PDA

View Full Version : Родителска амбиция



girlwithblueeyes
12-30-2013, 16:34
Интересно ми е дали родителите ви някога са ви налагали техните желания?
Дали те са ви бутали в една посоко и не са позволявали да взимате мнение по дадени въпроси относно вас и вашето бъдеще ?
С една дума били сте жертва на родителски амбиции и бихте ли направили това с вашите деца .

anonymous708973
12-30-2013, 16:38
Родителите ми - в частност майка ми - са били и продължават да са доста амбициозни спрямо мен. Знаят, че са възпитали кадърен и умен човек и настояват този човек да се развива. Никога не са били на принципа "моето гардже е най-хубаво", което отношение съм забелязвала по повод деца, които са чисто и просто посредствени. Просто знаят какво са направили и колко струвам. Съответно това е "отгледало" съответното самочувствие у мен, но се случва да е под нулата, когато се чувствам глупава/недостатъчно добра. Тогава родителското тяло изскача с подкрепа на макс :)

Не са се налагали като цяло, по-скоро са подкрепяли взетото решение, когато се разколебая в последния момент. Доста съм била ограничавана, от мен доста се е изисквало винаги, но е дало страхотен резултат и определено ще е ключова част от възпитанието на бъдещите отрочета.

По-нататък може и повече да се разпиша, в момента ми бягат мислите.

102
12-30-2013, 16:45
Знаят, че са възпитали кадърен и умен човек.

ахахахахахахах

anonymous708973
12-30-2013, 16:51
Аргументация на ниво както обикновено.

Научете се, че фалшивата скромност не само не е на мода, ами е абсурдна и вредна. Отговорих по темата без да се фукам. На когото му пречи - хиксът е горе вдясно, а също така има избор да не чете постовете ми просто.

102
12-30-2013, 16:52
Май някой не си е ял лаината тази вечер...? :)

therichbitch
12-30-2013, 16:56
Не, никога и съм адски благодарна, че винаги (още от детската градина) са били зачитани желанията и влеченията ми. Но това не пречи да са били максималисти и винаги да се е очаквало от мен най- доброто.
{Сега се замислям: дали ако бях им заявила, че искам да стана балерина или танцъорка, щяха да уважат така желанието ми, а нямаше да ми кажат: "хвани се с нещо интелектуално", така че може би и самите избори, които досега съм правила относно развитието си, са били достатъчно адекватни и отговаращи на същността ми, затова не се е налагала никаква родителска намеса}

П.П. Пред очите ми са минавали дооста такива- натискани и буквално заставяни от родителите си деца/млади хора, които в 95% от случаите са посредствени (защото будните нямат нужда от чак такова нещо), та в един момент това избива нанякъде, абсолютно винаги, и обикновено в недобра посока.

anonymous708973
12-30-2013, 16:58
може би и самите избори, които досега съм правила относно развитието си, са били достатъчно адекватни и отговаращи на същността ми, затова не се е налагала никаква родителска намеса}

Същото и при мен.

girlwithblueeyes
12-30-2013, 17:11
Истината е че аз си правя едно разграничение между амбиции и болни амбиции

Абселютно ЗА съм амбицията детето да се бута в правилната за развитие посоко за него . Например ако има данни за певец нека го запишат на пеене . Но да се бута дете което няма талат в тази сфера или която е да е дава много отрицателни резултати и много комплекси .


Майка ми винаги е била болестно амбициозна спрямо мен и не никога не е искала да имам образование и стабилна професия . По скоро амбициите й бяха свързани с перфектен външен вид и намирането на богат съпруг като му дойде времето . От дете ме караше да следя килограмите си и ако случайно кантара покаже дори и 1 кг се започваха едни караници и жестоки лишения . От дете ме мъкнеше по разни конкурси за красота и ме пудреше и гримираше . Винаги ми е натяквала че нямам нужда да съм умна заради външният си вид . Винаги ме е подценявала на умственно ниво а най-голямата болка й беше когато се разбра че няма данни за модел защото съм ниска . Насочиха ме към рекламите защото там не се иска височина но аз вече бяха решила че искам да се занимавам със спорт . И до днен деншен не може да ми го прости това . Напълно осъзнавам че амбициите й са ме повредили жеостоко по простата причина че в моменат съм ненормално суетна .
Мен възпитанието ми дойде от художестевнната гимнастика научих се на дисцплина и отговорност и още куп други качества .

На мойте деца ако някой ден имам такива няма да им го причиня това ще ги насочвам в посоката в която могат. Имам огромон желание да бъдат спортисти но ако решат ад стават лекари няма да ги спирам и с радост ще ги подкрепя .

102
12-30-2013, 17:14
Истината е че аз си правя едно разграничение между амбиции и болни амбиции

Абселютно ЗА съм амбицията детето да се бута в правилната за развитие посоко за него . Например ако има данни за певец нека го запишат на пеене . Но да се бута дете което няма талат в тази сфера или която е да е дава много отрицателни резултати и много комплекси .


Майка ми винаги е била болестно амбициозна спрямо мен и не никога не е искала да имам образование и стабилна професия . По скоро амбициите й бяха свързани с перфектен външен вид и намирането на богат съпруг като му дойде времето . От дете ме караше да следя килограмите си и ако случайно кантара покаже дори и 1 кг се започваха едни караници и жестоки лишения . От дете ме мъкнеше по разни конкурси за красота и ме пудреше и гримираше . Винаги ми е натяквала че нямам нужда да съм умна заради външният си вид . Винаги ме е подценявала на умственно ниво а най-голямата болка й беше когато се разбра че няма данни за модел защото съм ниска . Насочиха ме към рекламите защото там не се иска височина но аз вече бяха решила че искам да се занимавам със спорт . И до днен деншен не може да ми го прости това . Напълно осъзнавам че амбициите й са ме повредили жеостоко по простата причина че в моменат съм ненормално суетна .
Мен възпитанието ми дойде от художестевнната гимнастика научих се на дисцплина и отговорност и още куп други качества .

На мойте деца ако някой ден имам такива няма да им го причиня това ще ги насочвам в посоката в която могат. Имам огромон желание да бъдат спортисти но ако решат ад стават лекари няма да ги спирам и с радост ще ги подкрепя .

А ако решат да станат наркомани ? А алкохолици ? А ако имаш апартаменти и можеш да им предпишеш няколко да си цуцат наеми, ш го напрайш ли ? Стана ми любопитно.. красива.. модел.. качвала ли си снимка ?

girlwithblueeyes
12-30-2013, 17:19
Разбира се че няма да ги подкрепя . Говорех за професионалното развитие .
Но за съжаление повечето хора така си говорят а когато имат деца нещата се обръщат на 180 градуса . Иначе не съм модел заедно с това съм се занимавала ис цигулка и балет и още куп други неща които са ме развили като човек до известна степен за което не благодаря на майка ми a на преподавателите ми . Относно снимката не съм качвала тя ми е като аватар .

102
12-30-2013, 17:26
А ако не искат да имат професионално развитие, ако семейството ви има финансовата възможност и могат да си позволят да не работят, кво ще направиш ?

girlwithblueeyes
12-30-2013, 17:29
За мен професията е нещо много важно . Ще държа децата ми да имат професия независимо че имат възможности

yakuza_
12-30-2013, 17:32
да, искаха да уча висше, а аз не
иначе майка ми искаше поне единия от мен и брат ми да завърши право, ама кур

иначе аз бих оставил децата си сами да си избират какво да учат и тн. вероятно ще им се меся в живота, защото не са ли децата тамагочитата на 21 век ?

anonymous708973
12-30-2013, 17:33
А ако не искат да имат професионално развитие, ако семейството ви има финансовата възможност и могат да си позволят да не работят, кво ще направиш ?

Пълен абсурд.
Точно децата на богаташи, които лежат на тая кълка, стават най-големите лентяи, да не казвам друга дума.

Мони, това звучи ужасно, миличка...

therichbitch
12-30-2013, 17:33
да им предпишеш няколко
кво рече?

Аз пък не съм съгласна, че трябва да се бутат в дадена посока дори да имат данните, ако нямат желание и влечение. Ти можеш да си много добър в дадена прфесия без да ти доставя такова удоволствие, а това в дългосрочен план има пагубни последици (липсата на удоволствие от това, което работиш)

girlwithblueeyes
12-30-2013, 17:33
Всеки родител малко или много се меси в живота на детето си . Редно е да го прави но когато това месене стане болестно вече е прекалено

102
12-30-2013, 17:34
Точно децата на богаташи, които лежат на тая кълка, стават най-големите лентяи, да не казвам друга дума.

Може би точно това имах предвид....

102
12-30-2013, 17:36
кво рече?

Да им дадеш няколко от твоите имоти под формата на дарение ? Така стаа ли ?

anonymous708973
12-30-2013, 17:37
"Приписваш", тоест.

