PDA

View Full Version : Подходящ университет



SunSetBeach
09-16-2013, 16:17
Искам да уча или психология кореистика или журналистика ,искам да намеря обаче нещо,с което да използвам и английски език за евентуална специализация в чужбина.Имам предвид ако запиша психология например английския ще отиде назаден план и ще се забрави ? Как стои въпроса с българските дипломи?Има ли държави,където не се признават? Объркана съм и съжалявам ако въпроса се стори глупав на някой.Споделяйте личен опит също :)

marilyn
09-17-2013, 12:17
Проучи си въпроса къде се признават и къде не.

Реши какво искаш да учиш, кореистика, психология, журналистика...

Английският нищо не пречи да си го ползваш извън университета или да си четеш източници на английски и да си поддържаш ниво.

AnarchyBoy
09-17-2013, 12:29
Като цяло бих ти предложил СУ, Всяка от изброените специалности ги има и са дости добри.. ;)
Дипломите се признават в целия свят
(или почти на всякъде, доколкото знам.. :? )

Кореистика ако си, ще си в моя Факултет, даже в една и съща сграда, сме на лекции с кореистите, на тях им късат задниците от учене де, но пък изглежда зарибявка.. В същата сграда са Иранисти, Арабисти, Китаисти, Японисти и Индолози, ама за последното не съм много сигурен.. 8-)

Психологията, де да знам не ме кефи като вариант, но пък всеки с разбиранията си, пак СУ е твоето място.. ;)

А до журналистиката, питай кака ти Мерилин, тя това учи.. :)
Аз ако исках да стана журналист, бих учил филология де, но като цяло тази област ми е тъмна Индия, пишете там с каката над мен..


Ако ще учиш в България, СУ е най-добрият избор, ако можеш да си го позволиш НБУ също е яко, но там не знам дали ги има специалностите.. :)

Дано съм помогнал.

YSMF
09-17-2013, 12:55
AnarchyBoy, ти какво точно учиш в ЦИЕК, че ми стана интересно? :)

AnarchyBoy
09-17-2013, 13:16
Иранистика, що да не би и ти да учиш в ЦИЕК? :oops:

YSMF
09-17-2013, 13:20
Такива са ми плановете 8-)

AnarchyBoy
09-17-2013, 13:28
Какво ти се учи в ЦИЕК? 8-)

Ако ти се разпитва, съм настроен да отговарям, можеш да метнеш скайп или фейс на лично.. ;)

anonymous708973
09-17-2013, 13:44
Ох, може ли само да вметна нещо?
Не записвайте филология, защото искате да научите езика. Глупаво е и не необходимо. Доста хора отписват именно защото установяват, че просто не са от материала за филолози. Повечето, да не кажа всички езици ги има на курсове, не ви трябва да учите странознание, фонетика, морфология етц, за да знаете корейски, японски или патагонски.
Запознах се с една мадама на едно корейско парти, тъкмо завършваше ПР, но беше изкарала едно ниво корейски с частни уроци при същия учител, който преподаваше на кореистите първа година. Така се прави. Поне според мен.

Истината е, че с филология във фирма трудно ще бачкате. Може да е плюс, но една икономика много повече отваря вратите към корпоративния свят. Винаги ме хвърля в оркестъра, като чуя, че например с корейски може да се работи в Самсунг. Дръжки. Там всичко е на английски - и срещи, и документация, и счетоводство, и ... всичко. Корейският може да е малко плюсче, нищо повече.

Авторе, от теб си записи да си поддържаш английския, не можеш да очакваш, че единият университет ще ти помогне. Записваш си се на курсове, упражняваш се вкъщи и толкоз.
Какво те влече повече - психология или журналистика? И двете можеш да си ги направиш много интересни :)

Дипломите ни се признават навсякъде в Европа, не бой се.

tireheb
09-17-2013, 13:48
е баш ИРАНСКИ, примерно, да научиш от курсове...
не че нещо, ама просто едва ли изобщо има такива
АКО има, едва ли в ше са в Сливен, да речем

AnarchyBoy
09-17-2013, 13:52
Инке, всеки с разбиранията си, за теб Филологията е тъпа и скучна специалност без грам преспектива, а за мен точно обратното, пък и не съм хулил твоята специалност каквато и да е тя.. :)

На мен идеята ми е филология (Персийски и Арабски) + Другите езици дето знам да ги съчетая накрая с едно МО или МИО, но пък кво разбирам аз, един беден студент от СГ, който го издържат техните, нали ние в БГ сме по-малко от вас учещите в чужбина.. :?

seek&destroy
09-17-2013, 15:01
Хахахах, много ми е смешно как някви току що записали в чужбина почват да наливат на тукашните университети. И света вече се променя, и сега едва ли не ни отварят очите как е на запад, пък нашата държавица колко е зле, и добре че сте вие за да разберем що за стока е образованието тук. Какви били хората там, пък какви са тук. Алоо, тия неща ги знаем много преди всемогъщата ви особа да се установи в чужбината.
Айде моля ви се, малко слезте на земята и се осъзнайте, че положението не е смешно, а трагично.

AnarchyBoy
09-17-2013, 15:23
Хахахах, много ми е смешно как някви току що записали в чужбина почват да наливат на тукашните университети. И света вече се променя, и сега едва ли не ни отварят очите как е на запад, пък нашата държавица колко е зле, и добре че сте вие за да разберем що за стока е образованието тук. Какви били хората там, пък какви са тук. Алоо, тия неща ги знаем много преди всемогъщата ви особа да се установи в чужбината.
Айде моля ви се, малко слезте на земята и се осъзнайте, че положението не е смешно, а трагично.

Кажи го на пантерката.. ;)

Hayashi
09-17-2013, 18:48
Хахахах, много ми е смешно как някви току що записали в чужбина почват да наливат на тукашните университети. И света вече се променя, и сега едва ли не ни отварят очите как е на запад, пък нашата държавица колко е зле, и добре че сте вие за да разберем що за стока е образованието тук. Какви били хората там, пък какви са тук. Алоо, тия неща ги знаем много преди всемогъщата ви особа да се установи в чужбината.
Айде моля ви се, малко слезте на земята и се осъзнайте, че положението не е смешно, а трагично.

Тва пък от де го извади?

Корейстика е готино. В Корея има немалка реализация, особено ако си се насочила към нещо икономическо. Обаче и аз не съм сигурна дали ще ти е нужно да минеш през цялата какафония на филологията, за да научиш езика.
Българските дипломи се признават, но да речем, че все пак те гледат с едно подозрение. Естествено в Европа нямат право да ти откажат специалност само щото си от България.
Ти каква реализация търсиш после?

anonymous708973
09-17-2013, 20:40
Оле, ебати, само дадох съвет, щото не е като да не се е случило на най-близкия ми човек, капиш?
Точно ти, дето до последния момент не знаеше ква филология да запишеш, хич не ми се обяснявай. Само се опитвам да спася автора от убеждението, че с филология ще прави бизнес или нещо такова. А ти вместо да ми изкарваш постове от другаде, че и на всичкото отгоре невярно цитирани, вземи се запитай кой нормален университет ще ти даде да правиш икономическа магистратура, след като си следвал филология. Няма да имаш необходимия background, тоест икономически предмети. Приятелка с това са я порязали, когато искала магистратура в Холандия, а е завършила бакалавър в УНСС- Далеч не си първият, обмислял тоя вариант, сеш' се?

Корея наистина може да е манна небесна, но да учиш цяла филология, за да научиш корейски - не знам, прецени си.

И да, баш по ирански има. Изненадващо, но ги преподава учителят по ... ами, ирански. Е, няма да са в Сливен, да.

princo90
09-17-2013, 21:22
Икономическа магистратура след филология (или каквато и да е друга специалност) може да се запише - веднага се сещам за програмата MBA например, която си е даже доста престижна. Разбира се, знанията след MBA са на значително по-повръхностно ниво, отколкото след класическа магистратура, изискваща бакалавърска степен по икономическа специалност, но пък така се съчетават знания от две коренно различни специалности, които за определени позиции за доста ценени.

draid
09-17-2013, 21:25
Оле, ебати, само дадох съвет, щото не е като да не се е случило на най-близкия ми човек, капиш?
Точно ти, дето до последния момент не знаеше ква филология да запишеш, хич не ми се обяснявай. Само се опитвам да спася автора от убеждението, че с филология ще прави бизнес или нещо такова. А ти вместо да ми изкарваш постове от другаде, че и на всичкото отгоре невярно цитирани, вземи се запитай кой нормален университет ще ти даде да правиш икономическа магистратура, след като си следвал филология. Няма да имаш необходимия background, тоест икономически предмети. Приятелка с това са я порязали, когато искала магистратура в Холандия, а е завършила бакалавър в УНСС- Далеч не си първият, обмислял тоя вариант, сеш' се?

Корея наистина може да е манна небесна, но да учиш цяла филология, за да научиш корейски - не знам, прецени си.

И да, баш по ирански има. Изненадващо, но ги преподава учителят по ... ами, ирански. Е, няма да са в Сливен, да.

Да ти дам ли телефона на една приятелка която преди месец замина да учи в Холандия с бакалавър от УНСС ???

tireheb
09-17-2013, 21:53
И да, баш по ирански има. Изненадващо, но ги преподава учителят по ... ами, ирански. Е, няма да са в Сливен, да.

тва реално имаш инфо или го каза ей така ? хД
не че ми трябва или ме интересува, просто ми е интересно

съгласен съм с мнението ти за филологията дотолкова доколкото се отнася до езици като английски, немски, френски, испански... евентуално и руски
всички останали екстравагантни езици най-удачният избор е филологията

anonymous708973
09-17-2013, 22:21
Ами, след като можеш да се запишеш на частни уроци при преподавателя по корейски в ЦИЕК, защо да не можеш да се запишеш на уроци по ирански при преподавателя по ирански, което също е в ЦИЕК :)

anonymous708973
09-17-2013, 22:25
Да ти дам ли телефона на една приятелка която преди месец замина да учи в Холандия с бакалавър от УНСС ???

Моята позната не й дадоха да запише бизнес и предприемачество, защото нямала необходимия бекграунд, а е завършила УНСС. Наложи се да си вземе часовете, изпитите и тогава й позволиха. Идеята ми НЕ БЕШЕ, че винаги става така, а че се е случило на човек, който има доста по-голям шанс да покрие бекграунда за икономика/бизнес отколкото някой, който е учил език, странознание, култура, фонетика и граматика. И с това ли няма да си съгласен?
Исках само да покажа на Анархи, че преди да си гласи съчетания от абсолютно несъчетаеми неща, е добре да вземе предвид и външните фактори.

Чети и тогава коментирай.

anonymous708973
09-17-2013, 22:41
Разбира се, знанията след MBA са на значително по-повръхностно ниво, отколкото след класическа магистратура

Боже, колко мъка има на тоя свят, Боже...

И за да си спестя питането: МБА е най-записваната икономическа магистратура, страшно е престижна, елитна или квото там искаш. НЯМА друго нещо, което да те подготви по-добре. Има няколко вида МБА според потребностите на хората.
Перифразирам списание "Икономист", впрочем.

Ако трябва да сме максимално честни, МБА не е буквално икономическа, но в добрите университети програмите за икономика и бизнес администрация се застъпват до голяма степен, така че... горното си важи.
Единственото, за което не съм сигурна, но много силно ме съмнява, е да можеш да се запишеш за МБА без стабилни икономически познания. Поне не и в топ университет, но смятам, че и за най-обикновените няма да се получи номерът. МБА е много видове, следователно много тясно насочена, ще искат от теб да покажеш каква насоченост ти трябва.

tireheb
09-17-2013, 23:24
Ами, след като можеш да се запишеш на частни уроци при преподавателя по корейски в ЦИЕК, защо да не можеш да се запишеш на уроци по ирански при преподавателя по ирански, което също е в ЦИЕК :)

аз и за корейския не знаех, хаха
но окей, да кажем че един човек в страната дава уроци по ирански (един за когото си сигурен, че реално може да те научи на нещо, а не някой случаен тип дето казва "аз знам ирански")
и някак си тука навлизат страничните фактори като местоположение и тн, които правят иранистиката като специалност "смислена", така да се изразя
щото се пак да отидеш в софия за да следваш е по-окей отколкото да ходиш в софия веднъж седмично на урок, примерно

AnarchyBoy
09-18-2013, 01:28
:lol:

Ине, нямам нищо против теб душицо, ама бръщолевиш глупости на килограм, специално съм питал за това, единствения, на който бих се доверил да ми преподава Ирански (Фарси) е доц. Панов, а той е толкова зает, че дори и да ми намери време, сигурно ще струва по 50 лв на час.. Така, че ако обичаш спри да говориш на изуст..

