PDA

View Full Version : Капитализма и една по-интелигентна раса.



Fang
02-02-2014, 21:22
Здравейте!

Понеже си нямам работа в момента и реших да дойда тук и да си почеша езика малко.
Смятам да говоря за това защо подкрепям капитализма.
Аз лично си мечтая за една по-интелигентна раса и един по-приятен, утопичен свят и смятам, че идеите на капитализма водят в тази посока. Капитализмът е едно продължение на естествения подбор.
Нека помислим рационално. Индустриализацията продължава с пълна сила и е само въпрос на време докато простите, елементарни работници ще бъдат заменени с алтернатива, било то роботи или нещо друго. Тук идва и капитализма. От тук вече масата от некъдърни, бездарни хора ще трябва да избират между образование или умиране от глад. Разбира се никоя цивилизована страна няма да остави толкова голям процент от гражданите си буквално да умрат от глад, но няма как да спре това което би следвало. Няколко поколения от преходници ще оцелеят някак, но след това те ще изчезнат и на земята ще останат единствено интелигентни хора и хора с талант.

Таа мисля, че това е всичко. Свободно съчинение базирано на мой размисли и страсти.
Какво мислите вие по въпроса: Какво предстои на човечеството?
И моля да се въздържате от празни приказки отнасящи се до религиозни парадигми, цитати или каквото и да било..

defender
02-02-2014, 22:00
Цитат:
"Бясната възхвала на Пазара и на Егоизма - абсолютно необходим, за да си успещен пазарен играч - води до изключително тежки поражения върху човешкото съзнание. Облъчвани непрекъснато с пазарнически идеи, хората свикват с мисълта, че в никакъв случай не бива да се поддават на абсолютно ненужните състрадание, себераздаване, готовност за помощ; приучават се да извършват само такива действия, които са от техен личен интерес, и да презират всяко общо действие. И тъкмо този либертариански начин на мислене води до тотална деградация - както морална, така и интелектуална.

Обществото на радикалния капитализъм няма нужда от дълбоки мислители и търсещи умове. Пазарът се интересува основно от ловки, хитри, безцеремонни, оперирани от всякакви морални задръжки, персонажи. Това са героите на нашето време, а не мислителите и визионерите. Общество, чиито граждани са заети основно с покупко-продажба и задоволавяне на моментните си егоистични амбиции, няма как да роди смислени идеи."
offnews.bg

Auriss
02-02-2014, 22:15
Бясната възхвала на Пазара и на Егоизма - абсолютно необходим, за да си успещен пазарен играч - води до изключително тежки поражения върху човешкото съзнание.

Още първото изречение, дифендъре ... още първото изречение :( Много крайни изказвания и никаква обосновка.

Не съм съгласен и с образование = личностно израстване. Доста добре образовани капути има.

Всъщност темата не ме бърка. Все тая ми е за човечеството и какво прави масата стига да не ми се пречкат. Просто дифендър пак спами лайна.

defender
02-02-2014, 22:19
Аз говорех за крайния капитализъм, а не за капитализма в човешко лице. Не съм против капитализма, а съм против алчността, това води до патологични отклонения.

раса от психопати, не мерси.

DoctorSatan666
02-03-2014, 09:09
Да обаче... капитализма не действа в насока, в която най-умните, силните и приспособимите преуспяват - преуспяват тези с най-много пари. Това е така защото системата е една спирала от производство и консумация, и без своите производители и консуматори би се разпаднала мигновено. В случая важно е съотношението пари-консумация, двете са взаимно определящи се. Тези с най-много пари са най-големи консуматори. А тези с най-големи желания за консумация изкарват най-много пари.... В случая под желание за консумация се има предвид всичко онова, което кара хората да искат пари, било то материални придобивки, престиж и т.н. Затова капитализма не води до насърчаване на естествения отбор, а установява един собствен "финансов отбор", където най-преуспял е този с най-голямо желание за получаване на пари и харченето им, а оттам и с най-голяма мотивация за работа (т.е. и най-добър роб). Това което не могат да осъзнаят хората с власт и средства е, че те са нагазили много по-дълбоко в лайната на капиталистическата експлоатация, отколкото тези без пари и власт. Парите дават власт (и привидна свобода на избор) в рамките на обществото, но тя е само фиктивна, докато зависимостта от тях създава стократно пъти по-голямо робство. Целия този парад е наложен, защото хората много по-лесно стават роби, ако се създаде вътрешна потребност да се превърнат в такива, отколкото ако бъдат принудени.Така им се създава илюзията, че правят сами избори и постигат нещо... Още по-ефективно е когато създадеш потребност от пари, която няма как да бъде удовлетворена, и в същото време държиш хората в бедност. Така бедните винаги привиждат решение на всичките си проблеми в парите, а това засилва интереса от придобиването им, т.е. и желанието за работа.

defender
02-03-2014, 15:40
http://prikachi.com/images/473/7026473k.jpg

ПП: "интелигентна раса", дооообре.

an7raks
02-03-2014, 16:00
Здравейте!

Понеже си нямам работа в момента и реших да дойда тук и да си почеша езика малко.
Смятам да говоря за това защо подкрепям капитализма.
Аз лично си мечтая за една по-интелигентна раса и един по-приятен, утопичен свят и смятам, че идеите на капитализма водят в тази посока. Капитализмът е едно продължение на естествения подбор.
Нека помислим рационално. Индустриализацията продължава с пълна сила и е само въпрос на време докато простите, елементарни работници ще бъдат заменени с алтернатива, било то роботи или нещо друго. Тук идва и капитализма. От тук вече масата от некъдърни, бездарни хора ще трябва да избират между образование или умиране от глад. Разбира се никоя цивилизована страна няма да остави толкова голям процент от гражданите си буквално да умрат от глад, но няма как да спре това което би следвало. Няколко поколения от преходници ще оцелеят някак, но след това те ще изчезнат и на земята ще останат единствено интелигентни хора и хора с талант.