Това с подаряването/завещаването на имоти ми е толкова противна тема, че няма накъде. Особено приживе. Цели семейства се карат с години за това и това е предимно в България. В чужбина много малко хора имат собствени имоти, а дори да имат, младите се оставят да се бъхтят сами. Що пък на 20-25 да не живеят на квартира, да няма да им падне нещо? Да свикнат малко на самостоятелност...
Не желая да ми се приписва нищо.

therichbitch
12-30-2013, 17:38
стааа, стана ми смешно, че още се бъркат думи като 'припиша' и 'предпиша' :D

102
12-30-2013, 17:39
Еееее може ли такъв титаничен фейл да направа.... ееее не.. споменах ли, че съм от София ?

102
12-30-2013, 17:39
Като съм пиян ми се общува с по-дълги думи.... се тая.

girlwithblueeyes
12-30-2013, 17:39
За мен дете което няма нюх да наследи семейният бизнес не бива да се съсипва и поврежда с непрекъснати амбиции че някой ден ще стане шеф .

anonymous708973
12-30-2013, 17:52
Пък и дори родителят да вижда, че детето има качествата, трябва ли това да става ясно? Не ми се вижда особено здравословно едно 15-годишно лапе да расте с подобно самочувствие.
Става като оня Макензи97, който обяснява как щели да му дадат работа в ръцете и щял да печели хиляди. Много глупаво родителско решение според мен.

tireheb
12-30-2013, 18:07
кат завърших 4 клас трябваше да си избираме за 5ти дали искаме да учим немски или английски. аз исках немски, ма наще казаха английски :(
после 8ми клас влязох у езикова с немски
най-големата простотия у живота ми

слушайте макя си и тейко си

seek&destroy
12-30-2013, 18:10
Истината е че аз си правя едно разграничение между амбиции и болни амбиции

Абселютно ЗА съм амбицията детето да се бута в правилната за развитие посоко за него . Например ако има данни за певец нека го запишат на пеене . Но да се бута дете което няма талат в тази сфера или която е да е дава много отрицателни резултати и много комплекси .


Майка ми винаги е била болестно амбициозна спрямо мен и не никога не е искала да имам образование и стабилна професия . По скоро амбициите й бяха свързани с перфектен външен вид и намирането на богат съпруг като му дойде времето . От дете ме караше да следя килограмите си и ако случайно кантара покаже дори и 1 кг се започваха едни караници и жестоки лишения . От дете ме мъкнеше по разни конкурси за красота и ме пудреше и гримираше . Винаги ми е натяквала че нямам нужда да съм умна заради външният си вид . Винаги ме е подценявала на умственно ниво а най-голямата болка й беше когато се разбра че няма данни за модел защото съм ниска . Насочиха ме към рекламите защото там не се иска височина но аз вече бяха решила че искам да се занимавам със спорт . И до днен деншен не може да ми го прости това . Напълно осъзнавам че амбициите й са ме повредили жеостоко по простата причина че в моменат съм ненормално суетна .
Мен възпитанието ми дойде от художестевнната гимнастика научих се на дисцплина и отговорност и още куп други качества .

На мойте деца ако някой ден имам такива няма да им го причиня това ще ги насочвам в посоката в която могат. Имам огромон желание да бъдат спортисти но ако решат ад стават лекари няма да ги спирам и с радост ще ги подкрепя .
Много тъжна история. Майка ти е изрод, сега оправдавам повредата в умствения ти багаж

anonymous708973
12-30-2013, 18:58
кат завърших 4 клас трябваше да си избираме за 5ти дали искаме да учим немски или английски. аз исках немски, ма наще казаха английски :(
после 8ми клас влязох у езикова с немски
най-големата простотия у живота ми

слушайте макя си и тейко си

В конкретно твоя случай, вашите не са прави, защото просто робуват на остаряла мода и не виждат новите "необходимости" в бъдещия професионален живот на младия човек.
Ако си бил мързелив, си е твоя вината, че си пропилял годините като възможност за научаване на немски на едно приемливо ниво.

vampire_girl_
12-30-2013, 22:47
Не са ми налагали нищо...за което и съжалявам.Винаги нещата са били,ако искам.

Ако имам деца,няма да ги карам да правят насила нещо.Бих ги съветвала,но без да се превръщам в тиранин.

tireheb
01-01-2014, 15:56
В конкретно твоя случай, вашите не са прави, защото просто робуват на остаряла мода и не виждат новите "необходимости" в бъдещия професионален живот на младия човек.
Ако си бил мързелив, си е твоя вината, че си пропилял годините като възможност за научаване на немски на едно приемливо ниво.

най-голямата грешка, щото е безсмислено
сички им е през кура за немския, общо взето, освен ако няма да учиш там (не уча там)
иначе го научих "на едно приемливо ниво", раздаваха ми некви сертификатчета даже :О

друг е въпросът, че 5 години по-късно и името не мога да си кажа, щото го изоставих за други езици хД

anonymous895156
01-01-2014, 17:18
Радвам се, че родителите ми никога не са имали амбиции като тези на простите майки от бг-мама, които си записват децата в смг/пчмг/нещо, за което са чували по тивито, карат ги да взимат частни уроци по предмети, които не им харесват (и то не, за да си повишат знанията и оценките, а за да ходят на селски и общински състезания по математика), майки, които се карат за петици... По принцип нямам нищо против жениците, чат-пат ги тролвам или просто им се смея.
Мисля, че учителите - особено тези в началния курс - са достатъчно компетентни, за да усетят още в ранна възраст, къде има потенциал детето и къде няма смисъл да се "натиска".
Един ден планирам да прилагам подобен модел на възпитание - детето само да се насочи и да прави основно това, в което е най-добро. Много важно, че има тройки по математика в девети клас, като е един от най-обещаващите млади художници в България.
Може би единственият път, когато са показвали по-сериозна амбиция (по моите критерии) беше в четвърти клас, когато учителите в тогавашното ми училище се скъсваха да ни натякват, че не трябва да кандидатстваме в ПМГ, а да си останем при тях. Лъжеха ни дори, че имало нов закон, който го забранява :? Безкрайно благодарен съм на родителите си, че тогава ме подкрепиха и ми обясниха, че това са пълни глупости. Въпреки всичко, нито за секунда не са ме карали да забравям, че това си е изцяло мое решение, и, ако искам, бих могъл да си остана там.

vsnpnde
01-01-2014, 18:19
нямам никакви проблеми с родителите си, съжалявам единствено, че не послушах майка, когато бях 9 клас..

Баща Ти
01-01-2014, 18:32
Вие сте болни... като има данни за певец - да ходи на пеене. А ако детето иска да се занимава със спорт, но няма данните?

anonymous895156
01-01-2014, 18:52
А ако детето иска да се занимава със спорт, но няма данните?

Спортът при всички положения ще му бъде само от полза - може да не стане републикански шампион, но поне ще укрепне физически и ще бъде по-здрав. Ако се чувства добре някъде, защо да бъде спиран? Освен това е най-добре сами да разбираме, кога не ни бива в нещо, вместо родителите ни да ни го казват.

anonymous708973
01-01-2014, 21:29
най-голямата грешка, щото е безсмислено
сички им е през кура за немския, общо взето, освен ако няма да учиш там (не уча там)
иначе го научих "на едно приемливо ниво", раздаваха ми некви сертификатчета даже :О

друг е въпросът, че 5 години по-късно и името не мога да си кажа, щото го изоставих за други езици хД

Мда. Ок.
Няма да се хабя да обяснявам.

tireheb
01-01-2014, 22:14
ми недей
не е като да не се занимавам с тея работи сума време, квото и да обясняваш

малко преувеличих, де (не че на всички им е БАШ "през кура за немския", ама в общи линии такава е ситуацията, поне в бг.)

едит: за да избегна евентуални неразбирателства ще поясня, че мнението ми е по-скоро от гледната точка на човек, чието професионално развитие (най-вероятно) ще бъде тясно свързано с език/ци (преподавател/преводач/все тая). в тоя смисъл немският е глупав избор, според мене. не че не можеш да намериш кво да работиш с немски и ще умреш гладен, и естествено, че е по-добре да знаеш немски отколкото да не знаеш немски, погледнато във ваккум. но просто не е рентабилно, ако смяташ да посветиш живота си на това - по-трудно се намира няква работа, по-малко пари и тъй нататък

тва по мои наблюдения

girlwithblueeyes
01-01-2014, 22:18
Вие сте болни... като има данни за певец - да ходи на пеене. А ако детето иска да се занимава със спорт, но няма данните?

Ще ходи за удоволствие но е хубаво да му се каже че не може да се надява да стане олимпиец ;)

an7raks
01-01-2014, 22:27
Интересно ми е дали родителите ви някога са ви налагали техните желания?
Дали те са ви бутали в една посоко и не са позволявали да взимате мнение по дадени въпроси относно вас и вашето бъдеще ?
С една дума били сте жертва на родителски амбиции и бихте ли направили това с вашите деца .

1. Не, никога.
2. Да, определено са ми дали посока в живота, не не са ми налагали нищо. По-скоро любопитството ме влечеше към техниката, а баща ми беше този, който ми отговаряше на въпросите, а колкото повече разбирах, по-интересно ми ставаше и сега уча това...
3. Не бих налагал на децата си абсолютно нищо. Задължение на родителя е да възпита човек, а на човека - да направи най-доброто за него с живота си.

therichbitch
01-02-2014, 01:54
А ако детето иска да се занимава със спорт, но няма данните?

