PDA

View Full Version : Как се справяте ADHD?



mcfe
12-05-2013, 06:33
Ако не знаете какво е то - Attention deficit hyperactivity disorder или http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC_%D0%BD% D0%B0_%D0%B4%D0%B5%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82_% D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D 0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%B8_%D1%85%D0%B8%D0%BF%D 0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0% BE%D1%81%D1%82

Нека да уточня, че никой доктор не ми е поставял тази диагноза, но според симптомите съм направо пример по учебник.
Примерно, когато бях ученик още от 4-ти клас не можех да разбирам много от материала, така до края на ученическите ми години. Особено по Математика и Български бях много зле, формулите не разбирах, а по Български език още от 2-ри или 3-ти клас като учихме глаголи,съществителни имена, прилагателни, сказуемо и т.н въобще не ги разбрах, дори днес не ги знам. Трудно се съсредоточях, ако въобще. Много лесно губя интерес, скачам на нов проект, видя, че не мога и губя интерес и веднага към нещо друго.
За жалост не спира до тук. Искам да науча много работи, обаче не ги разбирам. И днес да се опитам да чета нещо, не го разбирам просто и ясно. Моменти на мързел винаги е имало, но това не беше от мързела.
Разбирам после като съм нямал основите, че ми е било трудно, но самите основи като не разбираш, това вече е друго.

Вариантите за лечение винаги са били Концерта, Риталин, Адерал, като адерала си е чист амефетамин, но се предписва като лекарство. За жалост, не знам кой тук в България би ти признал този синдром, и би ти изписал тези лекарства, затова ако имате предложения, давайте!

ranieri
12-05-2013, 06:52
Абе я се стегни бе , не му вървяла математиката и ще взима Риталин ,не ги гледай братята Американци ,че на половината докторите им поставят това с цел да си купуват лекарства.

mcfe
12-05-2013, 06:55
Абе я се стегни бе , не му вървяла математиката и ще взима Риталин ,не ги гледай братята Американци ,че на половината докторите им поставят това с цел да си купуват лекарства.

Ти се стегни, все едно да кажеш на накой инвалид(без крака) да си обуе обувките. Ти го нямаш този проблем, няма как да знаеш какво е с него. За теб винаги е било лесно да се научиш, при мен не.

ranieri
12-05-2013, 07:05
Аве СТЕГНИ се бе , не можел да учи нещо което не му е интересно и сам казва ,че го и мързи също и без да посети лекар иска да взима силни лекарства? Ти добре ли си?

mcfe
12-05-2013, 07:07
Аве СТЕГНИ се бе , не можел да учи нещо което не му е интересно и сам казва ,че го и мързи също и без да посети лекар иска да взима силни лекарства? Ти добре ли си?
Е, училището свърши вече. Къде съм казал, че не ми било интересно? Интересно ми е нещо, но НЕ ГО разбирам и веднага почвам друго, което като не разбера(и следователно губя интерес) и пак минавам на друго. Но сега искам да се занимавам с други неща, които не разбирам, и причината е ЗАБОЛЯВАНЕ, което отново ти казвам, че ти нямаш и няма как да разбереш какво е.

ranieri
12-05-2013, 07:16
Много лесно губя интерес, скачам на нов проект, видя, че не мога и губя интерес и веднага към нещо друго.
За жалост не спира до тук. Искам да науча много работи, обаче не ги разбирам. И днес да се опитам да чета нещо, не го разбирам просто и ясно. Моменти на мързел винаги е имало, но това не беше от мързела.
!

Това важи за 90 процента сигурно от студентите и учениците? Сам си поставяш диагноза през интернет и искаш да взимаш лекарство за това? Стегни се ..

mcfe
12-05-2013, 07:37
Кажи как да се "стегна" тогава? Аз не съм доктор, и съм сигурен, че имам ADHD, ти не си доктор и ми казваш, че нямам. В крайна сметка само доктор може да ми каже дали имам или не, но тялото е мое, и мога да взимам каквото поискам.

x7aZzy
12-05-2013, 08:29
Не трябва така да си се диагностицираш сам.

От това, което си написал, не виждам ясни симптоми. Тези, които си изброил, се появяват при всеки понякога. Ако ти се случва постоянно, отиди при специалист.

Губиш ли си често нещата? Следваш ли инструкции? Можеш ли да стоиш на едно място спокойно? Мълчалив ли си? Прекъсваш ли събеседника си по време на разговор? Четеш ли бързо? Четеш ли на глас? Схваща ли ти се ръката, когато пишеш? Наричали ли са те "изоставащ" в училище?

