PDA

View Full Version : gaming mouse



desperedbob
02-03-2014, 20:54
искам да си купя нова мишка ,но да е добра на изглед а и да е Half-gaming mouse т.е да няма много програмни бутони. Искам мишката да има отстрани 3-4 бутона а от горе да е само логото нещо като Razer Naga ,но да е с по малко програмни бутони и цената да е около 50 лв също така да е красива мишката т.е да ти грабва около и да е качествена .Спрял съм се на Genius Gila ,но е доста на бюджета ми

ZloboMiR
02-04-2014, 02:01
За 50 лв и такива изисквания A4Tech. Модели разни. Гледай да ти е удобна на ръката, да има няколко скорости (dpi).

mcfe
02-04-2014, 05:26
Genius,A4Tech са китайчета, нищо няма да разбереш от тях. Да не говорим, че със сигурност ще имат acceleration(ускорение), който не може да се изключи.

Не си казал какъв ти е захвата на мишката т.е claw/grip/fingertip и т.н. Избирането на мишка винаги трябва да е според захвата и може би големината на ръката, аз така си избрaх Cooler Master Storm Spawn.

npp
02-04-2014, 11:32
всъщност, въпреки критиките, a4tech мишките са добри, и имат gaming серия(x7), ето линк: http://www.x7.cn/en/products.asp

mcfe
02-04-2014, 19:34
Имал съм X7, но докато не си взех горепосочената, не знаех що е гейминг мишка.

desperedbob
02-05-2014, 11:19
искам да е черна по възможност :)

MaGuSs
02-05-2014, 12:07
Имал съм X7, но докато не си взех горепосочената, не знаех що е гейминг мишка.

А какво ти е мнението за CM Storm Devastator - мишката

desperedbob
02-08-2014, 07:10
мисля да си купя Feenix gaming mouse или CM Storm Devastator или някоя на Bloody ,а може и нещо на разер като например Razer Deathadder

koko95
02-08-2014, 20:13
http://www.plesio.bg/mishki-c-69981322/turbo-x-gaming-mouse-gm-200-p-297601.html

koko95
02-08-2014, 20:15
А какво ти е мнението за CM Storm Devastator - мишката

Гледах във вбокс7 - afktv рекламираха някаква супер промоция- gaming мишка cm+клавиатура cm за 60 лева. Май точно тази мишка рекламираха, за мене е перфектна.Виж ревюто на afktv .

desperedbob
02-09-2014, 12:27
да яка е и мисля да си я купя ,но клавиатурата не ми трябва имам Logitech Illuminated Wireless ,

darknesswillfall
02-09-2014, 12:41
илюминейтида е 200лв и е пълна помия , абе хора вие наред ли сте ще дадеш шепа пари за такъв кенеф :?: тая клавиатура дори няма анти гоустинг !!!!!

koko95
02-09-2014, 12:50
да яка е и мисля да си я купя ,но клавиатурата не ми трябва имам Logitech Illuminated Wireless ,

Вземи си комплекта за 60 лева на cm. Клавиатурата ми я дай на мене :P

mcfe
02-09-2014, 13:46
илюминейтида е 200лв и е пълна помия , абе хора вие наред ли сте ще дадеш шепа пари за такъв кенеф :?: тая клавиатура дори няма анти гоустинг !!!!!
Аз дадох 160лв за моята клавиатура.

anonymous908491
02-09-2014, 13:53
Гледах във вбокс7 - afktv рекламираха някаква супер промоция- gaming мишка cm+клавиатура cm за 60 лева. Май точно тази мишка рекламираха, за мене е перфектна.Виж ревюто на afktv .

Чудех се за причината да си толкова залупен, а ти се учиш от тъпаците afktv, които биха рекламирали секс между деца и родители, ако им платят.

desperedbob
02-09-2014, 16:18
аз моята я взех за 170 и съм много доволен ,изобщо не е пумия ,не завиждай ;)

MaGuSs
02-09-2014, 19:35
Само мишката CM Storm Devastator http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=50709 . Намери някой компютърен магазин в твоя град който работи с most.bg и си я поръчай от там...

desperedbob
02-10-2014, 06:06
от варна съм ,ти знаеш ли някой ,ако не ще се разровя по подробно ,мерси все пак

darknesswillfall
02-10-2014, 08:57
аз моята я взех за 170 и съм много доволен ,изобщо не е пумия ,не завиждай ;)