Всяка жаба да си знае гьола. Да се занимава любителски, но не да чува от мама: ти си най- доброто гардже, ще преуспееш и ще надминеш Федерер.

SisiStrange
01-02-2014, 07:06
Ще ходи за удоволствие но е хубаво да му се каже че не може да се надява да стане олимпиец ;)
А защо? Нужно ли е да му се убива кефа като му се казва, че да, да, ти си се занимавай, ама не те бива много? Научих, че талантите често са прехвалени. 95% е труд и желание да владееш нещо. Талантливия ще се справи по-бързо, но въобще не е нужно да е по-качествено. Тъй че аз лично бих подкрепяла във всяко начинание и бих му се радвала за всяко постижение в нещо, в което му липсва природна дарба именно, защото ще знам, че е постигнато с много труд.

Майка ми не ме е натискала за нищо. Предполагам, че в нейния случай не е и имало за какво, тъй като аз още от малка проявявах интерес в нейните сфери. Тя е химик, занимаващ се с биология, аз станах биолог и в последствие ме тегли към биофизика. Все си вървим на един бряг - на природните науки. Баща ми и майка му (баба ми), обаче, имаха стабилното желание да ме откажат от биологичните науки в полза на журналистиката, историята и други подобни. Да не говорим за мечтата им да замина в Чужбина, която ми натякват по 20 пъти на посещение. По едно време спрях да ходя, за да не слушам глупости.

Violenza
01-02-2014, 08:50
Всяка жаба да си знае гьола. Да се занимава любителски, но не да чува от мама: ти си най- доброто гардже, ще преуспееш и ще надминеш Федерер.
Именно. Нагледала съм се на щерки и синчета с невъобразимо високо самочувствие и за външност, и за акъл, и за постижения, 'щото мама и тати цял живот му повтаряли колко го бива това прекраааасно дете.

Абсолютно категорична съм, че всяко дете, което се изкарва жертва на болни родителски амбиции, жестоко преувеличава. Тези, които наистина са такива, рядко успяват да го осъзнаят, а дори и да го, не го признават. Другото е поза.

Нашите са ме побутвали сериозно, доста властни са, бих казала, но никога не са ме принуждавали на 100% да правя нещо, което не съм искала.

girlwithblueeyes
01-02-2014, 10:03
Защото когато това дете пожелае да ходи по състазания колкоот и да го лъжеш че еди какво си било в един момент ще разбере че просто не го бива . Спорлат е много хубаво нещо дава доста качества като дисплина самоконтрол и да и т.н .Обаче това не значи че всеки може да стане олимпийсик шампион .

Виоленца позволи да не се съглася с теб за родителските амбиции . Факт е че доста от децата поувеличават но далеч не са всички . Майка ми ме е удряла само защото съм си позволила да застаан малко изгърбена за една семейна снимка и то просто защото видях нещо в тревата . Просто поради лични причини няма как ад се съглася че всеки родител е добър и го е грижа за детето му .

shmatarok
01-02-2014, 11:20
Като цяло съм останала с впечатлението, че за майка ми е важно единствено да си намеря хубава и добре платена работа и да живея в чужбина. И до там с амбицията.
Държеше да имам хубави оценки, ама то това си ми идваше отвътре така или иначе, та не го смятам за някакво нейна намеса.
Иска ми се обаче да беше изразявала някакво мнение през годините, а не да ме остави да си избирам всичко сама. Сега има неща, за които съжалявам, че съм направила и за които би било по-добре да бях чула някакво родителско мнение, ама шанс.


Синеочке, все пак в момента харесва ли ти това, което правиш?

Violenza
01-02-2014, 11:26
Виоленца позволи да не се съглася с теб за родителските амбиции . Факт е че доста от децата поувеличават но далеч не са всички . Майка ми ме е удряла само защото съм си позволила да застаан малко изгърбена за една семейна снимка и то просто защото видях нещо в тревата . Просто поради лични причини няма как ад се съглася че всеки родител е добър и го е грижа за детето му .
Аз не съм казала, че всеки родител е добър. Ама докато си имала храна в паницата и яке на гърба, единият шамар на майка ти далеч не е голям проблем.

girlwithblueeyes
01-02-2014, 11:41
Ако е бил само един или ако е бил аз нещо смислено го приемам обаче да ме удря защоот съм застанало изгърбена или защото съм хапнала малко повече не ми се връзват нещата ама тва си е моето мнение . Боят не възпитава и не мога да съм благодарна за нищо на нея .

Violenza
01-02-2014, 11:50
Боят, че възпитава, е факт, но не възпитава на това, за което бива прилаган. А ти на няколко шамара ако викаш бой, значи никога не си виждала що е то.

girlwithblueeyes
01-02-2014, 12:00
Боят, че възпитава, е факт, но не възпитава на това, за което бива прилаган. А ти на няколко шамара ако викаш бой, значи никога не си виждала що е то.



Значи ти ще биеш децата си някой ден за да ги възпитаваш ли ?

anonymous708973
01-02-2014, 12:00
И аз съм за това детето да се побутва да се занимава дори с неща, които не му се удават супермного, защото все развива личностни качества. Не говоря да се прави на сила спортист или да ходи на състезания по математика, когато и двете не му вървят обаче!

Наскоро разбрах, че родител на близък приятел му каза: "Абе, какво ще се занимаваш с това, има математика, ти не си добър по математика". Много противно ми стана. Едно е да си знаеш силите на детето, ама да блокираш някакви желания в зародиш, и то с малоумен аргумент...

Мони, не е казала това. Просто да пляснеш два шамара не е такова огромно провинение и не е равно на бой. Сега... ако е системно, е друга работа, ама кой от нас не е отнасял шамари понякога?

Violenza
01-02-2014, 12:02
Значи ти ще биеш децата си някой ден за да ги възпитаваш ли ?
Да, ще ги пребивам, ама в истинския смисъл на думата. Не някви шамарчета, дето ти ми ги хвалиш.


Айде чети малко какво съм написала.

Violenza
01-02-2014, 12:05
Наскоро разбрах, че родител на близък приятел му каза: "Абе, какво ще се занимаваш с това, има математика, ти не си добър по математика". Много противно ми стана. Едно е да си знаеш силите на детето, ама да блокираш някакви желания в зародиш, и то с малоумен аргумент...
Е, ако детето е решило да записва информатика, а математиката не му върви... :cool:

За мен е добре родителите да дават реална оценка на децата си.

girlwithblueeyes
01-02-2014, 12:12
Ами аз така го разбрах значи а пък и да не шамарят за подобни неща като изгърбване на снимка или още куп глупости за мен не нормално . Не знам аз не бих ударила детето си и затова :D

anonymous708973
01-02-2014, 12:16
Е, ако детето е решило да записва информатика, а математиката не му върви... :cool:

За мен е добре родителите да дават реална оценка на децата си.

"Математика" е изключително общо понятие и родител, който не знае за каква математика става въпрос, да каже това на детето си... просто е жалко.
Уча три вида математика, никога не съм била талант по математика, но липсата на талант се наваксва с диви упражнения. Да не говорим, че два от видовете е въпрос на мисъл, а не на математически познания... и ако нашите ми кажат, че не ставам, значи ми казват, че не мога да мисля един вид. Ами, не. :Д

Violenza
01-02-2014, 12:30
"Математика" е изключително общо понятие и родител, който не знае за каква математика става въпрос, да каже това на детето си... просто е жалко.
Уча три вида математика, никога не съм била талант по математика, но липсата на талант се наваксва с диви упражнения. Да не говорим, че два от видовете е въпрос на мисъл, а не на математически познания... и ако нашите ми кажат, че не ставам, значи ми казват, че не мога да мисля един вид. Ами, не. :Д
Ако става дума за университет, далеч не е общо понятие. Няколко варианта има.
Въпросът е и дали има смисъл да наваксваш "диво", ако нещо по принцип не ти върви. По тази логика всеки може да е добър във всичко.

s4etoved
01-02-2014, 12:39
Да се включа малко и аз :) Родителите ми никога не са проявявали болни амбиции, нито към мен нито към брат ми ( или поне не сме усетили такова нещо), но все пак всеки един от нас е малко или много проект на амбициите на родителите си! А иначе смятам че е по-добре един млад човек да се развива в това в което е най-добър, а не да се опитва да се развива по малко във всичко (....... ъ аз не съм от тези :D )

SisiStrange
01-02-2014, 20:16
Уча три вида математика, никога не съм била талант по математика, но липсата на талант се наваксва с диви упражнения.

Точно така. И точно това му е хубавото. Да имаш съмнение, че можеш да се справиш с нещо, да си повярваш, че ще можеш и да успееш. Не е казано да си обясняваме на децата, че са гениални в област, която като цяло им куца. Аз смятам да ги възпитам на упорство, последователност и труд. Да умеят да се посветят на нещо и да усетят, че и трудните неща не са непостижими, но не ей така, а наистина с работа. Ако един ден децата ми обожават да рисуват, не са родени таланти, но наистина им е кеф, ще ги запиша на рисуване и няма да им подценявам усилията. Сега дали ще станат художници, няма да има значение. Въпроса е, че ще развият някакви способности, които не са имали преди и, че наистина ще им е хубаво и ще останат с хубави спомени от рисуването.