Опитай се да отговориш на тези въпроси и се замисли дали наистина имаш този синдром. Само за твоя информация - това е генетично разстройство в повечето случаи и се наблюдава главно при по- малки деца. Но не казвам, че нямаш - може и да си от онези 3 до 5 процента от световното население, които страдат от ХРНВ. Все пак доста се съмнявам, най- малкото си успял да напишеш сравнително дълъг и горе-долу структуриран текст.

mcfe
12-05-2013, 08:56
Не трябва така да си се диагностицираш сам.

От това, което си написал, не виждам ясни симптоми. Тези, които си изброил, се появяват при всеки понякога. Ако ти се случва постоянно, отиди при специалист.

Губиш ли си често нещата? Следваш ли инструкции? Можеш ли да стоиш на едно място спокойно? Мълчалив ли си? Прекъсваш ли събеседника си по време на разговор? Четеш ли бързо? Четеш ли на глас? Схваща ли ти се ръката, когато пишеш? Наричали ли са те "изоставащ" в училище?

Опитай се да отговориш на тези въпроси и се замисли дали наистина имаш този синдром. Само за твоя информация - това е генетично разстройство в повечето случаи и се наблюдава главно при по- малки деца. Но не казвам, че нямаш - може и да си от онези 3 до 5 процента от световното население, които страдат от ХРНВ. Все пак доста се съмнявам, най- малкото си успял да напишеш сравнително дълъг и горе-долу структуриран текст.

1)Губиш ли си често нещата? - Нямам много неща, така че не мога да отговоря точно, но като бях малък често ми се случваше да търся една тетрадка и да не мога да я намеря, чак след пет минути я намирам там, където уж бях погледнал и със сигурност я нямаше.

2)Следваш ли инструкции? - Писмени инструкции - долу-горе. Вербални? Никога! Когато съм питал някой да ме упъти някъде, обяснява ми но аз не разбирах, усещам едно притръпване и гледам човека ми обяснява и нищо не разбирам. Въобще някой опитва ли се нещо да ми обясни вербално не разбирам нищо. Следователно отговора е НЕ.

3)Можеш ли да стоиш на едно място спокойно? - На публични места, може би..не без оглеждането настрани и т.н. Обаче когато съм у нас, и имам идея и мисля върху нея или правя репетиция на нещо, което бих казал по телефона, бих казал в продължения на половин час ходя буквално напред и назад(без да спирам) и мисля, като разбира се имам навика да си суча косата и да я слагам под нокътя да прищипвам и да дърпам като усещам лека болка. Понякога ходя напред-назад толкова много, че ми прилошава.

4)Мълчалив ли си? - Когато съм с приятели, не особено. Дори приказвам толкова много, че може на някой да му се надуе главата. В нас си мълча.

5)Прекъсваш ли събеседника си по време на разговор? - Много!

6)Четеш ли бързо? - Не бих казал. От време на време ми се случва да съм малко "хиперактивен" както описах по-горе и чета бързо, като не разбирам думите, и дори ги прескачам, като се връщам в началото и се опитвам да се успокоя и да чета бавно.

7) Наричали ли са те "изоставащ" в училище? - От учител - не, но най-добрия ми приятел го е казвал немалко пъти. В интернет обаче са ме наричали това МНОГО често, от различни хора, които не са имали нещо помежду си и не се познават.

Бонус отговор

8 ) Имаш ли някакви фобии/разтройства? - Да, имам. Имам арахнофобия. Преди няколко месеца ме полази паяк, когато бях много спокоен, веднага скочих от леглото от страх и разтреперен. Всяка вечер и сутрин се оглеждах в стаята за паяжини по няколко минути. Мразя паяжините, когато ми се залепи паяжина трябва ВЕДНАГА да се измия, иначе съм неспокоен и вдървен. Имам и oбсесивно-компулсивно разстройство, мия си ръцете по много пъти на ден, достигало е и 30-40 пъти на ден. Имаме магазин, помагах там и преди няколко месеца идваха много цигани, от тогава много ми се разви зараду тях, повдигаше ми се от тия цигани, мия си ръцете по няколко пъти, сгреша ли нещо и пипна нещо мръсно, повтарям. Мия си вилиците повторно, отварям вратите с хартия, от страната, която никой не е пипал.
Ядосвам се когато никой ми пипа компютъра с мръсни ръце, дори наскоро си изхвърлих мишката и клавиатурата затова и си купих нови и бих го повторил ако се случи пак. Телефона си вече не го пипам, защото е мръсен. Ако го направя, си измивам ръцете веднага. Измивам ги като измия кранчето на чешмата, и чак тогава ръцете си. Все пак ако пипнеш кранчето с мръсни ръце, и се измиеш и спреш водата, то мръсотията пак е върху ръката ти.
Преди да ям, си измивам ръцете, но забърсвам само дясната, а лявата само отгоре, защото влакна или космите на котката ми(навсякъде са) полепват, това не е допустимо за мен.

x7aZzy
12-05-2013, 09:14
Консултирай се със специалист. Може би имаш лека форма на ХРНВ, която може да се овладее без медикаменти.

