PDA

View Full Version : Защо монопола ограбва хората?



MannieG
01-10-2014, 17:17
Трябва ми някакъв смислен отговор от икономическа гледна точка, че нещо не мога да си го обясня :D

anonymous708973
01-10-2014, 22:32
Защото монополистът напълно сам определя броя на произвежданите продукти/услуги, а до голяма степен определя и цената сам. Той няма suppy curve, следователно няма равновесна точка между supply curve и demand curve (която в един нормален конкурентен пазар е с координати равновесна цена и равновесно количество). Елиминиран е основният закон на supply curve - а именно този, че с покачващата се пазарна цена се предлагат повече продукти/услуги.

В случай на перфектен монопол монополистът познава willingness-to-pay на всеки отделен клиент и задава преференциални цени за едни клиенти и завишени за други, като по този начин "изсмуква" цялата чиста... печалба (?) на клиентската общност.
(Тази "печалба" по принцип е разликата между сумата, която те са склонни да платят - willingness-to-pay - за определена стока или услуга, и сумата, която всъщност плащат за нея.)

Deadlock
01-11-2014, 00:01
PinkPanther, зубраческо обяснение. Бтв, бъркаш перфектен монопол с перфектна ценова дискриминация.

Авторе, ако те интересува сериозно, се порови по темата, защото е дълбока и е сложно да се обясни тук.
С две думи, монопол съществува, когато една компания е единствената, предлагаща даден продукт/услуга, т.е няма конкуренция. Печалбата при монопол се максимизира при по-висока цена отколкото в условия на перфектна конкуренция (нормален пазар). Защо? Гугълни price determination under monopoly and enjoy.

yakuza_
01-11-2014, 00:35
В реалната икономика буквално понятието монопол го няма. Няма как една стока да няма заместител. Мисля, че ако се чудиш защо ограбва хората по-точното понятие е картел. Това са група от фирми които се договарят и изкуствено държат определена цена на продукта, така че да няма конкуренция между тях и да пречат навлизането на нови такива, на пазара.

princo90
01-11-2014, 07:26
Класическото обяснение е, че при монопол се произвежда и търгува много по-малко количество стоки/услуги, отколкото ако пазарът е в условия на свободна конкуренция. Разходите на монополиста да произведе една допълнителна единица стока/услуга са (много) по-ниски от готовността на клиента да заплати за нея (willingness-to-pay, Zahlungsbereitschaft, както искате). Тоест монополистът реално може да произвежда повече на по-ниска цена, без да е на загуба, но пък с по-ниска печалба за себе си.

Това че цената на монополиста е по-висока, не ощетява пряко икономиката (тъй като и самият монополист инвестира/изразходва тази печалба/плаща данъци на държавата) колкото фактът, че се произвежда по-малко от ефективното от икономическа гледна точка количество.

По съвсем друг начин стои обаче въпросът при монополите, които имат големи разходи за инфраструктура - енергоснабдяване, водоснабдяване, телекомуникации и прочие. Такива монополи са от гледна точка на икономиката най-доброто решение (не е ефективно да се построят няколко ВиК-мрежи в един град).

P.S. И с трите по-горе също съм съгласен.

anonymous708973
01-11-2014, 08:54
PinkPanther, зубраческо обяснение. Бтв, бъркаш перфектен монопол с перфектна ценова дискриминация.

Нека ти преведа. Това, което авторът иска, е отговор на въпроса Защо монополът ограбва хората от икономическа гледна точка, не сдъвкан и изплют отговор на въпроса Какво е монопол.

Твоето обяснение току-що ми го даде сестра ми, която е 8. клас и не е докосвала учебник по икономика. Следователно нещо ми подсказва, че няма да мине пред професор/асистент по предмета. Аман от сдъвкани обяснения все едно човекът отсреща е малоумен и не може да си използва мозъка.
Не бъркам нищо, бтв.

Якудза, на нас като пример за монополист ни дадоха Майкрософт (Преди да се появи операционната на Apple и останалите). Естествен монопол може да има също, както и този, който е монопол всъщност заради дадено "разрешително" от държавата - prince_90 обясни защо.

yakuza_
01-11-2014, 09:38
да, всички сме с оригинален прозорец

Deadlock
01-11-2014, 12:49
PinkPanther, аз не приемам, че авторът е малоумен, а приемам, че не е учил икономика (иначе не би задал този въпрос). В такъв случай да му кажеш, че монополистът няма supply curve, не му говори нищо.

А перфектен монопол и перфектна ценова дискриминация наистина ги грешиш, но твой избор е да не провериш.

Да добавя и нещо по темата, монополистите са склонни да бъдат по-малко иновативни и това е още една загуба за потребителя.

anonymous708973
01-11-2014, 13:59
Когато иска икономическа гледна точка, значи си е преценил. Поне аз бих. Ако не ме е разбрал, може да пита на лично, ще се радвам да обясня.

therichbitch
01-11-2014, 18:26
PinkPanther, зубраческо обяснение.

ще трябва да се съглася

MannieG
01-11-2014, 20:40
Благодаря ! :) :) :)