PDA

View Full Version : Приложна лингвистика



darkness848
01-25-2014, 20:12
Здравейте, понеже тази година ми предстои да кандидатствам, реших да опитам да влезна в ПУ-то с приложна лингвистика.
Ъм, съдете, критикувайте и пр. на мен си ми харесва специалността, обичам езиците и пр. така че, съм доволна с избора си. :D Въпроса обаче е друг.
Искам да попитам някой, който учи приложна лингвистика и пр. какви горе-долу са задължителните предмети за изучаване, освен двата чужди езика. В моя случай английски и испански.
Доста притеснено ми е да няма математика и други сложни науки, с които да дадем накъсо. :D
Благодаря предварително! :)

vladislavcheto
01-26-2014, 12:35
Не знам дали мнението ми е меродавно,защото не съм се занимавал с приложна лингвистика.Целият срок се занимавах всяка събота с математическа лингвистика.Да,много е интересно и всичко,но е и доста трудно.Не е като да изучаваш един език просто или нещо от сорта,а на истина изисква много енергия и много концентрация.Не знам дали това ще ти помогне или до каква степен има нещо общо с темата и въпросите,но реших да споделя опита си,защото и аз като теб си мислех,че защото ми вървят езиците и тн,реших да се запиша.Обаче се оказа,че не е точно така :Д има си тънкости и да..Дано съм ти бил полезен.

darkness848
01-26-2014, 16:27
Да ме сплашиш да.. :D Хаха
А в какво се състои тази математическа лингвистика? :D

vladislavcheto
01-26-2014, 17:26
Всичко друго,но не и математика :ДДД Смисъл има някои задачи,които имат общо с някакви математически закони,но като цяло те не се падат много,много по състезания и не се занимаваме с тях.Иначе трябва да имаш някакви познания по лингвистика все пак - да разбираш от синтаксис,морфология,слово ред и т.н. Не е лесно и изисква адски много време и усилия.За една средно трудна задача ти трябва час/час и половина за да у решиш (макар че при всеки е различно,но.. времето се скъсява с опита по мое мнение).Като цяло не е толкова логика,колкото тва да внимаваш и да гледаш за някакви общи неща.Изисква много търпение,внимание и енергия,а не е кой знае колко приложима и търсена като професия (поне предполагам).Ако си мислиш,че ще ти помогне по-лесно да научаваш езици,учейки лингвистика,мисля,че няма да ти то полза много.Просто лингвистика не означава учене на даден език/група от езици,а разглежда езиците като компоненти,като съставни части и теория,а не към практическото усвояване на даден език.Може би има някакво приложение при изработването на учебници по езици или нещо от сорта,не знам :ДД Просто няма да учиш някакъв определен език,а науките,които изучават езика като научна материя. (такива са ми като цяло разсъжденията :ДД )