Иначе моят съвет е да се стремиш да спазваш график всеки ден. Структурирай си времето, разпределяй си задачите. Ползвай напомнящи бележки.
Друг метод е да повтаряш чутото или поне това, което си разбрал. Когато говориш с някого, го гледай в очите - така ще ти е по- трудно да се разконцентрираш. Опитвай се да се самоуспокояваш - музика, медитация, дишане, такива неща.

Това са само общи приказки. Пробвай различни неща, за да разбереш кой е най- добрият за теб метод.

mcfe
12-05-2013, 09:25
Забравих да напиша това

Схваща ли ти се ръката, когато пишеш? - Ако пиша без да спирам една страница, може би, но отделно едно такова усещане почвам да имам, все едно ще се напишкам, започвам да губя контрол върху мускулите на тазовото дъно. Случва се и ако трябва да извърша някакво действие с мишката, което отнема много време. Не се шегувам за това. Виж и отговор 8 в предишния ми пост.
Не чета на глас.

georgi12
12-05-2013, 10:23
Без да съм психолог - искам да ти кажа , че си доста интелигентен и начетен човек . Може би е добре да не се оценяваш толкова ниско . Относно миенето на ръцете - майка ми е същата Няма нищо лошо в това , освен , че постоянно има мокри кърпи в изобилие.
Ако не си гледал сериала МОНК - гледай го .Не , че трябва да се оприличаваш с него - просто да видиш , че човек с различни потребности може да бъде гениален.

Hayashi
12-05-2013, 14:19
Абе я се стегни бе , не му вървяла математиката и ще взима Риталин ,не ги гледай братята Американци ,че на половината докторите им поставят това с цел да си купуват лекарства.

Съгласна.
Бях чела една статия "Защо във Франция няма деца с ADHD?". Именно защото лекарите не им поставят разни измеслини диагнози, за да може фармацефтичните компании да си продават лекарствата.

Именно заради такива като теб направиха всички лекарства с рецепта. Ако чета симптомите в интернет всяка настинка е рак, значи ли, че трябва да се самооблъча с химиотерапия и да мина на морфин?
А, и редовно си забравям някакви дребни неща. Не помня вчера какво съм яла, нито дали сервитьорката, която ме е обслужила преди 5 минути е била чернокоса или руса. Това, не значи че страдам от Алцхаймер или от измисления синдром на хиперактивността.

Ако имаш съмнения, че страдаш от нещо отиваш на лекар, не питаш в интернет какви лекарства да си купиш.

Auriss
12-05-2013, 14:30
Е кво го нападнахте човека ;д Аз съм същия. Единственото решение, което съм намерил, поне що се отнася до ученето, е да записвам. Ама буквално всичко, което си мисля, че може я да забравя, я да си пусна покрай ушите от невнимание. Като го пиша го осмислям. Ей го вчера 12 листа издрасках следобяда за един курс, който гледам. Преди това го бях гледал веднъж, след това действах заедно с инструктора - накрая пиша и нещата си идват на мястото.

Другото, което съм открил, че поне в моя случай върши работа - взимам си видео материалът и в зависимост от това колко *бавен* е инструктурът увеличавам скоростта на видеото 1.5х до 2х. Много мразя да ми губят времето и някой като мрънка доректно губя интерес и се заплесвам. Двойна скорост те насилва да се съсредоточиш, пък и информацията идва доста по-бързо => държи те в напрежение. Наистина помага, пробвай.

Отделно ако не тренираш - започни. Като не те свърта на едно място е адски досадно и не можеш да се съсредоточиш върху нищо.


Това всичкото при условие, че проблемът ти е вследствие 'нетърпеливост' един вид. По-горе и някакви медитации и прочие ти предложиха - може пък и да помогне - пробвай.

StringTheoryPracticist
12-05-2013, 20:28
It has been brought to my attention...

Първо няколко съвета по мета-темата и после по темата.

Още от първия ти пост се вижда, че ще има наплив на хора, които не вярват в абстрактни неща и се опитват да обяснят всичко с интуиция - щото си видял информацията от интернет, а не от някой източник които звучи "сериозен"; както и защото идеята идва от теб. Най-добре е да бъдат напълно игнорирани, няма да допринесат за дискусията, трудно ще ги убедиш, а даже да ги убедиш най-вероятно няма да допринесат. За момента хората които трябва да бъдат игнорирани са: ranieri, Hayashi, georgi12.

Нищо лично към тях, виждам че и те искат да ти помогнат, това което казват щеше да е полезно ако беше истина. Но ако искаш темата да бъде полезна, не им отговаряй. Ами те са прави, а аз греша? Е, тук ще трябва да ми се довериш.

