PDA

View Full Version : Смяна на име



nickelbackk
11-19-2013, 13:46
Здравейте! Преди много време, може би преди 2 или 3 години, не мога да бъда сигурна, писах в този форум, но в различен раздел за едно момиче, чието име е несъответстващо на епохата и възрастта ни и което име я кара да се чувства крайно унизена и засрамена. Тогава представих въпросното момиче като своя приятелка, но всъщност проблемът се отнася до мене, аз съм същото това момиче, просто тогава адски много се срамувах да го призная дори пред вас, хора които не познавам, а и вие не ме познавате. Тогава търсех отговор на единствения въпрос "ЗАЩО"? Защо съдбата е била тъй неблагосклонна към мен, налагайки ми това вечно да търпя обиди, подигравки, намеци и присмех..Не мислете, че това е характерно единствено за тинейджърите, тези на нашата възраст, не мислете, че когато завърша окончателно училище след година всичко ще приключи за мен...Напротив, ние в нашия клас сме вече на по 17-18 и продължават да ме се подиграват за това нещо, заставяйки ме да страдам за нечия чужда грешка. Защото аз не съм виновна, нали така? Години наред съм търпяла обиди относно това нещо и вече като че свикнах, когато ми се присмеят се преструвам, че не обръщам внимание, не не ми пука или просто не съм чула...Хора, на моята възраст, дори по-големи или по-малки ме срещат на улицата и без повод започват да ми се подиграват, аз отново мълча, защото няма какво да се направи. Болката си остава вътре в мен, тлееща и дълбоко пронизваща...защото не става въпрос точно за подигравките. За тях пет пари не давам, знам, че хората са злобни и винаги ще намерят предмет за подигравка, тъй че това, че ми се подиграват вече слабо ме занимава...Боли ме заради онова, заради което се подиграват, т.е. - името ми..Боли ме, защото сякаш чувствам, че са по някакъв странен начин прави...Няма да ви кажа как се казвам, достатъчно е да го опиша - нося едно бабешко, смешно, нелепо, грозно, грубо, селско, нищо незначещо име, състоящо се от 4 букви...Цял живот съм се срамувала от хората при запознанство, било ме е срам да си казвам името, молела съм се като луда на по-близките - освен на роднините - да не ме наричат с истинското ми име, а на галено. Никога не съм се гордяла с името си, не съм го харесвала, напротив, за мене то е унижение, а и не го чувствам като част от себе си, защото то ми е натрапено, кръстена съм така насила...18годишна натрапена глупост, срам, унижение..това е, което мисля и чувствам...Но скоро ще си сменя името с едно пак българско, но доста по-съвременно и красиво име, което много харесвам и смятам, че като го смея ще бъда много щастлива и удовлетворена...Преди това да си сменя името бе една далечна мечта, но сега е вече реалност. Никой не е в състояние да ме разубеди. Някой ще кажат, че това е глупава постъпка, че ВСИЧКИ български имена са си били много хубави, че това е неуважение към родителите, че името няма значение, важен е човекът..такива съм ги чувала много..Който не е носил подобна тежест не би могъл да каже..И все пак мислите ли , че когато го сменя, ще се чувствам поне малка по-щастлива и доволна, ще имам повече самочувствие, няма да се притеснявам толкова..? Защото аз мисля така..

anonymous708973
11-19-2013, 14:31
ЗЗащо съдбата е била тъй неблагосклонна към мен, налагайки ми това вечно да търпя обиди, подигравки, намеци и присмех..

Каква съдба, бе, девойче?
Просто вашите са нямали акъл за две стотинки в главата.

И аз не си харесвам името, но не е чак толкова фрапантно като при теб. Мислех да го сменям, но докато се наканя, стана време да завършвам, а след това трябва да ходя да се разправям да ми сменят името при дипломата и при всички документи и т.н. Прецени си добре кога ще го направиш.

Иначе ефект ще има при самочувствието ти, но не се залъгвай, че подигравките ще спрат. Хората, които те познават отпреди и са ти се подигравали, ще продължат. Няма да им пука, че в личната ти карта пише друго. С новите познати ще има ефект. Роднината, на която си кръстена, най-вероятно ще ти се сърди, та се подготви за това.

