PDA

View Full Version : Въпрос към предимно 17,18,19 и 20 годишни за професия



vicki.malik.54
11-16-2013, 11:50
Здравейте, вече съм в 8-ми клас и вече трябва да се насочвам към професия. Преди исках да стана моден дизайнер, а сега искам да стана актриса, но не знам на какъв предмет да наблягам. Та моля ви да ми предложите някаква професия свързана с география или биология или изобразително или изобщо някаква професия която е популярна и може лесно да се намери и на какви предмети се набляга. Моля отговорете! :)

anonymous895156
11-16-2013, 11:59
доста плоско мислене

vicki.malik.54
11-16-2013, 12:00
Това означава...??

DisappointedDreamer
11-16-2013, 12:07
Не знам какво точно търсиш.

Първо казваш, че искаш да станеш актриса. После искаш да ти предложим професии с предмети като география/биология?

Ъх. Моя съвет е да си дадеш почивка от такива мисли. Порасни, чети, развивай се. Тогава реши.

Колкото до първия коментар по темата - не е плоско мисленето. Просто е детско.

vampire_girl_
11-16-2013, 12:11
Успешна актриса,едва ли ще станеш.Дизайнер - също.
Щом искаш нещо популярно - право,психология,дрън-дрън... Според мен няма смисъл да запишеш нещо,колкото ей така да си записана някъде.Като се абстрахираш от желанието за част от тълпата,какво действително ти харесва да правиш?С какво се справяш добре и с какво не толкова?
Какво искаш да кажеш с "професия която е популярна и може лесно да се намери" ?

vicki.malik.54
11-16-2013, 12:12
A за актриса на какви предмети да наблягам?

vicki.malik.54
11-16-2013, 12:15
В смисъл ако започна да уча например нещо което не е добре развито в България как ще продължа напред и затова казах "професия която е популярна и може лесно да се намери" и защо мислиш, че няма да стана успешна актриса? :)

DisappointedDreamer
11-16-2013, 13:21
^Защото е адски трудно; защото ти трябват контакти; защото всичко е на късмет; защото си малка и в момента не можеш да разсъждаваш трезво; защото развитие няма в тази сфера в България. Да продължавам ли?

Азз
11-16-2013, 16:17
^Защото е адски трудно; защото ти трябват контакти; защото всичко е на късмет; защото си малка и в момента не можеш да разсъждаваш трезво; защото развитие няма в тази сфера в България. Да продължавам ли?
ТОЧНО! Избери си по-... реална професия

Lucho
11-16-2013, 21:18
Тъпо е да питаш 17-20 годишни за професия. По-удачно е да питаш 26-30 годишни, те по-добре ще ти обяснят.

Но дизайнер с биология, това не го разбирам. Принципно у нас би било по-доходно да си чалга певица отколкото дизайнер, но ти си знаеш.

vampire_girl_
11-16-2013, 22:18
^Защото е адски трудно; защото ти трябват контакти; защото всичко е на късмет; защото си малка и в момента не можеш да разсъждаваш трезво; защото развитие няма в тази сфера в България. Да продължавам ли?

да,именно.никаква реализация,евентуално някаква съвсеееем мъничка светлинка,ако имаш нужните връзки.


В смисъл ако започна да уча например нещо което не е добре развито в България как ще продължа напред и затова казах "професия която е популярна и може лесно да се намери" и защо мислиш, че няма да стана успешна актриса? :)

Мисля,че "популярна" не е най-подходящото определение за професия,все пак.Ако се насочиш към нещо при което има по-голямо предлагане,отколкото търсене пак си смаляваш шансовете.

Nakadah
11-17-2013, 05:20
Смятах да напиша 1 от мойте коментари които не всеки ги разбира и са пълни с истина, но само ще си загуба времето, за това ще те оставя да правиш квото искаш. Успех със ставането на актриса без да знаеш какво се учи (ких драма ких) или дизайнерка след като не знаеш как да шиеш.

bilqnavod
11-17-2013, 06:45
По-удачно е да питаш 26-30 годишни, те по-добре ще ти обяснят.



Така, така! :D

Убедена съм, че след 5 години ще се откажеш от тези професии и ще избереш нещо по - практично! :)

Amore-Mio*
11-17-2013, 12:03
Избери това, което се харесва на теб самата.
Популярни, както ги наричаш ти, професии са от сорта на право, медицина и нещо с информатика. Но е глупаво, примерно, да искаш да станеш адвокат, само защото е доходоносна, "популярна".

anonymous895156
11-17-2013, 12:17
и аз ко

Jaune
11-17-2013, 12:37
Абе не ви ли писна да казвате на хората, че това, което искат, не е практично/реалистично?

Баща Ти
11-17-2013, 12:38
И защо реши, че трябва отсега да се насочваш?

Auriss
11-17-2013, 12:44
Здравейте, вече съм в 8-ми клас и вече трябва да се насочвам към професия. Преди исках да стана моден дизайнер, а сега искам да стана актриса, но не знам на какъв предмет да наблягам. Та моля ви да ми предложите някаква професия свързана с география или биология или изобразително или изобщо някаква професия която е популярна и може лесно да се намери и на какви предмети се набляга. Моля отговорете! :)

Давам ти моментално идея, която ти съдържа всичките мераци в едно - компютърна графика / 3д / анимация.

