PDA

View Full Version : За или против сватбата?



Страници : [1] 2 3

DimovB
01-04-2014, 21:07
Мислите ли, че сватбите са отживелица или е по-добре човек да е женен/омъжен?

mycel
01-05-2014, 06:15
Според мен сватбата не е излишна, въпросът е в човека. И в организацията, защото в България са на почит панаирджийскте изпълнения. Ако се омъжа някой ден, ще е за някой чужденец извън България, защото тотално започвам да се разочаровам от тукашните ни селянчета. Много далеч отидох, хаха, но това ми е мнението за сватбите. Нещо красиво, интелигентно, с вкус, без кръчми, без пияни роднини, без чалгаджийска простотия. Иначе няма смисъл от сватбата!

3oPuTy
01-05-2014, 16:49
Нямам нищо против хората, които правят сватби, но аз лично съм против тях. Струва ми се излишно, но за мен като цяло историята с брака ми е малко излишна. На мнение съм, че ако хората се чувстват добре заедно могат да имат перфектна връзка и съжителство дори без подписи и бели рокли.

an7raks
01-05-2014, 19:31
Преди го смятах за глупост, но все повече започвам да клоня към "за"... Не мога да дам никакви аргументи, просто ми харесва идеята...

mycel
01-05-2014, 19:42
Именно ^^

Positive_SouL
01-05-2014, 20:16
Против!

Violenza
01-06-2014, 06:39
Аз със сигурност искам да се омъжа. Винаги съм намирала брака за най-естественото продължение на едни сериозни отношения. В никакъв случай не бих живяла на семейни начала, не ме устройва.

girlwithblueeyes
01-06-2014, 12:27
Аз със сигурност искам да се омъжа. Винаги съм намирала брака за най-естественото продължение на едни сериозни отношения. В никакъв случай не бих живяла на семейни начала, не ме устройва.


Това
А пък и много искам да се видя като булка
Колко жалко че днес толкова прекрасно нещо като сватбата се има за банално и комерсиално .

SomethingFresh
01-06-2014, 12:46
Да най- малкото сватбата е крайно обвързване с някого. В определени връзки на някои хора трябва да им се затворят останалите вратички, за да повярват в сериозността на връзката и изобщо във взаимотношенията си с даден човек. Все още съм малка да коментирам, но винаги съм била твърдо за ;)))

bilqnavod
01-06-2014, 12:50
Вече съм омъжена. Сватбата беше един хубав ден от моя живот. Доволна съм беше, семпло, без всички традиции и подробности, гостите бяха отбрани. Не се отказвайте от сватба, струва си да го преживееш! :)

Marseille
01-07-2014, 20:12
За мен, сватбата е простотия и хвърлени пари на вятъра. Като знам майка ми и баща ми каква сватба са имали и след има няма 6 години, се стига до развод... Просто не си заслужава, поне за мен.

an7raks
01-08-2014, 11:56
За мен, сватбата е простотия и хвърлени пари на вятъра. Като знам майка ми и баща ми каква сватба са имали и след има няма 6 години, се стига до развод... Просто не си заслужава, поне за мен.

Логиката ти е желязна! ;)

AliceSw
01-08-2014, 12:15
абе...и от двете по малко...не го смятам за нужно като жест към себе си, обаче бих искала, ако реша да имам дете да има двама родители, които са семйство...

fire_magic
01-08-2014, 23:54
За мен, сватбата е простотия и хвърлени пари на вятъра. Като знам майка ми и баща ми каква сватба са имали и след има няма 6 години, се стига до развод... Просто не си заслужава, поне за мен.
omg

anonymous708973
01-09-2014, 10:22
Че авторът е задал темата глупаво, така е, ама и останалите не сте по-добре. Уточнете се за сватба ли се пита или за брак.
За незнаещите да спомена, че може да сте женени без сватба, а само с подпис в гражданското.

По темата: аз лично за себе си искам и двете. Задължително преди да сключа брак бих живяла на семейни начала. Сватбата бих я направила много по-близко до американския пример за коктейл и вечеря, а не до родните цигании, оркестри с гайди, гъдулки и простотии.

ГРЕН
01-09-2014, 11:35
За естесвенно.. Що за въпрос

LadyDi
01-09-2014, 14:46
Сватбата бих я направила много по-близко до американския пример за коктейл и вечеря, а не до родните цигании, оркестри с гайди, гъдулки и простотии.
Всичко зависи от теб, от партньора ти и от вашите желания.
В традиционната българска сватба има хубави традиции, които може да спазиш и без цигании и оркестри. Когато ме извеждаха от вкъщи, например, една колежка на баща ми изпя "Ела се вие, превива" в съпровод на гайда. Беше прекрасно, а нищо не може да се сравни с погледа в очите на родителите ти, когато дъщеря им напуска дома. Моминското хоро пред къщата на булката също е хубава традиция. Изобщо, всичко можеш да обърнеш през собствения си поглед и да го направиш такова, каквото ти харесва на теб, без да поамериканчиш цялата си сватба, за да избягаш от циганията :)

DimovB
01-10-2014, 14:10
Че авторът е задал темата глупаво, така е, ама и останалите не сте по-добре. Сватба с рокли, костюми, оркестри и т.н. се има предвид.

babity
01-10-2014, 14:41
Всичко зависи от теб, от партньора ти и от вашите желания.
В традиционната българска сватба има хубави традиции, които може да спазиш и без цигании и оркестри. Когато ме извеждаха от вкъщи, например, една колежка на баща ми изпя "Ела се вие, превива" в съпровод на гайда. Беше прекрасно, а нищо не може да се сравни с погледа в очите на родителите ти, когато дъщеря им напуска дома. Моминското хоро пред къщата на булката също е хубава традиция. Изобщо, всичко можеш да обърнеш през собствения си поглед и да го направиш такова, каквото ти харесва на теб, без да поамериканчиш цялата си сватба, за да избягаш от циганията :)

Дааааа!
Оркестърът не значи маанета задължително.

anonymous708973
01-10-2014, 15:39
Мда, аз лично не си падам и по селските изпълнения на кума (бях на една сватба, изпуснах първата част, но когато отишли да взимат кума, нашият си стоял полугол в детски басейн на двора, та сватовете го избръснали, облекли, напарфюмирали и т.н. о.О), сценките, изнесени от наети танцьори на народна музика и т.н.

Ще видим, де, има време 8-)

LadyDi
01-10-2014, 16:14
Ние правихме и надиграване с кумовете, бяхме си наели точно танцьори. Получи се много забавно.
Все пак, като решите да вдигате сватба, сядате с младоженеца и почвате да отмятате какво харесвате и какво не. Това, което харесвате, но се притеснявате, че може да се изциганинчи (ебаси думата) го обмисляте добре и си поставяте условията на хората, които ще ви "обслужват" на сватбата. Аз бях изрично забранила мазна чалга и кючеци. Музиката ни беше български парчета, ретро диско и рок :) Трябва да ти кажа, че се получи страхотен купон. 150 човека и почти никой не си тръгна преди 5 сутринта :)

babity
01-11-2014, 11:27
С'а съм решила за сватбата на брат ми да поканя колегите ми. Повечето от тях участват в ансамбъла на университета, а и си се занимават професионално. Правят мнооого приятни сценки.
Ама друго си е да видиш подпийнал младеж да се опитва да си сплете краката в ръченица. Безценен си ми е той! :D

veilside88
01-12-2014, 11:05
За

DarknessAngel
01-12-2014, 16:46
В личен план-против. Ужасно много разходи и нерви по приготовленията, ако се обичате няма нужда това да е и на хартия.

choparkopar
01-12-2014, 19:26
Брак- за, сватба- против. А, ако може и да не живеем заедно ще е супер ;)

petkoo
01-18-2014, 11:05
Твърдо съм против.... най-много да се реша на семейни начела ;)

Didko_Beats
01-18-2014, 11:11
В брака няма смисъл ,щом някой те обича няма нужда ти го доказва,като сключва брак...А след като се сключи брака,тоя/тази до теб спира да ти сваля звезди защото този човек вече по документ е твой ......

LadyDi
01-18-2014, 11:55
А след като се сключи брака,тоя/тази до теб спира да ти сваля звезди защото този човек вече по документ е твой ......
Глупости. Тва не е задължително.

GEMBI
01-18-2014, 12:26
Твърдо за, това е нещо съвсем нормално и много хубаво.А по-горните коментари ... epic fail.

http://www.my-favorite-coloring.net/Images/Large/Famous-characters-Troll-face-48098.png

Didko_Beats
01-18-2014, 12:27
Глупости.

Тва не са глупости ..Ако няква какичка види някъв чичко с по-цветна чекова книшка-обичамте парите ти не ме интересуват оженват, се....и след 1 -2 години след кат поисхарчи полвината му пари.. и кат иска развод - и другата половина отиват..улеква му джоба и ''Просто искрата е изчезнала''...да...

GEMBI
01-18-2014, 12:31
Тва не са глупости ..Ако няква какичка види някъв чичко с по-цветна чекова книшка-обичамте парите ти не ме интересуват оженват, се....и след 1 -2 години след кат поисхарчи полвината му пари.. и кат иска развод - и другата половина отиват..улеква му джоба и ''Просто искрата е изчезнала''...да...

Има ги всякакви индивиди, не може да слагаш всички под един знаменател. Money doesn't bring you happiness.

Didko_Beats
01-18-2014, 12:33
Money doesn't bring you happiness.

It's not true..if you have money- you have everything...

GEMBI
01-18-2014, 12:38
Пич много си зелен, има още много паста да ядеш.Парите допринасят за спокоен живот, но не са главното нещо.

Didko_Beats
01-18-2014, 12:44
Не съм зелен изобщо 8-) ама пич ние живеем в българия (виж картата ако не си сигурен 8-))

GEMBI
01-18-2014, 12:46
Какво като живеем в България?На всякъде по света има такива хора, ти май падаш от космоса.

LadyDi
01-18-2014, 15:40
Това е наивно мислене.
Абсолютно същото все едно да вярваш в единствената, неповторимата и всепомитаща любов. Изпадате в крайности и това... са глупости.

Lady_Chanel
01-21-2014, 22:37
Аз съм "зa" сватбата, но за мен е нормално жена да се жени след 25-27г., защото преди това не знае какво иска. :D А и повечето ранни бракове водят до развод. :)

vladii
01-30-2014, 08:12
И за и против,казват ,че след брак хората се променяли,един вид се възприемали като лична собственост,с която разполагат както си искат..Отчасти за,заради самото събитие ,бяла рокля и т.н.,но бих предпочела тесен кръг от хора,не знайни и незайни роднини,които да дойдат да се напият и нахранят..

kalpazanka
01-30-2014, 10:04
Искам само да подпишем и автоматично да придобия 50% от печалбите и хотелите му, придобити по време на брак, в случай на развод :smt077
А ако реша да го отровя, и дворецът остава за мен :smt077

_crazy_baby_
02-03-2014, 13:55
За!

fUcKsMiLe
02-03-2014, 15:21
Аз съм "зa" сватбата, но за мен е нормално жена да се жени след 25-27г., защото преди това не знае какво иска. :D А и повечето ранни бракове водят до развод. :)

Не слагай всички под общ знаменател и мъжките не знаят винаги какво искат.

Иначе е желателно брака да се сключи(ако има желание, ofc), когато си живял и познаваш този човек малко повече, за да знаеш, че няма при първия проблем някой от вас да избяга и да вика след себе си "Той/тя е виновен/а! Искам развод!". На семейни начала бих живяла не повече от 5-6 месеца. Мисля, че съвместния живот води връзката до съвсем друго ниво и ако е хубаво и приятно и за двамата, съвсем логично е да се сложи и начало на нещо което да ви обединява и по един друг начин, а именно брака (визрам това, че не искам извънбрачни деца и никога няма да оставя детето ми да се роди без втори родител).

Jaws
02-04-2014, 02:12
http://www.youtube.com/watch?v=HTMigu5ubj8

DisappointedDreamer
02-04-2014, 03:26
На семейни начала бих живяла не повече от 5-6 месеца.

че не искам извънбрачни деца и никога няма да оставя детето ми да се роди без втори родител).

Ти какво визираш под семейни начала? На семейни начала можеш да си живееш и без брак.

Извънбрачни деца, да, но това изобщо не означава, че бащата няма да го има. Извънбрачни означава дете сключено между хора, които нямат брак, а не такива които не са заедно.
Говориш против общия знаменател, а същевременно сама лепиш някакви криви дефиниции.

anonymous708973
02-04-2014, 14:51
Маги, ако детето е родено от жена, която няма сключен брак, се минават едни леко унизителни (по мое мнение) процедури по припознаване от бащата, за да може то да носи неговата фамилия. Често млади семейства не го правят, тоест детето носи фамилията на майката (май), за да взимат помощи за самотна майка. Меко казано абсурдно решение за мен.

А поста на Фъкмисмайл изобщо не е в час, пълно е с "криви дефиниции", както ти се изрази.
Значи какво, хващаш си гадже, става сериозно, тръгвате да живеете заедно и след не повече от 5-6 месеца се жените ли? Хъх.

haritov
02-04-2014, 16:08
въпрос на избор ако ще сключвам брак ще е църковен

LadyDi
02-04-2014, 17:26
въпрос на избор ако ще сключвам брак ще е църковен

в България не можеш да сключиш църковен брак, ако нямаш граждански

JoLLiE92
02-04-2014, 18:12
Аз лично за себе си съм за. Нямам против хората, които не искат сватба или брак, не искам те да ме убеждават в мнението си, не ги убеждавам в моето.
Моята сватба би била по-нетрадиционна за нашите представи - виждам я или като изискан коктейл, или като слънчева церемония на плажа. Ако ще са хора, кокошки, оркестри, кебапчета и силна музика - предпочитам да не се състои въобще.
Каквото и да мислиш по въпроса, важното е и партньорът ти да е на същото мнение. Иначе става мазало.

haritov
02-04-2014, 18:47
в България не можеш да сключиш църковен брак, ако нямаш граждански

това не го знаех

явно тук господ се интересува от листовете

LadyDi
02-04-2014, 19:16
това не го знаех

явно тук господ се интересува от листовете

не, просто законът казва, че единственият валиден брак е гражданския
съответно, за да сключиш църковен брак ти искат свидетелство за сключен граждански

kalpazanka
02-05-2014, 05:18
Маги, ако детето е родено от жена, която няма сключен брак, се минават едни леко унизителни (по мое мнение) процедури по припознаване от бащата, за да може то да носи неговата фамилия.

