PDA

View Full Version : Къде да кандидатствам?



onlyforamoment
10-24-2013, 12:35
Здравейте,
не бях много сигурна къде би трябвало да ориентирам темата си, но тук ми изглежда по-добре и с по-голям шанс наистина да получа помощта, от която имам нужда, от раздел "Училище".
Идеята ми е следната:
Аз искам да стана писател. Ясно ми е, че това няма как да стане (особено успешно) в България, но, за съжаление, нямам финансовата възможност да уча там, където наистина искам - Лондон. За това въпросът ми е следният - Къде бихте ми препоръчали да се ориентирам за висшето си образование в България (и за предпочитане София)?

Ще се радвам да чуя (видя) вашите мнения, благодаря ви предварително за помощта!

Mladenoff
10-24-2013, 13:22
Ми някаква филология, според мен.

П.П. Интересни планове за бъдещето си имаш, не са много хората, които искат да стават писатели. При положение, че почти няма да изкарваш пари от това, евала за ентусиазма.

Успех.

anonymous708973
10-24-2013, 15:48
Здравейте,
не бях много сигурна къде би трябвало да ориентирам темата си, но тук ми изглежда по-добре и с по-голям шанс наистина да получа помощта, от която имам нужда, от раздел "Училище".
Идеята ми е следната:
Аз искам да стана писател. Ясно ми е, че това няма как да стане (особено успешно) в България, но, за съжаление, нямам финансовата възможност да уча там, където наистина искам - Лондон. За това въпросът ми е следният - Къде бихте ми препоръчали да се ориентирам за висшето си образование в България (и за предпочитане София)?

Ще се радвам да чуя (видя) вашите мнения, благодаря ви предварително за помощта!

Специалност английска литература и журналистика в Глазгоу, Шотландия!! Мога и да те свържа с момиче, което учи това.

За България забрави.

klimatronik
10-24-2013, 16:36
За България забрави.

ауууу

klimatronik
10-24-2013, 16:39
Само аз ли си мисля,че се става маааалкооооо трудно писател, ако учиш чужд от родния език?
Дори някои стихотворения губят смисъла и значението си, преведени на друг език.

klimatronik
10-24-2013, 16:39
Само аз ли си мисля,че се става маааалкооооо трудно писател, ако учиш чужд от родния език?
Дори някои стихотворения губят смисъла и значението си, преведени на друг език.

anonymous895156
10-24-2013, 19:30
Интересно. Аз винаги съм искал да бъда писател, но от това не можеш да се издържаш, освен ако не си автор на бестселъри, че и тогава е малко вероятно (в страна като България) да получиш нещо сериозно - едва ли Стивън Кинг или Джоан Роулинг щяха да са милионери, ако бяха издавали у нас. Препоръчвам ти да се насочиш към нещо близко или не чак толкова, което ти се отдава. Никой писател не е започнал направо от издателската къща.

onlyforamoment
10-25-2013, 11:21
Благодаря ви много за мненията, наистина, дори не очаквах да получа толкова и все сериозни мнения.
Иначе, да, не много хора искат да стават писатели в днешно време. Честно казано, и аз незнам как го реших, но някак си ми дойде точно на място. Винаги съм можела да пиша увлекателно, обичам да го правя и се гордея с работите си, а и имам доста развито въображение, което може да ражда всякакви ситуации, които да изливам на листовете.
Осъзнавам, че това е почти dead end работа и мечта, но като там ме влече...? Скоро, за съжаление, ще ми се наложи да се примиря и да уча/работя нещо съвсем различно, докато (евентуално, с повечко късмет) си публикувам нещицата on the side.

Иначе, в отговор на Klimatronik - аз мога да пиша както на перфектен български, така и на перфектен английски. Даже имам идеи, които биха били реализирани на единия език и такива, които виждам само в другия.

Отново благодаря на всички ви, ще проверявам отново темата, още мнения винаги са добре дошли !

anonymous708973
10-25-2013, 12:13
Само аз ли си мисля,че се става маааалкооооо трудно писател, ако учиш чужд от родния език?
Дори някои стихотворения губят смисъла и значението си, преведени на друг език.

Ох.
Базата е важна. В България няма да я получи.
Усет към езика трябва. Никой добър писател не е добър само на родния си език.