Ако моделираш и скулптурираш ти трябва Биология - по-точно анатомията, било то на хора или праисторически животни.
Ако анимираш ти се налага да си изиграваш сам сцените пред камера и/или да ги скицираш, а после да свършиш всичко на компютъра.
Плюс това дизайн без познания в сферата забрави да правиш на каквото и да било.
В допълнение ако толкова ти е зор и те бива докато навършиш годинките 3д принтерите ще са сигурно по 200лева - можеш да си дизайнерстваш колкото искаш. А ако ТОООЛКОВА те влече Биологията пишеш една медицина в университета - хората и протези принтират вече.

Възможности бол стига да не те мързи ;]

На другия ти въпрос - Математика / ИТ , евентуално изобразително изк-во, инфо за филмово изк-во и актьорско майсторство ако ти попадне, ако се интересуваш от фотография също няма да е зле, елементарна Физика е плюс, но най-вече време и желание да учиш.

Тъпо е, че те насолиха в темата, вместо да ти хвърлят поне някоя троха, пък ти и сама можеш да прецениш дали ти допада идеята. В общи линии ти казвам да се поинтересуваш как се правят филми, реклами и прочие, тъй като гледам летиш малко из облаците и вероятно работата ще ти е по-интересна от попълването на формуляри зад някое бюро (визирам хуманитарните специалности), бизнес простотиите или ровенето в нечии изпражнения.

Туй то. Поинтересувай се и си реши сама. Ще ми се и аз да бях още 8-ми клас. Успех ! :)

vas4e3to0
11-17-2013, 17:35
Но е глупаво, примерно, да искаш да станеш адвокат, само защото е доходоносна, "популярна".

Въобще не е глупаво, напротив. Всички се насочват към специалности, които могат да им помогнат да се реализират в областта на медицината, правото и пр., за да могат да имат работа, която да им осигури по-големи доходи.

anonymous895156
11-17-2013, 17:42
Въобще не е глупаво, напротив. Всички се насочват към специалности, които могат да им помогнат да се реализират в областта на медицината, правото и пр., за да могат да имат работа, която да им осигури по-големи доходи.

Доста първосигнално. Тези всички са просто част от овцете, целта на които е не да бъдат продуктивни и щастливи, а да намерят някаква работа, някакъв партньор, да снесат деца, които да повторят същото и т.н. Откога специалността помага на човека да се развие бързо и да е успешен? Ако си добър в нея - да, но не виждам смисъл някой да се блъска да учи нещо, защото се смята за доходоносно - особено днес, когато нещата се променят непрекъснато. Аз пък мога да ти кажа, че точно в областта на правото е много трудно да "се реализираш" (странен термин, някой ще обясни ли какво значи).

OoVasKoO
11-17-2013, 17:52
Доста първосигнално. Тези всички са просто част от овцете, целта на които е не да бъдат продуктивни и щастливи, а да намерят някаква работа, някакъв партньор, да снесат деца, които да повторят същото и т.н. Откога специалността помага на човека да се развие бързо и да е успешен? Ако си добър в нея - да, но не виждам смисъл някой да се блъска да учи нещо, защото се смята за доходоносно - особено днес, когато нещата се променят непрекъснато. Аз пък мога да ти кажа, че точно в областта на правото е много трудно да "се реализираш" (странен термин, някой ще обясни ли какво значи).
а медицината е още по-трудна...

Nakadah
11-18-2013, 09:49
Въобще не е глупаво, напротив. Всички се насочват към специалности, които могат да им помогнат да се реализират в областта на медицината, правото и пр., за да могат да имат работа, която да им осигури по-големи доходи.

Ти обаче не спираш с некомпетентните си мнения. Не знам дали причината е защото си още на 15 или е друга.

Ще започна първо с това, че не знаеш какво е да работиш. Много е лесно докато мама и тати снясят паричките, но когато порастнеш ще видиш, че живота не е само това. Не всеки може да работи каквото и да е свързано с медицина или право. Да не говориме, че ако си се насочила на там само заради "паричките" и да примеме, че го завършиш някси не те виждам как ще работиш нещо свързано с медицина ако припадаш като видиш спринцовка или като не понасяш да четеш договори. Дори не коментирам, че няма да се задържиш дълго на местото ако не си некомпетентен което лова бас, че ще си защото ще си учила дадената специалност само защото си си мислела, че ще има повече парички.

Вторат точка която също няма да я разбереш е, че колкото повече хора има по дадена професия толкова по-ниска е заплатата. Когато има 1 позиция и има 10 човека които искат да я вземат заплатата която аз бих предложиш би била по-висока от колкото когато има 1000 човека които искат това место. Когато тези 1000 човека учат 1 и също нещо аз вече ще гледам някой с GPA 4.0 и добро резюме, а не някой който просто да е завършил. Ако приемеме, че от това дадено нещо има 10 работни места в България и има 10 човека които са го завършили всичките тези 10 човека рано или късно ще си намерят работа, докато ако има 1000 човека които са го учили 990 човека няма да си намерят работа. Вариантите вече са 2. Или тези 990 човека се връщат в даскало и учат за нещо друго или започват да работят нещо друго. Понеже това нещо друго за работене не е свързано със специалноста им, тези мечти за по-висок доход отиват в тоалетната. Ако се върнат да учат нещо друго то те са си загубили времето като са учили първото нещо.

