PDA

View Full Version : как да го свържа



desperedbob
01-25-2014, 17:11
значи купих си потенциометри и искам да ги използвам за направата на фан контролер за регулация на подавания волтаж към компютърните вентилатори и не знам как да свържа този потенциометър http://prikachi.com/images.php?images/786/6991786l.jpg ,как да го свържа?

npp
01-25-2014, 18:29
имаш ли мултицет?, ако да, тогава можеш да премериш съпротивлението между крачетата при въртене на потенциометъра за да видиш и прецениш как точно да го свържеш

ОР
01-25-2014, 20:13
бе младеж

mcfe
01-25-2014, 20:53
значи купих си потенциометри и искам да ги използвам за направата на фан контролер за регулация на подавания волтаж към компютърните вентилатори и не знам как да свържа този потенциометър http://prikachi.com/images.php?images/786/6991786l.jpg ,как да го свържа?

Мога ли да попитам защо искаш да го правиш това? Ако имаш сравнително нов компютър, както и читаво охлаждане той сам се регулира според температурата на процесора. Ако обаче праскаш игри и ти е шумен и искаш да го намалиш - страхотен начин да го изпържиш процесора.

ZloboMiR
01-25-2014, 21:00
Мога ли да попитам защо искаш да го правиш това? Ако имаш сравнително нов компютър, както и читаво охлаждане той сам се регулира според температурата на процесора. Ако обаче праскаш игри и ти е шумен и искаш да го намалиш - страхотен начин да го изпържиш процесора.
Защото може би е шоп - много дръвен и не восприима. Втората му тема по въпроса е, в старата му написах същото. Няма да изпържи процесора, особено Интел, но видеото може, а точно видеото шуми.

mcfe
01-25-2014, 21:07
Добре, щом иска да контролира вентилатори, да пробва SpeedFan(иска четене за да разбереш как да контролираш скоростта) , а за видеото - MSI Afterburner.

П.П
Гледам автора е пробвал, ама надали е направил каквото трябва, програмата не работи без да се настрои, а то не е чак толкова лесно.
Отделно, имал съм охлаждане на процесор, което е стигало до 5600 оборота - реактивен двигател направо - търпях го 2 години, дори бих казал, че слуха ми малко се влоши. Знаеш ли как си реших проблема авторе? Като дадох 50-70лв за ново охлаждане. Но това за процесор, за видеото може да пробваш да изчистиш видеокартата и да смениш термопастата.

Впрочем, за каква видеокарта става въпрос. И какво е охлаждането на процесора?

ZloboMiR
01-26-2014, 14:11
Да, изчети цялата стара тема, едно и също дъвчем. Перките на кутията му били 120 мм, не вярвам те да шумят. Видеото е според мен или износен ветлилатор на захранването (понеже най-трудно се сменя).

mcfe
01-26-2014, 18:07
Ако е вентилатор на видеокартата и видеокартата е тип AMD HD5000 и нагоре е нужно само да отвори картата, да капне малко машинно масло на вентилатора(или през лепенката или разглобяваш цялото и по оста на вентилатора се капва) и ужасния звук спира. За захранване..не знам. Моите видеокарти са имали износване на вентилатора, и ужасния шум го спирах с машинно масло.

JDeel
01-26-2014, 21:17
Има един нелош вариант за изолиране на шума от компютър - слагаш го в другата стая с всички последствия от това, ефекта е шум в ушите само защото няма да има какво друго да чуеш :)

Да се ползват съпротивления е малко олд фешън, не е най-добрия вариант. Вероятно би станало, ама би трябвало нещата да са съобразят по мощност. Това дето го имаш май е с доста голямо съпротивление и според мене ако не замирише то нищо няма да стане. Но няма лошо да си ентусиаст, така винаги се научават нови неща.

ZloboMiR
01-26-2014, 21:23
Ако е вентилатор на видеокартата и видеокартата е тип AMD HD5000 и нагоре е нужно само да отвори картата, да капне малко машинно масло на вентилатора(или през лепенката или разглобяваш цялото и по оста на вентилатора се капва) и ужасния звук спира. За захранване..не знам. Моите видеокарти са имали износване на вентилатора, и ужасния шум го спирах с машинно масло.
Не, не е това, просто много си фучат. Износването на втулката до степен, в която турбината се измества радиално и задира в кожуха е друго. Тогава маслото създава нещо като филм, който центрира оста. А и разглобяването на тези карти не е за всеки, искат се и хубави отвертки.
@ JDeel - Не всички имат на разположение сървърно, особено на удобно място, особено с разрешение да бият с Хилтито дупка за кабелите. Има и една друга причина, мощните видеокарти топлят почти колкото духалка, грехота е да не се ползват зимата. :) Аз съм планирал да обеся моя в кутия под прозореца, като климатик, но трябва да е целогодишно на сянка или с термоизолация и перка.
А ограничения няма, с повече желание можеш да прекараш дори Пауър/Резет.

JDeel
01-26-2014, 22:25
Ами честно казано много компютърни неволи се решават с използването на лаптоп. Когато навлизаха на пазара се чудих защо някой ще си купи лаптоп, сега се учудвам че още продават компютри. Може да са с повече параметри, но целия тоя шум, всички тия кабеляци, неподвижността, оборотите на електромера, изгърбването на стола...
Така де, имам компютър с два 22 инчови монитора, но вместо него си ползвам 13 инчовото лаптопче :)

mcfe
01-26-2014, 22:28
Е, някои хора искат производителност, а засега лаптоп не дава същата като настолен.

JDeel
01-26-2014, 23:06
И никога няма да дава, но нещо в мен се съмнява да сме чак с толкова високи изисквания. Производителността е относително понятие, от ден до пладне - докато се усети и на пазара ще има по-мощни лаптопи, но ще трябва да продължава да търпи всичките несгоди на настолната машина :)

mcfe
01-26-2014, 23:39
Е, не бих казал никога, но няма да е скоро.

ZloboMiR
01-28-2014, 23:24
Технологиите постоянно ще напредват, и винаги настолните машини ще са по-евтини и лесни за поддръжка и ъпгрейд, ще се охлаждат по-лесно. Какви игри пускаш на 13 инчовото лаптопче? След два часа игра през лятото как е?