Как ти е името? А как искаш да се кръстиш? Хубаво е да има нещо общо между двете, защото хората които те знаят като "Цуца", примерно, по-трудно ще свикнат да ти викат Николета отколкото Цветелина.

choparkopar
11-19-2013, 18:57
Не мога да ти кажа как да постъпиш, но по-скоро си мисля, че може да избегнеш цялата официална процедура по смяната, просто когато се представяш, вместо да се срамуваш си кажи галеното или новото име, което си си избрала, ако е близко до истинското и от самосебе си ще го наложиш. Щом си на 18, съвсем скоро ще дойде момент да се сбогуваш с всички глупаци дето са ти се подигравали, да се запознаеш с нови хора, най-вероятно по-зрели и разбрани. Имам и пример- една съседка, страшно общителна и лъчезарна ни се представи за "Таня", само за една година стана желан, обичан гост у нас. Когато й дойде именният ден се обадихме да й честитим, а тя смотолеви, че всъщност няма празник, защото не е Татяна, а Станка. Но и до ден днешен за нас си е "Танчето", независимо какво й пише в личната карта.

TheBeliever
11-19-2013, 20:20
Подигравките няма да секнат с преиздаването на един документ за самоличност. Това няма да изтрие хорската памет и злоба. За тези, които не те харесват ти винаги ще си обект на нападки.

Но щом смяташ, че това ще те накара да се чувстваш по-добре спрямо себе си, какво значение имат другите?

draid
11-29-2013, 21:04
Не мисля, че проблема е в името.

ForzaFelipe
12-01-2013, 00:33
Какво е това шокиращо име което те тормози цял живот...Аз не мисля, че трябва да се срамуваш от името си. Аз какво да кажа като не мога да казвам "р" и ми се налага да си кажа името 5401 пъти докато ми го разберат. Ама ми пука, Аз си се казвам Красен и това е. Да, последно време някой хора ми викат Крис, но просто поради факта, че ако замина в чужбина, така ще е по лесно за разбиране, а името ми в личната карта винаги ще бъде моето си :)

YSMF
12-01-2013, 00:43
Не мисля, че ще спрат да ти се подиграват. Най - много да се почне с 'Ти що си смени името, ма?' и подигравки. Ако не е името, ще са дрехите/очите/ушите и т.н. И освен това човек си прави името, а не то него.
Мен също са ми се подигравали за име, 'щото е страшно забавен феномен презиме и фамилия да са ти еднакви.

anonymous708973
12-01-2013, 16:23
И освен това човек си прави името, а не то него.


Вярвай си.
Казвай се Гина, Ценка и т.н., да те видя как ще си правиш името.

yakuza_
12-01-2013, 16:35
В крайна сметка как се казваш?
Името е един начален старт в живота, с име като Курти в даскало мн подигравки ще отнесеш, пада ти самочувствието, депресираш се и така, докато един ден не виснеш на някоя детска площадка.
Лично аз нямам претенции за нито едно от имената си, и трите са стандартни български имена.

YSMF
12-01-2013, 16:55
Вярвай си.
Казвай се Гина, Ценка и т.н., да те видя как ще си правиш името.
Имах предвид, че ако човека ти е неприятен и името ще ти стане неприятно в даден момент. Примерно ако някой не харесва Ана ще намери от 10 кладенеца вода да извади, че Ана е отвратително име само и само да се пробва да я унижи.
За архаични имена пример - Неда. Изобщо не й пука как се казва, вири си носа и прекарва живота по дискотеки.