Едно от най-тежките неща редом с прекомерните амбиции, които детето не може да покрие и се натъжава, че разочарова родителя, е това да усеща скептичност и да не се чувства подкрепено и в по-несигурните начинания. За да израстнеш стабилен човек, трябва да имаш едно рамо от тези, които те отглеждат. Не да те "свалят на земята" постоянно да не би да си повярваш много. Глезенето е съвсем различно нещо.

ПП. Намирам за странно, че смятате шамарите за нормален възпитателен метод, независимо от причината или пък поведението на майката на girlwithblueeyes за нормално. Шамара е най-малкото. Не мисля, че психологическия тормоз е по-незначителен от физическия.

Violenza
01-02-2014, 20:24
Следващия път направо си ме цитирай.
Никъде не съм казала, че намирам шамарите за 'възпитателен метод', а че един шамар е нещо коренно различно от бой.

SisiStrange
01-02-2014, 21:10
Така е, но никак не виждам връзката. Боят не винаги е по-страшен от плесница с правилните или по-скоро неправилните думи в допълнение. Поне в дългосрочен план. И това, което заяви някъде там назад, че щом има покрив и яке на гърба, шамара бил най-малкия проблем (не цитирам в момента, мързи ме да търся точния коментар) си беше втрещяващо.

draid
01-02-2014, 21:27
Какво да ви кажа, нашите никога не са ме карали да правя нещо на сила, никога не са ми забранявали да правя нещо също така. Те знаят че за отгледали един некадърен глупав човек и не настояват особено да се развивам. Пари бол, то не ми и трябва да работя. Най-важното нещо на което са ме научили е да не бъда скромен, защото не е важно другите да те оценят, важно е ти да си вярваш и самооценяваш независимо от нивото. Математика не съм учил никога, щото и без друго е общо понятие, а аз по толкова широки науки не си падам. В училище бях добър по труд и техника, по изобразително не бях особено добър, но с нечовешки усилия успях да компенсирам. Ама както и да е имах много умни съученици, повечето още от 5 клас учеха по две математики ;)

ameli
01-02-2014, 21:33
Относно личния ми живот не се месят - нито какъв ми е приятеля, нито какво и колко уча, нищо.
Но стане ли въпрос за някакъв съдбоносен избор, училище примерно, просто настават такива кавги, рев, сърдене, налагане на мнения, ужасно е.

Violenza
01-02-2014, 21:37
Така е, но никак не виждам връзката. Боят не винаги е по-страшен от плесница с правилните или по-скоро неправилните думи в допълнение. Поне в дългосрочен план. И това, което заяви някъде там назад, че щом има покрив и яке на гърба, шамара бил най-малкия проблем (не цитирам в момента, мързи ме да търся точния коментар) си беше втрещяващо.
Връзката беше, че не може за два шамара да се говори за малтретирано дете. А в сравнение с нечии детства, абсолютно твърдя, че шамар далеч не е най-страшното, освен ако не си отгледан в стъкленица.

SisiStrange
01-02-2014, 21:42
Малтретирането може да бъде и психическо. Понякога оставя също толкова трайни белези. Това, че като цяло боя е по-страшен, не значи, че трябва да бъде подценявано.

/Не визирам girlwithblueeyes, не и познавам историята отблизо./

anonymous708973
01-02-2014, 21:47
Какво да ви кажа, нашите никога не са ме карали да правя нещо на сила, никога не са ми забранявали да правя нещо също така. Те знаят че за отгледали един некадърен глупав човек и не настояват особено да се развивам. Пари бол, то не ми и трябва да работя. Най-важното нещо на което са ме научили е да не бъда скромен, защото не е важно другите да те оценят, важно е ти да си вярваш и самооценяваш независимо от нивото. Математика не съм учил никога, щото и без друго е общо понятие, а аз по толкова широки науки не си падам. В училище бях добър по труд и техника, по изобразително не бях особено добър, но с нечовешки усилия успях да компенсирам. Ама както и да е имах много умни съученици, повечето още от 5 клас учеха по две математики ;)

За човек, който претендира да е умен, се държиш доста смешно.

Violenza
01-02-2014, 21:48
Малтретирането може да бъде и психическо. Понякога оставя също толкова трайни белези. Това, че като цяло боя е по-страшен, не значи, че трябва да бъде подценявано.

/Не визирам girlwithblueeyes, не и познавам историята отблизо./
А, ама то и психически тормоз имало...

Физическият винаги върви и с психически, за разлика от обратното. Никое не е за подценяване, разбира се. И аз не конкретизирам никого, говоря за общ случай.

draid
01-02-2014, 21:51
За човек, който претендира да е умен, се държиш доста смешно.

Аз да претендирам, и то че съм умен ? Това къде си го прочела ?

xoxi
01-02-2014, 22:05
Не, родителите ми никога не са налагали своите желания върху мен. От съвсем малка ми дават право на избор и право на глас. Винаги споделят своето мнение и виждане по въпроса, но никога не участват във вземането на крайно решение, освен ако не са помолени преди това.
Често казано това, че от малка съм научена да взимам самостоятелно решения и сама да избирам по кой път ще вървя, е възпитало една сложна черта в характера ми, която аз лично харесвам, но понякога ми е в голяма пречка. Свикнала съм да се съобразявам най-вече със себе си и шансът да пренебрегне себе си заради желанието на някой друг, е може би едно на милион. Няма човек, който да ме познава и да не се е сблъсквал с това мое качество. Понякога и сама се чудя от къде тая твърдост и непреклонност. Да не споменавам пък колко проблеми съм си навличала, най-вече в училище. Понякога се инатя за глупости и изглежда смешно отстрани и се радвам, че поне го осъзнавам.
Един ден ще науча децата си да поставят граница, да знаят кога трябва и кога не е толкова наложително да отстояват мнението и желанията си.

vde
01-02-2014, 22:59
Не са и не правя това с моите деца, и се гордея с това :_)

girlwithblueeyes
01-02-2014, 23:42
Какво да ви кажа, нашите никога не са ме карали да правя нещо на сила, никога не са ми забранявали да правя нещо също така. Те знаят че за отгледали един некадърен глупав човек и не настояват особено да се развивам. Пари бол, то не ми и трябва да работя. Най-важното нещо на което са ме научили е да не бъда скромен, защото не е важно другите да те оценят, важно е ти да си вярваш и самооценяваш независимо от нивото. Математика не съм учил никога, щото и без друго е общо понятие, а аз по толкова широки науки не си падам. В училище бях добър по труд и техника, по изобразително не бях особено добър, но с нечовешки усилия успях да компенсирам. Ама както и да е имах много умни съученици, повечето още от 5 клас учеха по две математики ;)



И ти се примиряваш с това ? Правиш ли въобще нещо за да им докажеш обратното ?

draid
01-02-2014, 23:50
Ами не виждам смисъл, не всеки може да се роди умен и с високо самочувствие.. Явно съм нямал късмет, какво да се прави.

girlwithblueeyes
01-02-2014, 23:52
Да но всеки може да положи някакво усилие да се усървашенства сам за себе си .

anonymous708973
01-03-2014, 08:19
Аз да претендирам, и то че съм умен ? Това къде си го прочела ?

Ъъъъ, последното, за което се сещам, беше "аз карам в момента четири коли и три от тях са..." нещо си, което в превод значи "млъкни и чуй експерта".
Да не говорим за момента, в който се опитваше да ме учиш за Германия 8-)

Мони, не се връзвай. Опитва се да иронизира моя пост. Той далеч не е човек с ниско самочувствие.

Изобщо... срамота е млади хора да вярват в "скромността краси човека". Неслучайно не съм чула еквивалент на тая простотия на Запад. Никой не говори за безумно самоизтъкване, но човек трябва да има някаква преценка за себе си. Никога не съм се била в гърдите, че разбирам кой знае какво от определени области (коли, компютри... най-общо казано, техника, както и доста други), но знам къде са ми силните страни. Една от тях е, че самата ми настройка към живота диктува обкръжението ми е да се състои от хора, които биха могли да ме научат на нещо. Имам познания в определени области и се интересувам от всяко следващо, което някой може да ми предложи. Харесвам хора със същата нагласа. За мен това е умен човек. Нашите също го знаят и са ме възпитали да го знам. Няма как да се отговори на темата без да се спомене самопреценката и преценката на родителите за собственото им дете. Нашата е такава. Суперфалшиво ще е да се правя на скромна само и само за да угодя на нечии представи за света. Сори, няма как да стане.

Violenza
01-03-2014, 09:44
Изобщо... срамота е млади хора да вярват в "скромността краси човека". Неслучайно не съм чула еквивалент на тая простотия на Запад.
Ох, Пантерке...

