PDA

View Full Version : Английска филология в СУ



raqos
11-13-2013, 17:57
Здравейте

Имам няколко въпроса. Първо, искам да знам срували си да се записвам или е загуба на време? И въпрос към тези които вече учат, знаете ли като какви ще се реализирате?

OoVasKoO
11-13-2013, 19:38
Учител, преводач ала-бала. :D

AnarchyBoy
11-13-2013, 20:08
Учител, преводач ала-бала. :D

Фейл.

OoVasKoO
11-13-2013, 20:55
Фейл.
инжинер и аструнафт също :)
филолозите се пак са кацнали първи на луната ;)

AnarchyBoy
11-13-2013, 20:59
инжинер и аструнафт също :)
филолозите се пак са кацнали първи на луната ;)

:D Е то щом за теб един филолог може да е само даскал и преводач, ясна е тя..

Hayashi
11-13-2013, 21:47
Ами аз английски филолог инженер не познавам.

AnarchyBoy
11-13-2013, 22:47
Даже не ми се спори.. :lol:

Auriss
11-13-2013, 23:54
Даже не ми се спори.. :lol:

К'во фейл ? Знаеш английски и ... ? http://sites.uni-sofia.bg/english/courses-ba.html
Е ти я програмата.

AnarchyBoy
11-14-2013, 08:38
К'во фейл ? Знаеш английски и ... ? http://sites.uni-sofia.bg/english/courses-ba.html
Е ти я програмата.

Бакалавър филология съчетана с хубав магистър (а днешно време всеки записва магистър.) Могат да ти отворят толкова много врати, че не е истина..

А от друга страна, с филология най-малкото, което може да стане от теб е даскал, преводач.. Можеш да се насочиш към лингвистиката също и към много други области, всъщност..

Пример:
Аз също уча филология и ще запиша МО магистър, знам 3 Европейски езика (включвам Българския), а в момента уча 5 от Близкия Изток (за който се интересува: Дари/Фарси/Таджики/Кюрдски/Арабски), като запиша МО, ще запиша Немски в университета и отделно от сега се мъча върху Френския.. :)
Понеже уча в СУ и съм държавна поръчка може да си запиша магистъра след втората година бакалавър, ако съм си взел изпитите с над 4. Аз така и ще направя, та на 22 излизам с МО и познание по 10 езика..
Английски/Български/Руски/Немски/Френски/Таджики/Фарси/Дари/Кюрдски/Арабски.. А отделно знам и Латински от даскало.
Кажете ми ся, че няма да имам реализация за да ви се посмея малко...

Всичко е въпрос на съчетаване на познания и умения, тваЙ е..
Английската филология според мен хич не е лош избор.. само трябва да си избере с какво да го съчетае.

DisappointedDreamer
11-14-2013, 08:49
познание

Точно така.

Излизаш с нищо друго освен едни познания по 90% от езиците, които изброи - изключвам английския и българския. Едни познания за един език не са равни на владеенето на дадения език.

И аз съм учила сръбски, руски, италиански и не знам си какво си и то винаги за период по-голям от една година, имам познания по изброените езици, но дотам.

granger
11-14-2013, 08:50
Пич, много си се вкарал. Горовиш Английски и Български, кой е 3тия? Сега учиш Иранистика, хубаво , да речем ,че го научиш + арабски да кажем,което е яко трудно, а и арабистиката ги гърчат до откат. Френски сам да научиш - маса трудно, с немския след това още повече ще ти се омеши главата. + Като запишеш магистратура по някоя от МО специалностите, щото са различни, ти не излизаш дипломат. Вярно е, отваря врати,но не е същото.
+ Много трудно ще стане това с 2те години бакалавър...ама мЪного!
Латинския може да ти потрябва вярно при изучаване на някой от езиците, но е умрял език,освен за културата за друго - nein!


ПП: Не знаех,че говориш Латински,може да помагаш на Ивето ,че и тя го учи.