Таа мисля, че това е всичко. Свободно съчинение базирано на мой размисли и страсти.
Какво мислите вие по въпроса: Какво предстои на човечеството?
И моля да се въздържате от празни приказки отнасящи се до религиозни парадигми, цитати или каквото и да било..
Интересно ми е какво правят интелигентните хора, които не разполагат със средства за образование и започване на бизнес? Интелигентен и образован са две съвсем различни понятия... И какво става, когато останат много излишни за системата хора /безработни/? Оставяме ги да измрат - добре, но нали се сещаш, че тази маса ще скочи и ще изтребе твоята "интелигентна" раса?

klimatronik
02-03-2014, 18:02
и за това всички интелигенти са в парламента.. били прости но им светнала изкрата че някога ще има роботи и тряя да са над дънстанционното за управление :D :D :D

klimatronik
02-03-2014, 18:12
не забравяйте че човечеството напредва повсеместно
тоест, и тъпите се развиват до определена степен

иначе щяха да са маймуни

едния ще стане велик инженер
ама все ще се намери и някой човек да му помага
ако не пряко на него - то на робота

и въобще кви глупости , антракс е прав.. то вече започнал процес
а тея режими - демокрации . диктатури се вменят периодично .. и така ще е винаги ,защото едни държави винаги използват повече от ресурсите на земята, напредват, развиват се... други изостават и обявяват войни и тка...

npp
02-04-2014, 12:31
преимуществото на комунизма беше, че работеше в интерес на целия народ така че (за) всеки да има поне подслон, облекло, храна, и другите неща от крайна необходимост - затова и навремето нямаше бездомници, гладни, голи, и пр., демокрацията пък даде една по-голяма свобода, докато капитализмът по-развита икономика, наука и техника, недостатъците им пък бяха, че комунизмът малко или много държеше народа в ограничение по отношение на духовно, културно, икономическо, научно и техническо развитие, демокрацията докара анархия, а капитализмът едни по-големи изисквания по отношение на образование, разходи, платежоспособност, осигуровки, надници, и пр.

RagioL
02-04-2014, 13:33
Имам чувство че това парче и преди някой го е пял.

dksan
02-21-2014, 00:56
Капитализъм, социализъм, фашизъм и другите -изъм не са нищо повече от средства, с които богатите и управляващите стават все по-богати и по-управляващи. В днешно време се приемат закони, които сериозно погазват човешките права и ако са се опитали преди 100 години да ги приемат, са щяли да срещнат сериозен отпор. Няма да се учудя след 100 години да има такса въздух, примерно. Сега звучи абсурдно, но преди 100 години също е звучала абсурдно забраната за събиране на дъждовна вода, която сега е в сила в голяма част от САЩ, а и в други страни. До преди 100 години американските президенти са имали лична градина засадена с канабис, а сега единствените 2 държави, в които канабиса е легален са Уругвай и (колкото и да е странно) Северна Корея. В Холандия и останалите държави, които са известни с легална марихуана, всъщност е декриминализирана и строго регулирана. След 100 години нищо чудно да е забранено да си отглеждаш собствена храна. В САЩ вече се опитаха да прокарат закон, забраняващ продажбата на семена от нелицензирани дистрибутори. Е, не им се получи, но след 5-10 години пак ще опитат и така, докато успеят.
Оставете ги "измите", единственото решение се нарича анархия, НО не изкривената от Холивуд представа за анархия, която има светът. Анархията не означава да хванеш една бухалка и да тръгнеш с нея по улиците да трошиш витрини, не означава и насилствените сваляния на правителства и режими, всъщност в истинската анархия не съществува такова нещо като насилие, дори цялата концепция за негативизъм е нещо непонятно. Анархията означава, че всяко живо същество е равно, всяко живо същество се опитва, до колкото е по възможностите му да поддържа баланса в природата. Ааа, природата, нещо, което го е имало много преди нас и ще го има много след нас... Та природата капиталистически ли е устроена? Или социалистически? Не, природата не е устроена, природата е анархия в най-чиста форма. Някъде бях прочел "Хората имат повече какво да научат от животните, от колкото животните от хората". Много правилно твърдение. Да сте видели животно да убива за кеф? Или да се гаври с друго животно? А всеки ден по улиците ставаме свидетели как хора биват унижавани, бити и дори убивани. Избийте си от главата, че някой ще дойде и ще ви оправи, самото твърдение звучи абсурдно. Джиду Кришнамурти, велик индийски философ казва така "Всички искаме някой да ни води, някой да ни казва какво да правим. Винаги сме търсили лидери, по-добри политически лидери от сегашните. И тези по-добри лидери не са достатъчно добри, но следващите ще са по-добри. Нека това ви стане ясно - лидери няма, до колкото ми е известно. Може да направиш от говорителя лидер, което е пълна глупост, но той никога няма да е лидер. Ние заедно търсим причината за човешкото нещастие. В това търсене сте имали хиляди лидери. Те всичките се провалиха!" ... Ако това не ви накара поне малко да се замислите, моля игнорирайте това, което съм написал. :)

defender
02-21-2014, 02:16
Та природата капиталистически ли е устроена? Или социалистически? Не, природата не е устроена, природата е анархия в най-чиста форма.

Ами мисля, че природата не е анархия, природата се подчинява на строго определени природни закони.
Природата се подчинява на законите, а не законите на природата. А един природен физичен закона не може да бъде анархия, той е константа.

dksan
02-21-2014, 09:36
Природните "закони" са възникнали в следствие на анархичната същност на природата. Те можеха да са много по-различни от това което са сега. Така както хората можеха да са еволюирали с опашки, просто "опашните" гени са се деактивирали по време на еволюционния процес поради ред причини, които са дълги и сложни за обяснение. Нищо не е константа, всичко се мени постоянно, понякога с темпове непонятни за нас ;)

defender
02-21-2014, 13:09
Анархията означава, че всяко живо същество е равно, всяко живо същество се опитва, до колкото е по възможностите му да поддържа баланса в природата. Ааа, природата, нещо, което го е имало много преди нас и ще го има много след нас... Та природата капиталистически ли е устроена? Или социалистически? Не, природата не е устроена, природата е анархия в най-чиста форма. Някъде бях прочел "Хората имат повече какво да научат от животните, от колкото животните от хората". Много правилно твърдение. Да сте видели животно да убива за кеф? Или да се гаври с друго животно? А всеки ден по улиците ставаме свидетели как хора биват унижавани, бити и дори убивани.

