PDA

View Full Version : схема на платка



desperedbob
01-17-2014, 18:47
искам да си направя фан контролер който да регулира скоростта на вентилаторите чрез потенциометъри но не знам как да ги направя имам захранване 460W ,някой да ме светне как става .
Мерси предварително

OoVasKoO
01-18-2014, 04:28
искам да си направя фан контролер който да регулира скоростта на вентилаторите чрез потенциометъри но не знам как да ги направя имам захранване 460W ,някой да ме светне как става .
Мерси предварително
грешен форум мой човек, напълно грешен

desperedbob
01-18-2014, 19:27
приятел ....... форума си е прав .....

draid
01-18-2014, 19:42
Ами като за начало ще трябва да си намериш схема в интернет. Тая схема трябва да отиде на печатната платка, има софтуери за правене на пътеките за платката (EAGLE например), ако не намериш готова. Предполагам обаче, че има. Тая схема се пренася с малко хватки върху платката и т.н. после се потапя в железен трихлорид и общо взето остава мед само там където са били пътеките. Трябва ти и дремелче за пробиване на дупки. За всички тия работи подробни описания има в интернет, търси правене на печатни платки или PCB making etc. След това отиваш в някой добре зареден магазин за ел. компоненти напазаруваш всичко, запояваш според схемата и си готов. Общо взето трябва ти доста желание, четене и знания по електроника в зависимост от трудността на схемата. Като цяло схема за fan контролер няма да е сложно нещо освен ако не искаш дисплей и т.н. то някой и др потенциометър, съпротивление, etc. Разбира се, ако искаш просто регулиране, можеш да минеш и изцяло без платка.

draid
01-18-2014, 19:43
двоен

OoVasKoO
01-18-2014, 20:16
Ами като за начало ще трябва да си намериш схема в интернет. Тая схема трябва да отиде на печатната платка, има софтуери за правене на пътеките за платката (EAGLE например), ако не намериш готова. Предполагам обаче, че има. Тая схема се пренася с малко хватки върху платката и т.н. после се потапя в железен трихлорид и общо взето остава мед само там където са били пътеките. Трябва ти и дремелче за пробиване на дупки. За всички тия работи подробни описания има в интернет, търси правене на печатни платки или PCB making etc. След това отиваш в някой добре зареден магазин за ел. компоненти напазаруваш всичко, запояваш според схемата и си готов. Общо взето трябва ти доста желание, четене и знания по електроника в зависимост от трудността на схемата. Като цяло схема за fan контролер няма да е сложно нещо освен ако не искаш дисплей и т.н. то някой и др потенциометър, съпротивление, etc. Разбира се, ако искаш просто регулиране, можеш да минеш и изцяло без платка.
браво, полезен коментар

MaGuSs
01-19-2014, 04:40
искам да си направя фан контролер който да регулира скоростта на вентилаторите чрез потенциометъри но не знам как да ги направя имам захранване 460W ,някой да ме светне как става .
Мерси предварително

За колко вентилатора искаш? Искаш ли с показване на обороти или волтаж /дисплей/. Можеш ли да запояваш? От къде ще си намериш платка? Ако искаш да е с обороти и дисплей, как ще си програмираш PIC контролера? Имаш ли програматор на контролери /струват сумати пари, от 40лв. нагоре.../ и още сумати такива въпроси. Първо отговори на тези, за да знаем какво да ти обясняваме и как да ти го обясняваме...

В предишната тема ти обясних на кратко как може да си го направиш най-просто с потенциометри. Трябваше да проявиш малко творчество и сам да се сетиш, че не ти трябва платка. Най-лесния начин пробиваш малка дупка, колкото да мине въртящото на потенциометъра някъде под CD/DVD или там някъде пред компютъра, а отзаде захващаш потенциометъра с силикон. Запояваш кабелите по схемата дадена от мен и си готов. Вече ако искаш др екстри можеш да споделиш... Толкова ли е трудно ?

http://prikachi.com/images/40/6969040f.png


Може да хвърлиш едно око на това клипче. Някво момче дет няма сиг и 13 годинки как си го е измислил и направил.. http://www.youtube.com/watch?v=0YZJ0kJEmh0
Прегледай и този клип... http://www.youtube.com/watch?v=XR8ede6V6eA замести светодиода с вентилатор. Същия принцип... само че той слага резистор, за да не изгори светодиода...