Пантерке, а не е ли унизително да се предлага брак, само щото каката е надула корема?

LadyDi
02-05-2014, 06:03
Пантерке, а не е ли унизително да се предлага брак, само щото каката е надула корема?

Каката не е надула сама корема.
И не е унизително. По-унизително е да се правиш на обидена, че ти предлага постфактум, вместо да приемеш, че щом изобщо ти е предложил, значи го е грижа за теб и детето. Мъжете са егоисти. Не си мисли, че ако не ги е грижа, биха се нагърбили с брак.

bsdirty
02-05-2014, 07:12
За !

anonymous708973
02-05-2014, 07:47
Пантерке, а не е ли унизително да се предлага брак, само щото каката е надула корема?

Така поставено... мда, хич не би ми харесал и тоя вариант. Като цяло мисля, че Лейди Ди е права, но тъй като познавам хора, които са се навили на тая стъпка, а очевидно не са били готови, бая ще трябва да ме убеди, че наистина го иска. Малко его бууст така, че и аз съм важна, не само бъдещото отроче.

LadyDi
02-05-2014, 08:00
и аз съм важна, не само бъдещото отроче.
Ти си майката на бъдещото отроче, естествено, че си важна. И самият факт, че се е навил на тази стъпка (както казах) би означавало, че му дреме, че иска да ти даде сигурност и бъдеще. Друг е въпросът дали ти виждаш тези неща с него.
За мен по-унизително би било да приеме, че ще го гледаме разделени, без дори да бъде обсъдена възможността за брак. Аз да не съм инкубатор на наследника му?

Oldschool
02-05-2014, 08:26
Много весела тема, аз в ролята си на бъдещ младоженец се изказвам в полза на брака, защото за мен това е начина да покажеш на партньора си и своите сериозни намерения спрямо този човек, защото при съвместното съжителство си има една несигурност. Сватбата е друг въпрос - всеки си я прави както иска.

А да, жена ми ме хареса и придърпа докато си бях скъсаняче, а и нямаше как да предвиди, че ще стана виден хилярдер, то това е и ебаси притеснението, че някоя ще ви вземе парите. Много по-лесно е да не сключите брак, а тя да ви роди дете и тогава да ви изпие кръвчицата и паричките.

anonymous708973
02-05-2014, 08:42
А да, жена ми ме хареса и придърпа докато си бях скъсаняче, а и нямаше как да предвиди, че ще стана виден хилярдер

Ой, много мило.

kalpazanka
02-05-2014, 09:45
За мен по-унизително би било да приеме, че ще го гледаме разделени, без дори да бъде обсъдена възможността за брак. Аз да не съм инкубатор на наследника му?

Тук няма две мнения. Тотално съгласна съм.

Ама не ми е присърце идеята булката в седмия месец да го играе девствена, пък младоженецът да се преструва на щастлив. Присъствала съм на сватба, каката беше в напреднала бременност... Ми, не бих си го причинила.


Така поставено... мда, хич не би ми харесал и тоя вариант.
Олекна ми да го прочета :smt008

LadyDi
02-05-2014, 10:01
Ама не ми е присърце идеята булката в седмия месец да го играе девствена, пък младоженецът да се преструва на щастлив. Присъствала съм на сватба, каката беше в напреднала бременност... Ми, не бих си го причинила.

Не че искам да ти играя контра, но знаем колко са ни различни мненията по въпроса с брака.
Булка в седмия месец никога не го играе девствена, а ако младоженецът се преструва на щастлив, значи мама и тати са виновни за сватбата и решението не е негово. Трябва да си унизена, че изобщо си си отворила краката пред такъв човек.
Никой не те кара да вдигаш сватба, докато си в напреднала бременност. Ако искате брак - подпишете се. Направете сватбата след раждането, когато си върнеш фигурата и самочувствието.
Твърде крайна си. Неприемливо крайна за мен, но не искам да обобщавам.

anonymous708973
02-05-2014, 10:54
Олекна ми да го прочета :smt008

Ай, миличка Калпазанка!

..MiMi..
02-05-2014, 11:00
Брак-за. Въпреки, че смятам, че бракът не е критерии за здравината на една връзка.
Що се отнася до сватбата не съм съвсем сигурна. Радва ме когато чуя, че някой е имал страхотна сватба и без наличието на мазни чалги и селски истории. За сватбите в тесен семеен кръг съм. :)

Oldschool
02-05-2014, 11:36
Сватбата е просто един празник на това, че двама хора се обичат много и всичко зависи от тях. Не мога да разбера защо има такова негативно отношение спрямо самото празнуване - никой не е задължил никой да има чалгии или глупости, освен ако той самия не го иска естествено.

DisappointedDreamer
02-05-2014, 11:37
Маги, ако детето е родено от жена, която няма сключен брак, се минават едни леко унизителни (по мое мнение) процедури по припознаване от бащата, за да може то да носи неговата фамилия. Често млади семейства не го правят, тоест детето носи фамилията на майката (май), за да взимат помощи за самотна майка. Меко казано абсурдно решение за мен.

Не знам какви са процедурите, ама братовчедка ми роди, малката носи името на баща си, нямат брак и не се е оплаквала от минаване през кофти процедури.

LadyDi
02-05-2014, 11:52
Не знам какви са процедурите, ама братовчедка ми роди, малката носи името на баща си, нямат брак и не се е оплаквала от минаване през кофти процедури.

Процедурата всъщност е много проста. Веднага след раждането, бащата подписва декларация, че припознава детето. Заверява я нотариално и я дава в болницата, от където по служебен път си пращат данните в общината, за да се даде ЕГН на новороденото и да се издаде акта за раждане.

edit: Забравих да кажа, че това е случаят, когато майката не е била омъжена никога преди това или от развода ѝ с друг мъж са изтекли 300 дни. В противен случай, детето се записва на името на бившия ѝ съпруг и биологичният баща трябва да води дело за бащинство.

anonymous708973
02-05-2014, 12:04
Еми, на мен и двете ми се виждат унизителни, а второто - откровено абсурдно.

LadyDi
02-05-2014, 12:08
Защо да е унизително?
Не мога да ви разбера идеята за унизяване...

Violenza
02-05-2014, 12:10
Какво пък му е унизителното на признаването на дете?


едит: Лейди ме е изпреварила с въпроса.

anonymous708973
02-05-2014, 12:57
Защо да е унизително?
Не мога да ви разбера идеята за унизяване...

Този, дето е правил детето, да ходи да подписва декларации, да ги заверява, пък не знам си какво... Мне, не ми харесва.

А в родата имахме един случай, в който майката нарочно писа в акта за раждане на детето "баща: неизвестен", за да получава помощи и когато срокът, в който можеше да ги получава, изтече, изведнъж бащата се появи и призна детето. Смени му се фамилията съответно. Е, такива цигански номера... не, мерси.

Violenza
02-05-2014, 13:08
Че тя процедурата и в двата случая е еднаква, да не говорим, че и майката подписва декларации, защото има срок, в който може да реши името й да не бъде вписано в акта на детето.

А останалите номера са си съвсем друга бира, която няма нищо общо.

Oldschool
02-05-2014, 13:48
Няма нищо унизително да подпишеш декларация и да я завериш нотариално, все пак ти заявяваш официално, че си го правил това дете и си негов баща, държавата няма как да знае, че ти си го правил все пак.

kalpazanka
02-05-2014, 14:00
Твърде крайна си. Неприемливо крайна за мен, но не искам да обобщавам.

Що? Щото съм на мнение, че нещо или се прави както трябва, или не се прави изобщо?


Направете сватбата след раждането, когато си върнеш фигурата и самочувствието.

И да си лишавам детето от дрешки и пособия, за да спестявам за рокля, оркестър и ресторант? Абсурд!


Какво пък му е унизителното на признаването на дете?


ПиУе, като не ще брак, поне да не ми слага прът в колелото, признавайки детето /щото примерно аз пък може да искам сватба и да търся подходящия, или да искам да емигрирам с детето, а той да не подпише декларацията. Ей такива ми ти битовизми :) /

JoLLiE92
02-05-2014, 14:12
Аз също бих искала да имам дете след сватбата, и то бих искала да сме известно време женени само двамата и да се радваме един на друг. Това в идеалните ми представи. :D Ако се случи да забременея преди сватбата, което за мен също е леко унизително, не се сърдете и не мога да обясня защо, ако се случи все пак, вероятно бихме изчакали да си върна формата - тоест аз бих искала. :D Този ден би трябвало да е лек, романтичен, да става въпрос за любовта ни .... не да не мога да се помръдна на стола докато някой размахва варена кокошка над главата ми. Може би съм леко егоистична, но не искам никакъв помен от бебета на сватбения ми ден. Разбира се, че искам да съм майка, но когато съм готова за това.

Violenza
02-05-2014, 14:22
ПиУе, като не ще брак, поне да не ми слага прът в колелото, признавайки детето /щото примерно аз пък може да искам сватба и да търся подходящия, или да искам да емигрирам с детето, а той да не подпише декларацията. Ей такива ми ти битовизми :) /
Е аз говоря за случая, в който и двамата си искат детето и си живеят на семейни начала по взаимно съгласие. Сега, ако става дума за "не искане" на детето от едната страна, процедурата би изглеждала по съвсем друг начин. Но изначално екзистенциални за връзката въпроси като за/против брака би следвало да са изгладени на много по-ранен етап.

kalpazanka
02-05-2014, 14:36
Не засягам въпроса с искане/неискане на бебе, а припознаването и сватбата. :)

anonymous708973
02-05-2014, 14:57
И да си лишавам детето от дрешки и пособия, за да спестявам за рокля, оркестър и ресторант? Абсурд!


Именно.

Роклята ще я хвърля в гардероба и няма да я погледна, оркестърът и ресторантът може да са върховни, но това детенце си е една поне 23-4-5-годишна инвестиция, на която бих се отдала с всички възможни средства - в което се включват и финансовите.

LadyDi
02-05-2014, 14:58
Що? Щото съм на мнение, че нещо или се прави както трябва, или не се прави изобщо?
Едно е да го правиш както трябва, друго е процедурата да бъде унизителна.


И да си лишавам детето от дрешки и пособия, за да спестявам за рокля, оркестър и ресторант? Абсурд!
Какво означава "да лишавам"? Човек се простира според чергата си. И според приоритетите си.


ПиУе, като не ще брак, поне да не ми слага прът в колелото, признавайки детето /щото примерно аз пък може да искам сватба и да търся подходящия, или да искам да емигрирам с детето, а той да не подпише декларацията. Ей такива ми ти битовизми :) /
Пиуе, дете се прави от двама. Или си правите уговорката в началото, че това дете е само твое и си го гледаш сама както можеш. Или приемаш помощта на бащата. Но да казваш, че като припознае собственото си дете, ти слага "прът в колелото" е мега-егоистично.

DisappointedDreamer
02-05-2014, 15:00
Че тя процедурата и в двата случая е еднаква, да не говорим, че и майката подписва декларации, защото има срок, в който може да реши името й да не бъде вписано в акта на детето.

А останалите номера са си съвсем друга бира, която няма нищо общо.

Абсолютно.

kalpazanka
02-05-2014, 18:15
Какво означава "да лишавам"? Човек се простира според чергата си. И според приоритетите си.
Сватбата изобщо не ми е приоритет. Дори не знам защо подхвана темата да я правя когато ми се върне самочувствието и бла-бла.


Пиуе, дете се прави от двама. Или си правите уговорката в началото, че това дете е само твое и си го гледаш сама както можеш. Или приемаш помощта на бащата. Но да казваш, че като припознае собственото си дете, ти слага "прът в колелото" е мега-егоистично.
Помощ? Помощ означава да го припознае?! Изумена съм.

LadyDi
02-05-2014, 18:20
Помощ? Помощ означава да го припознае?! Изумена съм.
Припознаването означава поемане на отговорност. Помощ не е само да ти подхвърля стотинки всеки месец. Това би било унизително.
Както и да е. Спирам, защото темата не отива в хубава посока.

Oldschool
02-06-2014, 06:45
Припознаването е колкото юридическо действие, толкова и емоционално. Не съм сигурен и дали говорим за едно и също нещо, когато обсъждаме припознаването на извънбрачно дете, защото имам чувството, че едните визират нежелана бременност и съответно нежелание на двете страни да имат съвместен живот, а другият случай е за хора, които желаят да имат съвместен живот, но им липсва просто една административна подробност.

kalpazanka
02-06-2014, 06:59
а другият случай е за хора, които желаят да имат съвместен живот, но им липсва просто една административна подробност

Е това е десятката.
Точно припознаването ми е обидно заради това, че някой би искал да живеем заедно, да му родя дете, ама ако може, да не се женим. Обаче пък аз излизам мега егоист, защото не искам благоверния да си припознае детето, а предпочитам онзи лист хартия и 10те минути в обредния дом.

Oldschool
02-06-2014, 07:02
Сама виждаш, че има хора, които не искат да се женят - и момичета, и момчета. Деца с разведени родители понякога се страхуват от брака, защото приемат, че след слагането на подписа си обричат любовта на провал и т.н. Все пак не е ли най-важно хората да бъдат заедно - с или без подпис.