Девойче, за английския ти просто съм сигурна, че е далеч от перфектен. Обаче тъжното е, че и българският ти не е на впечатляващо ниво.

draid
10-25-2013, 13:10
Иска ми се да чуя, каква по-точно база се изисква за обучението на един писател ? Вероятно някакво специално мастило или маса под специален ъгъл ? Не, не ми е ясна тая работа, моля за обяснение.

onlyforamoment
10-26-2013, 09:54
Девойче, за английския ти просто съм сигурна, че е далеч от перфектен. Обаче тъжното е, че и българският ти не е на впечатляващо ниво.

Oх, защо така си сигурна без да знаеш ? :)
В момента "съдиш за книгата по кориците", както се казва, от две мнения, написани от мен във форум, НА БЪЛГАРСКИ, ти реши, че аз не се справям добре с английския? Честно? И чак пък и забележка към родния ми език правиш. Брей.
Искам, МОЛЯ, да ми кажеш, къде ми намери грешка в писането и как така прецени, че не ми е добре И английският?

anonymous708973
10-27-2013, 10:50
Проста логика, маце.
Българският ти не е впечатляващ, а ти е роден. Следователно чуждият език, който в най-общия случай, е на по-ниско ниво, ептен ще го няма при теб.

Дрейд, хайде стига. Един писател е хубаво да е учил литуратура, толкова милиони книги ще й минат през ръцете, че ще има усета, идеята, стила на един добър писател. Не се става добър писател просто с идея.

klimatronik
10-27-2013, 11:18
Проста логика, маце.
Българският ти не е впечатляващ, а ти е роден. Следователно чуждият език, който в най-общия случай, е на по-ниско ниво, ептен ще го няма при теб.

Дрейд, хайде стига. Един писател е хубаво да е учил литуратура, толкова милиони книги ще й минат през ръцете, че ще има усета, идеята, стила на един добър писател. Не се става добър писател просто с идея.
Да приемаме тогава,че Джек Лондон е лош писател,защото аджеба е решил да пише твърде късно в живота си, а освен това детството и младините си е прекарал като общ работник?

klimatronik
10-27-2013, 11:19
Да, в България нямало книжарници.

anonymous708973
10-28-2013, 13:10
Да, то така става.

Защо ли изобщо си правя труда да споря с теб.
Айде отвори и виж програмата за специалността, която казах по-горе и после ми обясни, че може да се замести с посещения в книжарници.

Auriss
10-28-2013, 17:35
Да, то така става.

Защо ли изобщо си правя труда да споря с теб.
Айде отвори и виж програмата за специалността, която казах по-горе и после ми обясни, че може да се замести с посещения в книжарници.

За тоя дето духа спориш.

Те и художниците от драскане в тетрадката стават такива. Юсейн Болт сигурно в парка подтичква два пъти седмично. Е, наистина не му трябват специални маратонки ако не друго лол

anonymous708973
10-29-2013, 11:39
Което значи, че си съгласен с мен или напротив?

draid
10-29-2013, 14:38
Проста логика, маце.
Българският ти не е впечатляващ, а ти е роден. Следователно чуждият език, който в най-общия случай, е на по-ниско ниво, ептен ще го няма при теб.

Дрейд, хайде стига. Един писател е хубаво да е учил литуратура, толкова милиони книги ще й минат през ръцете, че ще има усета, идеята, стила на един добър писател. Не се става добър писател просто с идея.

Тук говорим за база. Исках да ми обясниш, защо в България не може да се стане писател ? Много богати библиотеки имаме, а и 70% от световната литература не е проблем да бъде намерена под някаква форма за доста кратко време. И не на последно място има неща които не се получават само с учене.

anonymous708973
10-29-2013, 16:28
Но има неща, които се получават САМО с учене.

И айде кажи ми кой е по-печелившия вариант, ще ти го сдъвча малко:
Учи, където наистина ще й дадат необходимата база, И научава останалото, което не се учи в университета.

ИЛИ:

Учи това, което университетът не може да й даде (друг е въпросът дали е достатъчно навътре в материята, за да проумее кое е то, а това ме съмнява) и не получава останалото.

