PDA

View Full Version : Реализъм и солипсизъм



Fang
02-19-2014, 22:13
"Ако дърво падне в гората, но наоколо няма никой да го чуе, то ще издаде ли звук?"

Колкото и клиширано да звучи този въпрос, напоследък само това ми се върти в главата.
Възможно ли е нещо да съществува ако не бъде възприето от някого?
Естествено ако се основаваме на логиката, изживявянята си и науката, ние бихме могли да предположим, че например дървото е издало звук когато е паднало, но това остава само предположение и не би могло да бъде доказано.

Чел и мислел съм доста по тази тема, но ми е интересно вие какво мислите? Реализма или сопипсизма бихте защитили и защо?

npp
02-20-2014, 11:37
ако (не дай Си Боже) те боли дотолкова, че се превиваш или охкаш от болка, няма ли да издадеш звук - например най-малкото в мислите си да кажеш "ох боли"?!, така че просто забрави за идиотския солипсизъм

Fang
02-20-2014, 19:02
Нпп, това което каза няма абсолютно нищо общо със солипсизма и изобщо с темата. Освен това аз не съм тук да защитавам нещо ами да предложа тема за дискусия.

defender
02-20-2014, 23:13
Възможно ли е нещо да съществува ако не бъде възприето от някого?
Естествено ако се основаваме на логиката, изживявянята си и науката, ние бихме могли да предположим, че например дървото е издало звук когато е паднало, но това остава само предположение и не би могло да бъде доказано.

А тогава преди появата на съзнателен живот (човека), означава ли, че дотогава материалния свят е бил нереален.

А дали твърдението на атеистите, че неживата природа е създала съзнателен живот е реално. Защото без съзнателен живот, материалния свят е нереален, след като няма кой да го възприема.

Сега разбирам, защо Бог е създал човека - за да възприема света и да слави Бога, но после се е появил бъг в системата (атеистите и един ДокторСатан666 .................. хихи).

dksan
02-20-2014, 23:33
Моето скромно мнение е, че всичко извън обсега на сетивата съществува само като вероятност, чакаща някой да я възприеме, за да се случи. Примерно има 97% вероятност дървото да е паднало, 2% вероятност да е още здраво, 0.00000000000000000000001% вероятност дървото да се е превърнало в трол и т.н. Но не подкрепям солипсизма, а по-скоро вярвам, че всички живи същества (да, и животните, че и бактериите даже) създават своята реалност индивидуално и съвкупно с всички останали чрез резониране на реалностите. Няма как да съм 100% сигурен, че е така, но на базата на познанията ми по физика и метафизика смятам, че това е най-логичното обяснение на "реалността". Защо съм сложил реалността в кавички е дълга и силно теоретична тема, която не ми се почва :D