PDA

View Full Version : Протеини - вредни ли са?



kinir2
12-30-2013, 19:53
Здравейте,
От около месец се каня да задам този въпрос, но все не ми остава време:
Понеже съм с доста поднормено тегло, искам да кача няколко килограма мускулна маса (около 10). Сигурно вече повече от година се опитвам да го направя без да взимам някакви допълнителни добавки, но явно няма да се получи така. Храня се нормално, даже доста, тренирам, но за една година съм качил 2 кг, което е неудовлетворяващ резултат за мен.
Това ме кара да се насоча към добавките, съдържащи протеини. Понеже не съм използвал такива никога, а от различни хора чувам различни мнения, бих искал да получа отговор от някой, който е по-навътре с нещата. Интересува ме дали въпросните протеини не са вредни и дали няма да ми окажат отрицателно влияние в бъдеще? Питал съм родителите си за това, но те също не са запознати - свързват ги с другите стероиди и ми казват, че ако сега направя мускули по този начин, то в бъдеще те ще "увиснат" и ще се получи обратният ефект.
Едно и също ли е да си набавя дадено количество белтъчини от няколко яйца в сравнение с това да изпия едно хапче или да употребя някаква друга протеинова добавка? Нали колкото и да са естествени, тези фитнес добавки все пак са преработени и са създадени по изкуствен начин, или не е съвсем така?
Ако все пак съществат "изчистени" протеинови добавки, които съдържат единствено естествени белтъчини и които не носят бъдещи последици със себе си, може ли някой да ми препоръча такива?
И да уточня: не бих искал да качвам никакви килограми мускулна маса, дори грамове по този начин, ако това ще ми излезе през носа в бъдеще!

Баща Ти
12-30-2013, 19:59
Невъзможносттта един млад и прав мъж да качи килограми, със сигурност няма общо с липсата на добавки.
Тоест: не качваш, защото нещо в яденето ти куца, а не защото не пиеш протеин.
Кажи как се храниш и тренираш, на колко години си и от колко време спортуваш, първо, а после ще ти кажа какво да правиш.

betudontbet
12-30-2013, 21:29
искам да кача няколко килограма мускулна маса (около 10)


ем кой ли не иска...

fevoos
12-31-2013, 01:09
може би ако ядеш по 5 пъти на ден качествена храна ще качиш килограми

redbul2
12-31-2013, 08:34
Протеините не заменят доброто хранене, а са само добавка към него. Основната роля и предимство на протеините е да бъдат използвани като бързи протеини (бързо усвояване) след самата тренировка. Което с обикновената храна не може да се получи.

Обикновените суроватъчни протеини се правят от суроватка от мляко,която е използвана за производството на сирене. Тоест това е един съвсем натурален продукт. Протеините са безвредни когато съдържат само протеин без други добавки: креатин и други. Затова чети съдържанието върху опаковката и гледай да съдържа само протеин без други прибавени добавки.

Баща Ти
12-31-2013, 09:31
Креатинът е вреден викаш...

redbul2
12-31-2013, 10:02
За малчугани в пубертета монохидратът е натоварващ бъбреците и вътрешните органи. Още повече имах случаи в залата, когато някои трениращи се оплакваха, че са повръщали и им се гади. Вземали са креатина след алкохол. За което не са и предполагали, че е вредно. А много тийнове пият и креатина ще бъде за капак на всичко.

И освен всичко друго на начинаещите не им е необходим креатин.

kinir2
12-31-2013, 16:55
Менюто ми по принцип е горе-долу следното:

Закуска:
- 3 филии ръжено-пълнозърнест хляб (125 г), намазани с нещо и едно сварено яйце към тях - сутрин бързам за училище и нямам време за друго. Понякога мога да този хляб със 150 г баница и 200 мл боза или мюсли с 250 г кисело мляко, 2 бисквити BelVita и банан (80 г).

В училище:
- 1 ябълка + 1 банан, може и малко солети и бонбони отделно от плодовете понякога.