LadyDi
02-06-2014, 10:03
Е това е десятката.
Точно припознаването ми е обидно заради това, че някой би искал да живеем заедно, да му родя дете, ама ако може, да не се женим. Обаче пък аз излизам мега егоист, защото не искам благоверния да си припознае детето, а предпочитам онзи лист хартия и 10те минути в обредния дом.

Явно имам проблем с комуникацията, защото си втория човек в рамките на няколко дни, който не разбира какво говоря. Не знам дали аз не се изразявам правилно или вие имате една линия на мислене и нагаждате репликите ми според нея....

JoLLiE92
02-06-2014, 10:15
Сама виждаш, че има хора, които не искат да се женят - и момичета, и момчета. Деца с разведени родители понякога се страхуват от брака, защото приемат, че след слагането на подписа си обричат любовта на провал и т.н. Все пак не е ли най-важно хората да бъдат заедно - с или без подпис.
Децата с разведени родители не се страхуват от брака заради лошия опит на родителите си. С моя приятелка и двете сме с разведени родители, аз искам да се омъжа един ден, а тя не иска, но не защото техните са разведени, а защото самата тя така е решила. Заради разведените родители си избираш партньор по-внимателно, но не те е страх от сватби.

kalpazanka
02-06-2014, 10:19
Сама виждаш, че има хора, които не искат да се женят - и момичета, и момчета.

Другите не ме касаят. На мен не би ми било неприятно да съм ledig, а на следващия ред в автобиографията да се мъдрят 2 Kinder. За капак като са припознати, няма как да съм alleinerziehende Mutter. И така- нито съм geheiratet, нито geschieden. И другото- каква му се падам? Гадже, приятелка, любовница? Щот съм изпадала в неловки ситуации И заради това.

Доколкото засегна страха от сватби- нито аз, нито той сме деца на разведени родители. Едно е да не искам сватба, съвсем друго е да ми предложат брак и да откажа.

LadyDi
02-06-2014, 10:27
Заради разведените родители си избираш партньор по-внимателно, но не те е страх от сватби.
Всъщност, те е страх от семейния живот, без значение дали имаш подпис или не. Мислиш първо как да обезпечиш бъдещето си, а после - ако остане възможност - за всичко останало.
Имам позната, дете на разведени родители. От години живее с едно момче и веднъж станах свидетел на спор между тях. Той искаше да си построят къща в краен квартал на града, а тя настояваше да си купят апартамент по в центъра. Когато я питах защо, отговорът беше: "Когато се разведем, ще ми бъде по-лесно да поддържам апартамента и да гледам децата си там".
А дори не са сключили брак все още.

JoLLiE92
02-06-2014, 10:38
Не ме е страх от семейния живот, страх ме е да сбъркам при избора на партньор. Има разлика.
Въобще не бих започнала връзка с мисълта "когато се разведем". Аз съм си романтичка и вярвам в happily ever after. Въпрос на нагласа на индивида е и няма общо с родителите ти.

Hayashi
02-06-2014, 10:48
Обичам сватби! Толкова е хубаво да се ходи на сватба. Имам толкова хубави спомени от сватби.
Много са ми странни хората, които с такова убеждение твърдят, че не искат нито брак, нито сватба, защото можело да се разведат един ден. На нероден Петко ми прилича малко.

Живот и здраве, когато и ако реша да сключвам брак задължително ще си направя сватба. Съвсем по български, ще се играят хора и ще се пеят народни песни.
И брак също искам да сключа щом намеря някого с когото искам да живея. И ще си направя фамилията двойна. <3 Но да се притеснявам от обвързване само защото един ден може да се разведем е тъпо. Дай да не излизам от вкъщи, защото може да ме блъсне кола.

anonymous708973
02-07-2014, 15:49
Двойна фамилия :д Малко претенциозно ми е, да не говорим, че нямам представа как децата ти ще го събират в бележника си :D Ама си е твоя/ваша работа де.

Чисто за себе си много държа мъжът и жената да са с една фамилия, ама моята не искам да си я сменям. Нищо особено не е, ама много добре ми се съчетава и с цялото име, и с прякора/това, което всички знаят. Ах, не е лесно :д

Hayashi
02-07-2014, 17:28
^ Именно. Те децата няма как да вземат моята фамилия, те ще са си с татковата така или иначе. Май само на самотните майки се разрешава да дадат фамилиите на децата си.
Пък моята е много късичка и чисто българска и реших, че искам да си я запазя в чест на българското у мен. xD
Тук професорките масово са с двойни фамилии.

DisappointedDreamer
02-07-2014, 17:31
И аз няма да си сменям името. Прекрасно се свързва с трите ми имена. Другите да се оправят :Д

an7raks
02-07-2014, 20:22
И аз няма да си сменям името. Прекрасно се свързва с трите ми имена. Другите да се оправят :Д
Аха, ама трябва някой голям чехъл да си хванеш...

kalpazanka
02-08-2014, 09:48
И аз не си давам фамилията. Обаче пък отсреща не са доволни от тоя факт и го раздават обидени :lol:

draid
02-08-2014, 19:46
Че как няма да е обиден...

102
02-08-2014, 19:51
аз искам да зема фамилията на новата мис България ли ква е.... се тая.
Кучков ! ;д

yakuza_
02-09-2014, 14:32
Не виждам какво толкова променя факта, че жена ти, иска да си запази фамилията :lol:
Моите и 3-те имена са стандартни и масови, все ми е тая дали жена ми ще си смени фамилията или не, ако реша да се женя.

JoLLiE92
02-09-2014, 15:48
Аха, ама трябва някой голям чехъл да си хванеш...
Що пък? Чехъл можеш да го наречеш, ако се съгласи той да приеме моята фамилия.
Това с фамилията много зависи дали ще ми отива другата. :cool: ако ми отива, мога и да си помисля дали да я сменя.

DisappointedDreamer
02-09-2014, 16:02
Аха, ама трябва някой голям чехъл да си хванеш...

Да ти имам критериите за мъж.

yakuza_
02-09-2014, 16:21
Майка ми и баща ми, имат еднакви фамилии :D Не се е налагало да се приема нищо.

an7raks
02-09-2014, 18:34
Да ти имам критериите за мъж.

да ви имам лапешкото мислене... "Ако ми отива, ще му я приема..." Как ти звучи "сем.Иванови и Петкова"? Нещо като "Денис и приятели"...

JoLLiE92
02-09-2014, 19:40
Как ти звучи Ричард Груев? .....
Разбира се, че трябва да ти отива. На мен фамилията ми отива на малкото име и ще е трудно да се замисля за промяна. Бих се замислила, ако фамилията на мъжа ми звучи добре с малкото ми име и той няма никакво право да се цупи, ако реша да не вземам името му. Няма да е семейство Иванови и Петкова, а Иван Иванов и Мария Петкова. Жените не са нечия собственост, нали знаеш ;) Особено много ме дразни по сватбите "представям ви господин и госпожа Иван Иванов" ...... освен че нямам фамилия вече, и малко име не заслужавам? Нямаме си ги такива.

LadyDi
02-09-2014, 19:41
Особено много ме дразни по сватбите "представям ви господин и госпожа Иван Иванов" ...... освен че нямам фамилия вече, и малко име не заслужавам? Нямаме си ги такива.

Това пък никога не съм го чувала.
Винаги е "Представям ви семейство Иван и Мария Иванови."

an7raks
02-09-2014, 19:51
Особено много ме дразни по сватбите "представям ви господин и госпожа Иван Иванов" ...... освен че нямам фамилия вече, и малко име не заслужавам? Нямаме си ги такива.
Ама ти вярно ли си набор 92? господин и госпожа Иванови, може, ама Иван Иванов... :lol:
Виж сега, то и ние не сме ви роби, ама правим неща за вас, нали? Не става въпрос за собственост, а за традиция и за това да си личи от километър, че сте семейство, а не просто двама човека, временно живеещи под един покрив...

JoLLiE92
02-09-2014, 19:54
Чувала съм го. :)
С фамилията ще си преценя като му стане времето, в момента още не съм решила. Но да ми се сърди някой, че нямало да взема неговата фамилия.... не.

LadyDi
02-09-2014, 20:07
и аз съм го чувала... по американските филми

EinGutesKind
02-09-2014, 21:32
Против. Ако двама души се обичат, могат да живеят заедно като семейство, без да са "вързани" с подписи и глупости. И като си омръзнат (защото това става в 99% от случаите), се разделят без съдилища и разправии.

LadyDi
02-09-2014, 21:37
Против. Ако двама души се обичат, могат да живеят заедно като семейство, без да са "вързани" с подписи и глупости. И като си омръзнат (защото това става в 99% от случаите), се разделят без съдилища и разправии.

А къде живеят? На квартира?

EinGutesKind
02-09-2014, 21:39
А къде живеят? На квартира?

Където могат. Аз имам 2 апартамента + къща :grin:

JoLLiE92
02-10-2014, 06:40
Против. Ако двама души се обичат, могат да живеят заедно като семейство, без да са "вързани" с подписи и глупости. И като си омръзнат (защото това става в 99% от случаите), се разделят без съдилища и разправии.
Честно казано точно тогава стават съдилищата и разправиите, защото те за времето, което са били заедно, са инвестирали финансово в тая връзка, което после не е уредено по никакъв начин и могат да се скарат като цигани. Например живеем заедно в неговия апартамент, аз купувам печка, пералня и т.н., за да не живеем само на негови разноски, после той ме изхвърля. А ако имаме дете става още по-голямо мазало.
Освен това има мъже, които ако не са задължени по закон, няма да дадат и стотинка за детето си. Когато хората се разделят, понякога те толкова искат да наранят другия, че правят грозни неща - мъжът изхвърля жената без пари, жената не му дава да вижда детето ... всичко е възможно.
Не се опитвам да те убедя да се зажениш, просто казвам гледна точка и наблюдения. :)

kalpazanka
02-10-2014, 08:06
Че как няма да е обиден...
А аз трябва ли да го раздавам обидена, че освен фамилията си, той друго не може да ми предложи?



А къде живеят? На квартира?

В апартамента на техните :lol:


JoLLiE92, то пък по закон едни кинти, едно чудо... 80 лева на месец :lol:


Честно казано точно тогава стават съдилищата и разправиите, защото те за времето, което са били заедно, са инвестирали финансово в тая връзка, което после не е уредено по никакъв начин и могат да се скарат като цигани. Например живеем заедно в неговия апартамент, аз купувам печка, пералня и т.н., за да не живеем само на негови разноски, после той ме изхвърля.

Аз преди време като написах, че и една кутия блажна боя няма да купя за у тях, ако нещата не са законово уредени, заподскачахте срещу мене... Ама дойдохте на мяра ;)

EinGutesKind
02-10-2014, 09:57
Честно казано точно тогава стават съдилищата и разправиите, защото те за времето, което са били заедно, са инвестирали финансово в тая връзка, което после не е уредено по никакъв начин и могат да се скарат като цигани. Например живеем заедно в неговия апартамент, аз купувам печка, пералня и т.н., за да не живеем само на негови разноски, после той ме изхвърля. А ако имаме дете става още по-голямо мазало.
Освен това има мъже, които ако не са задължени по закон, няма да дадат и стотинка за детето си. Когато хората се разделят, понякога те толкова искат да наранят другия, че правят грозни неща - мъжът изхвърля жената без пари, жената не му дава да вижда детето ... всичко е възможно.
Не се опитвам да те убедя да се зажениш, просто казвам гледна точка и наблюдения. :)

Е да, и това го има, но поне се спестяват делата за развод ... ако са по-разбрани, всеки ще си прибере каквото е купувал и няма да се карат като цигани.

LadyDi
02-10-2014, 10:02
Е да, и това го има, но поне се спестяват делата за развод ... ако са по-разбрани, всеки ще си прибере каквото е купувал и няма да се карат като цигани.

Че те ако са разбрани, могат да си се разведат и без дела и разправии.

JoLLiE92
02-10-2014, 10:07
Те ако се разбираха, нямаше да се развеждат. Делото за развод не струва чак толкова много. По взаимно съгласие мисля, че е 300лв минимумът, тоест по 150 на човек. Повярвай, дори за година съвместен живот ще инвестираш повече от 150лв.
Калпазанке, аз съм съгласна, но пък и не бих могла да живея някъде без да направя нищичко.. аз обичам да купувам разни малки боклучета за вкъщи, обичам и да правя подаръци на човека до себе си. Аз не съм подскачала срещу теб, а съм точно на твоето мнение.

AliceSw
02-10-2014, 14:52
Минимумът не е в съда, а при съдия-изпълнител и е 180лв...това, че двама се разбират и общуват като нормални хора по никакъв начин не значи, че могат да са семейство...

fUcKsMiLe
02-11-2014, 12:35
Маги, Инке - това е за вас.
/Може да ми викате по име - Наталия/Нати, по приятно е от ника ми. :)

Бях тръгнала да пиша роман, но няма да го направя.
Ще го карам по бързата процедура - ако смятам, че нямам бъдеще с този човек, изобщо няма да тръгвам да живея с него, а щом съм си помислила за брак, дори и деца, то тогава за себе си съм убедена, че щом едното го има, другото ще се появи като естествено продължение по някое време в бъдещето ни(зависи от обстоятелствата, но примерно ако е в близките 1-2 години, а аз съм студентка, няма да има деца, но до годеж, че и до брак бих стигнала, ако съм сметнала, че е правилно да постъпя така). Аз лично нямам желание детето ми да бъде извънбрачно - не ме интересува дали ще сме заедно или не по принцип (живот на "семейни начала"), но без брак -> няма деца.

Подчертавам, че това пак са си мои убеждения, някой да не тръгне да ме ръфа пак, че ми били "криви дефинициите". Мое си е мнението, не го налагам над вас.

