PDA

View Full Version : За/Против протестите в Пловдив ?



stefko1996
02-14-2014, 18:03
Здравейте ,
питам Ви какво е мнението Ви относно протестите в Пловдив които са насочени срещу връщането на Български културни паметници на Главното мюфтийство ,за които в момента се водят дела ?
Моето лично мнение е ,че искането дори и да е основателно НЕ БИВА да се одобрява ,поради простата причина ,че ние живеем в България ,а не в Турция и 500 години не иго , не присъствие , А РОБСТВО са ни ПРЕдостатъчни и ,че ако днес позволим Те да си построят нови джамии , утре ще имат претенции и към земята пропита с кръвта на дейците ни !

П.С .

Честит Трифон Зарезан ,Свети Валентин ,Петак 14ти и ДЕНЯТ в които Пловдив се противопостави на душманите !

anonymous895156
02-14-2014, 18:10
моля те кажи ми че не си набор 96 :(

stefko1996
02-14-2014, 18:13
ММмм моля да ми обясниш какво значение има с темата и изобщо кой набор съм ?

Баща Ти
02-14-2014, 18:37
Подкрепям протестите.

klimatronik
02-14-2014, 19:52
И аз въпреки, че от това което гледах по ТВ видях вандалщина придизвикана от хора, които не знаят до голяма степен за какво точно са там (футболни агитки), тоест само заради избиването на енергия и викове като смърт на турците в нашета държава биха влошили само положението до фатално.
Въпреки това, жертвите са оправдани, защото с мирни протести нищо никой няма да направи! Още повече, когато имам Догански отрепки на власт.

Пс: Не слушайте Кристалното дете. И на него ще му дойде акъла в главата все някога.

Баща Ти
02-15-2014, 08:48
И от къде знаеш, че "футболните агитки" не знаят за какво са там? Познаваш ги?

klimatronik
02-17-2014, 20:05
И от къде знаеш, че "футболните агитки" не знаят за какво са там? Познаваш ги?

Не, ами някои хора са много глупави и праволинейни, а с такива нищо нищо добро не може да се очаква.
Всъщност наблюдавах организацията, която дълго преди това се готвеше за Пловдив. Във фацебоок какви ли не насъскващи рисунки на България от преди 1000 години не се постваха.
Така де, същността на протеста беше точна и ясна, обаче по телевизията естествено всичко се каза на обратно. ;)
Както казах, аз съм ЗА такива протести. Само с груба сила става, но пък положението по този начин може да ескалира до гражданска война... много вероятно е. тогава същите тези защитаващи само собствените си каузи - ще се избиват със близките си хора.

an7raks
02-18-2014, 07:31
И от къде знаеш, че "футболните агитки" не знаят за какво са там? Познаваш ги?

Ем, аз лично познавам точно 3-ма човека от такива агитки и мога да ти кажа, че ходят просто, за да се сбият, да счупят нещо или поне да се напият до неузнаваемост и да крещят.
По темата... Не виждам какъв е проблемът с джамиите, нито с българските мюсюлмани. Утре, ако ми прищрака и аз мога да стана мюсюлманин и да съм си същия човек. Изобщо религията няма никакво значение и няма нищо общо с турците и турското робство. Дайте да требем и арабите, щото не били християни. Друг е въпросът, че според мен, трябва да се спре финансирането на църкви, джамии, будистки храмове и всякакви подобни простотии в България. Тези пари могат да отидат за далеч по-смислени неща от Линкълни и Мерцедеси на поповете.

LadyDi
02-18-2014, 07:49
Моето лично мнение е ,че искането дори и да е основателно НЕ БИВА да се одобрява ,поради простата причина ,че ние живеем в България ,а не в Турция и 500 години не иго , не присъствие , А РОБСТВО са ни ПРЕдостатъчни и ,че ако днес позволим Те да си построят нови джамии , утре ще имат претенции и към земята пропита с кръвта на дейците ни !
Че ако искането е основателно, то как бихме могли да го спрем?
Между другото, българино, иго и робство са синонимни думи.

haritov
02-18-2014, 07:50
не бъркайте трошенето и боя с полицията с протест

има огромна разлика между двете

LadyDi
02-18-2014, 07:53
Някой ще ми обясни ли точно за какво протестират?
Разбрах само, че съдът разпоредил община Карлово да върне собствеността върху някаква джамия на Главното мюфтийство. Ама тая джамия била май обявена за паметник на културното наследство или нещо такова?
Точно за кво се протестира?

an7raks
02-18-2014, 08:33
Някой ще ми обясни ли точно за какво протестират?
Разбрах само, че съдът разпоредил община Карлово да върне собствеността върху някаква джамия на Главното мюфтийство. Ама тая джамия била май обявена за паметник на културното наследство или нещо такова?
Точно за кво се протестира?
А баш! А учените в БАН още търсят какво общо имат големите кръстоносци с джамията, че да си я искат толкова.

LadyDi
02-18-2014, 08:35
на кого викаш "големите кръстоносци"?

an7raks
02-18-2014, 08:47
на кого викаш "големите кръстоносци"?

Е тея, дето протестират и правят мизерии...

