PDA

View Full Version : Кандидатстване за университет в САЩ - помощ



monster22
11-05-2013, 20:52
Значи, реших преди около година че искам да уча в САЩ. Започнах да ходя на уроци и да се подготвям за САЕ, който ще взема след няколко месеца. Гледам да поддържам добри оценки в училище и мисля , че дипломата ми засега е над 5,50 (11 клас съм). Очаквах да се свържа с някоя фирма като интеграл или едланта, която да ми разясни целия процес по кандидатстването и всичко, което ми трябва. Звъня днес на едланта и ми казват, че не работели с университети в САЩ и не можели да ми помогнат, а на сайта им са посочени доста университети в САЩ. Звъня на интеграл и ми казват, че работели с много малко университети в САЩ и почти всички от тях били community college. Търсих в интернет и навсякъде пише различни работи - на едно място пише, че ми трябва SAT, на друго Toefl, на трето Ielts, на четвърто CAE и вече не знам какво да правя към кой да се обърна да ми обясни всичко. Затова ви моля ако някой има опит с това или знае нещо, което може да ми помогне, да сподели тук. Искам да кандидатствам със специалност бизнес и финанси някъде в Калифорния - дори не знам кой от всичките университети там да избера и да се свържа с него като за начало ....... Моля помогнете защото започвам да се отчайвам :(

DisappointedDreamer
11-06-2013, 04:20
Влизаш в дадения университет и специалност, и цъкаш на Entry Requirements.

Чувала съм, че SAT най-често се иска в Щатите, като искат и SAT II. Наясно си и с факта, че трябва да ги впечатлиш с доста extra curriculars, нали?

vladyman
11-06-2013, 08:18
При всеки университет, че и при всяка специалност, е различно.
Първо, избери си специалност която искаш да учиш. След това, направи един добър и подробен рисърч за това кои са най-качествените университети с тази специалност. След това им отвори сайтовете и им гледай изискванията.

Хубавото е, че си се усетил сравнително навреме. Лошото е, че ми изглеждаш малко... неориентиран. Помисли си внимателно дали наистина искаш да учиш в САЩ, защото таксите там са безумни, а това което получаваш в замяна не е нещо което да не можеш да получиш в Европа да кажем.

Не знам, не искам да те поучвам, но наистина недей да очакваш някой друг - било то отделен човек или агенция - да свърши твоята работа вместо теб. Сядай, чети, смятай такси, заеми, възможности за работа, перспективи на съответната специалност и на съответният университет... Няма друг начин.

monster22
11-06-2013, 14:55
Избрал съм си специалност и тя е бизнес и финанси. Проблемът е как да избера няколко от всичките университети в Калифорния, които да са добри и сравнително евтини ... Не ми е чак толкова важно да уча в най-най-най престижния университет, защото след като завърша мисля да поработя няколко години за някоя компания и след това да започна собствен бизнес. Относно това дали наистина искам да уча в САЩ, решил съм преди години, че искам да отида там възможно най-бързо и да прекарам живота си там. Също така не знам откъде да разбера дали предлагат студентски заеми и къде да търся за стипендии защото знам,че има много видове такива ???

Esoteric.
11-06-2013, 16:00
Предполагам, че искаш да учиш в 4 годишен университет, така че, въобще няма да споменавам Community Colleges.
Първото, което трябва да обмислиш е дали можеш да си го позволиш.
На година, всички такси + издръжката, излизат над 20000$ или около 30000 лв. Има стипендии, и то доста, но в последно време рядко дават пълни стипендии на международни ученици, а дори и да ти дадат такава, тя покрива само tuiton fee, така че пак сам трябва да си плащаш издръжката, която на година ти е между 8000 и 15000, в зависимост от щата. Ти си се насочил към Калифорния, който е най-скъпият щат в момента, така че не очаквай по-малко от 12000 на година да даваш само за общежитие/квартира и храна.
Естествено има и университети, които покриват всичките ти такси, така наречените Need-blind admissions. Такива са например университети от Бръшляновата лига /Brown University, Columbia University, Dartmouth College, Harvard University, Princeton University, University of Pennsylvania и Yale University, но всички от тях са разположени на east coast. /, също и някой от частните колежи, например William, Amherts, Swarthmore. Но трябва да имаш предвид факта, че тези университети са едни от най-престижните в света и приемат средно 5-10% intl students.
Естествено, може да кандидатстваш, и за много на брой по-малки стипендии, например по 1000-2000$ всяка.