DisappointedDreamer
02-11-2014, 13:46
Оо, никой не е казал, че нямаш право да изразяваш мнението си или пък че го налагаш над някого. Опитах се да разбера логиката зад изказванията ти.

//трябва да се забрани да се използва следния "аргумент" - 'мое мнение е'. Проваля всякакви дискусии.

anonymous708973
02-11-2014, 19:53
А аз трябва ли да го раздавам обидена, че освен фамилията си, той друго не може да ми предложи?


Ако отсега мислиш, че този човек може да ти даде само фамилия, доста повече от едната сватба би трябвало да е под въпрос.

Ако си говорила принципно, извинявам се.

DieselBlood
02-11-2014, 23:02
Зависи. Преди да сключа брак, искам да поживея с даденият човек известно време, за да знам какво харесва и какво не, и да знам как да реагирам в някоя по-завъртяна ситуация. Никакъв смисъл няма от брак, без да си знаете малко картите. Иначе за сватба съм 50:50.

BlackWings
02-19-2014, 16:27
Брака винаги съм възприемала като зряла , грандиозна и отговорна стъпка , която е за големите , и ще предприема "като порасна" 8-) Да, ама пораснах достатъчно , че да живея на семейни начала от повече от 3 години , и има много хора на моята възраст които се женят , и въпреки това цялата идея ми е много абстрактна и съвсем я отхвърлям за себе си. Много ми е странна нагласата. Пак ще го мисля "като порасна".

an7raks
02-19-2014, 18:15
Където могат. Аз имам 2 апартамента + къща :grin:
А аз - газова печка... :grin:

babity
02-23-2014, 20:23
Аз много се чудя за фамилията. Преди бях стигнала със себе си до консенсуса, ако се оженя преди да завърша, да взема неговата фамилия, а ако ли не - да си остана с моята. Вижда ми се, че ще е кофти за бизнеса, особено ако си бачкам сама, на единия ден да идват при д-р Х, а от понеделник при д-р У, та май ми е вариант т'ва с двойната фамилия. Макар, че моята е тоооолкова дълга, че отсега трудно се събирам в стандартните графи по документи, та камо ли ако е двойна. :D

Punisherrr
02-23-2014, 20:44
абе...и от двете по малко...не го смятам за нужно като жест към себе си, обаче бих искала, ако реша да имам дете да има двама родители, които са семйство...


И аз имам няк'ви такива смесени чувства по темата и не го изключвам като вариант..
Но на тоя етап по-скоро неща и да помислям за такова нещо, след като тийн годините ми минаха в преживяване на тежките последици от комбинацията ши*ан брак + ши*аната безучастна държава и съд и т.н...както и да е
Дано има човек, който да промени нагласата ми, когато му дойде време.

haritov
02-24-2014, 20:46
и накрая всичко опира до материалното жалко наистина

ma-ri-a
02-25-2014, 06:34
Здравейте!Аз съм нова,казвам се Мария на 27 години съм.Изчетах дискусиите по темата няма да коментирам нищо конкретно,защото всеки един от вас е прав.Никой не може да каже, че моята истина е действителната истина.Само ще споделя с Иван сме заедно от първия ден на нашето запознанство.На 4-я месец заживяхме заедно,след година и малко от запознанството ни забременях,беше планувано,искахме го и двамата,вече 7 години сме заедно,детето и той са с една фамилия аз съм си с бащината.Документа за признаването на детето става точно за 10 минути при нотариус,никога не е било проблем че не нося фамилията му.Моите родители ми подариха апартамент,който моментално се превърна в наш,нищо че нямаме брак,парите които изкарваме винаги са били накуп независимо кой изкарва повече или по малко.Аз го наричам мой мъж и той мен негова жена,ние сме семейство,защото се обичаме,подкрепяме и уважаваме имаме общо дете, което осмисля живота и на двама ни.Не се чувствам унизена че имам дете без да имаме брак или че не нося фамилията му.Това няма да промени чувсвата нито отношението ни един към друг.Приятелите и родителите ни,хората около нас са свидетели на чувствата ни,радват се на разбирателството ни.Детето е плода на нашата любов.Бих слючила едиствено църковен брак някой ден,но за съжаление за сега това е невъзможно в България все още,закона е такъв.

LadyDi
02-25-2014, 06:51
А защо не би сключила граждански?

ma-ri-a
02-25-2014, 08:16
Ами не бих защото сме го обсъждали и за двама ни гражданския брак не е никакъв приоритет по никакъв начин.Но ако той или аз някой ден по някаква причина си променим мнението ще го направим.Защото ако примерно той реши че иска сватба или просто да подпишем,аз ще се съглася щом за него това е важно,защо да не го направя,както и той би го направил за мен.Подписа нищо няма да промени,ако има любов и разбирателство нищо друго не е от такова голямо значение.Не мисля че подпис върху един лист ще допринесе за по добро хармонично съжителство.Обичайте се това е най важното ,правете това което ви прави щастливи,ако желаете сватба направете я,изтанцувйте най-дивите танци,изиграйте най-хубавите хора,направете много снимки,просто създайте хубави спомени.И бременна по време на сватбата или не все тая,това няма да промени радостта от самия факт че се жените/омъжвате или че носите живот в себе си.Всеки човек,всяко семейство има трудни периоди,важна е подкрепата и компромисите.Задължително е чувството за хумор.

LadyDi
02-25-2014, 08:46
Въпросът ми беше защо искаш църковен, а не граждански.
Другото са си твоите разбирания за любов и договори.

ma-ri-a
02-25-2014, 09:21
Изинявайте, че ви занимавам с любов,а за договор никаде не съм писала.Отговорила съм ви на въпроса това не ни е приоритет нито на мен нито на мъжа ми,да имаме граждански брак,а църковен бих сключила защото,точно в църквата като духовно място може наистина да се вречеш,в любов и вярност,за каквото всъщност се сключва брака

LadyDi
02-25-2014, 09:42
Бракът от време онó си е договор. Договор и обещание един пред друг и пред държавата, че двама души ще създадат семейство и ще отгледат деца.
Бракът е традиция. И аз обичам мъжа си и бих го обичала и без брак, бих му родила децата и без брак, но усещането да нося фамилията му и на вратата ми да пише "семейство Едикоиси", вместо "Иван Иванов, Мария Георгиева и Иванчо Иванов" някак си ми доставя друг вид удоволствие.

AliceSw
02-25-2014, 10:39
,а църковен бих сключила защото,точно в църквата като духовно място може наистина да се вречеш,в любов и вярност,за каквото всъщност се сключва брака

аха, ама това е безкрайно далечно от истината...църквата е институция не много различна от общината/ съвета етц, макар да служи на вярата и има свои собствени закони...т.е. и да искаш да се ожените в църква, никой свещенник няма право да ви венчае като имате дете...

ma-ri-a
02-25-2014, 11:03
За това говоря и аз,и вие казвате че без брак пак бихте обичали мъжа си и бихте му родили деца,съгласна съм и че брака е договор,за пред държавата.И далеч не твърдя че е лошо жената да носи фамилията на мъжа си,напротив и аз предполагам че чувството е приятно ,нищо не се знае може един ден и аз да го изпитам,хората са непредвидими и спонтанни понякога,може утре да ни щукне и да вдигнем пищна сватба или просто да подпишем,но просто мисля,че каквото и да пише на табелката пред вратата ни нищо няма да се промени,защото името не прави човека с него просто се разграничаваме по някакъв начин.

ma-ri-a
02-25-2014, 11:10
Аз съм говорила със свещеник не точно ,за това отидох при него,но разговора се обърна и той ме попита защо не се замислим да слючим брак,а знае че имаме дете.Всъщност за това може много да се говори но ще отидем към друга тема.

LadyDi
02-25-2014, 11:14
За това говоря и аз,и вие казвате че без брак пак бихте обичали мъжа си и бихте му родили деца,съгласна съм и че брака е договор,за пред държавата.И далеч не твърдя че е лошо жената да носи фамилията на мъжа си,напротив и аз предполагам че чувството е приятно ,нищо не се знае може един ден и аз да го изпитам,хората са непредвидими и спонтанни понякога,може утре да ни щукне и да вдигнем пищна сватба или просто да подпишем,но просто мисля,че каквото и да пише на табелката пред вратата ни нищо няма да се промени,защото името не прави човека с него просто се разграничаваме по някакъв начин.

за мен бракът винаги е бил на дневен ред
да, сигурно бих го направила и без брак, но АЗ съм искала брака
дето се казва - щом е гарга, да е рошава
щом ще сме семейство, ще сме семейство между нас си, пред близките ни и пред държавата

ma-ri-a
02-25-2014, 12:05
Предполагам, че изразявате личната си гледна точка и вашето възприятие за семейство?Защото за нас си ние сме си семейство,за близките ни също,а държавата ако иска да ни няма за семейство,все ми е тая и да ви кажа,че неможе да има само църковен брак,а задължително трябва да има граждански е защото тази държава печели от всеки който го слючва,не че в църквата не се плаща,плащаш за ритуалната зала,после за ресторант,плащаш за всичко,и така оставт доволни и държавните институции и частните.Не мисля че на тази държава пред която казвате че сте семейство изобщо и пука за вашето семейство.

LadyDi
02-25-2014, 12:27
Добре.
Естествено, че изразявам личната си точка и моето възприятие за семейство.
Най-малкото ми е работа да ви убеждавам в какво да вярвате.
Но не обичам някой да ми се пъне насреща и да ми обяснява, че една хартийка семейство не прави, а аз съм будала, че съм сключила брак, понеже любовта била много възвишена и добре работела и без това. Че подписът всъщност бил само застраховка срещу това да не те изоставят.
Това са пълни простотии - и двете крайности.
За мен бракът е институция, традиция и истинското семейство е онова, което е такова пред хората и на хартия.
Обичам нещата да са узаконени и всичко да е по реда си.

между другото, някои неща, които явно не са Ви ясни:
1. самото сключване на граждански брак е безплатно; ако не желаете ритуали, единственото, за което трябва да се плати са медицинските свидетелства, които трябва да си издадете
2. да включвате плащането на тържеството в раздел "за държавата" е меко казано глупаво; никой не ви спира да се почерпите с по един айран на площада след като се подпишете
3. единствената законово призната форма на брака в България е гражданският, но в закона не съществува пречка да се венчаете преди да отидете в ритуалната зала - това си е изискване на Църквата, в която също се плаща за "светото венчание"

Освен това, не разбирам какво означава "на държавата не ѝ пука за вашето семейство"... как трябва да ѝ пука на държавата?

Deadlock
02-25-2014, 12:54
LadyDi, тя не се пънеше, ти се пънеш.

LadyDi
02-25-2014, 13:19
може и така да е

ma-ri-a
02-26-2014, 09:50
LadyDi съжалявам ,че сте приели всичко което съм написала за опит да опровергая вашето виждане на нещата.Не знаех,че изказването на личното ми мнение ще ви засегне толкова.Това са мои съждения,с които по никакъв начин не съм целяла да ви обидя или ядосам(не знам какви чувства съм предизвикала).Просто попаднах във този форум,реших да изразя мнение.Вие ми зададохте въпрос, аз ви отговорих.Не знам защо изобщо се стигна до това.Виждам,че много обичате семейството си ,което е чудесно.Защитавате го яростно,както би направил всеки човек осъзнаващ значението на думата семейство.Но само да ви кажа аз не съм враг,не целя да ви навредя,просто дискутираме тема това е.Преди много,много време самия брак сам по себе си е бил съюз в тайнство.Пише го в библията.Хората не са се подписвали никаде и пак са се венчали.Свещеника(божия служител по онова време) е бил техен свидетел докато се заричат пред Бог и тогава е обявявал стъпването им в бракосъчетание,но клетвата която са давали е била пред Бог,а сега явно това е старомодно и трябва първо да се закълнем във верността си един към друг първо пред държавата,за да важи клетвата ни след това пред Бог.За мен представата за брачен съюз в днешно време е изкривена.Щом се нарича договор,институция,какво да говорим.Аз лично не мога да кажа ДА,когато ме попитат вземате ли за свой законен съпруг...В думите МОЙ И СВОЙ не откривам никаква разлика,а те сами по себе си са думи за притежание.Никой никого не може да притежава в този живот.Двама човека се събират в свещен съюз,а аз не виждам нищо свещено в подписа положен пред държавен служител,който ти заявява ,че според Република България вече си принадлежите,докато смъртта ви раздели,но много хора които силно вярват в светостта на тази традиция и я ценят толкова много не биват разделени от смъртта,а от някой адвокат.Мисля да спра с обсъждането на тази тема,понеже няма факти и научни доказателства и можем да продължим дълго да я дискотираме ,а е някак безмислено,защото през това време и двете може да направим нещо в полза на семействата си каквото и да е то

JDeel
03-05-2014, 00:35
Бракът от време онó си е договор. Договор и обещание един пред друг и пред държавата, че двама души ще създадат семейство и ще отгледат деца.
Бракът е традиция. И аз обичам мъжа си и бих го обичала и без брак, бих му родила децата и без брак, но усещането да нося фамилията му и на вратата ми да пише "семейство Едикоиси", вместо "Иван Иванов, Мария Георгиева и Иванчо Иванов" някак си ми доставя друг вид удоволствие.

И освен това се чувстваш далеч по-спокойна когато знаеш, че Иванчо Иванов се е заклел докато е жив и независимо от обстоятелствата (и чувствата си) да няма взимане-даване с никоя друга жена освен Мария Георгиева-Иванова. Де да беше като в приказките - сватбата да е чисто и просто весело отбелязване на факта, че Тя и Той се обичат и имат невъобразимо желание да бъдат заедно. Само че хората не разбираме много добре какво означават независимост, самостоятелност и егоизъм, което води до много вероятни и много добре познати проблеми във връзката.