А какво ще правим когато хората имат различни представи за баланс на природата и когато имат различни представи за поддържане на баланса, няма ли да има противоречия и нарушаване на свободи. И в крайна сметка представите на единия ще надделеят и ще подчини другия, и така пак се получава един вид социален режим на управление.

dksan
02-21-2014, 14:21
Явно не схващаш идеята. В анархията няма такова нещо като "подчини другия", "управление" и така нататък. Всеки си има мозък в главата и е напълно свободен да прави каквото поиска, стига това да не е в конфликт с чуждите интереси. Естествено, че всеки ще има собствено мнение какво представлява баланса в природата, но ако той не го налага на никой и живее според собствените си представи не виждам къде е проблема? Защо всички хора трябва да живеят по един и същи начин и да се водят от една идея? Всичко е въпрос на гледна точка. Ти мислиш еди как си, а аз мисля точно обратното, ми окей, живей по твоя начин, аз ще живея по моя и точка. Анархията е хаос, но ето тук пак ще има объркване заради изкривената представа за хаос и ред, която имат повечето хора. Повечето хора са научени, че реда е нещо хубаво, а хаоса е нещо лошо. Това, разбира се е напълно погрешно, има както лош хаос, така и добър хаос, както добър ред, така и лош ред. Дали ти ще живееш хаотично или подредено зависи само от теб. Знам, че сигурно ти звучи абсурдно това, което пиша, но това е може би заради факта, че човечеството не е узряло достатъчно за анархия. Има много неща, които имаме да учим, и още толкова, които трябва да забравим. Може да се мислим за най-умния вид на планетата, но след като сме единствените, който упорито се стремим да я унищожи мога смело да твърдя, че сме най-глупавия вид. Да, имаме най-развити мозъци, но каква полза от тях като ги използваме само за вреда? Вместо да живеем в унисон със заобикалящата ни среда, ние сме тръгнали да я рушим. Слънцето произвежда достатъчно енергия за да задоволи нуждите ни хиляди пъти, а ние сме тръгнали да копаем земята за нефт, който освен, че замърсява околната среда е и изключително неефективен източник на енерги. A Никола Тесла още преди век измисли начин за създаване на електричество от магнитното поле на земята, но Едисън и Морган му взеха акъла от заплахи и "инцидентни" пожари в лабораторията му, само и само да могат да си пълнят гушите с кинти. Много интелигентно, нека аплодираме човешката раса, най-умните тъпаци живяли някога на тая планета. Нашарили сме земята с измислени граници и се трепем за измислени символи, били те религиозни или социални, на това умно ли му казваш? Интелигентния човек знае, че всяко живо същество живее отделен, свой живот и никой, бил той по-умен или по-глупав, няма право да му пречи по какъвто и да е начин да го живее така, както сметне за най-добре. Всичко останало е въпрос на мнение, а колкото хора, толкова и мнения ;)

klimatronik
02-21-2014, 14:44
ДКСАН. На колко години си?
И за каква анархия призоваваш? Да, човечеството не е еволюирало. Ако сега всеки тръгне да прави каквото си иска според неговите си представи за добро и зло, то ще се самоунищожим. редът и строя, колкото и да са банални - са наложими. все още не е измислено друг начин за оцеляването ни.
А за слънчевата и вятърната енергия не ми говори. Нито са екологични, нито произвеждат достатъчно необходимо .
Никой не можеш да накараш да се лиши от модерните технологии на 21 век, за да живее в баланс с природата, което отново е невъзможно защото ние не сме животни. От хиляди години горите се секат за да оцеляваме - за строителство на домовете ни, за отопление, за образуване на обработваеми площи - земеделски култури, овощни градини. А човечеството се размножава. Вече сме 7 милиарда.
След откриването на петрола всичко се произвежда изкуствено, дори храната ни. Иначе да, тъпи сме като единица, никой не признава бедния и по-слабите биват унищожени. Половината население гладува. Всички терористични организации възникват заради притискането на народите им в бедност и мизерия, за сметка на милиардерите..

defender
02-21-2014, 15:43
...........

dksan
02-21-2014, 15:58
Никъде не съм казал, че трябва да загърбим технологичните удобства. Да живееш в баланс с природата не означава да живееш в пещера, да ядеш каквото намериш по дърветата и да палиш огън с блъскане на кремъци. Прочети малко за Жак Фреско да видиш какво означава да съчетаеш технологията с природата. А на слънчевата енергия кое и е неекологичното? Вярно, на този етап средствата ни за произвеждане на ток от слънчева светлина са доста примитивни, но това е заради лошото финансиране на проектите, с цел забавяне на алтернативните източници на енергия. Нали се сещаш, че арабите няма да изпаднат във възторг ако спрем да им купуваме петрола? Ще ползваме петрол докато свърши и като свърши ще видиш как за отрицателно време ще се пръкнат десетки технологии за произвеждане на енергия, далеч по-ефикасни от изкопаемите горива. А горите в миналото са се секли с изключително бавни темпове, в сравнение със сега, макар че отдавна не сме зависими от дървесината. Кажи ми някой продукт от дърво, който не може да се изработи от друг материал? Вземи хартията за пример, от един декар коноп можеш да направиш 4 пъти повече хартия от колкото от декар гора. И защо конопа е забранен за отглеждане? Вярно, че е братовчед на канабиса, но с него нито можеш да се напушиш, нито да го използваш по какъвто и да е друг начин, освен като суровина за продукция. Всичко в модерния свят е толкова fucked up, че ако започна да ти обяснявам кое с кое по-ефективно може да заместиш сигурно ще поставя рекорд за най-дълъг пост във форум. А щом не си разбрал за каква анархия призовавам ти предлагам пак да прочетеш по-горните ми постове :)
П.с. на 22 съм, но не виждам какво значение има...

dksan
02-21-2014, 16:03
@defender, не искам да те обидя, но явно не си от най-схватливите... Не ми се обясняват едни и същи неща 20 пъти, ако обичаш не преиначавай нещата, които съм казал за да може да си изкажеш лишеното от логика мнение.

an7raks
02-21-2014, 16:15
ДКСАН. На колко години си?
И за каква анархия призоваваш? Да, човечеството не е еволюирало. Ако сега всеки тръгне да прави каквото си иска според неговите си представи за добро и зло, то ще се самоунищожим. редът и строя, колкото и да са банални - са наложими. все още не е измислено друг начин за оцеляването ни.