Сега по темата. 3-5% е точно, но подвеждащо поради няколко причини:

1. В популацията на форума, АДХД се среща доста по-често отколкото при средното население, особено хората с над 1000 мнения. Причината за това е, че щом имат толкова, вероятно са малко или много пристрастени към нещо, което вероятно не искат да правят (а АДХД води до лесна пристрастируемост). За твоя случай не знам - казвам това на базата на наблюденията си а не заради теорията с пристрастяването, обаче не знам дали важи за хора с малко постове. Ако ти е контраинтуитивно това, ето ти друга интуиция: факта че си във форума и с много мнения е някакво доказателство за наличие на АДХД. Виждам че си с 92 мнения така че ако това ти е единствения акаунт, значи тва не важи за теб.

2. В момента, критериите за умствена изостаналост е IQ под 70 (SD=15). Тоест ако някой реално има 70-75, той не подлежи на диагноза, но е г/д същия като някой със 69. А дали е умствено изостанал някой с 80? Да, отчасти. Умствената изостаналост не е нещо което или имаш, или нямаш - може да се каже, че всеки го има, но в различна степен. Същото е с ADHD: не трябва да се разглежда като болест, а като нещо което всеки има. Дори да не си в долните 5% може да си в 10%. А дори да си над средното ниво (повечето хора да са по-ADHD от теб), пак ще има полза да си подобряваш концентрацията, въпреки че някои лекарства и методи работят много по-добре при хора които са доста ниско.

Относно това доколко го имаш: по описанието ми е трудно да преценя, честно казано не ми изглеждаш много ADHD, но не чувам и неща които да те "отпишат". Съветвам те да подходиш различно към критериите: освен симптомите които имаш, опиши и тези които нямаш, много ясно опиши какво ти се случва на теб и защо това не е типично за ADHD. Така или иначе е нормално да ти липсват някои (диагнози за повечето неща се поставят при наличието на само част от симптомите), добре е да си наясно и в крайна сметка да приемеш ако го нямаш - все пак целта ти е да разбереш истината, а не да разбереш че имаш АДХД. Освен това се запитай доколко другите проявяват симптомите в сравнение с теб - често ли си единствения който не е чул и разбрал? Колко често си виждал другите да се оплакват от подобни неща (имай предвид че много хора не биха си признали или не биха им обърнали внимание)? Някои от нещата които каза са напълно нормални в определени количества. "Синдрома на студента" е да оставя нещата за последния момент, но не е нормално за всеки краен срок да го правиш буквално до последната минута, особено ако предпочиташ да ги свършиш предварително (познавам хора които са така). Има и други симптоми, но ме мързи да ги описвам, все пак аз също имам крайни срокове ^^

Как да се справяш? Няма лесно решение, ще покрия 3 възможности. Не са взаимно изключващи се и е препоръчително да ги комбинираш, особено 2 и 3 (може да пропуснеш 1). За някои от нещата трябва диагноза - това ще означава да казваш на някои от работодателите си че си с АДХД, а тва е минус; също така ще го има в данните ти. Сам си прецени дали искаш диагноза.

1. Хапчета. Влияят само докато ги взимаш, реално не те лекуват (може би с изключение на bacopa monnieri). Освен тези които изброи има и други, виж http://www.gwern.net/Nootropics (виж modafinil / armodafinil, както и piracetam). Някои могат да се взимат без рецепта. Съветвам те да опиташ еднократно от всичко което можеш, няма да ти навреди и може да разбереш какво работи (и дали работи изобщо), пък даже да работи може да не го взимаш ако има странични ефекти. Адерала се води амфетамин, ефектите му не са дрогиращи - на автора на страницата която пуснах му личи толкова малко, че му е много трудно да каже дали е взимал адерал или не (правил е плацебо тестове - не знае дали хапчето е истинско или не). Като цяло хапчетата имат ефект и доста от тях почти не вредят, но струват пари и ако хората знаят че взимаш хапчета ще те имат за инвалид, даже самите те да имат АДХД (хората са глупави). Освен това, хапчетата помагат на концентрацията на повечето хора, даже на тези които нямат проблеми с нея.

2. Neuroplasticism. Някои неща изкореняват ADHD и са полезни за здравето, работят като променят мозъка. Това са следните: медитация, упражнения (кардио помага много, тежестите помагат малко), софтуер за Dual N-back като Brain Workshop (http://brainworkshop.sourceforge.net/), както и може би нещата които те карат да си напрягаш концентрацията и те изморяват психологически като ученето. Силно препоръчвам всичките неща от тук. Това е може би най-доброто решение.