Ако искаш да си правиш платка, виж този клип, http://www.youtube.com/watch?v=vQ0SaZUjfbY използвай линка и схемата в описанието прояви творчество, чети схемите, прави платката, пробивай, купувай елементи, чертай, запоявай и си готов ;)

П.П. На думи е лесно...

Ако пък малко разбираш от туй онуй чети тука... http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/18999-%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D1%85%D0%BE%D0%B4%D1%8F%D1%89-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BE%D 0%BC%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%80

Mammoth9898
01-19-2014, 08:35
Е защо вместо да си тровиш живота да си го правиш, не събереш малко пари и да си вземеш готово?

desperedbob
01-19-2014, 17:08
ами искам да е за 4 вентилатора . Не искам да е с дисплей или показване на оборотите .Мога да запоявам ,ще си купя платка от специализиран магазин. ппц мога да си правя такива схемички ,но ме страх да не вземе да си прецакам компа ,да не вземе да изгори . Все пак трябва да се направят някакви изчисления и по някакъв начин ,а аз не знам затова ако може да ми кажете( каде да пъхна мултицета ,как да го настроя ) такива неща ( в коя кабел да го пъхна) ,капиш?

draid
01-19-2014, 21:29
Ами няма какво да мериш толкова общо взето. Просто кабелите от захранването ще минават през потенциометъра и тогава към вентилатора. Няма какво да изгориш не се притеснявай.

MaGuSs
01-20-2014, 00:29
ами искам да е за 4 вентилатора . Не искам да е с дисплей или показване на оборотите .Мога да запоявам ,ще си купя платка от специализиран магазин. ппц мога да си правя такива схемички ,но ме страх да не вземе да си прецакам компа ,да не вземе да изгори . Все пак трябва да се направят някакви изчисления и по някакъв начин ,а аз не знам затова ако може да ми кажете( каде да пъхна мултицета ,как да го настроя ) такива неща ( в коя кабел да го пъхна) ,капиш?


Трябва ти просто около 50 - 70 омов потенциометър, за да смалиш около 5-6-7 волта от 12-те идващи от захранването... Т.е. с такъв потенциометър ще управляваш волтажа в интервала 4.5V-12V...

Схемата е същата, просто - минава през всеки вентилатор, а + отива към всеки различен потенциометър и от там към съответния му вентилатор.

П.П. Преполагам вентилаторите са ти 0.11A.... Да знаеш има значение от ампеража на вентилаторите, за това какъв потенциометър да използваш...

desperedbob
01-20-2014, 17:59
значи вентилаторите ми са 12v и 4-те ,но 2 са по 0,37A и 2 по 0,16A също така ако може да ми кажете има ли потенциометри с които хем да се намаля волтажа, хем да може да се изключват?

ZloboMiR
01-20-2014, 19:56
1. Да има такива потенциометри, като на малките транзистори с батерии.
2. Вероятно има достатъчно мощен потенциометър, за да командва и 4-те ти вентилатора. Вече ако искаш да задаваш различни обороти на всеки е друг въпрос.
3. И аз смятам, че трудно ще прецакаш нещо, захранването има защита и няма да запали. Но ако все пак е много китайско, захрани си вентилаторите с адаптер от един ампер. Което ме навежда на мисълта, че има такива адаптери с регулиране на волтажа 3-12 волта през 1.5 волта. ;)

JDeel
01-20-2014, 21:44
http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/

ZloboMiR
01-21-2014, 01:22
http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/

Много хубаво, но иска 28 волта.

desperedbob
01-21-2014, 11:36
добре ,последно как трябва да ми изглежда платката с всичките потенциометри ,токоизправилети ,и чипове и други неща ?? моля ви защото този шум от компютъра е все едно съм пуснал пералнята на центрофуга

ZloboMiR
01-21-2014, 12:23
Ама така кажи. Било много шумно. Сигурен ли си, че някой вентилатор не е за смяна? Ако всичко е наред, значи бучи видеокартата. Запознай се със Speedfan: http://www.almico.com/sfdownload.php
Позволява да се контролират оборотите на вентилатора според температурата. Аз лично не бих рискувал това да е ръчно.

desperedbob
01-21-2014, 12:42
не, всички вентилатори са наред.Чистя ги от прах а и са нови не са някакви праисторически :) , и за това искам да си направя фан контролер та да мога да контролирам тъпия волтаж и да мога да си ги спирам да кажем като гледам филм ,защото то не се чуват ефектите ,като в някое машинно отделение съм :D