Глупости!
Що до сега животните не са се унищожили взаимно? Да не би да са си направили някаква животинска конституция, която го забранява? Или просто има по-силни и по-слаби и по-слабите се подчиняват на по-силните и работата върви...

klimatronik
02-21-2014, 16:52
Никъде не съм казал, че трябва да загърбим технологичните удобства. Да живееш в баланс с природата не означава да живееш в пещера, да ядеш каквото намериш по дърветата и да палиш огън с блъскане на кремъци. Прочети малко за Жак Фреско да видиш какво означава да съчетаеш технологията с природата. А на слънчевата енергия кое и е неекологичното? Вярно, на този етап средствата ни за произвеждане на ток от слънчева светлина са доста примитивни, но това е заради лошото финансиране на проектите, с цел забавяне на алтернативните източници на енергия. Нали се сещаш, че арабите няма да изпаднат във възторг ако спрем да им купуваме петрола? Ще ползваме петрол докато свърши и като свърши ще видиш как за отрицателно време ще се пръкнат десетки технологии за произвеждане на енергия, далеч по-ефикасни от изкопаемите горива. А горите в миналото са се секли с изключително бавни темпове, в сравнение със сега, макар че отдавна не сме зависими от дървесината. Кажи ми някой продукт от дърво, който не може да се изработи от друг материал? Вземи хартията за пример, от един декар коноп можеш да направиш 4 пъти повече хартия от колкото от декар гора. И защо конопа е забранен за отглеждане? Вярно, че е братовчед на канабиса, но с него нито можеш да се напушиш, нито да го използваш по какъвто и да е друг начин, освен като суровина за продукция. Всичко в модерния свят е толкова fucked up, че ако започна да ти обяснявам кое с кое по-ефективно може да заместиш сигурно ще поставя рекорд за най-дълъг пост във форум. А щом не си разбрал за каква анархия призовавам ти предлагам пак да прочетеш по-горните ми постове :)
П.с. на 22 съм, но не виждам какво значение има...

Оо, да, разбира се, че съществуват редица по-безвредни източници за енергия и заместители на петролните находища. Дори са измислени отдавна самозареждащи се генератори без източници на суровени, коли с вода и тнт, все средства, които биха променили света, биха разруши цялата ни икономика, индустрия и довели всички зависими огромни фирми, гиганти до пълен фалит. Как искаш да стане това? Пътищата са много трудни и протичат с много бавни темпове. Отново се намества волята ни за власт и парите, като естествено във всички случай го изяжда обикновения човек. Всичко се отразява на обикновените работници и данъкоплатци, а най-трудно е стои положението при неразвитите страни или бързо развиващите се, където никой не му пука за глобалните промени, това е последното,което го интересува, а първото е да си купи хляб и да си намери работа за семейството. Хората в тези страни включително в България са притеснени единствено за собственото си здраве и собствената си природа, като голям процент въобще няма намерения да се съобразява с някакви си ЕС изисквания и препоръки, защото пред сведените му обстоятелства - те стоят смешни и подигравателни за неговия труд. Проблемите въобще не са прости и се иска мноого мозък и мислене - това, което по-голяма част от нас нямат. Тоест, за да живеем правилно развиваща от екологична гледна точка общност, то трябват освен пари, ами и висококачествени специалисти, добра образованост и да не кажа преувеличено - смяна на цялостната система на мислене, светоглед. Сам знаеш, че това е безкрайно трудно за осъществяване. Проблемите, които ни вълнуват са далече. Хората като масов процент не могат да го проумеят, да го разберат. Ние гледаме научни филми, съгласяваме се с учените, но в същото време сме неспособни да променим нищо, освен да си събираме боклуците. Тоест, не ни пука. Та, тези еко-технологии, аз мисля, че всички ги искаме, ама са безкрайно скъпи за нас и това е.. Никой не изпитва кеф от изсичането на вековните ни гори, повечето от нас ненавиждаме изродите, но срещу мафията да се бориш, йок. Не само у нас, и на Запад е така.
Слънчевите панели, които считаш за така екологични - заемат земеделските ни площи, от там нарушават всички екосистеми. Не само слънчогледа и пейзажа ти се разрушава.
Ветрогенераторите - убиват птици, объркват навигацията при прелетите им, излъчват инфразвукови вълни от въртежа на перките и гонят всички животни в тази местност.
Воднотоелектрическите централи унищожават и вредят много на рибното ни богатство.
Ние не сме пустиня.
Сега сложи икономическата криза и натискът на Запада и монополното приватизиране.
Отново повтарям.
Без петрол или с петрол, развитите страни винаги са живеели за сметка на бедните. За това са ставали войни, затова и сега стоим пред катастрофална развръзка. Косвено или не, винаги е имало робство, подчинение и заблуда на глупавите маси хора и това няма да се поромени скоро.
Човечеството не е преминало фазата на развитие след която вече няма да е толкова трудна комуникацията и разбирането помежду ни. ;)

klimatronik
02-21-2014, 16:54
Глупости!
Що до сега животните не са се унищожили взаимно? Да не би да са си направили някаква животинска конституция, която го забранява? Или просто има по-силни и по-слаби и по-слабите се подчиняват на по-силните и работата върви...

