PDA

View Full Version : Здравейте. Право извън Б-я



Mr.R
02-20-2014, 07:29
Здравейте. Казвам се Д.И, на 17 и имам 1 въпрос.

От 2 дена се готвя за кандидатстудентския испит по БЕЛ и история. Нали това са основите на правото и т.н. Както и да е.
Въпроса ми е, има ли шанс да уча право извън България ( Испания, например гр. Валенсия ). Какво ми трябва. Моля за информация, тън-мън.
Благодаря Ви много. Лек ден.

DisappointedDreamer
02-20-2014, 07:35
Пиши на djipsito. Тя учи право в Испания.

djipsito
02-20-2014, 09:37
Здравей!
Не съм сигурна как стават нещата от България, защото аз завърших и кандидатствах в Майорка. Тук се държат изпити по всички предмети учени в 12 клас и се прави средна оценка, която се събира с оценките от 11 и 12 клас. Сбора на трите трябва да е равен на 5 или повече, за да те приемат. Тази оценка ти служи за всяка специалност, не само за правото, като изключим някои, които изискват малко по-висок бал. Ще проверя как са нещата сега, защото аз започнах през 2009 и от тогава може да са променили някои неща.

Бих те посъветвала да питаш някой преподавател или директно в някой университет. Предполагам, че можеш да си вземеш матурите в България, а после да ги преведеш и легализираш, за да ги представиш в Испания като се записваш. Бих се поровила по-късно за информация по-конкретно от Валенсия, защото е друга автономна област и може там нещата да са различни.

Ще ти пиша по-късно, защото сега нямам много време :))

Mr.R
02-20-2014, 17:34
Okay.
Благодаря ти много.

ivoo0215
02-20-2014, 17:45
Тема,която ще бъде полезна на много хора ;)

djipsito
02-20-2014, 21:50
Здравей!

По-рано пратих мейл до университета във Валенсия за повече информация, надявам се да отговорят скоро.
Все пак намерих някои неща, които могат да ти послужат за информация.

1. http://www.uv.es/uvweb/universidad/en/relaciones-internacionales/movilidad-intercambio/anuncios-convocatorias-1285846947669.html тва е официалната страница на университета във Валенсия, по конкретно международните отношения и приемането на чуждестранни студенти. (Ако ти излезе на испански най-отгоре можеш да смениш езика на английски, а най-отдолу в дясно излиза още информация).

2. http://studyabroad.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5/item/%D0%B2-%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D 1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%88%D0%B8-%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0-%D1%81-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%B8%D1%82 тук има полезна информация, която може да ти е от полза.

3. http://xn--80abadoaine8bgc0ef8cf.com/bg/34/%D0%98%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F.html тук информацията е по-обща и не се конкретизира особено, ама можеш да си направиш някаква идея за какво иде реч.

4. http://www.karieri.bg/karieren_klub/novini/312_iskate_da_sledvate_v_ispaniia_enhorabuena/ Тази статия е от 2004, не е много актуална относно датите и изпита за Selectividad, от 2009 изпита доста се променя, но това ще ти го обяснят на място. В сайтовете пише къде трябва да идеш и какви документи ти трябват. За Selectividad е вярно, че е през юни и септември. Цените за година не ги гледай, пише различни неща и отговарят на истината, ама е много орентировачно (тук не плащаш за семестър а за година).

Зависи колко предмета записваш и дали повтаряш някой, цената ще е една или друга. На мен ми се е случвало за 5 предмета да платя за годината 1100 евро, случвало ми се е и за 8 предмета да платя 800 или за 10 предмета да платя 650 (тва беше през 2009, сега кредитите са скочили). Ако повтаряш, потретваш някой предмет, цените са космически (може да ти излезе към 300 евро един предмет).

В единия от сайтовете се говори за стипендиите. Там информацията малко се размива. Аз първата година взех стипендия 3500, без успех (влязох в унито с 5,14, което по шестобалната е 3,14). Просто си бях взела всички изпити. През последните една-две години нещата ги затягат и ти изисват или да си взел всички изпити (дори да е с 5) или ако ти е останал един предмет, да имаш успех 6,5 (по шестобалната 4,5). Това е ако искаш да вземеш стипендия следващата година. Ако не записваш всички предмети трябва задължително да ги вземеш всичките ако искаш втора стипендия.

Тук оценки много рядко се подаряват, в много случаи 4,9 не е 5 и го ядеш. Всичко зависи от преподавателя и начина по който е структуриран предмета (% на курсовите работи, % на изпитите и т.н). Тва е едно от нещата, които аз лично ненавиждам в тая система и не я понасям, но... Правото тук е 4 години и за твое успокоение - не познавам никой, който да го е завършил за толкова, аз също съм от тези. Ако не си свикнал да повтаряш, ще свикнеш. За тях не е странно, даже е нормално да се повтаря дори в училище. Та, така, първите години те удря жестоко в самочувствието, ама се свиква.


