PDA

View Full Version : Медицина или софтуерен инженер?



gabriela.gesheva.7
09-24-2013, 16:19
Здравейте.. заглавието на темата май е доста изчерпателно..дори ми се струва смешно поради огромната разлика. Пред тази меко казана за мен стресираща дилема съм от няколко месеца. В семейството ми има медицински лица с които обсъждаме това онова.. но все още не мога да реша кое от двете да избера. Проблемът е, че медицината се изучава да не кажа цял живот.. но със специализациите близо 11години ( ако отпуснат хубави, което е много трудно за човек без връзки ) ,много отговорна и смешно платена, докато информатиката в момента е много търсена и доста високо платена и то за българския стандарт. Биологията ми е много лесна за разлика от химията. Математиката също ми върви но медицината си ме влече. Това което ме спира е, че за да се реализираш в тази сфера и да получаваш адекватно възнаграждение трябва да емигрираш, защото медиците ги ценят навсякъде, само не и тук. Та.. писнало ми е да гледам как се подиграват с хората и как измират от лекарски грешки.. един лекар няма да оправи света, но знаете каква е малката надежда :) Май попрекалих с писането, но кажете и своите мнения :) :) :)

Auriss
09-24-2013, 18:07
Не мисля, че е добра идея да записваш нещо само защото ще изкарваш добри пари с него. В крайна сметка е решение за цял живот в твоя случай и ако ми беше позната щях да те посъветвам да запишеш това, което те влече.
Обективно погледнато си права - по-трудно ще е, ще отнеме много повече време и вероятно ще се лишиш от немалко неща, но ако наистина това искаш недей да се плашиш от трудностите, а ги използвай за мотивация.

Отделно имай предвид, че някаква ИТ специалност винаги можеш да запишеш и обучението не е абсурдно дълго и трудно. С медицината ако не сега, то вероятно никога ще е изходът.

// впрочем има курсове в чужбина като биоинформатика и ТОВА (https://www.coursera.org/course/compneuro) (както и да се превежда) - тепърва прохождат технологии в тази насока, но ако се разровиш из нета какви ли не sci-fi джаджи вече съществуват. Няма да сбъркаш ако учиш И медицина, И ит.

klimatronik
09-24-2013, 18:17
Каква реализация търсиш с медицината? Какво очакваш? Да взимаш много пари, да правиш малко операции - да си гледаш кефа? Според мен медицината е призвание, а на Запад има достатъчно добро хирурзи и доктори.. Виж атмосферата в Африка примерно.. Или в Сирия.. Там хората се нуждаят от помощ, там е истинския недостиг на медици. Там може да просперираш.

Vladislav Hellsing
09-24-2013, 18:29
Каква реализация търсиш с медицината? Какво очакваш? Да взимаш много пари, да правиш малко операции - да си гледаш кефа? Според мен медицината е призвание, а на Запад има достатъчно добро хирурзи и доктори.. Виж атмосферата в Африка примерно.. Или в Сирия.. Там хората се нуждаят от помощ, там е истинския недостиг на медици. Там може да просперираш.

И да те гръмнат

Авторке. Учи каквото ТИ искаш да учиш и каквото ти е КЕФ.

Както си прецениш, все пак.

ladyshrew
09-24-2013, 18:37
Като гледам как сирийце бъкат... нищо чудно и тук да пострадаш, ама от някой атентат :D Иначе в тази страна шанса за реализация наистина е малък. Иначе относно тези науки и всички новости в ИТ света изглеждат много обещаващи и интересни :3

gabriela.gesheva.7
09-24-2013, 18:39
мда,да.. прави сте..прави сте :) но е много дразнещо никога няма да се оправи положението.. винаги ще има някой да ти развали кефа :) Ще си търся спокойна атмосфера .

klimatronik
09-24-2013, 18:49
а добре, за мен това отношение ,което демонстрирате е типично за голяма част от псевдо-докторите, които само ни крадат.
Нищо лично, но не разбирам хората,които стават доктори, а основната им цел не е спасяването на човешки животи, ами материално облагодаряване .

bilqnavod
09-24-2013, 18:50
Не учи медицина - това е моя съвет!