LadyDi
02-18-2014, 08:56
Знаеш ли, обаче, че казусът с тази джамия в момента е прецедент? Ако се реши в полза на мюфтийството, той ще послужи за основа на всички дела, които са завели за общо 90 имота на територията на страната.
За мен въпросът е - Куршум джамия обявена ли е за паметник на културното наследство или не. Защото ако е, тя си остава общинска собственост и мюфтийството няма право на претенции върху нея, още по-малко да я превръща в действащ храм. С други думи - наистина ли е основателен иска за реституция?

klimatronik
02-18-2014, 10:07
Протестът не е само заради превръщането на тази джамия в действащ храм, ами защото мюфтийството си иска всички земи, които след Турското робство са били отнети - за да продължи интензивно строителство на нови и нови джамии, а ислямът все повече да се налага.
Но каквото искайте си мислите, сами виждате на каква основа са протестите в Турция и на какви изтезания са подложени хората, заради религията. Тоест, целта е отново чрез крайно верски основи да се поклони и управлява народа.

nexttt
02-18-2014, 10:28
Знаеш ли, обаче, че казусът с тази джамия в момента е прецедент? Ако се реши в полза на мюфтийството, той ще послужи за основа на всички дела, които са завели за общо 90 имота на територията на страната.
За мен въпросът е - Куршум джамия обявена ли е за паметник на културното наследство или не. Защото ако е, тя си остава общинска собственост и мюфтийството няма право на претенции върху нея, още по-малко да я превръща в действащ храм. С други думи - наистина ли е основателен иска за реституция?

Джамията е обявена за паметник на културното наследство,да.

Твърдо ЗА съм за протестите.Подигравка е,точно в града на Апостола,а и където и да било другаде,да се искат земи,които са били техни,преди повече от 100 години.Да не говорим,че в момента,в който се върнат имотите на мюфтийството,ще започнат още по-големи протести и масови дискриминации,против турците и циганите.

Относно горните мнения,точно футболните агитки,знаят за какво са там.Познавам по минимум 10 човека от агитките,които не са на практиката,да са там за да счупят нещо,за да се сбият с някого и да се имат за големи патриоти.

LadyDi
02-18-2014, 10:46
Джамията е обявена за паметник на културното наследство,да.
С местно значение ли?

nexttt
02-18-2014, 10:52
С местно значение ли?

Да, от 1973/4.

haritov
02-18-2014, 11:07
да си взимат келявата джамия но от българската земя и камък да не пипат

nexttt
02-18-2014, 11:18
да си взимат келявата джамия но от българската земя и камък да не пипат

Да,разбира се.В град,в който има само 1 функционираща църква, да има 2 функциониращи джамии. АЙДЕ НЕ..

LadyDi
02-18-2014, 11:35
Търсих я по списъците тая джамия, но има само списък на паметниците с национално значение. За това питам. Ако е обявена официално за културно наследство с местно значение, не би имало съдебен казус.

А самата джамия е построена, доколкото разбрах, с камъни от някакъв български храм. И е много стара постройка, няма смисъл да я събарят. Но със сигурност няма да е добре да я правят функционираща.

haritov
02-18-2014, 11:36
Да,разбира се.В град,в който има само 1 функционираща църква, да има 2 функциониращи джамии. АЙДЕ НЕ..

за църквите кой ни е виновен?

знаеш ли вече колко са атеистите в тая страна

народа ни е обезверен

nexttt
02-18-2014, 11:41
Няма да я съборят.Нямат право,доколкото знам.
Идеята е, да я направят функционираща,след основен ремонт.На никого не би му било приятно,да излезе на центъра и да се чува как ходжата пее.Повтарям се,но.. Особено в града на Апостола.
Другото което е.Турците преди около 4/5 години,запалиха умишлено действащата в града джамия,само и само,да направят отново функционираща тази.. Откъде дойдоха парите за ремонта на старата? От българите разбира се..
Да не говорим,че мюфтийството иска още около 90 имота в цяла България,за да построят джамии.
И пак казвам,НЕ е нормално в български град в който има 1 функционираща църква, да има 2 функциониращи джамии

LadyDi
02-18-2014, 11:43
И пак казвам,НЕ е нормално в български град в който има 1 функционираща църква, да има 2 функциониращи джамии
Не е въпросът в това. В смисъл - и това е важно, но казусът тук е съдебен, законово основан. Дали имат или не право на претенции към земята. Защото нали се сещате, че те не искат само фактическата сграда на джамията.
Както обикновено, не протестираме за каквото трябва.

nexttt
02-18-2014, 11:55
Търсих я по списъците тая джамия, но има само списък на паметниците с национално значение. За това питам. Ако е обявена официално за културно наследство с местно значение, не би имало съдебен казус.
.

Фокус: Правилно ли беше да се върне Куршум джамия в Карлово на главното мюфтийство?
Емил Кабаиванов: Категорично не, защото нито юридически, нито морално главно мюфтийство има право на собственост върху Куршум джамия. Зелената площ около нея поне 100 години за Карлово е място за отдих и културни развлечения. Ние имаме в напреднала фаза разговори и споразумения с Националния исторически музей за превръщане на Куршум джамия в археологически паметник. Тя е в списъкът на паметниците на културата от местно значение, така че тя трябва да остане притежание на всички карловци независимо от вяра и етнос.