Аз си мисля, че 2 е по-голямо от 1, ама знам ли...

Да, има успели писатели, които не са учили това. Но аз бих заложила на сигурното и бих отишла на място, където атмосферата ще ме погълне и завладее и най-важното - където ще ми разбият всички глупави клишенца, които имам за писането, а авторката по мое мнение си има не едно и две.

klimatronik
10-29-2013, 16:45
Авторката няма финансова възможност да учи в чужбина.. Не прочете ли?

anonymous708973
10-29-2013, 23:31
Лондон равно на чужбина, така ли? Матура взел ли си? Това е типичен пример за грешка - смесване на родово и видово понятие.

В Глазгоу никой не й иска 9 бона на година.

Авторке, нещата наистина не се делят на две - Лондон и България. Има и доста изгодни финансово варианти в чужбина.

klimatronik
10-30-2013, 05:36
Лондон равно на чужбина, така ли? Матура взел ли си? Това е типичен пример за грешка - смесване на родово и видово понятие.

В Глазгоу никой не й иска 9 бона на година.

Авторке, нещата наистина не се делят на две - Лондон и България. Има и доста изгодни финансово варианти в чужбина.

Какво си пила? Или си на зелено?

klimatronik
10-30-2013, 05:40
Хората нямат пари в друг български град да отидат и в най-добрия случай записват задочно, за да работят каквото намерят, ти ги пращаш на 3000 км.

anonymous708973
10-30-2013, 07:23
Тя каза, че няма пари да учи там, където иска - ЛОНДОН.
Не "чужбина".

klimatronik
10-30-2013, 16:23
Тя каза, че няма пари да учи там, където иска - ЛОНДОН.
Не "чужбина".

E и? Толкова голяма разлика няма. Отново ще и трябват освен пари за таксите за университета, ами и за квартира, храна, ток, интернет, транспорт, дрехи и тнт. И, ако няма опция да работи едновременно, докато учи, а това е рисковано и в доста случаи неудачно,защото няма да й стига време да учи, то е ясно.

Violenza
10-30-2013, 17:32
E и? Толкова голяма разлика няма. Отново ще и трябват освен пари за таксите за университета, ами и за квартира, храна, ток, интернет, транспорт, дрехи и тнт. И, ако няма опция да работи едновременно, докато учи, а това е рисковано и в доста случаи неудачно,защото няма да й стига време да учи, то е ясно.
Нямало разлика между 9000 паунда на година и безплатното обучение? Нямало разлика между 500 паунда на месец за общежитие и 200 евро за стая в апартамент? :D

EinGutesKind
10-30-2013, 17:47
Българска филология - чак писател не знам, но ще пишеш разни статии/рецензии/критика и т.н. Иначе наистина - и да напишеш няква книга, шансът някой да я купи и прочете е повече от нищожен. Виж да беше Дан Браун/Стивън Кинг/Паулу Коелю ... :D

klimatronik
10-30-2013, 17:53
Нямало разлика между 9000 паунда на година и безплатното обучение? Нямало разлика между 500 паунда на месец за общежитие и 200 евро за стая в апартамент? :D
Tи за най-малкото. Разликата не е малка, но ако не ти мажат грабчето мама и тати - и 300 лв ще са много за едно момиче без опит в живота.
Иначе не е невъзможно.

anonymous708973
10-31-2013, 12:59
Нямало разлика между 9000 паунда на година и безплатното обучение? Нямало разлика между 500 паунда на месец за общежитие и 200 евро за стая в апартамент? :D

Мани бе, той по-добре от нас знае.
Щот кво беше... няма жена, която да е умна колкото един мъж. :Д :Д

Българска филология недей.

Violenza
10-31-2013, 14:13
Мани бе, той по-добре от нас знае.
Щот кво беше... няма жена, която да е умна колкото един мъж. :Д :Д

Е много ясно! Жени като Меркел и Кюри, видиш ли, на малкия му пръст не могат да стъпят, к'во си въобразяваме ние... :D

draid
10-31-2013, 14:43
Е много ясно! Жени като Меркел и Кюри, видиш ли, на малкия му пръст не могат да стъпят, к'во си въобразяваме ние... :D

Не достатъчно добър довод и определено груба грешка е да изтъкваш 2 жени които се открояват, защото винаги могат да ти изкарат 200 мъже до тях.