ZloboMiR
01-21-2014, 15:28
Програмата върши работа при мен. Пробвай. Ако имаше такава нужда от контролери, щяха да продават кутиите с такива, или поне като опция. Но нали се сещаш какво ще стане, ако картата ти започне да загрява и няма кой да ускори вентилатора? А програмката може дори да ти загаси компютъра в такава ситуация.

desperedbob
01-21-2014, 15:53
аз съм пробвал с нея и не става

MaGuSs
01-21-2014, 17:04
аз съм пробвал с нея и не става


Няма как да стане, защото вентилаторите трябва да са свързани към дъното и да са с 4 кабела, т.е. да има кабел за +, - датчик за обороти и за контрол на оборотите.

Аз не мога да разбра защо ти е платка? Ок ще ти направя схема на платка след малко...

desperedbob
01-21-2014, 18:22
мерси брат

MaGuSs
01-21-2014, 21:50
мерси брат

http://prikachi.com/images/203/6979203O.png

Само не знам дали ще паснат 3те пина на потенциометърите в тази големина на платката. Препоръчвам ти преди да почнеш да правиш платка, да пробваш на сухо с кабелчета първоначално схемата.

ZloboMiR
01-22-2014, 00:16
Няма как да стане, защото вентилаторите трябва да са свързани към дъното и да са с 4 кабела, т.е. да има кабел за +, - датчик за обороти и за контрол на оборотите.

Аз не мога да разбра защо ти е платка? Ок ще ти направя схема на платка след малко...

1. Няма никакъв проблем да се закупят вентилатори с 4 кабела, дъното вероятно има контакти, но

2. Лично моята кутия е с един вентилатор от 120 мм (пред дисковете), втори от 120 мм на захранването, и 3 по 80 мм. 80 милиметровите имат датчик, просто такива намерих при и-нет доставчика (3 кабела). Вентилаторът на процесора е боксов Интел. Малко ми е трудно да приема, че някой може да има повече вентилатори.
Общо шуми доста по-малко от духалка или стаен вентилатор на най-ниска степен, даже капаците за оптични устройства са свалени. Шум като от климатик. Звукът от реактивен двигател се появяваше от видеокартата под натоварване (игри). Така че ще ми е любопитно какъв е случаят тук...
Всъщност, не е ли по-лесно при гледане на филм вентилаторите да се спират с един прост ключ? Захранването ще прави достатъчен въздушен поток, но в началото може да се поглежда температурата.

desperedbob
01-22-2014, 03:39
MaGuss значи не трябват никакви кондензатори ,нито трансистори ,нито токоизправители ,така ли ?

ZloboMiR
01-22-2014, 04:30
MaGuss значи не трябват никакви кондензатори ,нито трансистори ,нито токоизправители ,така ли ?

Не, не са задължителни. Все още обаче ти препоръчвам или ключ, или един отделен адаптер 3-12 волта, защото потенциометрите ще вършат работата неефективно (ще намаляват волтажа, отделяйки топлина).

desperedbob
01-22-2014, 13:00
ключ за какво ?

MaGuSs
01-22-2014, 16:29
MaGuss значи не трябват никакви кондензатори ,нито трансистори ,нито токоизправители ,така ли ?
Не, не са задължителни. Все още обаче ти препоръчвам или ключ, или един отделен адаптер 3-12 волта, защото потенциометрите ще вършат работата неефективно (ще намаляват волтажа, отделяйки топлина).


Нищо няма да им стане на потенциометрите, нито на вентилаторите, нито на захранването.Потенциометъ а ще загрява само ако мощността му е недостатъчна.

До автора: в интернет има толкова много схеми, толкова много мнения и чертежи, защо не се разрови малко повече???
Ето ти и схема с транзистор: http://www.overclockers.com/small-and-simple-fan-voltage-regulator/

The circuit consists from just 2 parts (1 BC337-40,
1 potentiometer);
Cost: About 25 cents;
Max. 500mA (enough for für 5 80mm fans);
Needs no heatsink;
Very easy to build;
The adjustment is very exact and stepless;
Provides the fans with a maximum voltage of 11.4 volts.
Parts needed
1 100k ohm potentiometer (size and type doesn´t
matter), cost: about 10 cents;
1 npn transistor BC337-40 (you can use any other npn transistor as long as it provides 500mA or more maximum collector current. When using a stronger one, you can use even more fans), Cost: about 15 Cents;
Small piece of PCB (I used a 3 cm * 1cm piece);
Some cables (depends on how much you need).
You should be able to get all of these parts at your local electronics shop or in every online electronics shop.