Независимост - да позволим на другия човек да бъде себе си и да се грижим за това да бъде себе си, такъв какъвто той иска да бъде. И да отстояваме собствената си независимост без срам и страх.
Самостоятелност - да позволим на другия човек да има чувства и да се учи от опита си. И да отстояваме собствената си самостоятелност.
Егоизъм - да имаме поне малка представа до каква степен отношенията ни с другия човек са егоистични, дали не правим всичко само и само на нас да ни е добре.

Иначе човек се влюбва в друг когато го намери за привлекателен, независим, самостоятелен, див, неопитомен, непредсказуем. И го разлюбва ако това изчезне. Ако това изчезне, защото може и да не изчезне напълно! Но брака се явява мощен инструмент който произвежда зависими, несамостоятелни, опитомени и предсказуеми двойки, което е адски скучно, и въобще не се учудвам на статистиките показващи висок % на разводи, изневери и други такива семейни проблеми.

JDeel
03-05-2014, 00:54
Аз съм говорила със свещеник не точно ,за това отидох при него,но разговора се обърна и той ме попита защо не се замислим да слючим брак,а знае че имаме дете.Всъщност за това може много да се говори но ще отидем към друга тема.

Обаче ако знаеш тоя свещеник колко мъжки дупета е боцкал и колко религиозните неща не са толкова чисти колкото изглеждат... ох мале. Доста (обществени) тайни пазени с векове ще лъснат сега в информационната ера, което е повече от прекрасно за човечеството и не толкова прекрасно за "вярващите" :)

LadyDi
03-05-2014, 05:44
Иначе човек се влюбва в друг когато го намери за привлекателен, независим, самостоятелен, див, неопитомен, непредсказуем. И го разлюбва ако това изчезне. Ако това изчезне, защото може и да не изчезне напълно! Но брака се явява мощен инструмент който произвежда зависими, несамостоятелни, опитомени и предсказуеми двойки, което е адски скучно, и въобще не се учудвам на статистиките показващи висок % на разводи, изневери и други такива семейни проблеми.
А ако си живеем без брак ще останем диви, неопитомени и независими?

Cооkie
03-05-2014, 12:27
Ако двама души имат намерение да създават семейство (т.е. дете/деца), съм ЗА брака. Ако не искат деца, не виждам абсолютно никакъв смисъл.
Относно сватбите - вижда ми се крайно нелепо да се дават някакви 4-5-цифрени суми за сватба. Наистина не мога да го проумея. Изобщо. Ако тръгна да се омъжвам, вероятно бих искала сватба, но със сигурност без изхвърляния (т.е. смятам да се придържам към 3-4-цифрен бюджет, вместо 4-5). Лека вечеря и коктейл ми се виждат напълно достатъчни. Колкото до оркестри, хорА и т.н. - не. Ако в нито един друг ден от живота ми не ми е хрумвало да играя хоро, не виждам причина да го правя на сватбата си. Същото е и с гостите. Не бих поканила никого "от учтивост".
Църковен брак също не. Не съм религиозна, агностик съм, мразя църкви. Дори той да е религиозен, не бих се венчала в църква.
Фамилията смятам да си запазя, освен ако неговата не ми отива повече на първото име :D Двойна фамилия не.

kalpazanka
03-06-2014, 12:20
Аз много се чудя за фамилията. Преди бях стигнала със себе си до консенсуса, ако се оженя преди да завърша, да взема неговата фамилия, а ако ли не - да си остана с моята. Вижда ми се, че ще е кофти за бизнеса, особено ако си бачкам сама, на единия ден да идват при д-р Х, а от понеделник при д-р У, та май ми е вариант т'ва с двойната фамилия. Макар, че моята е тоооолкова дълга, че отсега трудно се събирам в стандартните графи по документи, та камо ли ако е двойна. :D
За да няма такива изцепки- днес д-р Попова, утре д-р Иванова, подписвам документи и рецепти с презимето. ;) Ако ще и 100 пъти да се оженя и разведа, пациентите ми няма да разберат :D

JDeel
03-06-2014, 21:50
А ако си живеем без брак ще останем диви, неопитомени и независими?

Няма нищо общо, можеш да развалиш магията още в началото, има купища фактори. Някой някъде ще каже, че когато нещо върви добре е по-добре да не променяш нищо, и противно на тази идея повечето бракове се сключват когато двамата са още влюбени и в представите им има безгранична и вечна любов. Само че... http://curious.actualno.com/65-ot-brakovete-v-Bylgarija-zavyrshvat-s-razvod-news_379748.html

Изглежда ми като нож с две остриета. От една страна да се вземеш с някой официално затвърждава решението ти и желанието ти да си отдаден на този човек, но от друга има статистики които не изглеждат чак толкова розово. Е, предполагам че и доста от безбрачните връзки не са дълготрайни, но това не е непременно нещо лошо - просто когато няма брак не съществува и тази тежест да решиш, че човека до теб не ти подхожда. Както я няма и тежестта която те кара да останеш с него въпреки желанието да се махнеш :)

Брак = ритуал, целящ да задържи двойката заедно дори когато любовта свърши. Само че когато любовта свърши може да стане много кофти и много терзания и нови желания и решения да се появят, особено с веригата около врата (добре де, халката на пръста) :)

Пък някои стари хора ще кажат, че на стари години когато вече са се напаснали напълно един с друг (а и вече нямат други опции) са отново влюбени. Да ама за да стигнат до там са минали през целия хаос на брака заедно с израстващите си деца. Има и едно убеждение, че е по-добре за децата да израснат в семейство на омъжена двойка... дали е толкова вярно колкото се твърди :)

JDeel
03-06-2014, 22:01
Ако двама души имат намерение да създават семейство (т.е. дете/деца), съм ЗА брака. Ако не искат деца, не виждам абсолютно никакъв смисъл.
Относно сватбите - вижда ми се крайно нелепо да се дават някакви 4-5-цифрени суми за сватба. Наистина не мога да го проумея. Изобщо. Ако тръгна да се омъжвам, вероятно бих искала сватба, но със сигурност без изхвърляния (т.е. смятам да се придържам към 3-4-цифрен бюджет, вместо 4-5). Лека вечеря и коктейл ми се виждат напълно достатъчни. Колкото до оркестри, хорА и т.н. - не. Ако в нито един друг ден от живота ми не ми е хрумвало да играя хоро, не виждам причина да го правя на сватбата си. Същото е и с гостите. Не бих поканила никого "от учтивост".
Църковен брак също не. Не съм религиозна, агностик съм, мразя църкви. Дори той да е религиозен, не бих се венчала в църква.
Фамилията смятам да си запазя, освен ако неговата не ми отива повече на първото име :D Двойна фамилия не.

Леле, а пък аз въпреки че изглеждам настроен против брака намирам смисъл в сватбата, защото сама по себе си колкото е по-грандиозна толкова е по-запомняща се и готина. Само че смятам сватбата за първото и последно хубаво нещо от брака :D Освен това се явява безплатна за двойката, а тези дето плащат не биха отказали малко купон :D

sofie
03-13-2014, 10:22
Казват жените се били променяли след брака и третирали мъжа си като своя собственост :) Според ме не се променч нищо чак пък толкова, ако сте за едната фамилия винаги може да подпишете в гражданското. Не бих отказала сватба, но предпопочитам да е малка и направена по начин, който двамата искаме, не да трябва постоянно да ставам за еди-какъв си танц и за еди-кой си обичай, защо трябва да робувам на някакви традиции.Бях наскоро на една подобна сватба и никак не ми хареса, та те младоженците не разбраха какво става, не можаха да седнат за малко, всичко беше разпределено по минута..

NomNomNom
03-23-2014, 11:49
Безразлично ми е.
Всъщност, изпитвам неприязън към българските сватби и роднините си/чуждите роднини.
Общуването си е между мен и него, предпочитам да е тайно, от колкото да се опорочава с такова грандиозно събитие.
Малка сватба, може.
Но е силно вероятно да нямам брак, предвид отношенията, които предпочитам.

lubovvv
03-24-2014, 18:09
Аз съм ЗА сватбата. И в днешно време много се обясняват така: "Ние се обичаме и без сватба, за какво да се женим, какво ще се промени?" Е тва е егати простото мислене....те реално обезателно не са сигурни в себе си, в намеренията си занапред. Народа може би разсъждава така, защото животът стана такъв- несигурен...
Моите аргументи са, че сватбата е твърде необходима за една двойка и ако 2-ма човека са сигурни в себе си и намеренията си един към друг много ясно, че ще озаконят връзката си. Бракът е като символ за тяхната връзка, което за по нататък когато например се скарат ги кара доста сериозно да се замислят дали да късат и хвърлят. Шото е ясно, че любовта идва и си отива, човек цял живот се влюбва и разлюбва, после пак се влюбва....но не може това да продължава винаги.

JDeel
03-28-2014, 13:14
Значи брака е трик с който да залъжем себе си за да останем с "избрания" въпреки че очите дори не искат да го виждат вече. Не се учудвам защо повечето бракове са неуспешни :)

Или брака е като СПИН-а - в резултат на едно мимолетно увлечение ставаш обречен за жял живот :D Освен ако не е по сметка нали :)

BluE_s
04-17-2014, 21:58
Аз съм за брака. Стига да намеря кого да прилъжа.
Off: По TLC в момента дават за мъж, който почти се оженил за кобила, но когато я попитали дали взема "този мъж" за свой съпруг, тя изцвилила нещо като "Не". Жалко, че го хванах накрая.

EinGutesKind
04-19-2014, 19:12
http://www.book.store.bg/p16799/kak-da-ubiesh-sypruga-si-kati-leti.html
Прочетете тази книга и пак си помислете дали сте ЗА :D В случая е описан семейният живот на жените, но и на мъжете не е по-цветущо положението.
И да цитирам няколко коментара:

Изключително, забавна!Смях се и плаках на жестоката истина за брака!

много е забавана,трябваше да я прочета преди да се омъжа! но и сега не е късно

an7raks
04-22-2014, 13:30
повечето бракове са неуспешни

Това звездите ли ти го прошепнаха?
И какво ще рече "успешен брак"? Щото, ако се гледа края, то възможностите са две... или умираш, или се развеждаш... От друга страна, ако никога не се ожениш и нямаш деца, изхода е един: умираш си сам като куче и все едно никога не си съществувал.

SpiritInBlack
04-22-2014, 13:33
За , за , за сватбата. Може да бъде направено супер красиво. Особено като не се жениш ти

JDeel
04-28-2014, 16:14
an7raks, звездите не могат да говорят :)
Но щом питаш, ще ти кажа! Даже ще покажа:

http://en.wikipedia.org/wiki/Divorce_demography
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Marriage_and_divorce_statistics
http://dailyinfographic.com/divorce-in-america-infographic

... и купища други графики:

www.google.bg/search?newwindow=1&biw=1833&bih=1013&tbm=isch&sa=1&q=marriage+divorce+stats&oq=marriage+divorce+stats

47 развода на 100 брака за България по данни от първия линк. И това са само осмелилите се на развод! Колко ли от останалите 53% са на ръба на развода или едва се търпят в името на... децата, връзката, доброто старо минало, светлото бъдеще, мнението на другите хора и какво ли още не?

JoLLiE92
04-28-2014, 17:22
Успешният брак не зависи задължително от това дали приключва с развод! :)

LadyDi
04-28-2014, 17:29
Успешният брак не зависи задължително от това дали приключва с развод! :)

Че той ако приключи с развод, как така е успешен?

JoLLiE92
04-28-2014, 17:41
Ако е щастлив докато го има, е успешен. Ако цял живот си с един мухльо/мухла, само и само да не се разведете и да не ви говорят хората, е НЕуспешен.

LadyDi
04-28-2014, 17:49
Значи, ако сме щастливи пет години и после се разведем, този брак е успешен?

JoLLiE92
04-28-2014, 18:16
Ами да, били сте щастливи. Не успешен колкото би бил успешен един щастлив брак до живот, но.. :) ако един брак се провали в края, това не омаловажава хубавите години все пак. Дай да си стоим цял живот сами, за да не се омъжим и евентуално разведем един ден, защото това ни прави неуспешни.....

LadyDi
04-28-2014, 18:23
това, че е имало щастливи години, не значи, че бракът е бил успешен
успешен брак е работещият брак, бракът, в който и двамата са щастливи
за да има развод, се предполага, че един или и двамата не са били щастливи в даден момент

JoLLiE92
04-28-2014, 18:39
Така е, факт, но мисля и че краят не омаловажава времето, в което и двамата са били щастливи. Много по-добре е като усетят, че нещата НАИСТИНА не вървят, да опитат да ги оправят, а след това да се разведат ако не стане, но това да търпиш един олигофрен цял живот наистина не го разбирам.

anonymous708973
04-28-2014, 18:40
Успешният брак не зависи задължително от това дали приключва с развод! :)

Напротив :)

Щастливият брак не зависи от това дали приключва с развод. Разводът е провал, няма как брак, завършил с провал, да е успешен. Не по-малък провал е и да живееш с човек, с когото нямаш нищо общо или се ненавиждате по единствената причина, че сте женени.
Ама това са бели кахъри, няма смисъл да спорим за дефиниции.

JoLLiE92
04-28-2014, 18:46
Да, с това съм съгласна. :)
Но да ми вадите разни статистики колко от браковете завършвали с развод ВЪОБЩЕ не е меродавно мнение за това, че "повечето бракове са неуспешни".

an7raks
04-28-2014, 19:33
an7raks, звездите не могат да говорят :)


Явно могат, щом 47% станаха повече от 53... А и, като отвориш 5 сайта, ползващи различни източници, ти става ясно колко са точни данните...