Другото, което е.. От къде ти дойде това, че не можеш да запишеш МИО или МО магистратура, с филология за бакалавър?
Ъмм, само да те светна специално за АРАБСКИЯ свят се търсят хора с езици и МИО или МО, петролни компании, холдинги, шейхове, бе там е мазало.. схвана ми идеята.. Да имаш бизнесИКОНОМОполитическо ОБРАЗУВАНИЕ, съчетано с перфектно познание за култура, манталитет и език, нали знаеш, къде те изтрелва? Не казвам, че ще ми е лесно, но както аз ще дам на живота ~ 6 години робски труд, само докато завърша, да не говорим след това, то съответно, той ще ми се изплаща после, най-вероятно и с теб ще е така..

И бтв, сериозно като цяло си точна, ама от де го извади това его напоследък, хвани се спри, това, че си в Германия не те прави нито по-умна, нито нещо ПОвече от нас..
Глупаво е смисъл, аз не хуля нито една специалност, защото, ако беше глупава и без шанс за развитие, нямаше и да я има като специалност в Университет, още по малко в Софийски..
Така че, си спести глупавите коментари по повод филологиите, защото:

1во Това знание ти остава за цял живот.. Култура, Език, История
(на някой хора това им е по-интересно от това да застана и да забозя над някви сметки)
2ро Знанието е дар, независимо какво е, всяко научено нещо е само в твой плюс
3то Филолозите имат адски АДСКИ огромен спектър от възможности за развитие, докато ИКОНОМИЧЕСКИТЕ специалности, т.е. Икономистите, трябва да се квалифицират в някаква строго индивидуална сфера на икономиката (те са много сфери), но за да се преквалифицираш, трябва да учиш съвсем различни неща, следиш ли ми мисълта? Аз уча нещо, което ще ми остане за цял живот и ще мога да го ползвам, ще ми се наложи да го науча един единствен път и за нататък ще го имам..
Докато икономиката се мени, а с нея и пазара й..
Като цяло не искам да навлизам в спор за страните, но твоята безценна Германия, има ли позлатени автобусни спирки?
(Златото отразява слънцето, та като е 50 + навън, вътре в спирката на климатика ти е около 28, ларш 8-) )
Ъмм в Германия получаваш ли 50 хиляди долъра, като ти се роди бебенце и естествено апартамент?
Съученици на майка ми живеят в Кувейт и Катар от 30 години..
1вото им дете, тази ходина завърши Кеймбридж, другото в 2ра година в Харвард..
Имат пари да си купят буквално половин Студентски.. та
Германия не е толкова велика колкото твърдиш, моля те осъзнай се и спри малко, че започна на целия форум да лазиш по нервите.. Германия това Германия онова, ем окей като е толкова хубаво, ходи в Немския тийнпроблем и си пиши с Германците..
Тъпо е човек, говориш за специалности, над които нямаш реална преценка, а това което МЪЖО ти е казал, не значи нищо, докато не си опитала от първа рака, дет има една приказка око да види, ръка да пипне.. ;)
Таа такам, учи си там в Германия, намали егото на половина, защото не си повече от нито един от нас, колкото и тъжно да ти звучи, всички сме на едно дередже..
Нито ти си повече нито ние, равни сме.. Можеш да спреш с надменното държание и злобни подхвърляния относно филологиите, това, че на теб ти се струват безинтересни скучни и безпреспектвни, не значи, че са такива..
Ще си позволя да те нарека, леко простовата (мисля, че това е правилната дума) Защото смяташ, че има лоша специалност, като цяло това е доста Бай Ганьовско изказване.. Учението е плюс, каквото и да е, но явно ти си си набила в главата, че света се върти само около единия бизнес..
Стегни се малко, мъжО ти е филолог, все пак.. Филологията не е лошо нещо, особено ако смяташ да идеш в тази страна, за която толкова усърдно уж учиш 4 години в Университета.. На него корейстиката не му е била необходима окей разбирам.. Но аз искам да науча историята на Персия, културата им, бита им.. обичаите им, всичко.. до основи да го попия, защото ми е адски интересно, да чудех се какво да запиша, но избрах това и не съжалявам, опиянявам се от интерес.. След време като (ако) завърша МО/МИО, с езиците, които знам, и които смятам да науча, ще мога да се рализирам в над 60 държави, с общ брой говорящи от около 1 милиард и половина, без да вписвам Английския..
Та ето ти съчетание на Филология с Икономика, което ти отваря ебати прозореца.. :)
Не си го меря с теб в момента, вярвам от дъното на душата ми, че на теб твоята специалност ти е интересна и, че всъщност има адски голямо поле за развитие, просто много ме дразниш с тези твой изказвания тип..

"Обучението в Германия е класа над всичко друго".. Ъмм нали знаеш, че ако ми се учи, дали в БГ дали в Германия, дали в Зимбабве все същия кур, ще си го науча, квото и да е където и да е, та този ти аргумент абсолютно отпада..

Другото, което ме дразни е, че мислиш, че като си в Германия си фанала господ за шлифера, е да ама не е така и много скоро ще го разбереш, надявам се, по-скоро, за да не ни избиеш мозъчните клетки.. Този ти аргумент също отпада, равни сме човек разбери го, не си повече от никой друг, надменното ти държание дразни много..

Оф, не знам дали даже съм завършил смислено.. пиша и пия бири в 4:30 сутринта, чакам да стане 7 да се стягам за лекция, че ме мъчат тука едни мъкии.. 8-)

Аре със здравЕ Инке, не с лошо, точна си супер си, аз повече няма да споря, щото това е глупаво.. Като си дойде в БГ, да си пием бирата и да си лафим за някви рандъм неща, ще бъде най-добре предлагам аз.. ;)

Лека и мека, на всички будни.. 8-) Олях се малко..

girlwithblueeyes
09-18-2013, 02:20
Добре опльо доволно немците сега успокой ли се?
жалка работа

AnarchyBoy
09-18-2013, 04:57
Добре опльо доволно немците сега успокой ли се?
жалка работа

Я ми покажи пак к'во съм ги оплюл? Просто казвам, че не са по-различни от нас, а тя се държи се едно е фанала господ за топките, бахти, кво като учи в Германия, да не е повече от мен,теб, Иван или Драган?
Нищо не съм плюл :?

seek&destroy
09-18-2013, 05:28
Добре опльо доволно немците сега успокой ли се?
жалка работа

ахахаха, ти в ред ли си, бе?

girlwithblueeyes
09-18-2013, 05:29
Аз не видях Ина да се изкарва нещо повече затова че учи тук а само споделя впечатления .
ти си тощи които вече вьв втора тема я нарича че е хванала Господ за шлифера
Факт е че университетите тук са на много по високо ниво но пьк и тук има финансова важможност за това ниво
Но пак и ние не чакаме наготово парите да ни паднат от небето

princo90
09-18-2013, 07:17
Боже, колко мъка има на тоя свят, Боже...

И за да си спестя питането: МБА е най-записваната икономическа магистратура, страшно е престижна, елитна или квото там искаш. НЯМА друго нещо, което да те подготви по-добре. Има няколко вида МБА според потребностите на хората.
Перифразирам списание "Икономист", впрочем.

Ако трябва да сме максимално честни, МБА не е буквално икономическа, но в добрите университети програмите за икономика и бизнес администрация се застъпват до голяма степен, така че... горното си важи.
Единственото, за което не съм сигурна, но много силно ме съмнява, е да можеш да се запишеш за МБА без стабилни икономически познания. Поне не и в топ университет, но смятам, че и за най-обикновените няма да се получи номерът. МБА е много видове, следователно много тясно насочена, ще искат от теб да покажеш каква насоченост ти трябва.

Програмата MBA е точно за хора, завършили бакалавър в област, различна от икономика/бизнес. Влез в сайта на който и да е университет, предлагащ MBA, и виж какви са условията за прием. Погледни и какви модули се учат - най-основните, които иначе повечето се учат в бакалавър.

Програмата си е популярна и престижна, но да завършиш бакалавър икономика/бизнес и да запишеш MBA няма смисъл и по-скоро ти смалява шансовете пред кандидат, завършил инженерна специалност примерно и MBA след това. За завършили бакалавър икономика/бизнес се предлагат магистри, които задълбочават в една определена област от бизнес/икон. направленията, по която ти вече имаш основните познания.

anonymous708973
09-18-2013, 07:23
3то Филолозите имат адски АДСКИ огромен спектър от възможности за развитие, докато ИКОНОМИЧЕСКИТЕ специалности,

Докато икономиката се мени, а с нея и пазара й..

над които нямаш реална преценка

Стегни се малко, мъжО ти е филолог, все пак.. Филологията не е лошо нещо, особено ако смяташ да идеш в тази страна, за която толкова усърдно уж учиш 4 години в Университета..

Окей. Нека филологиите да имат по-широк спектър. Окей, нека. Майка ми е филолог, не само по образование, а и по душа. Дипломната й работа е единствената в ПУ, която е издадена като книга и служи за учебник на бъдещите филолози. Канили са я да преподава. Мисля, че всички знаем, че с преподаването за престиж и ниска заплата идва и възможността за частни уроци, които струват майка си и баща си. Ама не. Занимава се с... много неща де, да кажем маркетинг и реклама предимно. Не ми обяснявай перспективи, моля те.

Мъжо ми не е филолог вече точно поради причината, че започна със специалността със същите погрешни очаквания, с които и ти. При това нека отбележим, че той си го беше избрал и учил целенасочено по английски, за да влезе... Трудно ми е да го сравня с човек, който го е домързяло да иде на изпит, кандидатствал е с матура и в момента се опитва да убеди цял форум как едната от двете специалности, в които са го приели, е толкова добра, че няма накъде.
Енуей, учи си, щом ти харесва. Дано наистина имаш шанс да отидеш в Иран и да направиш нещо, защото един студент първа година да ми изтъква позлатените спирки като аргумент защо е записал филология... как да ти кажа. Абсурдно е. В Корея е доста по-трудно да идеш, дано за Иран да не е така, защото каквото и да си говорим, няма смисъл да учиш даден език, ако нямаш възможност да го говориш с нейтив спийкъри. Или?
Прозорецът, за който говориш, засега е в много далечното бъдеще и изцяло имагинерен. Надявам се поне да познаваш някой, който го е правил, защото тази идея не е никак нова и винаги я чувам от хора, записали филология.

Просто... между филологията и икономиката има една много голяма прилика и тя е, че и двете специалности се записват основно от 2 типа хора - или такива, в които им е в кръвта да са филолози, или от такива, които идея си нямат какво искат да учат. А ако филологията ти е в кръвта, защо изобщо си кандидатствал в УНСС и т.н.? Познавам хора, на които им е в кръвта, даже една много близка приятелка записа китайски с английски. Радвам се за нея, просто... познавам я от години и знам, че това си е нейното нещо, бе. Просто нейното. Точно за нея си е да учи нов език, фонетика, граматика, да попива от новата култура и т.н.

Надявам се културата и битът им да продължава да ти е интересен и да не се окажеш с излъгани очаквания. Нормално е в началото да си опиянен - ново е, непознато е. Познавам хора, които бяха така и след няколко месеца се оказа, че изобщо не си се представят в държава като тази с техните обичаи. Въпрос имам тук: В Иран забулват ли си жените? Ти как гледаш на това, смяташ ли, че си способен да живееш по тоя начин?

