PDA

View Full Version : Въпрос относно начинаещите.



Anonys
12-03-2013, 11:34
Започнах да мисля и чета. Сетих се, че човек е "начинаещ" във фитнеса до третата година на изпълнение на силови тренировки. Тоест, колкото и да тренирам дадена част на мускула, тя няма да расте по същия начин, защото все още влиза във форма. Тренирам от 2 години, като съм прекъсвал общо 7 месеца. Тоест тренирал съм постоянно в рамките на 17 месеца. Преди това съм се занимавал с лека атлетика и футбол. В началото въобще не знаех, че трябва да се правят кръгови тренировки. Тренирах без фитнес инструктор. Правих отделни мускулни групи. До сега съм сменил 5 фитнес програми. За храненето съм чел повече и съм по-навътре в нещата. Проблема е следния: заради прекалено многото мнения, които чувам, не мога да се ориентирам правилно. На 16 съм. 2014-та правя 17. Тялото ми го виждате какво е.. Въпроса ми е: да продължавам ли със същата програма - за маса, като повечето упражнения са 4 серии по 8 вдигания или да правя кръгови тренировки? Или какво да правя? А, имам и проблем с кръста: боли ме.. Сигурно е от фитнеса, гледам да го изправям колкото е възможно повече, при всяко упражнение, но пак ме боли. Дори като седя на стола. Препоръчаха ми масаж. А някакви мазила? Ще помогнат ли? И да се товаря ли на 16 с щанги? Аз си правя мъртва тяга, гребане, да продължавам ли?
А, бях попитал и относно умората. Нямам сила, като цяло, а ям често по много. Не се наспивам много добре, 6-7 часа. От недоспиването ли е или от многото килограми, които вдигам? Така де, може и от двете.. Пия Amix anti-stress формула витамини: vitamin c 375%, calcium, vitamin b5 333%,e 208%,b3 93% ,b1 900% ,b2 714% ,b6 714%, folic acid 200%, biotin 100%, vitamin b12 200%, zinc 75%.
Сега ще си купувам протеин 2300гр на една новодошла на пазара българска фирма. Попитах няколко инструктора, които работят с нея от месеци и ми казаха, че са по-доволни от АМИХ. Съвети?
мерси :)

DownloadVirus
12-03-2013, 12:14
Човек не е начинаещ във фитнеса през първите 3 години,може да е начинаещ и след 10 години.
Силата не ти зависи само от храната,ами и от тренировките(главно). А колко може да си навътре с нещата за някакви там 2 години.Хората това цял живот го правят,че да научат,не че не може да уцелиш нещо,което да работи. За кръста пробвай да включиш тяга по-високообемна може би. Трябва да стане малко по-здравичък. Храната не е зле да я опишеш като грамаж и макронутриенти. Само по израза често и по много разбирам,че куца. Защото под много храна на едно хранене се разбират по около поне 1500 калории според индивида, а се съмнявам да ядеш по 7-8 к калории.

Anonys
12-03-2013, 12:23
Е не много. 3000kCal на ден. А относно тези витамини, които пия: http://fitness1.bg/amix-b-complex-vitamin-c-e/, по колко на ден да взимам? Пише по 1 капсула.
И какво ще рече високообемна? С повече килограми, за да кача маса?

