PDA

View Full Version : Стеснителност



Damni
11-26-2013, 15:56
Здравейте. Момиче на 13, 8 клас. Сега съм първа година в гимназията и ми е много трудно. Много съм стеснителна, необщителна... затворена съм в себе си. Понеже съм с нов клас и ново училище, всички хора ми са непознати. В класа си намерих само една приятелка.
Тя ме запозна с хора от другите класове, но просто не мога да се сближа с тях. Например, всеки ден се виждаме с едната част от тях и аз само мълча и слушам, смея се с другите. Те си говорят, аз си стоя до тях и все едно ме няма. Просто имат различни интереси- гледат анимета, слушат различен стил, говорят си за хора от предишното им училище и общо взето за неща непонятни за мен. Опитвам се да се включа, понякога и успявам, но рядко. Искам да започна друга тема, но не искам да ги прекъсвам, а и може да ме вземат за тъпа или нахална.
Не знам, аз ли съм досадна и не ме харесват или е защото не говоря? Нямам си и напредстава какво да има кажа, как да се включа в разговора. Имам чувството, че не ме харесват(и аз не знам, не съм им давала повод така като гледам).
Примерно, преди няколко дни момичето ме запозна с 2 други от съседния клас, още тогава ги питах някои неща за класа им, но тогава те ми изглеждаха сякаш притеснени, не желаещи разговор с мен, само отговаряха кратко и спираха.. до там. А като видях, че с една друга съученичка се прегръщаха в коридора, с която се познават от много скоро се изненадах.
Наскоро пък тази компания, решиха да ходят на кино и момичето, с което сме от един клас я питах дали и аз мога да дойда (намекнах и) и тя ми каза да питам другите дали нямат нищо против, аз не го направих, понеже не знаех кога точно ще ходят и един ден по- късно те са отишли. Много се натъжих и явно не съм желана, но какво мога да направя?
А в класа не мога да се сближа с никой друг, защото... това е друг въпрос, който е много дълъг и не ми се обяснява.
Въпросът ми към вас е: Как да се сближа с тези хора? Как успяват другите? За какво да говоря?
И аз ли нещо не съм в ред(досадна, тъпа) или и другите ги е срам(дори и тези по- общителните хора)?

paradosou
11-26-2013, 16:41
О, я по-ведро! Не си втълпявай, че им досаждаш или че очевидно не искат да говорят с теб. Сериозно, ако непрекъснато дълбаеш в негативни мисли, те ще го усетят и на свой ред ще останат с впечатление, че нямаш желание за по-близък контакт. Със сигурност не си единствената стеснителна, дай и на другите време да се отпуснат. Вярно, минали са няколко месеца от началото на учебната година, обаче за вас дребосъците това е нищо. Не взимай толкова насериозно отношенията с класа; принципно не е невъзможно да се окаже, че не са твоите хора и нямате кой знае колко допирни точки, но пък със сигурност не липсват непознати, с които страхотно бихтe си допаднали :).

Ospi
11-29-2013, 16:52
Наместо ти с тях, контролирай ти разговора и карай да говорят за това, което искаш ти. Примерно, един казва:
- Абе, Наруто е много яко. Саске е готин пич.
- Мда. Като говорим за пичове, видяхте ли оня там...
После ще почнат да говорят за пичове. И така. Контролирай си разговорите с хората, карай ги те да говорят това, което ти мислиш за яко, остави ги тях да се притесняват за това как изглеждат отстрани. Ако пък говорят за неща, които те кефат, не се страхувай да изкажеш мнение. :)

Дам Йе Ул
11-30-2013, 12:45
Вероятно не им е удобно да те разпитват след като ти не говориш,може би си мислят,че не искаш да контактуваш с тях. Затова започни някаква тема,изчакай да спрат да говорят за едно нещо и ги питай. Каква музика слушате? Ако харесват някоя банда която и ти започнете да обсъждате басиста .. например. Ако пък стане дума за някой филм или сериал който се е харесал на всички,говорете и за него,така ще станете по-близки. Минала съм през това и много добре те разбирам,но трябва да се отпуснеш малко и да не се интересуваш какво ще мислят за теб,просто бъди себе си и говори,попитай.. Това е единствения начин да се сближиш с хората. Най-добре общувай повече с твоя клас вместо със съседния,защото ако си имаш близки в класа,убивате време в час.

SunT
11-30-2013, 20:20
Минала съм през това и много добре те разбирам,но трябва да се отпуснеш малко и да не се интересуваш какво ще мислят за теб,просто бъди себе си и говори,попитай.. Това е единствения начин да се сближиш с хората.
Мхм.. а и по-ведро, трябва да се радваш, че те запознава с нови хора :) хич да не ти пука, казвай нещо и ти, пък ако не те харесват наистина, прав им път. Няма да се жените, я.

mimit0o0o
11-30-2013, 20:34
Оуу да при мен е абсолютно същата ситуация.8 клас съм..ново училище,нови хора,лошото е ,че аз също съм стеснителна и не съм човека ,който може да отговаря на госпожите или да вика пред класа..Но въпреки това всички ме познават-от другите класове...реших да завържа по някоя тема с всеки..като например (какъв час имате,коя ви е госпожата по това,онова..;д;колко човека сте в клас,имаш много хубава блуза от къде си я взе или ако видя,че някои е сам отивам при него и го питам :какво правиш,ще дойдеш ли с мен до лавката..)просто говоря с всички...И ти можеш..иначе ще започнат да те мачкат..:(...те не са нищо повече от теб..трябва да бъдеш себе си,а не да се опитваш да им се харесашш//:)