PDA

View Full Version : бихте ли си променили името при живот в чужбина?



just_bo
02-14-2014, 08:03
здрасти искам да попитам бихте ли си сменили иемто в чужбина или не?. Знаете ли дали божидар е трудно произнесимо навън? предстои ми да заминавам и се чудя дали da не го сменя на Теодор или нещо от сорта за да ми е по удобно? Вие какво смятате , какво ще ме посъветвате?

Violenza
02-14-2014, 08:41
Глупости. Единствено разните му там азиатци си лепват измислени европейски имена, 'щото техните наистина никой не може да ги изговори, камо ли да ги запомни.
И моето не е от най-лесните български, особено щом у нас редовно ми го пишат сгрешено, ама навън не съм имала никакъв проблем с името.

yakuza_
02-14-2014, 13:05
Не бих, а и едва ли ще работя някога в чужбина, но моето лесно може да се съкрати на Тод от Тодор :D

Je7
02-14-2014, 17:53
Да си смениш името, за да ти го произнасят по-лесно!? Глупости...

DisappointedDreamer
02-14-2014, 19:56
Не. 9 години живея в чужбина, името ми не е от най-лесните и пак не бих си го сменила. Винаги можеш да намериш прякор или малко име, на което да те наричат. :)

YSMF
02-14-2014, 22:59
Не бих го сменила, не мисля, интернационално и често срещано име не мисля, че ще им е проблем като произношение.

DisappointedDreamer е дала добри предложения.

Hayashi
02-15-2014, 08:41
Първото име няма какво да си сменям, едва ли има някой, който не може да го каже. Но обмислям да си махна наставката на второто име и да остане все едно съм с двойно. Майка ми се чудеше как не се е сетила, защото ми се връзват чудесно с името на баща ми.

Violenza
02-15-2014, 09:18
Първото име няма какво да си сменям, едва ли има някой, който не може да го каже. Но обмислям да си махна наставката на второто име и да остане все едно съм с двойно. Майка ми се чудеше как не се е сетила, защото ми се връзват чудесно с името на баща ми.
Как става махането на наставката?

BlackEyedPeas
02-15-2014, 09:24
Не, така или иначе е международно и няма да има разлика или да е "трудно" :D От друга страна е хубаво да покажеш от къде идваш, а не да се криеш. Вярно е, че чужденците могат да бъдат ужасни към българите, но точно това не трябва да спира един българин да си смени името, а да покаже обратното - че не го е срам. Те виждат, че повечето българи ги е срам и точно затова са гадни към тях, защото в очите им сме едни.. свити на кълба животни и едвам показваме от къде сме. Защо другите страни не се срамуват като са в друга държава, че и друг континент? Защото не ги е срам и не крият своята същност.

Hayashi
02-15-2014, 23:26
Как става махането на наставката?

По принцип в момента е позволено детето като взима името на бащата да не му са слага наставка и ако е Петър Иванов Георгиев да стане Петър Иван Георгиев.
Баща ми се казва Тони, а аз съм Тонева, обаче искам да остана само Тони. Много повече ми харесва така.

DisappointedDreamer
02-16-2014, 05:21
^Да, ама това ще звучи хубаво единствено, ако детето е момче или пък ако е момиче, името да е "юнисекс" като Алекс, Тони, етц.

Не си се представям като Магдалена Володя. :Д

anonymous708973
02-16-2014, 10:25
От Божидар на Теодор? И като те викат по име, да не се обръщаш, щото няма да го свързваш никога със себе си?
Ако им е трудно да кажат Божо, да ти викат Боби, елементарно е.

Името ми е сложно и рядко срещано, от малка имам прякор, с който ме наричат и в чужбина. Едва ли има жив човек, на когото да му е трудно да го произнесе. Обмисляла съм сериозно да си сменя името, но не и заради чужбина. Голяма занимавка е, доколкото знам, имай го предвид.

Brave.hearT
02-16-2014, 10:33
божидар е по-добре от теодор .. вярвай мии .. ;)

Violenza
02-16-2014, 11:18
^Да, ама това ще звучи хубаво единствено, ако детето е момче или пък ако е момиче, името да е "юнисекс" като Алекс, Тони, етц.

