PDA

View Full Version : Съвет за покупка на китара



Punisherrr
11-25-2013, 16:30
Здравейте, решила съм да си купя акустична китара. Не съм свирила на до сега, така че ще се радвам на всякакви съвети относно покупката.
Въпроса ми е основно какво да гледам, при положение, че мога да дам максимум 100лв, вероятно на старо.
Ето някои оферти, които намерих и ми е интересно да чуя мнение
http://prodavalnik.com/prodavam-nova...tara-i32826743
http://prodavalnik.com/klasicheska-a...tara-i33960641
http://prodavalnik.com/maestro---sin...siya-i34564269

Ако някой има желание и време да помага, може и на лично. :)

psychopath
11-25-2013, 23:13
Зависи какво искаш да свириш...и все пак винаги бих избрал третата.

Punisherrr
11-26-2013, 16:12
Трудно ще кажа от сега какво ще свиря. Взимам я с идеята да се самообучавам в свободното време и да успея да понауча основни неща, надявам се. По-натам дали ще се заема по-сериозно не знам. Просто ми харесва инструмента и ми изглежда като нещо приятно, с което ще разпускам. Свирила съм на пиано и знам, че всичко става с много тренировка и блъскане на глава понякога :D, но все пак искам да опитам.
Мерси все пак за мнението.

nevermind...
11-26-2013, 16:38
И аз винаги бих избрал третата, защото предпочитам звука на китара с метални струни.

sara123
11-29-2013, 08:33
Третата е най-добрият вариант! Аз съм със Stagg C542 и си я взех за около 150 лв. Иначе за самообучение вземи си школите на Мишо Тодоров много са хубави. И китарата изисква непрекъснато свирене, та чак да ти омръзне :D Ноо после е голЕм кеф да си дрънкаш на купончета :D

theseveredgarden
11-29-2013, 09:12
Да, да. Чисто нова, неизползвана акустична китара саааааамо за 99 лв. пхахаха

SonataArctica
11-29-2013, 10:12
Черната китара НЕ свири по-добре от нормалната. Има много фактори, които трябва да имаш предвид преди да си вземеш нова китара.
Какъв стил музика ще свириш? Дървото на инструмента. При евтините китари, често праговете не са поставени на правилно място. Може грифът да е изкривен или звукът да не е чист. Коя китара ти е най-удобна докато свириш с нея. Както казах има много фактори. Вземи някой, който може да свири, да изпробва китарата. Не си взимай онлайн поне за сега - особенно след като си решила да е евтина китара. Разгледай музикалните магазини в твоя град. Имай предвид също така, че китара за 100 лева свири като за 100 лева. Не може да очакваш да звучиш като Кърт Кобейн с нея.

psychopath
11-29-2013, 13:35
^ Сигурен ли си, че ги разбираш ? :D

npp
11-29-2013, 14:26
класическите са с найлонови струни, поради което издават по-мек звук, но и найлоновите струни са по-щадящи за пръстите, акустичните с метални имат по-силен звук, но по-дебелите струни могат да се окажат неподходящи за нежни пръсти - добре е да изпробваш на място за да определиш дали звука ти харесва или не, пък и е добре да се провери с тунер дали звукът на всяко прагче е точен, лично аз бих предпочел китара с възможно най-силен звук и най-добра звучност, да не е с приглушен звук и нечисти вибрации

Lilanda
11-29-2013, 15:19
^ Сигурен ли си, че ги разбираш ? :D
И аз това щях да питам. Китарата, с която свиря в момента струваше около 120 лева. Миналата ми китара струваше 380. Много по-доволна съм от тази, с която съм в момента. МНОГО по-доволна. Това въобще не е фактор.

SonataArctica
11-29-2013, 15:44
Не можете да ми кажете, че няма разлика ако хванеш Gibson J-45 и някой стар Орфей за 50 лева. Или че няма разлика от това дали китарата е направена от махагон или от палесандър или от явор. Виждал съм такива боклуци за 100 лева, че не е истина... Това, че си попаднала на някоя която си е струвала парите не означава, че всички са такива. Сега ще ти изредя редица проблеми, които могат да се срещнат при този клас китари:
1. Дървото може да е ненужен талашит.
2. Китарата да не държи строй.
3. Разстроен гриф около дванадесето прагче.
4. Усукан гриф.
4. Не добре залепена китара и не добре подсилена.
5. Пукнатини
6. Грифът може да е изкривен
7. Китарата да е с лоши струни или ключове
8. Да има прекалено голямо разстояние м/у грифът и струните
9. Самата китара да звучи като боклук.

При китара втора ръка може да има и други проблеми. Ръждиви прагчета или издълбан фретборд например.

ПС - Сега ще кажа и какво не ми допада за 3те китари
На първата китара праговете са ръждиви. Това означава, че е престояла дълго време на влажно място, което ще се е отразило на звукът на китарата.
Дървото от което е направена втората китара е ламиниран лимон. Смях в залата...
Третата китара е размер 7/8. С тесен гриф е. Също така не бих препоръчал на никой китара "Маестро". Виждал съм, свирил съм на такива китари. Никоя не ми е харесала. Също така ключовете са за смяна, а струните няма да издържат повече от месец.