PDA

View Full Version : Майка ми ме скъсва от диктовки



IFoundMyParadise
09-12-2013, 13:51
Здравейте,

Искам да се оплача от моята майка. Тя постоянно ме тормози с някакви диктовки. На 14 години съм и не мисля, че е редно да ми диктува разни думички като на някое детенце във втори клас.

Прибира се от работа и ми казва: "Донеси си лист и химикалка, да попишем". Аз сядам на кухненската маса, а тя започва да готви или да мие съдове и ми диктува думички, за да съм се била научила, да не допускам правописни грешки. Това продължава някъде около половин час. Не се изморявам или нещо друго, но започва да ми става неприятно.

Знам, че ще кажете, че трябва да й се опълча, но не мога. Тя никога не ни е удряла (имам по-голям брат), дори не помня някога да е крещяла, освен веднъж, когато с моя батко се опитахме да запалим мустаците на котката ни. Това беше преди години. Тя ни видя и извика "Не! ". За първи път я чухме да викне и се стъписахме. После не е викала повече. Само тази думичка. Татко дотича от другата стая и попита какво се случва, тя му каза. После на вечеря обсъждахме, че трябва да се грижим за животните, а не да ги тормозим, защото те са по-беззащитни от нас и ни имат доверие, че няма да ги нараним.

Та моята майка не вика, не се кара и не ни удря, но въпреки това не можеш да й се опълчиш. Като каже:
- Донеси си лист и химикалка! - аз не мога да кажа нищо, просто я слушам, донасям и започваме.

Приятелките ми в училище се подиграват с това. Казаха ми, че съм луда, защото позволявам да ме третира като бебе. Но на нея не можеш нищо да й откажеш. Батко ми я нарича на шега Генерал. Той също е писал много, дори повече от мен и ми казва, че е за мое добро и да не й се сърдя.

Само веднъж се опитах да не пиша, а тя каза: "Добре, но при едно условие. Ако напишеш двадесет думи без правописна грешка, няма да те закачам повече." Аз се провалих. Бях сбъркала думата "вследствие". Написах я "в следствие". Не знам защо се обърках така, зная, че се пише слято. Мама ми е обяснила, че цялото е предлог и няма смисъл да се разделя. И другата дума, която сбърках, беше "отвертка". Не знаех, че се пише с това Т вътре. Мама след това ми обясни, че това "верт", което е корен на думата, идва от "върти" и така се проверява.

Много исках да й докажа, че вече мога да пиша правилно, и да спре с тези диктовки, но се провалих и те продължават.

Какво мога да направя, за да я убедя да спре да ме третира като бебе. Ако й кажа, че ми се подиграват заради това, дали ще има ефект?

.Wonder
09-12-2013, 14:08
Майка ти е истинско съкровище.
Грижа я е за теб и образованието ти, затова опитва да ти осигури една добра среда. По този начин в теб се изгражда както чувство за отговорност, така и едно солидно ниво на знания по български език.
Също така изглежда правописът ти действително е добър, спазваш пунктуацията и не грешиш правописа на думите.

BloodyDreamer
09-12-2013, 14:15
Ако моите родители ми обръщаха и една четвърт от това внимание, щях да скачам от радост. Но предполагам всеки иска нещото, което няма.

C0oKieS
09-12-2013, 14:24
тя мисли за теб

evilgirl95
09-12-2013, 14:36
Майка ти го прави за твое добро. Би трябвало да се радваш, а не да я критикуваш. Какво ти коства да отделиш по няколко минути на ден? Нищо!
Ако те притеснява, че ти се подиграват /макар че не виждам причина да ти се подиграват.. "хахааха майка ти е загрижена за теб" :? /, просто недей да говориш за това с приятелките си!

Hidayet
09-12-2013, 14:47
Би трябвало да си й благодарна, защото аз лично не намерих правописна грешка в коментара ти. Като се поставя на твое място и аз бих се чувствала сякаш ме третират като втори клас, но се радвай, че ти се обръща внимание - колко циганчета и просячета има по улиците и на родителите им хич не им пука за тях. А и щом си объркала тези две думи, значи има какво още да научиш. :)

Относно приятелките ти, които ти се подиграват, аз не виждам каква приятелка ще да ти е това.. Би трябвало да ти помагат, а не да ти се присмиват. На твое място няма да поддържам контакт с тях. ;)

Chacho
09-12-2013, 14:51
Всъщност, може да те възпита на нещо много полезно. Да не те пускат да си тръгнеш, само щото разбираш нещата, щото един ден ще допускаш грешки и макар и да ги разбираш, няма да можеш да ги поправиш. Днес е дума, ама утре ще разбираш защо си забременяла. Айде да не те сполита нежелано, но разбираш идеята ми.

Колкото до същественият ти проблем, се опитваш да избягаш по лесния начин, защото нямаш смелостта да застанеш срещу мнението на приятелките си.

Идеалният вариант, при който ще си решиш всички ядове, е да започнеш сама да се упражняваш по половин час на ден (или колкото сметнеш за нужно), да се задържиш на високите критерии, вместо да се упражняваш с майка си и да не оставяш да те критикуват дружките за това. Защото освен пунктуация, на тази възраст трябва да почнеш да се учиш и на самостоятелност. Което означава нещата, които са ти налагали за добро, да започнеш сама да си ги налагаш, без да трябва някой да се грижи за твоя задник.