"Съотношението – брак:развод в България е 2:1, ако следим данните за 2012г. – при малко над 21 хил. брака, малко под 12 хил. развода са регистрирали статистиците."
http://chronicle.bg/brakuvani-do-razvod-srednata-vazrast-za-brak-i-razvod-po-sveta-i-u-nas/

SuNsEt
04-28-2014, 19:37
Аз съм "за" сватбата. Мисля,че ако си срещнал/а Човека ,трябва да се венчаеш ,стига и двамата да го искате.В смисъл,аз ако някога (дай боже) срещна мъжа на живота си (колкото и клиширано да звучи) ,определено бих искала да се омъжа за него,да сме семейство ,да нося фамилията му и т.н.

TheDevilInMe
04-28-2014, 19:41
Аз съм "за" сватбата. Мисля,че ако си срещнал/а Човека ,трябва да се венчаеш ,стига и двамата да го искате.В смисъл,аз ако някога (дай боже) срещна мъжа на живота си (колкото и клиширано да звучи) ,определено бих искала да се омъжа за него,да сме семейство ,да нося фамилията му и т.н.

Това!!! Пък и съм от бракуваните, xaxa. :cool:

JoLLiE92
04-28-2014, 20:59
Елизабет Тейлър казва, че е старомодно момиче и вярва, че когато си влюбена, трябва да се омъжиш. Затова се е омъжвала осем пъти. :D

JDeel
04-29-2014, 05:05
Да, с това съм съгласна. :)
Но да ми вадите разни статистики колко от браковете завършвали с развод ВЪОБЩЕ не е меродавно мнение за това, че "повечето бракове са неуспешни".

Не е ако не искаш да е. Браковете в крайна сметка са връзки, както и връзките които хората имат още от тийнейджъри. Хващат се с някой, после късат и се хващат с друг. Тия неща съвсем не са необичайни, колкото и неприемливо да изглежда на някоя романтична душа дето винаги си е мечтала да срещне принца на бял кон (или принцесата с най-хубави къдрици) и да са заедно докрай. И мене ме е яд, и аз бих искал за всеки човек да има някой дето му е "писан", и аз съм гледал същите романтични филми. Ама ей на, най-редовно стават сакътлъци. Природа.

JoLLiE92
04-29-2014, 05:30
Това "докрай" се постига с компромиси, но тези компромиси трябва да са и от двете страни. Баба ти и дядо ти да не мислиш нямат нещо, което да дразни другия? Ако се тръгне обаче само единият да е склонен на отстъпки, за него след време ще стане много тясно в този брак. Ама какво говоря, за повечето хора най-големият ужас в един брак е изневяра и не са склонни да я простят по никакъв начин, докато според мен има далеч по-тежки проблеми от това.
Аз имам малко по-различни разбирания за дълготрайните отношения от повечето хора. :D

an7raks
04-29-2014, 15:21
принцесата с най-хубави Цици
<3

JDeel
05-02-2014, 23:40
an7raks, мръсник, не съм казал това, аз харесвам хубави къдрици :)

JoLLiE92, някъде бях чел за тия неща, за златните бракове дето оцеляват докрай. И това с компромисите го пишеше, и също така че накрая когато вече не се котират щото са прекалено стари, си спомнят как са преминали през всичко и още са заедно, и даже започват отново да се обичат. Което ми се струва малко като много шум за нищо. То човек като остарее винаги става по-смирен, дори да е бил говедо на младини, и изведнъж започва да приема всичко.

Така че аз под успешен брак (по-точно връзка) разбирам когато двамата са наистина партньори и се подкрепят в нещата които правят навън, и се развиват във всякакъв план и до последно. Това с компромисите може да е рецепта напук да не се разведеш с някой, все пак никой не се жени за да разделя после, тъй че явно има едно такова усилие нещата да се закрепят до последно и въпреки всичко. Може да не са приятни, ама се крепят. Което на мен ми прилича по-скоро на скучно съжителство, ама айде. Поне може да има приятели дето обикновено не изискват толкова.

Тъй че предпочитам развитието, дали във връзка, дали самостоятелно... важното е да се случват интересни и нови неща :) Пък който иска да се занимава с компромиси по цял ден.

JoLLiE92
05-04-2014, 10:44
Да съм казала по цял ден? Но не може единият да отстъпва, а другият да си държи само на неговото си - не е здравословно. Разбира се че ще се случват интересни и нови неща, иначе защо ще искаш да си с този човек. :D Партньори - да, да работят за едно нещо и да са партньори във връзката, но доста бракове са по-скоро отношения на началник и подчинен, на един, който заповядва и друг, който изпълнява, което не е нормално. Това имах предвид под компромиси, не ми слагай думи в устата, нямам предвид за абсолютно всичко да отстъпват.

goldy96
05-29-2014, 20:57
Против!! Бих живяла с удоволствие на семейни начала .. Все пак всеки си поема собствения избор, но брака не е нещо което да накара любовта да процъфти, а само да сложи окови на връзката ..

dimitar_ak
05-30-2014, 06:00
Бракът не е окови, а е повече символизъм. Да кажеш пред близките си, приятелите и всички останали, че ще си с този човек докрай. Не виждам с какво един ритуал може да те прикове за някого. Ти или си решил да си с него или не си.

Аз в момента организирам сватба и емоциите си струват.

goldy96
05-30-2014, 18:12
Бракът ти поставя граници. Можеш да си с някого завинаги без да имаш брак с него. Имаш ли .. това убива любовта ти.. Сякаш си длъжен да си с този човек завинаги .. А когато нищо не ви ограничава вие можете спокойно да сте отдадени един на друг, да сте сигурни във връзката си, да се обичате истински и да сте завинаги заедно защото ВИЕ го искате, а не защото някой ви го е наложил когато сте сключили брак. Да, бракът е приятно събитие .. но ограничава любовта и я погубва, макар и бавно ..

an7raks
05-30-2014, 18:28
Да, бракът е приятно събитие .. но ограничава любовта и я погубва, макар и бавно ..


Да, бе, слушайте какво ви казва момичето, набор 96 е, предполагам се е женила 3-4 пъти вече...

LadyDi
05-30-2014, 21:37
Бракът ти поставя граници. Можеш да си с някого завинаги без да имаш брак с него. Имаш ли .. това убива любовта ти.. Сякаш си длъжен да си с този човек завинаги .. А когато нищо не ви ограничава вие можете спокойно да сте отдадени един на друг, да сте сигурни във връзката си, да се обичате истински и да сте завинаги заедно защото ВИЕ го искате, а не защото някой ви го е наложил когато сте сключили брак. Да, бракът е приятно събитие .. но ограничава любовта и я погубва, макар и бавно ..

Глупости.

JoLLiE92
05-31-2014, 04:16
Имаш ли брак, можеш да си тръгнеш точно толкова лесно, колкото и без него. Единствената разлика е, че СЪС брак последствията при евентуален край са по-уредени. Иначе е въпрос на личен избор. Някои си представят сватба от малки и намират съжителство без брак за противоестествено, докато за други бракът е задушаващ свободата. Важното е просто да имате едно мнение с партньора, иначе няма "по-добро" решение на въпроса, всеки си преценява. Стига сте се опитвали да пробутвате мнението си.

draid
05-31-2014, 08:07
По-уредени ? За кой за жената може би ? Особено ако имате дете. Като се оженя със сигурност преди това ще подпишем брачен договор и няма да вземе нищо освен ако аз не искам да го вземе, защото прекалено много жени злоупотребяват с правата си.

anonymous708973
05-31-2014, 08:52
Като цяло по-уредени, щото иначе може да стане много грозно - "апартаментът е мой, изнасяй се", "хубаво, ама аз купих пералнята и си я взимам"... грозна работа.
Не знам къде ги виждате тия жени, около мен една камара хора се изпоразведоха, никой от тях нямаше предбрачен договор и частта с имотите беше най-малкият проблем. В единия случай апартаментите се приписаха на децата (което аз лично намирам за глупаво решение и много бих се възпротивила срещу подобна ситуация, ако нашите тръгнат да се развеждат), в другия случай мъжът даже беше пракалено щедър по мое мнение, но като цяло нещата се случиха мирно и тихо.

an7raks
05-31-2014, 12:55
Нормалното е жилището да върви в комплект с децата... Който се грижи за тях да получи и жилището докато децата навършат пълнолетие. Един роднина се разведе и решението на съда беше точно такова. И, ако бащата иска децата и има условията, има равен шанс да се бори за тях, това са глупости..

yakuza_
05-31-2014, 17:20
Тук една местна бръмчалка я хванаха в крачка, а мъжа й има доста прилични финанси и тая му вика няма ли да ми оставиш джипа поне? Ами вземай го, има още 2 години лизинг, по 2000лв. на месец.
И такива ти работи. Мой роднина се разведе и жена му също искаше колата, същата история, докато чуе, че има още лизинг по колата и се отказа.

skatew
05-31-2014, 17:25
Нямам нищо против хората, които правят сватби, но аз лично съм против тях. Струва ми се излишно, но за мен като цяло историята с брака ми е малко излишна. На мнение съм, че ако хората се чувстват добре заедно могат да имат перфектна връзка и съжителство дори без подписи и бели рокли.+

JoLLiE92
05-31-2014, 17:32
По-уредени ? За кой за жената може би ? Особено ако имате дете. Като се оженя със сигурност преди това ще подпишем брачен договор и няма да вземе нищо освен ако аз не искам да го вземе, защото прекалено много жени злоупотребяват с правата си.
Мой роднина (мъж) в момента е в случая, в който жената не му дава да вижда детето си. Така че и за двамата е по-уредено, не само за единия.
Като тръгнат да се разделят хората, грозните скандали са почти неизбежни.

LadyDi
05-31-2014, 17:57
Мой роднина (мъж) в момента е в случая, в който жената не му дава да вижда детето си.
При развод или при раздяла без брак?


Тук една местна бръмчалка я хванаха в крачка, а мъжа й има доста прилични финанси и тая му вика няма ли да ми оставиш джипа поне? Ами вземай го, има още 2 години лизинг, по 2000лв. на месец.

:lol:

anonymous908491
05-31-2014, 18:45
Мой роднина (мъж) в момента е в случая, в който жената не му дава да вижда детето си. Така че и за двамата е по-уредено, не само за единия.


Закона не защитава повече женените, бащата има същите права, каквито би имал и ако не е женен за майката на детето си.
Бракът е умряла работа, пари хвърлени на вятъра и никава полза.

JoLLiE92
05-31-2014, 19:15
При развод или при раздяла без брак?

При раздяла без брак и при необмислено създаване на дете с тъпа мацка. :Д

anonymous708973
05-31-2014, 19:23
Закона не защитава повече женените, бащата има същите права, каквито би имал и ако не е женен за майката на детето си.
Бракът е умряла работа, пари хвърлени на вятъра и никава полза.

На баба ти хвърчилото.
Ако не си женен и имаш дете, но ти откажат да го виждаш, можеш да направиш едно голямо НИЩО.
Докато ако си бил женен, имаш право да съдиш и да изискаш право да го виждаш.


Ах, това с джипа и лизинга е много забавно!!

draid
05-31-2014, 19:41
Смешна работа е. Никога няма да се оженя без договор, ако не иска да подписва да си гледа работата. Имате деца и след това при развод не стига, че въпреки по закон да имаш равно право да получиш децата, съда винаги ги дава на жената и понеже горката жена (в повечето случаи адски злата кучка дето ти идва да удушиш и да лежиш, защото злобата им се проявява след раздяла често) взема децата, и къщата и колата понеже много и трябва къщата за децата и колата за да ги вози горките до училище след като изгони мъжа на квартира го съди и за издръжка. Примери бол. И докато мъжете нямат равни права да получат децата, а в същото време жените пищят за еманципация нон стоп, аз на жена ми няма да позволя да вземе нищо което аз съм купил след евентуален развод.

an7raks
05-31-2014, 19:56
Смешна работа е. Никога няма да се оженя без договор, ако не иска да подписва да си гледа работата. Имате деца и след това при развод не стига, че въпреки по закон да имаш равно право да получиш децата, съда винаги ги дава на жената и понеже горката жена (в повечето случаи адски злата кучка дето ти идва да удушиш и да лежиш, защото злобата им се проявява след раздяла често) взема децата, и къщата и колата понеже много и трябва къщата за децата и колата за да ги вози горките до училище след като изгони мъжа на квартира го съди и за издръжка. Примери бол. И докато мъжете нямат равни права да получат децата, а в същото време жените пищят за еманципация нон стоп, аз на жена ми няма да позволя да вземе нищо което аз съм купил след евентуален развод.

И как си го представяш?
"-Х, ще се омъжиш ли за мен?
-Оу *сълза*, ДА!
-Идеално! Айде сега да съставим списък с моите и твоите неща и да го подпишем, че утре ще вземем се разведем и ще ме обереш!"...

JoLLiE92
05-31-2014, 19:59
^:ДДДДДДД
в моя идеален свят аз и мъжът ми ще имаме по една лична сметка за личните боклуци (разбирай обувки и козметика, в неговия случай техника и кола) и една обща, в която ще влагаме равни суми и която ще се ползва за домакински разходи :) :Д

LadyDi
05-31-2014, 20:07
Ако не си женен и имаш дете, но ти откажат да го виждаш, можеш да направиш едно голямо НИЩО.
Не е вярно. Семейният кодекс предвижда равни права за децата родени в брак, извън брак и осиновени. Т.е., ако бащата е припознал детето, той има същите права като бивш съпруг и може да си ги търси по съдебен ред.

anonymous908491
05-31-2014, 20:30
На баба ти хвърчилото.
Ако не си женен и имаш дете, но ти откажат да го виждаш, можеш да направиш едно голямо НИЩО.
Докато ако си бил женен, имаш право да съдиш и да изискаш право да го виждаш.


Особено пък при положение, че имаш брак, но детето го е направил друг, защото законите са направени да защитават женските желания, не нормалната логика.

LadyDi
05-31-2014, 20:43
Особено пък при положение, че имаш брак, но детето го е направил друг, защото законите са направени да защитават женските желания, не нормалната логика.