gabriela.gesheva.7
09-24-2013, 18:53
а добре, за мен това отношение ,което демонстрирате е типично за голяма част от псевдо-докторите, които само ни крадат.
Нищо лично, но не разбирам хората,които стават доктори, а основната им цел не е спасяването на човешки животи, ами материално облагодаряване .
Хаха ами всеки който гледа какво си пишем ще си каже това. Няма лошо - твое мнение. Но не ме познаваш и незнаеш защо 2/3 от мен иска това :) И по горе споменах, че ми е писнало от точно тези " псевдо ", които правят всичко, но не и да лекуват .

klimatronik
09-24-2013, 19:10
Хаха ами всеки който гледа какво си пишем ще си каже това. Няма лошо - твое мнение. Но не ме познаваш и незнаеш защо 2/3 от мен иска това :) И по горе споменах, че ми е писнало от точно тези " псевдо ", които правят всичко, но не и да лекуват .

И ? Ще заминеш за Германия? Там всички ще те гледат с добро око, ще лекуваш богаташи, които не знаят какво ги сърби, ще живееш в къща с басейн? С годините ще напреднеш, ще получиш ,,уважение'' като можеща... Това ли си представяш? Това ли е ,,успехът'' ? Както казах - нищо лично и лошо. Различни виждания .. ;)

gabriela.gesheva.7
09-24-2013, 19:17
Еми и на мен не ми се иска ама на повечето се налага. Да, учиш, за да помагаш на другите, но на теб няма кой да помогне и така и ще си остане поне тука. Успешни хора в държавата - колкото и кадърни да са, винаги ще има някой по - тъп,но с повече връзки или пари който да ги замести :) И просто търсих мнение, не конско че търся пари - не търся пари а начин да пребивавам нормално след време и да е по добре за останалите хора.

klimatronik
09-24-2013, 19:32
Еми и на мен не ми се иска ама на повечето се налага. Да, учиш, за да помагаш на другите, но на теб няма кой да помогне и така и ще си остане поне тука. Успешни хора в държавата - колкото и кадърни да са, винаги ще има някой по - тъп,но с повече връзки или пари който да ги замести :) И просто търсих мнение, не конско че търся пари - не търся пари а начин да пребивавам нормално след време и да е по добре за останалите хора.
Нещо не разбирам... Кой, какво искаш да ти помогне? Какво те бъркат по-тъпите? Смяташ,че ще те заместят? А в чужбината парите и властта не са решаващи ?
Я пак... славата или здравето?

Ти като имаш знанията и опита....
Да... кадърните напускат България.. нямало пари тук.. нямало еди какво си.. ко да ги направим болните деца.. Айде да отиден да лекуваме здравите там, дет нали ще има развитие .

gabriela.gesheva.7
09-24-2013, 19:43
Сега ще ти дам един пример. Всяка година излизат специалности в които след 6те години ако не искаш да останеш общопрактикуващ, кандидатстваш с изпит. Хубавите специалности за които реват че имат недостиг на хора не се дават и защо? Защото този набутал сина си, а онзи щерка си които дали са кадърни само Господ знае. И какво остава за нас? Да искаме да се занимаваме с това което обичаме или насила, само и само защото някой е роден със сребърната лъжичка и му е отредено да наследи татко си :) За това хората бягат и ще продължат да го правят, а тези неща скоро няма да свършат. И да, предпочитам да практикувам в Германия и където ще, но да си е заслужавало цялото това учене защото хич не е малко.

klimatronik
09-24-2013, 20:00
Чак не се давали.. ами учи в Германия и след това се върни .
Тези неща скоро няма да свършат. Точно с това мислене става все по-зле.. Еми то ще дойде едно време, когато и в Германия няма да е златено царуване, както и да е

Честно, не ми пука.

gabriela.gesheva.7
09-24-2013, 20:05
Еми като не знаеш, не спори и като не ти пука не вземай участие, че ти като повечето сте всезнаещи все трябва да спорите.

klimatronik
09-24-2013, 20:33
Хайде бягайте, границите вече са свободни :)

mMemories
09-25-2013, 13:10
Оф бе , ужасни сте -_- най-важното е да ти харесва работата. Да обичаш да я вършиш. Защото ако не работиш със желание- няма напредък, няма напредък няма пари... Ти си решаваш дали да останеш в България и да направиш каквото е по силите ти тя да изплува от дъното или да продължиш в чужбина.

gabriela.gesheva.7
09-25-2013, 13:53
Така е но е кофти като и 2те те влекът еднакво.. :D мисля че предпочитам медицината....

bilqnavod
09-25-2013, 20:23
Пак си помисли.

ladyshrew
09-25-2013, 20:24
Пак си помисли.

