PDA

View Full Version : Помощ, философи!



IWannaBeSedated
11-05-2013, 14:31
Имам да пиша философско есе на тема "Сладко ли е гроздето" , свързано с една разказана от Буда притча, но нямам идея какво трябва да съдържа есето. Някой ще успее ли да ми разясни? 8-)

heartshapedbox
11-05-2013, 14:42
Линк към притчата евентуално?
НЕщо подобно на нашата приказка с лисицата и гроздето ли е?

IWannaBeSedated
11-05-2013, 14:49
Не.
Ето я и притчата:
Един пътник, търтил в бяг пред преследващ го тигър, тичал, докато стигнал до ръба на една
скала. Там се вкопчил в дебела лоза и увиснал над пропастта. Над него тигърът изръмжал. Отдолу отекнал свиреп рев и, о, ужас — друг тигър гледал нагоре към него. Човекът висял на лозата, по средата между двата тигъра. Две мишки, бяла и черна, започнали да прегризват лозата. Явно бързо напредвали. Тогава пред себе си на скалата човекът съзрял чепка с едро, сочно грозде. Захванат само с една ръка, той протегнал другата и откъснал едно зърно.
Колко сладко грозде!

heartshapedbox
11-05-2013, 14:59
Сладко е.
Поставен пред смъртна опасност, човек оценява истинската стойност на малките неща, които преди е считал за незначителни. Пътникът вижда в гроздето последния си шанс да усети щастие и се вкопчва за него.

Бялата и черната мишка очевидно са аналог на доброто и злото, но не знам как точно да ги свържа с разсъжденията си. :)

tori
11-05-2013, 15:11
О, колко хубава притча. <3 Не я бях чела.

tori
11-05-2013, 15:11
Бтв, разсъжденията ми са едно към едно с тези на Мария.

EinGutesKind
11-05-2013, 15:13
В увода трябва да сложиш теза, която да защитиш в аргументацията. Може да бъде например: В подобна крайна ситуация, гроздето е сладко, защото само то може да достави някакво удоволствие в последния миг на пътника. По-надолу пишеш как има по-ценни и интересни неща от обикновената чепка грозде, но като ги изгубиш, започваш да цениш и малките неща ... нещо от тоя сорт. И не плагиатствай! :D

IWannaBeSedated
11-05-2013, 15:19
Благодаря ви! <3

TrollFaace
11-05-2013, 15:38
Зависи по кое време на годината е бягал, защото ако е много рано гроздето може да не е узряло и да е още кисело ...
Тука много може да се спори ..

IWannaBeSedated
11-05-2013, 17:23
Абе ако те гонят тигри, едва ли ще те интересува кой сезон е и дали е кисело гроздето :lol:

EinGutesKind
11-05-2013, 17:25
Зависи по кое време на годината е бягал, защото ако е много рано гроздето може да не е узряло и да е още кисело ...
Тука много може да се спори ..

В случая не може, защото експлицитно е заявено, че гроздето е сладко ...