ПТ: Английската филология в СУ си заслужава. Ученето хич не е малко, имат редовно контролни, диктовки, упражнения и така нататък, но е стабилна подготовка.

DisappointedDreamer
11-14-2013, 08:54
^Много правилно.

А това МО, ако ще го записваш, за да станеш български дипломат... По-добре се откажи. Неведнъж съм казвала, че българското министерство на външните работи е пълна пародия и всеки себеуважаващ се, амбициозен и млад човек не би се стремил там.

Толкоз от мен.

AnarchyBoy
11-14-2013, 08:58
ПП: Не знаех,че говориш Латински,може да помагаш на Ивето ,че и тя го учи.


ПТ: Английската филология в СУ си заслужава. Ученето хич не е малко, имат редовно контролни, диктовки, упражнения и така нататък, но е стабилна подготовка.

Аз не съм казал, че ще ги владея Маги, но ще ги знам що годе на нормално ниво, защото имам хъс да уча, а не съм тук да си клатя краката... :)

Плами 3тия език е Руски.. За френския знам, но има кой да ми обяснява.. Немския ще ме съсипе също, но съм си го поставил като цел а съм козирогче, адския инат на пук ще го науча, ако не на друго :D
За латинския съм ти казвал, учих го в даскало 4 годинки.. знам го горе-долу.. :) Мен ме кефи като език, наистина е умрял (ма той умрял Ма :lol:) но пак може да ми потрябва за нещо, кой знае..

Английската филология е страшно добър избор, ма к'во да говоря... няма да им го набия в главите на инженерите и икономистите, едно си баба знае едно си баба бае.. ;)

granger
11-14-2013, 09:06
Руски? Брееей,брееей,бреййй...ти ко прайш,бе момче...
и с този Латински направо ме Оби уан кенОби...

AnarchyBoy
11-14-2013, 09:09
:oops:

DisappointedDreamer
11-14-2013, 09:10
Не е до хъса.

Няма да знаеш нито език на "що-годе нормално" ниво, докато прекараш определен период в страна, където езикът се говори.

Фокусирай се върху даден език или езици и си постави за цел да осъвършенстваш тях до колкото е възможно. Не се хвърляй върху десет неща. Френския и немския са страшно трудни езици, които по смъртно няма да усвоиш с някой познат или 1-2 годинки в СУ.

За латинския няма да коментирам. Какво означава "знам го горе-долу"? Пък и всички сме наясно, че един език не се ли практикува се забравя. Няма значение колко време си го учил.

Общо взето, постът ти бъка от елементарност и шегаджийство, което лично за мен не е сериозно отношение към темата.

granger
11-14-2013, 09:11
Не е до хъса.

Няма да знаеш нито език на "що-годе нормално" ниво, докато прекараш определен период в страна, където езикът се говори.

Фокусирай се върху даден език или езици и си постави за цел да осъвършенстваш тях до колкото е възможно. Не се хвърляй върху десет неща. Френския и немския са страшно трудни езици, които по смъртно няма да усвоиш с някой познат или 1-2 годинки в СУ.

За латинския няма да коментирам. Какво означава "знам го горе-долу"? Пък и всички сме наясно, че един език не се ли практикува се забравя. Няма значение колко време си го учил.

Общо взето, постът ти бъка от елементарност и шегаджийство, което лично за мен не е сериозно отношение към темата.

мехем.!

AnarchyBoy
11-14-2013, 09:12
:( Край, саднах..


бтл: Споменах ли, че Дари/Фарси/Таджики - е един език в 3 различни държави?
Тоест водят се 3 езика, но всъщност е едно и също.. с 3 имена за 3те отделни държави.. :D
И е бая лесно, уча го от 2 месеца и вече пишем ЕСЕ-та.. :)

girlwithblueeyes
11-14-2013, 09:15
Не коментирам СУ защото нямам наблюдения

Но поне лично за мене не е задължително да си фиолог за да владееш даден език .