Ако детето го е направил друг, но е родено, докато жената е била омъжена, то автоматично се записва с името на съпругът, не на биологичния баща. Направено е точно заради нормалната логика, че когато мъж и жена имат брак, те създават децата.

draid
05-31-2014, 21:16
И как си го представяш?
"-Х, ще се омъжиш ли за мен?
-Оу *сълза*, ДА!
-Идеално! Айде сега да съставим списък с моите и твоите неща и да го подпишем, че утре ще вземем се разведем и ще ме обереш!"...

Със сигурност ще е наясно с вижданията ми много преди да и предложа брак.

anonymous708973
05-31-2014, 22:04
Смешна работа е. Никога няма да се оженя без договор, ако не иска да подписва да си гледа работата. Имате деца и след това при развод не стига, че въпреки по закон да имаш равно право да получиш децата, съда винаги ги дава на жената и понеже горката жена (в повечето случаи адски злата кучка дето ти идва да удушиш и да лежиш, защото злобата им се проявява след раздяла често) взема децата, и къщата и колата понеже много и трябва къщата за децата и колата за да ги вози горките до училище след като изгони мъжа на квартира го съди и за издръжка. Примери бол. И докато мъжете нямат равни права да получат децата, а в същото време жените пищят за еманципация нон стоп, аз на жена ми няма да позволя да вземе нищо което аз съм купил след евентуален развод.

Е, ще видим колко ще е така някой ден.

А, нямало да вземе нещо, което ти си купил, м? А докато ти си вадил пари, за да го купиш, кой е гледал деца, примерно? Че нейният принос може да е intangible, ъъъ... нематериален, невидим, но не е по-малко важен от твоя.
Не очаквам от голям човек да видя такъв фундаментален пропуск в логиката.

Честно, познаваш ли такива примери или просто си говориш наизуст?

Ха, Лейди, това не го знаех!

toad
06-01-2014, 09:05
На баба ти хвърчилото.
Ако не си женен и имаш дете, но ти откажат да го виждаш, можеш да направиш едно голямо НИЩО.
Докато ако си бил женен, имаш право да съдиш и да изискаш право да го виждаш.


Ах, това с джипа и лизинга е много забавно!!

Съпружеските и родителските права и задължения не са едно и също.

draid
06-01-2014, 09:08
Толкова много примери с познати които са страдали от от жени които стават тотални кучки след развода имам, че просто не ми се изреждат. Жена която уж е добричка като я вземеш, после се оказва същинско въплъщение на злобата. Включително такива които те предизвикват да ги удариш по брутален начин опитвайки се да наранят човек който в момента обичаш само и само за да могат да си изкарат ограничителна заповед и да те лишат от възможността да виждаш децата. Жени които след като вземат децата, постоянно ги настройват срещу баща им от малки. И повярвай аз съм доста разумен човек, който рядко прави пропуски. Ако аз се оженя, то ще бъде по начин който да минимизира всякакви такива възможни проблеми при развод. Това не значи, че няма да получи и жената неща които е заслужила, но в никакъв случай няма да я оставя да злоупотребява със закона който е меко казано глупав в момента.

an7raks
06-01-2014, 10:01
Толкова много примери с познати които са страдали от от жени които стават тотални кучки след развода имам, че просто не ми се изреждат. Жена която уж е добричка като я вземеш, после се оказва същинско въплъщение на злобата. Включително такива които те предизвикват да ги удариш по брутален начин опитвайки се да наранят човек който в момента обичаш само и само за да могат да си изкарат ограничителна заповед и да те лишат от възможността да виждаш децата. Жени които след като вземат децата, постоянно ги настройват срещу баща им от малки. И повярвай аз съм доста разумен човек, който рядко прави пропуски. Ако аз се оженя, то ще бъде по начин който да минимизира всякакви такива възможни проблеми при развод. Това не значи, че няма да получи и жената неща които е заслужила, но в никакъв случай няма да я оставя да злоупотребява със закона който е меко казано глупав в момента.

Човече, утре може някой да те убия на пътя, защо излизаш? Може и върху къщата ти да падне самолет докато спиш, що спиш у вас? Що не живееш в някое подземие за най-сигурно?
Можело да се окаже кучка... Ми, може, няма гаранции, както няма гаранции и че предбрачния договор ще бъде спазен... Някак не си представям как сядаш да обмисляш развода преди да си се оженил...

tori
06-01-2014, 11:52
Сватбата като цяло ми е малко излишен разход. Окей - нещата са по-уредени и така нататък, но да си купувам спокойствието, при това на цена, приличаща на телефонен номер... Ми не ми се хранят роднини до девето коляно, които никой от двамата не познава, ще извинявате. Много по-приемливо ми се струва само подпис в гражданското със кумовете и после вечеря със семействата и на двамата. Всичките тия пари за расторанти, църкви и тям подобни могат да отидат за общото жилище, кола и детето. Предбрачен договор не бих подписала. Защо да мисля за развода още преди да съм се оженила?

Hayashi
06-01-2014, 11:59
Толкова много примери с познати които са страдали от от жени които стават тотални кучки след развода имам, че просто не ми се изреждат. Жена която уж е добричка като я вземеш, после се оказва същинско въплъщение на злобата. Включително такива които те предизвикват да ги удариш по брутален начин опитвайки се да наранят човек който в момента обичаш само и само за да могат да си изкарат ограничителна заповед и да те лишат от възможността да виждаш децата. Жени които след като вземат децата, постоянно ги настройват срещу баща им от малки. И повярвай аз съм доста разумен човек, който рядко прави пропуски. Ако аз се оженя, то ще бъде по начин който да минимизира всякакви такива възможни проблеми при развод. Това не значи, че няма да получи и жената неща които е заслужила, но в никакъв случай няма да я оставя да злоупотребява със закона който е меко казано глупав в момента.

Чакай сега, ако ще си вадим само кирливите ризи, аз също знам за бащи, които в един момент им писва и си хващат дърмите на някъде без въобще да ги интересуват жена и деца. Познавам двама, които дори от Интерпол ги търсеха, защото бяха изтекли някакви разрешителни и без техния подпис децата не можеха да излизат в чужбина.

За това не се жениш за първия срещнат.

an7raks
06-01-2014, 12:40
Сватбата като цяло ми е малко излишен разход. Окей - нещата са по-уредени и така нататък, но да си купувам спокойствието, при това на цена, приличаща на телефонен номер... Ми не ми се хранят роднини до девето коляно, които никой от двамата не познава, ще извинявате. Много по-приемливо ми се струва само подпис в гражданското със кумовете и после вечеря със семействата и на двамата. Всичките тия пари за расторанти, църкви и тям подобни могат да отидат за общото жилище, кола и детето. Предбрачен договор не бих подписала. Защо да мисля за развода още преди да съм се оженила?

ООО, либоф, ай да пишем договор!

tori
06-01-2014, 15:09
ООО, либоф, ай да пишем договор!
Нистаа.

an7raks
06-01-2014, 15:11
Нистаа.

Кучка! Исках да ми вземеш имането и пандите, нали?!

JDeel
06-01-2014, 23:42
Сватбата като цяло ми е малко излишен разход.

Може и да е на приход, щото гостите дават пари в пощенски пликове на младоженците, това си е такова неписано правило, поне на нашата географска ширина. Непоканени роднини не идват, идват само познати физиономии, или ако са непознати те са поканени от бъдещия ти брачен партньор.

А брака е ритуал, идеята е да е ритуал, да се запомни, да е повратна точка, да промени бъдещето по някакъв начин, да пренасочи събитията, да се знае - вече сте съпрузи и трябва да живеете като съпрузи, а не като свободни електрони. Или поне така е в общия случай. Честито на младоженците!

Щото можеше и да е празненство с напълно оригинални правила и изцяло за сметка на двойката, ама на кой фантазията и възможностите стигат чак толкова далече :)

tori
06-02-2014, 12:45
Може пликовете да се изплатят доволно ама това в случай, че го караш възможно най-стегнато. Отделно дето мразя селянията кумовете и половин сватба да се напукат като гамени и да трябва някой да ходи да ги обира я от тоалетната, а от градинката пред ресторанта. Ако искам да гледам пияни муцуни, дискотеки с фиркани 15-годишни (и други образи) бол.

МъШ ми, искам, да. Пандичката е МОЯ! Аз я кърмих две години, аз си раздрах ония работки и мойте цъци изхапа. Тъй че е моя!

an7raks
06-02-2014, 12:49
МъШ ми, искам, да. Пандичката е МОЯ! Аз я кърмих две години, аз си раздрах ония работки и мойте цъци изхапа. Тъй че е моя!

А на кой ги гледа тея цици 20 години? :/

tori
06-02-2014, 13:05
Цъци, бре! Аз иначе. :д

JDeel
06-02-2014, 14:47
tori, преди 2 седмици женихме един приятел, имаше над 100 човека, 0 изцепки и са на печалба с някоя и друга хилядарка. Гостите се канят от младоженците, тъй че... :)

anonymous708973
06-02-2014, 20:12
Гостите се канят от младоженците, тъй че... :)

Да бе да.
Който плаща, той поръчва музиката. А по нашите географски ширини по незнайни причини се смята за нормално родителите да плащат сватбата. Следователно, когато ти кажат, че пралеля ти Гунка, която не си виждал през последните 20 години от живота си, трябва да дойде, тя идва.

И най-често тия пликове избиват сумата, която си похарчил, и това е. И това даже при условие, че предупредиш всички да ти дават пари, а не някои роднини самосиндикално да решат да ти подаряват грозни сервизи за кафе.

an7raks
06-02-2014, 20:23
^Ти си ебати кривото момиче, честно! :lol:

tori
06-02-2014, 20:39
^Ти си ебати кривото момиче, честно! :lol:
Що да е крива? Щото отказва да покани комшийката Пепи със все домочадие, за да не изложи майка си? Пример просто, да не се взема вътрешно. Аре моля, благодаря, пак заповядай. Ако зависо от мен, не бих поканила никой различен от родителите ми и бабини, както и тия споменатите на мъжа ми плюс приятелите естествено. И то само ако знам, че наистина ще са щастливи за мен, няма да дойдат само да ми се отъркат в роклята за късмет. Щото аз лично разбирам сватбата като повод за щастие не само за двамата влюбени, а и за техните си най-приближени. Леля Пепи съседката хич не и дреме, че съм се заженила за някого си. И някак не искам да си гледам клиповете/снимките от сватбата и да се чуя тия за чий, аджеба, съм ги канила.

an7raks
06-02-2014, 20:48
Що да е крива? Щото отказва да покани комшийката Пепи със все домочадие, за да не изложи майка си? Пример просто, да не се взема вътрешно. Аре моля, благодаря, пак заповядай. Ако зависо от мен, не бих поканила никой различен от родителите ми и бабини, както и тия споменатите на мъжа ми плюс приятелите естествено. И то само ако знам, че наистина ще са щастливи за мен, няма да дойдат само да ми се отъркат в роклята за късмет. Щото аз лично разбирам сватбата като повод за щастие не само за двамата влюбени, а и за техните си най-приближени. Леля Пепи съседката хич не и дреме, че съм се заженила за някого си. И някак не искам да си гледам клиповете/снимките от сватбата и да се чуя тия за чий, аджеба, съм ги канила.

Имах предвид за подаръците... Кво значение има какви са подаръците, нали човека се е сетил и за него това е било подходящият избор? Като не ти харесва, го прибираш в мазата, може да ти затрябва някога... А за разходите е смешно да се говори така... Сватба не се прави, за да излезеш напред финансово... :lol: Или поне аз така виждам нещата, ама то щот съм прост селянин... :D

tori
06-02-2014, 21:01
То не за да излезеш напред, а за да влагаш финансите където трябва. Не само да пилееш за сватби и брадви и после да се чудиш откъде да си купиш хляб. Щото българите обичаме изпротвянето - днес взех заплата и мога да си позволя Джони ходачката ама утре съм на спирт, щото да. На гол тумбак - жилетка.

an7raks
06-02-2014, 21:17
То не за да излезеш напред, а за да влагаш финансите където трябва. Не само да пилееш за сватби и брадви и после да се чудиш откъде да си купиш хляб. Щото българите обичаме изпротвянето - днес взех заплата и мога да си позволя Джони ходачката ама утре съм на спирт, щото да. На гол тумбак - жилетка.
Е, на двама работещи едва ли ще им е чааак толкова трудно да съберат 2-3 бона за сватба...

LadyDi
06-03-2014, 05:45
Е, на двама работещи едва ли ще им е чааак толкова трудно да съберат 2-3 бона за сватба...

2-3 бона за сватба са малко, освен ако няма да е съвсем малка сватба

anonymous708973
06-03-2014, 06:48
Сватба не се прави, за да излезеш напред финансово... :lol: Или поне аз така виждам нещата, ама то щот съм прост селянин... :D

Прав си, аз съм съгласна с теб.
JDeel твърдеше, че се излизало напред.

А 2-3 бона за сватба е просто смешно. Няма никакъв шанс да се случи, дори да искаш да посрещаш гостите на кюфтета и кебапчета, купени от будката на Централна гара.
Тори е много права за родния манталитет - ептен голо на голямо сме.

dimitar_ak
06-03-2014, 08:21
Давам информация от първа ръка. В момента кувертите вървят от 40 до 80лв в зависимост от ресторанта и какво включва менюто. Като умножиш тази сума по броя на гостите и се получава нещо с доста нули. И това е само за храната.

an7raks
06-03-2014, 10:39
Абе, не знам вие колко социални типове сте, ама аз имам 2-3 човека, извън родата, на които държа... Другите не ми трябват... От родата да са още 20-тина човека... И от другата страна да са общо 30, стават най-много 60 човека... При 50лв куверт, идва 3 бона точно... Други разходи разни да ти излязат още 1000лв... Да, стават 4 хилки... От подаръци и тва-онова, което ще ти донесат, все 1000лв ще се съберат... Та нещо такова... И 5 хил. да излезе, пак не ми се струва невъзможно за двама човека без деца.

tori
06-04-2014, 05:36
То не е невъзможно, но защо да ги вкарвам тия пари в нещо, което ще остане само снимки? Тия пет хилки спокойно могат да отидат за кола или в сметката за апартамента. Някак по-използваемо ми седи, не знам.
И не задължавам никого с мнението си, но за мен е много по-рационално и бая по-правилно.