3. Мениджмънт и планиране. С по-добри навици и знания може да се научиш да заобиколиш АДХД. Едно от тях е избягването на подлагане на неща с които ще си губиш времето, примерно деинсталирай всички игри или ако ти е опция направо изключи компютъра от кабела и прибери кабела някъде на тавана. Когнитивната терапия (психолог я прави) също е доказано, че помага. Това е ограничено решение, помага на решаването на някои от симптомите, което облекчава проблема, въпреки че не намаля нивото на ADHD. Все пак някои неща са много полезни дори да нямаш АДХД.

4. Неща които не трябва да правиш (някои от тях са съвети, които ще получиш). Хората ще ти кажат, че си мързелив, незаинтересован и със слаба воля, и че проблемите ти ще изчезнат когато се заинтересоваш / се стегнеш - можеш да игнорираш това (наистина би помогнало, но проблема не идва от там). Недей да разчиташ на self-help книги за позитивно мислене. Но най-важното е: недей да разчиташ на себе си и на това, че ще ти се прииска да седнеш да учиш по импулс, защото най-вероятно така няма да свършиш нищо докато не се почувстваш притиснат; по-добре си отдели време за учене и планирай нещата повече. В противен случай, реалността обикновено ще е по-лоша от очакванията ти.

Има и форуми за адхд (Google "adhd forums" и ще ти излязат), там ще можеш да получиш много информация, стига да знаеш английски.

AnarchyBoy
12-05-2013, 22:18
^ Ти не се ли отказваше?

anonymous708973
12-05-2013, 22:47
Хммм... Не че нещо, ама това, че трудно учиш, далеч не означава хиперактивност. Хиперактивност е да си нервен, да подскачаш постоянно, да не можеш да се съсредоточиш изобщо, 15 различни неща да ти привличат вниманието докато се занимаваш с още 15.
Не те свързвам аз с тоя синдром.

Уж и аз не съм хипоходричка, ама откакто четох, че един от симптомите на някой от видовете ракове беше трудно преглъщане, познай каква паника съм всеки път, като се разболея и преглъщам трудно :д

tireheb
12-05-2013, 23:50
Особено по Математика и Български бях много зле, формулите не разбирах, а по Български език още от 2-ри или 3-ти клас като учихме глаголи,съществителни имена, прилагателни, сказуемо и т.н въобще не ги разбрах, дори днес не ги знам.

а може би просто си глупав ?
доста по-често срещано явление от ADHD, за съжаление също толкова нелечимо

HollyGolightly
12-06-2013, 01:09
Каквото и да става, не минавай на хапчета. От личен опит ти го казвам, тъпчех се с тях за известен период от време и освен че те карат да се чувстваш като пребит, друго не правят. Фактически това са успокоителни, които те забавят и просто нямаш енергията да подскачаш, клатиш крака и да мислиш за какво ли още не.
Най-добре пробвай да вършиш по няколко неща едновременно, когато не можеш да си концентриран в/у едното, веднага преминавай на другото и така ги сменяй.

mcfe
12-06-2013, 04:18
Хммм... Не че нещо, ама това, че трудно учиш, далеч не означава хиперактивност. Хиперактивност е да си нервен, да подскачаш постоянно, да не можеш да се съсредоточиш изобщо, 15 различни неща да ти привличат вниманието докато се занимаваш с още 15.
Не те свързвам аз с тоя синдром.

Уж и аз не съм хипоходричка, ама откакто четох, че един от симптомите на някой от видовете ракове беше трудно преглъщане, познай каква паника съм всеки път, като се разболея и преглъщам трудно :д
Тук не става въпрос само за хиперактивност, а и за дефицит на вниманието.


а може би просто си глупав ?
доста по-често срещано явление от ADHD, за съжаление също толкова нелечимо
Хей, виж, възможно е. Не искам да го признавам много, но е напълно възможно. Веднъж правих няколко от тези онлайн IQ тестове и излезе между 82-84.

@StringTheoryPracticist
Браво, ти си единствения, който ме разбира.

Симптомите на ADHD са

Импулсивност, прибързаност, липса на самоконтрол - Имам.
Хиперактивност - При мен единствено, когато се опитам да се съсредоточа, вървя напред и назад в продължение на няколко минути, дори половин час без да спирам.
Невнимание/разсеяност - Лесно се разсейвам.

Симптоми, които нямам...предполагам губенето на предмети. Стига някой да не ми мести нещата, винаги знам къде са, тъй като след като ги ползвам ги връщам обратно там.

