PDA

View Full Version : СУ vs НБУ vs ТУ



ritobis
11-09-2013, 16:15
Към кое ,според вас, да се ориентирам ако искам да се занимавам с математика(и евентуално информатика).Гледам не пише в сайта на СУ с какви специалности излизам след като завърша.
Вярно ли е, че ако не влезна със солидни знания по информатика съм обречен на провал?

ПП: Добра идея ли е да уча информатика, при положение че съм добър по математика, но нямам опит със С++ и Джава.
С++ съм го изучил почти цялото но не съм се упражнявал от доста време.Вкъщи не пиша програми (не и скоро)

klimatronik
11-09-2013, 17:12
Към кое ,според вас, да се ориентирам ако искам да се занимавам с математика(и евентуално информатика).Гледам не пише в сайта на СУ с какви специалности излизам след като завърша.
Вярно ли е, че ако не влезна със солидни знания по информатика съм обречен на провал?

ПП: Добра идея ли е да уча информатика, при положение че съм добър по математика, но нямам опит със С++ и Джава.
С++ съм го изучил почти цялото но не съм се упражнявал от доста време.Вкъщи не пиша програми (не и скоро)
Не. Започва се почти от нулата. Добре е да имаш ясна представа, но дори да не си учил - ще усвоиш материала.
За висшата математика също е необходимо познания по елементарна математика. Умножение, деление, дробни числа и др.

ritobis
11-09-2013, 18:03
Та, в този ред на мисли кой уни би ми препоръчал?

draid
11-09-2013, 18:53
Не записвай математика и информатика, защото ще излезеш математик от ТУ. НБУ имат база, до колко имат преподаватели няма как да кажа, но цените са астрономически. Както и да е в НБУ би ти било най-лесно. В ТУ ако смяташ да записваш, записваш Компютърно и софтуерно инженерство, дипломираш се като софтуерен инженер, СУ не дава дипломи за инженери, там ще наблягате вероятно на математиката и алгоритмите.

joannalof
11-09-2013, 19:17
И аз в момента се двоумя между ТУ и СУ за компютърните специалности. : (

Баща Ти
11-09-2013, 19:27
Казват ми, че е съвсем възможпо един и същ преподавател, в ТУ да не можеш да го намериш или да те напсува, а в НБУ да те гледа към писано яйце.

Да знаеш, че по специалност "Математика и информатика" в СУ, се подготвят учители.

Плюсът на СУ е, че присъствието не е толкова задължително, имаш голям брой от избираеми дисциплини, получаваш добра математическа подготовка.
Плюсът на ТУ е, че за разлика от СУ, ще учиш и практични неща, например как се чертае, схемотехника, материалознание и тн (зависи и от специалността).

DarkTemplar
11-09-2013, 19:49
Казват ми, че е съвсем възможпо един и същ преподавател, в ТУ да не можеш да го намериш или да те напсува, а в НБУ да те гледа към писано яйце.
Това си е класическата разлика между държавния и частния ВУЗ. И тя не е само на ниво преподаватели, ами и на ниво администрация, материална база и т.н. В частния обаче трябва да си доста по-(само)инициативен, защото и изискванията не са толкова строги.

ritobis
11-09-2013, 20:30
Значи ако искам да се науча да програмирам, най-добре СУ ако правилно разбирам

draid
11-09-2013, 20:38
Общо взето никъде няма да те научат да програмираш. Човек сам се учи. Както казах в СУ нещата са малко по теоритично настроени, докато в ТУ ще излезеш инженер, това е главната разлика. Техническия имат бих казал добра база за обучение в тази специалност, за СУ нямам впечатления от първо лице. Имай в предвид че в ТУ изискванията към упражненията са много строги и дори едно отсъствие и не отработване в последствие, може да ти коства служебна заверка или дори прекъсване. В НБУ ще изкараш далеч по леко и от двете места, отношението на преподавателите и администрацията ще е човешко със сигурност, няма да имаш проблеми с отсъствията и ще получиш по добра база, но може и да не успееш да научиш нищо, точно защото е прекалено "свободно" друга е страната и със цените от порядъка на 1000-1200+ лв за семестър. Където и да запишеш, ако нямаш желание и не се занимаваш вкъщи, няма да се научиш да програмираш.

ritobis
11-09-2013, 20:58
Аз за това питах, защото са ми казвали че тия знания от университета реално са неприложими и реално се учиш извън учебния материал.Това вярно ли е?

draid
11-10-2013, 11:54
В тази сфера всичко се развива много бързо и динамично. Ако не се учиш сам, няма да станеш добър с едното завършено образование в университет, независимо кой е. Отделно в университета се учат доста технологии, езици и т.н. но всеки сам си избира кой език например му харесва и задълбава в него за да си търси работа в бъдеще с него.