PDA

View Full Version : КАКВО ДА СЛЕДВАМ...Здравейте. На 17 години съм, в 11 клас и колкото и да отлагам, тря



krusuto
10-29-2013, 17:30
Здравейте. На 17 години съм, в 11 клас и колкото и да отлагам, трябва да направя един доста важен избор и той е какво искам да уча, когато завърша средното си образование. Колебая се между няколко неща, за това ще ги споделя с вас и искрено се надявам, че вие чрез опита си, ще ме посъветвате кое е най-доброто решение.
1. Специалността към, която съм се насочила от няколко години е право, в Софийския университет. Честно казано професията е печеливша, но трудно реализираща се без връзки и т.н. или по-скоро така ме отчайват повечето... Интересна ми е тази наука, но не мисля, че ще задържи интереса ми 6 години...
2. PR или връзки с обществеността... запознала съм се с нещата, които се изучават, харесват ми, но всъщност има ли развитие в България и къде е най-добре да се учи, в НБУ, в УНСС или в СУ?
3. Журналистика... чудя се между УНСС и СУ, а според вас кой е по-добрия вариянт?
4. Последното нещо, което доста ме разколебава напоследък е да уча в Англия... уча в Езикова гимназия, мога да твърдя, че знам английския език и разговоримо и като граматика, е разбира се винаги има какво да науча... ако уча там бих искала да е отново PR, журналистика или.............. актьорско майсторство. Тъй като в България трудно вече можеш да бъдеш перспективен български актьор, освен вече наложилите се като такива, може би решението е да учиш това някъде другаде? Кой университет в Англия е най-добрия за изучаване на актьорско майсторство и може ли образованието да се плати също със студентски заем?

И ТАКА............Коя от тези специалности е с най-добра реализация? От това, което ви написах повечето сигурно са останали с впечатление, че съм доста неориентирана и истината е, че в главата ми е пълна каша и наистина съм доста объркана...Надявам се да ми помогнете.

BoysInc97
10-29-2013, 19:25
Здравей. По-малък съм от теб с една година, но ще си позволя да коментирам, за да дам мнението си.
За правото те подкрепям с две ръце, че без връзки си за никъде. /имам позната, която е завършила от 2 години и още не е хванала работа, а е пробвала - да не кажа голяма дума, във всички големи градове. Само ходи на някакви конкурси в съда и дава по 50 лв всеки път, но резултат няма/, така че според мен си е доста трудно.
Не знам доколко ПР е развит в нашата държава, но в сегашните условия, за които няма надежда да се оправят, не мисля, че е стабилна професия. А за НБУ не искам да коментирам...нещата, които са ми казвали за този университет и нещата, които съм чел са просто покъртителни и не пожелавам на никого да учи там. Да не говорим, че в последните години и УНСС вече “западна“.
Журналистиката вече ми харесва /макар че аз съм далеч от тези неща/ - и ако можеш в СУ, ще ти е супер.
И темата, по която съм най-компетентен - чужбина, защото и аз съм се насочил натам. Ще ти трябва сертификат по езика, но може би това го знаеш щом учиш в ЕГ, но аз все пак да кажа - TOEFL/IELTS/CPE/CAE, като от тези най-добре TOEFL или IELTS, тъй като те са си само академични изпити, т.е. за прием във ВУЗ, докато CPE и CAE са сертификати, които ти доказват нивото на АЕ за цял живот и не са толкова добре приети.
Сега малко отзад напред отговори - всяко обучение може да се плати със студентски заем, независимо каква е специалността ти. ПР и Журналистика има в повечето университети, но не са лесни за приемане специалности, тъй като за по-creative специалностите има повече кандидати.
Актьорско - за мен най-добрата институция е Guildford School of Acting, към University of Surrey. Познавам лично трима преподаватели от там - един по актьроско и двама по техника на говора, сценична реч и пеене, и мога да ти кажа, че са уникални, както и колегите им! Срещал съм се с хора от този университет и всички са адски доволни. За там, разбира се, трябва IELTS и добра диплома, но както в България /НАТФИЗ/ трябва да преминеш през кастинг за одобрение.

За сега това. Ако искаш още подробности, пиши, да казвам, каквото още знам. :)

Rebel_Point
10-29-2013, 20:08
Какво да следваш? Ами това, което ти е на сърцето. Но помисли здравата. Да се работи като правист не е невъзможно за човек без връзки, но все пак е трудно. Актьорско майсторство в Англия - ами най-голямата чест, която ще имаш е да играеш пред някой граф. Иначе за ПР - давай, това е добре.

IvHristova
11-08-2013, 08:11
Здравей!Аз също съм 11 клас и аз като теб се колебая между тези специалности и затова се разрових в нета,за да претегля плюсове и минуси. Специалностите, които си избрал в България не се преподават добре, а после дипломата не важи много.
Относно колебанията ти за Англия е вярно е,че животът в чужбина е по-скъп,но пък предлага повече възможности за бъдеща реализация, а дори и почасовата работа където и да е би ти помогнала много, защото заплащането е много високо за каквото и да е. Вчера попаднах на една брошура за някакво изложение в Cetral park на 29 и 30 ноември на колежи и университети в само Англия,които били на много прилични цени. Освен това на изложението ще бъдат представени и фирми за курсове по английски, дори IELTS, туристическа агенция с много евтини пакети. Много ми хареса и мисля да отида.
Наскоро една приятелка отиде на 1 тяхно изложение ,тя иска да учи драма в Англия и й препоръчаха много евтин вариант, понеже тази фирма има мн близки отношения с Англия, май всички от нея са учили и били в Англия.
Тъй като искам да уча там,ми се стори интересно и мисля да отида.