DisappointedDreamer
11-14-2013, 09:16
Много розови, наивни и оптимистични виждания имаш над нещата. Баща ми е завършил 2ро висше турска филология; помня го как чете и преговаря лексика; има прекаран 3 годишен мандат в столицата на Турция и пак не може да каже, че знае езика.

Стегни се малко. Смешно е.

DisappointedDreamer
11-14-2013, 09:17
Не коментирам СУ защото нямам наблюдения

Но поне лично за мене не е задължително да си фиолог за да владееш даден език .

Не това дискутираме. Разбира се, че не е задължително да си филолог, за да владееш даден език. Но няколко годинки елементарна подготовка също не са достатъчни, за да говориш.

AnarchyBoy
11-14-2013, 09:20
Много розови, наивни и оптимистични виждания имаш над нещата. Баща ми е завършил 2ро висше турска филология; помня го как чете и преговаря лексика; има прекаран 3 годишен мандат в столицата на Турция и пак не може да каже, че знае езика.

Стегни се малко. Смешно е.

Чакай бе Маги, аз не съм казвал, че ще го знам перфектно, ма к'во ще ми кажеш, че като го уча ся, ако отида там няма да мога да говоря с хората ли? Или да водя няк'ви преговори.. а-у?

Английския/Руския/Българския- па ги знам на супер добро ниво.. (никога няма да кажа перфектно, щото това е лицемерие)
Ма както мога да се оправя в дадени държави и ситуации с тези езици, защо по-дяволите си мислиш, че няма да мога и с другите езици като ги уча.. :D
Ние вече говорим Фарси, тоест в час.. постоянно ни карат да го говорим, за да се упражняваме..
Въобще не е трудно... просто трябва да се свикне..
Па и е толкова близо до българския, че няма накъде..

Ох, както и да е нека не спорим, че ме мързи всъщност..:D

girlwithblueeyes
11-14-2013, 09:24
Да Маги най-вероятно и аз исках това да каза .

Език се учи с години и пак няма да го научиш като човек от дадена държава това си е мое мнение .

AnarchyBoy
11-14-2013, 09:27
Да Маги най-вероятно и аз исках това да каза .

Език се учи с години и пак няма да го научиш като човек от дадена държава това си е мое мнение .

Аз и не оспорвам това.. :lol:

granger
11-14-2013, 09:28
Напускам филма,много изхвърляници,много работи. Няма смисъл да се лъжем.

AnarchyBoy
11-14-2013, 09:29
^ Same.

Hayashi
11-14-2013, 10:54
Чакай бе Маги, аз не съм казвал, че ще го знам перфектно, ма к'во ще ми кажеш, че като го уча ся, ако отида там няма да мога да говоря с хората ли? Или да водя няк'ви преговори.. а-у?

Учила съм френски вече 9 години. Винаги съм била най-добрата в класа. Щях да се явявам на най-високото ниво, но ме домързя. Иначе щях да го взема със сигурност.

И като дойдох във Франция ми разказаха играта. И аз мога да си дискутирам надълго и на широко дискриминацията срещу жените и за проблемите на младото поколение, но когато влезеш на лекции и те питат елементарни работи като натриева основа и оцетна киселина как се, казват гледаш точно като застрелян.

Да не говорим като срещнеш някой индивид, който си приказва на някакъв регионален диалект и се чудиш същия език ли е.
Едно е да си говориш с приятел за времето и на кой филм ви се ходи, друго е да те забият дълбоко в някоя професионална среда.
Недей се изхвърля, защото ставаш супер смешен.

granger
11-14-2013, 11:09
Недей се изхвърля, защото ставаш супер смешен.

има го сега и този момент.

AnarchyBoy
11-14-2013, 11:26
Учила съм френски вече 9 години. Винаги съм била най-добрата в класа. Щях да се явявам на най-високото ниво, но ме домързя. Иначе щях да го взема със сигурност.