Икономиката се меняла, господииии.. Мъка, мъка. Нека да се смени, каквото и да означава това в твоята главица, икономическите правила си остават абсолютно същите. Взаимодействието между търсене и предлагане, равновесието, реакцията на хората на стимули етц. е абсолютно същото във всяка държава по всяко време.

И последно: Не знам защо намеси моето учене в Германия и тук, по дяволите. И в Германия има хора, които записват филологии. В първия си пост една думичка за Германия не бях казала - прочети го пак, за Бога. Никъде не съм казала, че обучението в Германия е "класи над всичко друго", изобщо не съм я намесила бе, капиш?
Говорих за корейски в първия си пост, защото авторът се чуди за тази специалност, а аз имам добри наблюдения според мен.
Исках да го спася от заблудата, че с един корейски и опа - корея с целия й потенциал за бизнес е твоя.

Айде със здраве.

anonymous708973
09-18-2013, 07:51
Само още едно нещо:
Не оплювам твоята специалност, а казвам, че като всяка друга специалност възможностите са ограничени в някаква област. И тази област не е бизнес. Само това. Нищо за Германия, забележи, моля. Съгласна съм с теб, че филологията е най-добрият избор, ако желаеш да отидеш в екзотична страна. Само казвам, че трябва отсега да се знае каква магистратура и поне в коя държава. Защото да учиш 4 години ирански/корейски и да запишеш магистър в УНСС... не знам. Аз не бих. Ако не по време на бакалавъра, то след него е хубаво да се ориентира към магистър в съответната страна - доста повече плюсове ще му донесе отколкото да стои тук.
Аз бих проверила, например, специалностите в Сеулския университет, както и в следващите 3-4 най-добри, цената на самолетните билети (огромна), впечатленията на чужденците от Корея, възможностите за обмен. Дали въпросните магистърски специалности не изискват случайно брой часове по бизнес/мениджмънт/счетоводство, щото ако се иска... лошо.

Исках да помогна на автора просто.

Ако желаеш да си продължим спора за специалности, заповядай я на лично, я във фейсбук.

tireheb
09-18-2013, 11:31
бтв верно само в българия моеш да си пишеш квато си искаш магистратура, независимо къв ти е бакалавърът.
в чужбина (или поне в скандинавските страни, тях съм проверявал) ти искат бакалавър "по темата" ако ше записваш магистратура

DisappointedDreamer
09-18-2013, 11:48
в чужбина (или поне в скандинавските страни, тях съм проверявал) ти искат бакалавър "по темата" ако ше записваш магистратура

Мдам.
Потвърждавам.

Hayashi
09-18-2013, 11:51
Във Франция не е така. Тука учиш биология и химия например, решиш, че ти се става инженер, никакъв проблем да си продължиш като такъв. Много ми е странно това.
Баща ми работеше с един френски инженер, който учил 3 години медицина, ама после решил, че му е трудно и не му харесва и се преместил директно за инженер.

draid
09-18-2013, 12:41
бтв верно само в българия моеш да си пишеш квато си искаш магистратура, независимо къв ти е бакалавърът.
в чужбина (или поне в скандинавските страни, тях съм проверявал) ти искат бакалавър "по темата" ако ше записваш магистратура

Това не е съвсем така, може би само в УНСС се наблюдава това явление иначе трябва да държиш приравнителни години преди да може да запишеш маг в друга спецалност.

tireheb
09-18-2013, 12:47
баш си е така
просто в СУ ако си учил съвсем друг бакалавър от желаната магистратура, самата магистратура е 2 години
ако си учил нещо близко е година и половина

cyclops
09-18-2013, 13:24
На някой може да му е полезно това. Доста е полезно, не отдавна го открих. Може да сварнити университети и направление със собствена класация, според това което ви вълнува :) http://rsvu.mon.bg/rsvu2/?locale=bg#rsvu_app

klimatronik
09-18-2013, 16:46
:lol:

Ине, нямам нищо против теб душицо, ама бръщолевиш глупости на килограм, специално съм питал за това, единствения, на който бих се доверил да ми преподава Ирански (Фарси) е доц. Панов, а той е толкова зает, че дори и да ми намери време, сигурно ще струва по 50 лв на час.. Така, че ако обичаш спри да говориш на изуст..

Другото, което е.. От къде ти дойде това, че не можеш да запишеш МИО или МО магистратура, с филология за бакалавър?
Ъмм, само да те светна специално за АРАБСКИЯ свят се търсят хора с езици и МИО или МО, петролни компании, холдинги, шейхове, бе там е мазало.. схвана ми идеята.. Да имаш бизнесИКОНОМОполитическо ОБРАЗУВАНИЕ, съчетано с перфектно познание за култура, манталитет и език, нали знаеш, къде те изтрелва? Не казвам, че ще ми е лесно, но както аз ще дам на живота ~ 6 години робски труд, само докато завърша, да не говорим след това, то съответно, той ще ми се изплаща после, най-вероятно и с теб ще е така..

И бтв, сериозно като цяло си точна, ама от де го извади това его напоследък, хвани се спри, това, че си в Германия не те прави нито по-умна, нито нещо ПОвече от нас..
Глупаво е смисъл, аз не хуля нито една специалност, защото, ако беше глупава и без шанс за развитие, нямаше и да я има като специалност в Университет, още по малко в Софийски..
Така че, си спести глупавите коментари по повод филологиите, защото:

1во Това знание ти остава за цял живот.. Култура, Език, История
(на някой хора това им е по-интересно от това да застана и да забозя над някви сметки)
2ро Знанието е дар, независимо какво е, всяко научено нещо е само в твой плюс
3то Филолозите имат адски АДСКИ огромен спектър от възможности за развитие, докато ИКОНОМИЧЕСКИТЕ специалности, т.е. Икономистите, трябва да се квалифицират в някаква строго индивидуална сфера на икономиката (те са много сфери), но за да се преквалифицираш, трябва да учиш съвсем различни неща, следиш ли ми мисълта? Аз уча нещо, което ще ми остане за цял живот и ще мога да го ползвам, ще ми се наложи да го науча един единствен път и за нататък ще го имам..
Докато икономиката се мени, а с нея и пазара й..
Като цяло не искам да навлизам в спор за страните, но твоята безценна Германия, има ли позлатени автобусни спирки?
(Златото отразява слънцето, та като е 50 + навън, вътре в спирката на климатика ти е около 28, ларш 8-) )
Ъмм в Германия получаваш ли 50 хиляди долъра, като ти се роди бебенце и естествено апартамент?
Съученици на майка ми живеят в Кувейт и Катар от 30 години..
1вото им дете, тази ходина завърши Кеймбридж, другото в 2ра година в Харвард..
Имат пари да си купят буквално половин Студентски.. та
Германия не е толкова велика колкото твърдиш, моля те осъзнай се и спри малко, че започна на целия форум да лазиш по нервите.. Германия това Германия онова, ем окей като е толкова хубаво, ходи в Немския тийнпроблем и си пиши с Германците..
Тъпо е човек, говориш за специалности, над които нямаш реална преценка, а това което МЪЖО ти е казал, не значи нищо, докато не си опитала от първа рака, дет има една приказка око да види, ръка да пипне.. ;)
Таа такам, учи си там в Германия, намали егото на половина, защото не си повече от нито един от нас, колкото и тъжно да ти звучи, всички сме на едно дередже..
Нито ти си повече нито ние, равни сме.. Можеш да спреш с надменното държание и злобни подхвърляния относно филологиите, това, че на теб ти се струват безинтересни скучни и безпреспектвни, не значи, че са такива..
Ще си позволя да те нарека, леко простовата (мисля, че това е правилната дума) Защото смяташ, че има лоша специалност, като цяло това е доста Бай Ганьовско изказване.. Учението е плюс, каквото и да е, но явно ти си си набила в главата, че света се върти само около единия бизнес..
Стегни се малко, мъжО ти е филолог, все пак.. Филологията не е лошо нещо, особено ако смяташ да идеш в тази страна, за която толкова усърдно уж учиш 4 години в Университета.. На него корейстиката не му е била необходима окей разбирам.. Но аз искам да науча историята на Персия, културата им, бита им.. обичаите им, всичко.. до основи да го попия, защото ми е адски интересно, да чудех се какво да запиша, но избрах това и не съжалявам, опиянявам се от интерес.. След време като (ако) завърша МО/МИО, с езиците, които знам, и които смятам да науча, ще мога да се рализирам в над 60 държави, с общ брой говорящи от около 1 милиард и половина, без да вписвам Английския..
Та ето ти съчетание на Филология с Икономика, което ти отваря ебати прозореца.. :)
Не си го меря с теб в момента, вярвам от дъното на душата ми, че на теб твоята специалност ти е интересна и, че всъщност има адски голямо поле за развитие, просто много ме дразниш с тези твой изказвания тип..

"Обучението в Германия е класа над всичко друго".. Ъмм нали знаеш, че ако ми се учи, дали в БГ дали в Германия, дали в Зимбабве все същия кур, ще си го науча, квото и да е където и да е, та този ти аргумент абсолютно отпада..

Другото, което ме дразни е, че мислиш, че като си в Германия си фанала господ за шлифера, е да ама не е така и много скоро ще го разбереш, надявам се, по-скоро, за да не ни избиеш мозъчните клетки.. Този ти аргумент също отпада, равни сме човек разбери го, не си повече от никой друг, надменното ти държание дразни много..

Оф, не знам дали даже съм завършил смислено.. пиша и пия бири в 4:30 сутринта, чакам да стане 7 да се стягам за лекция, че ме мъчат тука едни мъкии.. 8-)

Аре със здравЕ Инке, не с лошо, точна си супер си, аз повече няма да споря, щото това е глупаво.. Като си дойде в БГ, да си пием бирата и да си лафим за някви рандъм неща, ще бъде най-добре предлагам аз.. ;)

Лека и мека, на всички будни.. 8-) Олях се малко..
Ae кво направи бе? Ще стресираш момичето... Да,вярно е,че доста пише за Германията, но това според мен се дължи не заради голямо самочувствие, ами по-скоро защото изпитва затруднения и търси някакъв вид съчувствие, помощ, подкрепа, съжаление. гуш ;)

Само че точно в тази тема съм съгласен с нея. Не всички специалности имат широк обхват от възможности. Всяка наука е полезна, но понякога работата не опира само да учиш нещо, защото ти е съмнително интересно. Едно е да знаеш със сигурност, че го искаш, друго е като просто ти се вижда приятно за изучаване.. А на нашата възраст.. кой знае какво иска точно.
Та виждаш какво става в страните от Близкия Изток ? Като се има в предвид колко демокрация са.. след падането на Сирия нищо чудно и Иран да го отнесе.
А с една магистратура... трудно се изучава икономиката. Да, възможно е да я изкараш, но имай в предвид, че магистратурите са измислица за продължение и затвърдяване на знанията от бакалаварската степен.

draid
09-18-2013, 18:57
баш си е така
просто в СУ ако си учил съвсем друг бакалавър от желаната магистратура, самата магистратура е 2 години
ако си учил нещо близко е година и половина

По-скоро разликата е 1 година. Ако си уъчил същото учиш 3 семестъра, ако не си учиш 5, като в тия 2 семестъра са ти наблъскани 16-20 предмета които се смятат за профилирани за новата специалност. Реално 1 и 2 курс се учат еднакви предмети.

tireheb
09-18-2013, 19:44
може, може
не съм напълно убеден как стоят нещата, ама факт е, че в крайна сметка МОЖЕШ да учиш квато си щеш магистратура с къвто си щеш бакалавър

draid
09-18-2013, 19:52
Можеш, но реално ти така или иначе учиш голяма част от важните за специалността предмети. За това казвам, че обикновено първите две години се учат сходни предмети, а след това се "специализират" за това и са тия изравнителни години както ги водят. Учиш една година предмети от съответната специалност и ако си вземеш всичко, то тогава имаш право да запишеш магистратура.

anonymous708973
09-18-2013, 21:08
Малей, да се откажеш от медицина и да запишеш инженер. От трън та на глог :D
Адмирации към хората, завършили и разбиращи двете специалности.