защото нямат човешкия интелект и не са разбрали как създават машини на труда.

dksan
02-21-2014, 17:48
Пич, не ми се обясняват едни и същи неща по 100 пъти. Само ще ти кажа, че ако се срине световната икономика, това ще е най-хубавото нещо случвало се някога. Защо? Защото така "елита" ще изпусне контрола над масите. А как ще стане това оставям на теб да помислиш и да се сетиш сам, че не ми се пишат пак романи ;)

klimatronik
02-21-2014, 18:03
Не, пич. Елита ще бъде заменен от нов елит, а всичко останало ще е безредици и избухнали епидемии..

dksan
02-21-2014, 18:10
Ама ти въобще помисли ли преди да отговориш? И ако да как стигна до този извод?

an7raks
02-21-2014, 18:33
защото нямат човешкия интелект и не са разбрали как създават машини на труда.

Какво общо имат тракторите с взаимното унищожение? :lol:

klimatronik
02-21-2014, 19:01
Какво общо имат тракторите с взаимното унищожение? :lol:

ами атомните оръжия могат да имат общо
обаче аз нямам в предвид цялостно унищожение, ами едно 50%, в които само силните оцеляват..

klimatronik
02-21-2014, 19:03
Ама ти въобще помисли ли преди да отговориш? И ако да как стигна до този извод?

какво да мисля? Обясни ми как ще се осъществи тази идея, за да има за какво да мисля. Милиони хора следват различни религии, нали? Измисли начин да ги си изменят вярата.

an7raks
02-21-2014, 19:23
ами атомните оръжия могат да имат общо
обаче аз нямам в предвид цялостно унищожение, ами едно 50%, в които само силните оцеляват..

атомните оръжия нямат много общо с машините на труда... Освен, ако нямаш ядрен трактор...
И, да, 7 милиарда сме прекалено много...

klimatronik
02-21-2014, 19:33
атомните оръжия нямат много общо с машините на труда... Освен, ако нямаш ядрен трактор...
И, да, 7 милиарда сме прекалено много...

когато става въпрос за живота си - човек би използвал всички средства и никой не го интересува дали ще измрат милиони, той ще натисне копчето.
7 милиарда са много, ми хайде да се избиваме. трета световна, да причистим Земята :Д
Ако се знае как да се живее - 7 милиарда са нищо. Ако ще и 20 милиарда да сме - би се живяло добре при една наложена система, която да се спазва ,което не го можем ;)

an7raks
02-21-2014, 19:58
когато става въпрос за живота си - човек би използвал всички средства и никой не го интересува дали ще измрат милиони, той ще натисне копчето.
7 милиарда са много, ми хайде да се избиваме. трета световна, да причистим Земята :Д
Ако се знае как да се живее - 7 милиарда са нищо. Ако ще и 20 милиарда да сме - би се живяло добре при една наложена система, която да се спазва ,което не го можем ;)
Да, бе, ама като си натисна копчето на комбайна, няма да изстрелям ядрен снаряд... Искам да кажа, че 20-тина човека в света имат властта да го направят, но явно нямат мотив... Сети се защо! ;)
И всичкия ядрен арсенал да се взриви, пак ще оцелее повече от половината население... Друг е въпросът какви ще са дългосрочните последици..
Да, можем... ако 20 милиарда живеем като китайци с две паници ориз на ден...

defender
02-21-2014, 19:59
Какво ще рече: "Ние заедно търсим причината за човешкото нещастие."

Как става това заедно................

Ти не разбираш ли, че самите хора не са създадени еднакви, едни са по-силни и умни, други не.
Ти не разбираш ли, че твоята система спира развитието на по-силните, което също си е вид онеправдаване.
В природата по-силните се развиват повече от по-слабите и налага своя модел, дори неволно става.

ПП: Обаче разликата е в това, че в природата силните се задоволява само с нужното и не търсят повече от насъщното, така има за всички. Тоест силните използват силата си не за да трупат блага и да убиват или поробват слабите, а за да водят останалите към развитие и да им помагат.
А при хората какво става - силните гледат да имат колкото се може повече, дори заграбват по-слабите и гледат да ги излъжат и да ми вземат дори насъщното и мислят какви ли не уродливи системи и режими за власт, регулиране и прецакване на слабите.

dksan
02-21-2014, 20:29
http://img2.wikia.nocookie.net/__cb20130417063927/epicrapbattlesofhistory/images/f/f4/Picard-facepalm.jpg
Колко по-просто трябва да го обясня, че анархията не спира никой да се развива в каквато си поиска насока. Като си силен, бегай да вършиш неща за силни, никой няма да ти каже "ама не може". Точно в анархията се твърди, че всички са различни и всеки човек заслужава респект за това, което е, независимо дали си малоумник дето не може да върже 2 думи или си гениален учен. Явно ти е доста непонятна идеята за анархизъм, за това ще я обясня още веднъж, този път като за пеленачета. Всеки човек има правото да прави КАКВОТО СИ ПОИСКА, стига да не пречи на някой друг. Ако искаш си построй космически кораб и изследвай вселената, ако искаш си стой у вас и си бъркай в дупарата по цял ден. Ти, ти, ти и само ТИ решаваш какво да правиш и точка. Сега разбра ли?

П.с. Религиозен ли си?

defender
02-21-2014, 20:47
Добре и как ще вземете заедно решения за нещастията, така че в едно решение, в едно и също време да не бъде ощетен интереса на някои други хора. На какъв принцип ще се вземат тези решенията. При вземането на решение, кой ще определя, кои интереси на кои хора са по-достойни от други интереси. Какво ще е това уникално консенсусно решение, което ще вземете и което ще задоволи всички интереси на всеки различен човек.
Ти знаеш ли колко точки на конфликт ще се получават между вас, защото всеки ще защитава своята истина за правилна.

Ето, само докато си горвоим тук, колко пъти онеправда и незачиташ моето мнение по темата, анархстчо.

Ти си просто един мечтател............... въпреки, че системата ти е добродетелна, но е фантазия.

Хайде да те видим сега как ще се съобразиш с моето мнение, без да ме засегнеш или ощетиш моя интерес, като се различават.

