PDA

View Full Version : Пътуване с куче



HollyGolightly
12-27-2013, 06:00
Лятото мисля да дойда до България, но ще ми се наложи да взема и кучето с мен, тъй като тук няма кой да го гледа. Та въпроса ми е, някой бил ли е в подобна ситуация и какви документи трябва да му вадя. Освен това задължително ли е да му слагам чип, той няма и не искам да има, но четох някакви луди закони, че в България било задължително?

babity
12-27-2013, 10:53
Задължително е кучето да има паспорт с всички вписани ваксини (бебешки и годишни), да е обезпаразитявано по план или поне скоро да е било обезпаразитено и чип (задължително е като форма на идентификация при пренасяне на животни). Също така е желателно да има клетка, 'щото ще пътува в багажното отделение.

Violenza
12-27-2013, 15:30
В паспорта вет трябва да удари печат, че кучето е здраво и в състояние да пътува.

HollyGolightly
12-27-2013, 18:39
Мерси за отговорите. Той има всички ваксини и клетка за пътуване. Тези въпроси май не са много за този раздел, но този чип не е ли опасен? Смисъл такъв че бях чела някъде, че можели да доведат до образуването на тумори и какво ли още не и доста ме е страх да пробвам. А след като е поставен може ли да се махне?

babity
12-27-2013, 20:38
Т'ва са глупости. Може да направи тромбче на някой малък подкожен кръвоносен съд (което по никакъв начин не е опасно за живота), защото именно подкожно се поставят тези чипове или в най-лошия случай местна алергична/възпалителна реакция спрямо чипа като чуждо тяло. Статистически и двата варианта имат благоприятна прогноза, но освен т'ва шансовете за такъв развой са пренебрежимо малки. И да, би могъл да се махне чипа след като си се прибереш където живееш, но процедурата по отстраняването ще е по-травмираща, отколкото да си го оставиш.

broken_hearted
12-28-2013, 17:31
Ако няма кой да го гледа и твоя е много зает с работа и фитнес аз мога да се грижа за пухкавият сладур. Поне ме познава пък и нямам нищо против да помогна в случая :)

HollyGolightly
12-28-2013, 19:51
Спри се вече, банален си^

babity мерси за изчерпателният отговор. Ще си помисля какво да правя, доста се бях филмирала по едно време с тези чипове, то не е най-невероятното куче ама не го искам да страда. Ще се консултирам и с някой тукашен доктор и ще видим :)

Violenza
12-28-2013, 20:35
Спри се вече, банален си^

babity мерси за изчерпателният отговор. Ще си помисля какво да правя, доста се бях филмирала по едно време с тези чипове, то не е най-невероятното куче ама не го искам да страда. Ще се консултирам и с някой тукашен доктор и ще видим :)
Аз пък честно казано за първи път чувам за тези проблеми с чипа. Моята е чипирана от бебе, както и кучетата на всичките ми познати. Никой не се е оплакал досега, слава Богу. То чипа се поставя с инжекция, та и самото му слагане не е нищо притеснително или опасно.

HollyGolightly
12-28-2013, 20:41
Не знам, тук като не е задължително и почти никой не познавам , който да го е направил това.Не твърдя, че е вярно, просто преди няколко години помагах в един приют и някой, който работеше там ми го каза, за това повечето собственици предпочитали да не ги чипират и като се загуби, те вземат че го приспят в приюта преди да го намерят стопаните.

broken_hearted
12-28-2013, 21:06
Чипа може да предизвика сериозна инфекция. Дай го, аз ще го гледам Коди лятото

Hayashi
12-29-2013, 15:05
Холи, тъй като виждам, че си наясно с нещата, имаш ли идея колко излиза полета на кучето до България? Знам, че се плаща на килограм и това ме спира в момента да си взема животинка.

HollyGolightly
12-29-2013, 15:52
Всяка компания е различна, както и зависи по кое време на годината ще пътуваш. През лятото и около Коледа са най-скъпи билетите, тъй като именно тогава хората са в отпуска и използват времето да посетят близки и роднини, съответно летателните компании използват да натрупат някой лев/долар/евро etc. Когато проверих последно Delta както и American Air не е на килограм а на клетка. При едните е $175 а при другите $200. Virgin Atlantic пък ти мерят клетката, не самото животно и на сайта пише да им се обадиш и да им дадеш данните, те ще ти кажат цената. Air France е също около 100-200 евро. Bulgarian Air са най-евтини, на сйта пишеше 80 евро, колко е вярно това, не знам. Проблема е, че летищните такси са доста високи при всички.
Влез в сайта на компанията с която пътуваш и там трябва да има FAQ които обясняват точно как стои въпроса с животните.

Violenza
12-30-2013, 11:06
Ориентировъчно за полети в Европа, ако кучето е малко или пък котка, се взима като ръчен багаж и е около 50 евро.

anonymous708973
12-30-2013, 16:54
четох някакви луди закони, че в България било задължително?

Това е един от малкото смислени и пригодени за нашата държава закони.

Като пътувах последния път, едно кученце го сложиха в багажното... а пък не беше много голямо, 10 килограма да е било. Миличкото.