Може да теглиш студентски заем, само ако имаш някой познат/приятел/роднина, който да е жител на щатите/ citizen или Permanent resident/ , който да ти стане гарант.

Като цяло, таксите и всички условия за стипендия са написани в сайта на всеки университет и естествено, всички имат различни условия. Но не забравяй да гледаш в страниците за international students, защото таксите и стипендиите за американските граждани са различни, а и те си имат FAFSA / Federal Student Aid/.
Както условията за финансова помощ, така и условията за прием са различни навсякъде. Добре е да се явиш на SAT I & II, а за специалността, която си избрал, е добре да вземеш Mathematics Level 1 или 2. Като цяло е добре да се явиш на поне 2 или 3 Subject tests. Някъде искат и TOEFL/ IELTS, за да може да си докажеш нивото на владеене на английски език.
Като цяло и двата изпита са лесни. SAT иска по скоро да тества логиката ти, отколкото знанията, особено на математическите въпроси.
Като цяло, трябва да започнеш да се ровиш из сайтовете на университетите и да проучиш условията им. А ако имаш някакви въпроси, винаги можеш да им пишеш, а те отговарят в рамките на ден-два.

Не бих те посъветвала да използваш посреднически агенции, хонорарите са им прекалено високи, а изборът на университети, както сам си разбрал, не е особено голям.

За работа след завършване на образованието е доста трудно да се говори, но в колкото по-престижен университет си завършил, толкова ти е по-голям шанса да си намериш работодател, който да те спонсорира за работническа виза, защото като цяло процедурата коства доста пари и нерви на работодателите, така че естествено те биха подпомогнали човек с по-добро образование. За собствен бизнес също е трудно да се говори, ако нямаш гражданство или поне Зелена карта.

Темата е доста обилна и има още много неща, които може да се кажат. Опитах да резюмирам най-важното.

Просто, всичко зависи само и единствено от теб (:

Dagichka
11-06-2013, 17:20
^много добър отговор са ти дали.
сестра ми завърши миналата година там колеж и мога да ти кажа, че работата за чужденци.. адски трудно се намира.
иначе SAT I, SAT II (даже май 2 искат някъде) и TOEFL си трябват. не знам сега какво е положението със стипендиите и тн. за интернешънали, сестра ми като кандидатства от 6 колежа, в които я приеха и дадоха нужната стипендия (пълна) само 2. но да, имаш ли желание, с малко повечко труд и усилие (и доза късмет) ще се справиш :)

SpiritInBlack
11-06-2013, 17:52
Стига се занимава с глупости. Избираш си какво искаш да учиш = > университет = > свързваш се с тях и ти обесняват цялата процедура. Кво ще се занимаваш с бастуните от Интеграл.

п.с. В САЩ се признава САТ , IELTS, TOEFL i CAE sa za UK i rest of the world

monster22
11-06-2013, 18:44
Esoteric, благодаря ти много :). А също бях чел, че може да започнеш с тези community colleges, където е доста по-евтино, и след това да се прехвърлиш в университет. Казваш, че има доста варианти за малки стипендии от рода на 1000 лв. Къде да търся за тези стипендии. Дипломата ми от училище има ли значение, защото ми надуват главата от години, че тя е супер важна, а ти не спомена нищо за нея. Иначе съм започнал да пестя пари отсега, както и семейството ми, но главното, на което разчитам, е да работя там докато уча. (Не от тази работа за 20 часа на седмица в кампуса, а нещо като чистене на къщи или градини, пренасяне на мебели или нещо подобно без договор.) За да убедя някой да ми стане гарант за студентски заем ще ми трябва известно време, така че преди края на първата си година едва ли ще съм успял. Целта ми е да спестя пари, с които да финансирам първата си година, и през нея да работя, за да спестя пари за втората, после през втората да спестя за третата и така. Може би ще печеля повече през туристическия сезон (когато съм във ваканция), когато заплатите ще са по-големи (надявам се). Готов съм да работя ако трябва и на 12-часови смени през ваканциите и да се скъсам от работа, за да изкарам тези пари. В момента се готвя за САЕ, който ще взема до 3-4-5 месеца, след което започвам подготовка за IELTS или Тoefl, в зависимост от това кое от двете трябва за университета, който ще избера (предпочитам да е в голям град, ЛА или Сан Франциско примерно). Сега в петък имам консултация с жена от фирма дарби, ще пиша след това какво е станало. А също искам да попитам според теб, след като взема CAE мога ли да взема toefl i sat , тоест 3 сертификата в рамките на 1 година и 1 месец горе долу. Защото за сат съм чувал, че трябва изключително много време за подготовка.