На някой може да му е полезно това. Доста е полезно, не отдавна го открих. Може да сварнити университети и направление със собствена класация, според това което ви вълнува :) http://rsvu.mon.bg/rsvu2/?locale=bg#rsvu_app

Въх, европейският колеж има завидни оценки, пък е голяма пародия на университет.

DisappointedDreamer
09-19-2013, 07:10
Малей, да се откажеш от медицина и да запишеш инженер. От трън та на глог :D
Адмирации към хората, завършили и разбиращи двете специалности.


Учителя ми по математика е така :Д невероятен е. :)

bloodyF
09-20-2013, 19:24
Мъжо ми не е филолог вече точно поради причината, че започна със специалността със същите погрешни очаквания, с които и ти.


"Мъжът" ти сам ли реши да прекъсне и да се мести при теб или той просто си е мъж под чехъл и е бил принуден?



едит: и защото спомена , че ''защото един студент първа година да ми изтъква позлатените спирки като аргумент защо е записал филология... как да ти кажа. Абсурдно е. ''

А не е ли абсурдно, че човек, записал в Германия изтъква безплатни вестници и ''страхотно меню в стола'' като причини за това, че е толкова невероятно да учи там? 8-)

Hayashi
09-20-2013, 19:54
^ Чудно ми е какво те накара да се заяждаш безпричинно при положение, че прословутата ѝ Германия даже не е спомената в темата.

DisappointedDreamer
09-20-2013, 19:55
^Още по-чудно ми е, на мен пък, защо слага мъжът в кавички, при положение, че собствената и "връзка" е пълна пародия?

Naive
09-20-2013, 20:28
На мен ми е още по-чудно защо засяга нещо, което първо няма нищо общо с темата, второ е лично и касае само Пантерата и мъжа й.

Другото, което е излишно даже да коментирам - хората правят и такива избори, представи си, когато искат да са с някого.

anonymous708973
09-20-2013, 20:55
^ Чудно ми е какво те накара да се заяждаш безпричинно при положение, че прословутата ѝ Германия даже не е спомената в темата.

Как ще е безпричинно, бе? Той някой доста по-умен от мен го е казал много вярно (Фройд, нищо че не го харесвам): "Неизразходената сексуална енергия се изразява в други видове енергия, приемащи положителен или отрицателен вид".

umri
09-21-2013, 02:33
"Мъжът" ти сам ли реши да прекъсне и да се мести при теб или той просто си е мъж под чехъл и е бил принуден?


Беше ми казано колко слаб коментар е бил написан. Предложението беше да ти сипя. Мисля да подмина. Знаейки степента ти на филмираност и драмите за хипохондрика, мисля че е безмислено да се връзвам на човек като теб.

Ина, спри да се връзваш на такива. Безкрай са.

draid
09-21-2013, 06:40
^Какво смяташ да учиш сега ако не е тайна ? Имах чувството, че това ти е харесвало и си го записал с желание ?

bloodyF
09-21-2013, 09:59
Как ще е безпричинно, бе? Той някой доста по-умен от мен го е казал много вярно (Фройд, нищо че не го харесвам): "Неизразходената сексуална енергия се изразява в други видове енергия, приемащи положителен или отрицателен вид".


:lol:

umri
09-21-2013, 12:05
^Какво смяташ да учиш сега ако не е тайна ? Имах чувството, че това ти е харесвало и си го записал с желание ?

Записах го с желание, да, беше ми първо желание. Две години изкарах, запознах се с корейци, с кореисти завършили и настоящи, с културата, с историята, с начина им на храна,мислене,живот,език,по п култура,филмова култура, абе всичко горе/долу. Не ме грабна, не ми хареса, не го учих с желание, взимах си изпитите, но не беше там въпроса. Винаги съм искал да уча навънка, но финансово не е зависило от мен и бащата все ме прикоткваше да уча в България, а то в България къде другаде да учиш, ако не СУ, та отидох. Отделно, за корейския, тоя език няма как да се научи за 4 години в университета. Трябва задължително да живееш поне година в страната им, за да се приспособиш и да го научиш по като хората. Не ми се отделя толкова време за това, при положение, че го правя с нежелание, не ми се прави с нежелание нещо цял живот. А защо Германия.. защото имам определени схеми наредени в главата, как ще стане цялата работа, план. Части от плана се провалиха, но ще го преправя. Просто в момента действам според конюнктурата. Закони се променят и за университетите и за работата и тн. А това, че съм решил да ходя там заради пантерата е най-голямата глупост за човек, който наистина знае за какво става дума, но не виня никого, защото никой не знае ситуацията, а най-логичното, на пръв поглед, е че е заради нея. Не ми се изпада в повече подробности, най-малко във форум. Всеки е свободен да си мисли каквото си поиска, а мен не ме грее особено, затова и не се ядосах на BloodyF.

А пантерата може да спре да обяснява какви решения съм взел, какво съм направил... ако съм имал желание да споделям, съм щял. Не се научи.

granger
09-21-2013, 12:13
Пак ли акани спорове?
Аз пък подкрепям хора,които имат смелостта да оставят всичко тук и да си хванат дупето в ръка , да заминат и да започнат отначало.
Аз едва ли бих могла.

babity
09-21-2013, 12:24
Пак ли акани спорове?
Аз пък подкрепям хора,които имат смелостта да оставят всичко тук и да си хванат дупето в ръка , да заминат и да започнат отначало.
Аз едва ли бих могла.

'Що бе, к'во ти пречи с на мама и тати издръжката?

Т'ва не е насочено към никого. Но имам само една-единствена позната, чиито родители не са похарчили нито стотинка повече от първият и самолетен билет по образованието и. Другото... другото е все едно дали ш' си във Винса или в пичка си кьорава, то се от мама и тати излиза. Зависи тЕхното дупе как е...

Deadlock
09-21-2013, 12:26
^ Изобщо не е само финансов въпрос.

babity
09-21-2013, 12:33
Наистина не разбирам. Аз не виждам какъв би могъл да е проблемът, ако не е финансов.

granger
09-21-2013, 12:35
'Що бе, к'во ти пречи с на мама и тати издръжката?

Т'ва не е насочено към никого. Но имам само една-единствена позната, чиито родители не са похарчили нито стотинка повече от първият и самолетен билет по образованието и. Другото... другото е все едно дали ш' си във Винса или в пичка си кьорава, то се от мама и тати излиза. Зависи тЕхното дупе как е...

Не, не става въпрос само за пари. Въпрос е на адаптация, на смелост. Аз едва ли бих могла да оставя всичко тук, като се има предвид например, че имам известен опит и осова под краката си. Като цяло всички нови начала са трудни. В тази връзка го казах.
Нашите ми бяха предложили да уча в чужбина, нямаше и нещо,което да ме спира. Щеше да е нещо абсолютно ново, но нямаше да е нещо,което да сложи край на друг много значим етап от живота ми. Отказаха ме финансите,като цяло. Знаех ,че няма да им е хич лесно, а и не съм особен привърженик (засега) на чужбинаТа.

ПС: Да кажем,че имам един живот тук, на средата на висшето си образование съм и решвам,че прекъсвам тук и заминавам на абсолютно ново място...най-елементарен пример. Би ми било много трудно и ако не е крайно наложително, не бих го направила.
Но "крайно наложително" се тълкува различно от всеки, така че...

draid
09-21-2013, 13:30
Записах го с желание, да, беше ми първо желание. Две години изкарах, запознах се с корейци, с кореисти завършили и настоящи, с културата, с историята, с начина им на храна,мислене,живот,език,по п култура,филмова култура, абе всичко горе/долу. Не ме грабна, не ми хареса, не го учих с желание, взимах си изпитите, но не беше там въпроса. Винаги съм искал да уча навънка, но финансово не е зависило от мен и бащата все ме прикоткваше да уча в България, а то в България къде другаде да учиш, ако не СУ, та отидох. Отделно, за корейския, тоя език няма как да се научи за 4 години в университета. Трябва задължително да живееш поне година в страната им, за да се приспособиш и да го научиш по като хората. Не ми се отделя толкова време за това, при положение, че го правя с нежелание, не ми се прави с нежелание нещо цял живот. А защо Германия.. защото имам определени схеми наредени в главата, как ще стане цялата работа, план. Части от плана се провалиха, но ще го преправя. Просто в момента действам според конюнктурата. Закони се променят и за университетите и за работата и тн. А това, че съм решил да ходя там заради пантерата е най-голямата глупост за човек, който наистина знае за какво става дума, но не виня никого, защото никой не знае ситуацията, а най-логичното, на пръв поглед, е че е заради нея. Не ми се изпада в повече подробности, най-малко във форум. Всеки е свободен да си мисли каквото си поиска, а мен не ме грее особено, затова и не се ядосах на BloodyF.

А пантерата може да спре да обяснява какви решения съм взел, какво съм направил... ако съм имал желание да споделям, съм щял. Не се научи.

Идеята ми беше, че смяташ да учиш или просто да работиш там и да се установиш в последствие. Имах познати които също се отказаха от тая схема в СУ, просто реализацията там е доста съмнителна за мен. Само че повечето се усетиха в 1-ви курс, само една колежка се махна след това. А дали си решил или не да ходиш заради нея е без значение, то оказва някакво влияние така или иначе, независимо каква точно е причината. Разбира се в това няма нищо лошо, даже напротив. Двама приемат нещата далеч по лесно отколкото сам човек в чужбина.

klimatronik
09-21-2013, 15:04
Пак ли акани спорове?
Аз пък подкрепям хора,които имат смелостта да оставят всичко тук и да си хванат дупето в ръка , да заминат и да започнат отначало.
Аз едва ли бих могла.

Каква изградена основна и живот на 18 години? Аз уважавам хората,които остават да се пробват в България, не защото мама и тати са им близко и разполагат с цяла фабрика... Уважавам тези, които въпреки огромното им желание и избор да живеят в чужбина - са решили да останат и да се борят за държавата си. Уважавам човек, който е заминал, но мисли за родината си.

granger
09-21-2013, 15:29
Пак повтарям. Говоря за човек,който има някаква основа тук , а не специално за себе си.

klimatronik
09-21-2013, 15:46
Пак повтарям. Говоря за човек,който има някаква основа тук , а не специално за себе си.

Няма как да знае никой какво го очаква.
Каква е тази основа? Тя трябва да е стабилна. И тогава за какво ще иска да заминава? Има желание и нежелание.. :) Всичко опира до нагласата, а не до това, кой колко е смел. Естествено, че за заминаването в чужбина се иска учене и е трудно. Без мотивация не може. И хората, които напускат България - имат своя причина, било тя да се констатира дори само в харесване на нещо.

granger
09-21-2013, 16:03
Прост пример - да зарежеш стабилна работа , за да си при човека,когото обичаш. Не визирам никого в случая, а давам пример. Не за всеки това е лек избор.
Аз си признавам,че за мен това би било нещо много трудно, затова се възхищавам на хора,които могат да го направят.

Auriss
09-21-2013, 16:27
:D :D :D (да се отбележа и аз)

Fisherman
09-21-2013, 16:29
Учете Иранистика и Корабостроене и после се оплаквайте,че в България не може да си намерите работа и образованието е скапано.

AnarchyBoy
09-21-2013, 16:38
Учете Иранистика и Корабостроене и после се оплаквайте,че в България не може да си намерите работа и образованието е скапано.

Ъмм.. Нали знаеш, че не е задължително да ида в Иран, с Иранистиката? Да не говорим, че специалността ми е рядка, което пък също е хубаво, защото когато започне да се търси (Демек когато режима в Иран падне, а това ще да е доста скоро, това десетилетие ще е, което пък не е много напред в бъдещето) ще има малко кадри, а много търсене.. ;)
Та стига говорихте глупости, няма лошо висше, то ако беше лошо и без реализация, нямаше да го има като специалност..

:lol: Аз спирам със споровете защото са жалки.. тъпото е, че аз не хуля нечия друга специалност, както вие нападате всичко що не е вашТО, а всъщност.. специалностите ви, също не са кой знае какво..