моля ти се не ме разсмивай на мен периферията ми струва колкото целия ти комп барабар с монитора и телевизора у вас :smt023

по добре да не ти казвам кво имам че ше стане хвалба :smt023

Fisherman
02-10-2014, 09:08
периферията му е подарък от кралицата

darknesswillfall
02-10-2014, 09:29
периферията по скоро му е подарък от баба му мустафанка от истанбул

и клавиатурата е с турски букви

Fisherman
02-10-2014, 11:49
периферията по скоро му е подарък от баба му мустафанка от истанбул

и клавиатурата е с турски букви

евнух диригент

koko95
02-10-2014, 14:05
Само мишката CM Storm Devastator http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=50709 . Намери някой компютърен магазин в твоя град който работи с most.bg и си я поръчай от там...

В София има ли я тая мишка?И за 20 лева ли се продава?

desperedbob
02-10-2014, 18:40
ей Darknesswillfall затваряй си устата не ме ебе какво имаш и какво не ,аз казвам че съм доволен и тва е , а ти почваш да ми се хвалиш че си имал еди си какво , от къде знаеш какво аз имам а? ако ти кажа аз ,да не вземе тебе да те хване срам ...дрисьо

darknesswillfall
02-11-2014, 20:40
дай да видим кво имаш , затапи ме да се скрия веднъж за винаги , изцапан боб :smt023

и внимавай с тона да не получиш нападение , чу ли крачол :?:

desperedbob
02-11-2014, 21:01
ей шамандуро , "нападение" вика :D и имам 2 x GTX 780 TI , Asus Extreme V-form , CPU - Intel i7 4,4Ghz , захранване 1200w, и case Cosmos 2

darknesswillfall
02-11-2014, 21:04
има педесе вида интел и7 , тва от брошурата ли го прочете интел и7 4.4 гхц 8-) звучиш точно като тъпо лапе на което маика му е купила комп за рождения ден и не знае ква му е конфигурацията :smt023

тва е като да си купиш кола и да не знаеш къв и е мотора , сега усещаш ли колко си тъп :?:

същата работа със захранването , от марка до марка и спецификации има голяма разлика

колкото и пари да дадеш никога няма да стигнеш моита производителност по простата причина че нямаш знания да избереш правилните компоненти и не знаеш как да си настроиш машината , мама просто е отишла в мост.бг и да е казала ами детето ми иска компютър да получава хемороиди на стола като играе тъпите си игрички и хоп малкия лайньо се хвали после с данните от брошурата 8-)

desperedbob
02-12-2014, 07:43
първо конфигороразията ми не е тази , смешке , а ти звучиш още по зле , ако имам такава машина следва да имам много пари ,но всъщност не е така , лайнарче , но ако имах пари изобщо нямаше да се консултирам тук а щях да отида в някой магазин и да ги питам коя е най скъпата им мишка ,че мама да ми я купи е не е така . конфигурацията ми е CPU AMD Phenom(tm) 2 x4 850 3.30 GHz , ram na kingston 4GB ,дъно асус М4А77Т ,Cooler master RS 460 Psap j3 - захранване, GPU Asus AMD Radeon HD seris 6700 ( клокната на 6770 версия 6750 ) 2GB , 128 битова . имам и кутия cooler master Glite малката версия , а сега вземи си затвори устата , и за разлика от теб сигурно разбирам повече от компютри щом съм научил HTML и съм почнал да уча C++ ако знаеш какво е това ,а пък може и да греша ако е така ме поправи , а сега моля те вземи си инсталирай един шамар в гърлото и се разкарай от темата ;)

MaGuSs
02-12-2014, 11:09
от варна съм ,ти знаеш ли някой ,ако не ще се разровя по подробно ,мерси все пак

Пиши на лично за повече информация. Ще се видим ио ще те заведа до магазина. Мисля, че от там ще могат да я поръчат...

