PDA

View Full Version : Задачи с уловка, логически и всякакви ;)



didi222
12-30-2013, 14:28
Здравейте! :) Ето и една нова тема: Задачи с уловки. Било то математически, било по-философски, това е мястото за тези задачи. :)
ПП: Не знам дали има такава, май ми се мярна, но не ми се търсеше.

Ето и първата: Колко прави 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1–1+1+1+1+1 + 1x0 ?
Отговор А) 0
Б) 13

2. Трима мъже в заведение поръчват хапване за 15 лв. общо. Всеки дава по 5 лв. Келнера взима парите и ги носи на шефа, който се сеща, че тримата са редовни клиенти и кара сервитьора да им върне 5 лв.
Сервитьора е зле с математиката и си пада малко шмекер. Вместо да се занимава да дели 5 лв. между тримата, просто дава на всеки по 1 лв. и прибира останалите 2 лв. в своя джоб.
Накрая излиза, че всеки от тримата мъже е платил 4 лв. или 12 лв. общо. Добавяме 2 лв., които сервитьора си е прибрал и стават 14 лв... къде е отишъл 1 лв. от първоначално платените 15 лв.?

didi222
12-30-2013, 14:29
Първата задача не е трудно. Но преди я бяха пуснали във Фейсбук и повечето бяха сгрешили.

rositzza
12-30-2013, 15:19
Първата е 0

Втората - 3 x 4= 12лв НЕ добавяме парите на сервитьора тъй като те са си в тези 12лв.
12 - 2лв (за сервитьора) = 10 (сметката)
Или иначе казано: 10 (сметката) + 2 (за сервитьора) + 3 (на всеки по 1 върнат лев) = 15 лева

perry_the_platypus
12-30-2013, 15:59
На първата:
НЕ е нула. :lol:
Първо извършваме умножението (1х0, което е 0) след това събираме всичко и се получава 13.

На втората:
След като останат 10 лева в сметката, останалите 5 лева ги делят сервитьора и мъжете. :)

ventto
01-01-2014, 10:23
Кое е по-тежко 1 кг памук или 1 кг желязо ?

DisappointedDreamer
01-01-2014, 10:41
Кое е по-тежко 1 кг памук или 1 кг желязо ?

еднакво тежат :Д

OoVasKoO
01-01-2014, 10:43
Кое е по-тежко 1 кг памук или 1 кг желязо ?
колкото и тъпо да звучи, според мен тежат еднакво

an7raks
01-01-2014, 10:59
Абе, това сериозно ли трябва да са логически задачи? Еле пък задачи с уловка? :lol:
Бай Чачос трябва да дойде да пусне 1 - 2 задачки да ги мислим една седмица.

didi222
01-02-2014, 07:59
Един готвач трябва да вари едно яйце точно 5 минути. Как ще успее, ако той няма обикновен часовник, за да измери времето, а разполага само с 2 пясъчни часовника, единият от които отмерва точно 8 минути, а другият отмерва точно 11 минути?

didi222
01-02-2014, 08:02
Ето тази задача я дават в Япония при постъпване на работа:
http://margaritta.dir.bg/2007/mart/06zada4ka.htm

didi222
01-02-2014, 08:05
Ето една задача измислена от Айнщайн.
Разправят, че само 2% от хората могат да я решат...

1. Има 5 къщи с различен цвят
2. Във всяка от къщите живее човек с различна националност
3. Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определена марка цигари и гледа едно домашно животно
4. Никой от 5-те човека не пие същото питие, не пуши същите цигари и не гледа същото животно като останалите

ВЪПРОС: Кой гледа рибката?

Данни:
- Англичанинът живее в червената къща
- Шведът гледа куче
- Датчанинът пие чай
- Зелената къща е отляво на бялата
- Собственикът на зелената къща пие кафе
- Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка
- Мъжът в средната къща пие мляко
- Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill
- Норвежецът живее в първата къща
- Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка
- Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира
- Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода
- Норвежецът живее до синята къща
- Немецът пуши Rothmans
- Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши Dunhill

Не ми се вярва само 2% са успели да я решат. Опитайте се и Вие и напишете колко време Ви е отнело.

didi222
01-02-2014, 08:07
Една лесна задача: В една стая има 3 ключа за лампа и един човек. Ключовете са за настолна лампа, която се намира на бюро в стая в другия край на сградата и няма визуален контакт към нея. Само един от 3те ключа е свързан с лампата и може да я запали, другите 2 не правят нищо.
Човека има право да включва и изключва ключовете, колкото пъти иска.Но има право да иде само 1 път до стаята и да се върне, за да разбере с кои от 3те ключа се пуска лампата.

