на същия принцип, на който и някоя реална симулация - взимаш някакви арбитрарни цифри, прекарваш ги през някакъв алгоритъм и записваш продукта.

Отделно и не разбирам опитите ти за толкова елементарна съпоставка между 'битов' и 'квибитов' процесор ... Фундаментално различно е, затова и в крайна сметка пуснах тема с питането шубе ли ви е от бъдещето тези от вас, които имат намерението да се занимават с тези неща.
Квибитовете, поне от опитите за елементарно разяснение на идеята от разни блогове в нета, нямат нищо общо със стандартия 0-1 транзистор. Е, освен факта, че изхода от изчислението е същият - нула или едно. Въпросът е, че кодът трябва да се пише по такъв начин, че да се възползва от възможността на 2 квибитов процесор да провери всички 4 варианта (00 01 10 11) едновременно. Разбираш накъде бия предполагам ?


Къде са сега ония които разправят че само с едни курсове и без никва математика ще станеш програмист да ги видим как ще се справят с примерите от сайта им(на dwave).
Математиката зад всичко това, твърдят хората, е изкл. проста. Аз, разбира се, от висша математика хал-хабер си нямам, та няма откъде да знам, ма пък метни един поглед над това
http://www.dwavesys.com/en/dev-tutorial-hadamard.html
аз това имам някаква идея как работи на стандартна щайга, но откровено казано от написаното в сайта ниииищичко не разбрах. (погледни и кода бтв)

Smith_6
09-12-2013, 21:42
Добре, след колко време мислиш че ще се появят достатъчно бързи квантови компютри на които отношението скорост/цена дори да приближава това на обикновен компютър, ако искаш можем да се хванем на бас че няма да е преди 2050 година.

OoVasKoO
09-12-2013, 21:45
Добре, след колко време мислиш че ще се появят достатъчно бързи квантови компютри на които отношението скорост/цена дори да приближава това на обикновен компютър, ако искаш можем да се хванем на бас че няма да е преди 2050 година.
Темповете на развитие няма да са едни и същи, представи си, може да са 20-30, дори 100 пъти по-бързи. Who knows . . .

Smith_6
09-12-2013, 21:49
Темповете на развитие няма да са едни и същи, представи си, може да са 20-30, дори 100 пъти по-бързи. Who knows . . .
Ами за изкуствения интелект се говори от 19-ти век но досега не сме стигнали до никъде.

OoVasKoO
09-12-2013, 21:52
За всичко си има време. :D

Auriss
09-12-2013, 22:39
Добре, след колко време мислиш че ще се появят достатъчно бързи квантови компютри на които отношението скорост/цена дори да приближава това на обикновен компютър, ако искаш можем да се хванем на бас че няма да е преди 2050 година.
Просто не разбираш какво се опитвам да ти кажа. У вас това животно може и да не го видиш - все тая. Нямаш и особена полза от него за всекидневни приложения и игри.

Въпросът е, че на теория ще върши работата на суперкомп. и при това в пъти по-добре. А суперщайгите с по 100-200-500 процесора и нагоре струват далеч над тия 10 милиона.

Проблемът е, че тая машинка на Ди-уейв се оказва дори по-бавна от стандартен домашен лаптоп и то в изчисления, за които е проектирана (иронията, брат ... ) поне според това, което доста по-образовани от мен хора говорят в МИТ. Как да е - въпросът е, че вече го *има* това нещо, а допред 2 години си спомням как коментирах с някой баш в този форум дали ще успеят да добутат дотам технологията, че поне 1 квибит да могат да утилизират успешно. А онзи ден попадам на статия за това чудо, работещо с 500. Откровено казано щях да падна. Разрових се и се оказа, че и митът "Няма как да използваш quantum entanglement" (не знам как да го преведа на български и не ми се рови, сори :Д ) за пренос на иформация, който се ширеше допреди някоя и друга година също е в прахта.
Интересни времена предстоят.

Fisherman
09-12-2013, 22:46
старче,не можеш да праиш тема и да не знаеш,кво е квант

Auriss
09-12-2013, 23:42
ти що пускаш теми в секс тогава :( ?

Fisherman
09-12-2013, 23:48
иронията брат