darknesswillfall
02-13-2014, 08:06
първо конфигороразията ми не е тази , смешке , а ти звучиш още по зле , ако имам такава машина следва да имам много пари ,но всъщност не е така , лайнарче , но ако имах пари изобщо нямаше да се консултирам тук а щях да отида в някой магазин и да ги питам коя е най скъпата им мишка ,че мама да ми я купи е не е така . конфигурацията ми е CPU AMD Phenom(tm) 2 x4 850 3.30 GHz , ram na kingston 4GB ,дъно асус М4А77Т ,Cooler master RS 460 Psap j3 - захранване, GPU Asus AMD Radeon HD seris 6700 ( клокната на 6770 версия 6750 ) 2GB , 128 битова . имам и кутия cooler master Glite малката версия , а сега вземи си затвори устата , и за разлика от теб сигурно разбирам повече от компютри щом съм научил HTML и съм почнал да уча C++ ако знаеш какво е това ,а пък може и да греша ако е така ме поправи , а сега моля те вземи си инсталирай един шамар в гърлото и се разкарай от темата ;)

МУА МУА МУА МУААААААААХАХАХАХАХ

Тва ли ти е невероятния комп ве пръцло 8-) Аз ако ти напиша данните на машината която пенсионирам в момента ще се насереш :smt023 бати смешника , поне като ще ме затапваш опитаи се да вложиш труд , излъжи за конфигурацията тва онова , сега ме разсмя доста с насрания ти феном и умрелото 6750 , да не коментирам другите кенефи :smt023

аз не знам ц плюс плюс и хтмл , аз се обучавам в други неща , не съм компютърен плъх като теб. и дори и да разбираш от тия програмни езици пак си яко зле с компютрите :smt023 вземи чети повече бахур

mcfe
02-13-2014, 13:13
Моята машинка е скромна, нямаше пари за повече. i5-4670k(Haswell),GTX 760 Windorce3x OC, 8 гиги рам. Ако имах пари щях да си взема по-добра карта, като 780 Ti, но много пари. В смисъл след няколко години пак ще трябва да се сменя, с това ще карам.

А иначе едно приятелче си взе компот за 6000лв. i7 4960x Extreme, GTX 780 Ti, 32 гиги рам, дъното беше някакво ASUS RAMPAGE IV BLACK EDITION, SSD. Аз му казах, че смисъл от такава машина няма, след 3-4 години пак ще го сменя и без това, защот пръсна толкова много пари.

desperedbob
02-13-2014, 18:22
ти обаче на истина си много тъп ,а ? случайно това което написах , отначала какво мислиш че беше , ве сельо.Или си много проззз или се правиш на такъв ,пък може и да си си природно прост . Образовал се в друга категория , хаха ем браво сигурно си на 29 и все още си 1-ви курс ,защото си прост , и явно не аз съм компютърният плъх защото ,хем разбирам от компютри , хем ще следвам за висше във съвсем друга посока от компютрите.А това че имаш по добра машина и си щял да я пенсионираш изобщо не ме блазни , това че си богато и надуто пишлеме и ваще са ти я купили не те прави нещо повече , ти си просто един смешник с цайси зад клавиатурата дето само на игрички си играе и се хвали пред момичетата какво има и какво не и чака някой свестен тип пред дискотеката да го провокира и да го пребие за да се покаже колко е здрав пред момичето ,защото няма с какво . нямаш мозък ти си ТЪП!!! и престани да коментираш темата , моля

darknesswillfall
02-17-2014, 11:55
какъв курс ве цървул аз не уча

и съм много тъп как позна бастуняк :?:

богато и надуто пишлеме съм и обичам да надувам главите на такива като тебе , ся стана ли ти по ясно :?:

цайси нямам ама ти ше имаш нужда като се видим , ще трябва да ги слагаш на даскало щото ще имаш синя плънка около очите :smt023

anonymous908491
02-17-2014, 12:46
МУА МУА МУА МУААААААААХАХАХАХАХ

Тва ли ти е невероятния комп ве пръцло 8-) Аз ако ти напиша данните на машината която пенсионирам в момента ще се насереш :smt023 бати смешника , поне като ще ме затапваш опитаи се да вложиш труд , излъжи за конфигурацията тва онова , сега ме разсмя доста с насрания ти феном и умрелото 6750 , да не коментирам другите кенефи :smt023

аз не знам ц плюс плюс и хтмл , аз се обучавам в други неща , не съм компютърен плъх като теб. и дори и да разбираш от тия програмни езици пак си яко зле с компютрите :smt023 вземи чети повече бахур