Уточнение: В началото всички ключове са в положение изключен.

an7raks
01-02-2014, 11:52
Един готвач трябва да вари едно яйце точно 5 минути. Как ще успее, ако той няма обикновен часовник, за да измери времето, а разполага само с 2 пясъчни часовника, единият от които отмерва точно 8 минути, а другият отмерва точно 11 минути?
1. Пуска двата часовника да отмерват едновременно.
2. Когато 8-минутния свърши, то в 11-минутния ще са останали 3 минути.
3. Обръща 8-минутния и изчаква докато пясъкът в 11-минутния свърши
Сега в 8-минутния са останали точно 5 минути.

didi222
01-04-2014, 20:02
Eто една задача, която имам за домашна, но не мога да се справя: От две гари тръгват едновременно един срещу друг два влака. Намерете след колко часа те ще се срещнат, ако е известно, че единият може да измине разстоянието между тези гари за 2ч. 20 мин., а другият – 3ч. 30 мин.

Отговорът е 1ч 24 мин.

Checksum
01-05-2014, 10:30
Eто една задача, която имам за домашна, но не мога да се справя: От две гари тръгват едновременно един срещу друг два влака. Намерете след колко часа те ще се срещнат, ако е известно, че единият може да измине разстоянието между тези гари за 2ч. 20 мин., а другият – 3ч. 30 мин.

Отговорът е 1ч 24 мин.

http://prikachi.com/images/985/6923985E.jpg

SunT
01-05-2014, 11:21
Ето една задача измислена от Айнщайн.
Разправят, че само 2% от хората могат да я решат...

1. Има 5 къщи с различен цвят
2. Във всяка от къщите живее човек с различна националност
3. Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определена марка цигари и гледа едно домашно животно
4. Никой от 5-те човека не пие същото питие, не пуши същите цигари и не гледа същото животно като останалите

ВЪПРОС: Кой гледа рибката?

Данни:
- Англичанинът живее в червената къща
- Шведът гледа куче
- Датчанинът пие чай
- Зелената къща е отляво на бялата
- Собственикът на зелената къща пие кафе
- Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка
- Мъжът в средната къща пие мляко
- Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill
- Норвежецът живее в първата къща
- Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка
- Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира
- Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода
- Норвежецът живее до синята къща
- Немецът пуши Rothmans
- Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши Dunhill

Не ми се вярва само 2% са успели да я решат. Опитайте се и Вие и напишете колко време Ви е отнело.
Не може да са само 2%, след като дори аз я реших ;д Отговорът е немецът. (отне ми около час и 20 мин -.-)

didi222
01-06-2014, 10:45
Много благодаря, Checksum! :) :)

didi222
01-31-2014, 10:55
1.
Четири момчета се състезавали в бягане. За резултата казват:
А: - Аз не съм нито първи, нито четвърти.
Б: - Аз не съм първи.
В: - Аз съм първи.
Г: - Аз съм четвърти.
Само един лъже, а останалите казват истината. Кой лъже и кой е пръв?

2.
Петя казала, че чашката счупила Соня. Елена и Соня казали кой счупил чашката, но говорели толкова тихо, че никой не ги чул. Известно е, че едно от трите момичета е счупило чашката и само то казва истината. Кое е то?

3.
На остров живеят рицари, които винаги казват истината и лъжци, които винаги лъжат. Пътник срещнал трима островитяни и попитал всеки от тях:”Колко от твоите спътници са рицари?”. Първият отговорил:”Нито един”, втория:”Един”. Какво отговорил третият?

4.
На съд са изправени трима. Виновен е само един и той лъже. Невинните казват истината. Съдията попитал първия :”Виновен ли си ?” и след като получил отговор, попитал другите двама:” Истината ли каза първия?”. Вторият отговорил, че първият е казал истината, а третият, че е излъгал. Кой е престъпникът?

ameli
02-01-2014, 18:57
1зад - може да лъже А и Г (?)
2зад - Елена?
3зад - и тримата?
4зад - третия