PDA

View Full Version : Менструален цикъл.



riseandshine
02-10-2014, 20:15
Здравейте, на 13 съм. Миналият месец ми дойде за пръв път. Беше си нормално (мисля) и този месец ми дойде на седми. Беше в началото пак нормално, някакви си петънца, хич не ми правеше проблем. Вчера и днес обаче беше отвратително. Превръзката се пълнеше до край, днес на училище се чувствах супер некомфортно и днес съм сменила цели шест. Неудобно ми е и да говоря за това, тази вечер през 1 час си я сменях и постоянно усещах кръвта и как превръзката се пълни, изцапах се цялата, а си я бях сменила на скоро. Преди малко си я смених пак. Чувствам се отвратително, знам, че ще използвате остроумни коментари и ще се подигравате, но искам откровено мнение, а по-скоро съвет. Или не знам, най-вече ме интересува - нормално ли е това? Страх ме е утре да отида на училище направо... Помощ.

DisappointedDreamer
02-10-2014, 20:19
Нормално е. Просто имаш по-силно течение. Първия ден е окей, но втория и третия течението е най-силно при почти всяка жена. Препоръчвам ти да си купиш мини тампони. Поставят се лесно и премахват всякакъв дискомфорт. Сменят се на 2 часа. Направо ще ти спасят живота. Не се усещат, ако се поставят правилно. Мият се ръце преди и след поставяне. Вечер не се спи с тях. И това е :)

DragonLady
02-10-2014, 20:21
Темата ти не е за тук, а за здравните въпроси, но все пак ще си изкажа мнението по казуса ти.
Щом ти е едва 2ри цикъл в живота, всякакъв тип ексцесии са нормални ( по-силно, по-слаби, различен цвят и тн ). Можеш да споделиш с майка си за проблема и обилното кръвотечение, и ако тя прецени да посетите лекар, за да не окаже някаква инфекция, но не вярвам. Пък и до ден два, най много, ще ти намалее, на 3тият ден винаги намалява течението. След време ще ти се регулира цикъла съвсем.

riseandshine
02-10-2014, 20:25
Съжалявам за раздела, реших, че и този е подходящ.
Благодаря за мненията, говорих с майка ми, не е ставало дума за лекар въобще. Реших да питам и тук, за да съм сигурна, че всичко е наред.

MaLkaTa_LaDy
02-11-2014, 08:38
Нормално е в началото менструацията ти да не е нормална, ако ме разбираш какво искам да кажа. Може да отнеме години докато се нормализира, започне да ти идва през точен интервал, да трае еднакво и т.н. С времето ще опознаеш при теб как е, кога са най-силните дни и просто трябва да си подготвена с повече и по-дебели превръзки, ако трябва нощни превръзки за през деня. (Те са по-дебели и по-големи.) За тампони да не става и дума все още, дори и от тези "супер мини". Първо, че вероятно си девствена и няма да можеш да го поставиш добре и ще ти е супер неудобно. Второ, че е по-нехигиенично, защото по този начин кръвка се събира вътре във влагалището ти и ако застои там, може да предизвика инфекции. Т.е. ако оставиш някой тампон вътре, повече отколкото трябва. Определено от опита ми с тампони, бих казала, че бих ги използвала само в екстремни случаи.
П.с. Принципно толкова обилно кръвотенечие според мен няма да имаш при всяка менструация. Но знам ли, мога да съдя само по себе си.
П.с. 2 Гинеколога не го приемай като лекар, при когото ходиш само когато нещо не е на ред. След като ти свърши сега менструацията е хубаво да отидеш на профилактичен преглед. Най-вероятно само ще ти види яйчниците с видеозон и това е. Няма да те преглежда отдолу, ако не си правила секс все още. (Надявам се, че не си :D)

DisappointedDreamer
02-11-2014, 09:07
^Когато прочетох поста на авторката, веднага я асоциазирах със себе си, защото и аз на 12 години имах обилен цикъл и познай какво, 6 години по-късно той също е толкова обилен. Винаги ми е билен редовен. Знам какво мъчение беше 3 години, докато не открих тампоните. Девствеността и по никакъв наин няма да пречи на поставянето на тампона, защото:

а) ще е най-малкия възможен размер
б) при по-обилно течение, тампонът влиза ПОВЕЧЕ от лесно.