Не мога да кажа обаче,къде го прочетох.

klimatronik
02-18-2014, 11:56
Както обикновено, не протестираме за каквото трябва.

Ти, удряла ли си си главата на скоро?
Протестът повече точен от това не може да бъде и се чудя как може да има заблудени българи още.
Какво искаш да кажеш?
Че хиляди недоволни са излезели по улиците, 6 ранени, 120 арестувани , цели площади до хоризонта в Пловдив (това, което по телевизията не го показаха) - не знаят, че протестират срещу ДПС.
Гледай си ти законите, все едно не знаеш кой ги пише и как минават под масата.

LadyDi
02-18-2014, 12:04
Фокус: Правилно ли беше да се върне Куршум джамия в Карлово на главното мюфтийство?
Емил Кабаиванов: Категорично не, защото нито юридически, нито морално главно мюфтийство има право на собственост върху Куршум джамия. Зелената площ около нея поне 100 години за Карлово е място за отдих и културни развлечения. Ние имаме в напреднала фаза разговори и споразумения с Националния исторически музей за превръщане на Куршум джамия в археологически паметник. Тя е в списъкът на паметниците на културата от местно значение, така че тя трябва да остане притежание на всички карловци независимо от вяра и етнос.


Не мога да кажа обаче,къде го прочетох.

Тогава въпросът е защо Окръжният съд в Пловдив изобщо е върнал мястото на мюфтийството.

klimatronik, най-учтиво те моля изобщо да не се обръщаш към мен.

nexttt
02-18-2014, 12:11
Тогава въпросът е защо Окръжният съд в Пловдив изобщо е върнал мястото на мюфтийството.


Имотът не е върнат.Делото е в процес,все още.
Мюфтийството,претендираше за един друг имот,отново на центъра,който им бе върнат,но при обжалване от наша страна им бе отнет,отново.

LadyDi
02-18-2014, 12:14
Имотът не е върнат.Делото е в процес,все още.
Мюфтийството,претендираше за един друг имот,отново на центъра,който им бе върнат,но при обжалване от наша страна им бе отнет,отново.

Аз доколкото разбрах от статиите, които намерих, Окръжният съд в Пловдив е върнал имота на мюфтийството и община Карлово обжалва пред Апелативния.

klimatronik
02-18-2014, 12:23
Тогава въпросът е защо Окръжният съд в Пловдив изобщо е върнал мястото на мюфтийството.

klimatronik, най-учтиво те моля изобщо да не се обръщаш към мен.

няма па, ща тормоза :Д докато не ми отвърнеш на чувствата с любофф

an7raks
02-18-2014, 17:43
И пак казвам,НЕ е нормално в български град в който има 1 функционираща църква, да има 2 функциониращи джамии
Що? Има БЪЛГАРИ, които са мюсюлмани. Ако в града има два пъти повече мюсюлмани, отколкото християни, що да не са 2 джамиите, а църквата - 1?
Какво общо има Апостола с простотиите ви на верска основа? Айде без да изопачавате историята!
Отделно, че историята си е история и не бива да се забравя, но ние живеем в настоящето, а българските мюсюлмани нищо не са ни направили в настоящето!
Мюфтийството, както и църквата, просто ламти за земи, от там и пари и власт до известна степен. Нито искат да ни завладяват, нито им дреме кой в какво вярва, те просто искат да се гушат. И в тази връзка, да, не бива да се дават земи на мюфтийството, но и на църквата. И, трябва да им свалят малоумните колони, дето кънти из целия град ходжата, както и на църквата да бият камбаните, когато им скимне. И няма нищо общо с вярата, просто е дразнещо, щото аз ако реша да си надуя метъла на 2kW колони на терасата, веднага ще ми пляснат някоя глоба.

klimatronik
02-18-2014, 18:48
Антракс, никой не ти е скочил на протест за втора църква, ами против нови джамии, за кво пишеш? Ако българите ставаме все повече атеисти и не държим на християнските си принципи, то за за сметка на това ислямът набъбва.

an7raks
02-18-2014, 18:48
Ако българите ставаме все повече атеисти и държим на християнските си принципи

Ко речи?

klimatronik
02-18-2014, 18:57
Ко речи?

Заради лошото възпитание и капиталистическото влияние и натиск, заради кризата - хората се обезверяват и спират да държат на ценностите, които хиляди години са крепели семействата ни.

klimatronik
02-18-2014, 18:58
Разпадът на връзките по между ни, омразата и много други фактори се дължат заради това.

an7raks
02-18-2014, 19:07
Искаш да ми кажеш, че щом не съм вярващ, съм без морал и ценности?

klimatronik
02-18-2014, 19:19
Искаш да ми кажеш, че щом не съм вярващ, съм без морал и ценности?