И като дойдох във Франция ми разказаха играта. И аз мога да си дискутирам надълго и на широко дискриминацията срещу жените и за проблемите на младото поколение, но когато влезеш на лекции и те питат елементарни работи като натриева основа и оцетна киселина как се, казват гледаш точно като застрелян.

Да не говорим като срещнеш някой индивид, който си приказва на някакъв регионален диалект и се чудиш същия език ли е.
Едно е да си говориш с приятел за времето и на кой филм ви се ходи, друго е да те забият дълбоко в някоя професионална среда.
Недей се изхвърля, защото ставаш супер смешен.

Професионална среда? Пичуе, аз говоря, че ще имам ГОРЕ-ДОЛУ НЯКАКВА ПРЕДСТАВА ОТ ЕЗИКА.. не претендирам, че ще го владея перфектно ще покривам нива и т.н -_-
-_- От зор да се заядете се хващате за няк'ви думички там, от нек'ви писаници.. аре излезте малко от филма, че вие ставате смешни..

Никъде не съм казвал, че ще го владея перфектно, нямам такава амбиция пък и е бая трудно.. никъде не съм казвал, че ще навлизам толкоз много в професионална среда, пък и се учим докато сме живи, да права си, ще ме закопаят.. с няк'ви термини от професионален аспект, но какво ми пречи да ги науча?
Или какво очаква се от мен примерно да отида у франция и да знам всичко ли? Като отида там, ще си науча това което ми трябва относно професията.. ако въобще ходя във Франция

Смешните сте вие, в случая.. :)
Никъде не съм казвал, че ще ги владея, още в първия дълъг пост казах, че ще имам познание по езика и ще мога да се оправям.. :) не, че ще съм някакъв преводач примерно или ддз.. но ще знам за какво иде реч.. ма не дай да се заяждаме щото сме у тийнпроблем и се дървим на всички, аман от разбирачи като вас ей... на 18 пикла, мама и тате и бутат парички в ръцете.. ма не.. видяла живота ( и не не претендирам, че и аз съм видял живота и т.н и аз съм 1ви курс.. но съм си направил сметката правилно.. и ако имам хъс и желание ще стане.. ;) ) Много ме кефи, как някой ми казва, че не мога да направя нещо.. :) Няк'во такова надъхва ме още повече.. :)

Аз така или иначе съм се насочил към близкия изток и тези езици са ми приоритет, но искам да знам и още европейски езици, да имам няк'во познание и да не гледам като бъкел, ако някой ми говори.. :)
Оф к'во си хабя клавиатурата.. пак казвам: едно си баба знае едно си баба бае..

Кат няк'ви овце сте в тоя форум, супер тесногръди няк'ви.. (визирам Френското девойче.. и аурис и там ония другия от 1ва страница )Плами и Маги са пичуе и имат поглед над нещата.

Ае със здраве, Х- на тая тема и повече няма да вляза, не ми се спори с хора, дет си налагат мнението и казват на другите хора, какво могат и какво не могат.. :) Жалки сте.

DisappointedDreamer
11-14-2013, 11:36
Цветомире, ти изброи 10 езика, тъй като искаше да ни покажеш как заради тези 10 език ти ще имаш някаква реализация и веднага ще те грабнат еди къде си. Ние, в отговор, ти казахме, че това е малко вероятно, защото познанията ти по въпросните езици ще бъдат близко до нищожни.

Да наричаш Хаяши 18 годишна пикла, в чиито ръце родителите и бутат ръцете, е страшно неуместно, защото самия ти не изкарваш парите си сам, дрисльо. В допълнение - с Хаяши сте почти набори, и тя никъде никога не е твърдяла, че е видяла живота.

