PDA

View Full Version : Помогнете!Контактни лещи



DaqnaP
12-08-2013, 15:37
Здравейте!
Искам да попитам дали има някой запознат по въпроса за контактните лещи.На 14 съм и от 7-8 годишна нося очила.Последните месеци се заинтересувах и четох много за тях(лещите), видях позитивни и негативни мнения, но искам още.Баща ми е почти съгласен, а майка ми не е.Ще съм благодарна ако пишете нещо.Толерирам всякакви мнения и коментари.Важно ми е.Благодаря предварително! :)

shusha
12-08-2013, 15:39
чувала съм че са вредни.
вземи си яки рамки и си карай с цаки.

Hayashi
12-08-2013, 16:30
Да бе, вредни. Тя и водата е вредна, ако я пиеш по 10 литра на ден.
Ако искаш да носиш лещи се консултирай в оптиката кои са с най-високо водно съдържание, за да ти е по-лесно да свикнеш в началото. Важно е хигиената да е на високо ниво и да си сменяш разтвора всеки път, както и да си миеш ръцете винаги преди да си сложиш лещите.
Аз нося тримесечни лещи, но ако си склонна да даваш повече пари би могла да си купиш ежедневни. Така знаеш, че всеки ден си слагаш напълно чисти лещи.

BloodyDreamer
12-08-2013, 16:35
От първи клас нося очила, с доста голям диоптър съм, имам късогледство и астегматизъм. От няколко дена нося лещи. Лекарката ми беше казала, че лещите спират увеличаването на диоптъра, и имам една съученичка, която вече две години носи лещи и диоптърът и се е увеличил само с 0,25 (преди това се е увеличавал с по единица на година). Нямала съм проблеми с лещите, като изключим това, че трудно ги махам, защото ме е страх да не си избода окото (което няма да стане), и не мога да ги сложа от първия път, но това са неща, които с времето ще се оправят. Не мога да ги нося повече от 5-6 часа, защото очите ми започват да се уморяват, но това може и да е заради рязката промяна в диоптъра (диоптърът на лещите ми е с единица и половина по-голям от този на очилата, защото очилата ми са от преди две години). Както и да е, лекарката ми беше казала да ги нося само на училище, защото преди не съм носила, и може да ми се възпалят очите.
Няма нищо страшно. Има си недостатъци - трябва да поддържаш много добра хигиена, за да не си възпалиш очите, винаги да си миеш ръцете преди да ги сложиш или свалиш, да ги държиш в разтвор, да си носиш и очилата, и кутийката за лещите навсякъде, ако ти се наложи да ги свалиш, освен това е изнервящо, когато не можеш да ги сложиш или махнеш от първия път, но има и много плюсове - коригират зрението по-добре (лежат направо върху очната ябълка) и е по-удобно (не се зацапват, не се драскат, не се изпотяват, когато влезеш в топла стая, не падат капчици по тях, когато вали дъжд). Освен това можеш да носиш слънчеви очила през лятото! За мен това е огромен плюс, понеже очите ми са много чувствителни към слънчева светлина.
Възможно е очите ти да не свикнат с лещите (все пак това е чуждо тяло) или ако си алергична към разтвора, в който се държат, това също може да доведе до усложнения. Според мен е най-добре да се консултираш с лекарката си, по-важно е тя какво ще ти каже, а не аз или който и да било друг.

Hayashi
12-08-2013, 17:18
Нормално е в началото поставянето и махането да са ти трудни. Както и да не можеш да стоиш дълго с тях. С времето ще свикнеш и въобще няма да ти прави впечатление.
Защо си вдигнала диоптъра толкова бързо обаче? Можела е да увеличаваш с по половин диоптър на всеки три месеца и така да си спестиш травмата в началото.
С какво водно съдържание си?

BloodyDreamer
12-08-2013, 17:32
Не знам защо не увеличавах постепенно. Но не е чак толкова фрапиращо, не ме боли глава, или нещо такова, чак след петия час започвам да усещам умора. Иначе едната ми леща е с половин диоптър по-малко от нужното и се чудя дали да не пробвам другия месец с по-големия диоптър. Между другото, с това око, на което лещата ми е с половин диоптър по-малка, не мога да виждам добре на близо. С очилата нямах такъв проблем.
Водното съдържание е 55%.

baby_baby
12-09-2013, 20:31
И аз имам лещи (сини) ама почти не ги слагам дразнат ми очите не ти ги препоръчвам

Котка.
12-10-2013, 20:05
И аз имам лещи (сини) ама почти не ги слагам дразнат ми очите не ти ги препоръчвам

Сори, ама адски некомпетентно мнение.

Hayashi
12-10-2013, 20:16
И аз имам лещи (сини) ама почти не ги слагам дразнат ми очите не ти ги препоръчвам

Ако са на Bausch & Lomb разбирам защо.

baby_baby
12-10-2013, 21:13
Ако са на Bausch & Lomb разбирам защо.

Да ужасни са

Hayashi
12-10-2013, 21:16
Цветните им не знам човек, на когото са му понесли. Как са им дали сертификат изобщо. Авторке, ако ти предлагат на тази марка, бягай далеко!

DaqnaP.
12-13-2013, 17:06
Благодаря много! :)