redbul2
12-03-2013, 16:43
Да,прав си. До 3 години човек е още начинаещ. Няма още тоя натрупан опит. Питаш дали да продължаваш по същата програма. Но ние не знаем по каква програма тренираш,колко пъти седмично и с какви упражнения. Аз ти препоръчвам броя серии да варират. На основни базови като лег,клек,набирания с широк хват за гръб да слагаш повече серии (дори по 5-6,ако трябва),а на по-неосновни или изолиращи упражнения-примерно бедрено разгъване,скотово,повдиган е на ръцете с дъмбели напред или встрани за рамо, гребане на хоризонтален скрипец.флайс и подобни упражнения са ти достатъчни и само по 2 серии.
Второто важно нещо. Не трябва да правиш задължително 8 повторения. Това е ориентировъчно и ако винаги спираш на осмото ще зациклиш в силата и масата и няма да напреднеш.
Трето,ако си здрав е добре цялото тяло в един ден с базови. Но щом имаш проблем с кръста е по-добре да продължиш с тридневен сплит. С него имаш повече време за възстановяване от травмите. Можеш да замениш тягата с хиперекстензии,а гребането с гребане с дъмбел с опора на лежанката с едната ръка. Ако клека ти товари кръста карай временно на легпреса. Или започни с леки тежести клек,а завърши с тежко на легпресата. Мазилата няма ти помогнат много, по-важното е профилактиката,пазенето.
Четвърто. не знам какво разбираш под "нямам сила". Ако очакваш на 16 да правиш серия лег със 100 кила, клек с 200 и тяга с 500 :D ще те разочаровам. Едва ли ще успееш за 2 години стаж и на тая възраст. Можеш,ако искаш да изпратиш на лично съобщение какви тежести използваш на различните упражнения в сериите и ще ти дам мнението си дали е добре. А ако се оплакваш от умора ("нямам сила"), това може да бъде и претрениране.
Пето. Тоя витамин за който даваш линк е много добър. Бе комплекс+Ц и Е. А калция е супер за костите. Обаче,ако дозите са толкова високи както си писал по-горе е добре да го вземаш само след тренировката. Най-много 2-3 пъти седмично.

redbul2
12-03-2013, 16:48
Ииии преди всяко първо упражнение за тренираната мускулна група трябва да правиш по 1-2 загряващи серии по 20 повторения. А при влизане в залата в началото и общо загряване десетина минути.

psychopath
12-03-2013, 17:06
Аз гледам да си пазя кръста и правя тяга с по-къси килограми...

DownloadVirus
12-03-2013, 17:51
Е не много. 3000kCal на ден. А относно тези витамини, които пия: http://fitness1.bg/amix-b-complex-vitamin-c-e/, по колко на ден да взимам? Пише по 1 капсула.
И какво ще рече високообемна? С повече килограми, за да кача маса?

Е 3000 калории спокойно се правят в 2 хранения. Става и в 1 ,зависи,ама не е оптимално..
Иначе поразрови се малко за обем и интензитет. Обемът означава броят серии.

Баща Ти
12-03-2013, 18:55
Нямаш ли сила, нямаш основата, съжалявам.
Виж хората, които вдигат тежко, независимо дали са 60 или 120 кила, имат наистина добри тела. Виж един олимпиец щангист, стронгман, билдър или трибоец. Независимо дали е мазен или не, физиката е факт.
Изчистването е само въпрос на ядене, качването също. Силовите тренировки водят и до хипертрофия, при това на различни видове.

Бодибилдинг тренировките водят само до саркоплазмена (нарастване на обема на клетката). В началото и с тях качваш доста сила, ама то винаги в началото качваш, щото тялото се адаптира.

Начинаещ си до един момент:
докато почнеш да вдигаш определени ила спрямо теглото си
и докато почнеш да разбираш защо го правиш

Anonys
12-03-2013, 19:14
Не съм се изразил добре явно. В сравнение с миналите месец и този последен месец не просто нямам сила. Чувствам се слаб. Сякаш нямам мускули в ръцете си и в тялото си. Аз не съм чистил никога, такава ми е физиката.

След малко ще прочета за хипертрофията и саркоплазмена - мисля, че пише за тях в книга за физиологията на човека. Вдигам повече от теглото си. Относно лег-а 70кг са ми добре. Мога да ги вдигна 15 пъти.


Защо го правя ли? Първо, защото заради тялото си респектиран(друг е въпроса, какво имаш в главата). Второ - искам да изглеждам добре, защото това ми придава по-хубава визия. Помага ти, защото можеш да бъдеш нает от някоя компания не само заради добрите умения, а защото например си с по-хубаво телосложение от някой друг кандидат. Трето: защото обичам да ми правят комплименти. Всеки обича. И други причини.

p.p redbul2, изпратих ти ЛС.