И ще завърша коментара си с това, че хората които имат пари са точно хората които НЕ правят това което другите правят.

anonymous708973
11-18-2013, 11:17
Д
Ако анимираш ти се налага да си изиграваш сам сцените пред камера и/или да ги скицираш, а после да свършиш всичко на компютъра.

E, това просто не е вярно.
Ако анимира, трябва да може да рисува, не да има актьорски талант о.О

Познавам един-двама, които точно това правят.

DisappointedDreamer
11-18-2013, 11:49
^Не е напълно вярно, Пантерке. Ако пишеш в ютуб за анимации, ще видиш че доста актьори първо ги изиграват пред камера и после довършват на компютъра.

И аз това го видях преди няколко дни в тъмблр и бях супер учудена :Д

DisappointedDreamer
11-18-2013, 12:24
Пример за това, което Аурис каза:

http://grail.cs.washington.edu/projects/rapid-anim/paper.pdf

Търся един гиф в момента, като го намеря ще го постна :Д

Hayashi
11-18-2013, 12:38
Въобще не е глупаво, напротив. Всички се насочват към специалности, които могат да им помогнат да се реализират в областта на медицината, правото и пр., за да могат да имат работа, която да им осигури по-големи доходи.

И като има още 5000 прависта завършващи заедно с теб, а работните места са само 1000, познай пък колко от тях ще си намерят доходна работа.

За 3D дизайн трябват и сериозни знания по математика.

fire_magic
11-18-2013, 12:58
И ще завърша коментара си с това, че хората които имат пари са точно хората които НЕ правят това което другите правят.

:!:

Auriss
11-18-2013, 18:28
E, това просто не е вярно.
Ако анимира, трябва да може да рисува, не да има актьорски талант о.О

Познавам един-двама, които точно това правят.

Ще опитам да не се изцепя, тъй като реално не съм в бранша, та познавам 3-4ма души само, които се занимават с подобни неща и само 1 от тях е аниматор - и той не умее да рисува. Да скицира - да - това и ти го можеш. Дали изглежда нелепо или не все тая - то е за теб и да ти помогне в работата, а не за да го гледат хората.

Анимацията се прави със софтуер, а софтуерът не ти *чете* рисунките. Много МНОООГО накратко обяснено моделът (демек човечето или там каквото е ) се 'прикрепя' към опорни точки в пространството, които служат за оси на въртене - точно както ставите при нас, хората. Ригване се нарича процесът.
Оттам нaтатък http://www.youtube.com/watch?v=gbogB-mgUwk

Виж ако става въпрос за 2д анимация и някакви такива неща ... не съм наясно. Вероятно с рисунки действат или знам ли, не виждам друг начин.


DisappointedDreamer е пуснала линкче към нещо доста по-сложно - реалността е, че софтуерните пакети се грижат за по-голямата част от това, което се коментира в презентацията. Но да, в общи линии за това става въпрос.

DisappointedDreamer
11-19-2013, 06:34
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m5gp8pRaCf1qhp1oso1_500.gif

Ето това търсех! 8-)

SonataArctica
11-19-2013, 08:54
Стани стриптизьорка 8-) Познавам няколко, мога да ти уредя работата. Само стани на 18 де...

girlwithblueeyes
11-19-2013, 11:19
Прави това което ти доставя удоволствие . В днешно време правото и медицината са сред най-търсените специалности но далеч не всички стават успешни адвокати или лекари . Ако искаш да станеш актриса се поинтересувай за някакви чуждестринни театрални университети . Че трябват връзки трябват но първо да те приемат да учиш пък после ако имаш талант ще те забележат .

mancho
11-19-2013, 11:41
Прaви кaквото искaш учи кaквото искaш сaмо гледaй дa не свършиш кaто сервитьоркa в долнопробен ресторaнт

didi222
11-20-2013, 12:24
Остави си още време за мислене. С времето може да погледнеш на нещата по друг начин и да си избереш съвсем друга професия. Преди и аз исках да бъда актриса, но се отказах. Докато другите коментират в каква гимназия искат да влязат (аз вече съм решила - ГПНЕ "Гьоте" Бургас), аз мисля какво висше да уча. Искам да имам няколко магистратури (по Политология, по Международни отношения и по Европейска интеграция) и една докторантура (по Масови комуникации, със специализация по журналистика и ПР). Но, още нищо не се знае. Може да тръгна по съвсем друг път.

anonymous895156
11-20-2013, 13:08
^ ами... сама си го каза

HristoGavrilov
11-20-2013, 16:40
Наблягай на математика и физика и изучи едно софтуерно инженерство. Повече пари от актрисите в България ще изкарваш.

sunshine :**
11-20-2013, 16:44
8 клас си много бързаш, както вече ти казаха не мислиш трезво и не знаеш какво точно искаш и това си е напълно нормално.Просто си учи по всичко, не наблягай само на един предмет и това е.В 10-11-12 клас мисли за професия.

SunT
11-20-2013, 19:09
И ще завърша коментара си с това, че хората които имат пари са точно хората които НЕ правят това което другите правят.
Алелуя.