Стана ми интересно от предишният ти отговор. Ако не те мързи можеш да се обосновеш :D

Nam3less3
09-25-2013, 20:33
Ако не се интересуваш от софтуер, програмиране, процесори и т.н. и го запишеш само щото е актуално(както го праят повече от половината сигурно) сигурно няма да се справиш и така пак много хора ще учат това но много малко ще се реализират.
Ако мислиш, че може да се оправиш със софтуерното инженерство пробвай сега - потърси в нета информация за програмиране за начинаещи, дръпни нужните инструменти(които на много места са посочени) и пробвай да напишеш някоя програмка. Това е работа в която по цял ден си на компютъра и се занимаваш с програмен код.
Но доколкото съм забелязал, хората които са добри и се реализират в тая работа, се интересуват от всичко свързано с компютрите, а не само да научат един език и да пишат код на сляпо дето се вика. Трябва да имаш любопитство и да са ти интересни езиците за програмиране, операционните системи, алгоритмите, че и хардуера донякъде.

ladyshrew
09-25-2013, 20:37
Доста трудно ми се вижда на мен .

gabriela.gesheva.7
09-25-2013, 20:41
Ако не се интересуваш от софтуер, програмиране, процесори и т.н. и го запишеш само щото е актуално(както го праят повече от половината сигурно) сигурно няма да се справиш и така пак много хора ще учат това но много малко ще се реализират.
Ако мислиш, че може да се оправиш със софтуерното инженерство пробвай сега - потърси в нета информация за програмиране за начинаещи, дръпни нужните инструменти(които на много места са посочени) и пробвай да напишеш някоя програмка. Това е работа в която по цял ден си на компютъра и се занимаваш с програмен код.
Но доколкото съм забелязал, хората които са добри и се реализират в тая работа, се интересуват от всичко свързано с компютрите, а не само да научат един език и да пишат код на сляпо дето се вика. Трябва да имаш любопитство и да са ти интересни езиците за програмиране, операционните системи, алгоритмите, че и хардуера донякъде.

Ами не е само заради актуалното. Харесва ми и това с програмките е добра идея :) Мерси

Nam3less3
09-25-2013, 20:51
Да не забравяме и плюсовете на информатиката - няма безработица а даже има дефицит на кадри, заплатите са добри дори и за новаците, трябва ти само компютър/лаптоп и интернет, и всички ресурси откъм софтуер и книги и учебници на всички тематики може да си ги дръпнеш от нета и е от най-самоуките и самоинициативни сфери на висшето образование.
Но пък на някой хора не им харесва идеята че цялото учене и работене се извършва на компютър(не е много социална работа) а и изисква логическо и алгоритмично мислене, тясно свързано е с математиката(дори и да не е с висшата) и т.н.

Mladenoff
09-25-2013, 20:56
Абе, ти си отвори един частен кабинет като завършиш медицина, пък после ми говори тука, че не се изкарвали пари. За единия преглед те скубят по 100-150 лева.

gabriela.gesheva.7
09-25-2013, 21:01
Вече не били разрешавали, че имало голяма конкуренция.. сметни :D

bilqnavod
09-28-2013, 18:49
Стана ми интересно от предишният ти отговор. Ако не те мързи можеш да се обосновеш :D

Много инвестиции, много учене, много безсънни нощи, липса на личен живот, а като завършиш СПО - Спешен център и линейките те зоват. Мизерни доходи, тежки нощни смени - гледаш болката на хората. Често наричат те "убиец". Това в БГ. След това, повечето изкарвайки една година, отиват в Германия.