Не. Но за съжаление вече голяма част от нас, дори ,,вярващите'' са без морал и ценности.
Исках да кажа, че голяма част от социалната ни разруха, на семействата, разводите и тнт, се дължи на изгубените ни ценности, което пък е породено от цялостната обстановка в държавата -безработица, безпаричие, чалга култура, безмозъчно самочувствия, алчността на властващите..

klimatronik
02-18-2014, 19:22
Всеки сам си гони някакъв свой морал, всеки сам си преценява, но в повечето случай прави фатални грешки..

an7raks
02-18-2014, 19:24
ЕЕ? тва няма нищо общо с религията... Щом може да има църкви, що да не може да има и джамии?

klimatronik
02-18-2014, 19:28
То хубаво е да има, ама въпросът е да не изместват църквата и да не налагат ислямът. Тази религия е много по-натрапваща и е извън границите на традиционната българска същност.
Не знам за теб, но аз не мога да се примеря с това.
Ако за теб е безразличие дали християнството ще бъде заличавано и изместено - ми мен не ми е все тая.

an7raks
02-18-2014, 19:36
То хубаво е да има, ама въпросът е да не изместват църквата и да не налагат ислямът. Тази религия е много по-натрапваща и е извън границите на традиционната българска същност.
Не знам за теб, но аз не мога да се примеря с това.
Ако за теб е безразличие дали християнството ще бъде заличавано и изместено - ми мен не ми е все тая.
И кое му е далечното от българската същност? Налага едни строги патриархални норми, които баш са си характерни за българското семейство... Да, все ми е тая дали е християнство или мюсюлманство... Така или иначе, все повече хора се отдалечават от религиите. Надявам се скоро църквите и джамиите да останат като едни красиви паметници и туристически дестинации.

klimatronik
02-18-2014, 19:49
обратното става, точно обратното.. ислямът е доста по взискателна религия, според мен и на много места вече са пропищели от задълженията на религията.
Иначе си прав. И едните, и другите сме едно и също. Дошли сме за коли, пари и суджуци :D

LadyDi
02-18-2014, 20:05
обратното става, точно обратното.. ислямът е доста по взискателна религия, според мен и на много места вече са пропищели от задълженията на религията.
Кво значи взискателна религия? Всяка религия си има законите и каноните, друг е въпросът колко си фанатичен, че да ги следваш до дупка.

klimatronik
02-18-2014, 20:30
Кво значи взискателна религия? Всяка религия си има законите и каноните, друг е въпросът колко си фанатичен, че да ги следваш до дупка.

аз не следвам никакви канони, но други хора ги следват и се натрапват за всички..

LadyDi
02-19-2014, 05:42
аз не следвам никакви канони, но други хора ги следват и се натрапват за всички..

Ми ти ако имаш акъл в главата си, можеш да си спазваш обичаите на религията и без да ставаш фанатик.

yakuza_
02-19-2014, 07:16
Аз съм против раздаването на каквото и да е на камилари. Днес им дадеш едно, утре ще имат претенции и за друго. Да забраняват да се строят джамии и всички искания за имоти да им се отказват и готово. Много квакаха като Швейцария го забрани, но не виждам нещо там да се промени.

an7raks
02-19-2014, 09:01
аз не следвам никакви канони, но други хора ги следват и се натрапват за всички..

На мен що така никой не е дошъл да ми натрапва религията си?

klimatronik
02-19-2014, 09:03
Ми ти ако имаш акъл в главата си, можеш да си спазваш обичаите на религията и без да ставаш фанатик.

Отиди тва и го кажи на някои хора от Суадитска Арабия, че да не се убиват с камъни заради изневяра.
Това, в коя християнска държава го има?
В Турция също за това се избиват.
Задължават ги на какви ли не простотии.
Да, тук не сме и няма да бъдем на това положение, но самата идея да се строят все повече джамии, да ти пищят на главата - е натрапчива.
Имат цялата власт, сега те си правят каквото искат в неограничени количества.

klimatronik
02-19-2014, 09:06
На мен що така никой не е дошъл да ми натрапва религията си?

ауу късметлия.. особено онези плъзналите ереси и кви ли не такива забранени секти, които зарибяват всяко срещнато дете по улиците ..

an7raks
02-19-2014, 09:17
Отиди тва и го кажи на някои хора от Суадитска Арабия, че да не се убиват с камъни заради изневяра.
Това, в коя християнска държава го има?
В Турция също за това се избиват.
Задължават ги на какви ли не простотии.
Да, тук не сме и няма да бъдем на това положение, но самата идея да се строят все повече джамии, да ти пищят на главата - е натрапчива.
Имат цялата власт, сега те си правят каквото искат в неограничени количества.
Ама ти от де тва американското мислене го извади? :lol:
Какво те интересува какво правят хората в техните си държави? Освен това, Ислямът е една сравнително млада религия, възникнала приблизително 600 години след Християнството... В момента е тяхното средновековие... През европейското средновековие е имало едни масови изтребления, изгаряне на хора на клада и убиването им с камъни и т за неща от сорта на вещерство...

an7raks
02-19-2014, 09:19
ауу късметлия.. особено онези плъзналите ереси и кви ли не такива забранени секти, които зарибяват всяко срещнато дете по улиците ..

Такива са идвали до вкъщи, ама като им казах, че не ме интересуват и си заминаха... Това не виждам да е налагане на каквото и да било... А и тези секти са отклонения на Християнството, не на Исляма.

klimatronik
02-19-2014, 09:44
Ама ти от де тва американското мислене го извади? :lol:
Какво те интересува какво правят хората в техните си държави? Освен това, Ислямът е една сравнително млада религия, възникнала приблизително 600 години след Християнството... В момента е тяхното средновековие... През европейското средновековие е имало едни масови изтребления, изгаряне на хора на клада и убиването им с камъни и т за неща от сорта на вещерство...
и ти искаш ,,средновековието'' да приижда и тук? Нали знаеш, ислямът с каква скорост измества християнството в Европа и Америка, както и по целия свят?

klimatronik
02-19-2014, 09:47
Щом не ти пука за Църквата, ок, затворена корица.

an7raks
02-19-2014, 19:12
и ти искаш ,,средновековието'' да приижда и тук? Нали знаеш, ислямът с каква скорост измества християнството в Европа и Америка, както и по целия свят?

