PDA

View Full Version : Образователната система



Melodies
01-19-2014, 17:47
Здравейте, хора. Ясно е, че образователната ни система не е в ред. Нужна й е реконструкция. Отскоро време се замислям как ли ще е другояче. Питам се, ако нещата са във ваши ръце какво бихте променили? Задавам този въпрос от чисто любопитство.

Аз съм на мнение, че трябва да ни се спести излишната маловажна информация и да се наблегне на наистина важната. Смятам за добра идея учебното съдържание да е под формата на планове.Имам предвид нещата да се организират като точки, подточки, кратки обяснения към тях и т.н.
Извод: Нещата трябва да се опростят ;)

Wimpy_Kid
01-19-2014, 17:53
По - малко теория и повече практика.

CoockieMonster
01-19-2014, 18:28
За практиката по информатика-да. Като за начало повече часове български език.

Melodies
01-20-2014, 10:57
По - малко теория и повече практика.

Така си е. Сухата теория е само пълнеж. Ключът е в практиката.

Искам да вметна и нещо относно физическото. Проблемът е там, че нямаме избор. Единственото, което ни се предлага е баскетбол, волейбол, гимнастика + нормативите. Има толкова други спортове, но сме ограничени от традиционното.И това е грешка!

shmatarok
01-20-2014, 11:17
Свободно избиране на предметите, в които искаш да специализираш.

Пак да си имаш някакви общи до определено време като история, биология, химия, физика, но примерно до 8ми клас, след това вече всеки да си избере профилиращи и да специализира в тях.

DisappointedDreamer
01-20-2014, 11:19
Свободно избиране на предметите, в които искаш да специализираш.



IB Diploma Programme.

Google it 8-)

fUcKsMiLe
01-20-2014, 11:57
Повече практика, по-малко теория по предметите, които не ни трябват. Още да сложат нещо интересно по биология, защото не всеки кандидатства с това, но всеки има нужда от обща култура за секса, болести и т.н. и би било добре да го има включено в програмата. Не знам честно, има доста пропуски, но пък и не е нещо, кой знае колко зле.

RapExotic
01-20-2014, 12:07
Ето тази песен описва най-точно образователната ни система. https://www.youtube.com/watch?v=M2E2OyvfiT0

По темата: Мотивиращи стипендии, възможности за улеснено намиране на работа след завършване с по-висок успех. Премахване на 11 и 12 клас или по точно трансформирането им в незадължителни класове, подготвящи за кандидатстване в университет.

Melodies
01-20-2014, 13:00
Повече практика, по-малко теория по предметите, които не ни трябват. Още да сложат нещо интересно по биология, защото не всеки кандидатства с това, но всеки има нужда от обща култура за секса, болести и т.н. и би било добре да го има включено в програмата. Не знам честно, има доста пропуски, но пък и не е нещо, кой знае колко зле.

Това е вярно.Все пак сексът е нещо нормално за всеки човек и ние не бива да се срамуваме от него, защото все пак от къде иначе да дойдем :д Трябва да имаме елементарни познания за това как стават нещата, предпазните средства и прочие. Много хора, обаче , са против секс образованието. Не разбирам защо, но така или иначе, ако не ни го обяснят по-подробно в училище, ние сами ще се поинтересуваме у дома.

Melodies
01-20-2014, 13:24
Ето тази песен описва най-точно образователната ни система. https://www.youtube.com/watch?v=M2E2OyvfiT0

По темата: Мотивиращи стипендии, възможности за улеснено намиране на работа след завършване с по-висок успех. Премахване на 11 и 12 клас или по точно трансформирането им в незадължителни класове, подготвящи за кандидатстване в университет.

За всичко друго съм съгласна с мнението ти, освен с трансформирането на 11 и 12 клас в незадължителни. Просто не го възприемам.

RapExotic
01-20-2014, 13:35
За всичко друго съм съгласна с мнението ти, освен с трансформирането на 11 и 12 клас в незадължителни. Просто не го възприемам.

Причината поради която смятам така е, че в 11 и 12 клас общо взето повечето ученици не посещават часовете. Някой работят, някой се мотаят и накрая си взимат извинителни бележки. А материала който се учи може да бъде прегрупиран и събран в 10 класа. Тези 2 години е по-добре да се използват за подготвяте в професионална насока и кандидатстване в университет, вместо практически да се губят в едно айляшко ходене на даскало само заради отсъствията. Защото в момента има студенти в ТУ, завършили 12 клас които се затрудняват с умножението и делението, та какво остава за висшата математика.