Фармация.. ЙЕС БЕ.. ще бъдем аптекари..
Ии няква икономика, а да не говорим, че математиката я мъчи, евала от теб ще излезе стабиУен икономист.. ;)

И въпреки това, се надявам да преуспеете и 2-мата, знаете си кои сте :) И да имате реализация и всичко..

babity
09-21-2013, 16:52
Зак'во се вързваш? Знаеш ли колко хора ми обясняваха как ще си пропилея 6 години да уча за краварка и още ме гледат с лошо око кат' си кажа специалността. И к'во от т'ва. Аз имам ташаци да уча к'вото съм искала, дори и след т'ва да бъда безработна. Няма смисъл да се обясняваш/засягаш, ако имаш топките да защитиш (пред себе си) избора си.

Fisherman
09-21-2013, 22:36
Фармация.. ЙЕС БЕ.. ще бъдем аптекари..
Ии няква икономика, а да не говорим, че математиката я мъчи, евала от теб ще излезе стабиУен икономист.. ;)

Спри да говориш щото си много прост,ни най-малка идея си нямаш,нито какво е аптекар,нито за какво иде реч в тая фармация,нито пък от висша математика и кой я мъчи,хой учи как се връзва чалма и се строи нефтен кладенец и как се разглабя калашник там,стани шейх алах акбар,строй джамии.Не ми филосовствай,защото кур не знаеш.

Когато дойдеш на моето място и правиш контролни по химия секи ден,висиш по 10 часа на лекции и упражнения,когато един изпит от сесията се състои от един писмен,устен и 2 практически,тогава ще си говорим мойто момче и за пари и за реализация и за тва,че ти си един книжен плъх.

Fisherman
09-21-2013, 22:44
Много поздрави на всички,които се ходят на лекции по 2 часа на ден,работят,имат едно упражнение на седмица и се мислят за студенти.

Hayashi
09-21-2013, 22:45
^ Фармация ли учиш?

Auriss
09-21-2013, 22:52
^ толко е и научил той. :D виж го че по цял ден във форума виси да сипва.

Fisherman
09-21-2013, 23:31
^ толко е и научил той. :D виж го че по цял ден във форума виси да сипва.

глупав зел съм си всички изпити,нямаш какво да ми кажеш

DarkTemplar
09-21-2013, 23:36
:D :D :D

Тук наистина сеирът е на ниво.

Auriss
09-21-2013, 23:42
глупав зел съм си всички изпити,нямаш какво да ми кажеш

то тва вашто едни изпити - гоуемо нещо. Сигурно кво има във водата за уста ви питат и есе на тема Гел вс Пяна за коса :D

babity
09-22-2013, 00:16
Сайтът трябва да се прекръсти на далиболи.ком. 'Щот' кат' гледам... повечето определено ги боли.

klimatronik
09-22-2013, 08:22
Учете,учете деца. Ще ми трябвате в бъдеще за мои работни войници. :)

klimatronik
09-22-2013, 08:33
Не вярвам Фишъра да е истински... Невъзможно е просто. :cool:

ТИИИИИ !! Недей... няма смисъл.. теб няма да те спонсорирам... хвърлям ти два кокала и бай, бай... не стааш за работна принцеса...

anonymous708973
09-22-2013, 10:14
Не вярвам Фишъра да е истински... Невъзможно е просто. :cool:

И аз съм се чудила на моменти, но крайното ми заключение е, че е сериозен (и грамотен) в реалния живот и влиза тук да избива простотия :д

tireheb
09-22-2013, 10:26
аз иам по 4 часа лекции на ден, без упражнения и 2-3 изпита на семестър средно

МНОО МЕ КЕФИ :О

AnarchyBoy
09-22-2013, 12:48
:lol:

Fisherman
09-22-2013, 14:01
Не вярвам Фишъра да е истински... Невъзможно е просто. :cool:

повечето неща,които съм написал са си така,не можете да сравнявате всички дипломи и вишисти и да каже човек,че да изкараш диплома е лесно,лесно е за проидохите

Fisherman
09-22-2013, 14:03
то тва вашто едни изпити - гоуемо нещо. Сигурно кво има във водата за уста ви питат и есе на тема Гел вс Пяна за коса :D

старче мноо си прост и плосък,ходи копай не се занимавай с академични науки

Fisherman
09-22-2013, 14:03
аз иам по 4 часа лекции на ден, без упражнения и 2-3 изпита на семестър средно

МНОО МЕ КЕФИ :О

студента

klimatronik
09-22-2013, 15:11
студента

Ти за къв се имаш с тая твоя специално ве? Големия? Аз тая химия, която я учиш, аз също не малко ще я уча, само че + куп други неща за растителна защита .

Fisherman
09-22-2013, 15:52
Ти за къв се имаш с тая твоя специално ве? Големия? Аз тая химия, която я учиш, аз също не малко ще я уча, само че + куп други неща за растителна защита .

ти мислиш,че само химия ли уча бе тъпчо,програмата ми съдържа над 30 дисциплини

klimatronik
09-22-2013, 16:18
ти мислиш,че само химия ли уча бе тъпчо,програмата ми съдържа над 30 дисциплини

Не те знам какво учиш. Никъде не се учи само едно.. На всякъде зависи от теб колко ще научиш. Дори в най-измислените специалности се иска труд, ако искаш реално да получиш знания.
Кво учиш още? микоробиология.. Ако те пратя да учиш архитектура или някаква инженерна специалност, кво правим?
А това 4 , 5 часа на ден са си напълно достатъчни, ако учиш след това и в къщи. Поне да ти остане нещо в главата и да имаш да свободно време, а не да си като някое зомбие.. Като се оплакваш, да си беше избрал нещо по-лесно.. Айде недей мърмори.

anonymous708973
09-22-2013, 17:02
Олее, трай си, бе. Ти студент ли си въобще? А и да си, от колко? 2-3 седмици? Едва ли. Най-вероятно дори още не си започнал да учиш. Кога придоби рутина, че да знаеш колко учене е достатъчно? Кво даваш акъл на човек, който е поне втора-трета година?

И преди да си казал нещо на въпреки, аз акъл на по-големи от мен студенти не съм давала. Само исках тези от тях, които не са били на моето място, да се въздържат от съвети и заключения.

Fisherman
09-22-2013, 18:28
Не те знам какво учиш. Никъде не се учи само едно.. На всякъде зависи от теб колко ще научиш. Дори в най-измислените специалности се иска труд, ако искаш реално да получиш знания.
Кво учиш още? микоробиология.. Ако те пратя да учиш архитектура или някаква инженерна специалност, кво правим?
А това 4 , 5 часа на ден са си напълно достатъчни, ако учиш след това и в къщи. Поне да ти остане нещо в главата и да имаш да свободно време, а не да си като някое зомбие.. Като се оплакваш, да си беше избрал нещо по-лесно.. Айде недей мърмори.

Точно никога не съм мърморил за моята специалност,дори съм много доволен заради хвърления труд,просто изтъквам,че приказката "всеки може да има диплома" не е вярна,колко могат да застанат зад нея?Много добре знам,че хората учат много различни предмети във всяка специалност,както си му е реда,но това не им пречи да са по-лесни.

Да погледнем Нов Български университет,където паралиите си дават хилядарките за семестър и нищо не учат и да сравним тяхната диплома с тази на инженер,можем ли?Не.
Добре прати ме да уча математическа специалност,ще я уча,няма нищо сложно.


А това 4 , 5 часа на ден са си напълно достатъчни, ако учиш след това и в къщи.

Тва са пълни глупости ,пак 4 часа ,тва ми беше само латинския на ден ,първия семестър в първи курс.Нищо не разбираш от университет май,лично моята специалност изисква доста труд.Сега не искам да звуча,като че уча най-великото нещо и най-доброто,просто така звучи,всеки е свободен да си избира,какво да учи.Просто тва с дипломите нещо не ми харесва,как звучи.

klimatronik
09-22-2013, 18:32
PinkPan7her
Ти недей да знаеш много. Видяхме те какви простотии разправяше. Какво възпитание показа на Драйд, относно даването на акъл.
Фишермена,ако още не си забелязала, изпитва някакъв комплекс или дразненение, че има хора от други специалности, които тъй като учат по-малко време - не трябвало да се наричали студенти. А какво ще кажем за задочната форма тогава? Айде сега.

klimatronik
09-22-2013, 18:40
Точно никога не съм мърморил за моята специалност,дори съм много доволен заради хвърления труд,просто изтъквам,че приказката "всеки може да има диплома" не е вярна,колко могат да застанат зад нея?Много добре знам,че хората учат много различни предмети във всяка специалност,както си му е реда,но това не им пречи да са по-лесни.

Да погледнем Нов Български университет,където паралиите си дават хилядарките за семестър и нищо не учат и да сравним тяхната диплома с тази на инженер,можем ли?Не.
Добре прати ме да уча математическа специалност,ще я уча,няма нищо сложно.



Тва са пълни глупости ,пак 4 часа ,тва ми беше само латинския на ден ,първия семестър в първи курс.Нищо не разбираш от университет май,лично моята специалност изисква доста труд.Сега не искам да звуча,като че уча най-великото нещо и най-доброто,просто така звучи,всеки е свободен да си избира,какво да учи.Просто тва с дипломите нещо не ми харесва,как звучи.
Е, тук вече съм съгласен. Но лафа,че всеки може да има диплома е верен. Сам даде пример за частното и платено образование. Друг е въпроса доколко човек се е класифицирал.
Да, твоята специалност изисква труд, но си е и до човека. Пък ако вземеш някоя уж по-лесна- съвсем спокойно може да изкараш,ако не много добри, то добри оценки като ходиш само по 4, 5 часа... Да запомниш най-важните дисциплини

Fisherman
09-22-2013, 19:02
Всеки може да има диплома,една диплома за фармацевт е 15 хилки,тва което казвам е,че зад тая диплома нищо не стои.То е същото и като да завършиш с 3ка.

Fisherman
09-22-2013, 19:02
Фишъре, к'во значи лесно и трудно, бе? Нещо като ти се удава, все ще ти върви. Има университети и университети, а не лесно и трудно.

Има разлика,предполагам.

Nam3less3
09-22-2013, 19:20
Най ме кефи мнението от 1вата страница според което Германия не струва вече а в петролните страни са най-великите защото имат златни автобусни спирки и раздават пари и апартаменти на гражданите си. Прекрасно е това но не е нужно да си историк за да забележиш, че много векове ще им трябват за да настигнат историческите постижения на Германия и съседите и а и ако не беше петрола под географското им положение щяха да са като в Африка в момента.
А с религиозния си фанатизъм напомнят на средновековна Европа. Вместо Инквизиция поне си имат само религиозна полиция.

anonymous708973
09-22-2013, 20:27
Абе... викам, че няма нужда да се настигат баш ИСТОРИЧЕСКИТЕ ъъъ...постижения на Германия :д
Виж, икономическите са друга бира. :)

Но иначе да, те шейховете изпитват дълбока необходимост от прясно завършили да им управляват петрола, съгласна съм :cool:

Auriss
09-23-2013, 00:09
Доста жалко изглеждате отстрани с този спор :(

DarkTemplar
09-25-2013, 12:43
Абе... викам, че няма нужда да се настигат баш ИСТОРИЧЕСКИТЕ ъъъ...постижения на Германия :д
Виж, икономическите са друга бира. :)
То едното не е като да не е свързано с другото. ;)

Fisherman
09-25-2013, 17:51
Ето малко от постиженията на Германия

Fisherman
09-25-2013, 17:51
http://libcom.org/files/imagecache/article/images/library/holocaust00_1.jpg

Fisherman
09-25-2013, 17:52
http://www.alanhart.net/wp-content/uploads/2013/02/holocaust3.jpg

Fisherman
09-25-2013, 17:55
http://www.jillstanek.com/garbage.jpg

Fisherman
09-25-2013, 17:55
E как да не отидеш да учиш,а след това да работиш там.

draid
09-25-2013, 18:47
Фишъре, мисля че всички са запознати с холокоста, това не прави германците лоша нация, за да успеят да се възстановят след втората световна война за има няма 60 години и да станат една от най-развитите икономически страни в света, то определено нацията притежава качества. За мен и постиженията им през ВСВ са доста показателни.