По-забавен беше, когато постваше снимки в раздел 'Секс' , защото кифленското ти излъчване кореспондираше директно с тъпизмите, които дрънкаш.
Сега е нужно човек да разбира от хардуер, за да схване, че си някъв неук сдуханяк, със снимките на всеки му ставаше ясно, какво недоразумение си.

darknesswillfall
02-17-2014, 13:35
майка ти друго вика , предния път ми каза че не съм бил много неук :smt023

кифленското ми излъчване възбужда ли те педал :?: искаш ли една кифла с две топки сладолед отстрани :?: безплатно е , демек за моя сметка , бих ти напълнил устата ако си гладен 8-) Лизгурррр :smt077

desperedbob
02-17-2014, 18:12
нали знаеш че такива богати копеленца като тебе ,ходят с 4-5 души дето оправят проблемите на момиченца като тебе , и после се хвалиш че си "надувал" гладвата на хората , айде сега отново те моля като човек , не коментирай ,защото си показваш простотията, и вземи почни да учиш а не цял ден да ми миткосваш ,защото баща ти ще е до едно време . После като се помине какво ще направиш ве тюфлек , дебел дебил. Ако искаш вземи повикай накое твое педалче да ти го прочете за да не ти се уморят богаташските гейски очички ,мишка

darknesswillfall
02-17-2014, 19:06
Иха доста ги познаваш нещата , да не работиш в български институт по метрология :?: А кажи ве , кликунзер :?: :smt077

Я познай с кво съм облечен :?: Оф остъй щот съм пич ще ти дам жокер , по тесни боксерки съм и съм надървен понеже си мисля за майка ти :smt077 Кажи и че тая вечер съм готов да я изпъна :smt077 Може да напраиш видео клип после да потвърдиш на форума дали само така говоря или наистина еба здраво :smt077

Депресиран боб отчаян поп насран толстолоппппппп ела да го погалиш :smt077

desperedbob
02-17-2014, 20:18
ами айде чакам да дойдеш , хем да ти покажа котела на пАрното от близо . Колко е метален и здрав , също така може да те запозная с капитан Ляв юмрук и капитан Десняк , дето ще ти погалят нежното преправено и изкуствено носле .
П.П. тези неща които говориш , са просто трагични . Избивай си комплексите другаде и шегичките за майки са за хора на по 13-14-15 години . Много си тъп!
Ако ще се опитваш да затапваш ,по добре използвай малко по интелигентни цинизми . и не не си облечен в тесни боксерки а в черен оригинален турски адидас с 4 бели линии и грейка на адидас с къс ракав.

darknesswillfall
02-17-2014, 20:51
що си редактира поста ве бандур :?:

нали уж лафовете ми не вървели ама се изнервяш и пускаш 20 реда пост :?:

капитан десняк ще влезе в една дупка м/у задните ти части 8-) а капитан ляв си самия ти , целия си ляв понеже си обърнал резбата 8-)

anonymous908491
02-17-2014, 21:39
майка ти друго вика , предния път ми каза че не съм бил много неук :smt023

кифленското ми излъчване възбужда ли те педал :?: искаш ли една кифла с две топки сладолед отстрани :?: безплатно е , демек за моя сметка , бих ти напълнил устата ако си гладен 8-) Лизгурррр :smt077

Във всеки втори коментар пишеш как оправяш майката на някой, това всеки психолог ще ти каже, че е комплекс, който се получава, когато първия ти път е със собствената ти майка.
Не мога дори да си представя как се чувстваш, дано да се оправиш след време.

darknesswillfall
02-18-2014, 06:06
първия път ми беше с майка на която пресата беше добре изявена , сега имам комплекс , искам също толкова стегната майка ама не моа да намеря , но все пак продължавам. твоята тренира ли , путкогай :?: :smt077

desperedbob
02-18-2014, 07:15
+1 за Papugai (Y)

koko95
02-19-2014, 12:50
МУА МУА МУА МУААААААААХАХАХАХАХ

Тва ли ти е невероятния комп ве пръцло 8-) Аз ако ти напиша данните на машината която пенсионирам в момента ще се насереш :smt023 бати смешника , поне като ще ме затапваш опитаи се да вложиш труд , излъжи за конфигурацията тва онова , сега ме разсмя доста с насрания ти феном и умрелото 6750 , да не коментирам другите кенефи :smt023