Melodies
01-20-2014, 14:08
Причината поради която смятам така е, че в 11 и 12 клас общо взето повечето ученици не посещават часовете. Някой работят, някой се мотаят и накрая си взимат извинителни бележки. А материала който се учи може да бъде прегрупиран и събран в 10 класа. Тези 2 години е по-добре да се използват за подготвяте в професионална насока и кандидатстване в университет, вместо практически да се губят в едно айляшко ходене на даскало само заради отсъствията. Защото в момента има студенти в ТУ, завършили 12 клас които се затрудняват с умножението и делението, та какво остава за висшата математика.

Сега като се позамисля си прав (y) Имаш доста силни аргументи, но пък да си признаем, че и без това ученици и в по-долни класове не стъпват в час и по тази логика трябва да отрежем изобщо цялата гимназия от картинката :Д
Та, извън кръгът на шегата, след аргументацията ти одобрявам тази идея.

SunT
01-20-2014, 14:18
По - малко теория и повече практика.
Както и примери от живота - обяснения за какво точно се използва, размишления, изводи. Също така по-малки класове, повече интеракция учител-ученик, по-позитивно настроени преподаватели И ученици, по-уютна база. Може да се организират разни посещения с цел да се види на живо нещо от учебника. Учителите, а и МОН да не препускат през материала и единствената им цел да бъде ученикът да възпроизведе обратно няколко изречения и да си влязат в графика, а да има интерес към това дали ученикът го знае, разбрал ли го е, може ли да борави с нещото.. За съжаление, имам твърде много примери.

anonymous895156
01-20-2014, 14:43
Първото стъпка, която бих предприел, е да направя класовете с по 10-11 души. Иначе не може да се очакват високи резултати.

Melodies
01-20-2014, 14:53
Както и примери от живота - обяснения за какво точно се използва, размишления, изводи. Също така по-малки класове, повече интеракция учител-ученик, по-позитивно настроени преподаватели И ученици, по-уютна база. Може да се организират разни посещения с цел да се види на живо нещо от учебника. Учителите, а и МОН да не препускат през материала и единствената им цел да бъде ученикът да възпроизведе обратно няколко изречения и да си влязат в графика, а да има интерес към това дали ученикът го знае, разбрал ли го е, може ли да борави с нещото.. За съжаление, имам твърде много примери.

В България не са важни знанията, а оценките. Цялата организация очаква от нас да назубрим един урок, да изкараме една шестица, след два дена да го забравим и толкова. Важна е оценката! И после когато ни попитат нещо, за което преди седмица сме получили 6, ние си нямаме и понятие.
Абсолютно те подкрепям, но...уви.

Melodies
01-20-2014, 14:54
Първото стъпка, която бих предприел, е да направя класовете с по 10-11 души. Иначе не може да се очакват високи резултати.

Не схващам. Били се обосновал?

tori
01-20-2014, 15:16
Не схващам. Били се обосновал?
При по-малки класове, е по-тихо, по-спокойно и цари повече разбирателство между учениците и учителите. Някак си го има общуването. Така цялата атмосфера в стаята става по-уютна за учениците и стимулира по-доброто усвояване на материала, оттам и по-високите резултати. Със сигурност си усещала, че при половин клас нещата стават по-лесни. При клас от 26-29 учителя няма физическата възможност да обърне внимание на всички ни.

По темата: Повече практика. Не искам да пиша точки и подточки в тетрадката по Екскурзоводско обслужване, а да гледам как се създава екскурзията етап след етап. Повече посещения на разни интересни места. Учим за еделвайса, а няма ли да ни заведат да го видим? Или айде, няма пари примерно, но учим история, а защо не ни заведат там? В музея тоест. Бих казала и повече логически задачи и въобще занимания, развиващи мозъчната дейност. Да запомниш, че водата кипи при стотина градуса (най-простия пример, за който се досещам) става доста по-интересно когато цялата сюрия от 10 ученика седи над казан, сложен върху котлона, отколкото да гледаш картинки. Примера със задачите, развиващи мозъчната дейност ще го пропусна, щото не мога да се сетя за такъв. Бих сложила повече посещения от чуждестранни гости в часовете. И не когато 90-годишният господин Шмит дойде, госпожата да превежда понеже не е сигурна какво ще кажем, а да ни остави сами да се запознаем с него.
Общо-взето целия проблем идва от там, че не ни учат да мислим творчески или въобще да мислим, а ни карат да наизустяваме разни неща.

Interaction
01-20-2014, 15:30
Проблемът е колкото в образователната система, толкова и в учениците, по-голямата част от които са тотално демотивирани и незаинтересовани в учебния процес. Съгласен съм, че има нужда от реформи в образователната система, но те биха дали реални резултати едва след минимум 10-15 години.

tHe_COolEst_GIrl
01-20-2014, 15:40
Аз бих направила учебниците и съдържанието в тях малко по-разбираемо и подредено, без излишна информация. Лично на мен съдържанието в учебниците ми го пише като за по-голям клас, а не за възможностите на моята възраст. Примерно в учебника ми по биология всичко е подредено и четливо, ама по български и литература наблъскали всичко където им падне. Нищо не се разбира вътре. В други пък пише като за малоумници. Тези хора няма ли да се научат да пишат свястно учебници?!