Баща Ти
11-20-2013, 22:55
Много ми е смешно, като малки дечица на по 13-14 годинки, въодушевени от факта, че са влезнали в гимназия, решават да градат планове за живот.
Докато кандидатствате имате поне 5 години, докато завършите така важното висше - още поне 5. Минимум 10 години, а вие ме питате какво ще е доходоносно. Кой може да ти предвиди пазара на труда и глобалната финансова ситуация за 10 години напред?
Въобще кой изисква от вас отсега да се насочвате? Хората на по 40 години откриват, че не са изживели елементарни детски емоции и зарязват бизнес и кариера, а вие тука бързате да пораснете? Какво се случва със света? Всеки иска да е програмиран робот и всеки ден да ходи на работа, която мрази, за да изкарва много пари. За какво мислите за пари отсега изобщо? Хартии, на които хората придават прекалено голямо значение.

Моят съвет е - учете си по предметите, не отебавайте един, за сметка на друг. Не слушай какво ти казва мама, тате, леля, вуйна или някоя лелка по телевизията. И живей. Ходи където можеш - по екскурзии, по музеи, по партита, излизай. Чети, интересувай се от света. Колкото повече случки, знания и опит натрупаш докато, дойде момента за кандидатстване, толкова по вероятно е да знаеш какво наистина искаш.

girlwithblueeyes
11-21-2013, 07:31
За мен пък тези хора на по 40 години които имат кариера и я заразязват значи нещо им има . Не може 20 години да си живял по един начин и след 20 да махнеш с магическа пръчка ами да си мислил тогава .

Баща Ти
11-21-2013, 08:32
За мен пък тези хора на по 40 години които имат кариера и я заразязват значи нещо им има . Не може 20 години да си живял по един начин и след 20 да махнеш с магическа пръчка ами да си мислил тогава .

Пълни глупости. Повечето хора не се навиват на промяната лесно. Може да не харесва работата си, ама да отива всеки ден, защото знае, че в края на месеца го чакат едни пари, с които да живее.
Всеки на приказки може да обяснява "ще я сменя при първа възможност", ама колко от тях правят нещо, за да я намерят тая възможност?

В крайна сметка, живееш веднъж, заслужава ли си да си губиш живота с неща, които са ти неприятни? Колкото по-рано осъзнаеш, че трябва да правиш това, което ти харесва - толкова по-добре. А и да го осъзнаеш на 40 - няма нищо лошо, пак е по-добре, от колкото цял живот да си робот, който живее, за да работи.

girlwithblueeyes
11-21-2013, 09:14
А защо тези хора не са помислили затова по-рано?
Не може да си бил лекар 15 години и изведнъж да ти хрумне че искаш адвокат да станеш
Съгласна съм че живота се живее веднъж и трябва да го живеем като хората . Но за тези неща се мисли докато е време . Въпросът е какво си правил всички тези години ,и къде си спал след като това което правиш не ти харесва ?
Има и изключения естественно .

Deadlock
11-21-2013, 09:50
^ Може на 20 да са мислили, че искат едно, на 30 да им се е приискало друго, на 40 трето. Или пък въобще да не са мислили, да са били безотговорни и тъпи, но сега да им е дошъл акълът. Какво от това? Кое по-точно съдиш?

Аз виждам смелост в това, на 40 да се захванеш с нещо ново.

girlwithblueeyes
11-21-2013, 11:03
Не ги съдя просто не ги разбирам
Тези неща се мислят докато е време то така може на 30 да искаш да си лекар после на 30 решаваш адвокат да ставаш е кво на 40 световен шампион по нещо си ли ще исакш да ставаш . Нямам против хората който се захващат с нещо ново и на 40 години стига то да не е толкова фрапатно . Едно е на 40 да решиш че искаш да учиш руски а друго е да решиш че искаш да ставаш нещо си там . А това на 40 да си е дошъл акълат говори много лошо според мене за тези хора . Пак казвам никой не съдя но има неща за които трябва да се мисли по навреме .

Deadlock
11-21-2013, 13:37
Не ги съдя просто не ги разбирам
....
А това на 40 да си е дошъл акълат говори много лошо според мене за тези хора .

Какво лошо говори?

bilqnavod
11-21-2013, 15:02
(по Политология, по Международни отношения и по Европейска интеграция) и една докторантура (по Масови комуникации, със специализация по журналистика и ПР). Но, още нищо не се знае. Може да тръгна по съвсем друг път.

Извинявай, просто искам да те попитам какво точно смяташ, че ще работиш като завършиш всичко това? Т. е. исках да кажа каква длъжност смяташ, че можеш да заемеш? Аз просто не ги разбирам тези специалности и ей така реших да питам да ме образоваш? А?

anonymous708973
11-21-2013, 16:12
И малко липсват бакалаври, ама предполагам, че тях за нищо ги няма и ще завърши 5-6 ... ей така, за по-сигурно.


Сладурка.

Lucho
11-22-2013, 15:42
Какво лошо говори?

Много. Щом на 40 се е сетил от медицина да се хвърли в право (примерно), като стане на 60 сигурно ще ходи да става инженер. И после четем по вестниците: пенсионер на 60, 65, 70... стана студент еди къде си. А на мястото на този пенсионер, чийто некролог се подава от джоба, можеше да бъде млад човек, който по всяка вероятност ще има много по-голяма полза от това образование.


Прaви кaквото искaш учи кaквото искaш сaмо гледaй дa не свършиш кaто сервитьоркa в долнопробен ресторaнт

Добре де, всички надъхвате младите хора да работят "хубави работи" за да получават "големи заплати", ако всички се реализират, тогава кой ще работи?

