PDA

View Full Version : Adobe & Photoshop school level?



Anonys
10-22-2013, 18:28
Добър ден. Ще ви помоля да ме насочите с линкове към въведения за фотошоп. Искам да науча основните неща и искам да навляза дълбоко в adobe програмите и разработките на дизайн. Ще съм ви много благодарен.
Поздрави :)

Auriss
10-22-2013, 21:23
Фотошоп - http://phlearn.com/free-episodes

Афтър Ифектс - http://www.videocopilot.net/

Един съвет от мен - ако искаш да се занимаваш с тия неща започни с теорията.

Всъщност малко тъп ми е съвета, тъй като реално не знам какво искаш да правиш. Дизайн на какво ? Ако искаш с продуктови визуализации да се занимаваш директно те препращам към някое 3д приложение - Синема 4д е добър вариант.

Ако искаш етикети да правиш - адоби илюстратор ти е изборът.

Ако искаш дизайн за сайтове - фотошоп става. Както и за постери и подобни.

Афтър ифектс пък е добър избор в случай, че искаш с видео едитинг / моушън графики и подобни неща да се занимаваш. Някоя реклама ако си гледал, в която някой цъка върху някакво стъкло и почват да се появяват някакви надписи - афтър ифектс е това.

Та какво конкретно искаш да правиш ?

Anonys
10-22-2013, 21:31
Logos, banners, miscs, layouts, portfolio. Като цяло дизайн за сайт.

Значи фотошоп? И за него ли да започвам от теорията?

http://myplace-online.info/ph_urok/photoshop_contents.php За такава теория ли говорим?

Auriss
10-22-2013, 21:45
За логота и прочие Илюстратор е по-добър вариант. Или Корел. Въобще някой редактор за векторни графики. Идеята на последните е да можеш да ги рисайзваш (уголемяваш и намаляш ;д ) без да им се губи качеството.

За банери и лейаути Фотошоп май е доста по-удобен обаче.

Те двата софта в крайна сметка са от един производител и ако ги отвориш доста прилики ще забележиш, та ... знам ли.

Има едно момче, което се занимава с тия работи и пише тук - Maguss май му беше никнейма. Все ще влезе тия дни и ще даде съвет - по-добре от него изчакай.

А под теория имах предвид теория / психология на цвета, композиция и такива неща. Има си там някакви правила как е най-оптимално да си разполагаш елементите един спрямо друг и дори да не решиш да ги следваш е хубаво да си запознат с тях.

http://www.colormatters.com/color-and-design/basic-color-theory

Виж горе в бара нещата. Не знам дали е добър ресурс за инфо сайта, де. Сигурно и по-добри има, та изчакай за линкчета по-добре ;)

Друг вариант е в http://www.predpriemach.com/ да си зададеш въпроса - доста хора има, които с това се занимават.

Anonys
10-22-2013, 21:58
Мерси. Казаха ми да започна, като за начало с Photoshop от пакета adobe. По-нататък с други програми.

Като цяло колко време ще ми отнеме обучението на фотошоп и илюстратор? Говоря напълно готов, за да работя по проекти на дадена фирма?

Auriss
10-22-2013, 22:05
Оу, никаква идея нямам. Не се интересувам от дизайн и подобни. Мога да ти кажа колко време ще ти отнеме да се запознаеш с инструментите и как да ги ползваш - 20-30 часа макс.

Да ме питаш колко ще ти отнеме да се подготвиш за работа в тази насока е като да ме питаш колко време ще ти трябва да се научиш да рисуваш ...

Мен примерно и цял живот няма да ми стигне. Толкова са ми далечни тия неща и толкова не ме бива, че е излишно дори да се мъча.
Теб обаче ако те влече ... знам ли. Имаш инструментите -действаш. Както казах не е квантова физика фотошоп - бързо ще влезеш в час.

MaGuSs
10-23-2013, 18:30
Мерси. Казаха ми да започна, като за начало с Photoshop от пакета adobe. По-нататък с други програми.

Като цяло колко време ще ми отнеме обучението на фотошоп и илюстратор? Говоря напълно готов, за да работя по проекти на дадена фирма?

Аз не знам какъв друг Photoshop има освен на Adobe, но да изготвиш дизайн за фирмов сайт и там каквото и да е може да отнеме от 2 дена до половин месец. Всичко зависи от изискванията на фирмата, сложността на проекта ти, съчетание на знанията, въображение и работно време, което можеш да си позволиш.

MaGuSs
10-23-2013, 18:30
Мерси. Казаха ми да започна, като за начало с Photoshop от пакета adobe. По-нататък с други програми.

Като цяло колко време ще ми отнеме обучението на фотошоп и илюстратор? Говоря напълно готов, за да работя по проекти на дадена фирма?

Аз не знам какъв друг Photoshop има освен на Adobe, но да изготвиш дизайн за фирмов сайт и там каквото и да е може да отнеме от 2 дена до половин месец. Всичко зависи от изискванията на фирмата, сложността на проекта ти, съчетание на знанията, въображение и работно време, което можеш да си позволиш.

Mary_Jane_69
10-23-2013, 19:36
Повечето неща на фотошопа изглеждат някви сложни, но са лесно разбираеми, аз започнах в 5 клас да се интересувам и се справях наистина на едно много добро ниво. Започни да правиш някакви урочета като за начало, от нета. Взимаш урок за уолпейпър, почваш от най-лесните степени и така постепенно запомняш кое как. Не е никак сложно.

anonymous908491
10-23-2013, 20:31
За какъв фотошоп го пращате.
CorelDraw ти върши работа за всичко, а има основателна причина да се работи с вектори за уеб дизайн, нещата стават по-лесно и в пъти по-качествено.
Фотошопа е за аматьорска работа със снимки, които след това качваш във фейса.

MaGuSs
10-24-2013, 11:08
За какъв фотошоп го пращате.
CorelDraw ти върши работа за всичко, а има основателна причина да се работи с вектори за уеб дизайн, нещата стават по-лесно и в пъти по-качествено.
Фотошопа е за аматьорска работа със снимки, които след това качваш във фейса.

Хаха.... няма да коментирам мнението ти...

Anonys
10-24-2013, 12:52
Хаха.... няма да коментирам мнението ти...

Не е ли по-добре layouts, bannera etc да са растерни изображения?

anonymous908491
10-24-2013, 18:57
Не е ли по-добре layouts, bannera etc да са растерни изображения?

Не и когато работиш, а след това дори да искаш няма как да вкараш вектори, конвертира/екпортва се битмап.