В заключение - излагаш се и то от доста време насам в този форум. Имаш детински разсъждения; наивни виждания и просташко държание към другите. Когато 3ма потребителя съвсем спокойно ти казаха, че си в грешка, ти започна да обиждаш. Прекрасно - още повече затвърдяваш породата си.

Укроти се малко и помисли над нещата, които казваш, защото реално погледнато от страни поговорката, която цитираш всъщност се отнася за теб самия.

Много лесно е да видиш треската в окото на другия и да игнорираш гредата в своето.

umri
11-14-2013, 11:53
Бакалавър филология съчетана с хубав магистър (а днешно време всеки записва магистър.) Могат да ти отворят толкова много врати, че не е истина..

А от друга страна, с филология най-малкото, което може да стане от теб е даскал, преводач.. Можеш да се насочиш към лингвистиката също и към много други области, всъщност..

Пример:
Аз също уча филология и ще запиша МО магистър, знам 3 Европейски езика (включвам Българския), а в момента уча 5 от Близкия Изток (за който се интересува: Дари/Фарси/Таджики/Кюрдски/Арабски), като запиша МО, ще запиша Немски в университета и отделно от сега се мъча върху Френския.. :)
Понеже уча в СУ и съм държавна поръчка може да си запиша магистъра след втората година бакалавър, ако съм си взел изпитите с над 4. Аз така и ще направя, та на 22 излизам с МО и познание по 10 езика..
Английски/Български/Руски/Немски/Френски/Таджики/Фарси/Дари/Кюрдски/Арабски.. А отделно знам и Латински от даскало.
Кажете ми ся, че няма да имам реализация за да ви се посмея малко...

Всичко е въпрос на съчетаване на познания и умения, тваЙ е..
Английската филология според мен хич не е лош избор.. само трябва да си избере с какво да го съчетае.
Ако половината от това го постигнеш не на 22, а на 25, ще те призная. Познавам хора, дето учат арабски между 5 и 10 часа на ден, всеки ден, и пак не го могат като хората.

Naive
11-14-2013, 12:07
Професионална среда? Пичуе, аз говоря, че ще имам ГОРЕ-ДОЛУ НЯКАКВА ПРЕДСТАВА ОТ ЕЗИКА.. И какво от това като имаш някаква представа от езика? В CV-то си ще изброиш 20 езика и ще напишеш, че имаш г/д някаква представа от езика, т.е. можеш да си купиш хляб и да разбереш елементарен текст, така ли? Ахаха. И всички ще бъдат толкова възхитени.

Аз обичам да уча езици. Искам да науча възможно повече. Засега в английски и френски съм най-добра. Също така италианския съм го говорила като малка, ама в момента нищо не мога да ти кажа - разбирам, винаги бих разбрала за какво си говорят, но аз да участвам в дискусия не бих могла. Ще ми помогне ли по някакъв начин това, че разбирам хората и че мога да проведа някакъв елементарен разговор? Не. Поне не и да се реализирам. Испански никога не съм учила, ама предвид основата ми от френски и италиански, и от него хващам доста - е, ще ми помогнат ли тези познания? С руския е същото. Мога да проведа някакъв разговор в битова среда, разбирам, когато чета (чета руската класика в оригинал, примерно), ама какво? Точно нищо.

Там е работата, че ти не разбираш какво ти се казва. Никой не се опитва да си налага мнението, а просто да ти каже, че това, че имаш само познания по 10 езика въобще не е равно на реализация, а ти го изтъкна като такова. Едва ли не, аз ще имам познания по 10 езика, смисъл ще мога да се оправя, това ще ми отвори страшно много врати. Да, ама нещата не стоят така.


Едит: Ох, сега дочетох и видях, че Маги е казала същото.