Относно специалностите в университета, мога да повторя само, че времето за учене е изцяло индивидуално за всеки човек, на някой може някоя специалност да е приятна и лесна, за друг много трудна. Някой може да научи нещо за 3 часа друг за 13, времето за научаване на нещо не е показателно за неговата трудност, а по-скоро за способността на човека който го учи.

Hayashi
09-25-2013, 18:55
То пък ние дето сме били на 3 морета, виж какви сме големи и велики сега!

anonymous708973
09-25-2013, 19:15
Илия, в случая май не са.

Фишър, колкото и грубо да звучи, ама това, което се е случило в историята на Германия, няма никакво отношение върху решението ми да уча там, така че не давам пет пари. Единственото, което е важно за мен, е икономическият им напредък.


Някой може да научи нещо за 3 часа друг за 13, времето за научаване на нещо не е показателно за неговата трудност, а по-скоро за способността на човека който го учи.

По принцип важащо клише, което в моя случай е абсолютно невярно, но няма да се хабя да споря пак.

draid
09-25-2013, 19:21
Илия, в случая май не са.

Фишър, колкото и грубо да звучи, ама това, което се е случило в историята на Германия, няма никакво отношение върху решението ми да уча там, така че не давам пет пари. Единственото, което е важно за мен, е икономическият им напредък.

По принцип важащо клише, което в моя случай е абсолютно невярно, но няма да се хабя да споря пак.

Ами изобщо не е клише и важи с пълна сила в това съм се убедил многократно. Има неща които изискват време за научаване чисто като обем, но има неща които не се свеждат до научаване на някакъв обем страници, а до разбиране на проблема и решаването му, а с това нещо различните хора се справят различно. Нещата които са ми отнемали най-много време и заради които често се е случвало да не спя в 90% са били чертежи или пресмятане на дадени конструкции и механизми, а най-вече откриване и поправяне на допуснати грешки, все неща които не са толкова сложни за направа след като си ги усвоил но са трудоемки. Има специалности с големи масиви от информация за прочитане и научаване, които отнемат наистина много време, но пак един човек ще го научи от 3 прочитания друг от 2, а на 3-ти няма да му стигне времето.

Fisherman
09-25-2013, 19:24
То пък ние дето сме били на 3 морета, виж какви сме големи и велики сега!

продай си матката на франция по тоя случай

Fisherman
09-25-2013, 19:25
Фишъре, мисля че всички са запознати с холокоста, това не прави германците лоша нация, за да успеят да се възстановят след втората световна война за има няма 60 години и да станат една от най-развитите икономически страни в света, то определено нацията притежава качества. За мен и постиженията им през ВСВ са доста показателни.

притежава да кадри ,като Джозеф Менгеле,качество

Fisherman
09-25-2013, 19:31
Илия, в случая май не са.

Фишър, колкото и грубо да звучи, ама това, което се е случило в историята на Германия, няма никакво отношение върху решението ми да уча там, така че не давам пет пари. Единственото, което е важно за мен, е икономическият им напредък.

Няя даваш 5 пари,нали баба ти не се е пържила в газовата камера,икономически напредък на крадлива нация,естевствено,че ще са напред пред всички.Да не би да казваш,че са по-умни от нас ли?Или по кадърни?

klimatronik
09-25-2013, 19:31
притежава да кадри ,като Джозеф Менгеле,качество

hahah а ние защото сме нямали подобни?

klimatronik
09-25-2013, 19:32
Няя даваш 5 пари,нали баба ти не се е пържила в газовата камера,икономически напредък на крадлива нация,естевствено,че ще са напред пред всички.Да не би да казваш,че са по-умни от нас ли?Или по кадърни?

по умни са и по кадърни са за жалост :Д

Fisherman
09-25-2013, 19:33
по умни са и по кадърни са за жалост :Д
от тебе,само че

После защо сме най-бедната държава в ЕС.Заради такива климатроници,които се кланят на колонизатори убийци.

klimatronik
09-25-2013, 19:34
и от теб

не знам дали са по-умни от мен, ама не са такива диваци като нас .. ние сме умни диваци

klimatronik
09-25-2013, 19:39
от тебе,само че

После защо сме най-бедната държава в ЕС.Заради такива климатроници,които се кланят на колонизатори убийци.

клана се разпада :З

Hayashi
09-25-2013, 19:39
Мда бе, българите сме най-великите! Спор няма. Само дето масово в света не знаят къде е това България. Фишермане и да хулиш и да не хулиш, немските пенсионери пак ще си живеят по-добре от нашите.

Fisherman
09-25-2013, 19:39
и от теб

не знам дали са по-умни от мен

всички са по-умни от тебе,щом като видиш колонизаторски блясък и ти светват очичките

Fisherman
09-25-2013, 19:41
Мда бе, българите сме най-великите! Спор няма. Само дето масово в света не знаят къде е това България.

Явно страдаш от липса на самочувствие,защото с хората,които аз общувам знаят,кое и къде е България.Дори са идвали тук на почивка и дори оценяват страната повече от българите,като теб.

Няма да те наричам българка,защото ти е под нивото,как предпочиташ,французойка или франкофон?

klimatronik
09-25-2013, 19:43
щом като видиш колонизаторски блясък и ти светват очичките
Волен Сидеров ще те назначи за лична асистентка :Д

Fisherman
09-25-2013, 19:46
Волен Сидеров ще те назначи за лична асистентка :Д

ходи на ЕЕГ да те проверят за мозъчна активност, утрепляк

DarkTemplar
09-25-2013, 19:51
Илия, в случая май не са.
Инка, ако случая засяга развитието на Германия, то имат доста общо. Не знам за друга държава, която да е целокупна и обединена от по-малко от 150 г. (45 от които е била разделена), да е сривана инфраструктурно, демографски и икономически (и то поне на 2 пъти) и в момента да е икономически и политически лидер на континентално и глобално ниво. Ти ако се сещаш, съм готов да те изслушам. :>

Замисли се къде за пръв път на Стария континент е приложен митническия съюз и общия (вътрешен) пазар.

Фишъре, според теб нацизма и холокоста са най-големите постижения на Германия, така ли? И защо са крадлива нация? Дай да си служим с аргументи, не да се заяждаме на дребно.

klimatronik
09-25-2013, 19:52
ох робе, робе

Fisherman
09-25-2013, 19:54
Защото са вадили златните зъби на евреите,преди да ги хвърлят в камерите.И до днес ненаказани офицери от SS си живеят охолно.Сега измислиха европейския съюз,за да стъпят на шиите на по-малките страни,като нашата.Вижте,какво става с бежанците например,никой не ги иска,но ние трябва да ги издържаме.

klimatronik
09-25-2013, 19:57
ако бяхме толкова умни и не крадливи - нямаше да сме на това дередже

princo90
09-25-2013, 19:59
Няя даваш 5 пари,нали баба ти не се е пържила в газовата камера,икономически напредък на крадлива нация,естевствено,че ще са напред пред всички.Да не би да казваш,че са по-умни от нас ли?Или по кадърни?

Ами, по-умни и по-кадърни са, да. За съжаление. Или поне погледнато на глава от население, със сигурност в Германия делът на образованите, трудолюбивите, амбициозните (млади хора) е доста, доста по-висок, отколкото в България. Не ти трябва много време да си прекарал тук, за да разбереш това. Всъщност, не много отдавна беше излязла една статистика, която потвърждаваше това и показваше, че в България броят на младите, които нито учат, нито работят, е най-голям в ЕС.

За мен също историята не е определящ фактор за отношението ми към определена страна. Ако трябва да коментирам твоя пример - все едно нашите прадеди/предшественици не са водели войни, не са убивали никого и прочие. Наистина днес Германия е една стабилна икономически страна с отговорност пред бъдещето (все по-големи инвестиции в образование и research/Forschung, отказ от атомна енергия), подкрепяща идеята за обединена Европа и единствена според мен способна да я осъществи.

Fisherman
09-25-2013, 20:01
ако бяхме толкова умни и не крадливи - нямаше да сме на това дередже

ти не говори,защото като си отвориш устенцата оттам излизат само помия и кал

Fisherman
09-25-2013, 20:02
Ами, по-умни и по-кадърни са, да.

Добре,после се чудете,защо сте мизерни тука,с тва пораженческо мислене и винаги чуждата паничка е по-пълна от моята,защо не се преместя на масата с германците да папам.По-висок е процента на амбициозните хора,заради такива като тебе и климатроника,които са родени с мисълта,че са по низши от всички други и така това се предава от поколение на поколение.Като си роден и ти се натяква,че си мизерник и страната ти е най-бедната в Съюза,какво ще стане от тебе,нищо.Едно мрънкало,което ще замине да учи в чужбина,защото е чуло,че там е по-хубаво и заплатите са х5 по-големи,а не е използвало собствения си мозък,за да прецени,кое е правилно.

Hayashi
09-25-2013, 20:09
Инка, ако случая засяга развитието на Германия, то имат доста общо. Не знам за друга държава, която да е целокупна и обединена от по-малко от 150 г. (45 от които е била разделена), да е сривана инфраструктурно, демографски и икономически (и то поне на 2 пъти) и в момента да е икономически и политически лидер на континентално и глобално ниво. Ти ако се сещаш, съм готов да те изслушам. :>

Замисли се къде за пръв път на Стария континент е приложен митническия съюз и общия (вътрешен) пазар.

Фишъре, според теб нацизма и холокоста са най-големите постижения на Германия, така ли? И защо са крадлива нация? Дай да си служим с аргументи, не да се заяждаме на дребно.

Южна Корея и Япония. И двете започват почти от нулата след ВСВ. Корейците след това преживяват още една война и от страшно бедна държава стават една от водещите в Азия. Не са само германците.

DarkTemplar
09-25-2013, 20:12
Защото са вадили златните зъби на евреите,преди да ги хвърлят в камерите.И до днес ненаказани офицери от SS си живеят охолно.Сега измислиха европейския съюз,за да стъпят на шиите на по-малките страни,като нашата.Вижте,какво става с бежанците например,никой не ги иска,но ние трябва да ги издържаме.
Те не само са им вадили златните зъби, но и са ограбвали спестяванията и всичките им ценни вещи, правили са от кожите им лампи и четки за рисуване от косите им. Но това са го правили нацистите. Може би и ти като американците вярваш, че всеки германец е нацист, само защото е... германец? По същата логика всеки руснак е болшевик (разбирай не по-малък крадец и убиец), а всеки американец заклет демократ и хуманист. Нали се сещаш колко е нелепо подобно поставяне под общ знаменател?

Още нещо, понеже спомена колонизаторите. Всички големи държави, които са участвали в колонизацията са крадци. Защото да колонизираш значи да ограбиш ресурсите на една държава, да ги "цивилизоваш" - разбирай да измъчваш, насилваш и убиваш, докато не се откажат от своите ценности, вярвания и традиции и ги заменят с тези на колонизатора. Американците да не би да са взели мирно и тихо земята от индианците? А испанците в Южна Америка? А англичаните в Индия, Австралия и по островите? А французите в Африка? Истината е, че това са крайно нехуманни, но неизбежни исторически процеси, с които си служат големите и силните за сметка на слабите. И без тях, много малко от съвременните държави (ако изобщо бяха станали държави, а не племенни съюзи) щяха да са такива, каквито са днес.

P.S. Много малко от офицерите, отговорни за извършеното през Холокоста са успели да се покрият и са останали ненаказани, Мосад, богатите евреи и Великите сили са се погрижили достатъчно добре за това. Гонили са ги и са ги хващали (или директно избивали, че е по-лесно) по всички континенти.