DownloadVirus
12-03-2013, 19:38
Е за работата надали ще те вземат заради визията.

redbul2
12-03-2013, 20:13
Не съм се изразил добре явно. В сравнение с миналите месец и този последен месец не просто нямам сила. Чувствам се слаб. Сякаш нямам мускули в ръцете си и в тялото си.

Помага ти, защото можеш да бъдеш нает от някоя компания не само заради добрите умения, а защото например си с по-хубаво телосложение от някой друг кандидат.
p.p redbul2, изпратих ти ЛС.
Да,прав си. Много фирми държат на външния вид,на добрата фигура и представителна външност.
Силовите ти резултати са отлични. Много трениращи биха ти завидяли за добрите резултати. Според мен дори не се мъчи с прекалено тежко,а гледай да натрупаш повече мускулна маса. Примерно щом си 180 см да станеш постепенно 80-85 кг, сравнителни чисто.
За безсилието и умората,може би е претрениране. Ако не се оправи тоя проблем мини на 3-дневен сплит за известно време. 3 тренировки седмично. Ще имаш повече време за почивка и възстановяване. И по-лесно ще натрупаш още маса.

redbul2
12-03-2013, 20:17
Освен това както сам си написал 6-7 часа сън е малко за добро възстановяване. Може от претрениране да се получава.

Anonys
12-03-2013, 20:17
Благодаря ти много. Ще опитам в рамките на 1-2 седмици да си оправя режима, а в същото време ще премина на 3 дневен сплит и после отново на 5 дневен. Благодаря и на другите!

Баща Ти
12-03-2013, 20:32
Казвай с колко правиш лега, клека и тягата за единици, а също и колко тежиш.

Anonys
12-03-2013, 20:40
Както споменах горе, не правя с много защото имам болки в кръста. Лег 60-70-80, лег преса 160-180-200 или 160-200-240, тяга 60-80, клек не правя, но ако правя - 60-80. 75-6кг съм.

Rakshy
12-03-2013, 21:26
Можеш ли да споделиш марката, за която каза, че е по-добра от АМИКС?

ararat
12-04-2013, 00:21
Каквито и тренировки да правиш, ще видиш резултати, стига да се храниш и да си редовен. За твоите цели, аз лично бих използвал някакъв сплит, който се върти около базовите упражнения. Всеки с целите си, не знам дали се усещаш, но от причините, които изброи, всички са свързани с това как околните те възприемат и как те оценяват.

п.с не мисля, че се водиш начинаещ, поне не и за тренировките.

s0b1esk1
12-04-2013, 16:54
мъртва тяга и клекове ако не правиш, ква маса търсиш? и не се оправдавай с болката

Баща Ти
12-05-2013, 08:13
Човече, клек 60 кила, тяга 60 кила и лежанка равна на твоето тегло е много далеч от "сила". Почвай 5х5.

Anonys
12-05-2013, 09:24
Човече, мога да вдигна и 100 на тяга, но как, като ме боли кръста? Просто стяга и дотам. Правилно ги правя, вярно, не ми тежат достатъчно, но.. започнах екстензии с килограми. Sob1eski кво да се оправдавам с болката, на 16 с липсваща костна течност в тазобедрените стави и изкривен гръбнак постигнал лли си тези постижения? Такива най ме дразнят. Аз мислих дори да правя на мъртва тяга 3х8 вдигания 3 x5 и 2x3.

Nickolas
12-05-2013, 13:22
Препоръчвам ти да започнеш програма състояща се само от базови упражнения. Повечето от културистите са тренирали по този начин. Забрави лег пресата, клякай. Ако те боли кръста от тягата със сигурност я правиш грешно. Мисля че тази програма ще свърши чудеса за теб:

Клякане 5х5-10 повторения
Лежанка 5х5-10
Военна преса от стоеж 5х5-10
Мъртва тяга 5х5
Гребане с щанга 5х5
Набирания 3х10

Прави тази тренировка 3-4 пъти в седмицата. Ако мъртва тяга три пъти в седмицата ти се струва много, смени с някакъв друг вид гребане. Дано съм ти помогнал, късмет.

Nickolas
12-05-2013, 13:38
Оп, извинявай не видях за проблема ти. Не знам как да ти помогна вече, консултирай се със специалист.

