PDA

View Full Version : Психология



kittyyzl
11-24-2013, 13:53
Кой мисли да кандидатства психология и къде ?



... съжалявам ако има друга такава тема :)

paradosou
11-24-2013, 14:06
Аз, в Германия. По-късно ще си редактирам поста и ще добавя задочни впечатления от СУ и НБУ :).

sashinka95
11-24-2013, 14:08
Аз ще я пиша в СУ. Не като първо желание обаче.

paradosou
11-26-2013, 13:55
Малко инфо относно кандидатстването в СУ (за ентусиастите, които тепърва ще проявяват интерес към специалността и ще проучват; нямам претенции да обхвана всичко) - със сигурност е грешка да се разчита на оценка от матура при балообразуването (за момичета поне). Дори резултатът да е 6.00, шестицата х 2.5 (коефициентът в тоя случай) + евентуално други две шестици по БЕЛ и английски/немски/испански/френски/руски в дипломата дава бал 26 от макс. 30. През последните години минималният бал не е падал под 27 и малко, имало е и случаи да се доближи до 28. Изводът е, че явяването на изпит е задължително. Отделен въпрос е, че не проумявам защо за психология трябва да се проверяват знанията на кандидатите точно по литература или по западен език 8-).
От прочетеното във всевъзможни форуми, пък и от обсъжданията с някои познати, останах с впечатление, че в СУ не се отделя достатъчно внимание на практиката и на личната инициатива на студентите. Ужасно неконкретно звучи, факт. Съжалявам, точно сега не мога да си подредя нармално мислите.
Вметка, която не е без значение - само бакалавърска степен по психо не е достатъчна. На запад (всъщност навсякъде) си трябва магистратура, за да практикуваш адекватно. Ако оставим настрана наложените стандарти, за да се чувства който и да е завършил истински уверен в себе си, определено трябва да навлезе по-дълбоко в материята.
Авторе, ако имаш въпроси - драсни ЛС на Cookie; завършила е втори курс в СУ, в момента учи в Германия (не точно същата специалност, обаче 1/3 от програмата е пак психология). Все ще ти е полезна - най-малкото ще получиш сравнение в обученията от първа ръка.
От НБУ честно казано не съм се интересувала толкова. Въпреки предполагаемо иновативния учебен план, за мен по-скоро не си заслужава да се записва там; таксите са високи и прибл. същите пари биха стигнали за следване в чужбина.

kittyyzl
11-30-2013, 13:28
Как е в Пловдивския ?

bebeemalko
01-20-2014, 14:11
Аз съм се надъхала за СУ, но имам много голямо желание да не е в България. Просто ми трябва университет, където ще вляза със стипендия. Не сме богато семейство, а имам ентусиазъм да уча. България...

fama
01-21-2014, 14:30
Супер много я харесвам като специалност и много исках да я следвам след като завърша. Сега, когато дойде и моето време, макар и да съм приета във Варна, тази моя страст към психологията пак се появи и се двоумя дали да кандидатствам в СУ. Но тъй като оценките ми от годините, за жалост, са 5ци за годините по български и испански , шанс очевидно нямам и за съжаление ще трябва да се откажа от нея .:(

Бтв , кога са предварителните в СУ за нея? Март ли?

sashinka95
01-21-2014, 22:02
Предварителният по български е на 6 април. За езиците предварителни изпити няма в СУ.

Interaction
01-21-2014, 23:07
Аз не уча психология, но пък тази сесия имам 4 психологии и ще е много забавно. :D

fama
01-22-2014, 09:12
А в какво се изразяват тези предварителни по български език ?