Проблемът е колкото в образователната система, толкова и в учениците, по-голямата част от които са тотално демотивирани и незаинтересовани в учебния процес. Съгласен съм, че има нужда от реформи в образователната система, но те биха дали реални резултати едва след минимум 10-15 години.

Напълно си прав. Учениците нямат желание да учат. Ние като имаме контролно половината клас изведнъж се изпарява. Едно момче с проблеми с кръвното пък днес преди изпитване изпи енергийна напитка, за да го вдигне и да си тръгне. Учениците до такава степен ги мързи (някои от тях), че подлагат здравето си под риск.

BloodyDreamer
01-20-2014, 16:52
Учениците са демотивирани, защото знаят, че дори и да са за 2, учителят ще им пише 3, защото ще го мързи да остава лятото да се занимава с някви келеши. После с тая тройка ще си изкарат изпитите/матурите, щото са направени като за малоумници, и ще влязат където си искат, защото в училищата има прекалено много свободни места и са готови да приемат Сульо и Пульо само и само да вземат сумата от не знам колко лева за дадения ученик. Иии защото ако няма паралелки, учителите не могат да си изкарат норматива от часове.
Съгласна съм с всичко, което предложихте. Освен това искам да добавя още нещо - да има по-малко гимназии (без да се увеличава броя на паралелките). Какво ще стане тогава - ще има по-малко места и за учениците, и за учителите. Ще се направи един подбор, ще останат само най-добрите учители. Учениците пък, като разберат, че не може да влизат ей така без да знаят нищо, ще си седнат на буквите и ще почнат да учат. Който не може да си вземе изпитите, ще повтаря годината. И учениците от гимназията също ще учат, защото ако ги изключат, винаги ще има някой, който да заеме мястото им (което означава, че училищата няма да се страхуват да гонят ученици при нарушаване на правилника или да ги оставят да повтарят годината при ниски резултати). Бюджетът на затворените училища да се раздели между тези, които са останали. Повече пари за ремонти, ново оборудване за кабинетите и т.н. И мисля, че нямаме практика, защото училищата не могат да си го позволят.
И все пак, каквото и да си говорим, на някои хора не им е изгодно да българите да сме образовани, щото тъпите се манипулират по-лесно. Предполагам всички са стигнали до този извод.

anonymous895156
01-20-2014, 17:10
Bloody е права, особено за това, че учениците са демотивирани да учат. Няма как да имам желание да дам всичко от себе си за поредния тест по английски/математика/нещо друго, когато знам, че, така или иначе, шестици за срока и годината ще получат и онези, които почти нямат различна оценка от 4-5.
За намаления състав на класовете - освен изброеното дотук, бих добавил и това, че е много по-лесно да учиш десетина ученици, отколкото 26.
Също така, ще е добре в тези мини-паралелки учениците да са групирани според възможностите си, защото ми е омръзнало осем години да слушам глупавите въпроси на вечно не разбралите.

YSMF
01-20-2014, 17:16
Махане на делегираните бюджети. За да имат пари директорите си затварят очите за много неща от дисциплината на учениците. Също би било добре да се върне предишната система на матурите и да може да се освобождаваме с успех над 5. Също, както вече предложиха, да се намалят паралелките. Гледано от моята камбанария е безумие 27 човека в клас, докато в други паралелки са по 17. Да наблъскаш такова количество народ в една паралелка влияе страшно на дисциплината.
Аз бих върнала и боя, но като нищо да ми се пропищи, че съм нехуманна.

fUcKsMiLe
01-20-2014, 18:47
Също, както вече предложиха, да се намалят паралелките. Гледано от моята камбанария е безумие 27 човека в клас, докато в други паралелки са по 17. .

Абсолютно съгласна! Мразя класа си. Когато сме 15 човека е като гробница, направо с желание слушам даскала, който преподава. Но като се съберем 25, като се има в предвид, че точно до мен, на съседната редица сядат 3 момичета, които говорят като 9 събрали се кокошки, ми е много "яко" и чувам всииииичко.

