PDA

View Full Version : Спирам цигарите, помогнете ми



KumchoValcho
10-26-2013, 15:23
Табекс изобщо не помага, пак ми се пуши постоянно, просто с воля се спирам.
Днес, уж за последно, изпуших последната си цигара преди 3 часа. и сега не спирам да мисля за това, не, че ми се пуши толкова, просто ме побърква мисълта, че никога повече няма да мога да се насладя на дебела тежка цигара след като съм се наял като свиня или като съм пиян.
Просто ме кефи.
Също така имам чувството, че цигарите допринасят за по-пълноценното и щастливо изживяване на хубавите мигове. И намалява травмиращите такива.
Всичко това са просто тъпи илюзии, които мозъка ми е създал, знам. Искам да спра, но мисълта, че никога повече не мога да си дръпна дори веднъж (защото в действителност никога няма да ги спра ако не направя това) ме побърква. Не знам какъв беше тоя зор да пропуша в 9ти клас ...
ПИшете им мотивиращи неща.. 8-)

KumchoValcho
10-26-2013, 15:37
ако не ми съдействате си паля !!!

Fisherman
10-26-2013, 15:58
Също така имам чувството, че цигарите допринасят за по-пълноценното и щастливо изживяване на хубавите мигове.

докато майка ти държи ръката по време на химиотерапия,един хубав момент

DieselBlood
10-26-2013, 17:05
Не ги спирай. Или просто се опитай да ги намалиш. Аз пушех по кутия на ден, обаче се хванах в ръце и сега пуша по максимум 7-8 цигари на ден.

maldini
10-26-2013, 17:07
няма как да ти помогнем ти сам трябва психологически да се настроиш ,че ще спреш
аз не мога да си представя да ходя на дискотека примерно и да не запаля някоя и друга цигара..;d просто е невъзможно

NaOH
10-26-2013, 17:41
Щом те кефи, за какво да спираш? Намали ги толкова, че да се чувстваш щастлив и да не ти определят деня, намери си минимума и карай по него. Казваш си "днес ще изпуша само * и ще се насладя максимално на тях" и следваш тази цел.

Ненужно е да казвам, че цигарите са зли и само ти вредят, ти си го знаеш. Важното е ти как се чувстваш след тях.

tori
10-26-2013, 17:44
Не са ти нужни хапчета, а силна воля. Вземи пример от Чачо. Аз след 24 дена не-пушене, пак запалих цигара, така че... да.

AnarchyBoy
10-26-2013, 17:54
E чачо вече не пуши от супер много време и го боли кура.. :)

aBosS
10-26-2013, 17:55
Не са ти нужни хапчета, а силна воля. Вземи пример от Чачо. Аз след 24 дена не-пушене, пак запалих цигара, така че... да.
А ако няма силна воля какъв е плана?

Sh@d0w
10-26-2013, 18:07
Пробвал ли си електронна цигара? По - голямата част от тютюнопешенето е навика, отколкото самото пушене.

tori
10-26-2013, 18:08
А ако няма силна воля какъв е плана?
Ми или намалява, или продължава да пуши. То пушенето е краста, навик, който не се отказва лесно.

tireheb
10-26-2013, 18:31
ти луд ли си, не ги спирай
цигара след ядене, кафе с цигарка, такива неща...
който не пуши не е нормален

Баща Ти
10-26-2013, 19:28
И аз искам да ги спра, нон стоп си го мисля, че няма да пуша повече и после взимам от някой по инерция.
А около мене като се пуши и така ми се приисква и аз да пална.

Naive
10-26-2013, 22:00
Пробвал ли си електронна цигара? По - голямата част от тютюнопешенето е навика, отколкото самото пушене.
И електронната цигара е начин да изкорениш навика? Да, бе, друг път, чист заместител на цигарата си е.


Не ги спирай. Или просто се опитай да ги намалиш. Аз пушех по кутия на ден, обаче се хванах в ръце и сега пуша по максимум 7-8 цигари на ден.
То е все тая дали една кутия или 8 цигари.