Иначе авторката не е лошо първо да завърши средното, после да мисли за висше и евентуално магистратури.

anonymous708973
11-22-2013, 18:33
А на мястото на този пенсионер, чийто некролог се подава от джоба, можеше да бъде млад човек, който по всяка вероятност ще има много по-голяма полза от това образование.

Глупак.
Пълен.
Как не те е срам?!

Първо, ако тоя човек е в университета, значи по някакъв начин е влязъл. Ако е било с изпит, още по-добре, че е отвял мозъците на малките шматки, които са с 20-30 години по-млади от него и се предполага по-бързо да им сече пипето. Ако не е било с изпит, значи няма ограничение за специалността, значи ВСЕКИ ИМА ПРАВО на образование.

Ама пилешкият ти мозък как ще го проумее.
Нулево уважение.
Пожелавам ти като станеш на 50-60, ей така да те третират младите.

DisappointedDreamer
11-22-2013, 18:38
А на мястото на този пенсионер, чийто некролог се подава от джоба, можеше да бъде млад човек, който по всяка вероятност ще има много по-голяма полза от това образование.

Бих скръцкала Пантерата, но тук е абсолютно права. Пълен тъпак си.

Има много по-способни, желаещи и амбициозни 40-50 годишни от 20-30 годишните такива. Същите 20 годишни тъпаци като теб попитали 40 годишната ми майка дали има живи набори. Същите 20 годишни тъпаци отхвърлят 50 годишният ми баща, защото е на толкова години, въпреки че 90% от тях и на малкия му пръст не могат да стъпят.

Мислете преди да пишете.

Баща Ти
11-22-2013, 19:33
В живота или си акула или планктон, нямазначение на колко си години.

anonymous708973
11-22-2013, 20:31
Няма само две крайности, бащатко :)
И съм сигурна, че някои ще разберат акулата като някой, който смачква хората около себе си. Истински силният човек не е такъв. Поне според мен, де.
Интересна тема за дискусия е, трябва да се обсъди някой път.

Баща Ти
11-22-2013, 20:44
Аз не съм казал, че ги мачка. Акулата е тоя, дето води хората около себе си.

Lucho
11-22-2013, 20:58
И двете не успяхте да вникнете в същината на поста, което и очаквах. Вместо да говорите глупости, четете. По същество:

За пенсионер аз определям човек, който получава пенсия и е над 60+ години (по закон най-грубо казано 63 за мъжете и 60 за жените, усреднено от тук надолу казвам 63 години). Никъде в предния пост не определям хората до 60 години като пенсионери - напротив, дори ги уважавам. Уважавам и мислещите пенсионери, тези, които са работили и са заслужили достойни старини, дори ненавършили 60. Какво обаче се оказва най-често? Човек, пенсионирал се на 40 и няколко години (да кажем до 1999 година) след години държавна работа без образование (без да е работил, без да се е мъчил като някой други пенсионери) изведнъж му щъква към 2010-2011 година (например) да отиде и да започне да учи висше. Лошо няма, равенство и свобода за всички, свободна образование, "свободна еВропа" и т.н. глупости, обаче реално погледнато един 68-70, 75... и т.н. годишен няма капацитета на един 20-годишен - това е неоспорим факт! Освен това рискът да не завърши образованието си по чисто биологични причини е значително по-голям спрямо 20-годишния. Аз нямам против това човек на 35, 45, 55 години ако му е необходимо образование да следва и да го завърши, против съм това хора, които вече са се пенсионирали (на са над 63 години) да следват държавна поръчка и да изместват млади хора, които колкото и да са тъпи, биха направили повече за държавата.

Хубавото от цялата работа е, че такива издънки са единични случаи на няколко години, но за сметка на това широко отразени в медиите. Сега, надявам се, сте наясно какво точно имах предвид.

Към пантерата: А теб как ще те третират като минеш 63, мислила ли си? Логично е младите да изместват старите. Редно е, нормално е. Ако трябва да сме реалисти няма обидно в това да си на/над 63 и да признаеш, че младите са по-добри от теб. По-добри са и ще бъдат, нормално е да е така. Не говоря за България, а по принцип. А това, че на теб ти се иска като си на 63 някой да ти прави евала, е отделен въпрос.

Hayashi
11-22-2013, 21:49
Може пък да им е било мечта и да не са имали възможност да я оценят. Щом си плащат също като останалите къде е проблемът? За чий ... гледаш в чуждите канчета?

girlwithblueeyes
11-22-2013, 22:16
Логично е младите да заместват старите ако са кадърни . Другото което е висшето образование е достъпно и за 18 и за 60 годишни и въпрос на лични качества и знания е дали ще успееш. Грозно е да определяш хората над 40 години като некролизи ти тва ли мислиш за майка ти и баща ти . Освен това капацитетът не се определя от възсраста а от други неща . Изключение прави може би спорта където професионалните спортисти започват по този път от деца и над 30 вече са негодни за спорт . Има и изключения но те са малко . По скоро ми е интересно късното осъзнаване на тези хора . Но не ги съдя нито ги определям като ходещи некролози.

anonymous708973
11-22-2013, 22:32
против съм това хора, които вече са се пенсионирали (на са над 63 години) да следват държавна поръчка и да изместват млади хора

А обясни ми това как ще стане.
Слушам.