DisappointedDreamer
11-06-2013, 19:06
Добре, ти какво очакваш? Да ти напишем всичко, пък да вземем и да подадем документите вместо теб?

SAT I и SAT II са трудни, да. Изключително по-трудно от TOEFL или IELTS.

За дипломата ти нищо не можем да кажем, но не очаквай да те приемат с 3 или 4. Да, важна е, и то зависи много къде кандидатстваш. За извънкласни дейности чувал ли си? Защото в Щатите те "тежат" много повече отколкото една висока диплома.

Така като гледам как казваш, че ще вземеш CAE за 3-4-5-6-10 месеца, изобщо не виждам как ще вземеш и CAE, SAT I, SAT II и TOEFL. Като се решил преди година, че искаш в САЩ да кандидатстваш защо не започна по-сериозна и усилена подготовка?

Esoteric.
11-06-2013, 19:26
Не мисля, че от Community college може да се прехвърлиш в Университет. Community college са долу-горе като нашите Колежи т.е. ти дават по-ниска степен на образование, мисля че българският еквивалент е полу- висша диплома. А във връзка с малките стипендии, просто потърси в гугъл, има хиляди фондации, агенции т.н., които дават такива стипендии, има дори и български такива. Дипломата ти от училище е много важна и много държат да имаш отлични оценки по родния си език. А такава работа с 12 часови смени просто си забрави, че може да работиш. Студентската виза ти позволява да работиш по 20 часа на седмица, минималното заплащане на час в САЩ е 7,25$ на час. Т.е. с тази работа трудно може даже да се издържаш. Но в доста университети, след първата година може да станеш нещо като отговорник в общежитието, с което живееш безплатно в кампуса и ти е осигурена храната, което, лично според мен, е много по-добър вариант, от това да работиш. А също забравих да спомена, че ако тренираш някакъв спорт и имаш високи постижения, може да кандидатстваш за спортна стипендия, в повечето случаи, тези стипендии са много високи, като единственото условие е да участваш в отбора на университета. За изпитите по английски, лично аз не бих си губила времето с CAE, дипломата, която ще получиш, реално погледнато няма да ти послужи за кандидатстването. Първо да си избереш университетите и после да положиш изпитите, тъй като още като се записваш те питат къде искаш да ти изпратят резултатите. Времето за подготовка за изпитите зависи изцяло от нивото ти в момента и нивото, което искаш да достигнеш. На мен лично ми отне около 2 месеца, като се подготвях абсолютно сама, в гимназията дори не изучавах английски, но аз правих всичко в последния момент. Но до август-септември 2014 трябва да си положил всички изпити, тъй като early admission в повечето университети е Октомври месец. До тогава всички документи трябва да са ти готови, за да не бързаш и да не претупаш нещата. Трябва ти време хубаво да обмислиш есетата, които ще напишеш, колкото и кратки да са те, са доста важни за application-а ти. А пък и понякога дават доста завъртяни теми, аз например трябваше да пише есе за йезуитската мисия за един от университети. И не бих ти препоръчала да ходиш в много големи градове, първо ,че там е доста по-скъп начинът на живот и второ, повечето университети се намират извън/ в покрайнините на града и за да се придвижиш в повечето случаи, ще ти трябва кола. А може и за магистратура да отидеш там, ще си посъбрал парички, а и за магистратура в последно време стипендиите са много повече. Ако ли не, винаги може да запишеш в друга държава и да се трансферираш после, тогава няма да ти се налага да държиш SAT, а на някой места дори и TOEFL не искат. А Канада винаги си остава опция, образованието там е почти 2 пъти по-евтино.

Dagichka
11-07-2013, 07:28
^хм, ние не можем в Канада да следваме май, поне доколкото аз знам. там нали има някаква точкова система при която те допускат и тн? ;д

Hayashi
11-07-2013, 09:02
Няма такова нещо. В англоговорящите искат CAE с минимум B, много рядко с A. Във френскоговорящите искат TFI, при това на не особено високо ниво. Всичко друго е кандидатстване по документи.