PDA

View Full Version : Умората след хубав сън.



pinkfanbg
11-21-2013, 08:08
Първо да започна с общата информация, тази година съм подготвителна и имам сравнително повече неща за учене/писане.. не мога да си позволявам някой неща, защото ще са ми в минус. Не мога да ви кажа дали от сравнително скоро е това, но напоследък съм доста уморен въпреки ранното ми лягане понякога, включително и миналата вече.. Чувствам се уморен и ненаспан въпреки, че легнах една в 21 и станах в 8 с алармата.. Това може да се дължи и на това, че в миналите week-end-и не съм си давал хубава почивка.. Понеже и приятелката ми не е моя град и се ангажирам да ходя там през почивните дни и както ви казах, не мога да си позволя да не ходя на училище.. материала ми се натрупва и става невъзможно наваксването.. понякога се налага да уча и петък вечер.. На другия ден пътувам сутринта.. и в крайна сметка събота и неделя и понеделник, който минаха се освободих от всякакви задължения и просто исках да спа колко мога повече.. въпреки това вторник станах в час и половина след алармата ми и днеска въпреки че легнах в 21 и спах 11 часа пак се чувствам уморен.. на кое се дължи това.. обикновено ми стана събота и неделя да си се наспа и да се чувствам свеж.. но сега 5 дена подред са ми малко.. на какво се дължи тази преумора.. :(

Баща Ти
11-21-2013, 08:19
Недояждане и/или стрес.

AnarchyBoy
11-21-2013, 10:44
Стреса му е майката.. Имаш гадже доколкото разбрах?
Събота и неделя отиваш при нея, да те поглези малко.. ;)

Lilanda
11-21-2013, 12:30
Стрес определено.

Бай дъ уей има един начин, който дори и да спиш само 3 часа пак ще се чувстваш супер наспан.

Не знам дали знаеш, но сънят се разделя на 2 фази, които се редуват на всеки час и половина. Първата се нарича rapid eye movements. Това всъщност е момента, в който ти запомняш своите сънища, защото тогава има висока мозъчна активност. Втората се нарича non-rapid eye movements и се разделя на 4 подфази, първите две от които се смятат за лек сън, а останалите две за бавен и дълбок сън. Събуждайки се по време на non-rapid eye movements съня ти се чувстваш супер отпаднал и неотпочинал. Затова аз преди да си легна /ако се налага да стана по-рано/ си смятам кога ще ми е всеки rapid eye movements /на всеки час и половина както казах по-нагоре/ и си навивам алармата според това кога ще ми е най-удобно.

Естествено и режима играе доста голяма роля. ;)