PDA

View Full Version : Как да гласувам?



MiriG
11-18-2013, 12:54
Здравейте! Предполагам, че и на много други като мен, през май догодина им предстои да гласуват за пръв път след навършено пълнолетие.Аз мисля да упражня това свое право и да гласувам, но исках да обменя с вас мнения по-скоро затова дали ние като пълноправни вече граждани на тази страна, знаем как може да упражним правото си на глас и как се гласува, знаем ли за какви нарушения следва да съблюдаваме и за какво да внимаваме. Днес е модерно повече от всякога да се говори, че всичко е в ръцете на младите хора и тяхната гражданска активност, та в този ред на мисли дали смятате, че в часовете по час на класния или изобщо в училище ни се предоставя достатъчно информация за това какво е да си млад човек с активна гражданска позиция, знаем ли как да я защитим, знаем ли как се гласува и как бихме могли да повлияем на процесите на вземане на решение?

AliceSw
11-18-2013, 14:05
позицията е въпрос на процес на размисъл в главата ти - или я имаш, или я нямаш


ако с едно гласуване не успееш да се оправиш, язък, че имаш право на глас...

Fisherman
11-18-2013, 19:14
Само Коалиция за България кебапчета,50 лева на човек и обещания,че ще оправят канализацията в циганския квартал в Сливен

fire_magic
11-18-2013, 21:28
гласуваш за този, който ти предложи най-много пари

evil_goddess
11-19-2013, 11:16
Ми хич не е странно да не може да се оправи с едно гласуване - като гледам последните два коментара, май много хора са се ориентирали "практически". аз лично няма да гласувам - изнасям се с 200 като приключа даскало. терминал 2 е истината, да се оправят тези дето вземат по 50 кинта.

MiriG
11-19-2013, 11:52
Tъжно е, че такова отношение има спрямо активното гражданство на нас младите хора. Аз решението за себе си съм го взела , но значи ли това, че като хората и най-вече ние младите не вярваме, че някои може да донесе промяната, за която всички говорят и всички искат - да се оправи тая държава, трябва да се отказваме да гласуваме или пък да гласуваме срещу някаква материална полза и да дадем глас "без значение" за нас, със "значение", за този/тези който/които плаща/т. Не се ли чувствате тъпо така?

neopower
11-20-2013, 11:38
И аз мога да гласувам вече :) Само се чудя тази тъмната стаичка реално стая ли е ? Щото съм гледал по новините, че е като някаква завеса... а не стая

MiriG
11-20-2013, 12:27
И аз мога да гласувам вече :) Само се чудя тази тъмната стаичка реално стая ли е ? Щото съм гледал по новините, че е като някаква завеса... а не стая

Не Ви ли обръщат в даскалото внимание на тези неща, щото като те слушам,ще идеш да гласуваш и ще вземеш си отбележиш гласа с некъв ченгел и няма ти се зачете, имай го предвид ...

JudgeDredd
11-20-2013, 12:30
Добре де а как да се ориентираме за кой точно да гласуваме, аз примерно нямам идея какви възгледи имам. Напоследък само се тиражира "червени боклуци" , "олигарси", "капиталисти", "фашисти" - за мен примерно няма ясно политическо разграничение в страната! как аз да гласувам, нито получаваме в даскало достатъчно info за това, нито някой си праи труда да ни го даде! как да разбера за кой да гласувам и защо въобще да гласувам ? с к'во моя гласец ще повлияе - така или иначе накрая ще се "окаже", че съм гласувал за някой др. Как па в Германия немат такиа проблеми!

JudgeDredd
11-20-2013, 12:39
Ето за мен е редно в даскало например да ни обяснят: Какво са избори?какви избори има?- защо един път избираме президент, един път кмет, един път примиер? как се гласува? какви са политическите партии? каква е разликата между тях? кои длъжности в държавата са избираеми? на колко години са трите вида избори?

neopower
11-20-2013, 12:47
Не Ви ли обръщат в даскалото внимание на тези неща, щото като те слушам,ще идеш да гласуваш и ще вземеш си отбележиш гласа с некъв ченгел и няма ти се зачете, имай го предвид ...

Само моля без да се правим на много знаещи и оригинални... теб случайно да не те пращат на частни уроци и за това как да гласуваш? въобще даже незнам къде трябва да се отбележи. не съм и виждал бюлетина през живота си.

neopower
11-20-2013, 13:10
Добре де а как да се ориентираме за кой точно да гласуваме, аз примерно нямам идея какви възгледи имам. Напоследък само се тиражира "червени боклуци" , "олигарси", "капиталисти", "фашисти" - за мен примерно няма ясно политическо разграничение в страната! как аз да гласувам, нито получаваме в даскало достатъчно info за това, нито някой си праи труда да ни го даде! как да разбера за кой да гласувам и защо въобще да гласувам ? с к'во моя гласец ще повлияе - така или иначе накрая ще се "окаже", че съм гласувал за някой др. Как па в Германия немат такиа проблеми!

Ти интернет и телевизор нямаш ли, че чакаш някой да те информира?