DisappointedDreamer
11-23-2013, 06:38
след години държавна работа без образование (без да е работил, без да се е мъчил като някой други пенсионери)

обаче реално погледнато един 68-70, 75... и т.н. годишен няма капацитета на един 20-годишен - това е неоспорим факт!

И двамата ми родителя са на държавна работа, и двамата имат образование. Понятието "мъчил" е доста разтегливо и не бих го използвала изобщо тук.

Знаеш ли какво друго е неоспорим факт? Това, че повечето 60+ годишни притежават повече воля и желание, отколкото повечето 20 годишните. Лично впечатление.

Lucho
11-23-2013, 17:02
А обясни ми това как ще стане.
Слушам.

Много лесно - отпада държавната поръчка за лица над 63 години, но при условие, че са пенсионирани и получават пенсия. За тях остават два варианта: или учат, но платено (по такси пълен размер или 50% от таксата за чужденци) или учат държавна поръчка, плащат си таксата като всички студенти, но държавата ги лишава от пенсия до завършване. Не може едно лице, навършило години за пенсия (не говоря за болест, а по принцип над 63 години) да получава пенсия и да учи държавна поръчка. Не е честно спрямо младите студенти - тях някой пита ли ги как си покриват таксите?

Същото важи и за държавна работа при навършване на пенсионна възраст - в такъв случай задължително пенсиониране. Такива лица не трябва да остават нито 1 ден повече на работа. И го казвам неслучайно, защото не може някой да е директор, началник отдел, служител и т.н. години наред, а когато дойде време да се пенсионира, той да стои и да пречи да се реализират млади хора на неговото място. Не съм против пенсионерите да работят, но не и на държавна работа, защото колкото ти е капацитетът е логично да си го реализирал през изминалите години на съответната работа.


И двамата ми родителя са на държавна работа, и двамата имат образование. Понятието "мъчил" е доста разтегливо и не бих го използвала изобщо тук.

Знаеш ли какво друго е неоспорим факт? Това, че повечето 60+ годишни притежават повече воля и желание, отколкото повечето 20 годишните. Лично впечатление.

"Мъчил" е разтегливо, поради което някой хора не би ги бъркало да се пенсионират и на 73 години, докато други са амортизирани на 53 и просто не дочакват до пенсия. Така стоят нещата реално. А 60+ годишните колкото воля и желание да имат, нямат потенциал (поне повечето). Един 20-годишен ще работи по-добре, отколкото 60-годишен човек. Естествено, няма как да му стъпи на познанията и опита, но това не означава, че щом е млад автоматично не трябва да му се дава шанс и че той няма да се научи.

girlwithblueeyes, чети предния ми пост, разбери за какво/кого точно говоря и тогава коментирай. Не лепвам клеймо на всички, конкретизирах за кои пенсионери точно говоря.

Konstansa555
11-23-2013, 17:41
Това е много труден избор. Аз бих те посъветвала да се придържаш към една моя любима мисъл: "Избери си работа, която да харесваш и няма да ти се налага да работиш нито ден". От друга страна професията трябва и да е доходоносна. И все пак - изборът трябва да бъде ТВОЙ, а не на твоите родители. Така един семеен приятел се жалва цял живот. Стана лекар, може би дори най-добрият в своята специалност, но това никога не е било мечтата му. Често казва, че ако може да върне времето назад би избрал професия, която харесва (археолог, пилот,състезател), без да се съобразява с мнението на околните.

Auriss
11-23-2013, 18:28
Не може едно лице, навършило години за пенсия (не говоря за болест, а по принцип над 63 години) да получава пенсия и да учи държавна поръчка. Не е честно спрямо младите студенти - тях някой пита ли ги как си покриват таксите?

Такива лица не трябва да остават нито 1 ден повече на работа. И го казвам неслучайно, защото не може някой да е директор, началник отдел, служител и т.н. години наред, а когато дойде време да се пенсионира, той да стои и да пречи да се реализират млади хора на неговото място. Не съм против пенсионерите да работят, но не и на държавна работа, защото колкото ти е капацитетът е логично да си го реализирал през изминалите години на съответната работа.



А 60+ годишните колкото воля и желание да имат, нямат потенциал (поне повечето). Един 20-годишен ще работи по-добре, отколкото 60-годишен човек.



Първото ти изказване се нарича дискриминация, а пенсията не се дава от държавата като някакво подаяние (явно с някаква такава нагласа гледаш на нещата). Отработва се в продължение на десетилетия.

На ръководни позиции не се поставят 'млади' хора и то с причина - некадърни са. Някой 60 годишен като се пенсионира на негово място ще дойде някой 50-годишен в най-добрия случай. Дори за министри мисля 35г. беше долната граница.


Намирисват ти постовете на червено бтв.

Баща Ти
11-23-2013, 19:20
Колко пъти да ви казвам, че възрастта няма никакво значение...

Auriss
11-23-2013, 19:40
^ддз. Колко искаш си повтаряй. Никой не е казал, че трябва да ти взимам мнението и за 5 стотинки.