DeHu
01-03-2014, 10:18
Ами ако се окаже,че самооценката ти е грешна.Ти може да си мислиш,че те бива в нещо,пък то да се окаже,че съвсем не е така...тогава рискуваш да изглеждаш смешно в очите на човек,който наистина знае за какво става въпрос.
Мен нашите (от втори клас нататък само майка ми) не помня да са ме притискали за нещо.Единствено при кандидатстването след 7ми клас бях насочена към определена гимназия,но пък аз тогава нямах никаква идея какво искам да правя,така че това решение не ми е натежало особено много.Адски съм благодарна на майка ми за това,че по всякакъв начин е удовлетворявала желанията ми по отношение на всякакви курсове,спортове,уроци и т.н.Макар че от малка спортувам различни неща,точно защото тя ме е научила.Благодарение на това съм се научила и на други неща като отговорност,дисциплина и най-вече труд.Никога не ми е казвала,че не ме бива в нещо,като че ли е изчаквала сама да се усетя и то така и ставаше.Даже някой път се замислям дали не е трябвало да ме контролира малко повече,но поне се научих на самостоятелност във всяко отношение.

draid
01-03-2014, 10:22
Ъъъъ, последното, за което се сещам, беше "аз карам в момента четири коли и три от тях са..." нещо си, което в превод значи "млъкни и чуй експерта".
Да не говорим за момента, в който се опитваше да ме учиш за Германия 8-)

Мони, не се връзвай. Опитва се да иронизира моя пост. Той далеч не е човек с ниско самочувствие.

Изобщо... срамота е млади хора да вярват в "скромността краси човека". Неслучайно не съм чула еквивалент на тая простотия на Запад. Никой не говори за безумно самоизтъкване, но човек трябва да има някаква преценка за себе си. Никога не съм се била в гърдите, че разбирам кой знае какво от определени области (коли, компютри... най-общо казано, техника, както и доста други), но знам къде са ми силните страни. Една от тях е, че самата ми настройка към живота диктува обкръжението ми е да се състои от хора, които биха могли да ме научат на нещо. Имам познания в определени области и се интересувам от всяко следващо, което някой може да ми предложи. Харесвам хора със същата нагласа. За мен това е умен човек. Нашите също го знаят и са ме възпитали да го знам. Няма как да се отговори на темата без да се спомене самопреценката и преценката на родителите за собственото им дете. Нашата е такава. Суперфалшиво ще е да се правя на скромна само и само за да угодя на нечии представи за света. Сори, няма как да стане.

Хмм, това определено за твое съжаление не значи "Аз съм умен", това означава "Аз имам достатъчно богат опит, а ти не си се качвал на автоматик". Ето сега ще ти отговоря в твоя стил, защото скромността не краси човека, макар тук дори да не става дума за това дали краси или не, а за това че трябва другите да те оценят.

Тук:

Виж сега, аз съм доста интелигентен човек със завидни способности за научаване и възприемана на разнообразна информация. Вероятността нещо, което ти възприемаш за ден, аз да възприема за часове е около 90%. Имам завидно стабилно образование и възпитание в среда на лекари, инженери, доценти и т.н. Имам доста богат поглед около бизнеса и работата с хора. Имам умението да преценявам доста бързо човека който седи срещу мен и ми доставя сравнително голямо удоволствие да се забавлявам с тия които се мислят за много умни.

Ето ти едно нескромно мнение, как ти звучи ? Добре ли изглежда от страни, от хора които не те познават ? Вярваш ли ми ? Нали за теб съм глупав, че наскоро и смешен вече ? Нали няма на какво да те науча ?

Запомни едно, жалък е човек който трябва непрекъснато да се самоизтъква. Налага ли ти се да обясняваш, че си интелигентен, то вероятността да не си е огромна.

Mary_Jane_69
01-03-2014, 10:23
Знаете ли кое е много грозно. Показността.
Като видя тез татювки да парадират направо ми стане забавно.
И да вметна, пантерата е супер плитка, ето защо:


Мили котенца,
скромността не винаги е нещо, което да е с точна дефиниция на:
"Мога туй-онуй, ама да взема да си го казвам... Не, по добре да го открият в мен, да ах-нат.
Туй е това скромност. Да си седя мирно, кротко, да не се набивам на очи.
Ама да си го мога бе. Горе-долу."

Това е неувереност.

Скромност е както увереност така и неувереност.
Относителен пример за уверена скромност е да не парадираш със състоянието си.
Тъй казано:
"Хубаво са казали хората, че да си посипан със злато не е оферта. Разходиш се, вземат ти го ромските братя, и после какво?
Ами какво, оставаш по долни гащи, щото някой с по-ловка ръка ти е гепил цялото състояние. Е не е проблем да имаш и втори костюм, ама значително обедняваш, като шириш краката извън чергата. (Арменска пословица)
Пък и защо ми е, така нито хората ще ме виждат заради същността, нито пък насериозно ще съм приеман.
Ама си е важно да си зная, че си го имам. Е на, разтапям го златото и пак си го имам. Ама е скрито, щото си ми трябва."

Тъй както се парадира, така лесно се и сбира.
Като те види някой малко по-начетен и уверен в знанията си, веднага ти сваля шапката със замах с два реда приказки. Щото навярно знае как и колко се хвърчи в небесата.


Затва скромността не е никак лошо нещо, а и е хубаво чат-пат да се практикува от всеки.
Ей така, за естетиката.

SHPAIdURmeN
01-03-2014, 13:54
Пълен абсурд.
Точно децата на богаташи, които лежат на тая кълка, стават най-големите лентяи, да не казвам друга дума.

Мони, това звучи ужасно, миличка...

PinkPan7her, като дете да си била дъщеря на богаташки родители, че за да можеш така свободно да коментираш богаташките деца все едно всички ги познаваш ?!
Като набереш скорост еша си нямаш !

Ама задръстено мнение...

По темата : Разбира сe бих, "полагал" една ръка над тях само за да не се отклонят към лошият път, иначе сами ще ги оставя да се борят с вълците, а там където определено сами няма да могат да се справят ще им помогна. Разбира се, няма да съм сам и жена ми ще ми помогне :D. Иначе няма да бъдa болно амбициозен баща, понеже вече съм го изтърпял, *ужсТ* xD. И равномерно(балансирано) глезене :D

therichbitch
01-03-2014, 14:07
Запомни едно, жалък е човек който трябва непрекъснато да се самоизтъква. Налага ли ти се да обясняваш, че си интелигентен, то вероятността да не си е огромна.

Да. За съжаление има доста хора, които го правят, по- устати са, някак убедителни, увличащи, ако щете, и успяват да се издигнат в очите на слепите (разбира се , ако аудиторията е съставена от още по- глупави, които да им се връзват)

Аз не съм съгласна със Сиси. Мисля, че почти представяш като еквивалентни 'да смачкаш детето си и самочувствието му' и 'да го свалиш на земята, за да не си повярва много', или поне отиваш в тази посока. Аз лично във второто не виждам нищо лошо. Защото повярва ли си, а няма данните, става доста неприятно. Както са казали хората, няма нищо по- страшно от амбициозния глупак.

Checksum
01-03-2014, 16:42
Хмм, това определено за твое съжаление не значи "Аз съм умен", това означава "Аз имам достатъчно богат опит, а ти не си се качвал на автоматик". Ето сега ще ти отговоря в твоя стил, защото скромността не краси човека, макар тук дори да не става дума за това дали краси или не, а за това че трябва другите да те оценят.

Тук:

Виж сега, аз съм доста интелигентен човек със завидни способности за научаване и възприемана на разнообразна информация. Вероятността нещо, което ти възприемаш за ден, аз да възприема за часове е около 90%. Имам завидно стабилно образование и възпитание в среда на лекари, инженери, доценти и т.н. Имам доста богат поглед около бизнеса и работата с хора. Имам умението да преценявам доста бързо човека който седи срещу мен и ми доставя сравнително голямо удоволствие да се забавлявам с тия които се мислят за много умни.

Ето ти едно нескромно мнение, как ти звучи ? Добре ли изглежда от страни, от хора които не те познават ? Вярваш ли ми ? Нали за теб съм глупав, че наскоро и смешен вече ? Нали няма на какво да те науча ?

Запомни едно, жалък е човек който трябва непрекъснато да се самоизтъква. Налага ли ти се да обясняваш, че си интелигентен, то вероятността да не си е огромна.

Значи все пак е разбрала, че се смяташ за умен и мнението ти е иронично/саркастично/смешно, така че не виждам за какво спориш с нея. Начинът, по който тя показва, че има самочуствие чрез това, което каза в тази тема, далеч се различава от начина, по който се описа ти и чрез който се опитваш да и "покажеш", че едва ли не това, което прави, е грешно.