Nam3less3
09-25-2013, 20:17
Fisherman и аз не харесвам нацистите ама пълни глупости говориш за Германия, други държави са крали и колонизирали много повече и имат и по-лоши военни престъпления и практики на измъчване. Определено Германия засрамва Франция че и Великобритания също откъм развитие последния век. Коя друга държава след 2 поредни пълни разрушения че и накрая разделение на две части става континентален лидер 2 пъти поред?
А и в момента си е някак си по-уредена, изпипана и предпочитана държава за живеене от останалите в Европа.
Икономически презвемат другите но в историята им не са ограбвали толкова колкото са могли Великобритания и Франция.

therichbitch
09-25-2013, 20:22
Само дето масово в света не знаят къде е това България.
Наистина ли си толкова елементарна, за да приведеш такъв тип аргумент, за да покажеш колко сме изостанали??
Нали се сещаш, че това не говори зле само за нас? Щом аз мога да посоча на картата Мианмар и Абхазия, значи другите са И с по- бедна обща култура от нас (освен, че са супер велики).. Амерканците не си знаят столицата и президента, ама дай да им се поклоним, ако искаш?
Като ти казаха, че не знаят къде е твоята държава, какво им каза?
'Еми да, ние щото сме пълните загубеняци, правилно не я знаете, може ли да ви целуна задника?'

Относно спора дали германците са по- умни от нас.. Еми, не са. (Не го казвам от позицията на 'ние сме си най, нашето си е най- хубаво'). Те просто са като машинки и не тъкат на хиляда стана , както тук, специализират се в едно нещо и си го правят качествено, хитри са, знаят кое как и кога и т.н. Българинът, от друга страна, притежава други качества, които му пречат да се развива. Мързелив е, гледа в паничката на другите, инертен е, чака всичко да му падне отгоре.., но някой като ми каже, че сме глупави, ми се драйфа.

klimatronik
09-25-2013, 20:25
Добре,после се чудете,защо сте мизерни тука,с тва пораженческо мислене и винаги чуждата паничка е по-пълна от моята,защо не се преместя на масата с германците да папам.По-висок е процента на амбициозните хора,заради такива като тебе и климатроника,които са родени с мисълта,че са по низши от всички други и така това се предава от поколение на поколение.Като си роден и ти се натяква,че си мизерник и страната ти е най-бедната в Съюза,какво ще стане от тебе,нищо.Едно мрънкало,което ще замине да учи в чужбина,защото е чуло,че там е по-хубаво и заплатите са х5 по-големи,а не е използвало собствения си мозък,за да прецени,кое е правилно.

хахахаха

klimatronik
09-25-2013, 20:30
Процеса на циганизиране на България вече е факт и не може да се спре с общи приказки. А до 15, 20 години.. войната е неизбежна

Hayashi
09-25-2013, 20:32
Ама, я моля ти се. Колко хора познаваш, които не знаят къде е Англия или Германия? Какво им казвам аз ли? Обяснявам им къде са намираме съвсем спокойно.
Германците, с които съм се сблъсквала, все са ми били особено неприятни, ама това обобщение, че всички са машинки е същото като, че всички българи сме роми. Щото да в Европа и с такова впечатление са останали за нас. Ама истината е, че впечатленията у европейците си ги правим ние, не си ги измислят те.
Българите не са особено по-различни от другите европейски нации, освен, че ние имаме гадното качество да се плюем един друг дори и когато не е особено необходимо. Особено дразнещо е как българинът често е готов да прецака своите, а виждаш как германацът също е готов да прецака българина, обаче зад своите си хора винаги застава.

DarkTemplar
09-25-2013, 20:51
Южна Корея и Япония. И двете започват почти от нулата след ВСВ. Корейците след това преживяват още една война и от страшно бедна държава стават една от водещите в Азия. Не са само германците.
За Южна Корея съм съгласен, за Япония - не. Японците имат много по-дълга историческа съдба и богати традиции от германците и са били регионален лидер (окупацията на Корея, успешните войни с Китай и Руската империя). Действително Втората световна война е била голям удар за тях, но не са разделяли държавата им на части и са дали между 2,5 и 3 пъти по-малко жертви от Германия. Атомните бомби безспорно са били голям шок (не само за Япония, ами и за целия свят) и двата пострадали града са били разрушени, но след влизането на съюзническите войски цяла Германия е била в руини и първоначално е разделена на 4 окупационни зони, а едва после на 2те Германии. В Япония не е влизала окупационна армия (всъщност 2), която да граби, изнасилва и убива без ред. В последните дни преди да падне Берлин в защитата на града са хвърлени т.нар. Хитлер Югенд (14-18 годишни момчета, смятани за бъдещето на Нацистка Германия), които е трябвало да се бият срещу Червената армия. Естествено са били избити до крак. Представи си какъв шок е сборът от всичко това и коя държава е пострадала повече от войната. ;)

Лично според мен японците заслужават огромно уважение и възхищение най-вече защото са свикнали да издържат и оцеляват при много тежки условия (неблагоприятния климат, постоянната сеизмична и вулканична активност там, цунамитата) и въпреки това да прогресират. Изключително смирени, работливи и дисциплинирани, държащи на традициите и ценностите си и въпреки това съумявайки да стимулират прогреса и модернизацията, това за мен е един много добър пример за цивилизационен прогрес.

draid
09-25-2013, 20:59
притежава да кадри ,като Джозеф Менгеле,качество

Приятелю, притежават трудолюбие и дисциплинираност, нещо което на нашата нация в последно време за жалост започва да куца. Не ме разбирай погрешно, аз съм голям родолюбец, но не трябва да си затваряме очите и за другите нации.


Мда бе, българите сме най-великите! Спор няма. Само дето масово в света не знаят къде е това България. Фишермане и да хулиш и да не хулиш, немските пенсионери пак ще си живеят по-добре от нашите.

Това, че не знаят повечето къде е България, особено тия в Европа, говори само за тяхната обща култура. И Сомалия, Конго, Етиопия, Замбия и т.н. са супер изостанали, но това не пречи на повечето хора в България да знаят къде се намират нали ? Не давай този пример, защото е крайно некоректен и не показва нищо съществено.


Инка, ако случая засяга развитието на Германия, то имат доста общо. Не знам за друга държава, която да е целокупна и обединена от по-малко от 150 г. (45 от които е била разделена), да е сривана инфраструктурно, демографски и икономически (и то поне на 2 пъти) и в момента да е икономически и политически лидер на континентално и глобално ниво. Ти ако се сещаш, съм готов да те изслушам. :>


Има още една нация със сходни постижения, но не е на друг континент - Япония.


Южна Корея и Япония. И двете започват почти от нулата след ВСВ. Корейците след това преживяват още една война и от страшно бедна държава стават една от водещите в Азия. Не са само германците.

В Южна Корея американците наляха страшно много пари поради очевидни причини, така че техният подем е по-скоро подпомогнат стабилно, отколкото дело на тях самите.


За Южна Корея съм съгласен, за Япония - не. Японците имат много по-дълга историческа съдба и богати традиции от германците и са били регионален лидер (окупацията на Корея, успешните войни с Китай и Руската империя). Действително Втората световна война е била голям удар за тях, но не са разделяли държавата им на части и са дали между 2,5 и 3 пъти по-малко жертви от Германия. Атомните бомби безспорно са били голям шок (не само за Япония, ами и за целия свят) и двата пострадали града са били разрушени, но след влизането на съюзническите войски цяла Германия е била в руини и първоначално е разделена на 4 окупационни зони, а едва после на 2те Германии. Да не говорим, че в последните дни преди да падне Берлин в защитата на града са хвърлени т.нар. Хитлер Югенд (14-18 годишни момчета, смятани за бъдещето на Нацистка Германия), които е трябвало да се бият срещу Червената армия. Естествено са били избити до крак. В политически план Япония винаги е била монархия, докато в Германия няколко пъти е сменяна политическата система.

Лично според мен японците заслужават огромно уважение и възхищение най-вече защото са свикнали да издържат и оцеляват при много тежки условия (неблагоприятния климат, постоянната сеизмична и вулканична активност там, цунамитата) и въпреки това да прогресират. Изключително смирени, работливи и дисциплинирани, държащи на традициите и ценностите си и въпреки това съумявайки да стимулират прогреса и модернизацията, това за мен е един много добър пример за цивилизационен прогрес.

Казах по горе защо Южна Корея не смятам, че е постигнала сама толкова много, въпреки че безспорно е лидер на пазара. Виж Япония е друго нещо, държава с толкова дълга история и с такъв несломим дух, просто рядко може да се срещне.

Американците не са колонизирали Америка, колонизирали са я Англичаните. Предполагам повечето знаят, че Англия е най-голямата съществувала някога империя, единствената държава разпростряла се на всички континенти. Последната им голяма загуба е Индия. В това отношение Англия е била най-големият експлоататор съществувал някога, ресурсите които са изнесли от колониите към острова са безкрайно много. Германците от своя страна не са откраднали нищо, особено във ВСВ, защото това не са дълготрайни активи, а самата държава капитулира.

А Германия не е напълно лишена от история, още от едно време знаем за тефтони, франки гети и камара други германски племена които са били заплаха дори за Римската империя, може би като нация и държавно формирование наистина са млади в сравнение с повечето в Европа.

Hayashi
09-25-2013, 21:00
Японците също имат сериозни социални проблеми и при тях "роботизацията" е доста по-осезаема. А и рейгингът на самоубийствата им е ужасно висок. Проблеми имат дори и такива общества. Но за едно нещо си струва да ги уважаваме източните народи и то е, че винаги се подкрепят. След цунамито японците излезнаха и без да очакват някаква благодарност започнаха сами да поправят каквото могат. Тук не го виждам това нещо, но може би ценностите им са такива, защото са свикнали да живеят в активна зона и знаят, че ако никой не си направи труда да оправи щети ще им много по-трудно.

DarkTemplar
09-25-2013, 21:12
therichbitch, обсъждайки съм с приятели и с мои преподаватели в университета съм стигнал до извода, че няма нация, която да се състои предимно от гении или силно интелигентни хора, а и не е нужно. Работещото мнозинство почти винаги поддържа чрез труда и производителността си интелектуалното малцинство, което обаче на свой ред създава "инструменти" (във всички области), които подобряват живота и постиженията на мнозинството. Така както мозъкът не е физически най-здравата (разбирай силна, удароустойчива) част на човешкото тяло, но ръководи всички останали, така и интелигенцията на пръв поглед е крехка, но е начело на нацията. :)

При нас българите грешката е в системата. Тук всеки "знае и може всичко", на думи е широк специалист и енциклопедист, обаче в областта си е крайно назад с материала. Когато работните колела в една система се опитват да мислят и действат самостоятелно (т.е. да изземат функции, които не са им присъщи), тя няма как да работи успешно и просъществува дълго. Освен това ние нямаме реална интелигенция, защото тя е умишлено затривана на няколко пъти, а малкото й наследници са предимно в емиграция.

Докато германците работят и поддържат икономически половин Европа (Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Кипър) ние се обясняваме кой от нас е по-по-най. Е как да стигнем нивото им?

DarkTemplar
09-25-2013, 21:26
Казах по горе защо Южна Корея не смятам, че е постигнала сама толкова много, въпреки че безспорно е лидер на пазара. Виж Япония е друго нещо, държава с толкова дълга история и с такъв несломим дух, просто рядко може да се срещне.

Американците не са колонизирали Америка, колонизирали са я Англичаните. Предполагам повечето знаят, че Англия е най-голямата съществувала някога империя, единствената държава разпростряла се на всички континенти. Последната им голяма загуба е Индия. В това отношение Англия е била най-големият експлоататор съществувал някога, ресурсите които са изнесли от колониите към острова са безкрайно много. Германците от своя страна не са откраднали нищо, особено във ВСВ, защото това не са дълготрайни активи, а самата държава капитулира. За ролята на британците в световната колонизация си абсолютно прав. Веднага след тях се нареждат испанците, французите и португалците.

А Германия не е напълно лишена от история, още от едно време знаем за тефтони, франки гети и камара други германски племена които са били заплаха дори за Римската империя, може би като нация и държавно формирование наистина са млади в сравнение с повечето в Европа.
Американците не са колонизирали континента си, но в процеса на организация и обединение са избили много повече индианци (а и мексиканци и какви ли още не), отколкото англичаните. Британците са колонизирали предимно Източното крайбрежие и част от бъдещите Южни щати (тук вече и французите имат пръст), което не е особено голяма част от бъдещите САЩ. Средният Запад и въобще цялата централна част от САЩ, Западното крайбрежие, пограничните територии с южния съсед Мексико, всичко това е отвоювано от американците с цената на доста жертви. За ролята на британците в световната колонизация си абсолютно прав. Веднага след тях се нареждат испанците, французите и португалците.