Да, нямам против мюсюлманите да избиват неверните си жени с камъни, въпреки че това няма как да стане тук... И, не, не знам с каква скорост Ислямът измества християнството, ще разясниш ли? Или просто голяма част от християните се отказват доброволно от религията и се определят като атеисти?

klimatronik
02-19-2014, 19:43
ами с бърза хаха
и с тази модернизация и промиване на мозъците с новите технологии, за които атеистите така дружно се залепват глей на къде вървим :D
и недей ми казва например какъв си... много ми е смешно като някой в рамките от 10 до 18, 19 години се определя категорично какъв е в какво ще вярва дълго време..

klimatronik
02-19-2014, 19:46
трябва да има равновесие, така е най-добре. :)

an7raks
02-19-2014, 19:48
ами с бърза хаха
и с тази модернизация и промиване на мозъците с новите технологии, за които атеистите така дружно се залепват глей на къде вървим :D
и недей ми казва например какъв си... много ми е смешно като някой в рамките от 10 до 18, 19 години се определя категорично какъв е в какво ще вярва дълго време..

Много категорично мога да ти кажа, че съм атеист. ;)

klimatronik
02-19-2014, 19:50
myhahahaha ама и аз май съм ;)

SpiritInBlack
02-19-2014, 19:50
Против мятането на павета , биене на хора и създаването на софийския цирк в моя град

klimatronik
02-19-2014, 19:51
Против мятането на павета , биене на хора и създаването на софийския цирк в моя град

ойй требва да свикваш и ПВц майсторски дограми няма да спират шума :Д

DarkTemplar
02-19-2014, 23:03
Щом не ти пука за Църквата, ок, затворена корица.
И на мен не ми пука за църквата като институция, достатъчно корумпирана, аморална и девалвирала е. Много сме далеч от времената на Патриарх Евтимий Търновски, Паисий Хилендарски, Иларион Макариополски, та дори и митрополитите Кирил и Стефан (отговорни за спасяването на българските евреи). Сегашните водещи църковни деятели носят ролекси, карат Линкълни и правят хомо секс. Как да ги уважавам?

Това не ми пречи да съм вярващ и да уважавам определени национални и религиозни традиции.

draid
02-20-2014, 08:09
Няма значение, дали е паметник или не в момента. Тук става дума за искания които показват наглост и чувство за власт на малцинства над мнозинството. Няма как обекти на Българска земя, да бъдат давани на някакви турски "организации" само щото искали. Ми да си вземем ние Света София тогава ??? Не май имам по добра идея, да вземем да вдигнем на всяка джамия по една камбанария вместо минаре ? Все пак от турците ще се учим.

Вземете малко се поинтересувайте какво искат да постигнат в момента тия партии и организации дето са турски. Да ми излиза Местан на трибуната и да ми обяснява за Левски ? Да ми изскача някакъв бесен турчин дето не съм го виждал, и да ми обяснява как трябва да има агитация на турски и как той ще следва пътя на Осман Калъч ? Я прочетете малко за Осман Калъч и какъв е бил.

LadyDi
02-20-2014, 08:19
Няма значение, дали е паметник или не в момента. Тук става дума за искания които показват наглост и чувство за власт на малцинства над мнозинството. Няма как обекти на Българска земя, да бъдат давани на някакви турски "организации" само щото искали. Ми да си вземем ние Света София тогава ??? Не май имам по добра идея, да вземем да вдигнем на всяка джамия по една камбанария вместо минаре ? Все пак от турците ще се учим.
Проблемът е, че така работи законовата ни система. Затова казвам, че трябва да протестираме срещу законите, които позволяват това да се случва в страната ни. Цялата ни система е корумпирана и повредена. И не джамията, всичките имоти, за които имат претенции ще ни вземат, ако ще да се скъсаме от викане...

klimatronik
02-20-2014, 08:24
Много си прав и те подкрепям draid , но като слушам всички, не само по ТВ, ами и по радиото и на всякъде за какви глупости и толерантност говорят, за примирие над обстоятелствата, за криене като мишки само, за да не става ескалации - това всеки ден се насажда и попива в главите на хората и както сме си по природа сдържани и потаени, май няма нищо ново да се случи ;)

yakuza_
02-20-2014, 08:38
Да се променят правилата за референдум, както в Швейцария и нека народа да реши :D
Да спретнем Украйна на балканите! not