Hayashi
11-23-2013, 19:48
Да бе, възръстта нямала значение. То за тва всичките ми набори са собственици на успешни компании. Хаха.

anonymous708973
11-23-2013, 20:03
Абсолютно.
Понякога се чудя някои хора с коя част на тялото си мислят.

skok
11-23-2013, 20:26
Първо защо реши че 17-20 годишните точно са компетентни в тая сфера? 2ро рано ти е още да го мислиш, докато доиде време да почваш кариера ще си си сменила мнението 30 пъти. Ако ти се отдава наблягай на математиката, щото тя се ползва почти навсякъде.

bilqnavod
11-23-2013, 20:34
Вчера по новините казаха, че младите не могат да издържат на пълен работен ден. А причината е, че ги мързи да работят. В същото време имат висока самооценка и мислят, че са по-кадърни от по-възрастните. Учат, завършват, търсят работа и не могат да намерят такава. Обвиняват другите за това. За какво ги обвиняват като не могат да си напишат автобиографията и не знаят всъщност за какво служи дипломата им за висше.
При тези обстоятелства, старите кадри ще продължават да си работят, а младите с високо самочувствие респективно не.

anonymous708973
11-23-2013, 20:35
Абсолютно вярно.

bilqnavod
11-23-2013, 20:39
Не може едно лице, навършило години за пенсия (не говоря за болест, а по принцип над 63 години) да получава пенсия и да учи държавна поръчка. Не е честно спрямо младите студенти - тях някой пита ли ги как си покриват таксите?

Как си покривате таксите, бе захарче? Мама и тати, нали? :)

Lucho
11-23-2013, 21:03
Първото ти изказване се нарича дискриминация, а пенсията не се дава от държавата като някакво подаяние (явно с някаква такава нагласа гледаш на нещата). Отработва се в продължение на десетилетия.

На ръководни позиции не се поставят 'млади' хора и то с причина - некадърни са. Някой 60 годишен като се пенсионира на негово място ще дойде някой 50-годишен в най-добрия случай. Дори за министри мисля 35г. беше долната граница.

Намирисват ти постовете на червено бтв.

Наясно съм какво е пенсия и защо се дава. Друг е въпроса, че в България е докарана до ниво подаяние. Страшното в случая е, че е цял живот да работиш за тази държава и накрая да не получиш нищо. Това е проблема (за тези, които действително са работили за държавата).

Нормално е да не поставят млади хора на ръководни позиции не защото са некадърни, а защото нямат опит. Едно е да нямаш опит, друго е да си некадърен. Но когато този, който е за пенсия се пенсионира, той ще освободи място за някой 50-годишен и така нататък по веригата може да се отвори място и за млад човек.

ПП - за мойте постове не знам, ама за постовете на горните две ще кажеш, че са от младежкото БСП.


Вчера по новините казаха, че младите не могат да издържат на пълен работен ден. А причината е, че ги мързи да работят. В същото време имат висока самооценка и мислят, че са по-кадърни от по-възрастните. Учат, завършват, търсят работа и не могат да намерят такава. Обвиняват другите за това. За какво ги обвиняват като не могат да си напишат автобиографията и не знаят всъщност за какво служи дипломата им за висше.
При тези обстоятелства, старите кадри ще продължават да си работят, а младите с високо самочувствие респективно не.

"Вчера по бТВ казаха..." ето така звучи по-добре, защото действително точно това казаха по съответната медия, което, както винаги, не отговаря на истината (с изключение на статистиката която показаха, ако не се лъжа. А тя беше нещо горе-долу такава:

24% от завършилите висше образование работят на позиция, изискваща такова
49% от завършилите висше образование работят на позиция, изискваща средно
+ останалите, които не си спомням, затова не ги коментирам.)

Не може младите хора да са виновни затова, че 24 години на никой не му пука и не иска да направи кардинална реформа в образованието. Не са виновни, че в България се бълват висшисти на килограм, които, съвсем естествено, не могат и няма да си намерят работа по специалността по простата причина, че статуквото е превърнато в доходоносен бизнес за някой хора (които припечелват сериозни суми). Гони се количество, не се гони качество. Изисква се висше образование за професии, за които то не е необходимо и за които може да се изкара един нормален курс, който е предостатъчен. Съществува и друг вариант - хора, които учат и искат да станат нещо започват работа на ниска заплата в началото. Минава време, човекът е учил, разбира нещата, но заплатата не помръдва. Съвсем логично е човекът да си вземе багажа и да си замине, защото тук не му ценят труда и усилията. Изискваните на работодателите са европейски, заплатите - български. Искат да им се работи, но за без пари. Да опитат в Европа така!


Как си покривате таксите, бе захарче? Мама и тати, нали? :)

Не е от значение кой плаща - има много хора, които работят и сами си плащат. Но не е редно държавата да изплаща пенсия (сигурна сума месец за месец), а пенсионерът да е изравнен с човек, който не получава пенсия или въобще държавна дотация. Ако е образованието е напълно безплатно, както е в някой места на запад, тогава всичко би било ОК. И проблема не е в таксите, в парите, в сумите, а в принципа сам по себе си.

Auriss
11-23-2013, 22:05
Съгласен съм. Ще ти пусна и един съвет обаче, тъй като чак сега ми светна за какво иде реч при теб и се извинявам за подмятането от предния ми пост. Вижда се, че си интелигентен човек, но лошото е, че си се подлъгал да ти дреме особено за околните, положението, системата и както там искаш го наричай. Познато ми е чувството, до нищо не води, само си хабиш нервите, а още по-лошото е и, че човек изпада в крайности като започне да разсъждава не само с оглед на собствения си, но и на чуждия интерес.
Онази изцепка с некролозите и прочие ми се струва е точно това.
Човек ако има желанието да влезе да учи ще влезе - дали са му конкуренция 20 или 70-годишни няма разлика. Наистина няма смисъл да се коментира другото.

