PDA

View Full Version : Подготвителна година в Германия- има ли такова нещо, или не?



jaime_lannister
01-31-2014, 22:35
Така, тази година завършвам и съм се насочил към Германия. Учил съм немски близо 7 години, но в 7-ми клас ме приеха в училище с друга насоченост и езикът някак остана на заден план. Въпросът ми е: мога ли да се запиша подготвителна година в университета и ще получа ли студентски статут, докато карам езиковия курс там? Предполагам, че си зависи и от самите университети, по тази причина съм наизпратил мейли на всички, в които мисля да кандидатствам, но все пак реших да постна тема и тук. В една консултантска къща ми обясниха, че подготвителна година за българи няма, тъй като сме подписали някакво Болонско споразумение. ?!?! Интересува ме някой скоро кандидатствал и запознат с процедурите какво ще каже. Съжалявам ако не е това мястото за тази тема и благодаря предварително на отзовалите се. Е, помагайте.

anonymous708973
02-01-2014, 07:38
Има така наречен Studienkolleg, но той е за хора, идващи от страни извън ЕС.
Иначе при самото попълване на формулярите, има едно местенце, където те питат искаш ли да караш подготвителен езиков курс. Добре си направил, че си правил имейли, страхотно хрумване.

От любопитство - коя консултантска фирма ползваш?