BloodyDreamer
01-20-2014, 19:10
Също така, ще е добре в тези мини-паралелки учениците да са групирани според възможностите си, защото ми е омръзнало осем години да слушам глупавите въпроси на вечно не разбралите.
Да! Даже според мен не трябва да има фиксирани паралелки. Когато ученикът кандидатства, си избира два предмета за профилиращи (те може да са всякакви, без български, който да е с еднакъв брой часове навсякъде, и фвс, както и музика или изобразително изкуство, освен ако не е специализирано училище). Мисля, че... Ох, не знам как да го обясня... значи да речем в едно училище има 3 групи по химия, всичките са само за задължителна подготовка и са разделени по успех, примерно 5-6; 4-5; 3-4 (с уговорката, че ако изкараш 2, трябва да повтаряш). Ако си в групата отличници, обаче успехът ти започва да спада, на края на годината трябва да вземеш изпит. Ако не изкараш да речем поне 5 (като вече трудността на теста зависи от това в коя група си), отиваш в групата с по-нисък резултат. Освен това, ако смяташ, че си за по-горната група, можеш да подадеш молба (или по преценка на учител) и да направиш тест с трудност, която отговаря на дадената група. Ако изкараш 4 (или 4,50), може да минеш в по-горната група. И това нещо да се прави по всеки предмет ОТДЕЛНО. Така един ученик, който е много зле примерно по английски, обаче е перфектен по история, ще има възможност да се развие и в двата предмета според възможностите си. А часовете за профилирана подготовка да бъдат отделно и да бъдат като добавка на това, което се учи в задължителната подготовка (тоест може на задължителна подготовка да си с една група, а на профилираща - с друга, все едно са различни предмети). Като, ако има повече желаещи за даден профил, те също да бъдат разделени на групи по успех. А, и също, ако повтаряш, ще повтаряш само дадения предмет, по останалите си продължаваш нагоре. Доста е объркано, обаче ако трябва да се гледа само интереса на учениците, според мен трябва да е така.

Melodies
01-23-2014, 14:52
Като прочетох всички отговори си казах: "Леле, младежта има толкова хубави идеи, но кой ли ни пита за мнения?!". Изяждам се като знам, че поне част от нашите идеи могат да се осъществят, а не се.

sofityoy
01-23-2014, 17:40
По - малко теория и повече практика.
+
Не съм професорка :D и не мога да определя кое ще е най-добре за всички,НО,ако имах тая власт бих въвела изцяло западната образователна система.
Там след 4-ти клас избираш предметите,които искаш да изучаваш и областта в която да се развиваш + че програмите са 100 пъти по леки от сегашните в Б-я...извинявайте много,ма след руснците по трудност на програмата сме ние...

anonymous708973
01-23-2014, 17:57
значи да речем в едно училище има 3 групи по химия, всичките са само за задължителна подготовка и са разделени по успех, примерно 5-6; 4-5; 3-4 (с уговорката, че ако изкараш 2, трябва да повтаряш). Ако си в групата отличници, обаче успехът ти започва да спада, на края на годината трябва да вземеш изпит. Ако не изкараш да речем поне 5 (като вече трудността на теста зависи от това в коя група си), отиваш в групата с по-нисък резултат. Освен това, ако смяташ, че си за по-горната група, можеш да подадеш молба (или по преценка на учител) и да направиш тест с трудност, която отговаря на дадената група. Ако изкараш 4 (или 4,50), може да минеш в по-горната група. И това нещо да се прави по всеки предмет ОТДЕЛНО. Така един ученик, който е много зле примерно по английски, обаче е перфектен по история, ще има възможност да се развие и в двата предмета според възможностите си.

Мдам, това го има в чужбина. Страхотно умно е измислено.

Баща Ти
01-23-2014, 18:27
Трябва ни реформа на самосъзнанието на ученика.

DieselBlood
01-23-2014, 20:16
Задължително да може да се избират предметите. Не може да си в езикова гимназия и да те карат да учиш математика в 12ти клас. Това е безумие и няма човек на света, който да ме убеди в обратното. Също така, да се увеличат часовете по български език и литература. Като я гледам днешната младеж колко е неграмотна, направо ми иде да си скъсам дипломата за средно образование. Няма как да си в 12ти клас и да пишеш "спИциЪлитет"! Това е абсурдно! Да се задължат учениците да участват в някакви клубове, кръжоци или нещо такова. Стига само са седяли във фейсбук и по кафенцата.

choparkopar
01-24-2014, 08:34
Според мен понятието "езикова гимназия" трябва да отпадне. Не, че не трябва да се учат чужди едици, напротив, но не може всички да станат филолози. А в седми клас малко деца са ориентирани какво им харесва и им се учи, изявено талантливите влизат в съответните профилирани училища, но масата се поддава на родителски амбиции, и кое е най-престижно.
Така например първите 2-3 години в гимназиите да се набляга на езиците и литературата, а всички останали предмети се учат по равно. След това вече да има и разделяне по интереси, най-лесно ми се струва на два блока- хуманитарен и природо-математически, а за всестранно развитите да има възможност да се запишат и в двата.

MonicaR
01-24-2014, 13:13
Трябва да се вслушват в мнението на учениците, няма да е зле да има малко feedback. Писнало ми е от некадърни даскали, на които не им пука дали усвояваш материала или не. Лесно е да се каже, че не учим, мързи ни, занимаваме се с маловажни неща, но има и много мотивирани деца и точно те са ощетени от нехайството на учителите. Та, ако има начин учениците да казват кой учител харесват и дали обяснява добре и това да стига до директора, би било прекрасно.