Иначе останалото от поста ти е точно в 10-ката. Тъкмо днеска си заприказвах с един приятел какви са олигофрени тукашните работодатели, провокиран от една обява в jobs.bg. Влизам през месец-два да прегледам обявите с 3д насоченост - анимация, ефекти, моделиране и прочие - ей-така, от любопитство. Аз с цел сам да си режисирам някакви неща го уча това, но е хубаво да си в час - знае ли човек какво може да се случи.
Та днес попаднах ей на тези 2-те :
http://www.jobs.bg/f2033394
http://www.jobs.bg/f2022305

Знам, че повечето от вас нищо не им говорят тези неща, затова ще извадя конкретните глупости от обявите:
• Exceptional 3D art skills including modelling, texturing, shading, lighting and rendering, 3D animation;
• Excellent graphic design abilities: drawing, colour theory, 2D digital art, UI design, interactive graphic design;

----------

Essential Job Functions:

- Model, animate, rig, texture and design 3D assets for multimedia projects.

Така.
Написаното тук е работа за цял отдел. За всяко от тези (концепти, моделиране, ригване, анимация, а понякога дори текстурирането се върши от отделен човек) хората учат по годинка и нагоре. Дори за едната анимация само можеш да вземеш бакалавърска степен от някой университет и хората прекарват хиляди часове пред компютъра, че да се специализират. А нашия бай Ганьо очаква явно да си намери някой да му свърши всичко.

Човек би си помислил, че наемат някакви диви гении и прота и бъка от кандидати да влязат в 'престижните' им екипи, ама ... един поглед върху сайтовете и работата им и действително ми призлява от вонята на некадърност. Плюс това заплатите са смешни на фона на познанията, които търсят.

Та да ... Представям си какво е в други браншове.
Бях попадал преди известно време на някаква обява за програмист с изискване англисйки + още 2 западни езика. С глас съм се смял.

Баща Ти
11-23-2013, 22:40
Добре, понеже темата ми е интересна, ще се изказвам по-точно. Търсите под вола теле и изкарвате думите от контекст.
Какво значи да си успешен? Може да имаш страхотна кариера и много хора да те наричат "успешен", но когато се прибереш да биеш жена си. Тогава успешен ли си?

Разберете, че обществото ни е направило такава система, при която поне до ~18 няма как да си собственик на "успешен" бизнес. Просто защото 6 часа от деня ти отиват за училище, 7-8 часа за сън и т.н. Успешният бизнес изисква много време и начален капитал. Неща, които един юноша няма. Също иска и добри идеи.

Съвсем друга е темата, че за да имаш идеята за успешен бизнес, трябва да си достатъчно образован и интелигентен.

Може да си тъп и на 20, може и да си тъп на 40. За тъпотията няма възраст.
Аналогично е и с "успеха". Това, че на 18 нямаш бизнес, не значи, че не си "успешен", просто оня на 40 с фирмите е имал 20 години повече да се развива.

fire_magic
11-23-2013, 23:34
http://prikachi.com/images/871/6771871t.jpg

fire_magic
11-23-2013, 23:48
ахахахаха къде са 18-20 годишните "собственици" на хотели, няма ли да изкажат мнение как са станали толкова успешни

fire_magic
11-23-2013, 23:50
подставени лица на клановете, които контролират нещата в тази страна, къде сте?

bilqnavod
11-24-2013, 15:32
Не е от значение кой плаща - има много хора, които работят и сами си плащат. Но не е редно държавата да изплаща пенсия (сигурна сума месец за месец), а пенсионерът да е изравнен с човек, който не получава пенсия или въобще държавна дотация. Ако е образованието е напълно безплатно, както е в някой места на запад, тогава всичко би било ОК. И проблема не е в таксите, в парите, в сумите, а в принципа сам по себе си.


Сори, но не съм съгласна с теб! Не бива отношението към възрастните да бъде такова. Един ден и ние ще станем като тях и може да се окаже, че имаме подобни потребности - като тези да учим. Мисля, че най-малкото заслужават уважение заради годините им, а не подобно, че са стари и нямат право на нищо. Не бива да се отнасяме с тях като с непотребен материал.

Lucho
11-24-2013, 20:51
Сори, но не съм съгласна с теб! Не бива отношението към възрастните да бъде такова. Един ден и ние ще станем като тях и може да се окаже, че имаме подобни потребности - като тези да учим. Мисля, че най-малкото заслужават уважение заради годините им, а не подобно, че са стари и нямат право на нищо. Не бива да се отнасяме с тях като с непотребен материал.

Така е. Обаче не трябва да докарваме нещата до там, че като минем пенсионна възраст да мислим за образование. Няма лошо който иска да го прави, но това е по-скоро изключение, а не е валидно за масата. Нещата трябва да се докарат до там, че в пенсионна възраст пенсионерите да си гледа кефа (както правят западните пенсионери) - пътувания, екскурзии и т.н., а не да се чудят как да оцеляват, съответно да учат и работят.

anonymous708973
11-26-2013, 16:54
А, ето това е хубава приказка вече.