JudgeDredd
11-20-2013, 13:13
Не аз живея в пещера, а ти проблеми с нервите ли има6? или просто се правиш на орегинален?

MiriG
11-20-2013, 13:23
Само моля без да се правим на много знаещи и оригинални... теб случайно да не те пращат на частни уроци и за това как да гласуваш? въобще даже незнам къде трябва да се отбележи. не съм и виждал бюлетина през живота си.

Ma човек дай да си говорим честно сеа, немое да питаш дали е стая за гласуване или само перде..това е смешно и несериозно, осемнадесетака си ударил, пък такива небивалици..сори братле, ама имаш нужда от ъпдейт на информацията по тая тема

neopower
11-20-2013, 15:46
Добре де тогава след като е перде защо го наричат тъмната стая?!!!

AliceSw
11-20-2013, 21:30
дано не успееш да попълниш правилно бюлетината

neopower
11-21-2013, 06:39
Добре де тогава след като е перде защо го наричат тъмната стая?!!!

И какво толкова има да се попълва на една бюлетина? Нали само се задрасква с хиксче?

Dam Yeo Wool
12-01-2013, 21:20
И аз мога да гласувам вече :) Само се чудя тази тъмната стаичка реално стая ли е ? Щото съм гледал по новините, че е като някаква завеса... а не стая

Нещо като стая от завеси е! Представи си пробна в магазин за дрехи,нещо подобно е.

Колкото до гласуването,не е кой знае какво събитие. Влизате в така наречената “стая“ и отбелязвате!
За кого ще гласувате е вече лично ваше решение,най-добре се преценява следейки стриктно новини.
Ако сте запознати напълно и изцяло с това,кой какво прави,най-лесно ще прецените за кой да гласувате.
Естествено има и хора,които не гласуват което донякъде е и грешка и правилно решение. Така мисля аз.

http://smileys.svatbata.org/set-01/67.gif Лека и спокойна нощ на всички! http://smileys.svatbata.org/set-01/67.gif

102
12-02-2013, 08:45
,най-добре се преценява следейки стриктно новини.

Хмм.. аз пък ти казвам да проявяваш съмнение към всяка информация, особено към тази от Новините.

neopower
12-02-2013, 10:35
Хмм.. аз пък ти казвам да проявяваш съмнение към всяка информация, особено към тази от Новините.

Да, тук съм съгласен. Много е нагласена информацията. Доверявам се само на Господарите и на новините по БНТ

Dam Yeo Wool
12-02-2013, 12:19
Възможно е,всички знаем,че вече няма чисти дела,но така се сдобиваме с информация.
Все пак,за да гласуваме за подходящия човек трябва да се сдобием с информация за него и действията му.

Но съм съгласна с това,че информацията не винаги е вярна,макар,че не можем да разпознаем коя е и коя не.
Може би точно заради тази несигурност все повече от гражданите спират да гласуват.

.................................................. .................................................. .................................................. ............. http://smileys.svatbata.org/set-01/187.gif

SNikolov_Rugby
12-04-2013, 15:54
Спокойно бе те изборите май месец са за европейския парламент какво се газирате толко партии, депутати и така нататък.

BlackEyedPeas
12-04-2013, 16:13
Възрастни хора не познавате ли, че да питате тях бе?

neopower
12-05-2013, 03:55
Спокойно бе те изборите май месец са за европейския парламент какво се газирате толко партии, депутати и така нататък.

Е то на изборите за европейски парламент участват ли партии или са си отделни хора?

Jackhammer
12-05-2013, 12:22
Аз не бих гласувал! То аман от комунисти, атакисти, октоподи, плевели, зелени, оранжеви - направо да затваряме държавата! Viva la REVOLUCION!

nikolay_m
12-05-2013, 12:25
Млад човек съм, но бих искал да споделя, че ми е изключително обидно, като българин, когато видя или чуя някой да продава гласа си. Бил съм в Гърция известно време и мога да ви споделя, че там е морална норма да гласуваш по съвест, а купения или т.нар. ,,продаден'' глас се смята за изключително голям позор и срам. В България приемаме, че е нещо нормално - щом политиците ни лъжат, значи това е начина ние да им го върнем и излъжем - много елементарна логика. Ще ми се младото поколение да даде нов пример в това отношение и избягва и осъжда остро подобни практики. В крайна сметка, като разделиш 50 лева на 4 години излиза, че си се продал за (4.12 = 48 месеца/50 лева) за левче на месец или за 3 стотинки на ден...аз мисля, че струвам много повече, вярвам, че младите струват много повече от 3 стотинки на ден!