RapExotic
01-24-2014, 14:39
Трябва да се вслушват в мнението на учениците, няма да е зле да има малко feedback. Писнало ми е от некадърни даскали, на които не им пука дали усвояваш материала или не. Лесно е да се каже, че не учим, мързи ни, занимаваме се с маловажни неща, но има и много мотивирани деца и точно те са ощетени от нехайството на учителите. Та, ако има начин учениците да казват кой учител харесват и дали обяснява добре и това да стига до директора, би било прекрасно.

По-точно заплатата на учителя и бюджета на училището да се определят от успеха на учениците. Но трябва да има външно независимо оценяване.

DownloadVirus
01-24-2014, 16:39
Та, ако има начин учениците да казват кой учител харесват и дали обяснява добре и това да стига до директора, би било прекрасно.

Това мнение ще е много адекватно ,убеден съм :lol:

mayaaa
01-24-2014, 18:55
Първо, което ми е направило впечатление е материалът като цяло. Трябва по-често да се обновява. Извинете, но по каква логика ще се учи PASCAL, например, като този език умира и докато учениците завършат вече няма да се използва.
Също ми е абсурдно да ми дават тест, на който да има въпрос "С кой бутон в еди коя си програма се прави еди каквото си?" и аз да трябва да го помня. Много по-адекватно ми се струва да ми дадат задача, която да изисква работа с програмата (и съответния бутон), защото няма смисъл да помня всяко наименование, ако мога да се ориентирам когато ми потрябва.
Като цяло и учебниците изобщо не ми харесват как са направени. Вместо да направят нещата кратки и ясни разтягат локуми. Като си отворя учебника по математика, например, искам да видя изброени всички теореми за урока, всички основни задачи, всички свойства и чак после да ги обясняват, а не всичко да е разхвърляно. Разказвателните предмети пък са просто покъртителни... Въобще това за разказване на уроци ми се струва малоумно. Но примерно, като има изречение "Плeмената по тези земи се занимавали със животновъдство, земеделие, не знам си какво", но не обясняват ЗАЩО са правили точно това, просто много се отчайвам от учебниците.
Друго, което ме дразни, е че всъщност не ни дават да изразяваме личното си мнение. Слагат някакви произведения в учебника и ние трябва да обясняваме защо са ни харесали, какво поражда еди кое си чувство и тн. На мен пък може да не ми е харесало, да не е породило тези чувства в мен и това е. Няма да харесвам дадено произведение само защото авторът му е признат от масата, защото не знам колко хора го харесват и тн.
Друго, в което не виждам смисъл е проверяването на домашни. Една единствена учителка съм имала, която не проверяваше дали сме си написали домашните, а изпитваше на тях. Това много ми хареса.
Като цяло и много по-добър подбор на учителите трябва, че като гледам какви индивиди има дори и в уж елитните училища просто оставам без думи.
И също съм съгласна с идеята, че трябва да се специализираш по определени предмети, а не всички да са задължителни.
Иначе не мисля, че е нужно класовете да са от малко хора. Ако се подходи правилно това не е от решаващо значение.
П.П. Също не ми харесва, че не ни насърчават да си отстояваме правата. Това не е точно свързано със самото образование, но все пак е важно. Четат ни само нашият правилник, но не и този на учителите. Те си го нарушават както им скимне, само защото някой си ги е ядосал (още по-интересно е, ако този някой даже няма общо с класа). Не съм съгласна да ме наказват заради друг. Ако знам, че си заслужавам наказание ще го приема и ще го изпълня, но няма да търпя наказанието на някой друг. Все пак знам част от правилника и ми се е случвало учители да си правят каквото искат и накрая, като им цитирам документите да се усетят.

Баща Ти
01-25-2014, 21:48
Толкова ви е грешно мисленето. Търсите вината за всяко нещо в образователната система.
И тя има вина, да, но има и много други фактори.
Един учител не може да е постоянно с ученика - да ходи в тях и с фуния да му налива уроците в главата.
Време е да разберете, че целта на училището не е да ви направи професори, инженери, филолози, икономисти... Неговата цел е да ви даде два типа познания. Първия тип знания, които получавате са онези, които са важни за ежедневието ви и общата култура. Втория тип са по-широките знания, те ви дават възможност да откриете интересна област, за да кандидатствате подходяща специалност.

Другото, което не разбирате е, че няма как 8ми клас да знаеш какво ще кандидатстваш. Това е пряко обвързано с горното и е причина в гимназията да получавате разширени познания за всичко.

За това не се чудете защо учите нещо по биология или математика учите нещо, което нямало да ви трябва. Ама за да има лекари в тая страна, някой е трябвало да се изкефи на уроците по биология и да запише медицина, нали?