В Английското Wiki има малко повече симптоми

Be easily distracted, miss details, forget things, and frequently switch from one activity to another
Have difficulty maintaining focus on one task
Become bored with a task after only a few minutes, unless doing something enjoyable
Have difficulty focusing attention on organizing and completing a task or learning something new
Have trouble completing or turning in homework assignments, often losing things (e.g., pencils, toys, assignments) needed to complete tasks or activities
Not seem to listen when spoken to
Daydream, become easily confused, and move slowly
Have difficulty processing information as quickly and accurately as others
Struggle to follow instructions

Тази в червено обясних по-горе, че не ми се случва(или е изключително рядко). Останалите, бих казал, че ги имам до една, особено "мечтаенето".
Следването на вербални инструкции ми е най-трудно, въобще някой опитва ли се да ми обясни нещо, или да ме упъти, нищо не разбирам. Какво имам предвид? Ами не го правя нарочно, обаче нищо от казаното НЕ СЕ запомня от мен, човека си приказва, аз не е като да не искам да го слушам, просто казаното не мога да го осмисля. Трудно мога да обясня чувството, което изпитвам докато някой ми обяснява нещо.

Като бях малък, от 3-ти до 5-ти клас живях при съпруга не сестра си, той ме биеше много и трябваше да уча уроците си НАИЗУСТ, но това, че знаех урок дълъг няколко страници наизуст дори със запетайките, не означаваше, че го разбирах, не го усвоявах това знание. И ако учителката ми зададеше въпрос, който беше свързан с урока, който го знам, но използваше други думи да го зададе, нямаше как да и отговоря, не разбирах въпроса и не намирах нищо свързано с него в това, което бях запомнил.

DisappointedDreamer
12-06-2013, 05:02
tрябваше да уча уроците си НАИЗУСТ, но това, че знаех урок дълъг няколко страници наизуст дори със запетайките, не означаваше, че го разбирах, не го усвоявах това знание. И ако учителката ми зададеше въпрос, който беше свързан с урока, който го знам, но използваше други думи да го зададе, нямаше как да и отговоря, не разбирах въпроса и не намирах нищо свързано с него в това, което бях запомнил.

И аз си учих уроците наизуст със запетайките между 3-ти и 5-ти клас, и нищо не разбирах, нито пък можех да отговоря на зададения на учителката по друг начин въпрос, и какво?
И аз не те асоицизирам с тоя синдром.

HollyGolightly
12-06-2013, 05:13
Най-после от скука ти прочетох и двата поста и доколкото разбирам сам си си поставил тази диагноза. ADHD както и ADD се доказват само с тестове, и с помощта на доктор,който те наблюдава известно време. Не можеш сам да четеш и да си го нагаждаш така както решиш. И преди да ме обвиниш, че хейтя или не разбирам за какво говоря, прочети си ЛС-то, което ти написах, самата аз съм освидетелствана(как звучи.. ) с това, както и с някои други неща, така че малко или много знам за какво говоря! Не бъркай просто липсата на концентрация и някои други тикове, които може и да са причинени от травми в детска възраст, със симптомите на това..."заболяване????"

StringTheoryPracticist
12-07-2013, 00:00
тва с ученето наизуст и неразбирането на съдържанието не е симптом на АДХД, даже е лек контрапоказател, защото някои не могат да наизустяват добре (въпреки че други са ок с наизустяването)

а онлайн IQ тестовете почти всички са грешни, за създаването на реален се иска обстойна статистика и много занимавки. ето ти един по-добър: http://www.cerebrals.org/jcti/JCTI.html

mcfe
12-07-2013, 02:33
тва с ученето наизуст и неразбирането на съдържанието не е симптом на АДХД, даже е лек контрапоказател, защото някои не могат да наизустяват добре (въпреки че други са ок с наизустяването)

а онлайн IQ тестовете почти всички са грешни, за създаването на реален се иска обстойна статистика и много занимавки. ето ти един по-добър: http://www.cerebrals.org/jcti/JCTI.html
Е, това беше преди 8-9 години, вече не мога толкова лесно да запомням. Последно време даже често паметта ми е по-лоша и от някой много по-възрастен. Примерно ти ако си на 40 и си спомняш ясно нещо от ученическите си години, то аз съм на 20 и почти не помня последните 4-5. Разбира се, с годините забравяме, но мисълта ми е, че аз забравям разни неща случили се в последните 6 месеца, седмици, дни. Много често ми се случва да тръгна от нас за магазина и да се усетя, че съм забравил какво да купя, макар, че ми е било казано 20 секунди преди да тръгна. Това не е симптом на ADHD, но мозъка е сложно свързан.

А иначе, симптома, който често имам е дефицита вниманието и концентрацията. Днес се опитах да понауча малко за FOREX Trading, почнах да чета(на Английски е информацията) и докато се усетя ми изкачат други неща в главата да проверя, веднага след това друго и така от нещо важно, стигам до нещо не толкова важно(това се случва за период от 30 секунди).

Не съм лекар, но самия ADHD може да е симптом на нещо, а не главен причинител.