Аз лично не пуша от 9 месеца. Не че преди това съм била върл пушач, ама редовно ми се случваше да запалвам - имало е случаи, в които съм пушила цял месец, после 2 не съм, после веднъж-два пъти месечно само по купончита или в междучасието, ако ми е тъпо, после още някакво време не пуша, после пък запалвам и така 1-2 седмици. Тъпа работа.
Кефи ме да пуша, ама заради единия кеф... мне. Пък и цигарите обикновено се тестват върху животни, а аз съм противник на това.

Баща Ти
10-26-2013, 22:03
Сакън, подобре да ги тестват върху хора, че животинският живот е поважен?

Naive
10-26-2013, 22:07
Не, не казах това.
Просто вивисекцията е безсмислена, защото резултатите в голяма част от случаите не са валидни за хората.

Баща Ти
10-26-2013, 22:09
Зависи.

tireheb
10-26-2013, 22:14
И електронната цигара е начин да изкорениш навика? Да, бе, друг път, чист заместител на цигарата си е.


То е все тая дали една кутия или 8 цигари.


именно, заместител на цигарата е. ама безвреден. тва е идеята
за втората част - лол

Naive
10-26-2013, 22:23
именно, заместител на цигарата е. ама безвреден. тва е идеята
за втората част - лолНе съм сигурна, че е напълно безвреден заместител.

Защо лол? Никотина си стои в тялото ти, продължаваш да си поглъщаш силно канцерогенните вещества + още куп лайна. Само дето си мислиш (и се заблужаваш), че щом си намалил цигарите, е ок.

tireheb
10-26-2013, 22:58
е няма ли значение кво количество канцерогенни вещества поемаш.. ?
едно и също ли е да изпиеш 100 грама уиски и едно шише уиски ?

AnarchyBoy
10-26-2013, 23:10
е няма ли значение кво количество канцерогенни вещества поемаш.. ?
едно и също ли е да изпиеш 100 грама уиски и едно шише уиски ?

Ако мезиш стабилно, да! :D

Chacho
10-27-2013, 02:04
Най-голямото изпитание е да се решиш, че категорично ще ги откажеш.


Смятах да ти спестя досадното "My story", но по някаква причина се чувствам длъжен да разкажа.

Моята повратна точка беше една пневмония. Боледуването не беше много сериозно, дори не висях в болницата, вкъщи се лекувах. Понеже ми беше гадно да пуша в този момент, 2-3 дена останах без цигари. Тогава отидох до докторката и ме прати на снимка. Направих снимката, върнах се в кабинета и седнахме с майка ми, че и тя беше с мен, на едно диванче. Докторката загледа снимката, гледа, гледа, въздъхна и попита:
–Вие ли сте майката?
–Да.
–Да знам с кого да говоря....
Помълча няколко секунди и допълни:
–Ами има пневмония.
Може би беше глупаво, но за миг си помислих, че ще каже рак. Съдейки по дългата, дълбока въздишка на майка ми и насълзените й очи, явно и тя си беше помислила същото.

Направих си няколко извода случката. Първият е, че явно понякога се паникьосвам като малко момиченце, колкото и да си мисля, че ми е далечно такова поведение. По-важният обаче е, че дори диагноза рак да означава, че съм изтеглил хуя от чувала с путките, не бях готов да го чуя. Мина ми през главата как можеше да се сбогувам със следване, работа, семейство, деца, приятели. В най-добрия случай щях да съм от онези хорица, които се опитват на тъгъдък да преживеят 1000 преживявания за оставащата годината-две и изнасят мотивационни речи как хората не сме роби на времето. После ми мина през главата, че освен, че можеше да гушна букета, вероятно щях да сваля първо двайсетина кила докато стана кожа и кости; щеше да се появи една болка в гърдите, постоянна и досадна колкото глада за никотин; в един момент сигурно нямаше да мога отида до тоалетната без чужда помощ и накрая щеше да се наложи да си затворя очите за последно пред майка, баби, дядовци, братовчеди, приятели, познати, непознати. Накрая можеше тези хора да се наложи да ми натикат погрознялото и съсухрено тяло в почвата, да се питат справедливо ли е, кой е виновен и да премълчават пороците ми, щото за мъртвите или лошо, или нищо.