Rakshy
12-05-2013, 14:19
Братле, пусни малко инфо за протеина, че ми стана интересно де :D :D

redbul2
12-05-2013, 14:46
Най-добре да се пази и махне временно упражнения като тяга,клек и други,които му товарят кръста. Когато му мине травмата пак ще се върне към тях. И това е по-добрия,разумен вариант. От другия да кара все едно нищо не е станало, да си докара една нелечима хронична травма. И фитнеса беше дотук. В крайна сметка накрая по принуда ще спре и тягата и клека,но не само тях, а изобщо заниманията с фитнес и спортните тренировки.
И какво ще спечели? Абсолютно нищо,а ще загуби всичко. Няма смисъл на 16 да се товари толкова тежко и гони силови рекорди. След като максималния растеж и сила идват към 18-20 годишна възраст.
Най-добре да премине към един 3-дневен сплит. При който вски мускул се товари само веднъж седмично и травмите бързо минават. Може да се оправи за 15-20 дни,но може и след 5-6 месеца. Има време за тежки базови тренировки и 5х5. Не е някой стар дядо :D на който дните му са преброени. И иска да тренира на всяка цена като за последно. :)
В залите съм виждал и мъже на 30-40 години. Тъй че колегата има поне още 20 години на разположение. А добрите резултати идват до 4-5 години най-късно. По-добре да натрупа повече мускулна маса. По-големите мускули поемат натоварването и предпазват гръбнака и костите от травми.

Nickolas
12-05-2013, 14:54
Аз лично бих му предложил да прави йога известно време.

Anonys
12-05-2013, 15:44
Ами уредих си час за масаж при специалист. Отноано протеина, взех една брошурка - Power Food, протеин 500гр - 19.50, 2.300гр - 90лв. За по-големи количества, мога да попитам, като цена. Bcaa 150 капсули - 24лв, 300гр - 18лв. Ако имате въпроси, можете да звъните на този номер: 0889/999-164 или 0889/999-184. Фитнес инструктора на една зала ми каза, че не работили с онлайн поръчки. Адрес на магазина им : София, ж.к. "Студентски град", ул проф. Христо Вакарелски 3

s0b1esk1
12-05-2013, 16:05
Човече, мога да вдигна и 100 на тяга, но как, като ме боли кръста? Просто стяга и дотам. Правилно ги правя, вярно, не ми тежат достатъчно, но.. започнах екстензии с килограми. Sob1eski кво да се оправдавам с болката, на 16 с липсваща костна течност в тазобедрените стави и изкривен гръбнак постигнал лли си тези постижения? Такива най ме дразнят. Аз мислих дори да правя на мъртва тяга 3х8 вдигания 3 x5 и 2x3.

айде само да не се дразниш а? въобще не ми се пише за контузиите които имам, но ти гарантирам че мога да бутам с двама колото тебе. казвам ти какъв ти е проблема в прав текст, а ти ми ревеш тука

Anonys
12-05-2013, 17:52
Бутай си, кой те спира. Аз поне мисля за здравето си.

Баща Ти
12-05-2013, 19:24
Смешничко.
Не знам откъде нон-стоп се набива филма, че щом контузиш дадено място, не трябва да го натоварваш повече.
Трябва да се почине, да са възстанови, да се рехабилитира, а после да провеждаш такива тренировки, от които да заякнеш именно там.

Сега какво, като имаш проблем с кръста, утре ще караш майка ти да носи торбите от пазара и жената да качи новия телевизор до вас ли?

Anonys
12-05-2013, 20:41
Защо се обяснявам от няколко поста насам, че ще отида на масажист-рехабилитатор, след ходенето на ортопед. Знам, че трябва да се правят упражнения, за да заякнат мускулите там, защото мястото е слабо. Нямаш си и на идея как изгарям да се оправя и да започна да вдигам тяга с много килограми. А относно клековете ии лег пресата, преди 2 месеца си изкълчих глезена и още не е минал, при загрявка 10мин. Утре ще ходя на ортопед, за да ми го снима отново и да ми каже с какво мазило да го мажа.