Колкото до инфекциите - ако го сменя по-често и ако го ползва единствено, когато течението и е най-силно (2рия или 3тия ден), проблеми няма да има.

Не знам какво "ненормално" намирате при по-обилен цикъл. Не всички са "благословени" с леки течения.

~KiTty~
02-11-2014, 09:13
И аз в началото го чувствах как тече. :) СПОКО свиква се. :)

MaLkaTa_LaDy
02-11-2014, 11:29
^Когато прочетох поста на авторката, веднага я асоциазирах със себе си, защото и аз на 12 години имах обилен цикъл и познай какво, 6 години по-късно той също е толкова обилен. Винаги ми е билен редовен. Знам какво мъчение беше 3 години, докато не открих тампоните. Девствеността и по никакъв наин няма да пречи на поставянето на тампона, защото:

а) ще е най-малкия възможен размер
б) при по-обилно течение, тампонът влиза ПОВЕЧЕ от лесно.

Колкото до инфекциите - ако го сменя по-често и ако го ползва единствено, когато течението и е най-силно (2рия или 3тия ден), проблеми няма да има.

Не знам какво "ненормално" намирате при по-обилен цикъл. Не всички са "благословени" с леки течения.

Авторката казва, че е сменяла превръзки през час. От моя гледна точка е ненормално, но както казах в края на моя пост - мога да съдя само по себе си.
Наясно съм с теорията за тампоните, но съм наясно и с практиката. Докато си девствена, трудно успяваш да си бръкнеш надълбоко във вагината, за да поставиш тампон, представяйки си, че той трябва да мине през някаква дупчица в някаква девствена ципа, която стои някъде там във влагалището ти... (извинявам се за изказа, но си е точно така) Най-често тампона се поставя много на плитко и е супер неудобен.

malka_sladkka
02-11-2014, 11:37
^Когато прочетох поста на авторката, веднага я асоциазирах със себе си, защото и аз на 12 години имах обилен цикъл и познай какво, 6 години по-късно той също е толкова обилен. Винаги ми е билен редовен. Знам какво мъчение беше 3 години, докато не открих тампоните. Девствеността и по никакъв наин няма да пречи на поставянето на тампона, защото:

а) ще е най-малкия възможен размер
б) при по-обилно течение, тампонът влиза ПОВЕЧЕ от лесно.

Колкото до инфекциите - ако го сменя по-често и ако го ползва единствено, когато течението и е най-силно (2рия или 3тия ден), проблеми няма да има.

Не знам какво "ненормално" намирате при по-обилен цикъл. Не всички са "благословени" с леки течения.

Тези минито не се ли напояват супер бързо поне първите дни? Иначе и аз съм за тампоните, но момичето е само на 13...

NeutralMilkHotel
02-11-2014, 11:40
той трябва да мине през някаква дупчица в някаква девствена ципа, която стои някъде там във влагалището ти...

К`во?

DragonLady
02-11-2014, 12:08
Абе хора кви тампони, та тя е само на 13 ... И аз ползвам тампони и знам, колко по голямо удобство е, от превръзката, която миреше, спарва, и в някой случай предизвиква краткотрайни обриви, но в случая момичето е малко и девствено. Според мен най-добре е да ползва тампони, след като изгуби девствеността си. Няколко години на превръзки нищо няма да и стане.

dulcinea17
02-11-2014, 12:54
Има достатъчно качествени превръзки, съгласна съм и аз за тампоните. За усещането - свиква се с времето...

baby_baby
02-11-2014, 13:25
Нормално е в началото да е така

DisappointedDreamer
02-11-2014, 13:51
Авторката казва, че е сменяла превръзки през час. От моя гледна точка е ненормално, но както казах в края на моя пост - мога да съдя само по себе си.


Аз пък мога да кажа, че сменянето на превръзка през час през втория ден на менструацията е нещо абсолютно нормално. И, докъде стигнахме?

Минито може и да се напояват бързо, да, но затова и се сменят често. И какво като е на 13 години? Май наистина не знаете какъв ужас е да имаш толкова силно течение. В крайна сметка, обаче, решението е на авторката.