Трябва да съм много глупав, за да си набивам такива филми в главата на 20 годишна възраст. Но според мен е още по-глупаво, като спра да се тормозя с подобни мисли, да си набутам пак цигара в устата. Щото, ако трябва да сме честни, причините да пушим са не по-малко абсурдни филми.



Толкова за категориността. Тя е ключова, защото точно тя те спира да не запалиш "само една". Но има и няколко практични номерца, които ми бяха полезни. Първото е, че като ти се допуши много и пририташ, обикновено гладът трае няколко минути и после минава; просто времето ти се струва безкрайно в този момент. Можеш да си засечеш с часовник, ако искаш. Второто е, че липсата на видима промяна при отказа на цигарите демотивира, но ей такива напомняния може да ти повдигнат духа: http://whyquit.com/whyquit/a_benefits_time_table.html Третото е, че най-лесно заместих навика с ядене и висене пред компютър. Четвъртото е, че намалените разходи се отразяват добре на джоба и с тия пари можеш да се поглезиш достатъчно, че да си успокоиш нервите.


ПС: Като бях пушач ми беше много досадно да ми пеят на главата как трябва да спра и какви ядове мога да си навлека. По тая причина се чудех дали изобщо да напиша коментара. Нямам намерение да променям мнението на който и да било насила.

DarkTemplar
10-27-2013, 02:16
Да не си ги почвал бе, лигльо.

maldini
10-27-2013, 03:01
е няма ли значение кво количество канцерогенни вещества поемаш.. ?
едно и също ли е да изпиеш 100 грама уиски и едно шише уиски ?

Женска логика брат

Naive
10-27-2013, 07:24
е няма ли значение кво количество канцерогенни вещества поемаш.. ?
едно и също ли е да изпиеш 100 грама уиски и едно шише уиски ?
Еми за мен няма никакво значение, защото продължаваш да се подлагаш на риск. Като не си пушач, също се подлагаш на риск - храната, козметиката, пушачите около теб. Все същите лайна.

А сравнението ти с уискито няма и да го коментирам даже.

Chacho
10-27-2013, 08:54
^Как така няма никакво значение? Един риск го преценяваме дали е съществен по вероятността. Всеки дори си има подсъзнателна количествена граница, по която определя рискът за съществен или незначителен. Ако уискито беше лош пример, тогава ето един направо ужасен:

Така и така има риск да забременееш с контрацептиви, за какво ти е да ги ползваш?

AnarchyBoy
10-27-2013, 08:54
Еми за мен няма никакво значение, защото продължаваш да се подлагаш на риск. Като не си пушач, също се подлагаш на риск - храната, козметиката, пушачите около теб. Все същите лайна.

А сравнението ти с уискито няма и да го коментирам даже.

За него казах! :D

maldini
10-27-2013, 13:47
от утре започвам да пуша по две кутии цигари на ден ,защото то е същото като да пуша по 10 цигари :D :D
подлагам се на еднакъв риск :D

StringTheoryPracticist
10-27-2013, 14:17
^Как така няма никакво значение? Един риск го преценяваме дали е съществен по вероятността. Всеки дори си има подсъзнателна количествена граница, по която определя рискът за съществен или незначителен. Ако уискито беше лош пример, тогава ето един направо ужасен:

Така и така има риск да забременееш с контрацептиви, за какво ти е да ги ползваш?
http://en.wikipedia.org/wiki/Scope_neglect
http://en.wikipedia.org/wiki/Peak-end_rule

няма смисъл да спориш, поне не с тези аргументи, аз съм опитвал и не се получава

Точно снощи някой беше подкрепял 150-метров паметник на Васил Левски като "нямало значение колко струва, важно било за символа", аз изрових някакви цифри, превърнах парите в човешки животи (http://www.givewell.org/international/top-charities/AMF) (според този линк може да се спаси живот с $2300-2500) и го питах дали за него човешкия живот е по-важен от някакъв паметник на културата. Той каза че не може да се сравнява, аз казах че има директен избор между двете, той взе да отклонява като казва, че парите не са важни а е въпрос на символиката и че такива дръзки действия започвали големи неща, почна да говори пълни глупости сякаш паметника е безплатен.