ПП: да, християнин съм.

dksan
02-21-2014, 21:37
Защо да не ти зачитам мнението? Ако живеехме в анархичен свят, този (виртуален) разговор дори нямаше да го водя. След като видя, че мненията ни са коренно различни, щях да ти кажа да си жив и здрав и чао. Ти, обаче не си изказваш просто мнението, а се опитваш да изопачиш нещата, които казвам и заради незнанието си по въпроса, който аз обсъждам ми задаваш отново и отново безсмислени въпроси. Явно си мислиш, че анархията е някакъв вид строй или нещо такова, в което пак се взимат решения повлияващи живота на група от хора. Няма такова нещо, в анархията няма управляващи, решения се взимат само и единствено на индивидуално ниво от самия теб. Анархията е висш начин на разсъждаване, който почти никой на земята все още не притежава. За това казах, че не сме дорасли за анархия и ти си жив пример. Да не си помислиш, че те обиждам, няма такова нещо! Просто идеологията ти е силно повлияна от мненията на хората около теб и ти все още си психологически зависим от системата, в която живееш. Не казвам, че си глупав или слабохарактерен, всеки човек се повлиява от мненията на хората около него. А аз просто съм изчел, смея да твърдя изключително много материал по философия, метафизика, психология, класическа и квантова физика, биология, социология, политология и почти всяка наука, от която пряко е повлиян живота на земята. Това не знам дали ме е направило по-умен, но повярвай ми, отвори ми съзнанието до степен, която малко хора достигат. За това може би на мен нещата, които пиша ми звучат по-различно от колкото на теб, просто аз имам по-голяма база за сравнение. Пак казвам, не те наричам глупав, може и да си по-умен от мен, но едва ли имаш информацията, която аз имам и точно от там идва конфликта на мненията ни. Аз говоря за нещо, което знам какво представлява от А до Я, а ти имаш откъслечна информация и за това недоразбираш нещата, за които говоря и ми задаваш въпроси за неща, които дори не съществуват като концепции в анархията. Аз може и да съм мечтател, но не забравяй, че всяко нещо създадено от човека, първо се е зародило в нечия глава. Така наречената от теб "система" (още едно неточно определение на анархията) не е фантазия, но е толкова далеч от представите за света на масите, че изглежда като фантазия. Ако преди 300 години си излязал на улицата и си извикал, че земята е кръгла, надали си щял да доживееш до залез слънце. 100 години по-късно обаче ако направиш същото най-много да предизвикаш спор. Времената се менят с все по-бързи темпове и това, което днес ти се струва като фантазия, утре може да е реалност ;)

defender
02-21-2014, 21:51
Явно си мислиш, че анархията е някакъв вид строй или нещо такова, в което пак се взимат решения повлияващи живота на група от хора. Няма такова нещо, в анархията няма управляващи, решения се взимат само и единствено на индивидуално ниво от самия теб. Анархията е висш начин на разсъждаване, който почти никой на земята все още не притежава. За това казах, че не сме дорасли за анархия и ти си жив пример.

и какво ще стане, когато благото на моя интерес задължително ще трябва да мине през онеправдаването на интереса на някой друг и има сблъсък на интереси.

В такава система хората трябва да имат любов към другия човек. Без любов, каквато и анархия да има или някакъв режим той винаги ще онеправдава едни за сметка на други. Любовта е природното състояние на човека, системата е без значение дали ще е анархия или не. Не системата, а човешката воля е в същността на проблемите.

dksan
02-21-2014, 22:46
Нееднократно казах, че човек е свободен прави каквото поиска, стига да не влиза в конфликт с нечии чужди интереси. Ако някой твой интерес е в разрез с някой друг, ще го промениш, така че да не влияе негативно на никой. След като казах, че анархията е висш начин на разсъждаване, според теб това не включва ли и контрол над емоциите? Хората трябва да се научат да подтискат негативните и деструктивни емоции и да ги заменят с позитивни и конструктивни такива. Това естествено означава и да се научиш да обичаш ближния безвъзмездно. А ако срещнеш някой, чиито характер е несходен с твоя и контакта с него би предизвикал конфликт, може най-просто да го игнорираш. Хората са единствените същества на земята, които имат контрол над емоциите си, лошото е, че много малко знаят как да осъществят този контрол. Някъде бях чел за един монах, който е достигнал 100% съзнателно мислене т.е. през цялото време реагира напълно съзнателно и всички решения преминават през съзнанието му, дори и когато се движи трябва да мисли как да си мести тялото. Доста впечатляващо, при положение, че средностатистическия човек реагира подсъзнателно в 95% от времето. Т.е. в почти целия си живот ти си животно, което се води от процесите, които се случват в мозъка му и реално нямаш контрол над действията си. Мислиш си, че имаш контрол, понеже мозъка ти пренаписва паметта, процес наречен ретроспективна рационализация. Та след като ти казах, че в 95% от времето не си ти, още ли си мислиш, че искаш да спорим?

defender
02-21-2014, 23:04
А ако срещнеш някой, чиито характер е несходен с твоя и контакта с него би предизвикал конфликт, може най-просто да го игнорираш.

Аз не споря, просто опипвам на какви основи се гради анархията, за да я подхлъзна.

А игнорирането част от природната анархия ли е? Ами тогава по какво се различава анархията от сегашната система, в която богатите и хората с власт игнорират бедните, защото не им съответстват на характера им и само им пречат на готиния живот, значи това също е един вид анархия, но ти не го приемаш.

Добре, ако аз игнорирам този човек, но пък той не иска да ме игнорира и за да постигне интереса си продължава да ми досажда.


Това естествено означава и да се научиш да обичаш ближния безвъзмездно.