Часовете по БЕЛ са предостатъчни, за да се научат учениците на грамотен изказ, правоговор и правопис. Материалът, с някои изключения, е добре подбран.

anonymous708973
01-26-2014, 08:46
Един учител не може да е постоянно с ученика - да ходи в тях и с фуния да му налива уроците в главата.

Не е и нужно.


Първия тип знания, които получавате са онези, които са важни за ежедневието ви и общата култура.
Искам от обща култура да ми кажеш откъде минава южната граница на Дунавската равнина. Учи се в 12-ти клас, бтв, би трябвало да сте го минали скоро.


Другото, което не разбирате е, че няма как 8ми клас да знаеш какво ще кандидатстваш.

Не е и нужно... отново. Нужно е да се СПЕЦИАЛИЗИРА в 5-6-7 предмета, примерно. Както е в нормалните страни.


Ама за да има лекари в тая страна, някой е трябвало да се изкефи на уроците по биология и да запише медицина, нали?

Колко тъжно... в Германия и Англия няма лекари явно...


Часовете по БЕЛ са предостатъчни, за да се научат учениците на грамотен изказ, правоговор и правопис.
Специално за нашата държавица и двойно повече часове ще са малко. Половината ми съученици в 12-ти клас не можеха да оправят пълния член.
Кажи ми какво е хипоним, впрочем.

Melodies
01-26-2014, 08:56
До Баща Ти:
Вината не е само в образователната система, но и нейният принос е голям. Пък и става дума специално за нея, а не за страничното.
Не обвиняваме учителите за нежеланието на някой хора да се образоват, но наистина има такива, чиито обяснения са неразбираеми за учениците. Също има и такива, които пък въобще не обясняват.
И, да, хубаво е да знаем неща от обща култура, но ако ще ни ги преподават поне да ни е ясно какво точно учим. Разтягането на локуми няма да ни даде големи знания по простата причина, че не само не схващаме нещата, но и, предполагаемо, 10/100 ученика ще се хванат да научат нещо. Затова според нас материала трябва да бъде по-опростен, кратък и ясен. Иначе, аз лично, съм ЗА всеки един предмет, дори и да го ненавиждам.

Violenza
01-26-2014, 09:13
Рибата се вмирисва откъм главата. :)

anonymous895156
01-26-2014, 09:37
Повечето от проблемите с усвояването на материала, които сочите, могат да се решат само от учителите в случай, че са достатъчно мотивирани да преподават. Образователната министърка не може да замахне с вълшебната пръчица и да налее както на вас, така и на преподавателите ви желание за работа.

anonymous895156
01-26-2014, 10:02
Затова според нас материала трябва да бъде по-опростен, кратък и ясен..

Добре, защо аз не намирам нищо чак толкова сложно и оплетено нито в материала за моя клас, нито в този за девети-десети и нататък? Учебниците може да не са написани така, че първокласник да разбере урока за полимерна химия, но затова се ходи на училище, където има учители, които ти синтезират и опростяват сложния материал в планове, дават ти задачи за вкъщи, за да го затвърдиш, и можеш да задаваш въпроси по всяко време.
Дори когато учителят ти е пълен некадърник и в час чете вестници, можеш (освен да подадеш оплакване) да положиш усилия сам да усвоиш това, което ти трябва. Трябва да се научим от малки да поемаме инициативата, защото никой няма да се интересува от теб и изпитите ти и да търчи след теб с лист с датите за тях в университета, например.
А до красавците, които малкото спортове по физическо ги ограничават - освен, че никой няма да се занимава да ви поставя площадка по десетобой и ски писта в двора, защото учениците просто няма да ползват нещата повече от месец, всичко това струва пари, които освен, че не стигат за нищо, е по-добре да бъдат дадени за полезни неща като стипендии.

draid
01-26-2014, 10:57
Средното не се нуждае от много бутане, виж за висшето е необходимо по-голяма комуникация с бизнеса и повече избираеми предмети.

mayaaa
01-26-2014, 11:56
Добре, защо аз не намирам нищо чак толкова сложно и оплетено нито в материала за моя клас, нито в този за девети-десети и нататък?
Не говорим за самият материал като такъв, а за начина, по който е представен. И това не е само мнение на учениците, много учители са го потвърждавали.

Учебниците може да не са написани така, че първокласник да разбере урока за полимерна химия, но затова се ходи на училище, където има учители, които ти синтезират и опростяват сложния материал в планове, дават ти задачи за вкъщи, за да го затвърдиш, и можеш да задаваш въпроси по всяко време.
Те, ако са такива всичко е ОК, ама съм имала всякакви учители. Все повече се убеждавам, че това, че един човек има знанията по определения предмет, не означава, че има знанията как да бъде учител...