MiriG
12-05-2013, 13:18
незнам хора, някак си в училище трябва да се обръща повече внимание за някви такива неща като кви права имаме, кога и как трябва да се възползваме от тях..все пак, за мен това си е некакъв шанс да направя нещо дето ми се полага по закон. А и кат ни дават да гласуваме на 18, значи тея политиците мислят, че имаме вече некво изградено мнение за ситуацията

neopower
12-16-2013, 10:35
Млад човек съм, но бих искал да споделя, че ми е изключително обидно, като българин, когато видя или чуя някой да продава гласа си. Бил съм в Гърция известно време и мога да ви споделя, че там е морална норма да гласуваш по съвест, а купения или т.нар. ,,продаден'' глас се смята за изключително голям позор и срам. В България приемаме, че е нещо нормално - щом политиците ни лъжат, значи това е начина ние да им го върнем и излъжем - много елементарна логика. Ще ми се младото поколение да даде нов пример в това отношение и избягва и осъжда остро подобни практики. В крайна сметка, като разделиш 50 лева на 4 години излиза, че си се продал за (4.12 = 48 месеца/50 лева) за левче на месец или за 3 стотинки на ден...аз мисля, че струвам много повече, вярвам, че младите струват много повече от 3 стотинки на ден!

Съгласен съм с тебе ама на гърците цялата им мара втасала, че баш за гласуването се сетиха, че им е морална норма :))

Kopu
12-21-2013, 08:48
Здравейте, от прочетените коментари си изясних няколко въпроса. На първо място, голяма част от авторите по-горе не знаят да пишат. Направо се удивих от правописните грешки, които са допуснати в някои коментари. И на второ място, почти всички, да не кажа всички не знаете как се гласува. Това е разбираемо, като се има на предвид, че сте още млади и тепърва започвате да се интересувате от политика.
Нека ви напиша моята гледна точка за изборите.
Първо всеки гражданин на РБ има моралното задължение да гласува. В момента Конституцията на РБ, институционализира (регламентира) гласуването като право, но не и задължение. Т.е. в момента гласуването не е задължително по закон, за сега. Защото тогава казвам, че е задължение (морално) ? Използвам думата "морално", защото не мога да кажа "законно". А защо е задължение ? Отговорът на този въпрос трябва да търсим в същността на формата на държавно управление. България е демократична държава. От етимологична гледна точка терминът "демокрация" е съставен от 2 думи демос - народ и кратос - власт, или обединено народовластие. Това означава, че властта е в ръцете на народа. Основният инструмент на народа за упражняване на тази власт е именно - изборите. Т.е. можем да заключим, че всеки човек, гражданин на Република България има морално (принципно) задължение, да упражнява правото си на глас, което задължение произтича от принципите на формата на държавно управление, а именно от демокрацията.
По отношение за продаването на гласовете бих казал следното - Трезвомислещ, грамотен човек никога не би продал гласа си за няколко кебапчета или 10-50-100лв.
По отношение на самото гласуване. По-горе прочетох, че трябва да следим новините и на база на тях, да направим избора си. От части това е вярно, но не съвсем. Да станеш част от твърдият електорат на една партия, да продаваш гласа си, да гласуваш за личности, това са все грешки допускани от българския избирател. Твърдият електорат са заблудени хора, които независимо какво прави партията, която подкрепят, те продължават да гласуват за нея. Продаването на гласовете няма смисъл да го коментирам. Да гласуваш за личности също е грешка. Изборната система в България е пропорционална, а не мажоритарна. Това означава, че се гласува за идеите на определена партия, а не за личностите в нея. Преди всички избори, политическите партии съставят Политически програми. Това е нещо като план за управление на политическата партия. Ние гласоподавателите трябва да се запознаем с тези политически програми и да преценим, коя е най-подходяща за България.
След като гласуваме, след като се избере правителство, работата ни на нас гражданите не е свършила. Ние трябва да упражняваме контрол върху изпълнението на политическата програма на партията, която е на власт.

ОР
12-25-2013, 18:07
Отивам да сера

Fisherman
12-26-2013, 16:05
Отивам да сера

Това ще е най-продуктивното нещо,което направи тая година.

TheCorporation
05-14-2014, 11:26
Здравейте! Аз преди 2 месеца навърших 18 и смятам да гласувам, защото лично според мен ако искаме нещо да се промени трябва да гласуваме. Изчетох предизборните платформи на париите и вече съм направил своя избор!

nikolai.martinov.39
05-14-2014, 13:12
Много често се натъквам на хора, които казват няма смисъл да гласувам, няма за кого - атакисти, седесари,комунисти, гербери, куневици всички са един дол дренки. Не мога да разбера, защо никой не разбира, че негласувайки всъщност гласува именно за тях. Когато не гласуваш излизат твърдите ядра на всички познати нам партии ( БСП, ГЕРБ, ДПС, Реформаторски блок, АТАКА и пр) и реално те определят балансите - кой ще управлява, кой с кого ще се коалира и ще сформира правителство. За това аз мисля, че е важно всеки да излезе и гласува - дори и да е с празна бюлетина - това също е показателно и показва някакво отношение, но да си седиш вкъщи или да си на гъби в деня на изборите е глупаво!

Bombastik
05-14-2014, 13:27
Естествено, че трябва да се гласува! Въпроса е малко да се дръпнем лицата от телевизорите и да почнем да мислим и четем самостоятелно, за да не ми определя някой друг мнението! Иначе вярно е, че всички чеп за зеле не стават, но ако ние така разсъждаваме цял живот нищо няма да се промени! Аз лично съм гласувал вече и ще гласувам пак!

Купуването и продаването на гласове е престъпление, което се наказва здравата, за разлика от ограбването и съсипването на държавата!