ПС: Диктовките не са лошо нещо, но има и други неща, които можеш да упражняваш вкъщи и дали правописът ти е топ приоритет трябва ти да прецениш и отстоиш.

horacio
09-12-2013, 18:07
Ако моите родители ми обръщаха и една четвърт от това внимание, щях да скачам от радост. Но предполагам всеки иска нещото, което няма.

мда

yakuza_
09-12-2013, 18:14
Както е казал мъдреца - По-добре майка ти от диктовки, отколкото баща ти от ебане.

Kristianc95
09-12-2013, 19:24
Както е казал мъдреца - По-добре майка ти от диктовки, отколкото баща ти от ебане.
много умно..

xoxi
09-12-2013, 19:37
Предпочиташ да слушаш съучениците си, които ти се подиграват, вместо брат си, който е минал през същото и е осъзнал колко е полезно това, което майка ви прави?!
Имай повече доверие в семейството си, което няма за цел да ти навреди или да ти досажда с нещо, от което няма да имаш никаква полза. Не се води по акъла на съучениците си, които не им пука въобще за твоето образование и грамотност.
Майка ти ти правя огромна услуга с тези диктовки и писане на думи. След някоя година ще си страшно благодарна на нейното търпение и ще си горда от усилията, които ти сама си положила. Не търси начин да се измъкнеш. Всеки на твое място би бил повече от щастлив да има човек, който да му обръща такова внимание и да улеснява до такава степен ограмотяването му.

ameli
09-12-2013, 23:21
Защо не си изградите някаква система, да те изпитва 2 определени дена примерно в седмицата или ако направиш нещо хубаво да ти отмени едно изпитване.. направете си го весело и се радвай, че майка ти е толкова загрижена за теб. (:

marilyn
09-13-2013, 09:59
Сигурна съм, че ти е досадно и се чудиш защо на тия години майка ти те кара да правиш диктовки, но повярвай ми, за добро е. Ако разровиш форума например, ще видиш куп неграмотни хора, които не знаят правописа на елементарни думи. Нали не искаш да си така?
Хубаво е, че ти обръща внимание, че се интересува. Не всички родители са такива. А и като я описваш, че не ви крещи и е разбрана... си казвам, защо и моята не е такава?

Meonesssss
09-13-2013, 10:06
Трябва да си й благодарна. Знаеш ли колко съученички и съученици имам, които не могат да напишат един текст без правописна грешка? Питат ме как се пишат глупави думи като " канибализъм , усмивка , щедрост , осират , планктон " . Да не говорим, че едно момче беше написал думата отвертка така - отферка .

ellzyy
09-13-2013, 10:16
ако имах като твоята майка щях да скачам от радост .. тя се грижи за образованието ти, мисли за теб и прави всичко това за твое добро. Оцени го !

Thэ Dark Girl
09-13-2013, 10:49
Докато станах на 14, и аз бях така. Майка ми ме скъсваше от изпитвания, всеки ден, но повярвай ми, после й бях благодарна.
Благодарение на нея имах най - високите оценки на тестове, знаех материала и ми беше по - лесно, отколкото на другите от класа ми.
После с нея се разбрахме, че вече съм достатъчно голяма и мога да се оправям и сама, и тя се съгласи.
Така че, ако не ти е приятно това /но наистина, то е за твое добро/, седнете, поговорете, и ще постигнете някакъв компромис, който да удовлетвори и двете ви. :)

tori
09-13-2013, 19:59
Ехааааа... И такива родители ли има?! Мен никой не ме закача за нищо, никой не се опитва да ме изпитва. Никой не ми обръща такова внимание. Малко завиждам, но благородно. Стой си на дупето и не слушай съучениците.

~The Smile~
09-15-2013, 10:00
Според мен трябва да си благодарна на майка си, че ти обръща толкова много внимание. Това е за твое добро и няма нищо лошо да ти дава упражнения. И аз благородно ти завидях. Трябва да се радваш, че имаш такава майка. Ще ми се и мен по цял ден да ме занимават така, както теб.

Amore-Mio*
09-15-2013, 11:42
Не й се сърди, не я съди - прави всичко за твое добро и е време да го осъзнаеш.
Пишеш сравнително грамотно, не допускаш правописни грешки, а щом си допуснала две грешки в едно от изпитванията - значи има още какво да научиш от нея и да ти е по-лесно.

danka__
09-15-2013, 15:35
Много се радвам, че твоята майка се грижи за теб, иска да те научи на едно хубаво нещо-да пишеш правилно. Аз не открих грешка в правописа ти. Баба ми също ме скъсваше от диктовки, но не точно като теб, ами просто ми обясняваше как да пиша правилно, как да разбера грешката и много т.н, това е много важно. Аз сега съм горда,че имам баба и родители, защото те ме научиха на много важни неща, възпитали са ме от малка и т.н. Не се ядосвай на майка си, защото след няколко години ще се осъзнаеш, че наистина е трябвало да ти помогне и ще имаш страхотен правопис!!! :)