draid
02-20-2014, 08:51
Проблема в момента е че хората са незаинтересовани за собственото си бъдеще. Законите са нищо пред народа, партиите са нищо пред народа. Върховната власт произлиза от народа, дори спрямо нашата конституция. Докато търпим да се гаврят с нас тия в НС и да ни обясняват как ние сме тъпи и не разбираме какво правят, а те го правят за доброто ни, все ще сме така. Днес прекрасен пример за това. Отхвърлиха предложенията за мажоритарен вот, отхвърлиха предложенията за електронно и задължително гласуване, а Мая Манолова с цялата си наглост обяснява как сегашният кодекс бил необходим и че 50% от народа искал нов кодекс. За едно съм съгласен, народа иска нов кодекс и не са 50, а сигурно 70%, обаче точни това което народа иска - мажоритарен вот, мандатност на народните представители, средно образование за да се гласува, електронно гласуване и т.н. неща които ще ни позволят да се изплъзнем от примката в която сме 24г бяха отхвърлени. В момента с новият кодекс дори ако се свика ВНС, то ние няма да може да избираме мажоритарно там, както беше до сега. Та докато народа спи и "управляващите" ще се мислят за умни и че управляват овце.

LadyDi
02-20-2014, 08:56
ем... спор няма

yakuza_
02-20-2014, 08:59
Даже във Венецуела имаха на изборите машинки за гласуване, цъкаш един номер и машината им изкарваше нещо като касова бележка. Време е да се махнат тия листове по метър и половина.

Aeternal
02-20-2014, 09:00
draid, остана да приемат и глупостта за задължително гласуване. Те и да я приемат КС ще я отхвърли като незаконосъобразна.
Иначе съм съгласен, че партийната система не работи за България, и мажоритарен вот може да промени нещо.

Честно казано е обречено усилие. Избираме си ги и си ги търпим. Като се гласува за комунисти, гербери, волени и прочие измет.

LadyDi
02-20-2014, 09:02
draid, остана да приемат и глупостта за задължително гласуване. Те и да я приемат КС ще я отхвърли като незаконосъобразна.
Иначе съм съгласен, че партийната система не работи за България, и мажоритарен вот може да промени нещо.

Честно казано е обречено усилие. Избираме си ги и си ги търпим. Като се гласува за комунисти, гербери, волени и прочие измет.

при така направената система... как да гласуваме?

yakuza_
02-20-2014, 09:03
На мен ми стига, проверка на всички дипломи в България и всеки без средно, да няма право да гласува.
Тук даже наскоро хванаха 50 тъмнозелени, че са с фалшиви дипломи, книжките им отидоха и ги съдиха.

LadyDi
02-20-2014, 09:07
На мен ми стига, проверка на всички дипломи в България и всеки без средно, да няма право да гласува.
Тук даже наскоро хванаха 50 тъмнозелени, че са с фалшиви дипломи, книжките им отидоха и ги съдиха.
именно
не може да не знаеш да четеш, да не говориш български език и да гласуваш как да ме управляват...

Aeternal
02-20-2014, 09:09
при така направената система... как да гласуваме?
За който и да се гласува, резултатите ще са едни и същи.
Като по-малък си мислех, че нямаме традиции и не можем да се управляваме сами, следователно трябва да ни управляват отвън. Един вид политически борд. Всъщност съм бил много тъп и това е пълна глупост.
"Всяка власт развращава. Абсолютна власт развращава абсолютно." Лорд Актън
Който и да дойде да управлява, при липсата на взаимно спиращи се власти, ще се корумпира. Независимо дали от европа, или мажоритарно избран.

Идеята ми е, че докато не се развие гражданско общество нетолерантно към политическите грешки, всичко е кауза пердута.

draid
02-20-2014, 09:27
Когато някой е отишъл мажоритарно там и няма право на повече от два мандата като народен представител, то той много ще внимава какво прави. Първо тоя човек за да е избран от някой район, трябва да е доказал се, хората да го обичат и вярват в него, да има качества. Второ тоя човек ще знае че представлява точно хората които го познават и няма да може да се крие зад лидери и партии. Когато има повече мажоритарно избрани хора, системата се корумпира по-трудно, защото всеки знае, че е там благодарение на района който е повярвал в него, а не защото е баджанак на Станишев и са го сложили по-напред в листите. Наистина в конституцията е записано, че гласуването е право на избор, но има много механизми за уравновесяване на гласовете и най-добрият е да не може да се гласува без средно образование, както не може да се вземе книжка без основно.

klimatronik
02-20-2014, 09:28
За който и да се гласува, резултатите ще са едни и същи.
Като по-малък си мислех, че нямаме традиции и не можем да се управляваме сами, следователно трябва да ни управляват отвън. Един вид политически борд. Всъщност съм бил много тъп и това е пълна глупост.
"Всяка власт развращава. Абсолютна власт развращава абсолютно." Лорд Актън
Който и да дойде да управлява, при липсата на взаимно спиращи се власти, ще се корумпира. Независимо дали от европа, или мажоритарно избран.

Идеята ми е, че докато не се развие гражданско общество нетолерантно към политическите грешки, всичко е кауза пердута.

А това гражданско общество кой ще го води и направлява? Кой ще го организира? То е ясно,че сами не можем и връзките да си вържем . В Украйна става всичко това, защото имат силна опозиция и всичко им се организира. Най-важното - украинците са привлечени от новата идеология за европейска демокрация, независимост от Русия, национализация и свобода. Само че още не знаят какъв автогол си правят горките. Тук можете да ме обвините, че защитавам комунистите и президента им, интересите на Русия, но не е така. Украинците ще бъдат приватизирани, тяхната индустрия и икономика ще бъдат заличени и ще изкупуват доматите на Франция, вместо своите, това ги очаква..