Трябва да се научим от малки да поемаме инициативата, защото никой няма да се интересува от теб и изпитите ти и да търчи след теб с лист с датите за тях в университета, например.
Всяко нещо с времето си.

А до красавците, които малкото спортове по физическо ги ограничават - освен, че никой няма да се занимава да ви поставя площадка по десетобой и ски писта в двора, защото учениците просто няма да ползват нещата повече от месец, всичко това струва пари, които освен, че не стигат за нищо, е по-добре да бъдат дадени за полезни неща като стипендии.
В един обикновен слон/двор могат да се правят още много спортове освен тези по програма. Пък и ми е някак глупаво да трябва да си изкарвам оценката с това да скоча и да оцеля една врата с топката.

Melodies
01-26-2014, 15:09
Не говорим за самият материал като такъв, а за начина, по който е представен. И това не е само мнение на учениците, много учители са го потвърждавали.

Те, ако са такива всичко е ОК, ама съм имала всякакви учители. Все повече се убеждавам, че това, че един човек има знанията по определения предмет, не означава, че има знанията как да бъде учител...

Всяко нещо с времето си.

В един обикновен слон/двор могат да се правят още много спортове освен тези по програма. Пък и ми е някак глупаво да трябва да си изкарвам оценката с това да скоча и да оцеля една врата с топката.

+1 :)

taralej777
01-26-2014, 15:53
Държава,която не може да осигури прехрана на хората - не бива и образователна система да има..

Иначе, да, нуждае се от много реформи, но това става с пари, които ги няма.

Трябва да се наложи дисциплина. Но и да се съкрати този огромен материал, с който те заливат по 8 различни предмета на ден + молове и накрая ти писва. Трябва да има свободно избираеми дисциплини за записване. Трябва да се осигури на по-слабите ученици условия, които да ги издигнат на ниво. А не да повтаря или да го изкарват тъпак.
Ученика трябва да знае защо ходи на училище.
Трябва да има равенство между различните училища, а не на едното място да правиш по 50 неизвинени да да ти пишат накрая, а на другото да те късат, а между временно да не разбираш за какво аджеба са всичките тези простотии.

И най-важното.

Между ръководството, учителите и учениците трябва да има пълноценна комуникация. Защото учениците в по-горните класове въобще не са с детско съзнание, смисъл - не може да се отнасят с теб като с дете.

В момента учениците нямат никакъв нюх. Влиза се в университета с тройка. А пък и да не се влизаше - какво щяха да правят половината след завършване?

taralej777
01-26-2014, 15:58
Преди със средно образование е можело да живееш, за разлика от сега

taralej777
01-26-2014, 16:06
Колко тъжно... в Германия и Англия няма лекари явно....
Точно Германия е писнала от лекари и търсят Български медици постоянно, но карай.

Au79
01-26-2014, 18:46
това става с пари, които ги няма.
Парите ги има, просто са в грешните джобове, но това е друга тема ;)



ако имах тая власт бих въвела изцяло западната образователна система
Сега, хубаво е да се взима най-доброто от чуждите образователни системи, но да се копират цели такива от еди-къде си, само защото учениците там изглеждат по-доволни, нещо не ми звучи много добре :|



Трябва да се осигури на по-слабите ученици условия, които да ги издигнат на ниво.
За условията - не е като да ги няма, просто и мързелът е на лице. Винаги имат възможност да бъдат изпитани по желание, а и има достатъчно контролни и т.н., на които да си повишат ниските оценки. Имат учебници, посещават часовете, изобщо учат в едни условия с по-силните ученици, не виждам къде е проблемът в случая...?


Забелязах, че някои не са доволни от учебниците, по които учат. Ако зависеше от мен, може би учебниците постепенно щяха да отпаднат и да се наблегне на воденето на записки и внимателното слушане в час. По мои наблюдения, от известно време авторите се стараят да представят материала по възможно най-кратък и ясен начин, поне в моите учебници е така и не мога да се оплача нито от тях, нито от обема на материала. Все пак мисля, че последният би било хубаво да се обновява от време на време и ще се усвоява по-лесно и ефикасно ако се вкара повече практика - освен посещаването на музеи и т.н., да се канят native speaker-и в часовете по езици.
Не по-малко теория, а повече практика!
Също няма да е зле, ако домашните бяха под формата на проекти и презентации (например учителят ти дава тема и опорни точки, ти си я разработваш и защитаваш и те оценяват).


Мисля, че трябва да се наблегне още на часовете по български език в началните класове, безсмислено е да се увеличават часовете по-нататък, щом я няма основата.

Хубаво ще е по биология да се обърне повече внимание на човешкото тяло и как да го държим в добра форма - правилно хранене, лична хигиена, сексуално образование, болести и т.н.