StringTheoryPracticist
12-07-2013, 02:46
това с разсейването и daydreaming (най-вече daydreaming) е стабилен симптом на АДХД - докато доста неща са незадължителни и второстепенни, тези идват директно от това. струва ми се, че наистина го имаш

АДХД може да бъде симптом на аутизъм - не ми изглеждаш аутист, но не съм те чел много, а и може да е в лека степен и да не съм забелязал. също така на сънна апнеа и хронична умора/недоспиване. не знам на какво друго може да е симптом, но обикновено даже да се причинява от нещо друго си важи само за себе - включително при аутизма и другите коморбидни психологически разстройства (биполярно, ОЦД, дислексия и още доста други). само ако е от преумора са различни нещата, естествено, защото ще изчезне ако спреш да си уморен

VitaminR
12-18-2013, 20:32
Хората, които казват да ходиш на лекар и че не можеш сам да си поставиш диагноза ADHD си нямат и на представа за какво говорят... Сега сигурно чуват за ADHD за първи път и без да мислят говорят глупости. Пък и в България има само 2ма психиатъра дето разбират от ADHD така че докато ги намериш ще ти отнеме доста нерви и усилия :) (от личен опит говоря :P) Всички останали ще те диагнистицират с тревожност или депресия (единствените психични разстройства които съществуват в БГ) и ще се опитват да те зарибяват с няк'ви скапани антидепресанти като десетките откачени бабички или лелки в менструална пауза които им минават през кабинетите всеки ден.

Моето мнение е да не си оставяш психичното здаве в ръцета на някой друг. Лоша идея.

Ако мислиш че имаш ADHD значи най-вероятно го имаш, все пак проблемите които са те довели до това мислене са реални. Нормално е след толкова много неуспехи, след толкова опити да правиш нормални неща, които за другите са елементарни, а за теб непосилни да те накарат да мислиш че нещо не е наред с теб.

Сега да ти отговоря на истинския въпрос :)



Вариантите за лечение винаги са били Концерта, Риталин, Адерал, като адерала си е чист амефетамин, но се предписва като лекарство. За жалост, не знам кой тук в България би ти признал този синдром, и би ти изписал тези лекарства, затова ако имате предложения, давайте!

Адерал (4:1 dextro:levo-amphetamine) е нелегален в цяла Европа, само в UK можеш да се сдобиеш с него със специална поръчка към Щатите.

В по-развитите държави в Европа - Германия, UK, Испания, Холандия има и Dexedrine но разбира се тук е нелегален.

Vyvanse (Elvanse) също наскоро го пуснаха в 8 държави от Европейския съюз но и него го няма в БГ все още.

Тука единствения медикамент за ADHD е Concerta който общо взето е Ritalin с удължено освобождаване. Представлява психостимулант приблизително 25 пъти по-мощен от кофеина (поне в отношенията при които ефекта им се припокрива, но риталина е много по-гладък и чист от гледна точка на психологическия ефект(не създава тази неспокойност и хиперактивност като кафето) и разбира се се взема в много по-малки дози отколкото кофеин в едно кафе или ред бул например). Активната съставка е метилфенидат, който е производно на амфетамина и е най-близкия фармакологичен аналог на кокаина. Не случайно едно от уличните му имена е "детски кокаин".

Аз съм го ползвал в най-тежките си дни както можеш да се доседиш :D. Мога да ти опиша усещането.
30-50 минути след като го изпиеш се усеща една огромна вълна мотивация, инициатива и енергия. Лека еуфория и свръхчовешка способност за концентрация. Много по-бързо и адеквато вземаш решения, можеш да изслушваш и да разбираш какво ти казват хората, общо взето почти всички симптоми на ADHD изчезват мигновено. Няма значение нещо колко е скучно или тъпо започнеш ли го за 1 секунда и след това можеш да се оставиш на автопилот. Първият път като го пробвах се чувствах все едно че винаги досега съм бил сляп и изведнъж съм прогледнал или все едно цял живот съм бил в инвалидна количка и изведнъж съм проходил магически. Ако трябва да сме по-реалистични това е все едно да не виждаш добре и да си сложиш очила :D Всичко става толкова ясно и чисто. Ако някога си бил в живото-застрашаваща ситуация или изключително важен изпит или интервю и след като е минал първоначалния страх - усещането е доста подобно, но контролирано и консистентно.

Разбира се има и неприятно странични ефекти понякога, но те са строго-индивидуални. Зависи как организма ти го понася.

Според мен лично ползите далеч надминават недостатъците. Това нещо доста пъти ме е спасявало от уволнение на работа или от 2ки на изпити. Нещо като стероидите в спорта, само че това е за умствена дейност.
Единственото неприятно нещо е че в продължение на 2-3 след като му свърши ефекта часа си като разглезено момиченце в цикъл. Много трудно е и да заспиш след това.