П.П. Аз няма какво повече да коментирам тази тема. Всичко се научава с проба - грешка. Ако не започнеш да запояваш и да се мъчиш с нещо няма да го разбереш. Пък и винаги можеш да питаш за съвети в магазина, от където си купуваш елементите /Елимекс - примерно/

ZloboMiR
01-23-2014, 18:45
ключ за какво ?
Ключ вместо потенциометър. За филмите захранването ще ти създава достатъчен въздушен поток. А имаш ли възможност да ползваш 120 мм вентилатор, шумът много ще намалее.

desperedbob
01-23-2014, 19:42
аз съм със 120 мм вентилатори LED ,но ми трябва фан контролер ,btw утре ще ходя да си купувам частите за фан контролера и се чудя как да разбера как да свържа вентилаторите за платката ( - ,+ ) да не вземе да се върти на обратно :д ,някой да знае

desperedbob
01-24-2014, 14:02
MaGuSs да те попитам само ,значи от вентилатора излизат 3 кабелчета но когато влизат в "подвижното" гнездо само 2 от кабелите се свързват ,колко pin гнезда за платката трябва да взема 2 или 3 pin-a ?

MaGuSs
01-24-2014, 16:23
MaGuSs да те попитам само ,значи от вентилатора излизат 3 кабелчета но когато влизат в "подвижното" гнездо само 2 от кабелите се свързват ,колко pin гнезда за платката трябва да взема 2 или 3 pin-a ?

За платката на теб ти трябва само + и -. Според теб колко кабела са това?

+ и - входящи, и + и - изходящи за всеки вентилатор. Ти пробва ли схемата преди да направиш платката?

desperedbob
01-24-2014, 19:55
ами не все още но утре сутринта като стана ще я пробвам и със захранването от компа ли да я пробвам или нз как и с какво , извинявай за тъпите въпроси :(

MaGuSs
01-25-2014, 00:24
ами не все още но утре сутринта като стана ще я пробвам и със захранването от компа ли да я пробвам или нз как и с какво , извинявай за тъпите въпроси :(

Със всичко дет ти пуска 12V можеш...

desperedbob
01-25-2014, 08:41
ами нямам нещо което пуска 12 v ами имам друго захранване 230 w ще стане ли с тези потенциометри по 10 и 20 кома? и предполагам пак ще пусне 12 волта де

MaGuSs
01-25-2014, 09:55
ами нямам нещо което пуска 12 v ами имам друго захранване 230 w ще стане ли с тези потенциометри по 10 и 20 кома? и предполагам пак ще пусне 12 волта де

Изключи си компа, включи само захранването и от там вземи 12 V... За потенциометрите мисля, че ще стане. Пробвай, аз лично не съм я пробвал тази схема... Но наистина най-добре ще стане с транзистори - посъветвах се с приятел...

desperedbob
01-25-2014, 10:12
добре но как ще изглежда схемата с транзисторите тогава и как да си изключа компа и от захранването да взема 12 v не трябва ли да изключа 24 pin-овия кабел който е за дъното ?
П.П 24 pin-овия кабел е заял и не иска да излиза

ZloboMiR
01-25-2014, 21:17
Радвам се, че стигнахме до транзистори, може би ще стигнем и до тиристори.
Както и да е, ще работи с потенциометри, щом са купени. За 44346 път предлагам да си купиш един адаптер от 1А с регулация на волтажа 1.5-12 волта. За твоите умения това е най-евтиният и безопасен начин. Светодиодите си ги откачи от вентилаторите и ги продай на някой Бай Мангау да си ги закачи на Ладата. Колкото и да са маломощни, излишни са като консумация.
Не отговарям, ако в тишината ти замирише на изгоряло, казах вече, ако можеше един вентилатор да е тих и да духа, щеше да излиза така от фабриката, която фабрика нямаше да е в Китай. Щом искаш тих и хладен компютър - водно охлаждане. Но там отиваме на съвсем друга сума.
П. П. 24-пиновият кабел си има технология на вадене и контриращ зъб. Ако това е единственият ти компютър, прекрати. Опитваш се да го счупиш.

desperedbob
01-26-2014, 12:00
споко направих го и върви ,но вентилаторите не са на пълни обороти от начало и не знам как да го оправя ако може да ми кажеш как да ги направя пак на пълни обороти и вече с потенциометрите да си ги регулирам от MAX speed до MIN speed ?