Такива идеологии водят до много неморални неща, така че е полезно да се информират хората. Но ако това се прави по време на спор, трудно ще постигнеш нещо. За мен най-трудното е да си изразявам идеята чрез концепции които има другия човек, вместо чрез мои концепции, но ми е много трудно да не използвам теория на вероятностите, а тя е супер важна.

Sh@d0w
10-27-2013, 15:51
Да спориш с пристрастен човек на каквато и да е тема е като да пикаеш срещу вятъра.

Обяснявал съм колко ли не пъти, по различни начини едно и също, винаги аргументите са им железни.

Историята на Чачо ми направи впечатление. Както се казва осъзнаваш нещата едва когато ножа опре до кокъла. Дано за някои не е прекалена късно.

maldini
10-27-2013, 15:59
Да спориш с пристрастен човек на каквато и да е тема е като да пикаеш срещу вятъра.

Обяснявал съм колко ли не пъти, по различни начини едно и също, винаги аргументите са им железни.

Историята на Чачо ми направи впечатление. Както се казва осъзнаваш нещата едва когато ножа опре до кокъла. Дано за някои не е прекалена късно.
по принцип е така ,но ножа може да опре до кокъла дори когато живееш най-здравословния начин на живот

Sh@d0w
10-27-2013, 16:02
То по тая логика, дай да се тровим с какво ли не то и без това може един ден да се натровим от нещо без да искаме.

maldini
10-27-2013, 16:11
логиката е ,че не трябва да се навлиза в крайности

EinGutesKind
10-27-2013, 19:28
Спри ги докато можеш, че дойдат ли болестите, ще е късно ...

Mary_Jane_69
10-27-2013, 21:12
Няма такова нещо като сега ми е за последно. Свикни с това и оттам нататък е лесно.

Joushya
10-27-2013, 21:19
http://9gag.com/gag/aoz56Oe?ref=fb.s

Гледай това и след като го видиш си повтаряй : "Night gathers, and now my watch begins. It shall not end until my death. I shall take no wife, hold no lands, father no children. I shall wear no crowns and win no glory. I shall live and die without smoking"

StringTheoryPracticist
10-27-2013, 21:46
Да спориш с пристрастен човек на каквато и да е тема е като да пикаеш срещу вятъра.

Обяснявал съм колко ли не пъти, по различни начини едно и също, винаги аргументите са им железни.
Not necessarily.

Неотдавна имах такава ситуация с LadyDi. Отначало противоречеше малко, показах ѝ източника си и тя си промени позицията и се съгласи с мен, а беше за нещо в което е вярвала с години.

Аз когато споря се старая (и често успявам) да не заемам позиция, а да се опитвам да достигна до истината. В повечето случаи намирам по-добри контрааргументи против себе си от контрааргументите на този, с когото споря.

http://9gag.com/gag/aoz56Oe?ref=fb.s

Гледай това и след като го видиш си повтаряй : "Night gathers, and now my watch begins. It shall not end until my death. I shall take no wife, hold no lands, father no children. I shall wear no crowns and win no glory. I shall live and die without smoking"
Четейки това си мисля "Availability heuristic" (Google it). Шанса да ти се случи нещо ужасно си съществува и винаги си е съществувал. Струва ти се близко и реално защото го виждаш и изпитваш, но това е неефективен модел за света; математическия модел е много по-ефективен.

ohluv
10-27-2013, 22:05
Жужи ти нали щеше да напускаш форуна ве =/

Chacho
10-27-2013, 22:55
логиката е ,че не трябва да се навлиза в крайности

От днес за утре човек може много да си промени критерия за крайност.