Иначе по темата, мен никога никой от родителите ми не ме е бутал да правя каквото и да е. Всичко си зависи до конкретния човек - има сумати случаи, в които супер амбициозни родители по скоро пречат на децата си чрез постоянните натяквания и т.н. Може да пробваш едно, две, три неща, с които да насочиш детето си в посоката, която смяташ, че е правилна, но ако не се получава е по-добре да оставиш нещата да вървят от само себе си. Естествено се изключват случаите, в които трябва човек да се намеси по-брутално - наркотици, алкохол и т.н.
Например авторката в момента твърди, че едва ли не това да имаш добър външен вид (особено за момиче) и да се омъжи за осигурен финансово мъж е маловажно, т.е. майка и я е накарала самата тя да твърди, че това е маловажно, което на някакъв етап от живота и би могло да я накара да се омъжи за някакъв безделник, за да прави напук на майка си.

draid
01-03-2014, 17:14
Всъщност не до там различно, ако се зачетеш в първият и пост, а и не само. Тук просто обръщам внимание на "скромността" която тя нарича глупост, но явно няма представа какво представлява всъщност тя. За справка може да прочетеш последният ми абзац от мнението което си цитирал. Разбираш ли свръх голямото и самочувствие което тя сее навсякъде по темите е безпочвено, предвид че винаги е на базата на нейната си самооценка, а не на другите. Много по ценно е 2-ма човка да кажат за теб, че си интелигентен/сериозен/отговорен, отколкото ти да го повториш и 200 пъти.

Aleksandra_93
01-03-2014, 17:28
Да, родитилите ми са много амбециозни.

Checksum
01-03-2014, 17:48
Разликата, поне за мен, е, че като чета нейното мнение от него излиза позитивизъм и с това си мнение не цели да унижи някого. Тя казва, че според нея родителите и са възпитали умен и кадърен човек, не казва, че е най-умната и кадърната, напротив даже казва, че понякога се чувства глупава и недостатъчно добра. Не ми харесва, че нарича някои от децата посредствени, тъй като никой не си избира родителите и роднините, но бих го преживял. Различно е, защото в твоето мнение ти директно и конкретно заявяваш, че тя срещу теб е едва ли не бавна, което прави мнението ти няколко нотки по ... не нескромно, а гадно.
Щом ги пише тези неща в поста си явно иска да е такава, в което не виждам нищо лошо, затова и я защитих. Щом за нея е важно да бъде умна и кадърна и се стреми към това значи един ден ще бъде такава, поне за нея си. Друг е вече въпросът какво значи умен и кадърен за един и какво значи умен и кадърен за друг.
Съгласен съм с това, че е по-важно другите да те оценят какъв си, но това не означава, че ти не трябва да се самооценяваш високо. Тя никъде не е казала обратното.

Mary_Jane_69
01-03-2014, 17:59
Каквото и да се лаете оттам нататък, подкрепям draid

therichbitch
01-03-2014, 18:01
Ето сега ще ти отговоря в твоя стил, защото скромността не краси човека

Checksum, прочети това.
Не го е посял ей така от небето още в началото на темата.

102
01-03-2014, 18:04
Да, родитилите ми са много амбециозни.

mi da ta научат на четмо и писмо освен ?

SisiStrange
01-03-2014, 18:11
Да. За съжаление има доста хора, които го правят, по- устати са, някак убедителни, увличащи, ако щете, и успяват да се издигнат в очите на слепите (разбира се , ако аудиторията е съставена от още по- глупави, които да им се връзват)

Аз не съм съгласна със Сиси. Мисля, че почти представяш като еквивалентни 'да смачкаш детето си и самочувствието му' и 'да го свалиш на земята, за да не си повярва много', или поне отиваш в тази посока. Аз лично във второто не виждам нищо лошо. Защото повярва ли си, а няма данните, става доста неприятно. Както са казали хората, няма нищо по- страшно от амбициозния глупак.
Е, нямам в предвид да му казваш, че се справя чудесно, ако не е така, но не мисля, че и обратното е свръх необходимо. Аз бих си затраяла кротко. Ако успее да развие умения въпреки, че му е трудно, идеално. Ако не успее, ще усети само.

Впрочем, аз се замислих за друго. А защо пък родителите винаги да знаят по-добре кое ще се отдава на детето им? Не важи в 100% от случаите. Например, когато бях малка ме записаха на спортни танци - имаше кръжок към училището, защото ми казваха, че фигурата ми е тамън за тях и учителката беше убедена на 100%, че ще се справям блестящо. Е да, ама не. :Д Така и не ми се отдаде и се отписах след няколко седмици. Същевременно майка ми винаги е била убедена, че не бих се справяла със спортове като катеренето, даже много пъти ми е казвала, че е безсмислено да се захващам в неща, които ни ги няма в гените и да не се занимавам, а аз винаги съм имала интерес. Преди 3 месеца някъде ме водиха на катерене за пръв път на реален терен, не на стена, бях убедена, че нищо няма да излезе, а то се оказа, че ми се получава доста добре особено като за начинаещ. Сега, блестяща катерачка не съм и може и да не стана, но си усещам, че ми се отдава и ми доставя наистина голямо удоволствие. Та, понякога родителите могат да сбъркат за това в кое точно са добри децата им.

Violenza
01-03-2014, 18:15
Друг е вече въпросът какво значи умен и кадърен за един и какво значи умен и кадърен за друг.

Ей тука си дойдохме на думата. На някои хора им е изключително трудно да се примирят с мисълта, че в нечии очи винаги ще бъдат некадърни глупаци.


Checksum, прочети това.
Не го е посял ей така от небето още в началото на темата.
Това пък нямаше нищо общо с нейните изказвания.

Checksum
01-03-2014, 18:19
Checksum, прочети това.
Не го е посял ей така от небето още в началото на темата.

Прочел съм го щом съм написал коментар по темата.
Сега прочети моя първи коментар пак като наблегнеш на Начинът, по който тя показва, че има самочуствие чрез това, което каза в тази тема, далеч се различава от начина, по който се описа ти и чрез който се опитваш да и "покажеш", че едва ли не това, което прави, е грешно.
Казал съм "начина, по който се описа ти", което не виждам каква връзка има с това дали той просто е искал да отговори в "нейния стил" или (това, което ти си мислиш) едва ли не аз си мисля, че той би говорил така за себе си, ако не се беше представил в "нейния стил".
Да го чета ли пак?

Mary_Jane_69
01-03-2014, 18:32
Много интересно, очаквах постът ми да бъде ясен като крайна точка, на великия ви спор.
Е....... разочаровах се, отивам да си долея малко уиски и да запаля една пура, за да смекчи разочарованието, което ми насяхте.

draid
01-03-2014, 18:47
Разликата, поне за мен, е, че като чета нейното мнение от него излиза позитивизъм и с това си мнение не цели да унижи някого. Тя казва, че според нея родителите и са възпитали умен и кадърен човек, не казва, че е най-умната и кадърната, напротив даже казва, че понякога се чувства глупава и недостатъчно добра. Не ми харесва, че нарича някои от децата посредствени, тъй като никой не си избира родителите и роднините, но бих го преживял. Различно е, защото в твоето мнение ти директно и конкретно заявяваш, че тя срещу теб е едва ли не бавна, което прави мнението ти няколко нотки по ... не нескромно, а гадно.
Щом ги пише тези неща в поста си явно иска да е такава, в което не виждам нищо лошо, затова и я защитих. Щом за нея е важно да бъде умна и кадърна и се стреми към това значи един ден ще бъде такава, поне за нея си. Друг е вече въпросът какво значи умен и кадърен за един и какво значи умен и кадърен за друг.
Съгласен съм с това, че е по-важно другите да те оценят какъв си, но това не означава, че ти не трябва да се самооценяваш високо. Тя никъде не е казала обратното.

Има истина и в твоите думи. Харесва ми как мислиш. Но все пак аз не целя да я унижа, ако исках такова нещо, то щях да го направя на живо, където мога да докажа думите си, а чак след това бих коментирал случилото се. Едно от най-силните оръжия на човек е да не знаеш на какво е способен, тогава винаги можеш да се поставиш в неловкото положение и да се направиш на много умен, пред човек далеч по умен от теб, за това правилното мислене е не да си развяваш знанията наляво и надясно и да смяташ, че скромността е за загубеняци, а да анализираш хората около теб, да успееш да прецениш кой колко струва. Тя тепърва ще страда от начина по който се държи, сега не го осъзнава но е така. Споменах, че имам поглед върху хора които търсят работа при даден работодател и се представят по някакъв начин пред него. Виждал съм не малко хора със сходно мислене и не е приятна гледката. Просто предполагам, че нямаш по-голям поглед върху нейното държание, за това и не може да ми хванеш напълно логиката на изказването, но няма проблем.

BonyBunny^.^
01-03-2014, 20:04
Аз ще уча туризъм... нищо, че не искам...[-(

SHPAIdURmeN
01-03-2014, 20:15
Аз ще уча туризъм... нищо, че не искам...[-(
Неееееее не започвай нов спор :D :lol:, скивай ся , как всички ще започнат "няма опълчи се, ще си учиш това което искаш и тн. " :D

draid
01-03-2014, 20:24
Аз ще уча туризъм... нищо, че не искам...[-(

И аз завърших средно с туризъм: Мениджмънт в хотелиерството, това далеч не те задължава след това да продължиш с туризъм.