аз не знам ц плюс плюс и хтмл , аз се обучавам в други неща , не съм компютърен плъх като теб. и дори и да разбираш от тия програмни езици пак си яко зле с компютрите :smt023 вземи чети повече бахур

Пенсионирай го това пс при мене :D моля ти се.

koko95
02-19-2014, 12:52
първо конфигороразията ми не е тази , смешке , а ти звучиш още по зле , ако имам такава машина следва да имам много пари ,но всъщност не е така , лайнарче , но ако имах пари изобщо нямаше да се консултирам тук а щях да отида в някой магазин и да ги питам коя е най скъпата им мишка ,че мама да ми я купи е не е така . конфигурацията ми е CPU AMD Phenom(tm) 2 x4 850 3.30 GHz , ram na kingston 4GB ,дъно асус М4А77Т ,Cooler master RS 460 Psap j3 - захранване, GPU Asus AMD Radeon HD seris 6700 ( клокната на 6770 версия 6750 ) 2GB , 128 битова . имам и кутия cooler master Glite малката версия , а сега вземи си затвори устата , и за разлика от теб сигурно разбирам повече от компютри щом съм научил HTML и съм почнал да уча C++ ако знаеш какво е това ,а пък може и да греша ако е така ме поправи , а сега моля те вземи си инсталирай един шамар в гърлото и се разкарай от темата ;)

Тъп ли си?В магазините гледат как да ви вземат парите :D , да ви набутат някакви части , които вие да си мислите че са супер добри за парите :D, a всъщност частите са супер евтини :D . Един пример- технополис :D .

koko95
02-19-2014, 12:56
Моята машинка е скромна, нямаше пари за повече. i5-4670k(Haswell),GTX 760 Windorce3x OC, 8 гиги рам. Ако имах пари щях да си взема по-добра карта, като 780 Ti, но много пари. В смисъл след няколко години пак ще трябва да се сменя, с това ще карам.

А иначе едно приятелче си взе компот за 6000лв. i7 4960x Extreme, GTX 780 Ti, 32 гиги рам, дъното беше някакво ASUS RAMPAGE IV BLACK EDITION, SSD. Аз му казах, че смисъл от такава машина няма, след 3-4 години пак ще го сменя и без това, защот пръсна толкова много пари.

Прецакал се е жестоко ;) .За 6000 лева аз ще набутам сумати ssd и няколко видеокарти по 512 бита crossfire,също така може и 2 процесора, водно охлаждане и всякакви екстри ,които да са актуални 10 години и повече освен ако не излезе нов direct x -12 .Но и да излезе direct x 12 продава видеокартите и взима нови.

desperedbob
02-19-2014, 19:12
Коце ,компютърът ми е правен от вуйчо ми който се занимава с това така че не е от някой магазин и не е някакъв лайнян. Да , не е най мощния ,но на мен ми върши работа,а и не ме наричай по този начин, ок?

koko95
02-19-2014, 20:23
Коце ,компютърът ми е правен от вуйчо ми който се занимава с това така че не е от някой магазин и не е някакъв лайнян. Да , не е най мощния ,но на мен ми върши работа,а и не ме наричай по този начин, ок?

(TRIPLEFACEPALM) Ти изобщо разбра ли за какво става дума?Май не.

OoVasKoO
02-19-2014, 20:59
(TRIPLEFACEPALM) Ти изобщо разбра ли за какво става дума?Май не.
коко за 6000 лв. ше напраи нова вселена ве ей ;)

draid
02-20-2014, 08:04
Ползвам Razer - периферии аз и съм доволен. Тука гледам пак някакви мерения на пишки с конфигурации и направо ми става жал. Всяка конфигурация се прави за конкретна цел и няма абсолютно никакъв смисъл от процесори и обем рам които няма как да натоварите никога. Какво ще пусне на 32GB рам в момента едно лапе на 16г дето само игри са му в главата ?

anonymous908491
02-20-2014, 13:28
Прецакал се е жестоко ;) .За 6000 лева аз ще набутам сумати ssd и няколко видеокарти по 512 бита crossfire,също така може и 2 процесора, водно охлаждане и всякакви екстри ,които да са актуални 10 години и повече освен ако не излезе нов direct x -12 .Но и да излезе direct x 12 продава видеокартите и взима нови.