Обяд:
- 2 филии ръжено-пълнозърнест хляб (75 г);
- печени картофи (150 г) с риба;
- някаква салата - айсберг или краставица със сирене и маслини, но не винаги.

Следобед (не всеки път):
- ядки - орехи, фъстъци или бадеми - около 40-50-60 г;
- шоколад (30 г).

Вечеря:
- 1 ябълка (100 г);
- 2 филии ръжено-пълнозърнест хляб (75 г);
- пилешка супа с ориз (оризът е 100 г);
- салата като на обяд с извара и също не всяка вечер.

Преди лягане (не се случва много често):
- 250 мл прясно мляко;
- сусамов тахан с мед - 60 г.

На 16 години съм. Относно тренировките: не съм професионален спортист и не ходя на фитнес - просто правя обикновени упражнения вкъщи всеки ден или през ден преди вечеря по 30-40-50-60 минути - коремни преси, лицеви опори, клякания, подскоци за по-голям отскок и някои други.
Необходимо ли е да променям нещо в този свой режим и ако да - какво?
Иначе това за суроватъчните протеини без нищо добавено в тях ми звучи добре.

fevoos
01-01-2014, 12:46
но относно протеините..
Лично аз мисля, че са вредни: товарят бъбреците и засилват риска от рак, вредят на сърцето и кръвоносната система и най - важното вредят на потентността :D

DownloadVirus
01-01-2014, 13:55
но относно протеините..
Лично аз мисля, че са вредни: товарят бъбреците и засилват риска от рак, вредят на сърцето и кръвоносната система и най - важното вредят на потентността :D

Стига тролва автора,вземе ти повярва.

gorski17
01-02-2014, 08:14
Пич, зарежи ги тия протеини... Един приятел ги взима от сумати му и време и е качил 3-4 килограма... Става въпрос за период от повече от 8 месеца, а си взима най-скъпите щото е богаташ. Прави като мен - аз в началото, преди 2 години, бях 57-8 кила кожа и кости, но започнах да ям домашно. Имам предвид МАНДЖИ -мусака, леща, супи,боб и т.н. Зарежи ги тия ръжени, черни хлябове. Купи си БЯЛ ХЛЯБ, стреми се да ядеш колкото се можеш повече манджи и бял хляб. Аз така качих около 20 килограма за 2 години. Запиши се на фитнес и почни да правиш клекове и повярвай ми БЕЗ ДОБАВКИ по естествен път в най-скоро време ще започнеш да усещаш резултати.

Rakshy
01-02-2014, 08:32
Според мен ти е малко храната.

И да протеина е далеч от вреден, просто родителите ни комуняги, веднага ги свързват с някакъв вид стероиди и ти казват "не, не го пий това, ще те напълни с вода и после ще увиснеш", което са пълни глупости. Ако имаш излишни пари, просто си купи и виж какво е.

Креатина не е вреден, просто има тъпанари които не знаят как да го пият.

kinir2
01-02-2014, 15:10
Пич, зарежи ги тия протеини... Един приятел ги взима от сумати му и време и е качил 3-4 килограма... Става въпрос за период от повече от 8 месеца, а си взима най-скъпите щото е богаташ. Прави като мен - аз в началото, преди 2 години, бях 57-8 кила кожа и кости, но започнах да ям домашно. Имам предвид МАНДЖИ -мусака, леща, супи,боб и т.н. Зарежи ги тия ръжени, черни хлябове. Купи си БЯЛ ХЛЯБ, стреми се да ядеш колкото се можеш повече манджи и бял хляб. Аз така качих около 20 килограма за 2 години. Запиши се на фитнес и почни да правиш клекове и повярвай ми БЕЗ ДОБАВКИ по естествен път в най-скоро време ще започнеш да усещаш резултати.
Това с тренировките ще го пробвам. Иначе аз принципно си ям почти изцяло домашни храни, доколкото е възможно. Това с белия хляб едва ли ще стане, защото с оглед на здравословното ми състояние, лекарите го представят на първо място сред най-вредните храни за мен, тъй като е с почти двойно по-висок гликемичен индекс от ръжения... Що се отнася до килограмите: аз лесно мога да кача килограми от мазнини и да напълнея по този начин, но не е това целта ми.