Мда. Даже с някои имена би звучало много добре.


Иначе не знаех, че може да се маха наставката. Ама то взимат ли ви въобще вторите имена? Мен все различно ме пишат, но най-често само име и фамилия. Средното тук-там ми го вмъкват я като втора фамилия, я като второ име...

DisappointedDreamer
02-16-2014, 11:48
Само в България ми взимат второто име.

Hayashi
02-16-2014, 11:59
По принцип не го взимат, но понякога в официалните документи го има под "patronyme". Иначе май го вмъкват като второ име. Но понякога като ме карат да си пиша пълното име се чудя къде точно да го сложа това презиме, защото аз дефакто не съм само с име и фамилия. xD Затова някога в бъдещето просто ще я махна тази наставка и да си остане все едно съм с двойно име. И без друго страшно много ми харесва.

DieselBlood
02-17-2014, 10:06
Не. Моето име го има в доста езици, така че не е проблем за хората да го изговарят.

an7raks
02-18-2014, 17:52
Да, ако ще ходя в САЩ, бих се прекръстил на Джихад.

Didko_Beats
02-18-2014, 17:55
Алл ...мисля си ако отида в Англия или Сащ ... колко брутално ще ми бъркат името ...8-)

~LadyCrawley~
02-18-2014, 18:34
Не.

perfect_stranger
02-20-2014, 20:29
Искам първото ми име да е Крематориум или Крематор ама няма да ми разрешат най вероятно

draid
02-20-2014, 23:33
Да си сменя името за да може някой да го произнася по лесно - направо умрях от смях. Никога не бих си сменил името освен ако не се налага от обстоятелства далеч по-сериозни от това дали някой може да ми го произнесе. Да си сменя името защото заминавам в чужбина пък е последното нещо което някога ще ми хрумне. Никога не бих го направил.

dksan
02-21-2014, 12:11
Моето име си е интернационално, така че надали би ми се наложило, но дори и да съм принуден да го сменя, не бих!

vladii
02-26-2014, 15:35
Аз се замислих за имената, които имат значение, като например Вяра и Надежда, те си имат английски варианти,съответстващи на значението им, но примерно по-скоро бих искала да ме наричат Надя, отколкото Hope :)

draid
02-26-2014, 19:46
Ти си безумно проста твар, жалко че се раждат такива като теб.

HollyGolightly
02-27-2014, 00:00
Никога не бих си сменила името, вярно много им е трудно да го произнасят, ама какво да се прави, те и в България все по друг начин ме наричаха, тъй че свикнала съм . Единствено бих сменила начинът на записване, но не ми се занимава с всичката документация, която съпътства този процес.

anonymous708973
02-27-2014, 20:08
Аз се замислих за имената, които имат значение, като например Вяра и Надежда, те си имат английски варианти,съответстващи на значението им, но примерно по-скоро бих искала да ме наричат Надя, отколкото Hope :)

Всяко име има значение дори да не е очеизбождащо като при Вяра и Надежда.
Стефан има значение, Пламен има значение, Божидар, Валерия етц.

AliceSw
02-27-2014, 21:09
Аз се замислих за имената, които имат значение, като например Вяра и Надежда, те си имат английски варианти,съответстващи на значението им, но примерно по-скоро бих искала да ме наричат Надя, отколкото Hope :)


пхахаха, имената са имена, не се превеждат, иначе моя милост ще е Light на личната си карта...

Cооkie
02-27-2014, 23:30
За щастие, името ми е интернационално и никой досега не е имал проблеми нито с писането, нито с произнасянето му. Но при едно евентуално двойно гражданство, с удоволствие бих се кръстила, например, Ханелоре в немския паспорт :D

sofie
03-10-2014, 14:01
Единствено бих си сменила името, ако не го харесвам, при никакви други обстоятелства.

Evjenq
04-02-2014, 11:38
Не, не бих си променила името, аз си го харесвам. Като не могат да го произнасят, ще се научат.