Не твърдя, че Германия е лишена от история, а по-скоро точно, че националната държава и въобще устойчивото държавно формирование е новост там. Иначе си прав, че имат своята история - рицарите, католицизма, различните кралства и империи, циркулирали по техните земи, религиозните войни, та чак до Прусия, Бисмарк и кайзера.

Hayashi, то няма нация без социални проблеми, просто тези на развитите се държави са едни, на развиващите - други. И понеже "сит на гладен не вярва" (разбира се същото важи и за гладния), държавите не си сътрудничат в достатъчна степен, а по-скоро се конкурират. Не партньори, а конкуренти.

anonymous708973
09-25-2013, 21:44
Само да вметна, че съм впечатлена от дискусията. Радвам се, че виждате толкова позитиви.

Nam3less3
09-25-2013, 21:52
Германия може да се нарече наследник на Свещената Римска Империя от 962ра до 1806та година, така че германците имат над 1000 години "модерна" история, та са свършили доста работа през това време.
А за лошия им имидж през ВСВ си е факт, но японците не им отстъпват по зверства(в Китай примерно Нанкин или unit 731), а тъй като почти всички германци са се подвели донякъде по идеологията на Хитлер и Химлер за тях избиването на евреи и славяни е било просто работа по план, та и затова днес са така комплексирани като стане въпрос за това.

Всъщност днешна Германия можеше да не съществува, защото от една страна е имало американско предложение да бъдат разделени на окръзи без власт и армия и контролирано да спрат да бъдат един народ и държава, а от друга страна руснаците ако не бяха спрели да си отмъщават при презвезмането на Германия(което става след диалог със запада и срещане на силите им) нямаше да останат живи германци в източната част на страната.

Та германците явно са си взели поука че за да имат висок стандарт могат и без война, затова икономически презвемат Европа.
Определено са амбицирани да живеят хубаво, примерно през ВСВ са искали да изтребят 3/4(като за начало са изгорили 600 села заедно с жителите им) от населението на Беларус а пощадените(които са с руси коси и сини очи) да служат като роби на бъдещи германски заселници(с цел увеличаване на жизненото пространство).

Hayashi
09-25-2013, 21:54
^ Пълен спам, обаче преди няколко дни гледах Flowers of war. Невероятен! Препоръчвам го на всички любители на азиатскато кино, че и не само.

draid
09-25-2013, 21:58
Американците не са колонизирали континента си, но в процеса на организация и обединение са избили много повече индианци (а и мексиканци и какви ли още не), отколкото англичаните. Британците са колонизирали предимно Източното крайбрежие и част от бъдещите Южни щати (тук вече и французите имат пръст), което не е особено голяма част от бъдещите САЩ. Средният Запад и въобще цялата централна част от САЩ, Западното крайбрежие, пограничните територии с южния съсед Мексико, всичко това е отвоювано от американците с цената на доста жертви. За ролята на британците в световната колонизация си абсолютно прав. Веднага след тях се нареждат испанците, французите и португалците.

Не твърдя, че Германия е лишена от история, а по-скоро точно, че националната държава и въобще устойчивото държавно формирование е новост там. Иначе си прав, че имат своята история - рицарите, католицизма, различните кралства и империи, циркулирали по техните земи, религиозните войни, та чак до Прусия, Бисмарк и кайзера.

Hayashi, то няма нация без социални проблеми, просто тези на развитите се държави са едни, на развиващите - други. И понеже "сит на гладен не вярва" (разбира се същото важи и за гладния), държавите не си сътрудничат в достатъчна степен, а по-скоро се конкурират. Не партньори, а конкуренти.

За това съм съгласен. Ако обвиняваме Германците за холокоста, то трябва да обвиняваме и Американците за изселване и избиване на коренното население и Кортез за ликвидирането на ацтекската цивилизация и т.н и т.н. Да не забравяме и Сталин. Не е нужно да се гледа какво са направили в миналото, а какви качества имат. Колко българи с ръка на сърцето ще отрекат, че дори ние не сме били варвари и не сме извършвали зверства ? Че и папата с неговите кръстоносци, добре че Калоян ги е научил :D Историята е пълна със зверства, а убиването по време на война е нещо абсолютно нормално.

girlwithblueeyes
09-25-2013, 22:01
Пак ли я дьвчете тая Германия ?

therichbitch
09-25-2013, 22:05
Да, полЪскана ли се чувстваш?

Fisherman
09-25-2013, 23:21
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=675013709188917&set=a.386150848075206.93313.384883384868619&type=1&theater

Fisherman
09-25-2013, 23:25
Как така гестапо паднаха нали са:

по умни са и по кадърни са за жалост :Д

Ами, по-умни и по-кадърни са, да.

DarkTemplar
09-26-2013, 01:43
Понеже се зачетох в някои от предните постове ми хрумна и нещо друго. Това кой как се държи и какъв умствен багаж носи е изцяло негова грижа и трудно може да се нарече черта на нацията му. Познавах син на италиански политик. Човекът беше образован, завършил елитни училища и университет, говорещ няколко езика. Вероятно има своите качества и с това потекло и връзки ще се издигне в кариерата, но толкова страстно мразеше българите и румънците, че обобщаваше двете нации с презрителното "цигани" и "боклуци от задния двор на Европа, пуснати по милост в ЕС". Признавам си, стори ми се толкова ограничен и дразнещ типаж, че бих го удушил с голи ръце. Трябва ли заради него да кажа, че всички италианци са предубедени комплексари и ксенофоби?

В тази връзка да питам Фишъра нещо - ти одобряваш ли това, че в момента ни управляват помаци и далавераджии, в коалиция с комунисти и ксенофоби-психари? Одобряваш ли това, че потомците на тези, които са грабили до вчера, продължават да грабят и днес? Че ни лъжат всеки ден и ни пикаят на главите, убеждавайки ни, че всъщност вали дъжд? Тук не ги деля на партии, предишните с нищо не бяха по-добри от сегашните. Следващите, които и да са те, също едва ли ще са.

И понеже се спомена пораженческото мислене - какво можем да направим ние, младото поколение, по въпроса? Нали сме активни и бъдещето е в наши ръце?

draid
09-26-2013, 09:52
Как така гестапо паднаха нали са:

Третия райх се разпадна поради същите причини поради които са се разпадали и далеч по-големи и стари империи. Понякога управляващите правят грешки, които водят тежки последици след себе си. Германия по времето на ВСВ е имала потенциала да завладее целият свят, нещо което в момента никоя държава не притежава.

girlwithblueeyes
09-26-2013, 11:04
Да ,но тук хората са научени да работят
Там е разликата , не сте тьпи , мьрзеливи,както вече спомена някой
Всичко трябва да бьде точно и перфетно изпьлнено,а не през прьсти.
А това,че на Запад масово, не се знае кьде е БГ ,не е точно вярно

klimatronik
09-26-2013, 11:13
Третия райх се разпадна поради същите причини поради които са се разпадали и далеч по-големи и стари империи. Понякога управляващите правят грешки, които водят тежки последици след себе си. Германия по времето на ВСВ е имала потенциала да завладее целият свят, нещо което в момента никоя държава не притежава.
А сега всяка стока е китайска .

klimatronik
09-26-2013, 11:17
Да ,но тук хората са научени да работят
Там е разликата , не сте тьпи , мьрзеливи,както вече спомена някой
Всичко трябва да бьде точно и перфетно изпьлнено,а не през прьсти.
А това,че на Запад масово, не се знае кьде е БГ ,не е точно вярно

Работили сте вие.. На вас всичко ви е толкова улеснено.. Машини ви работят на вас, не хора.. Тук 10 човека редят плочки с триста зора в жегата, при вас един минава с една машина и всичко е готово.. Големите работници. Ако ви докарам в България и ви дадем да копате в кирта за нашите пари.. на втория ден ще избягате. смешни примери давате.

Chacho
09-26-2013, 11:26
Работили сте вие.. На вас всичко ви е толкова улеснено.. Машини ви работят на вас, не хора.. Тук 10 човека редят плочки с триста зора в жегата, при вас един минава с една машина и всичко е готово.. Големите работници. Ако ви докарам в България и ви дадем да копате в кирта за нашите пари.. на втория ден ще избягате. смешни примери давате.

Понеже всеки българин е здрав копач.

А синеочка иска да каже нещо, ама и тя не знае кво иска да каже. Не се мъчи много да се диференцираш, че по-голяма квалификация от форумните ти връстници ще ти е трудно да демонстрираш. Особено ако иде реч за личностни качества, а не професионална компетентност.

klimatronik
09-26-2013, 11:31
точно за това,че не всеки българин е толкова тъп мазохист, за да копае здраво на благотворителен принцип.. не означава, че сме били ,,мързеливи'' както синеоката ни приятелка ни изкарва.

therichbitch
09-26-2013, 11:47
Какво е това вие/ние?? И 2мата ти родители ли са германци? АКо да, защо гоовриш български и защо пишеш в този форум?

А за точността и перфектността на немците не ща да слушам..

Auriss
09-26-2013, 13:01
Гледам изявявате желание - к'во ви е мнението за на пешо мнението за на пенка мнението за мнението на иван по повод коментара на тончо ?

Hayashi
09-26-2013, 13:20
Какво е това вие/ние?? И 2мата ти родители ли са германци? АКо да, защо гоовриш български и защо пишеш в този форум?

А за точността и перфектността на немците не ща да слушам..

Забранено ли ѝ е ако случайно не е българка да пише в този форум? Защо е толкова трудно да погледнем на нещата от друга страна.

Auriss, най-точното изказване в тая тема!

therichbitch
09-26-2013, 13:41
Мн буквално приемаш въпросите ми.
Не е забранено, просто намекнах, че очевидно има някаква българска жилка, което пък прави обръщението ѝ с 'вие така, ние така' ужасно грозно.

Hayashi
09-26-2013, 13:58
Ако е родена в Германия естествено, че е германка. То и аз имам гръцка жилка, но не се пиша за гъркиня. :) Това с обръщението, ние българите, го правим същото. Винаги има едно "германците са глупаци", "англичаните са лигльовци" пък ние винаги сме най. :D

girlwithblueeyes
09-26-2013, 14:10
Hayashi ,дам а пьк майка ми е германка а истинският ми баща е като мен
Но аз сьм израсла с пастрока ми а той е немец като майка ми
Тоест расла сьм изцяло в немска среда,ама аз сьм лошата:D

DisappointedDreamer
09-26-2013, 14:12
Ако е родена в Германия естествено, че е германка.

Няма значение къде си роден, а къде си отраснал. И аз съм родена в Анкара, ама нямам нищо общо с турците.

Fisherman
09-26-2013, 15:44
Няма значение къде си роден, а къде си отраснал. И аз съм родена в Анкара, ама нямам нищо общо с турците.

lol,това обяснява всичко

DisappointedDreamer
09-26-2013, 15:54
И к'во обяснява? Нямам нищо турско във вените си.

therichbitch
09-26-2013, 16:56
Ако е родена в Германия естествено, че е германка.

Ти сериозно ли :О

x7aZzy
09-26-2013, 17:31
Ако е родена в Германия естествено, че е германка. То и аз имам гръцка жилка, но не се пиша за гъркиня. :) Това с обръщението, ние българите, го правим същото. Винаги има едно "германците са глупаци", "англичаните са лигльовци" пък ние винаги сме най. :D

Много по- важно е в каква среда е израснал човек от това къде е роден. Даже не виждам смисъл да обяснявам.
В случая на girlwithblueeyes бих казала, че се приема за германка, което е показателно. А това защо пише в БГ форум си е мистерия, но пък не си заслужава да се обсъжда.
Естествено, че стереотипи и предразсъдъци спрямо другите народи има и винаги ще има, но за широкоскроените хора това не е особен проблем.
Аз лично не използвам подобни обобщаващи фрази и не толерирам тези, които си позволяват да ги употребяват.