Обобщено дотук разбирам, че суроватъчните протеини не са вредни, но не помагат кой знае колко и трябва да увелича храната си, за да кача килограми. Ок, ще пробвам, но не знам дали ще се получи, защото много лесно преяждам, а когато стане това, коремът ми се подува и ми става тежко...

nqmaznacheniee
01-02-2014, 15:51
Дай някакви мерки кг/ръст. Заеби протеините, яденето ти куца. Тая супичка кога точно я ядеш, 5 мин. преди да си легнеш, че да не огладнееш пак ли ? :D А мм с упражнения за отскок няма да качиш, трябва да хванеш щангата :D Аз не твърдя, че ги разбирам нещата, ама съдя по себе си - ако менюто ми е г/д такова през по-голямата част от деня ще чувствам глад.

redbul2
01-02-2014, 16:51
Както писах протеина е най-важен за бърза консумация след самата тренировка. Най-безвредни са гейнърите. В тях има протеин и въглехидрати 50 на 50 или 30 към 70 %. Въглехидратите са напълно безвредни. Обаче гейнъра е подходящ само за слаби хора или които нямат много мазно.

Vivitu483
01-02-2014, 16:55
Като се събудиш вечерта в 3 часа с наплив на енергия, която няма къде да изразходваш ще те питам. Вредни са и за сърцето и за бъбреците и на половата система. По-добре си ги приемай чрез храната вместо като добавка.

DownloadVirus
01-02-2014, 18:00
Както писах протеина е най-важен за бърза консумация след самата тренировка. Най-безвредни са гейнърите. В тях има протеин и въглехидрати 50 на 50 или 30 към 70 %. Въглехидратите са напълно безвредни. Обаче гейнъра е подходящ само за слаби хора или които нямат много мазно.
Безумно скъпа и неопрадвана инвестиция. Освен,ако не ги копае тези пари смисъл няма никакъв,че и тогава не се знае дали има.Просто математика. Повечето гейнъри по 1 доза дневно ще стигнат за по 20 дена за цена от към 90-100 лева и много малко протеин.


Като се събудиш вечерта в 3 часа с наплив на енергия, която няма къде да изразходваш ще те питам. Вредни са и за сърцето и за бъбреците и на половата система. По-добре си ги приемай чрез храната вместо като добавка.

Troll?

Vivitu483
01-02-2014, 18:04
Не тролвам. Настина е така.

DownloadVirus
01-02-2014, 18:08
Да не бъркаш хранителни добавки с медикаменти(стероиди) ?:))

Vivitu483
01-02-2014, 18:15
Не съм много сигурна, и все пак мисля че е по-добре да си похапва храни богати на протеини.

DownloadVirus
01-02-2014, 18:46
По-добре ,по-зле,все пак е хубаво да си информиран/а преди да даваш съвети. Няма спор,че е по-добре финансово и не само храната,защото гледаш какво вземаш (поне за месото говоря) ,тоест ще има протеин,докато пудрите толкова изследвания с измами..

redbul2
01-02-2014, 19:03
Безумно скъпа и неопрадвана инвестиция. Освен,ако не ги копае тези пари смисъл няма никакъв,че и тогава не се знае дали има.Просто математика. Повечето гейнъри по 1 доза дневно ще стигнат за по 20 дена за цена от към 90-100 лева и много малко протеин.
И все пак много полезна за трудно качващите маса, тъй наречените хардгейнъри. За гейнър не си струва да купува твърде скъпо. Въглехидратите са евтин продукт и не струва да се дава много пари за тях. Виж чистия протеин, за него може да се търси високо качество,висока концентрация.