а ти знаеш ли какво е точно любов и как можеш да я постигнеш, защото любовта не е точно това, което изглежда на пръв поглед.

dksan
02-21-2014, 23:43
Слушай кво, говориш пълни глупости, нямам намерение да си губя повече времето да ти обяснявам едно и също нещо, щом до сега не си го схванал, значи няма и да го схванеш. Явно си си наумил, че анархията е нещо лошо и колкото и да ти обяснявам, само си трия копчетата по клавиатурата. Лека нощ :)

defender
02-21-2014, 23:59
Слушай кво, говориш пълни глупости, нямам намерение да си губя повече времето да ти обяснявам едно и също нещо, щом до сега не си го схванал, значи няма и да го схванеш. Явно си си наумил, че анархията е нещо лошо и колкото и да ти обяснявам, само си трия копчетата по клавиатурата. Лека нощ :)

добре, а ако аз игнорирам този човек с несходен характер, това не означава ли че аз чрез игнорирането всъщност по този начин му налагам моя интерес и начин на поведение над неговия и всъщност пак се получава, че по-силния налага своите разбирания и поведение над другия и ще се получи нещо подобно като сегашната система - по-силния налага поведението си над другия.

хайде бягай, но като говориш за Анархия на теория, трябва добре да си я представиш и в реалността съпоставена с човешката природа и реалните взаимоотношения между хората, защото те изобщо няма да са такива каквито си ги представяш, че ще са в среда на анархията, просто анархията ще е един провал и ще е само въпрос на време да се изроди, а и тя в самата си същност май си е изродена.

dksan
02-22-2014, 00:03
Нямаш си и понятие от анархия и тръгнал да ми спори, бегай в банята да си теглиш един душ и лягай да спиш ;)

defender
02-22-2014, 00:13
Нямаш си и понятие от анархия и тръгнал да ми спори, бегай в банята да си теглиш един душ и лягай да спиш ;)

няма пък, ......... хихи

защо пък трябва ти да си ми критерии за анархия................... аха, опитваш се да ми се наложиш,

узурпатор, империалист.

dksan
02-22-2014, 00:29
Ех, разкри ме...

defender
02-22-2014, 00:32
естествено, те и американците нападат уж под предлог за демокрация. :)

dksan
02-22-2014, 00:36
http://static.fjcdn.com/pictures/Knock+knock.+Who+s+there+Democracy+that+s+who_a3b6 85_4268517.jpg

an7raks
02-22-2014, 09:49
dksan, братле, заеби... Пробвах да обяснявам идеята на анархизма в една друга тема... Изкараха ме тъп и кръвожаден... :lol:

klimatronik
02-22-2014, 12:08
Да, бе, ама като си натисна копчето на комбайна, няма да изстрелям ядрен снаряд... Искам да кажа, че 20-тина човека в света имат властта да го направят, но явно нямат мотив... Сети се защо! ;)
И всичкия ядрен арсенал да се взриви, пак ще оцелее повече от половината население... Друг е въпросът какви ще са дългосрочните последици..
Да, можем... ако 20 милиарда живеем като китайци с две паници ориз на ден...

много луди хора могат да се докопат до ядрения арсенал при една дестабилизация, а мотивът е например да унищожат противника на всяка цена, преди той -тях.
Иначе. да с една и две паници ориз или с развитие на бъдещите технологии, за които говорихме..

klimatronik
02-22-2014, 12:14
http://img2.wikia.nocookie.net/__cb20130417063927/epicrapbattlesofhistory/images/f/f4/Picard-facepalm.jpg
Колко по-просто трябва да го обясня, че анархията не спира никой да се развива в каквато си поиска насока. Като си силен, бегай да вършиш неща за силни, никой няма да ти каже "ама не може". Точно в анархията се твърди, че всички са различни и всеки човек заслужава респект за това, което е, независимо дали си малоумник дето не може да върже 2 думи или си гениален учен. Явно ти е доста непонятна идеята за анархизъм, за това ще я обясня още веднъж, този път като за пеленачета. Всеки човек има правото да прави КАКВОТО СИ ПОИСКА, стига да не пречи на някой друг. Ако искаш си построй космически кораб и изследвай вселената, ако искаш си стой у вас и си бъркай в дупарата по цял ден. Ти, ти, ти и само ТИ решаваш какво да правиш и точка. Сега разбра ли?

П.с. Религиозен ли си?
А сега какво е? Значи е сме анархия. Никой не те задължава да ходиш на училище. Но го правиш, защото знаеш, че после ще ядеш салама подобно на неуките. Нали?

defender
02-22-2014, 12:23
dksan, братле, заеби... Пробвах да обяснявам идеята на анархизма в една друга тема... Изкараха ме тъп и кръвожаден... :lol:

Мда, естествено, вие анархистите сте извън бариерата, а ние заблудените сме част от сегашната системата и са ни промили мозъците, не сме достигнали вашето ниво....................... (тези думи все ги слушам от хора защитници на някакви нереализирани утопични идеи - все това им е оправданието, все останалите заблудени хора им пречели за възтържествува тяхната идея, която подкрепят).

Тука се напълни с някакви хора извън бариерата, братче, които да обвиняват другия за нереализацията на техните идеи и хора на свръхочакването, но не към себе си, а към другите.