an7raks
01-26-2014, 13:50
http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/
Единственото свястно мнение в темата...
Кви са тея потенциометри, вързани като реостати, не разбирам... Защо му е да си прави печка? 317-ката няма даже да ги усети тези вентилаторчета, ще осигури плавно регулиране на оборотите и ще надживее компютъра му...
Авторе, между другото, тези вентилатори не са направени, защото производителят е искал да те тормози, а за да охлажда машината. Ако ги спреш или намалиш прекалено, видеото, захранването, рамта, харда, както и всичко, което няма защита от прегряване, може да си замине без време... Тези гимнастики са до някъде позволени за допълнителни вентилатори по кутията. Почти сигурно е, че имаш настройки в БИОС-а за системи от рода на куул-енд-куайет, от които можеш да променяш оборотите, а когато машината започне да прегрява, ще си ги вдигне автоматично, за да не пускаш тема "защо компютъра ми се рестартира". ;)

OoVasKoO
01-26-2014, 14:02
споко направих го и върви
баси, нимоа повервам
колко пари даде за "fan контролера"?


Щом искаш тих и хладен компютър - водно охлаждане. Но там отиваме на съвсем друга сума.

Ако имаш средствата, течният азот е най-доброто решение според мен.

ZloboMiR
01-26-2014, 14:03
И аз това обяснявам Антракс, ама оно си рупа...
Как да духат на макс. обороти и да си имат потенциометър? За н-ти път, добави ключ, успоредно на всеки потенциометър. Не питай какво ще рече успоредно. Единственото, което ще правят тези вентилатори, въртейки се тихо, е да генерират повече топлина с енергийната си консумация, отколкото да отнемат. А да, и ще си износват лагерите.
/Офф Този контролер заприлича на командна зала на атомен реактор. /Офф

an7raks
01-26-2014, 14:06
Ако имаш средствата, течният азот е най-доброто решение според мен.
:lol: Не го казваш сериозно, нали? :lol:

OoVasKoO
01-26-2014, 14:38
:lol: Не го казваш сериозно, нали? :lol:
:lol:
Не, не се шегувам, поне така съм чел и гледал на клипчета. И кво от туй, че ще е по-студено от фризера? :D :D
Виждал съм руснаците какви резултати постигат с клокването и съм впечатлен. :D

an7raks
01-26-2014, 18:58
:lol:
Не, не се шегувам, поне така съм чел и гледал на клипчета. И кво от туй, че ще е по-студено от фризера? :D :D
Виждал съм руснаците какви резултати постигат с клокването и съм впечатлен. :D

И предполагам не си чел, че постоянно се долива течен азот, щото се изпарява и ще си пукнеш в стаята без сериозна вентилация?

ZloboMiR
01-26-2014, 21:07
И предполагам не си чел, че постоянно се долива течен азот, щото се изпарява и ще си пукнеш в стаята без сериозна вентилация?
И че могат да станат интересни неща при температури, блики до -273 градуса и студен старт? Има и клипчета с цяла дънна платка, потопена в дестилирана вода, ама аз не бих...

an7raks
01-27-2014, 08:09
И че могат да станат интересни неща при температури, блики до -273 градуса и студен старт? Има и клипчета с цяла дънна платка, потопена в дестилирана вода, ама аз не бих...

Дестилираната вода не е добра идея, щото може да реагира с нещо по платката и да стане проводима... С минерално масло е добро. :)

ZloboMiR
01-27-2014, 08:31
Проводимостта се следи непрекъснато, каквото и да ползваш. Все пак, не бих.

OoVasKoO
01-27-2014, 08:41
И че могат да станат интересни неща при температури, блики до -273 градуса и студен старт? Има и клипчета с цяла дънна платка, потопена в дестилирана вода, ама аз не бих...
Казах, ако имаш средствата. :D
Иначе както каза антракс - минерално масло.

MaGuSs
01-27-2014, 15:45
Проводимостта се следи непрекъснато, каквото и да ползваш. Все пак, не бих.

Прави се с минерално олио/масло както ти казаха, а не с дестелирана вода..

ZloboMiR
01-28-2014, 01:59
Прави се с трансформаторно масло. Но бюджетно може да се направи с дестилирана вода, разбира се с риска защитата за токопроводимост да изключи рязко машината.