DownloadVirus
01-02-2014, 19:05
При глюкоза от 6 лева и захар от 1,65 е безумие да давам такива пари за захар (основното на гейнъра).
Останалото разбира се се пише за маркетинг,че иначе кой ще излъже ,не може за 30 лева да си направи гейнър от суроватъчен протеин и глюкоза,ами ще си купува за 100 лева някакъв скъп гейнър..

redbul2
01-02-2014, 19:20
Глюкозата е въглехидрата с възможно най-високия гликемичен индекс, свръхбърз въглехидрат. Неподходящ за вземане освен веднага след тренировката. Гейнърите с поне средно качество съдържат смес от бързи и бавни въглехидрати с продължително усвояване от организма. Ти можеш сам да си сглобиш от части телевизор,но си купуваш готов и скъп,нали?

DownloadVirus
01-02-2014, 20:33
А то няма храни богати на комплексни въглехидрати,че ще ги купуваш на прах.

redbul2
01-02-2014, 20:42
Колко часа се преработва храната?

DownloadVirus
01-02-2014, 20:44
Според зависи от храната и комбинацията,стига до 8-10 часа някъде.. Но това не е от никакво значение.

Rakshy
01-02-2014, 22:56
redbul2 Т'ва че гейнърите са най-безвредни е най-голямата глупост. За пример на фирмата Mutant гейнъра- Mutant Mass- преди време беше намерена съставка която влияе на потентността. Хората с проблеми от гейнъри са много повече от хората с проблеми от протеини.
Спести си гейнъри и просто се научи да ядеш.

redbul2
01-03-2014, 15:02
Въглехидратите и протеина няма как да влияят на потентността. Дори могат да я засилят леко. А за другите съставки препоръчах категорично на момчето да взема протеин или гейнър без никакви други съставки.

redbul2
01-03-2014, 15:03
Тъй че това което си писал е напълно излишно.

DownloadVirus
01-03-2014, 16:00
К'во било ? Въглехидратите и протеините влияят на потентността ? А сигурно от мазнините получаваш косопад и ти се смалява пишката.Хайде стига глупости.

Баща Ти
01-03-2014, 19:12
Просто гейнърите са безмислено скъпи, тъй като за източник на въглехидрати ползват декстроза/фруктоза/малтодекстрин, които са по 2-3 лева килото. Резултата е омазняване и излишен разход..

Rakshy
01-04-2014, 00:08
Просто го дадох за пример как един привидно добър гейнър се оказва помия.

redbul2
01-04-2014, 13:16
Просто го дадох за пример как един привидно добър гейнър се оказва помия.

Неподходящ пример. То е все едно да получиш хранително отравяне от яйца, мляко или месо и сетне да казваш, че месото,яйцата и млякото са вредни изобщо.

Rakshy
01-04-2014, 16:18
Неподходящ пример. То е все едно да получиш хранително отравяне от яйца, мляко или месо и сетне да казваш, че месото,яйцата и млякото са вредни изобщо.

Е да прав си. Все пак за мен протеина е далеч по-полезен от гейнъра, но всеки с мнението си. :)

Баща Ти
01-04-2014, 19:39
Чакам статистиката за хората с проблеми от геIнъри и протеIни на прах, за да видим кои са повече :)

Rakshy
01-04-2014, 20:40
Ако не се заяде някой, не може да бъде... Т'ва е лично мое мнение изградено от оплакванията на познати. Не е подкрепено от изследване или нещо подобно. Просто мнение. Може ли да спрем да го обсъждаме това?

chushkopek
01-05-2014, 09:05
От хранителните добавки ти омекват мускулите, смалява ти се пишката и ти пада косата.....
Нищо им няма, суроватъчният протейн се извлича от СУРОВАТКА. Друг въпрос е дали има смисъл да го пиеш.....

Arlin
01-05-2014, 10:06
Бърз въпрос - с колко милилитра течност да разреждам протеин - 250 или 450? Една лъжичка пише на опаковката но супена или чаена? Извинете за тъпите въпроси, но ми е тъмна индия.

Rakshy
01-05-2014, 11:16
Бърз въпрос - с колко милилитра течност да разреждам протеин - 250 или 450? Една лъжичка пише на опаковката но супена или чаена? Извинете за тъпите въпроси, но ми е тъмна индия.