BonyBunny^.^
01-03-2014, 20:26
Неееееее не започвай нов спор :D :lol:, скивай ся , как всички ще започнат "няма опълчи се, ще си учиш това което искаш и тн. " :D

хехехе... :D

mimsssssss
01-03-2014, 20:32
Някой хора много летят. Давам наред, каквото си спомням, няма да цитирам никой.
Пантерката и изказванията и за самочувствието и скромността. Колко на Запад си била, та говориш за Запада?
Виоленца - според теб ако баща удря четиринадесет годишната си дъщеря със шамар дали може да и счупи носа? Може да не ми отговаряш - давам ти отговор аз - може. Спри с малоумните си коментари за детското насилие. Щото родителия може да го щипе, плюе и заключва на терасата като е - 15, и пак да не се нарече бой, нали?
Сиси - напълно поркрепям изказването за това с родителите и как не им е място да ти казват какво можеш и какво не можеш, защото се случва да грешат. Много по-важно е да те подкрепят, че искаш да се изградиш като личност, да си тренираш уменията и да си усъвършенстваш знанията.

Относно моя отговор по темата - много бях спирана за всякакви неща главно от страх и защото съм била непредсказуема. Никога няма да си простя, че не успях да запиша в езикова с английски, още повече след това че учих икономика, просто защото нямаше друго какво в моя град. Поне от 16 нататък поех контрол над нещата и всичко ми се отплати така или иначе.

anonymous895156
01-03-2014, 20:36
Някой хора

stopped reading here

SHPAIdURmeN
01-03-2014, 20:39
Някой хора много летят. Давам наред, каквото си спомням, няма да цитирам никой.
Пантерката и изказванията и за самочувствието и скромността. Колко на Запад си била, та говориш за Запада?
Виоленца - според теб ако баща удря четиринадесет годишната си дъщеря със шамар дали може да и счупи носа? Може да не ми отговаряш - давам ти отговор аз - може. Спри с малоумните си коментари за детското насилие. Щото родителия може да го щипе, плюе и заключва на терасата като е - 15, и пак да не се нарече бой, нали?
Сиси - напълно поркрепям изказването за това с родителите и как не им е място да ти казват какво можеш и какво не можеш, защото се случва да грешат. Много по-важно е да те подкрепят, че искаш да се изградиш като личност, да си тренираш уменията и да си усъвършенстваш знанията.



Ами за мен цитатче, няма ли да има :( ??

П.С. виж 3стр. :D

mimsssssss
01-03-2014, 20:42
stopped reading here

ти сериозно ли :д при положение че имам пропуснати запейтаки, правописни грешни и някоя още диалекта форма... недей така грубо :Д

mimsssssss
01-03-2014, 20:46
PinkPan7her, като дете да си била дъщеря на богаташки родители, че за да можеш така свободно да коментираш богаташките деца все едно всички ги познаваш ?!
Като набереш скорост еша си нямаш !

Ама задръстено мнение...

По темата : Разбира сe бих, "полагал" една ръка над тях само за да не се отклонят към лошият път, иначе сами ще ги оставя да се борят с вълците, а там където определено сами няма да могат да се справят ще им помогна. Разбира се, няма да съм сам и жена ми ще ми помогне :D. Иначе няма да бъде болно амбициозен баща, понеже вече съм го изтърпял, *ужсТ* xD. И равномерно(балансирано) глезене :D

И за тебе коментар, да не ми се сърдиш :) Коментирам, че съм съгласна с изказването ти :Д най-вече последните две изречения :)

SHPAIdURmeN
01-03-2014, 20:46
.

Violenza
01-03-2014, 20:50
Виоленца - според теб ако баща удря четиринадесет годишната си дъщеря със шамар дали може да и счупи носа? Може да не ми отговаряш - давам ти отговор аз - може. Спри с малоумните си коментари за детското насилие. Щото родителия може да го щипе, плюе и заключва на терасата като е - 15, и пак да не се нарече бой, нали?

Анатема вече. Поредната чела-недочела с мнение. :D

Абсолютно подкрепям детското насилие, при това под всяка възможна форма, това казах и на предната страница. Бийте децата без свян и повод! То е за здраве и каляване!

SHPAIdURmeN
01-03-2014, 20:54
Абсолютно подкрепям детското насилие, при това под всяка възможна форма, това казах и на предната страница. Бийте децата без свян и повод! То е за здраве и каляване!
Точно така да живее ЗДРАВИЯТ ЧЕРВЕН ЮМРУК НА КОМУНИЗМА #БЕЗСМЪРТНИсме !!!!

Mary_Jane_69
01-03-2014, 20:55
А така, мечтите ми като един напълно удоволетворен и развит седем годишен хлапак бяха да имам малка човешка-кукла, която да малтретирам, но и да се грижа за нея!
И с децата така!
Явно това е било показно за фетишите ми днес, обърнете се към терапевт! Психологията е важна наука, правя призив за всеки, неосъзнат хюмън бийнг, просто намерете себе си, в кътчето неотъпкан морал и възгледи, които не са напоени от телевизията, политиката, чалгата, и картофите! Да, специално картофите!
Домати също тхо.

anonymous895156
01-03-2014, 20:57
Мери, новата ти същност ми харесва :oops:

Mary_Jane_69
01-03-2014, 20:59
Винаги съм си била все същия олигофрен :*

SHPAIdURmeN
01-03-2014, 21:11
А така, мечтите ми като един напълно удоволетворен и развит седем годишен хлапак бяха да имам малка човешка-кукла, която да малтретирам, но и да се грижа за нея!
И с децата така!
Явно това е било показно за фетишите ми днес, обърнете се към терапевт! Психологията е важна наука, правя призив за всеки, неосъзнат хюмън бийнг, просто намерете себе си, в кътчето неотъпкан морал и възгледи, които не са напоени от телевизията, политиката, чалгата, и картофите! Да, специално картофите!
Домати също тхо.

+ МАРИ ДЖЕЙН за ПРЕЗИДЕНТ €__€

girlwithblueeyes
01-03-2014, 23:04
Checksum

Не съм казвала че външният вид няма значение . За съжалание точно заради майка ми в момента съм болестно суетна . За мен ад изглеждам зле е равно на това да съм смъртно болна . Ужасно мнго държа на външният си вид и ми е фикс идея да изглеждам добре . Самокритична съм дори когато имам гънка на дрехата да речем . И жестоко критикувам хората които не полагат грижи за себе си .
Относно другото какво знач ако не е богаташ ще е безделник далеч не всички хора от средната класа за безделници . Дете съм на богати родилите и съм свикнала на лукс но това не значи че си търся богат прител да ме издържа . Не ме интересува дали е милионер или човек от среднат класа не гледам на тези неща от високо за да не падна .

Checksum
01-04-2014, 06:39
Checksum

Не съм казвала че външният вид няма значение . За съжалание точно заради майка ми в момента съм болестно суетна . За мен ад изглеждам зле е равно на това да съм смъртно болна . Ужасно мнго държа на външният си вид и ми е фикс идея да изглеждам добре . Самокритична съм дори когато имам гънка на дрехата да речем . И жестоко критикувам хората които не полагат грижи за себе си .
Относно другото какво знач ако не е богаташ ще е безделник далеч не всички хора от средната класа за безделници . Дете съм на богати родилите и съм свикнала на лукс но това не значи че си търся богат прител да ме издържа . Не ме интересува дали е милионер или човек от среднат класа не гледам на тези неща от високо за да не падна .

Казваш, че не си казала, че външният вид няма значение за теб, като в същото време говориш за това, че си болестно суетна и в тона на темата оставам с впечатлението, че Да в момента важно е да изглеждаш добре, но това по-скоро е станало така заради майка ти, а не заради самата теб. Заради това аз поне оставам с впечатлението, че за теб външният вид е маловажен.

Относно другото, не съм казал богаташ, а финансово осигурен мъж и не съм казал безделник от средната класа, а безделник. Няма как да знам какво значи за теб богаташ и какво значи човек от средната класа, но ми би било интересно да разбера.
Казваш, че не си търсиш приятел да те издържа, но не си търсиш и приятел, койти ти би издържала, т.е. такъв, който предполагам за теб, не е нито от средната класа, нито богаташ. В това не виждам нищо лошо.

anonymous708973
01-05-2014, 17:23
Разликата, поне за мен, е, че като чета нейното мнение от него излиза позитивизъм и с това си мнение не цели да унижи някого. Тя казва, че според нея родителите и са възпитали умен и кадърен човек, не казва, че е най-умната и кадърната, напротив даже казва, че понякога се чувства глупава и недостатъчно добра. Не ми харесва, че нарича някои от децата посредствени, тъй като никой не си избира родителите и роднините, но бих го преживял. Различно е, защото в твоето мнение ти директно и конкретно заявяваш, че тя срещу теб е едва ли не бавна, което прави мнението ти няколко нотки по ... не нескромно, а гадно.
Щом ги пише тези неща в поста си явно иска да е такава, в което не виждам нищо лошо, затова и я защитих. Щом за нея е важно да бъде умна и кадърна и се стреми към това значи един ден ще бъде такава, поне за нея си. Друг е вече въпросът какво значи умен и кадърен за един и какво значи умен и кадърен за друг.
Съгласен съм с това, че е по-важно другите да те оценят какъв си, но това не означава, че ти не трябва да се самооценяваш високо. Тя никъде не е казала обратното.