Aeternal
02-20-2014, 09:34
Когато някой е отишъл мажоритарно там и няма право на повече от два мандата като народен представител, то той много ще внимава какво прави. Първо тоя човек за да е избран от някой район, трябва да е доказал се, хората да го обичат и вярват в него, да има качества. Второ тоя човек ще знае че представлява точно хората които го познават и няма да може да се крие зад лидери и партии. Когато има повече мажоритарно избрани хора, системата се корумпира по-трудно, защото всеки знае, че е там благодарение на района който е повярвал в него, а не защото е баджанак на Станишев и са го сложили по-напред в листите. Наистина в конституцията е записано, че гласуването е право на избор, но има много механизми за уравновесяване на гласовете и най-добрият е да не може да се гласува без средно образование, както не може да се вземе книжка без основно.
Напълно валидни аргументи.
И аз съм на мнение, че мажоритарната система е по-добра. Обаче, трябва да се замислим, кой ще осъществява контрола в/у депутатите?
Хората, на които можеш да им откраднеш, милиарди от данъци и осигуровки, но като им надпишат 50 лева отгоре на сметката скачат на бунт, или "частната" ни съдебна система.
Пак се стига до въпроса, че докато хората не започнат да гледат на държавата като на тяхната си държава, е обречено усилие.

Aeternal
02-20-2014, 09:41
А това гражданско общество кой ще го води и направлява? Кой ще го организира? То е ясно,че сами не можем и връзките да си вържем . В Украйна става всичко това, защото имат силна опозиция и всичко им се организира. Най-важното - украинците са привлечени от новата идеология за европейска демокрация, независимост от Русия, национализация и свобода. Само че още не знаят какъв автогол си правят горките. Тук можете да ме обвините, че защитавам комунистите и президента им, интересите на Русия, но не е така. Украинците ще бъдат приватизирани, тяхната индустрия и икономика ще бъдат заличени и ще изкупуват доматите на Франция, вместо своите, това ги очаква..
Съгласен съм за Украйна, която обаче е оффтопик. Късогледството им може да се обсъди в друга тема...
Защо трябва някой да направлява обществото? За да може партията майка да живее в разкош? Какво е това отчайващо соц мислене от млад човек?

Интереса ще управлява и насочва обществото. Интереса на хората да живеят в нормална и правова държава с работещи институции. Защото каквото и да си говорим, ако обстановката в страната не беше толкова изпълнена с чувство за безправие и безнаказаност нямаше толкова хора да емигрират. Без пари се живее, обаче като всеки ден те мачкат тъпаци взели се насериозно мислейки си, че са нещо повече, щото са открили, че могат да лъжат и крадат безнаказано. Това вече се приема по-трудно.

draid
02-20-2014, 09:53
Напълно валидни аргументи.
И аз съм на мнение, че мажоритарната система е по-добра. Обаче, трябва да се замислим, кой ще осъществява контрола в/у депутатите?
Хората, на които можеш да им откраднеш, милиарди от данъци и осигуровки, но като им надпишат 50 лева отгоре на сметката скачат на бунт, или "частната" ни съдебна система.
Пак се стига до въпроса, че докато хората не започнат да гледат на държавата като на тяхната си държава, е обречено усилие.

Контрола в случая ще се осигурява вътрешно между депутатите. Защото те няма да са обвързани по между си в такава степен и няма да са длъжни на партията и лидера си. Съдебната система и тя се нуждае от сериозен ремонт, но прекъснат ли и се връзките със сегашните лица с които тя контактува, сиреч те вече не са властимащи и нямат възможност за натиск, нещата постепенно ще си дойдат на място. Там натиска трябва да е от народа, при доказани престъпления.

klimatronik
02-20-2014, 09:59
Съгласен съм за Украйна, която обаче е оффтопик. Късогледството им може да се обсъди в друга тема...
Защо трябва някой да направлява обществото? За да може партията майка да живее в разкош? Какво е това отчайващо соц мислене от млад човек?

Интереса ще управлява и насочва обществото. Интереса на хората да живеят в нормална и правова държава с работещи институции. Защото каквото и да си говорим, ако обстановката в страната не беше толкова изпълнена с чувство за безправие и безнаказаност нямаше толкова хора да емигрират. Без пари се живее, обаче като всеки ден те мачкат тъпаци взели се насериозно мислейки си, че са нещо повече, щото са открили, че могат да лъжат и крадат безнаказано. Това вече се приема по-трудно.
И как по-точно това общество така само ще направлява и насочва интереса? С протести? С какво? Не ми я ясно, затова питам. По фацебоок ли ще се събираме и ще недоволстваме? От какво се състои това общество? Какъв процента са пенсионерите? Колко са глупаците? Колко са циганите? Колко са хората, които защитават коренно различи интереси? Та българите масово се изпокарат всеки ден в семействата си и не могат да разберат кое е правилно и не - за всеки различно.. и очакваш тва общество само да защитава интересите си ? Иначе като идея е много яка, вълшебна, ама не мисля,че ще се осъществи.