JDeel
06-04-2014, 08:39
Само снимки... и вероятно пълна възвращаемост, а защо не и отгоре, но не много. Накрая финансово сватбата минава за сметка на роднините и на приятелите, просто един по-скъпичък купон за тях. Младоженците да му мислят след сватбата, щото не всичко е пари ;)

Колата е тесла от момента на покупката и всеки ден след това. Нещата на изплащане, особено пък апартаменти, са още по-голяма тесла. Така че кое е правилно... може би малко финансова грамотност, както е казал чичко Кийосаки, така между другото :)

anonymous708973
06-04-2014, 09:16
чичко Кийосаки

Охо! :)

dimitar_ak
06-04-2014, 09:16
Абе, не знам вие колко социални типове сте, ама аз имам 2-3 човека, извън родата, на които държа... Другите не ми трябват... От родата да са още 20-тина човека... И от другата страна да са общо 30, стават най-много 60 човека... При 50лв куверт, идва 3 бона точно... Други разходи разни да ти излязат още 1000лв... Да, стават 4 хилки... От подаръци и тва-онова, което ще ти донесат, все 1000лв ще се съберат... Та нещо такова... И 5 хил. да излезе, пак не ми се струва невъзможно за двама човека без деца.

Ех, че хубаво изглежда така написано. Хайде още малко цифри за допълнителните разходи. Моята сватба се очертава да е с 60 гости.

Ресторант - 60 гости по 40лв. = 2400лв.
Допълнително алкохол - според зависи
Сега вече идват разходите други:
Ритуална зала с хор - 160лв.
Декорация на ресторанта - 350-400лв.
Фотограф - ~650лв
HD видеозаснемане - 700-800лв.
DJ - 350-400лв. за 5 часа
Рокля - нямам идея
Халки - около 7-8 грама злато по 65лв. на грам с включена изработка и родиево покритие (алергични сме)
Мъжки костюм - 200-300 кинта
Лимузина - около 100евро за ден
Покани - ~ 3.50лв. на брой

Може и нещо да забравям, но няма как допълнителните разходи да влязат в сумата 1000.

PS: Хубаво е, че коли имаме и 2-та, а жилището е собствено на жена ми.

LadyDi
06-04-2014, 09:30
Много ме кефи как разсъждавате. С три бона можеш да си направиш малка сватба без половината неща, дето Димитър ги е изброил по-горе. Само че като се зажени човек му се иска да е облечен хубаво, да има хубави снимки и видео за спомен, хубави пръстени (макар че това може да се купи и на по-късен етап). Само тоалетите и заснемането стъпват на повече от 1000 лв. Ако си готов да се лишиш от това и да разчиташ на снимки от гостите, на ресторант без украса и диджей, на проста рокля и букет за булката, на сребърни халки (примерно), да, сигурно можеш да се събереш в 3000 лв.

tori
06-04-2014, 09:45
О, някой ще се жени. Честито, Димитър. ^^ Желая ви много семейно щастие.

anonymous908491
06-04-2014, 10:31
Фотограф - ~650лв
HD видеозаснемане - 700-800лв.


И след две сватби си купуват RED с вашите пари, печелившо е това снимане, поне докато има хора, които си хвърлят парите на вятъра, а резултата е толкова смешен, че сякаш някоя обучена маймуна е снимала.

dimitar_ak
06-04-2014, 10:45
Снимките са това, което остава от сватбата след като годинките се понатрупат. Албумът трябва да е направен от професионалист. С това не бихме направили компромис.

Преди малко се разбрахме, че ще правим и църковен. За тези такси ще пиша допълнително :)

an7raks
06-04-2014, 10:46
Фотограф - ~650лв
HD видеозаснемане - 700-800лв.


Ебати снимките... Тея на платинени дискове ли ще ви ги дават?

anonymous908491
06-04-2014, 11:07
Албумът трябва да е направен от професионалист. С това не бихме направили компромис.


Да те светна ли за нещо, професионалистите не се занимават със снимане на сватби, правят го хора, които са си купили техника с нагласата, че от камерата зависи всичко и няма смисъл да учат.
Във вибокса има два профила с подобни неуки човечета, единия снима само сватби, а другия само абитуриенти и подобни.
Та същите тия, са толкова далеч от професионална работа, колкото ще бъдеш и ти, ако снимаш сам.

dimitar_ak
06-04-2014, 11:17
Не е реклама. Просто твърдя, че има разлика между това да направиш снимка и просто да натиснеш копчето на затвора.

http://www.svstudio.bg/about/

an7raks
06-04-2014, 11:23
Не е реклама. Просто твърдя, че има разлика между това да направиш снимка и просто да натиснеш копчето на затвора.

http://www.svstudio.bg/about/

То, да ти кажа, зависи много от "модела"... Щото като вземе да те кара да му позираш по еди къв си начин, за да стане "професионална" снимката и те занимава с глупости, вместо да си гледаш празника, става тъпо...
Вярно, има някои, които обичат да позират за снимки, но аз го казвам като представител на тези, дето мразим... :D

LadyDi
06-04-2014, 11:31
То, да ти кажа, зависи много от "модела"... Щото като вземе да те кара да му позираш по еди къв си начин, за да стане "професионална" снимката и те занимава с глупости, вместо да си гледаш празника, става тъпо...
Вярно, има някои, които обичат да позират за снимки, но аз го казвам като представител на тези, дето мразим... :D

Ние от нашата сватба имаме максимум 20 пози "позиране" от фотосесията. И то дори на тях не се получи позиране, защото ние с моя мъж не можем да седим на едно място. Всичките ни снимки са непринудени и уловени в точния момент. Прекрасни са, точно защото са хванали емоцията на всички, които бяха с нас на празника, без да има пресиленост и позиране.

anonymous908491
06-04-2014, 11:36
Не ме разбираш. Проблемът им е, че те разчитат основно на камерата, ползват много скапан софтуер за едита и в крайна сметка всичките им неща изглеждат като правени по един калъп.
Изгледах им във Vimeo клипа Wedding Trailer 16.09.12, един приятел им е пял на сватбата, но пак стария калъп.
Снимат с висок фреймрейт, след това основната им техника е да намалят скоростта и го правят за 90% от финалния продукт.
Те на разбират големите възможности, които имат камерите, с които работят, винаги(имам предвид наистина винаги) видео едитора им е продукт на Adobe, което е такъв майтап, че ме оставя без думи.

Cloud9
06-04-2014, 11:40
Сватбата си завии от хората.Ния я карахме скромно така да се каже.Канихме само найййй-близките ни хора и с много зор събрахме 70 хдуши,от които имаше 6-7 дечица.Не съм се женила в София та кувертите тук са макс 30 лева без торта.Тортата едни семейни приятели ни я правиха и излезе около 120 лева и то остана бая /ядохме я цяла седмица и то 6 души/.Тук ритуалната без хор е 48 лева.Църквата е скъпичка-155 лв.ДВД в HD,с около 2000 снимки -900.DJ-по 60 лв на час,но понеже бяхме 9 часа ни намали малко.Подаръчета за гостите - 120 лв.Поканите 40 лв.алкохола /дето остана с литри/ около 60 лв.Рокля,воал,обувки-580 лв.Костюм младоженец-270 лв.2-3000 не стигат за 60 гости,но познавам хора,дето са правили сватби с 30 гости и там някъде ще излезе.Нашата беше грубо 8 000 и мога с ръка на сърцет да кажа че си заслужаваше всяка стотинка,всеки скъсан нерв и всяка секунда,в която не хапнах нищо /демек целия ден хаха/.

LadyDi
06-04-2014, 11:46
мога с ръка на сърцет да кажа че си заслужаваше всяка стотинка,всеки скъсан нерв и всяка секунда,в която не хапнах нищо /демек целия ден хаха/.
ау това е най-ужасния ми спомен от цялата сватба :lol: сутринта си твърде нервен за да хапнеш, после ритуали, снимки, простотии... докато седнеш в ресторант, а после там се почва - първи танц, първо хоро, танц с не знам кого си, онзи дошъл на масата, втори дошъл на масата, с тези да с видиш, с онези да поговориш... успях да бодна 3 домата от салатата и трябваше да стана да танцувам... връщам се - прибрали ми салатата... набодох предястието, трябваше да слушаме речта на кумовете и да се здрависваме с тях - прибраха ми предястието... до основното ядене изобщо не се добрах... единственото съществено нещо, което успях да хапна беше сватбената торта, която моичкия ми натика в устата със замах...

JDeel
06-04-2014, 12:12
Все едно че човек не може да си плати за каквато и да е фотосесия по всяко друго време и където и да е, та па трябва да е облечен в типичен костюм или типична рокля и да го снимат на типично място в типични пози в един иначе нетипичен ден от целия му живот.
Ама нали е сватба, трябва да се отбележи и да си е по протокол, иначе ще е нещо друго което няма да е точно сватба.

Аз бих препоръчал като ще си правите видео, поне да е от две или повече камери, че от една е малко скучно. Дет вика papugai, резултатите не са най-професионални. Или пък две 3D камери. Тузарско, а? Ама от друга страна тия видео материали няма да се гледат кой знае колко после, та почти е все тая :)

anonymous708973
06-04-2014, 12:21
алкохола /дето остана с литри/ около 60 лв.

Алкохол за 60 лв стига за 70 човека? о.О
Че ние за една НГ с 10-тина приятели хвърляме по 100 лв само за алкохол, при това без да се изхвърляме с някакви кой знае какви скъпарски неща.

anonymous908491
06-04-2014, 12:44
Алкохол за 60 лв стига за 70 човека? о.О
Че ние за една НГ с 10-тина приятели хвърляме по 100 лв само за алкохол, при това без да се изхвърляме с някакви кой знае какви скъпарски неща.

60лв на човек

anonymous708973
06-04-2014, 13:25
60 * 70 - 4200 лв за алкохол?!

LadyDi
06-04-2014, 13:35
как 60 лв. на човек за алкохол?

anonymous908491
06-04-2014, 13:37
как 60 лв. на човек за алкохол?

А иначе 60лв за 70 човека, толкова евтин спирт няма, какво трябва да си пили, бензин и нафта ли ?

102
06-04-2014, 13:38
зависи си от хората, кво се очудвате

LadyDi
06-04-2014, 13:56
А иначе 60лв за 70 човека, толкова евтин спирт няма, какво трябва да си пили, бензин и нафта ли ?

и тва ми се вижда нереално

anonymous908491
06-04-2014, 14:09
Реално е, но не трябва да ги смесват.

LadyDi
06-04-2014, 14:14
Реално е, но не трябва да ги смесват.

Колко ракия/вино/друг алкохол можеш да купиш за 60 лв., от които да пият 70 човека и да хартисат литри?

102
06-04-2014, 14:15
абе, М, като невменяема си ;д

LadyDi
06-04-2014, 14:16
днес -да
обяснете ми, аз не пия и не разбирам

draid
06-04-2014, 22:00
Ако се купува алкохол от порядъка на 50-100лв бутилката твърд и някое изхвърлено вино/шампанско не е невъзможно да се изпие. Иначе на мъж по бутилка бива. Ама по 60лв на човек си е много като цяло, въпреки че при положение че е останало "с литри" значи е възможно да са дали по 60 на калпак.

an7raks
06-05-2014, 09:47
Иначе на мъж по бутилка бива.

Даа, бе... Аз няма да организирам запой, а сватба...

Cloud9
06-05-2014, 09:52
ау това е най-ужасния ми спомен от цялата сватба :lol: сутринта си твърде нервен за да хапнеш, после ритуали, снимки, простотии... докато седнеш в ресторант, а после там се почва - първи танц, първо хоро, танц с не знам кого си, онзи дошъл на масата, втори дошъл на масата, с тези да с видиш, с онези да поговориш... успях да бодна 3 домата от салатата и трябваше да стана да танцувам... връщам се - прибрали ми салатата... набодох предястието, трябваше да слушаме речта на кумовете и да се здрависваме с тях - прибраха ми предястието... до основното ядене изобщо не се добрах... единственото съществено нещо, което успях да хапна беше сватбената торта, която моичкия ми натика в устата със замах...

На мен не са ми прибирали яденето,но ситуацията беше същата.Айде реч на родителите,айде реч на кума,айде булчино хоро,айде кумско хоро,айде поздрав за булката от приятелките,айде поздрав за булката от родителите.Има едни 15 мин дето си мислех че ще ми стигнат за ядене,боднах си 2-3 резенчета домат от салатата и фотографа ми прошепна "айде да правим фотосесия отвън".Разревах се хаха

Грешката е моя.60 лева беше друго.затова счетоводителя се занимаваше със сметките,аз организирах всичко останало.Имаше 3 вида алкохол и единия беше 60 лева,ама не помня кой.А и в куверта беше включена ракия та...остана баячка.И ядки останаха,и торта остана,за питките да не говорим.Шампанското така си изветря...Но пък хората буквално си облизаха чиниите по масите.А аз само преглъщах на хорото хаха

LadyDi
06-05-2014, 09:56
и торта остана

ние успяхме да съсипем торта за 60 човека :lol: такова мазане реализирахме... аз вадих сметана от деколтето, младоженецът духа сметана от носа... а кумът на практика трябваше да си смени ризата и панталона...
добре, че мамите предвидливо бяха поръчали допълнителна торта, че иначе доста хора щяха да останат без парче