Точно.
Все смятам, че интелигентният читател на поста ми ще го разбере по тоя начин...
Аз пиша, че често се чувствам глупава в компания на определени хора, ама пак излизам надута, бе. Хах.

А Дрейд дори не спори за същността на казаното, а за начина, по който се поднася, което те прави... ами, лицемер.
Също така... хайде да не говорим за работодатели и представяне, щото точно за такова ни "програмират" в университета. Не си единственият в добра среда.
Моята представа за скромност е много по-различна от вашата и в този ред на мисли съм доста по-скромна отколкото изглеждам. Няма да се хабя да обяснявам защо, но това, че не си държа езика зад зъбите не значи, че не съм скромна. Което значи, че уменията ти да преценяш хората... не са особено добри. Примерно.
Което пак няма да се хабя да доказвам.

Както и да е. Повече няма какво да кажа.

draid
01-06-2014, 13:17
Че то да си държиш езика зад зъбите е едно от най-ценните неща, ама много малко жени могат да го направят.

Auriss
01-06-2014, 13:36
Разлика между това да си траеш от страх да не станеш за резил и това да осъзнаваш кога изобщо има смисъл да говориш има доволно.

За момент си помислих, че е вдигнала левъл Пантерката и затова не отговаря в темата, ама тя реши да ме разочарова. Т_Т

girlwithblueeyes
01-06-2014, 13:49
Checksum

Не не си разбрал правилно . Майка ми само е допринесла още повече за тази суета . За мен самата външноста е важна както и за всяко нормално момиче .


Когато човек има знания в дадена област или постижения . Когато човек се гордее с това което е защо пък да не се похвали . Скромността е хубаво качество стига да не става прекалена и да подтиска човек да доказва какво може .
Страшно тъжно е млади и кадърни хора да не си признават какво могат само защото някой им е набил в главата че трябва да са скромни . На мен хората които само скромничат и не показват какъв капацитет имат са ми ужасно лицемерни .

Roni10
01-06-2014, 13:52
Да. Нашите искат да стана "бизнесмен"...И това и уча...Уж щях да уча каквото искам, но ето, че не е точно така. Те са сигурни, че аз и костюма ще се разберем, ама аз не го виждам все още това :D

Mary_Jane_69
01-06-2014, 14:23
Мъжете с костюми са много привлекателни.

anonymous708973
01-06-2014, 14:59
Мъжете с костюми са много привлекателни.

Факт, ама не по темата :D

Рони, какво ще рече "уча бизнес"?

Checksum
01-06-2014, 17:09
Факт, ама не по темата :D

Рони, какво ще рече "уча бизнес"?

Права е, няма какво да учиш. Трябва само да си достатъчно убедителен, че да ти приемат пликчетата. И като кажеш нещо да го правиш.

Checksum
01-06-2014, 17:22
Относно скромността. Трябва човек да знае за какво да е скромен и за какво да не е скромен.
Не трябва да си скромен относно някакви общи понятия пред непознати относно: умен, кадърен, добър, готин и т.н. Най-малкото нямам как да го проверят. Не е ясно какво значи да си умен, поне на мен не ми е. Или добър.
Трябва да си скромен, когато говориш за нещо конкретно или за някаква конкретно свършена работа, тъй като, ако не си със сигурност най-добрия, 100% може някой да те хване на тясно. И хване ли те, 100% ще изглеждаш смешно и нелепо. Трябва да си достатъчно умен, за да прецениш в каква среда се намираш точно в момента и да си сигурен, че няма по от теб. Лично аз, за свършена работа не скромнича едва след като са минали няколко месеца, откакто е завършена.

anonymous708973
01-06-2014, 17:58
Права е, няма какво да учиш. Трябва само да си достатъчно убедителен, че да ти приемат пликчетата. И като кажеш нещо да го правиш.

Всъщност аз го уча и затова ми е интересно. :)

За другия ти пост съм отново напълно съгласна. Рядко е добре/уместно да се хвалиш за конкретна работа.

babity
01-06-2014, 19:06
Че то да си държиш езика зад зъбите е едно от най-ценните неща, ама много малко жени могат да го направят.

Поправям, хора. Защото и мъжете понякога трудно млъкват, макар и от други подбуди.
Т'ва, че някой се бори с всяка вятърна мелница на пътя не го прави нито кадърен, нито способен.

Checksum
01-06-2014, 19:39
Поправям, хора. Защото и мъжете понякога трудно млъкват, макар и от други подбуди.
Т'ва, че някой се бори с всяка вятърна мелница на пътя не го прави нито кадърен, нито способен.

Жени звучи по-добре.

Violenza
01-06-2014, 19:47
Не трябва да си скромен относно някакви общи понятия пред непознати относно: умен, кадърен, добър, готин и т.н. Най-малкото нямам как да го проверят. Не е ясно какво значи да си умен, поне на мен не ми е.
Много си е ясно даже, че седне ли някой да се хвали със завиден умствен капацитет, може би той ще да е нещото, което най-сериозно му липсва. То това е като онази приказка за властта - наложи ли ти се да обясняваш, че имаш, най-вероятно нямаш.



Трябва да си достатъчно умен, за да прецениш в каква среда се намираш точно в момента и да си сигурен, че няма по от теб.
Че то за да си сигурен в това, трябва максимум да си седнал пред 2ра А група на детска градина Малина да се обясняваш...

Checksum
01-06-2014, 19:56
Много си е ясно даже, че седне ли някой да се хвали със завиден умствен капацитет, може би той ще да е нещото, което най-сериозно му липсва. То това е като онази приказка за властта - наложи ли ти се да обясняваш, че имаш, най-вероятно нямаш.


Че то за да си сигурен в това, трябва максимум да си седнал пред 2ра А група на детска градина Малина да се обясняваш...

А ако го прави с цел точно някоя като теб да си помисли това?

Относно второто, точно ако си пред 2ра А група на детска градина Малина не би трябвало да си толкова сигурна.

Violenza
01-06-2014, 20:03
А ако го прави с цел точно някоя като теб да си помисли това?

Относно второто, точно ако си пред 2ра А група на детска градина Малина не би трябвало да си толкова сигурна.
Ооо, да. Хайде разкажи сега малко за световната конспирация. :D

anonymous895156
01-06-2014, 20:08
Относно скромността... Ако човек, с когото се запознавам, ми заяви "Аз съм (много) интелигентен" и не го казва хумористично, директно ще го игнорирам, защото или е твърде самонадеян, или уменията му да общува са под нулата.
Но постът на пантерата не звучеше по такъв начин, друг е въпросът, че едни и същи хора използват всяка втора тема, за да водят вечните си спорове, хващайки се за малоумни неща.

Checksum
01-06-2014, 20:08
Ооо, да. Хайде разкажи сега малко за световната конспирация. :D

Изводът е да не преценяваш и подценяваш или надценяваш хората на базата на това, какво мислят, правят/не правят, слушат, питат, говорят и т.н.

Явно не ти се е случвало да те изиграят по подобен начин.

Mary_Jane_69
01-06-2014, 20:11
http://www.youtube.com/watch?v=ZfYxsLpylj8

Violenza
01-06-2014, 20:14
Изводът е да не преценяваш и подценяваш или надценяваш хората на базата на това, какво мислят, правят/не правят, слушат, питат, говорят и т.н.

Явно не ти се е случвало да те изиграят по подобен начин.
Ако не преценявам хората по това какво "мислят, правят, говорят", какво ми остава? Ако имаш предвид да не се дават прибързани оценки, тогава съм съгласна.

Checksum
01-06-2014, 20:16
Ако не преценявам хората по това какво "мислят, правят, говорят", какво ми остава? Ако имаш предвид да не се дават прибързани оценки, тогава съм съгласна.

Знаех, че ще питаш това и отговорът ми е да не ги. Няма смисъл?

babity
01-06-2014, 20:21
Аз пък никога не преценям хората по това, което ми казват. 99.9% от хората, които бързат да се самоопределят с няк'ви големи суперлативи в много кратък период от време, с действията си, ми доказват, че не притежават и 1/3 от качествата, които твърдят. Визирам изказвания от рода на "аз съм много силна личност", "много съм борбен/а, нищо не може да ми се опре". Досега нямам празно с тая моя "тактика".

nqmaznacheniee
01-06-2014, 20:43
Винаги са се опитвали да ми налагат някакви си техни разбирания и да решават вместо мен, проблема е, че не съм от най-послушните, а и не обичам да ми се държи сметка, та... няма да ви казвам в какви отношения сме от 2-3 години. :D На моменти съм имал чувството, че живея с хора от друга планета, с които просто няма как да се разберем 8-)

SHPAIdURmeN
01-06-2014, 22:06
Кaк сте зaйци ?
Стигнaхте ли до консенсус ? :razz:

trabi_bs
01-06-2014, 22:33
мирвам