klimatronik
02-22-2014, 12:31
Защо да не ти зачитам мнението? Ако живеехме в анархичен свят, този (виртуален) разговор дори нямаше да го водя. След като видя, че мненията ни са коренно различни, щях да ти кажа да си жив и здрав и чао. Ти, обаче не си изказваш просто мнението, а се опитваш да изопачиш нещата, които казвам и заради незнанието си по въпроса, който аз обсъждам ми задаваш отново и отново безсмислени въпроси. Явно си мислиш, че анархията е някакъв вид строй или нещо такова, в което пак се взимат решения повлияващи живота на група от хора. Няма такова нещо, в анархията няма управляващи, решения се взимат само и единствено на индивидуално ниво от самия теб. Анархията е висш начин на разсъждаване, който почти никой на земята все още не притежава. За това казах, че не сме дорасли за анархия и ти си жив пример. Да не си помислиш, че те обиждам, няма такова нещо! Просто идеологията ти е силно повлияна от мненията на хората около теб и ти все още си психологически зависим от системата, в която живееш. Не казвам, че си глупав или слабохарактерен, всеки човек се повлиява от мненията на хората около него. А аз просто съм изчел, смея да твърдя изключително много материал по философия, метафизика, психология, класическа и квантова физика, биология, социология, политология и почти всяка наука, от която пряко е повлиян живота на земята. Това не знам дали ме е направило по-умен, но повярвай ми, отвори ми съзнанието до степен, която малко хора достигат. За това може би на мен нещата, които пиша ми звучат по-различно от колкото на теб, просто аз имам по-голяма база за сравнение. Пак казвам, не те наричам глупав, може и да си по-умен от мен, но едва ли имаш информацията, която аз имам и точно от там идва конфликта на мненията ни. Аз говоря за нещо, което знам какво представлява от А до Я, а ти имаш откъслечна информация и за това недоразбираш нещата, за които говоря и ми задаваш въпроси за неща, които дори не съществуват като концепции в анархията. Аз може и да съм мечтател, но не забравяй, че всяко нещо създадено от човека, първо се е зародило в нечия глава. Така наречената от теб "система" (още едно неточно определение на анархията) не е фантазия, но е толкова далеч от представите за света на масите, че изглежда като фантазия. Ако преди 300 години си излязал на улицата и си извикал, че земята е кръгла, надали си щял да доживееш до залез слънце. 100 години по-късно обаче ако направиш същото най-много да предизвикаш спор. Времената се менят с все по-бързи темпове и това, което днес ти се струва като фантазия, утре може да е реалност ;)
Да, ама анархията в тази степен, която посочваш е доста далеч, защото винаги има тъпи хора, не можеш да отместиш вярата на хората, не можеш да принудиш да правим всички това, което не засяга по никакъв начин останалите. Като правим всички квото си искаме, то нито щеше да се строи нещо, нито щеше да вървим по асфалт в града.

klimatronik
02-22-2014, 12:41
Нееднократно казах, че човек е свободен прави каквото поиска, стига да не влиза в конфликт с нечии чужди интереси. Ако някой твой интерес е в разрез с някой друг, ще го промениш, така че да не влияе негативно на никой. След като казах, че анархията е висш начин на разсъждаване, според теб това не включва ли и контрол над емоциите? Хората трябва да се научат да подтискат негативните и деструктивни емоции и да ги заменят с позитивни и конструктивни такива. Това естествено означава и да се научиш да обичаш ближния безвъзмездно. А ако срещнеш някой, чиито характер е несходен с твоя и контакта с него би предизвикал конфликт, може най-просто да го игнорираш. Хората са единствените същества на земята, които имат контрол над емоциите си, лошото е, че много малко знаят как да осъществят този контрол. Някъде бях чел за един монах, който е достигнал 100% съзнателно мислене т.е. през цялото време реагира напълно съзнателно и всички решения преминават през съзнанието му, дори и когато се движи трябва да мисли как да си мести тялото. Доста впечатляващо, при положение, че средностатистическия човек реагира подсъзнателно в 95% от времето. Т.е. в почти целия си живот ти си животно, което се води от процесите, които се случват в мозъка му и реално нямаш контрол над действията си. Мислиш си, че имаш контрол, понеже мозъка ти пренаписва паметта, процес наречен ретроспективна рационализация. Та след като ти казах, че в 95% от времето не си ти, още ли си мислиш, че искаш да спорим?
чувствата правят живота ни. от тях се учим, ако вечно ни беше добре и щастливо, то щеше сами дас и правим лошо, защото така сме създадени, че винаги през определено време трябва да ни е зле, а ако напълно контролирахме емоциите си нямаше да сме хора, нямаше да ни боли, нямаше да изпитваме чувства, щеше да ни е безразлично, щеше светът ни да е черно бял, щеше да сме роботи.

DoctorSatan666
02-22-2014, 17:29
Dksan, знам колко изкушаващо е да се изживяваш като борец срещу системата, но запомни: тези които се борят срещу системата са в най-голяма степен част от същата тази система, понеже тя се храни от психичната енергия, от пристрастията и отрицанията на едни или други убеждения. Именно докато се изживяваш като анархист, системата печели най-много от теб, и дори и в едно толкова малко и затворено проявление на същата тази система, като този форум, тя ще те сдъвче и изплюе така както й е удобно, за целите на тълпата...

Идеино е много лесно да се разграничиш от останалите, но вгледал ли си се надълбоко в себе си? Лесно е да се скриеш изпод всичките концепции, оправдания и сугестии, но ми се струва, че още съвсем не си толкова далеч от бездушната тълпа колкото ти се иска... най-малкото защото си тръгнал да спориш, да изказваш идеи, до които нито си достигнал сам, нито пък с безпристрастност. А желанието да убедиш другите в своята правота и така да засвидетелстваш своето място в света е именно част от онова, което гради системата - безграничната проява на вечното АЗ, чрез всеки един, по съответствие. Най-трудната част от борбата със системата не е самата борба, а да осъзнаеш самостоятелно в каква степен си част от нея, на всички нейни нива. Но това няма как да го разбереш колкото и литература да изчетеш, колкото и чужди постулати да изрецитираш.... понеже живота на всеки е съответствен на самия живеещ го и като такъв е въпринимаем в цялост само за самия него - но задължително сам, вътре в себе си. Точно там, дълбоко в себе си, чрез самоосъзнаване и интроспекция се намира истинското бягство от системата, а не в преповтарянето и вживяването в нечий идеи, понеже репликацията на чужди мнения е характерна най-вече за малкия бездушен човечец - основния двигател на системата. И всичките ролеви игри на изказвания на твърдения, доказателства, съгласия, отрицания, противоречия и т.н., това всичкото е безкрай пропито с дребнавите желанийца и потребности на малките хора, (както и цялата система впрочем.)

ПП: Постарах се да звуча минимално назидателно, така или иначе нямам нищо против теб. Уви, всичко е просто етап, и увличането по крайни идеологии не е изключено да го израстеш. И така трябва... но когато му дойде времето.

defender
02-22-2014, 23:32
Мислите ли, че е възможно системата да е създала монопол на информация и от там всички ваши "новаторски" идеи, уж извън системата, които ви карат да се чувствате различни, да са всъщност пак част от тази същата система.