nickelbackk
12-11-2013, 13:55
Ами вие май не ме разбрахте съвсем.. Педи време именно заради подигравки относно името си проливах горчиви сълзи и страдах неимоверно и точно заради подигравките и присмеха на останалите. Но аз надраснах това нещо и тези обиди вече не ме тревожат толкова. Проблемът е там, че болката и огорчението си остават в мен, породени от това, че смятам че всичко това просто не е справедливо. Не ми пука вече за подигравките, които още си ги има, но пък искам да живея с нопмално и хубаво име, което дяа приляга на възрастта и манталитета ми, това е! И не, не смятам, че проблемът е в мен самата, напротив, мисля си, че е точно в името ми, защото получавам подигравки относно това нещо и от хора, с които не съм близка, та те не биха могли да знаят нещо повечеза мен освен..името ми !! И освен това щом толкова искате да знаете - казвам се ПЕНА...не Пенка дори, ами ПЕНА!! : X...Ето, казах ви го макар да знам, че ще предизвика присмех у вас, както и у много други, но нали искахте да знаете, можете да започнете да ми се подигравате..Аз лично не намирам това име за хубаво, дори не го намирам нормално, нопротив от моя гледна точка е ужасно за млад човек в 21 век .Носете вие подобно име и ще видим тогава как ще се чувствате и дали "ще си правите вие името, а не то вас!"..Ами аз ако се казвах Ана, щях да бъда безкрайно щастлива и благодарна, ама не - казвам се Пена...Посочете ми дрыго момиче с това еме и аз се предавам...Всъщност понякога съм нещо като развлечение за останалите. "Я, ето я Пена!" ..следва неудържим смях, идващ незнайно откъде. ..Така че, ето сега вече знаете, казвам ви не ми е никак лесно , всеки ден се чудя как е могло да ми се падне това нещо точно на мен и отговор не откривам, а съм съвсем нормална кто всички вас, имам своите достоинства и недостатъци, но кой ти гледа..Хора, наистина ми е много тежко и не мока вече така, какво е това , кажете ми? И после ми обяснявайте, че не съм права в желанието си да го сменя..Та аз нямам търпение вече..

nickelbackk
12-11-2013, 14:00
И се извенявам за лошия правопис, отразен по- горе в коментара ми, но написах това от телефона си, а той се занася нещо с мене..

an7raks
12-11-2013, 17:21
Отврат! Прережи си вените!
Пена трябва да умре!

nickelbackk
12-11-2013, 17:41
Не разбирам? Какво искаш да кажеш?

an7raks
12-11-2013, 18:29
Че не е толкова голям проблем, колкото го представяш... На всички са ни се подигравали в училище по един или друг повод, в живота, много вероятно е да продължат... И да си смениш името, ще намерят нещо друго. Дори в много от случаите тези подмятания нямат за цел да те унижат, а просто "майтап да става". Спираш да го приемаш толкова лично и подхождаш с хумор и те така.
Представяш се като Пенка и готово.

nickelbackk
12-11-2013, 19:44
Разбирам, че имаш право във всичко, което казваш, но пак казвам - не само подигравките са проблем за мен. Самият факт внася известно смущение в живота ми и не всичко се свежда за мен до подигравките, причините, поради които толкова си ненавиждам името са по-дълбоки..и това за майтапа не е точно така; вярвайте ми..

anonymous708973
12-11-2013, 23:11
Ами вие май не ме разбрахте съвсем.. Педи време именно заради подигравки относно името си проливах горчиви сълзи и страдах неимоверно и точно заради подигравките и присмеха на останалите. Но аз надраснах това нещо и тези обиди вече не ме тревожат толкова. Проблемът е там, че болката и огорчението си остават в мен, породени от това, че смятам че всичко това просто не е справедливо. Не ми пука вече за подигравките, които още си ги има, но пък искам да живея с нопмално и хубаво име, което дяа приляга на възрастта и манталитета ми, това е! И не, не смятам, че проблемът е в мен самата, напротив, мисля си, че е точно в името ми, защото получавам подигравки относно това нещо и от хора, с които не съм близка, та те не биха могли да знаят нещо повечеза мен освен..името ми !! И освен това щом толкова искате да знаете - казвам се ПЕНА...не Пенка дори, ами ПЕНА!! : X...Ето, казах ви го макар да знам, че ще предизвика присмех у вас, както и у много други, но нали искахте да знаете, можете да започнете да ми се подигравате..Аз лично не намирам това име за хубаво, дори не го намирам нормално, нопротив от моя гледна точка е ужасно за млад човек в 21 век .Носете вие подобно име и ще видим тогава как ще се чувствате и дали "ще си правите вие името, а не то вас!"..Ами аз ако се казвах Ана, щях да бъда безкрайно щастлива и благодарна, ама не - казвам се Пена...Посочете ми дрыго момиче с това еме и аз се предавам...Всъщност понякога съм нещо като развлечение за останалите. "Я, ето я Пена!" ..следва неудържим смях, идващ незнайно откъде. ..Така че, ето сега вече знаете, казвам ви не ми е никак лесно , всеки ден се чудя как е могло да ми се падне това нещо точно на мен и отговор не откривам, а съм съвсем нормална кто всички вас, имам своите достоинства и недостатъци, но кой ти гледа..Хора, наистина ми е много тежко и не мока вече така, какво е това , кажете ми? И после ми обяснявайте, че не съм права в желанието си да го сменя..Та аз нямам търпение вече..