Hayashi
11-14-2013, 12:08
Пикльото в случая си ти, защото не съм аз тази, която твърди колко е наясно с нещата. Айде моля ти се, от 2 месеца ги учиш тези езици и ти пораснаха ушите до небето.
Ако нямаш намерение да навлизаш в дадена професионална страна с езика, за кво ти е тогава? Разговорите с аверчетата за времето на чужд език няма да ти докарат високо платена работа, нали ти е ясно. Горе-долу ясна представа за даден език, ако не ти е необходима само за социални контакти, можеш да си я навреш познай къде.
Още на предната страница ти го написах, ако си мислиш, че с някаква филология веднага ще те вземат за инженер в дадена държава, доста си се заблудил. Работодателите искат вече научени хора. Защо ми е да взимам някакъв кандидат и тепърва да го уча кое как се казва, ако можа да си назнача човек, на който няма да трябва да му обяснявам всичко от А-то и Б-то.

Смешното в случая е, че си толкова неориентиран и наивен за 18-годишен, обаче накрая другите са ти пикли, на които мама и тати им бутат пари. Учи си там филологията, ама недей ми обяснява как с нея веднага ще те направят ядрен физик в Иран.

bloodyF
11-14-2013, 12:55
Учи си там филологията, ама недей ми обяснява как с нея веднага ще те направят ядрен физик в Иран.

:lol:
i like you even more


Значи искам само и аз да направя изявление:
Поради факта, че уча португалска филология, а португалския се говори в 8 страни в света, но бразилският и европейският вариант са различни добавям още 2 езика към предишните 2, които зная-а именно английски и български. Стават 4.
Обаче португеша спада към романската езикова група , което ми позволява да науча френски, румънски, италиански и испански с лекота.
Значи с малко усилие и аз ще стана полиглотКА до края на 4 курс с цели 8 езика!

Благодаря!

Auriss
11-14-2013, 14:54
визирам Френското девойче.. и аурис и там ония другия от 1ва страница )Плами и Маги са пичуе и имат поглед над нещата.

Нито нещо против въпросните професии имам, нито специалноста, нито теб конкретно. Заяде се с Васко и ми стана интересно на каква основа.
Успех.

anonymous895156
11-14-2013, 15:40
Всеки студент сочи другия и му казва, че се е взел на сериозно. Сладко :smt008

DisappointedDreamer
11-14-2013, 15:42
Не всички са студенти в тая тема.

Пък и ти, набор 98, къде се буташ? 8-)

anonymous895156
11-14-2013, 15:43
Пък и ти, набор 98, къде се буташ? 8-)

99, мила

DisappointedDreamer
11-14-2013, 15:46
Их, леле :/

fUcKsMiLe
11-14-2013, 15:48
Интересна дискусия(ако мога да го нарека така).
И аз се чудех за Английска филология, но още не съм ориентирана.. имам още малко време да си реша.
Сякаш по-скоро се отказвам от този вариант.. нз.

anonymous708973
11-14-2013, 19:13
Абсолютно съгласна съм с Naive. От първата до последната дума. Девойката е по-малка, ама ги чатка нещата.

И друго...


никъде не съм казвал, че ще навлизам толкоз много в професионална среда


Или да водя няк'ви преговори.. а-у?

Ако ми обясниш как едното става без другото.... Те хората ей така... на случайни хора поверяват водене на преговори, нали? Хич не се иска "толкоз" навлизане в професионална среда.
Като навлезеш малко в света на бизнеса и придобиеш дори някаква мижава представа за водене на преговори, толкова ще си се смееш, че не е истина. Хората са се убивали за грешна дума по време на водене на преговори.

Просто... "някаква представа" описва най-добре това, което имаш предвид. За всяко друго нещо си изключително наивен. Твоята девойка може и да ти се възхищава, ама като порасне малко и/ли си излезе от тясната среда, бързо ще й се промени мнението за грандиозните ти планове, нямащи никаква връзка с реалността.

И като човек, който учи немски 12 години, в следващите 3 години ще е в немска среда и все още не може да се отпусне и си премисля изреченията, мога да ти кажа, че "аз съм козирогче, на инат ще го науча" можеш да си прибереш някъде на скришничко.