По мой личен опит не мисля че води до особено пристрастяване. Никога не съм имал проблем да го спра или да се въздържа от вземане. Готиното е че ефекта е мигновен, можеш да го вземаш 1 път на седмица/месец-2 и пак ще работи. Не е като някои други медикаменти, с които всеки ден трябва да се друсаш.

С Концерта можеш да се сдобиеш единствено с жълта рецепта. Трябва да отидеш на ЧАСТЕН (задължително) психиатър и да си поискаш рецепта. Самия медикамент е 93лв най-малката дозировка. Само в една аптека в София знам че се продава.

Казвам ти всичко това щото много добре разбирам как се чувстваш, аз също имам ADHD. Живота ми щеше да е в много по-добро положение ако бях открил този проблем по-рано. И е отвратително че в тая държава не се обръща внимание на такива неща. Колко хора не могат да имат пълноценен живот заради невежеството на т.нар. "лекари"....

Давам ти информацията, а ти сам си реши какво да правиш с нея :) И игнорирай хейтърите дето дават акъл без да имат представа за какво говорят :P

dest
04-15-2014, 14:10
VitaminR има ли някакъв начин да се свържа с теб? Имам някои въпроси за тая Концерта.
Ако видиш видиш съобщението пиши, моля :)

Leticcia
04-18-2014, 06:29
Не страдаш от АДХД, страдаш от хипохондрия. ;)

npp
04-18-2014, 09:12
...

честно казано проблема е всъщност духовен, макар и лекарите да определят такива състояния като болестни, в случаи като този винаги има някакъв дух, който пречи, а за да можеш да преодолееш проблема, старай се да не си създаваш (чрезмерни) амбиции с ученето, но имай го просто като средство да преживяваш в този свят, понеже хора с добри оценки в дипломите са по-предпочитани от страна на работодателите, също така, можеш да започнеш да призоваваш истинския Бог Отец за помощ в Името на Неговия Син Исус Христос - старай се да улавяш злия дух, който ти пречи, и да му се противиш чрез вяра в и молитва към Бог по посочения начин докато не бъде изгонен трайно, като имаш предвид, че обикновено може да бъде усетен под формата на напрежение или безпокойство в областта на главата или тялото - всички злини идват от системата на неправедната човешка религия/духовност, а за да можеш да изгонваш злите духове по-лесно, събирай сили чрез вярата в Исус и молитвата към Небесния Отец

anonymous708973
04-18-2014, 10:42
Аз съм го ползвал в най-тежките си дни както можеш да се доседиш

Това нещо доста пъти ме е спасявало от уволнение на работа или от 2ки на изпити.

Ако това са ти най-тежките дни, значи по принцип си разглезено момиченце в цикъл.

Но пък трябва да призная, че не мога да съм сигурна дали все пак не си прав за това чувство:

Нормално е след толкова много неуспехи, след толкова опити да правиш нормални неща, които за другите са елементарни, а за теб непосилни да те накарат да мислиш че нещо не е наред с теб.

Auriss
04-18-2014, 11:09
Ако това са ти най-тежките дни, значи по принцип си разглезено момиченце в цикъл.
Някои хора целенасочено отбягваме проблематични личности и ситуации. Като изключим семейни трагедии, не виждам какво по-'тежко' може да се случи на човек, стига да не е ... ми ... от описаните в първото изречение.
Ненужно се заяждаш. :cool:

anonymous708973
04-18-2014, 11:21
Напълно е възможно :д
но ако има чак такива проблеми и тоя синдром, мисля, че би следвало бая по-големи главоболия да има... или?

JDeel
04-18-2014, 11:22
Аз почти не знам какво е ADHD, но според този YouTube-ър това е дарба: https://www.youtube.com/watch?v=wd7tzHPDVU4 (на английски)

Auriss
04-18-2014, 11:25
Напълно е възможно :д
но ако има чак такива проблеми и тоя синдром, мисля, че би следвало бая по-големи главоболия да има... или?
Аа не знам, аз не претендирам да съм чак с ADHD, но като знам какво ми е в дните, в които не мога да се съсредоточа за 5 минути и като си помисля какво би било х5 и ... тежко ще да е. Представи си да седнеш да учиш по математика и да не можеш да дочетеш задачата преди да си се разсеяла. 100% си имала такива дни. А ако ти беше целият живот така ;/ ?

anonymous708973
04-18-2014, 11:33
Че ако чета първия пост, аз съм абсолютно класически случай на ADHD.

draid
04-18-2014, 12:10
Тъпчете се с лекарства, мекушави твари такива. Предлагам темата да бъде заключена на момента, че тука взеха много да се самодиагностицират и да пият хапове от които не разбират.

kalpazanka
04-18-2014, 13:31
Подписвам се с две ръце под поста на draid.