Милата. Разбирам, че ти е криво.
Сменяй го тогава. Вашите на какво мнения са? Да не ги е натиснала някоя тъща/свекърва да те кръстят така? Ще има ли сърдити в рода?
Как мислиш да се прекръстиш?
Павлина, Петя, Петра, Полина/Поля?

TheBeliever
12-12-2013, 04:37
А "Я, ето я Пена!" ..следва неудържим смях, идващ незнайно откъде. ..

Бъди наясно, че това няма да спре. Хората, които се държат така с теб, ще продължат да го правят без значение какво пише на личната ти карта.

AliceSw
12-12-2013, 07:45
Бъди наясно, че това няма да спре. Хората, които се държат така с теб, ще продължат да го правят без значение какво пише на личната ти карта.

tova e istinata, imeto e mnogo stranna prichina za kompleksi...vse edno da te e sram, che ochite ti sa sini...

poznavam hora na moite godini s imena kato Dafinka, Karamfila i Tsenka, ne vijdam kakyv e tolkova problemyt...

anonymous708973
12-12-2013, 08:03
tova e istinata, imeto e mnogo stranna prichina za kompleksi...vse edno da te e sram, che ochite ti sa sini...

poznavam hora na moite godini s imena kato Dafinka, Karamfila i Tsenka, ne vijdam kakyv e tolkova problemyt...

Сините очи зависят от комплексни фактори.
Името ти зависи от родителите. След като те са блели баирите или са се поддали на изнудвания от страна на баби и дядовци, както се случва често, има пълното право да се чувства кофти и да го смени. ТОВА е проблемът.

102
12-12-2013, 08:05
Може да си кръстена на Димитър Пенев.. гордей се.

AliceSw
12-12-2013, 08:30
Сините очи зависят от комплексни фактори.
Името ти зависи от родителите. След като те са блели баирите или са се поддали на изнудвания от страна на баби и дядовци, както се случва често, има пълното право да се чувства кофти и да го смени. ТОВА е проблемът.

vsyshtnost ne e taka, i imeto, i cvetyt na ochite zavisqt ot roditelite...i dvete mogat da se promenqt, ako iskash...obache kolkoto e bezumno da si mislisb, che nqkoi shte zapochne da te naricha po drug nachin sled kato si smenish imeto, tolkova bezumno e da mislish, che nqkoi shte zapochne da te haresva kato slojish leshti...

...syvsem drug vypros e kolko poveche shte ti se podigravat horata, koito sa go pravili dosega kato si smenish imeto - "Eee, vij go Lambi, deto se prekrysti na Svetlio...Kvo praish, Lambi..."

anonymous708973
12-12-2013, 13:35
vsyshtnost ne e taka, i imeto, i cvetyt na ochite zavisqt ot roditelite...i dvete mogat da se promenqt, ako iskash...obache kolkoto e bezumno da si mislisb, che nqkoi shte zapochne da te naricha po drug nachin sled kato si smenish imeto, tolkova bezumno e da mislish, che nqkoi shte zapochne da te haresva kato slojish leshti...

...syvsem drug vypros e kolko poveche shte ti se podigravat horata, koito sa go pravili dosega kato si smenish imeto - "Eee, vij go Lambi, deto se prekrysti na Svetlio...Kvo praish, Lambi..."

Наистина ли не схващаш или просто спориш колкото да се намираш на работа?!

girlwithblueeyes
12-12-2013, 14:14
Да но хората които тепърва ще среща ше я знаят с новото й име а не като Пена . Всеки човек има някакви комплекси дали от име дали от външен и не трябва да го съдим защото ако се замислим и ние 100 % имаме нещо което не ни харесва . Защото когато отиде в университет или на ново работно място в друг град или държава не я днаят примерно като Полина а не като Пена едно ново начало е това за мене . Сменяй си името както искаш и хич не обръщай внимание на сърдити роднини .

AliceSw
12-14-2013, 02:15
Наистина ли не схващаш или просто спориш колкото да се намираш на работа?!

Въобще не схващам, особено като човек, който си има проблеми цял живот заради името, макар и от друго естество.

Не мога да разбера какъв зор е да пише друго в личната карта...пред нови хора винаги може да казва името, с което я наричат приятелите И...лапешки истории са това като цяло...