Пак забрави това
http://jetlev.com/wp-content/uploads/2013/08/jetlev-r200x1.jpg



коко за 6000 лв. ше напраи нова вселена ве ей ;)

Дори ресто ще му остане.

anonymous908491
02-20-2014, 18:12
папугазай братле ти геймърче ли си или оварклокерче :?: и основният въпрос е ти, братле , ти как караш да се чувства майка ти :?:

Аз съм от публиката, която се забавлява с клоунските ти изпълнения.

Mladenoff
02-20-2014, 19:57
darkness, още ли имаш нерви за тоя форум е братле :D заебии

anonymous908491
02-20-2014, 20:55
darkness, още ли имаш нерви за тоя форум е братле :D заебии

Нерви има, но не и акъл, дори във форум като този, където почти никой не знае, какво говори.

draid
02-20-2014, 23:07
Нерви има, но не и акъл, дори във форум като този, където почти никой не знае, какво говори.

Начело с теб.

koko95
02-20-2014, 23:10
Ползвам Razer - периферии аз и съм доволен. Тука гледам пак някакви мерения на пишки с конфигурации и направо ми става жал. Всяка конфигурация се прави за конкретна цел и няма абсолютно никакъв смисъл от процесори и обем рам които няма как да натоварите никога. Какво ще пусне на 32GB рам в момента едно лапе на 16г дето само игри са му в главата ?

За игри в момента трябва 8-12гб рам . Една 16гб рам 2000-2400мхз с процесор на интел,който да може да поддържа тая памет и една карта на амд 512бита 4гб и следващите 10 години няма мърдане, освен ако не излезе дх 12.Една мишка на cm+ клавиатура за 60-70 лева общо и перфектна машина.

draid
02-20-2014, 23:26
Имам лаптоп с 16 и въпреки тежки софтуери които ползвам на него рядко прехвърлям 12GB, в момента за 95% от игрите са достатъчни и 8GB достатъчно бърза памет. Като цяло за днешните цени на паметите 2х8 е перфектно за начална конфигурация. 32 и нагоре памет може да се използва ефективно само за специфични цели, виртуализация и т.н. Имам тук един Quad изостанал който преди бая години струваше около 1200лв и още се справя идеално с игри, и някой по тежки задачи. Изцяло зависи за какво ще се ползва машината, няма идея да дадеш 3000 като реално за целите за които я ползваш няма да намериш разлика между такава за 1500 или 2000 и такава за 3-4

koko95
02-23-2014, 13:11
Имам лаптоп с 16 и въпреки тежки софтуери които ползвам на него рядко прехвърлям 12GB, в момента за 95% от игрите са достатъчни и 8GB достатъчно бърза памет. Като цяло за днешните цени на паметите 2х8 е перфектно за начална конфигурация. 32 и нагоре памет може да се използва ефективно само за специфични цели, виртуализация и т.н. Имам тук един Quad изостанал който преди бая години струваше около 1200лв и още се справя идеално с игри, и някой по тежки задачи. Изцяло зависи за какво ще се ползва машината, няма идея да дадеш 3000 като реално за целите за които я ползваш няма да намериш разлика между такава за 1500 или 2000 и такава за 3-4

Този изостанал quad не е ли на 775 сокет?

draid
02-23-2014, 16:19
Да 775 е 12MB L2

koko95
02-26-2014, 15:41
Имам лаптоп с 16 и въпреки тежки софтуери които ползвам на него рядко прехвърлям 12GB, в момента за 95% от игрите са достатъчни и 8GB достатъчно бърза памет. Като цяло за днешните цени на паметите 2х8 е перфектно за начална конфигурация. 32 и нагоре памет може да се използва ефективно само за специфични цели, виртуализация и т.н. Имам тук един Quad изостанал който преди бая години струваше около 1200лв и още се справя идеално с игри, и някой по тежки задачи. Изцяло зависи за какво ще се ползва машината, няма идея да дадеш 3000 като реално за целите за които я ползваш няма да намериш разлика между такава за 1500 или 2000 и такава за 3-4

Дай ми quada моля те :) :P .

draid
02-26-2014, 19:41
Хах няма как да ти го дам, защото в момента се ползва от един компютър който съм оставил на бащата.