RapExotic даде добра идея за трансформирането на 11-ти и 12-ти в незадължителни класове, а който иска да кандидатства в университет да си избира предметите, които да учи.

dimitar., и tori също са прави за намаляването на броя на учениците в клас и групирането според възможностите.

Също няма да е зле да се увличат учителските заплати и стипендиите за отличен успех, или (пак по идея на RapExotic) да зависят от успеха на учениците, който, обаче, да се определя от външно независимо оценяване.


Освен това искам да добавя още нещо - да има по-малко гимназии (без да се увеличава броя на паралелките). Какво ще стане тогава - ще има по-малко места и за учениците, и за учителите. Ще се направи един подбор, ще останат само най-добрите учители. Учениците пък, като разберат, че не може да влизат ей така без да знаят нищо, ще си седнат на буквите и ще почнат да учат. Който не може да си вземе изпитите, ще повтаря годината. И учениците от гимназията също ще учат, защото ако ги изключат, винаги ще има някой, който да заеме мястото им (което означава, че училищата няма да се страхуват да гонят ученици при нарушаване на правилника или да ги оставят да повтарят годината при ниски резултати). Бюджетът на затворените училища да се раздели между тези, които са останали. Повече пари за ремонти, ново оборудване за кабинетите и т.н.
Напълно се съгласявам!



И мисля, че нямаме практика, защото училищата не могат да си го позволят.
И това го има, но учениците могат и сами да си съберат пари и да отидат в някой музей, например. А за оборудване по химия, биология и физика може цялото училище да събере пари от всички ученици. Или министерството да помогне, не знам...



Съгласен съм, че има нужда от реформи в образователната система, но те биха дали реални резултати едва след минимум 10-15 години.
Важното е все пак да има някакви резултати ;)

taralej777
01-26-2014, 19:26
Парите ги има, просто са в грешните джобове, но това е друга тема ;)

За условията - не е като да ги няма, просто и мързелът е на лице. Винаги имат възможност да бъдат изпитани по желание, а и има достатъчно контролни и т.н., на които да си повишат ниските оценки. Имат учебници, посещават часовете, изобщо учат в едни условия с по-силните ученици, не виждам къде е проблемът в случая...?

Проблема е че ако 1 или 2 години не учиш и изтървеш много материал, ти продължаваш нагоре, но нищо не ти е ясно и седиш на ниво тройка. Освен това едни се развиват бързо, други по-бавно.
Но американската система не е за нас. Тя въобще не е добра според мен.
За учебниците.. Написани са много сухо и не провокират никакъв интерес. Поставени са там някакви наблъскани факти, особено по история, че дори човек, който му харесва предмета се отегчава. По литература е същото. Няколко пъти съм чел и до там. Без учебници не става. Всеки преподавател е длъжен по план да си предава урока, колкото и да не му се иска.
Парите са не са достатъчни. Ако бяха, щяха освен по джобовте на въпросителни типове, да отиват и за училището. Да не говорим за заплатите. Остава още едно десетилетие и вече ще има само частни училища. Никой млад учител няма да иска да работи.

BloodyDreamer
01-26-2014, 20:48
Да добавя още нещо - трябва да се премахнат тестовете със затворен отговор и да се въведе устна част на изпитите в края на годината. Знам, че проверяването и оценяването става по-трудно, но при тестове със затворен отговор винаги можеш да играеш на тото или да препишеш. А колкото до устните изпитвания - забелязали ли сте, че учениците не могат да се изказват? Включвам и себе си в това число. Знам материала, но като трябва да говоря по темата, езикът ми се връзва на фльонга. Никакъв проблем нямам с писането, обаче дойде ли момент да се изкажа, не мога да си проследя мисълта като хората, изказването ми става едно объркано, половината време мънкам и се опитвам да си подредя изречението или да си спомня какво съм казала преди 5 секунди. Не знам как стои при останалите, но така или иначе смятам, че едно устно изказване изисква по-добра подготовка по темата, отколкото правенето на контролни.

tireheb
01-26-2014, 22:15
Държава,която не може да осигури прехрана на хората - не бива и образователна система да има..

вадете тефтерчетата и записвайте, политици и държавници
явно торбата с мъдри мисли много му е натежала на климатроника, та решил да поизхвърли малко

taralej777
01-27-2014, 05:47
вадете тефтерчетата и записвайте, политици и държавници
явно торбата с мъдри мисли много му е натежала на климатроника, та решил да поизхвърли малко

не,честно, за какво специалисти като ще напуснат родината си?

anonymous895156
01-27-2014, 13:34
не,честно, за какво специалисти като ще напуснат родината си?

лол

taralej777
01-27-2014, 16:54
лол

ти си живия пример бе дидке

haritov
01-27-2014, 17:32
бих оценявал реално знанията на учениците

Zlennox
01-27-2014, 17:38
http://www.sqa.org.uk/sqa/5656.html