klimatronik
02-20-2014, 10:05
Контрола в случая ще се осигурява вътрешно между депутатите. Защото те няма да са обвързани по между си в такава степен и няма да са длъжни на партията и лидера си. Съдебната система и тя се нуждае от сериозен ремонт, но прекъснат ли и се връзките със сегашните лица с които тя контактува, сиреч те вече не са властимащи и нямат възможност за натиск, нещата постепенно ще си дойдат на място. Там натиска трябва да е от народа, при доказани престъпления.
и това много прекрасна теория, за съжаление трябва обаче да мине през революция и една екзекуция на 2000 хиляди сегашни депутати, едно осъждане от ООН за България, една горяща столица.... И пак няма да стане, защото няма опозиция. Тоест по-лошо ще стане- ще набарат властта още по-големи крайно националисти.
Според мен положението и ескалациите стоят на световно равнище. Всичко е заради икономическата криза и трансформацията настъпва постепенно аххаха ;д не ме слушайте

LadyDi
02-20-2014, 10:29
klimatronik, много ми е чудно какви са твоите идеи. За теб всичко е неосъществимо, всичко е провалено и не може да вярваме и разчитаме на нищо. Кажи ми - ти в какво вярваш и какво искаш.

klimatronik
02-20-2014, 11:04
klimatronik, много ми е чудно какви са твоите идеи. За теб всичко е неосъществимо, всичко е провалено и не може да вярваме и разчитаме на нищо. Кажи ми - ти в какво вярваш и какво искаш.
Виж, на мен също ми излизат оптимистични идеи като тази на драйд, и другите. Наистина - много ми хареса изказването му, както и за гражданското общество. Но когато погледна обстоятелствата - веднага ми се прекършват тези картини.
Не изключвам, че са осъществими, но не и на този етап на разединение и липса на силна структурна единица, която да обедини масово хората в единен път. Тогава би можело да се говори за развитие на модерно и качествено общество.
Да, обаче няма време. Фактите сочат съвсем различна посока. Още 500 000 млади ще напуснат България. Националистите в това време взимат преднина. Етническото напрежение и конфликти са извън границите си.
Също така нямам вяра на ЕС. Мисля, че се разпада.
Тоест, излиза, че съм песимист и с право.
Алчността на човечеството е достигнала връхната си точка, а ресурсите на земята все повече не достигат.
Тук ще ме помислите за вманиечен пубертет и така е сигурно.
Но според мен сме изправени към все по-трудни времена и ще добавим и природните катаклизми, които вече са доказани и до 2050 година ни очакват опустошителни бедствия.
От края на 1945 година цари световен мир. Погледнете в историята през колко дълги етапи се случват неизбежните конфликти..

LadyDi
02-20-2014, 11:07
Не те питах да ми резюмираш факти. Тези неща и аз ги знам.
Питам те, песимисте, какво смяташ ти, че трябва да се направи, за да се подобри положението.
Или ти не вярваш, че може да се подобри? В такъв случай, защо изобщо нищиш тези теми?

klimatronik
02-20-2014, 11:18
Казах го вече - създаване на единна структура.
Не съм специалист, нито икономист политик, така че не мога да развивам протоколи.
Всичко, което се пише тук са хипотези.
Аз просто правя контра атака и изваждам всичко, което мисля за неосъществимо. В това няма нищо лошо. Като се напише нещо - да се развият и двете му страни. И правилните, и грешните.
Тук е форум в който пишем млади хора 99% и любители, а не доценти и професори. Ако беше обратното, уверявам те- нямаше да прекъсвам важната ви работа. Щях да чета и да се уча. Сега също получавам много новини, за които не знам и се уча от другите потребители. ;)

LadyDi
02-20-2014, 11:21
Не ми заемай защитна позиция, аз не те нападам.
Просто ти казвам - хората поне пишат хипотези. А ти само казваш, че са неосъществими. Затова исках да чуя дали ти имаш своя хипотеза как биха могли да се оправят нещата. Но явно ти си просто опозиция :)

ETA: И си прав де, няма нищо лошо. Както в нашите хипотези, така в твоите контри.

an7raks
02-20-2014, 14:58
О-СТА-ВКА! ЦИГАНИТЕ НА САПУН, ТУРЦИТЕ - ПОД НОЖА! О-СТА-ВКА! ДОЛУ ДЖАМИИТЕ, ДА ЖИВЕЙ СВЕТАТА ИНКВИЗИЦИЯ!!! О-СТА-ВКА!

Anonys
02-21-2014, 12:37
Антраксе, ти тъп ли си бе? Светата инквизиция не е против мюсюлманите, а против ересите на християнството. А папата е католик. В случая е смятал православните и ересите на католицизма за отрепки и затова ги е измъчвал.

an7raks
02-21-2014, 16:17
Антраксе, ти тъп ли си бе? Светата инквизиция не е против мюсюлманите, а против ересите на християнството. А папата е католик. В случая е смятал православните и ересите на католицизма за отрепки и затова ги е измъчвал.

Въпросът е ти тъп ли си, че не схвана, че поста не беше сериозен...

saruhi
02-22-2014, 08:07
Твърдо "За"!

OoVasKoO
02-22-2014, 17:28
Малеее, какъв слух чух преди малко... От посолството на САЩ са били стреляли по полицаите в Украйна. Никак не съм учуден, ще потърся доказателства. :D