Violenza
10-31-2013, 14:47
Не достатъчно добър довод и определено груба грешка е да изтъкваш 2 жени които се открояват, защото винаги могат да ти изкарат 200 мъже до тях.
В грешка си. Той твърдеше, че нямало жена, която да е по-умна от когото и да било мъж.

anonymous708973
10-31-2013, 16:19
Не достатъчно добър довод и определено груба грешка е да изтъкваш 2 жени които се открояват, защото винаги могат да ти изкарат 200 мъже до тях.

Аз като ти казвам, че наистина трябва да се научиш да четеш, защото просто не го умееш.
И нямам предвид елементарното четене като сливане на букви в срички и думи, както знаеш.

klimatronik
10-31-2013, 16:36
Аз като ти казвам, че наистина трябва да се научиш да четеш, защото просто не го умееш.
И нямам предвид елементарното четене като сливане на букви в срички и думи, както знаеш.

Е, па точно ти си това доказателство. Как се хващаш за всичко, типично за всяко женско, вие мислите по-много първобитен начин и възпирате прогреса на човечеството . :Д

anonymous708973
10-31-2013, 16:43
"Всичко", защото съм прочела всичко.

На тема жени-мъже с теб няма да споря. Никога не съм била феминистка, никога не съм казвала, че жените сме по-кадърни от мъжете като цяло и никога няма да го кажа. Спори си със стената, ако желаеш.
Прогреса на човечеството, вика. Мухльо. Чувствай се полезен за прогреса на човечеството.

klimatronik
10-31-2013, 16:43
Нарочно правителствата, управлявани от мъже, слагат жени за главни фигури в управлението, за да пречат, с правените от тях глупости, на системата, която в противен случай ще се развие до такава степен, ще еволюира и всички ще загубят печалбата си .;)

klimatronik
10-31-2013, 16:47
"Всичко", защото съм прочела всичко.

На тема жени-мъже с теб няма да споря. Никога не съм била феминистка, никога не съм казвала, че жените сме по-кадърни от мъжете като цяло и никога няма да го кажа. Спори си със стената, ако желаеш.
Прогреса на човечеството, вика. Мухльо. Чувствай се полезен за прогреса на човечеството.
Ти ли не се хващаш бе миличко. Като мишка надушила сиренце, като шаранче зърнало червейче, като баба превключила на турски сериал. Доказателство е всяко твое изказване, но уви, ти няма как да го прозреш, защото си жена ;Д

Auriss
10-31-2013, 18:16
ахахахахахахахахха :lol: :cool:


какво по дяволите се случва .... :lol:

draid
10-31-2013, 18:21
И тебе не те слуша главата.

NomNomNom
10-31-2013, 18:22
Е, па точно ти си това доказателство. Как се хващаш за всичко, типично за всяко женско, вие мислите по-много първобитен начин и възпирате прогреса на човечеството . :Д
Момче .. dafuq man.

anonymous708973
10-31-2013, 19:09
Не, не.
Аз просто тъна в умопомрачение.

D*Rose
11-01-2013, 21:29
Можете ли да дефинирате понятието "умен"? Как бихте го измерили? С IQ ли? Или може би с броя открити химични елементи в периодичната таблица? Tell me more..

anonymous708973
11-01-2013, 21:52
Много дълбоки теми започваш...

Mladenoff
11-01-2013, 21:54
Според мен, трябва да се измерва с това колко е преуспял. Някак си показва, че е съумял да се справи с живота. Инак за какво ти е тоя акъл, ако не си си осигурил добро препитание с него ?

choparkopar
11-02-2013, 11:58
Според мен трябва да учиш нещо различно от филология и журналистика. Така ще натрупаш много конкретни и професионални знания, които да ти помогнат да пишеш компетентно, увлекателно, и достоверно. А вече дали имаш дар слово е съвсем друг въпрос, но ако го имаш, с курсове, самообразование и много четене ще успееш да създадеш нещо наистина интересно. Поне аз така съм се ориентирала за себе си, защото се е напълнило с "писатели" и "блогъри", които пишат за всичко, а от нищо не разбират.