PDA

View Full Version : Access :)



litllesunset
10-15-2013, 08:38
Надявам се някъде измежду темите да не съм пропуснала подобна на моята. Правя база данни, свързана с работата на школа за обучение на шофьори....но стигам до проблем. Първо ще кажа каква е крайната ми цел. Да направя курсова работа, която наистина да ми е от полза и да е смислена, а не поредната курсова за покупко-продажба на стоки. Работя в тази школа и съм наясно какво искам, но опирам на камък, когато правя връзките. Смятам, че бъркам някъде с определянето на първичния ключ, но как ли не го въртях не става и не става.
Имам съставени три таблици:
1-вата ``Курсисти`` съдържа
№ в регистър
ЕГН -първичен ключ
Име, презиме,фамилия
Адрес
Лична карта №
Телефон
Категория
Инструктор-преподавател
Група №

2-рата ``Инструктор-преподаватели
ИД на инструктор-преподавател``
ЕГН-пълвичен ключ
Име, презиме,фамилия
Категория
Телефон
Модел автомобил

3тата ``Автомобили``
регистрационен №-първечен ключ
марка и модел на автомобила
категория

4-тата ``Статус на курсисти``
ЕГН-първичен ключ
дата на записване
дата на вътр.изпит по т-я
дата на вътр изпит по п-ка
заплатена сума
инструктор-преподавател

Та общо взето това са ми таблиците. Опитвам се да направя в-ка, да речем, между таблица Курсисти и Инструстор-преподаватели и да ми покаже кой при кого кара курса. Не се получава. Изкарва ми само празни полета,без данни вътре. Ако опитам да свържа таблица Статус с курсисти, за да видя статусът на всеки курсист. Например, кои за изкарали вътрешен изпит по теория-пак се получава същото-празни полета.
Много ще се радвам, ако поне сте разбрали идеята ми и някой би могъл да ме посъветва,че отдавна си блъскам глава :)
Благодаря за вниманието и хубав ден :)

dimitar_ak
10-15-2013, 10:53
В таблицата с инструкторите ЕГН-то на кого е? Най-лесно е да ползваш ID-та във всяка таблица и да правиш връзките през тях. Например в статуса да имаш ID курсист, ID инструктор. По същият начин и за колата. После справките стават много, много лесни.

litllesunset
10-16-2013, 09:05
Така като ме питаш за ЕГН-то и ме водиш до мисълта, че трябва да е ЕГН-то на курсиста, нали? :) А не на инструктора, както моята ``умна `` глава е измислила :D Сега ще пробвам така и ще пробвам варианта с ИД-тата. Мерси много и като направя нещо ще коментирам :)

litllesunset
10-16-2013, 12:41
СТАНААА,супер,както каза с ID-тата е чудно!! Благодаря ти много да помощта, поне знам, че това съм го отметнала:) Мерси много отново :)