Във всяка кутия трябва да има лъжичка. Разтваряй си го в колкото искаш... Стига да ти харесва консистенцията...

Баща Ти
01-05-2014, 11:21
Ако не се заяде някой, не може да бъде... Т'ва е лично мое мнение изградено от оплакванията на познати. Не е подкрепено от изследване или нещо подобно. Просто мнение. Може ли да спрем да го обсъждаме това?

Не може, щото като изказваш глупави мнения, бъркаш хората около теб.

Arlin
01-05-2014, 12:21
В моята има една огромна чашка :D Мерси за отговора инак. :)

redbul2
01-05-2014, 13:25
В моята има една огромна чашка :D Мерси за отговора инак. :)

Ква чашка? Сигурен ли си, че си купил протеин, а не гейнър?

Arlin
01-05-2014, 13:43
Убедена съм, просто ми се струва някаква нереално голяма тая лъжичка вътре. Треньорът ми ми каза да сипвам по една лъжица с връхче и 250 мл течност. Днес ще питам за уточнения.

fevoos
01-21-2014, 20:21
не тролвам брат...не го казвам напразно за да тролвам...
Абсолютно информиран съм и що годе си знам.
Може би за нилдърите протеина е просто храна..е да ама не..Това е просто оправдание, не е далеч от мисълта, че нещо подпомагащо мускулния разстеж определено не е полезно. Има ограниченн количество белтъци, които могат да се усвоят от сърцето, за това вреди и засилва риска от рак.Също бъбреците не могат да усвоят голямо количество протеини в течността...и може би вредата от протеините, които определно "не са вредни" няма да се появи днес или утре, може би ще се появи след година, две и човек сам ще забележи...но и аз знам кво съм се навил да се обяснявам като некъв глупак, който иска да си взима... :D

Rakshy
01-21-2014, 20:34
Как един белтък може да бъде усвоен от сърцето, моля те обясни? И т'ва което не ти трябва просто го изпикаваш или из**раш, в к'ви филми се вкарваш? А и бъбреците не случайно са част от отделителната система, работят за отделянето не усвояването на в-вата... И протеина е течен, за да може по-бързо да навлезе в системата ти, а не за да ти товари бъбреците?!

DownloadVirus
01-21-2014, 20:46
не тролвам брат...не го казвам напразно за да тролвам...
Абсолютно информиран съм и що годе си знам.
Може би за нилдърите протеина е просто храна..е да ама не..Това е просто оправдание, не е далеч от мисълта, че нещо подпомагащо мускулния разстеж определено не е полезно. Има ограниченн количество белтъци, които могат да се усвоят от сърцето, за това вреди и засилва риска от рак.Също бъбреците не могат да усвоят голямо количество протеини в течността...и може би вредата от протеините, които определно "не са вредни" няма да се появи днес или утре, може би ще се появи след година, две и човек сам ще забележи...но и аз знам кво съм се навил да се обяснявам като некъв глупак, който иска да си взима... :D

По-добре си режи вените.
На колко години си ?
На 9
На 10
Или още в детската градина?

Anonys
01-21-2014, 21:52
не тролвам брат...не го казвам напразно за да тролвам...
Абсолютно информиран съм и що годе си знам.
Може би за нилдърите протеина е просто храна..е да ама не..Това е просто оправдание, не е далеч от мисълта, че нещо подпомагащо мускулния разстеж определено не е полезно. Има ограниченн количество белтъци, които могат да се усвоят от сърцето, за това вреди и засилва риска от рак.Също бъбреците не могат да усвоят голямо количество протеини в течността...и може би вредата от протеините, които определно "не са вредни" няма да се появи днес или утре, може би ще се появи след година, две и човек сам ще забележи...но и аз знам кво съм се навил да се обяснявам като некъв глупак, който иска да си взима... :D

От 2 минути стоя и се чудя по какъв начин да изразя удивлението си от това, колко си начетен.

Може би ще си остана без коментар...

Или ще те гръмна.