Ако имаш въпроси, питай, че малко съм хаотична в обясненията.

Mr.R
02-21-2014, 08:07
Благодаря Ви много за информацията! Наистина ми помогнахте!

djipsito
02-21-2014, 13:20
Няма за какво, ако има нещо, пиши :) Ще помагам с квото мога.

Mr.R
02-21-2014, 16:23
А само да питам, испанския лесен ли е? По-лесен ли е от английски, немски и т.н ? Спрежения има ли? Нещо различно ?

vladislavcheto
02-21-2014, 18:43
А само да питам, испанския лесен ли е? По-лесен ли е от английски, немски и т.н ? Спрежения има ли? Нещо различно ?

В началото доста.Страшното идва,когато започнеш да учиш времената.Не съм ги броил,ама може и 20 да са :Д И между другото,не са като на английски - продължителни.Има си и продължителни,но те се водят конструкции :Д Има се и най различни глаголни перифрази,които изразяват различни неща.Спрежения има и неправилни глаголи,и глаголи с обща неправилност,и с правописна промяна и още :Д Няма падежи,слава богу :Д Не разбирам много от немски,ама испанския трябва да се води по-лесен :Д Разликата е,че в немския има 6-7 времена,обясних ти вече за испанския :Д Английския не е труден,там се спряга само един глагол.Испанския има доста общо с френски и италиански,ако си учил някой от тях :Д

П.С.Съжалявам,че се намесих,и не,не уча в Испания,но пък уча испански.. и да съжалявам пак :ДД Чувствах се длъжен да те предупредя :ДД

Mr.R
02-21-2014, 19:08
Мерси, оценявам го. Ще го имам предвид ;д Благодаря отново.

djipsito
02-21-2014, 19:18
^ Така е с испанския. Като цяло е лесен, много по-лесен от немския. Даже и от английския е по-лесен, щото общо взето както се пише, така и се чете. Рядко има няква особеност и то няква елементарна (LL, Ñ примерно). На мен също ми бяха най-трудни времената да науча, наистина са много. Всъщност беше последното, което научих, понякога още се колебая дали използвам някои правилно, ама то там вече е до усет, не толкова да го знаеш наизуст. Другото, което още не им знам граматически правилата са ударенията. Ако трябва да съм честна ударенията ги слагам пак по усет или ако съм запомнила, че самата дума има ударение, иначе хич не помня на коя сричка и щуротия е правилото (ако не ги слагаш се води правописна грешка, много са важни).

Иначе аз за няколко месеца започнах да разбирам езика, защото в училище бях постоянно сред испанци и навсякъде ми говориха на испански. Също гледах само испанска телевизия. Вече за говоренето .. аз бях от срамежливите и ме беше срам да не кажа някоя глупост или да не ми се смеят, ама с всяка изминала година все повече задобрявах и не ми пукаше.

Ако искаш да го научиш бързо, движи с испанци и гледай много испанска телевизия. Учи по 10 думи на ден, научи се да спрягаш глаголите, основните, и докато гледаш тв, ако чуеш някоя дума - записвай и търси в речника.

Mr.R
02-22-2014, 19:28
Добър Вечер.

Първо се извинявам , че пак Ви безпокоя с глупости.

Въпроса ми е следния и го задавам към @djipsito.

До колкото знам в 12ти клас се явяваме на кандидатстудентски испит, матури и т.н.
Въпроса ми е след като го взе испита какво направи. В смисъл, за Испания ли замина или се яви на друг испит в България, че не ми стана много ясно.
Извинявай, че те безпокоя, ако не ти се обяснява ще разбера. Така или иначе от сега се готвя ;д

djipsito
02-22-2014, 21:56
Не ме безпокоиш.

Аз уча в испания от 7 клас. Тук завърших средно и Bachiller (бакалавър, което се равнява на 11 и 12 клас в България). Във 12 клас (2ри курс бакалавър) учиш за матурите (Selectividad). Прави се изпит на всички предмети, зависи къв бакалавър си завършил, такива изпити държиш и избираш между Философия или История (един от двата). Сега са го направили по-различно и не съм много запозната как, мисля, че имаш някакви избираеми и задължителни, като избираемите са да си качиш оценката. Не знам кои предмети са избираеми.

Оценката от матурите по всички предмети плюс средната оценка от бакалавъра (11 и 12 клас) се събира и трябва да е равна на 5 или повече. После отиваш във факултета, който те интересува и се записваш. На места вече се записваш през интернет, от страницата на унито, дават ти потребителско име и парола за виртуалния кампус. И там си избираш кои предмети искаш да запишеш и колко. Можеш да запишеш половината, можеш и всичките. Общо взето ти си преценяваш.

Аз съветвам да записваш по по-малко, освен ако не си твърдо убеден в себе си, че можеш да вземеш 10 предмета за година. Трудно е тук и много хора се отказват по средата или втората година въобще не се връщат. А ако повтаряш предмети излиза по-скъпо. Така че както казват испанците - poco a poco.

От България не знам как стоят нещата. Доколкото прочетох в сайтовете, които ти дадох, пак трябва да изкараш Selectividad ама не знам дали по всички предмети и дали на български език. В единия от сайтовете пишеше къде се подават документите и т.н, по-добре да питаш там. Не помня имаше ли телефон, виж пак, ако има се обади, да не се разкарваш.

djipsito
03-03-2014, 17:31
Здравей! Получих отговор от Валенсия. Копвам ти писмото, преведено.

Добър ден,

Имайте предвид, че студенти с дипломи , получени в съответствие с образователните системи в страните от Европейския съюз могат да бъдат приети директно с представянето на акредитивните писма, издадени от UNED.

Матурата за достъп до университет в Испания се състои от две фази: обща и задължителна, която в неговия случай няма да се състои, понеже това ще бъде акредитивното писмо на UNED и друга специфични и доброволно фаза, която му служи за повишаване на оценката, и който се състои в извършване на един или четири изпита, като ще се счетат само първите два най-добри резултата от получените ( http://www.uv.es/uvweb/universidad/en/estudios-grado/admision/preinscripcion/ponderaciones-1285846109136.html ). Oт 14 март може да се извършва регистрирането и записването на тази фаза ( http://portal.uned.es/portal/page?_pageid=93,24305391,93_24305392&_dad=portal&_schema=PORTAL ). Според специалността, която ви интересува, трябва да се явите на изпит по едни или други предмети, според таблицата с резултати (първия линк).

Тъй като разпределението на места се извършва в съответствие с полученият резултат, колкото по-висока оценка имате, толкова по-големи са шансовете да бъдете приет. Консултирайте оценките на последните приети за учебната 2013-14 само като насока, за да видите каква оценка вие трябва да получите http://www.uv.es/graus/admissio/NotasCorte2013.pdf - Тук гледай където пише Grado en Derecho (има три: Първото е само Право; Второто, Право+Политология и Публична Администрация; Третото, Право+Криминология).

Получен резултата, трябва да направите вашата заявка за университетско място по ваш интерес ( предварителна регистрация ) http://www.uv.es/uvweb/universidad/en/estudios-grado/admision/preinscripcion/solicitud-1285846109104.html Периода за записване обичайно се отваря през втората половина на юни. След получаването на съответното място ще бъдат уведомени дата и час на регистрация.

За да са приложими в испанските университети, тези акредитивни писма ще бъдат валидни в продължение на две години от датата на издаването им.

С уважение,
Inma Navarro Català
Servei d' Informació аз Dinamització ( отл )
Университет на Валенсия
Можете nacain@uv.es
Тел : вътр. 21629 ( Tarongers )
Тел : вътр. 72031 ( Burjassot )

Mr.R
03-04-2014, 18:13
Благодаря Ви много за информацията :).

Cооkie
03-04-2014, 18:48
Понеже пишеш, че ще се явяваш на изпит по БЕЛ, реших и аз да помогна малко :D



Здравейте. Казвам се Д.И, на 17 и имам 1 въпрос.

От 2 дена се готвя за кандидатстудентския иЗпит по БЕЛ и история. Нали това са основите на правото и т.н. Както и да е.
ВъпросЪТ ми е, има ли шанс да уча право извън България ( Испания, например гр. Валенсия ). Какво ми трябва. Моля за информация, тън-мън.
Благодаря Ви много. Лек ден.


Добър Вечер.

Първо се извинявам , че пак Ви безпокоя с глупости.

ВъпросЪТ ми е следнияТ и го задавам към @djipsito.

Доколкото знам, в 12ти клас се явяваме на кандидатстудентски иЗпит, матури и т.н.
ВъпросЪТ ми е след като го взе иЗЗЗЗЗЗЗЗпита какво направи. В смисъл, за Испания ли замина или се яви на друг иЗпит в България, че не ми стана много ясно.
Извинявай, че те безпокоя, ако не ти се обяснява ще разбера. Така или иначе отсега се готвя ;д

И за да не съм съвсем досадна, да си кажа и аз какво помня от ученето на испански :D Определено е най-лесният език, който съм учила (другите са немски и руски, английския не го броя), но е пълен с изключения. Между другото, може да погледнеш за вариант да учиш испански направо в Испания (след като завършиш училище, да отидеш там да учиш 1 година испански и след това да започнеш в университет). Особено щом искаш да учиш право, е изключително важно да владееш езика на много, много високо ниво. Ако ти куца това, дори да разбираш материята прекрасно, на изпитите пак ще се осираш (казвам го от опит, макар и с немски).